- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Google Pixel topik
- Honor 400 Pro - gép a képben
- One mobilszolgáltatások
- Magisk
- iPhone topik
- Poco M3 - felújított állomás
- Honor Magic V2 - origami
- Xiaomi 12T Pro - kétszínű, mint a kétszázas
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
Új hozzászólás Aktív témák
-
energy4ever
addikt
Koszonom szeppen a valaszt.
Asztali furom, flexem, illetve a fogorvosi fogfurohoz hasonlo nagyobb teljesitmenyu furom is van, csak amik ahhoz vannak korongok szerintem nem vinnek a femlemezt.
ilyen a gephazam egyebkent. Ahol a sok kicsi lyuk van, oda szeretnem a plexit. Belulrol felfogatva, a porgatlo hallo helyere.Te mivel vagnad ki a helyembe? Az egesz negyzetett vagjam ki, vagy hadjak benne valamilyen alakzatot/format?
-
Bari
Modder
válasz
energy4ever #14298 üzenetére
Szia
Milyen szerszámaid vannak?
Az oldallapon a megfelelő részt többféleképpen is ki tudod vágni.
-Multifunkciós kisgép + vágókorong, vastagabb keményebb lemez esetén eszi a korongot, de akár íves vágási vonalat is tudsz követni vele a kisméretű korong miatt.
-110-125mm-es vágókorongot fogadó sarokcsiszoló 1mm-es vágókoronggal ezzel főleg hosszabb egyenes vágásokat jó készíteni.
-Dekopírfűrész fémvágó lappal. A fűrész talpára érdemes valamilyen piha anyagot ragasztani, hogy a fém talp ne csikarja össze a festett felületet.Vágás közben az éppen vágandó felületet alá kell támasztani és a fűrészt jól rányomni, különben könnyen meghajtogatja vékonyabb lemezt. A fűrészlap kenése vágó/üregelő spray-el ajánlott (wd40 és társai)
-Kisméretű fúróval (3-6mm) a vágási vonaltól beljebb végigfurkálni, a furatok közötti anyagmaradványokat csípőfogóval elcsípni és reszelővel a vágási vonalig reszelni az anyagot. Időigényes és papírvékony lemez esetén könnyen tud deformálódni a lemez. Furkáláshoz mindenképp alá kell támasztani a vetemedést elkerülendő.Akár melyik módot választod védőszemüveg mindenképp ajánlott, hogy szikra/fémforgács ne kerülhessen a szemedbe, munkáskesztyű is ajánlott.
A megmunkálandó anyagot célszerű maszkoló ragasztószalaggal bevonni, egyrészt könnyebben rá tudod rajzolni a vágási vonalat, a munka végeztével könnyen eltávolítható és a festést is megvédi a karcolódástól. -
energy4ever
addikt
A szamitogepem oldalat szeretnem megcsinalni plexisre...
A plexit mar megvettem, es meretre is vagtam, de a szamitogepem oldalat nem tudom, hogy mivel vagjam ki. A kozepet szeretnem kivagni, igy nemis minden szerszammal lehet hozzaferni.
Valami otlet? -
Lompos48
nagyúr
válasz
Wind-Storm #14295 üzenetére
Így más. Gondoltam, hogy ha már egyszer elromlott, esetleg még fog.
-
Wind-Storm
őstag
válasz
Lompos48 #14294 üzenetére
Fogalmam sincs, a mostani esetet kivéve mikor lesz újra szükségem pont ilyen dugóra.
Eddig se kellett, most se kéne ha... A táp nem az enyém, saját költségen fogom javítani, ennyi bőven belefér.
Mellesleg az Örs nincs olyan messze innen, ha bármi kell, elszaladok érte. Ennyire ritkán pótolandó dolgoknak nem vagyok raktára. -
Lompos48
nagyúr
válasz
Wind-Storm #14293 üzenetére
Az tökéletes lesz. Vegyél belőle tartalékot is, gondolom belefér a büdzsébe.
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Wind-Storm #14291 üzenetére
-
Lompos48
nagyúr
válasz
Wind-Storm #14289 üzenetére
Biztos vagy benne, hogy 2 belső érintkezője van? Nem inkább a biztos érintkezés miatt van a 2 karom egymással szemben?
-
Wind-Storm
őstag
Ez egy notebook adapter gyári power jack-je.
Törésgátlós kábelre szerelhetőből találhatok valahol ilyen két belső érintkezős típust?
A mérete 2,5 x 5,5 mm. -
Algol
senior tag
válasz
energy4ever #14287 üzenetére
A számítógépekben használt ventilátorok 2-4 csatlakozóval rendelkeznek, melyek lábkiosztása elvileg szabványosított.
1. Föld (vonatkoztatási pont) - fekete
2. Tápfeszültség (pl.: +12V) - piros
3. Érzékelő - sárga A ventilátor fordulatszámát mérhetjük itt. (pl.: a ventilátor sebességével arányos frekvenciájú jelet kapunk, mondjuk 2 impulzust fordulatonként)
4. Vezérlő jel, PWM jel - kék (A ventilátor fordulatszámát vezérelhetjük itt, a ventilátor tápfeszültségének változtatása nélkül)
A vezetékek színkiosztásától gyakran eltérnek a gyártók, a sorrendet talán jobban betartják.
Egy háromlábú csatlakozóval ellátott ventilátornál a 3. csatlakozó a fentiek szerint a fordulatszám érzékelő.
-
energy4ever
addikt
A ventilatoroknak a kabeleinel mi az a 3.? Van a piros ami a plusz, van a fekete, ami a minusz, meg van olyan ami alltalaban sarga,de neha kek, az mire jo?
-
talpas
aktív tag
válasz
sanzi89 #14285 üzenetére
Ne vedd meg.
Nekem van két döglött műszer kábelei. A mostani működő műszerhez 1ik sem jó. Ha esetleg az újhoz odaírnák a mélységét + a hüvely átmérőt akkor lenne összehasonlítási alapod.
itt sem látok méretezést de inkább velük vedd föl a kapcsolatot. -
sanzi89
addikt
Üdv.
Multiméteres mérőkábellel kapcsolatban lenne kérdésem. Van egy ilyen mérőkábelem, amit adtak gyárilag. Nos, ez megtört, szétszakadt, kuka. Gondoltam veszek egy kicsit normálisabbat, ezt találtam eBay-en, de kicsit másként néz ki a csatlakozója. Ebből többféle méret illetve kialakítás is van? Jó lenne a linkelt a multiméteremhez?
Köszi!
-
sanyek2
senior tag
válasz
mr_ricsi #14267 üzenetére
A sugárzási szöget illetően tévedtél. Sokkal szebb a 120 fokos megvilágítással a teljesen átlátszó venti. Máskülönben miért csinálták volna az egészet átlátszóra... Ha csak a lapátok lennének esztétikusak, a keret fekete lenne...
Az már más tészta hogy zölden hányinger ahogy kinéz a gépem...
Szabályosan undorító... -
477il4
tag
Hali!
tud valaki olyan helyet Budapesten a XI. ker. környékén ahol lehet kapni 3vagy 4 pines venti csatlakozot, anyát és apát is?THX
-
moha21
veterán
válasz
sanyek2 #14279 üzenetére
"Van egy kínai noname műszerem, ami tavaly meggajdult... Egy zárlatos karácsonyi égősort mértem, és volt némi szikra, meg füst, de a műszer azóta nem mér rendesen. Még ha ellenállást is mérek, alapon magas értéket mutat. Ha lehet szeretném megjavítani. Ötlete valakinek?"
2.000 Ft-ért egy új olcsóbb vagy 5.000 körül egy kicsit drágább, de nagyobb tudású. Egyszerűen nem éri meg javítani.
-
sanyek2
senior tag
Hűha...ezen elücsörgök egy darabig. Megpróbálom kivitelezni. Készleten nincs ellenállásom, de a kacatok közt lesz. Csak le kell forrasztanom.
Hétvégén remélem lesz rá időm...
Még egy off kérdés:
Van egy kínai noname műszerem, ami tavaly meggajdult... Egy zárlatos karácsonyi égősort mértem, és volt némi szikra, meg füst, de a műszer azóta nem mér rendesen. Még ha ellenállást is mérek, alapon magas értéket mutat. Ha lehet szeretném megjavítani. Ötlete valakinek? -
Algol
senior tag
válasz
sanyek2 #14264 üzenetére
"Miért nem ajánlott párhuzamosan kötni a ledeket"
Még az azonos waferből származó LED-el feszültség - áram karakterisztikája sem egyforma.
Ha két LED-et párhuzamosan kötünk, akkor mindkettőn azonos feszültség esik. Mivel nem teljesen egyformák, ezért például az egyik LED-en mondjuk 5mA, a másikon 15mA áram fog folyni. A LED-ek fényerejében nagy különbség lesz. -
Algol
senior tag
válasz
sanyek2 #14262 üzenetére
"A venti elektronikájából jön ki egyenként mind a 4 ledhez a 2 drót."
Ezt eddig még nem írtad. (Én nem szoktam LED-es ventiket beépíteni, így közelebbről sem ismerkedhettem meg velük.)
Gondolom a venti elektronikáját nem akarod felderíteni, a ventit nem akarod szétszedni. Ebben az esetben csak kísérleti úton néhány méréssel juthatunk további információhoz.
Forraszd le az egyik LED-hez vezető két vezetéket. A LED helyére kössél egymás után különböző értékű ellenállásokat. Minden esetben mérd meg az ellenállásokon eső feszültséget. Jegyezd fel az ellenállás értékeket és a mért feszültségeket.
Az I=U/R összefüggés alapján számítsd ki az ellenállásokon átfolyó áramot. A kapott értékeket rendezd táblázatba.Javasolt ellenállás értékek, melyekkel el kellene végezni a méréseket például:
R= 22kohm, 10kohm, 4,7kohm, 2,2kohm, 1kohm, 470ohm.
Tegyük fel, hogy ezeket az ellenállásokat használva a következő feszültségeket mérted:
U= 5V, 5V, 4,7V, 2,2V, 1V, 0,47V
Ekkor a számított áramértékek:
I= 0,23mA, 0,5mA, 1mA, 1mA, 1mA, 1mA
Táblázatba foglalva ez így nézne ki:
R 22kohm 10kohm 4,7kohm 2,2kohm 1kohm 470ohm
U 5V 5V 4,7V 2,2V 1V 0,47V
I 0,23mA 0,5mA 1mA 1mA 1mA 1mAEbből azt olvashatjuk ki, hogy a két vezeték (mint kétpólus) nem tud 5V-nál nagyobb feszültséget leadni és 4,7kohm-nál jobban terhelve áramgenerátorként működik.
Természetesen ez egy idealizált, konstruált példa, ténylegesen végrehajtott mérések esetén a felhasznált ellenállások tűrése, a mérőműszer pontatlansága és az elektronikában megvalósított áramgenerátor nem ideális volta miatt kissé más értékeket kapnánk.
Végül is azt kellene kiderítenünk, hogy a LED-hez vezető vezeték pár áramgenerátoros jelleggel működik-e.
Ha igen (mint a fenti példából látszik), akkor bármilyen 5V-nál kisebb nyitófeszültségű LED-et használhatsz, mindegyiken 1mA áram fog átfolyni, nincs szükség előtét ellenállásra.
-
gorgo
őstag
Sziasztok!
Talán ti tudtok segíteni... Véget ért a gépem lecsendesítése, de olyan jól sikerült, hogy konkrétan néma lett. És mivel nincs is szem előtt, nem lehet megmondani hogy ki/be van kapcsolva, ha a monitor elaludt (3 percre van téve). Arra gondoltam, hogy kivezetek egy kábelt a házból fel az asztalra, aminek a végén egy LED lesz, ami ha megy a gép világít, ha nem, nem.
Neki is fogtam, vettem egy USB-ről működő led lámpát. Csak egy baj van: a tetű alaplapom akkor is ad áramot az usb aljzatoknak, ha ki van kapcsolva, azaz egyfolytában ég a led!
Valami más megoldás kell... milyet és hová kössek?
Előre is köszönöm! -
Algol
senior tag
válasz
Irmscher 353 #14261 üzenetére
Könnyen megoldható. A csatlakozók beszerezhetők, egyedül az ellenállás értéke lehet a kérdés. Viszont az általad linkelt oldalon ott a csatlakozó képe, ha jól látom az ellenállás színkódja:
piros - sárga - fekete - arany azaz 24 ohm +-5%.
Ránézésre 0,5 watt terhelhetőségű lehet az ellenállás. Ha megméred a rajta átfolyó áramot, (legyen ez I), akkor a szükséges terhelhetőség
P=IxIxR összefüggéssel számítható. (Itt R=24 ohm). Az így számított értékhez tegyél még hozzá mondjuk 50%-ot, biztonsági tartaléknak.
-
Lompos48
nagyúr
válasz
mr_ricsi #14269 üzenetére
Ha berajzolod a tápfeszforrást, akkor megvan a hurok. Kirchhoff (II
pedig kimondá, hogy: "bármely zárt áramhurokban a részfeszültségek előjelhelyes összege zérus.
A feszültségosztás törvénye: "Soros kapcsolásban az egyes ellenállásokon fellépő feszültségek úgy aránylanak egymáshoz, mint az ellenállások értékei."Azért nincs baj az öreg Kirchhoff második elszólásával sem.
-
mr_ricsi
veterán
válasz
sanyek2 #14258 üzenetére
"Most akkor mi a valóság, kivitelezés, illetve megoldás?"
Gyárilag 12V-os LEDeket is alkalmazhatnak, illetve 4 db-ot sorba is, ellenállás nélkül. Utóbbi esetben csak 3-3,1 V jut LEDenként, ezért csak 10% körüli lesz a fényerő, ami ide bőven elég. A LEDek kapcsolásából kiderül, hogy a ventid melyiket használja."Amelyiknek pedig 3,5 a nyitófeszültsége, az 120 fokban szórja a fényt. "
Ventibe a 120°-os teljesen rossz választás. Csak a ventilapátokat kell megvilágítani, amihez ilyen távolságra 30-60°-os LEDek kellenek.(#14260) Algol:
"Így az előtét ellenálláson 12V-10,5V=1,5V feszültség lesz. (Kirchhoff törvénye, hurok törvény)"
Feszültségosztás törvénye, nem a Kirchoff 2. -
sanyek2
senior tag
válasz
moha21 #14263 üzenetére
A forgalmazó adatai szerint a hagyományos 5mm-es ugyan az mint a kék. Amelyiknek pedig 3,5 a nyitófeszültsége, az 120 fokban szórja a fényt. Teljesítménye ugyan az. Előtét ellenállás maximum a NYÁK-ra van forrasztva, a drótokon csak a LED-ek vannak, a diódák pedig teljesen hagyományosnak tűnnek.
Miért nem ajánlott párhuzamosan kötni a ledeket? Amit linkeltem oldalon ezt írják a párhuzamosra: "LED-ek párhuzamos kötése nem javasolt, azok eltérő nyitófeszültségük miatt."
Szóval azonos nyitófeszültségű ledeket nyugodtan lehet kötni párhuzamosan? Mi a hátránya a párhuzamos kötésnek? -
sanyek2
senior tag
Így levezetve még nem ismertem a menetét, de a problémámat nem oldja meg.. :/ 3 ledet már kötöttem sorba, párhozamosan mégegy trióval egyetemben külön előtét ellenállással, ezzel nincs is gond. De a ventibe 4 led való.
Megnéztem egyet példa képp, igazából ezt nem tudom milyen bekötésnek nevezik:
A venti elektronikájából jön ki egyenként mind a 4 ledhez a 2 drót. Attól félek, hogy ezek a gyári ledek más fesszel működnek, és b_szhatom ha kicserélem. Főleg ha 3,5V-os nyitófeszültségű ledet teszek be. -
Irmscher 353
aktív tag
Értem, amiket mondasz.
Kicsit kutakodtam, találtam a Zalman hivatalos oldalán egy ilyen leírást: CNPS 10XItt van egy kábeltoldó, PWM Fan Speed Resistor néven (RC24P). Ha ilyet nem kapnék magához a ventihez, ennek a házilagos legyártása vajon megoldható lenne?
Ezzel ahogy olvasom 900-1300 RPM közé esne a fordulatszám, ami szerintem elég barátságos.(nem vagy elektronikai zseni, de ha megmondod/megmondjátok, hogy milyen elektronikai alkatrészeket forrasszak be a két csatlakozó közé, akkor le tudom gyártani)
-
Algol
senior tag
válasz
sanyek2 #14258 üzenetére
Ilyen (3,2V nyitófeszültségű) LED-ekből 12V tápfeszültség esetén valóban maximum csak hármat köthetünk sorba.
Ezt úgy kell megtenni, ahogy az általad linkelt ábrán látható, a 3 LED-del sorba kell kötni még egy előtét ellenállást, ezzel állítjuk be a LED-eken átfolyó áramot. Viszont ezen 4 alkatrészből álló "modul" többször ismételhető, egymással párhuzamosan kapcsolandók a 12V-ra. Így lehet tetszőleges számú LED-et üzemeltetni, természetesen figyelemmel kell lennünk a tápfeszültség terhelhetőségére. Legalább 3 LED-enként 1 előtét ellenállást is alkalmaznunk kell.
Az általad megadott adatokkal, 3 (egyforma) LED és 1 előtét ellenállás soros kapcsolásakor számítsuk ki az ellenállás értékét!
LED-ek nyitófeszültsége: 3,5V
LED-eken átfolyó áram: 20mA
tápfeszültség: 12VA 3 LED-en (20mA áram átfolyása esetén) 3x3,5V=10,5V feszültség esik.
Így az előtét ellenálláson 12V-10,5V=1,5V feszültség lesz. (Kirchhoff törvénye, hurok törvény)
A soros kapcsolás miatt ezen az ellenálláson is 20mA áram folyik.
Az ellenállás értéke R=U/I = 1,5V/20mA=75 ohm. (Ohm törvénye). -
Algol
senior tag
válasz
Irmscher 353 #14257 üzenetére
A ZP1225ALM ventilátor Zalman gyártmány, processzor hűtőn használt ventilátor. 4 vezetékes csatlakozója van és PWM jellel szabályozható a fordulatszáma. Megfelelően beszerelve jó lesz házhűtésre is.
Ha van az alaplapon szabad 4 pin-es csatlakozó, akkor arra kötve a BIOS esetleges beállításai szerint az alaplap szabályozni fogja a ventilátor fordulatszámát.
Ha nincs ilyen csatlakozó az alaplapon, akkor elvileg még mindig beköthető úgy egy PWM-es ventilátor, hogy állandóan a maximális fordulatszámán üzemeljen, de ehhez jó lenne ismerni a ventilátor gyári adatlapját.
A lényeg az, hogy a GND és a +12V csatlakoztatásán kívül a vezérlő csatlakozót (control pin) egy ellenálláson keresztül 5V-ra vagy 3,3V-ra kell felhúzni. Ennek az ismeretéhez kellene az adatlap.
A ZP1225ALM adatlapját nem tudtam gyorsan megszerezni. Kitartóbb keresgéléssel talán megszerezheted. (datasheet, specifications)
Egyszerűbb nem PWM-es ventit használni.
-
sanyek2
senior tag
A kéken világító ventijeimben ki szeretném cserélni a ledeket zöldre, de van egy kis dilemmám...
Jelenlegi ledek:
Nyitófesz 3.2v
Átfolyó áram 20mA
Elvileg 12 voltra van kötve, nem vagyok benne biztos.
A dilemma a következő:
Soros vagy párhozamos kötéssel van megoldva? Mert ha soros, akkor hogy a fenébe lehetséges? 12 volton max 3-at lehet működtetni. Tudomásom szerint. Sőt ITT még utána is néztem.
Ledeket párhuzamos kötésre nem javasolják. Most akkor mi a valóság, kivitelezés, illetve megoldás?Tervezett ledek:
Vagy teljesen azonos ledek,
vagy:
Nyitófesz 3,5V
Átfolyó áram 20mA
Mindekttőt ki szeretném próbálni. -
Lompos48
nagyúr
-
sanyek2
senior tag
válasz
Lompos48 #14251 üzenetére
Bocsi nem tudtam másképp fogalmazni..
Vendéglátás messze áll az elektronikától...
Ha minden igaz flat-top a hivatalos megnevezése. (Csak tipp) Lehet hogy nem is homorú hanem lapos? Bocs a tudatlanságom miatt...
Ebből gondoltam hogy homorú,
Ez viszont laposnak tűnik...
Ilyet cserélném a fent említett típusúra -
swado
tag
Sziasztok!
Egy Gigabyte GZ-X5 házam van. Szerintetek, ha vágok az aljára egy mondjuk 5x10 cm -es rést szellőzőnek, kibírná?
-
sanyek2
senior tag
Üdv!
Mi a különbség az 5mm-es homorú és domború led között? Leszámítva a sugárzási szöget. Hagyományos domború led helyére beszerelhető a homorú? -
Sziasztok, ha a gépházamat szeretném feketére/matt feketére festeni, milyen festéket ajánlanátok?
Aerocool Aeroengine Jr. Bk. az alany -
Algol
senior tag
válasz
Irmscher 353 #14245 üzenetére
A további válaszok nagyban attól függnek, hogy hogyan ítéled meg ezt:
"Nem melegszik túl a konfig, de azért nem is jéghideg..."
azaz, hogy valóban kell-e a plusz hűtés. Másik szempont, hogy mennyire zajos most a géped. Ha "eléggé" zajos, akkor akár két új, jobb minőségű ventilátor beszerelése sem fog jobban zavarni, a zajukat elnyomhatja a már meglevő zajkeltők hangja. Ezekről neked kell döntened.
Szerintem először tegyél egy 12 cm-es ventit a ház oldallapjára úgy, hogy az alsó széle az oldallapon meglevő szellőzőnyílások tetejével legyen egy vonalban. Ez befele fújja majd a levegőt. Az így bevitt plusz levegőnek valahol távozni kell a házból.
A természetes légáramlási útvonal támogatására (a hideg levegő alul beáramlik, felül ki, ahogy az előző válaszom első képén látszik) a ház tetején, a tápegység előtt alakíts ki egy másik 12 cm-es ventilátor helyet. Vágd ki a szükséges nyílásokat, de elsőre ne tegyél ide ventilátort.
Nézd meg, hogy az eddigi átalakítás után hogyan alakulnak a hőmérsékleti viszonyok a házban (processzor, videokártya, alaplapi hőmérséklet érzékelő szenzorok értékei). A tetőn levő nyílások segítik a meleg levegő távozását, valószínűleg megspórolható az ide szerelendő ventilátor, de azért úgy alakítsd ki a nyílásokat, hogy végszűkség esetén ide is tehess ventit.
A ház hátán a slotok megnyitása helyett inkább fúrj lyukakat a ház aljára, ide is tehetsz ventilátort
, de erre valószínűleg nem lesz szűkség.
Én fix fordulatszámú ventilátort tennék a ház oldalára, mert a TC-s ventiknél a fordulatszám változás során nagyobb az esély arra, hogy a ház oldallapja berezonáljon, valamint a jó szabályozáshoz megfelelő helyet kell találni a szenzornak.
Az oldallapra mindenképp ajánlom a ventilátor rugalmas felfüggesztését, olyan gumidarabokkal, amilyeneket a drágább ventikhez eleve mellékelnek például [ehhez], ráadásul ennek a fordulatszáma állítható (1300, 1100, 900 RPM).
-
Irmscher 353
aktív tag
Köszönöm a válaszod, a kérdés már csak, az, hogy egy 12cm-es ventivel operáljak, vagy inkább 2 db-al?
Illetve azon morfondíroztam még, hogy milyen kialakítású venti felelne meg a legjobban.
Elegendő egy fix fordulatszámmal pörgő darab, vagy érdemesebb egy PWM-es (bár sztem PWM csatlakozóm már nincs az alaplapon több), vagy egy TC-set beszerelnem?
Csatolok 2 képet, hogy mégis hogy néz ki a ház...
Kép1 ; Kép2Illetve még egy kérdés:
a ház hátán a slotok mind le vannak zárva, érdemes ezeket megnyitni, vagy jobb, ha a házban lévő ventik mozgatják a levegőt? -
Algol
senior tag
válasz
Irmscher 353 #14241 üzenetére
A lehetőségeket egy [Coolermaster Elite 430] ház képein tudod megtekinteni. Bár ez egy alsó tápos ház (a tiedben meg feltehetőleg felül van a táp), de a lehetőségek szemléltetéshez ez is jó lesz.
Te két hely közül választhatsz:
1. a ház tetejére, a tápegység elé - a képen az első top fan helye (a hátsó helyét nálad a tápegység foglalja el),
2. a ház oldalára, a képen a side fan,
ahol kialakíthatod a ventilátorok helyét.A tetőn elhelyezkedő ventilátornak a házból kifelé, az oldalsó ventilátornak a házba befelé kell fújnia a levegőt.
A videokártya és az alaplap hűtése szempontjából az oldalsó ventilátor-elhelyezés sokkal hatékonyabb, mint a felső, ezért ezt javaslom.
-
Piera23
tag
válasz
energy4ever #14238 üzenetére
Szia!
72mm-es lyuktávolságod van, ezért 8 centis ventit tudsz betenni. Itt megtalálható a többi méret is.
Nem írtad hogy előre vagy hátra kellene, bár abból hogy azt mondtad "Olyan venti kellene, ami minel tobb levegot mozgat be a gephazba" valószínűleg előre, mert hátulról nem szokás befelé fújni a gépházon kívüli levegőt. Ha ajánlanék akkor két félét mondok, mert nem tudom mennyit szánsz rá. Ha csak keveset, de azt jól akarod elkölteni, akkor az Arctic Coolingot F8-at választanám, jó áron jó minőségűt gyártanak, és nem is hangos. Ez 2000 fordulat/perces sebességgel forog fixen (3 tűs) és 31 CFM / 52.7 m3/h légszállítású. Megkapod már 1000 forint alatt. Ha akarsz esetleg egy kis szabályozhatóságot akkor a TC utótagút válaszd. Ehhez csatlakoztatva van egy flexibilis rúdon egy szenzor, amit ide-oda hajlíthatsz a gépben, ott érzékeli a hőmérsékletet és akár 500 RPM-re is le tudja lassítani magát (persze kevésbé is hűt akkor!!) PWM-est azért nem mondom, mert nem hiszem hogy 4 tűs csatlakozód lenne az alaplapon pluszba, de ha mégis, ezt is választhatod, mert az meg gépen szabályozahtó.
Ha többet is tudsz rá költeni, akkor a Noctua márkát ajánlom, híresen jó hűtőket gyártanak, az már egy másik kérdés hogy megéri-e neked a majdnem háromszor magasabb árat. Ebből is kapsz 8 centiset (1800 RPM;53 m3/h). Sok sikert a beépítéshez.
A 4800 RPM-est semmiképpen sem ajánlom, nagyon hangosak lesznek a magas fordulatszám miatt!!
FONTOS! Ha Arcticot választassz és előre kell, akkor ilyenre van szükséged és nem ilyenre, mert a második az csak hátra szerelhető fel, mert kifelé tud fújni (a lapátok iránya miatt). Az első meg arra fúj amerre felszereled (megfordítható)
-
Piera23
tag
válasz
.::cHeKkk::. #49 üzenetére
-
Irmscher 353
aktív tag
Sziasztok!
Van egy Asus P5B lapom, benne egy E8400. Ezt egy Scythe Shuriken rev b hűti.
A házban van még egy Sapphire 4850-es VGA. Meg 6Gb Kingston hyperx
Elöl egy 92mm-es venti szívja be a friss levegőt, hátul bedig egy 80mm venti próbálja kitolni a meleget.
Nem melegszik túl a konfig, de azért nem is jéghideg...
Szeretném egy 12cm es ventivel moddingolni a házat, de nem tudom, hogy hova, s hogyan (szívó/fújó) kellene befaragnom a házba.
Sajnos előre, és hátra nem tudom beszerelni.Mit javasolnátok?
-
shark300
tag
Sziasztok!
Szeretném átalakítani a Dell GX270 SFF házi szerverem hűtését, ehhez pedig egy kb. 20x30-as műanyaglemezre lenne szükségem, ami mérsékelten hőálló. Szakboltban annyit tudtak mondani, hogy talán a PE lemez lenne nekem jó (formára kell vágni, 3-4 helyen meghajtani derékszögben, plusz ventilátort rögzíteni rá), de csak fóliájuk volt. Valaki foglalkozott már ilyesmivel?
Köszi!
-
energy4ever
addikt
Ventilatort szeretnek venni a gepembe, de nem vagyok tisztaban a meretekel.
Lemertem, hogy mekora venti kellene. a ket csavar felfogatas helye kozotti tavolsag 7cm, ugyan ez a ket csavar kozot de keresztbe 10cm.
Nezegetten egy boltba a ventiket(PCX), de nagyon sok meretu van ott. Kerdeseim: Honan tudom, hogy melyik ventit tudom felfogatni, a regi venti hejere? Olyan venti kellene, ami minel tobb levegot mozgat be a gephazbe. Melyik tulajdonsagat nezzem? Gondolom nem csak az rpm szamit, mivel van 500fter 4800RPM-es, es 2500ft-er 800RPM-es. -
Bari
Modder
válasz
skilled88 #14236 üzenetére
Üdv
Ha megvan a nyílásba való műanyag előlap akkor a helyére teszed, belülről beragasztod ragasztópisztollyal vagy más ragasztóval, kívülről az illesztési réseket kétkomponensű javítókittel lekened, száradás után lecsiszolod alapozod és átfested. Ha nincs meg a nyílásba illeszkedő előlapi darab valamilyen műanyagból vágni kell bele egy darabot és a fentebb leírt módon el tudod tüntetni a nyomokat.
Kétkomponensű javítókittet festékboltokban tudsz beszerezni műanyagra való alapozót és festéket szintén.
A nyílásba bármiből vághatsz takarót a végeredménynél úgy sem látszik majd, akár cd tok műanyag részét is felhasználhatod vagy plexi darabot vagy amit éppen sikerül otthon találni. -
skilled88
tag
űdv gépet építek szeretném kérdezni floppy helyét hogy tudom el tüntetni ?
-
XmoD
senior tag
Skill magas fordulatszamu mikrogeprol van valakinek tapasztalata ? Itthoni ganyolashoz kellene. Sokszor van ugy hogy nem ferek be oda nagyobb geppel ahova kene .... Konkretan erre gondolok : [link]
-
cool13
őstag
válasz
ViiiiktorOC #14233 üzenetére
Ha a sziló kibír egy akvárium összeragasztását akkor itt sem lehet gond szerintem. De csavarozni és ezzel is szokták összerakni.
-
ViiiiktorOC
senior tag
Üdv.
Plexi és egy fém oldallapot mivel tudom összeragasztani?
Például sziloplasztal ha sikerülne milyen lenne a kötési szilárdsága?
Vagy mást javasoltok?
Lehet hogy csavarozni kéne?
Köszönöm!Üdv.
ViiiiktorOC -
Piera23
tag
válasz
Wind-Storm #14230 üzenetére
Igen, ami meg külön álló darabos, abból meg nincs mindből ami kellene. Festékkel megoldom
-
Piera23
tag
válasz
Wind-Storm #14226 üzenetére
Köszönöm, az X-mod-os csomagot én is megtaláltam, de szállítással együtt 3000-et nem ér, akkor inkább veszek matt fekete spray-t és befújom vele a fehéreket
-
Algol
senior tag
válasz
Con Troll #14227 üzenetére
"Egy ilyet összeszerelni egy teljesen amatőrnek (=nekem) mission impossible lenne?"
Nem, de mindenképp szükség lesz valamennyi elektronikai ismeretre, szerszámokra és némi kézügyességre.
Ezek a kijelzők többnyire az LM3915-ös vagy UAA180-as IC-kre épülnek, ekkor a kapcsolás egyszerű, kevés alkatrészből áll, de ekkor a LED-ek számában vannak korlátok, vagy akár diszkrét elemekből is összerakhatók, amikor is nagyobb a mozgásszabadságunk, de több alkatrészt kell felhasználni.
1 [link]
Itt az oldalon kicsit lejjebb a Project Files: Schematic, Layout, PCB files a legfontosabb. Én a kör keresztmetszetű LED-ek helyett inkább téglalap keresztmetszetű LED-eket használnék szorosan egymás mellé illesztve. (Bár lehet, hogy akkor módosítani kellene hozzá NYÁK lapot, a PCB-t.)2 Ez egy 20 LED-es, egyszerű kapcsolás, de a nyomtatott áramköri lapot már magadnak kell megtervezned hozzá. [link]
3 A következő egy tranzisztoros kapcsolás, ami az egyéni igényeknek megfelelően átalakítható. [link]
4 Végül, ha a fenti kapcsolások kivitelezéséhez nem éreznél elég erőt magadban, akkor LED-soros kijelzőt már készre szerelt állapotban is beszerezhetsz, például ez a Vateran van [link], de több bolt is kínál ehhez hasonlót persze drágábban.
Ha ennyi nem lenne elég, magad is kereshetsz a neten, írd azt a keresődbe, hogy "LED audio VU meter" és rengeteg találatod lesz.
-
Con Troll
senior tag
Sziasztok!
Egyik ismerősömnél láttam egy olyan ledsort, ami hangra /zenére/ reagált. Minél hangosabb volt a zene, annál több led világított sorban.
Egy ilyet összeszerelni egy teljesen amatőrnek (=nekem) mission impossible lenne? Nagyon megtetszett, mahinálnék magamnak is egyet. Esetleg valami ilyesmi cuccokról leírást tudtok linkelni?Köszi előre is.
-
Piera23
tag
Sziasztok!
FEKETE csatlakozókat (molex apa/anya, 20pines, 4pines) hol tudnék beszerezni? Esetleg itt hardveraprón árul valaki? Köszönöm!
-
X2N
őstag
Sziasztok!
Tápcsatlakozós hátlapi panelt hol lehet beszerezni? -
cool13
őstag
válasz
b05styp #14222 üzenetére
Ezen törtem a fejem amikor én is váltottam 775/1155-re. Akkori ötletem ez volt. Egyszerűen a lábakat kihajtom jobban. A bekarikázott részeket nyitottabbá tenném. De ez miatt ugye messzebbre kerül az alaplak lyuktól ezért csavarral rögzítettem volna. Aztán elvetettem, mert inkább eladtam az aprón és kipótoltam vettem egy Alpenföhn Civetta-t helyette. Szinte minden mérete megegyezik és ez is halk.
-
b05styp
tag
üdv! barkácsolni akarok a hyper tx2höz egy 1155ös talpat mert ahhoz a foglalathoz nincs ilyen átalakító sajnos és másikat nem akarok venni. valaki csinált már ilyet, nehéz dolog ?
-
moha21
veterán
válasz
Pubszon #14218 üzenetére
Most olvasgatok vissza magára az egész kérdésre.
(#14213) Algol : fórumtárs gyönyörűen leírta, hogy sajna nem éri meg szenvedni vele. Nem úszod meg annyiból az anyagköltséget sem amiből ésszerűen áramgenerátoros módra át tudnád alakítani és akkor az érintésvédelemről nem is beszéltünk.
[link] első keresésre lehet kapni ilyen tápokat hozzá.
-
Pubszon
veterán
Hali.
Nagyjából értem.
Ilyen LED-eket raknék bele 4-et sorba kötve, úgy jó lenne a 12V.3W warm white
A 20W-ot nem világításra használnám fel, hanem nyáron egy 12cm-es ventit is kötnék rá ami mondjuk engem hűtene.
Szabályozni azért kellene, hogy este netezés közben elég kis fény is, viszont szereléskor jó lenne a nagyobb fényerő. Az elképzelésem szerint nem menne a szabályozás?
Mi történne mondjuk 7V esetén a LED-ekkel?A foglalat az kép kicsi lyuk amiknek az egymástól való távolságuk 3-4mm körül van.
Ha vennék egy olyan LED izzót amit mondasz, az menne ezzel a 13.3V-os váltóárammal? -
Algol
senior tag
válasz
Pubszon #14211 üzenetére
Elméleti rész:
A LED-ek nyitóirányú karakterisztikája exponenciális függvény, ami a LED szokásos munkapontjában már nagyon meredek.
Ha ez kínaiul hangzana számodra, akkor egy példán keresztül próbálom elmagyarázni.Tegyük fel, hogy LED-ekből összeállítottál egy kapcsolást, amire 10 V-ot kapcsolva a LED-ek a gyártó által megadott tipikus fényerővel világítanak. Ha erre csak 8 V-ot adnál, a LED-ek egyáltalán nem világítanának.
Ha pedig 10,5 V-ot kapcsolnál rá a LED-ek tönkremennének, túlterhelés miatt. A lényeg, hogy viszonylag kicsi (tized voltos) változás a LED-ek feszültségében, a LED-eken átfolyó áram nagy változását okozza.Ezért A LED-eket áramgenerátorral szokás meghajtani. Az (ideális) áramgenerátor olyan áramforrás, amely a kapcsaira kötött áramkörön állandó áramot hajt keresztül, függetlenül a kapcsain fellépő feszültségtől.
Esetedben szabályozható áramgenerátorra lenne szükség.Gyakorlati rész:
"bírja is a 20W-ot"
20 wattos fényforrás valamelyest korszerű (smd LED-ekből) 1600 lumen fényáramot tud leadni 120 fokos térszögben, ami egy 200 wattos hagyományos izzó fényerejének felelhet meg.
A képen egy asztali olvasólámpa látható, tényleg szükséged lenne ekkora fényerőre abban a lámpában?
Ha igen, akkor ennek a lámpának az átalakítása gazdasági szempontból nem éri meg, inkább venni kell egy 20 wattos LED reflektort, ami persze legalább 15.000 Ft-ba fog kerülni.Én feltételezem, hogy továbbra is asztali lámpaként szeretnéd használni. Ebben az esetben nézd meg, hogy milyen foglalatban van benne a jelenlegi 12 V-os halogén izzó. Arra tippelek, hogy MR16-os a foglalat.
Vásároljál egy 12 voltos MR16 foglalatos LED izzót, ez kerül majd a lámpába. Ilyen izzókból nagy a kínálat: 3 - 10 watt teljesítményű 260 - 550 lumen fényerejű példányok beszerezhetők elsősorban webáruházakban.
"amiben van egy trafó"
Ha a trafó a lámpa talp-részében van, akkor azt onnan ki kell szerelni. Nem látok lehetőséget rá, hogy a trafó megtartása esetedben gazdaságos legyen.
Venni kell még egy kacsolóüzemű LED tápegységet áramgenerátoros kimenettel. A tápegység teljesítménye igazodjon a választott LED izzó teljesítményéhez, legyen annál 20-50 %-kal több.
Ha az új tápegység befér a régi helyére, akkor szereld oda, rögzítsed rendesen. A szerelés során ügyelj arra, hogy a 230 V-os vezetékek forrasztási pontjait leszigeteljed pl: zsugorcsővel és tartsd be a 230 V-ra vonatkozó érintésvédelmi előírásokat.Ennek a lámpának nem lesz szabályozható a fényereje. Nem látom sok értelmét a fényerő szabályozásnak egy asztali lámpa esetében. Ha mégis szükség lenne rá, akkor úgynevezett dimmelhető tápegységet kell venni, lényegesen több pénzért.
A nem szabályozható fényerejű változat, egy 50 wattos halogén izzó helyettesítésére 6.000 - 7.000 Ft-ból kihozható.
-
Pubszon
veterán
Hali.
Van egy ilyen asztali lámpám, amiben van egy trafó ami 20W-ot tud.
13.3V-ot ad ki, de váltóáramot.
Át szeretném alakítani ledesre, de ugye először egyenirányítani kellene.
Ezt hogy tudom megoldani, hogy bírja is a 20W-ot és még egy potival szabályozni is lehessen, mondjuk 5-12V közt?
Köszi. -
norci84
tag
válasz
Wind-Storm #14208 üzenetére
Én is,csak hirtelen nem találtam meg!
-
joecontra
addikt
Kicsit off, de a telefontöltős előzményekhez szólva lehet, hogy mégsem az.
A mobilom töltőjéből (5V, 500 mA) kitört az egyik villa, így használhatatlanná vált és levágtam az adapter részét és USB dugót forrasztottam rá értelemszerűen.
Amikor így akarom használni, a telefon töltés helyett azt írja ki, hogy "a töltő nem engedélyezett".Levágtam róla az USB dugót és egy régi SonyEricsson töltőt (4.9V, 450 mA) forrasztottam a végére és így már jó.
Csak sejtem, hogy mi lehetett a baja az USB-ről jövő árammal de azért akkor is meglepett. Egyébként USB 2.0 portról van szó.
Üdv,
J -
moha21
veterán
válasz
andrade #14201 üzenetére
Hát pl. usb 3.0-nál 900 mA...
"A unit load is defined as 100 mA in USB 2.0, and 150 mA in USB 3.0. A device may draw a maximum of 5 unit loads (500 mA) from a port in USB 2.0; 6 (900 mA) in USB 3.0."
google első találat. amúgy meg érdemes az usb.org-on elolvasni az idevonatkozó datasheeteket ( battery charging pl. ).
-
jocek91
aktív tag
Üdv! Tudna valaki segíteni nekem karbon fóliázással kapcsolatban?
-
ebeni95
tag
válasz
andrade #14201 üzenetére
Sziasztok!
Ma alkottam egy picit. Találtam egy régi floppy meghajtót. Kiszedtem belőle a táp csatlakozót. Picit átszabtam (leszedtem a fölös részeket), majd ráforrasztottam 2 tüskét 1-1 kábelre. Viszont most csak úgy megy rá a 4 tűs floppy csatlakozóra, hogy a piros vezeték a sárgára csatlakozik. A fekete jó helyen van.Így tudom használni a 12V-os ledhez, vagy forraszthatom újra?!
Most nézem, hogy mákom van, mert így kötöttem jó helyre (link).
Üdv!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- PROHARDVER! feedback: bugok, problémák, ötletek
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Macron betiltatná az EU-ban a közösségi médiát a 15 év alattiaknak
- Milyen videókártyát?
- TCL LCD és LED TV-k
- Reklámblokkolók topikja
- OTP Bank topic
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Radeon RX 9060 XT: Ezt aztán jól meghúzták
- Google Pixel topik
- További aktív témák...
- RTX 4090 / RTX 3090 videokartya hütő ventivel olcson! Dobozzal!
- Thermalright TRUE Spirit 90M Rev.A CPU Hűtő - Hibátlan állapot!
- EVGA SuperNova 2000 G+ moduláris tápegység - 2027ig garis
- Eladó jóárísított vízhűtők, Lian Li, Artic, Enermax, Alphenpön! LCD-s is több féle!
- Lian LI GALAHAD II LCD KIJELZŐS HŰTŐK
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 5600X 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Nvidia Quadro P400/ P600/ P620/ P1000/ T400/ T600/ T1000 - Low profile (LP) + RTX A2000 6/12Gb
- KÖZEL FÉLÁR! Apple Magic Keyboard, Mouse, Trackpad, Pencil, Smart Magic Keyboard Folio, Watch szíjak
- BenQ PD-3200-U Monitor - Designer 4K 32"
- Szerezd be most az érzékelhető különbséget! Akár 0% THM-re
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest