Karácsonyi telefonajánló 2022

Idén is eljött a pillanat, amikor az épp kapható termékek közül megpróbáljuk kiválasztani azokat, amelyeket érdemes lehet megvenni az év végén.

A drágulás éve

Trükkök százai és a világgazdaság pénzbősége sem segített idén azon, hogy a telefonárak úgy szálltak el, ahogyan korábban sosem, mert hát itt nincsenek trükkök és a világgazdaságra sem a pénzbőség jellemző újabban. Megtépázta az ellátási láncokat a covid, megtépázta a logisztikai útvonalakat az orosz-ukrán konfliktus, a kínai gazdasági bővülés is ellaposodott (köszönhetően pont a covidnak is), a tajvani feszültségek és az amerikai embargók is rányomták a bélyegüket az alkatrészárakra és a megrendelésekre, szóval ha minden hatást összerakunk, akkor valamelyest érthető, hogy miért történt ez a meredek árnövekedés.

A következő oldalakon összeszedjük, mi mit ajánlanánk a 2022-es mobilok közül. Nem volt könnyű dolgunk.
A következő oldalakon összeszedjük, mi mit ajánlanánk a 2022-es mobilok közül. Nem volt könnyű dolgunk. [+]

Ettől még a készülékgyártók nem állnak le, jönnek ki folyamatosan az újabb és újabb eszközök, ám Európában kezd megfordulni a trend és egyre többen érzik úgy, hogy teljesen felesleges évente készüléket cserélni, mert egyrészt még működik a régi, másrészt az új nem jobb annyival. Ez oda is vezetett, hogy felértékelődik a terméktámogatás, ami egyrészt a szervizhátteret jelenti, másrészt pedig a szoftveres karbantartást, egyre többször befolyásolja a vásárlást az, hogy mennyi ideig jön majd új verzió a szoftverből a telefonra és hogy egyébként az eszköz mennyire megbízható. Ez pedig egyértelműen a nagyobb gyártók malmára hajtja a vizet és az okostelefonos mezőny minden statisztika szerint markánsan kettészakadt, ahol az Apple, a Samsung, a Xiaomi és a BBK cégcsoport egyes márkái dominánsak, a többiek pedig a futottak még kategóriában vannak. És itt olyan nevekről beszélünk, mint a Nokia, a Sony, a Honor, a Huawei, vagy a Motorola.

Az okostelefonos piac feloszlása az elmúlt két évben.
Az okostelefonos piac feloszlása az elmúlt két évben. (forrás: Counterpoint Research) [+]

A következő oldalakon azonban ennek ellenére végigvesszük kategóriánként a szóba jöhető termékeket. Idén a szokásosnál is nehezebb dolgunk van, mert a drasztikus árugrásnak az lett a hatása, hogy a korábban bemutatott, de még piacon levő termékek adott esetben a saját utódmodelljüknek állítanak olyan konkurenciát, ami miatt az újabb masinát nem lehet ajánlani. Más okok miatt is gondban vagyunk, egyre ritkábban tudunk beszerezni az olcsó kategóriából tesztterméket, mert a gyártói szemlélet az, hogy a legújabb és legcsúcsabb eszközöket adják oda a sajtónak, mert azok biztosan izgalmasak, ráadásul rajtunk kívül zömmel senki sem kíváncsi mondjuk egy Motorola G22-re, pedig egy adott árszegmensben akár jó vétel is lehet. Idén az ársávok is változnak ebben az anyagban, ráadásul durván, egy éve még 50 ezer forintonként ugrottunk kategóriákat, most 100 ezer forintonként lépdesünk, ami önmagában is sokat elmond a helyzetről…

Ha valaki inkább videót nézne a témában, akkor csekély egy órácskában ezt is megteheti a fenti ablakot használva.

100 ezer forintig

Mielőtt elsodorna a népfelkelés, rögtön szeretnék egy elég szemléletes példát hozni arra, hogy miért húzzuk meg a legalsó sáv határát 100 ezer forintnál, amikor tavaly ez még 50 ezer volt. Ez pedig a pont most érkezett, vadiúj Redmi A1. Ez most a magyarországi, hivatalos forgalmazásban elérhető egyik legolcsóbb telefon, 45 ezer forintba kerül. Ennél lentebb csak nagyon noname (iLike, Blaupunkt), vagy nagyon tavalyi (Alcatel 1, ZTE Blade A31) eszközöket fogunk találni olyan hardverrel, ami már ránézésre is riasztó (1 GB RAM) és valószínűleg a használhatatlanság határát súrolja. Na, ezeket pont nem küldik el a gyártók tesztre, pedig mi szoktuk kérni.

Redmi A1: 45 ezer forint idén a legolcsóbb Redmi.
Redmi A1: 45 ezer forint idén a legolcsóbb Redmi. [+]

A magyarországi árazási helyzet továbbra is kaotikus, ezzel a témával már sokat foglalkoztunk ebben a cikkben, illetve videóban is, de nagy változás nincs. Mi a gyártói, hivatalos forgalmazásban elérhető, minden költséggel megterhelt árakat vesszük alapul és továbbra is nagyon erősen javasoljuk mindenkinek, hogy ne a legolcsóbb helyről rendeljen meg egy adott modellt, mert bár jól néz ki egy 20-25%-kal alacsonyabb árcímke, de ha probléma adódik, akkor az a probléma hatványozottan fog jelentkezni. A legolcsóbbnak tűnő üzletekben levő készletek származási helye kétséges, sokszor nem is az európai piacra szánt darabok bukkanak fel ismeretlen forrásból, nem, vagy félig lokalizált szoftverrel, ingatag garanciális háttérrel és eltérő tartalmú dobozzal.

Ami már azon a szinten van, hogy tényleg érdemes vele foglalkozni, az általában 50 lepedő körül indul. És itt sem érdemes túl sok extrát várni, itt van például a már említett Redmi A1, ami 2 GB RAM-mal vitézkedik, de csak a fékezett habzású Android, a Go változat dolgozik rajta, ezzel együtt is kimondottan komótos. Tesztünk is lesz róla hamarosan. Ennél sokkal izgalmasabb a Poco C40 50 ezer forintos ársávon, ami most került nekünk is a látóterünkbe, mert nyilvánvalóan ezt sem hirdetik sehol, sajtóközleményt sem adnak ki róla, de a Poco C40 már 3 GB RAM-mal, teljes értékű Androiddal, bődületes méretű akkumulátorral (6000 mAh) jön egy ismeretlen chipsettel, ami a JLQ JR510. A JLQ a Qualcomm és számos kínai cég vegyesvállalata, ez a konkrét chip nagyban hasonlít a Snapdragon 439-hez, ami nem egy túl friss eresztés, de a célnak vélhetően megfelel. Kaptunk az alkalmon és ezt a terméket is elkértük tesztre.

100 ezer forint alatt a mai napig találni olyan készülékeket, melyeken USB-C helyett még microUSB van. A fotón a Redmi A1.
100 ezer forint alatt a mai napig találni olyan készülékeket, melyeken USB-C helyett még microUSB van. A fotón a Redmi A1. [+]

Szintén ebben a ligában focizik a Motorola Moto E20, amely szintén most esett be a szerkesztőségbe. Egyedi hátlapjával igyekszik kitűnni a mezőnyből, de itt is nagyon alapszintűek a képességek Android 11 Góval, Unisoc T606-os chipsettel, de legalább a hardver nem tűnik nagyon gyengének, mert a minimum 2 GB RAM itt is adott. A Nokia C21 Plus is 50 ezer forint alatt vitézkedik, de ebben is az Android Gót találjuk, ahogyan a ZTE Blade A51-ben is ez dolgozik. Vagyis 50 ezer forintig bezárólag jellemzően ez a recept: 2 GB RAM, valami belépő szintű chipset, egyetlen értelmezhető kamera és Android Go, ebből tényleg csak a Poco C40 tud kiemelkedni papíron, magyarán a teljes értékű Androiddal szerelt masinák egy picivel fentebb indulnak, de nem kell sokat árban lépnünk.

A jobb szélső (zöld) készülék a Nokia C21 Plus.
A jobb szélső (zöld) készülék a Nokia C21 Plus. [+]

Ugyanis 60 ezer forintért már kapható a Nokia G11 ugyanazzal a Unisoc T606-os chispettel, ami a Moto E20-ban csak a csökkentett képességű Androidot hajtja meg, itt viszont a fullos rendszer jár mellé. 5050 mAh-s akkumulátorral és sok évnyi ígért terméktámogatással azok választása lehet, akik nem várnak el semmi extrát egy mobiltól, csak alapfunkciókat, némi közösségi médiát, néhány fotót és egy méretes kijelzőt. A Moto E40 is opció, alig kerül többe, mint 50 lepedő, Unisoc T700-zal, 48 megapixeles főkamerával, teljes értékű Androiddal és 4 GB RAM-mal kifejezetten jó árat kapott, hamarosan lesz erről is tesztünk. Hozzá kell tenni, hogy ezt a gépet még tavaly mutatták be, ezért is lehet ennyiért elhozni. Januári bejelentésű a TCL 306 is, ami szintén ennyiért kapható egy jól bevált Helio G25-tel, ettől sem kell csodát várni, nagyjából azt hozza, amit a többiek, szintén 50 ezer forintot kérnek érte.

Moto E40
Moto E40 [+]

65 ezer forintért van az első idei, hivatalosan forgalmazott Samsung, a Galaxy A04s, amely Exynos 850-nek (8 nm), 50 megapixeles főkamerával, 3 GB RAM-mal, 5000 mAh-s akkuval és természetesen One UI kezelőfelülettel igyekszik felvenni a versenyt. Nyilván ez az 50 megapixel csak papíron néz ki jól, valószínűleg ugyanaz a szenzor, mint amit az A23 is kapott, de a szoftveres támogatás és a hazai szervizháttér, valamint a samsungos extrák miatt sokan választják majd a kínálat legolcsóbb Galaxy modelljét, ez sem egy erőgép, de mindennapos használatra megfelel.


Idén már az eddig olcsó Redmik sem annyira olcsók. A képen a Redmi Note 11 és Note 11S. [+]

Noha 75 ezer forinton indult a Moto G31, mostanra jól leesett az ára, 55 ezer forintért pedig kifejezetten jó vétel a termék, amely talán a legolcsóbb AMOLED kijelzős mobil a piacon, ráadásul Full HD felbontással (ez egyik előző készülékre sem volt igaz). Kár, hogy még mindig csak Android 11 fut rajta (ám friss biztonsági csomaggal), viszont hosszú üzemidővel, vízlepergető burkolattal, 3,5 mm-es jack csatlakozóval és az 50 megapixeles kamera mellett ultraszéles optikával is rendelkezik. A legolcsóbb telefonok között nálunk ez az egyik favorit.


A Motorola Moto G31 ára karácsonyra egyértelműen ajánlhatóvá csökkent. [+]

A Galaxy A13 már 65 ezer forint körül megy, az A03-hoz képest a FHD felbontású kijelző és az ultraszéles kamera az előny. Az előlapon pedig 8 megapixelesre hízott szelfik felbontása, már szignifikáns eltérés nincs. Ha nem zavar minket, hogy a cucc tavalyi, akkor viszont ott van a Realme 8i 65 ezer forintért, 120 Hz-es kijelzővel, MediaTek Helio G96-os chispettel, 50 megapixeles kamerával, 4 GB RAM-mal, ez már tényleg egy telefon, csak hát nem egy friss masina, ami csak a későbbi szoftverfrissítések miatt lehet aggasztó, nyilván nem lesz olyan hosszú ideig támogatva, mint egy idei modell. A Realme 8-as szériából már az 5G-s verzió is megkapható ennyiért, ebben már Dimensity 700-as chipset van, bár a kijelző “csak” 90 Hz-es. Ez a két Realme egyébként jó példa arra, hogy a tavalyi modellek ugyanazon az árponton hardveresen mennyire erősebbek, mint az idei kínálat darabjai.


Honor Magic4 Lite [+]

Aztán ott van a Poco M5, ami 73 ezer forintról indul a legcsirkébb kiszereléssel, de ez egy friss modell, 50 megapixeles főkamerával (de a többi kamera semmit nem ér), 90 Hz-es, Full HD kijelzővel és egy relatív friss, Helio G99-es chipsettel. Hasonló tudású a Realme 9i Snapdragon 680-nal körülbelül 70 ezer forintos áron. Ha mindezt AMOLED-del és ultraszéles kamerával akarjuk, akkor a Redmi Note 11 jöhet szóba 80-85 ezer forintos áron. A Honor Magic4 Lite ugyan pont becsúszik még 100 ezer forint alá, de mégsem ezt, hanem a 102 ezer forintos Realme 9 Prót ajánlanánk inkább, még ha ez elvileg a következő kategória első darabja is lenne inkább.

Realme 9 Pro.
Realme 9 Pro [+]

Szerkesztőségi ajánló a kategóriából:

Bog: A 100 ezer forintig tartó mezőnyben tehát van választék, én a legolcsóbb mezőnyből a Poco C40-et és a Moto E40-et javasolnám, 60-100 ezer forint között pedig a Moto G31 és a Poco M5 tűnik ki, ami úgy fest, mintha a két márka jól lefizetett volna, de majd a többi árkategóriánál kompenzálok.

viragdani01: Két szituációra bontanám a kategóriát. Az elsőben az a helyzet, hogy 50 ezer forint a maximum, amit telefonvásárlásra szánok: személy szerint a használt piacon nézelődnék, például Hardveraprón a sok pozitív értékeléssel rendelkező eladóknál, vagy ha fontos a garancia, akkor a Rejoy kínálatában. Ezen az áron ki lehet fogni Xiaomi Mi 8-at, iPhone 7-et vagy 8-at, Huawei P20-at, melyek tény, hogy több éves (régi) készülékek, de teljesítményben és kínált funkcionalitásban így is vígan megeszik azt, amit most újonnan lehet venni ennyiért. Ha már 100 ezer forintig nyitnám a pénztárcát és mindenképpen új telefon kell, akkor a Moto G31 lenne a befutó. De itt is inkább érdemes szétnézni a használtpiacon, egy LG Velvet (béke poraira) 60 - 70 ezer forintért egyértelműen jobb vétel hardveresen, és környezetvédelmileg is.

Hirdetés

Bone123: Kollégáim ügyesen körbejárták a 100 rugó alatti kategóriát, amihez csak annyit tennék hozzá, hogy efölött már elvárom az 5G modemet, azt beáldozva viszont még a feláras 2022-es kollekcióban is akad érdekes választék. 90 ezerért a Realme 9 (4G) például a középszerű hardver mellé elképesztően jó üzemidőt, egész kezes méretet, 90 Hz-es FHD AMOLED panelt, 108 megapixeles főkamerát és bő doboztartalmat nyújt. Ráadásul még jó is ránézni: kellemesen kevés káva maradt az előlapon és szemrevaló a hátlap.

100-200 ezer forint között

középkategória ma már 100 ezernél indul, a tetejét pedig azért nehéz meghatározni, mert simán benne van a pakliban, hogy egy gyártó 120-ért ad majdnem ugyanolyan hardvert, mint amit 190-ért ő maga is kínál (Nokia G60 és X30). Itt már sokszor elvárás az 5G, minimum két, normális kamera, Full HD kijelző, korrekt hardver és néhány további extra, hogy megkülönböztethető legyen a termék a többi cucctól.

Balról jobbra: Nokia X30, Nokia G60, Nokia C21.
Balról jobbra: Nokia X30, Nokia G60, Nokia C21. [+]

Egy régebbi modellel nyitunk, de a OnePlus Nord CE még mindig korrekt ajánlat alig valamivel 100 ezer forint felett Snapdragon 750-nel és letisztult rendszerrel. A kategória egyik leginkább alulértékelt darabja a Realme 9 Pro+, amely 140 ezer forintot kóstál éppen Dimensity 920-as chipsettel, optikailag stabilizált kamerával, Super AMOLED kijelzővel és 60 wattos gyorstöltéssel. Jó ajánlat a Poco X4 Pro is, amely ugyanaz, mint a Redmi Note 11 Pro, de annál kedvezőbb áron érhető el, ez hardverben “csak” egy Snapdragon 695, de kamerában a 108 megapixelt kínál, még ha ez nem is jelent okvetlenül jobb képminőséget. 67 wattos gyorstöltéssel, 120 Hz-es AMOLED kijelzővel, IP53-as védelemmel rendelkezik, épp 130-140 ezer forint közötti áron kínálják.


Realme 9 Pro+ [+]

Két tavalyi modellre lehet még jó áron lecsapni, 120 ezerről indul a Realme GT Master, ami még mindig egy remek ajánlat Snapdragon 778G-vel és szintén 120 Hz-es kijelzővel, izgalmas hátsó kialakítással és gyorstöltéssel, de még kapható a korábbi sláger Samsung Galaxy A52s is a készlet erejéig, ami bizony jobb ajánlat, mint a frissebb A53. Aztán itt van a Poco X4 GT olyan 140-150 ezres árfekvésben, ami már a megjelenésekor is kapott tőlünk egy plecsnit, remek teljesítménnyel, jó üzemidővel, gyors kijelzővel (ami nem AMOLED), korrekt fotós képességekkel, gyorstöltéssel és bőséges adatkommunikációs szolgáltatáskínálatával a kategória egyik legjobb vétele.


A Poco X4 GT lett idén a Xiaomi almárkájának egyik legjobban összelegózott készüléke. [+]

A Poco F4 viszont idei termék, ebben már van AMOLED kijelző, kamerás fronton is jól teljesít, a Snapdragon 870 pedig itt is az egyik legkiegyensúlyozottabb chipsetnek bizonyul, egyedül a virtuális közelségszenzor lehet aggályos, noha mi a teszt során nem tapasztaltunk hibát. Szintén nagyon ütőképes cuccnak számít a Realme GT Neo 3T, ami 150-160 ezer forintért haza lehet vinni, a chipset itt is a 870-es Snapdragon, nagyon jó kijelzővel, villámgyors töltéssel, ami ugyan nem változott sokat a GT Neo2-höz képest, de azt már nem nagyon lehet kapni, emezt azonban igen.


Realme GT Neo 3T Dragon Ball Z kiadásban. [+]

Az egyik leginkább üdítő készülék idén a szisztematikus felépített marketinggel piacra lépő Nothing Phone (1) volt, éppenséggel a belépő kiszerelést (8/128) 170 ezer forintért lehet megkaparintani. Egyedi és villógó hátlapjával, két darab, jó minőségű kamerájával, letisztult rendszerével, korrekt hardverével egy nagyon kiegyensúlyozott termék, a ledes hátsó mögött pedig vezeték nélküli töltésre alkalmas tekercs is lapul, ami ebben az árkategóriában ritka.


A Nothing Phone (1) hátulról [+]

Szerkesztőségi ajánló a kategóriából:

Bog: Mostanában a Nothing Phone (1) szokott lenni az ajánlatom ebben a kategóriában, az olcsóbb részből pedig a Galaxy A52s, esetleg az A53.

viragdani01: Ha hivatalos hazai forgalmazású készülék kellene ebben az ársávban, akkor nálam a Realme GT Neo 3T, vagy ha még egy kicsit szeretnék spórolni, akkor a 9 Pro+ lenne a befutó. Viszont itt meg kell említenem halványan a Pixel 6a-t, amit például a német Amazonról vagy a magyar Alzáról megrendelve be lehet húzni 120 - 160 ezer forint közötti áron remek kamerával, valamelyest vízálló házban, erős hardverrel és 3 + 2 éves szoftveres támogatással. De ha játszanak a tavalyi modellek is, akkor a Galaxy A52s erős versenyző, ám a Realme GT Neo 3T a különleges Dragon Ball Z kiadása és a dobozban mellékelt tartozékok száma miatt lenyomja nálam.

Bone123: ha ebben a pillanatban kéne telefont vennem, ebben az ársávban nézelődnék, és nehéz lenne ellenállni a Galaxy A52s-nek vagy az annál is kedvezőbb Realme GT Masternek. Ám csak küszöbön van 2023, hogy inkább az idei kollekcióból ajánljak, és mivel Bog a Nothing emlékezetes belépőjét elsütötte, a 170 ezres Realme GT 2-t választom. Irtó menő papírszerű dizájn, optikailag stabilizált csúcskamera, remek panel, kevés káva, fejlett adatkommunikáció, hibátlan működés, kitartó üzemidő és félórás villámtöltés adapterrel a csomagban – nyerő kollekció, ha ultraszéles kamerában már kompromisszumot is kell kötni, a szenzorzoom meg csak átlagos.

200-300 ezer forint között

Ezen az árszinten rengeteg nagyon életképes telefon található, bőven lehet sorolni azokat a termékeket, amelyek elég jók ahhoz, hogy a felhasználók zömének megfeleljenek. Simán elvárható a remek kamera, a jó videós képesség, a kiváló kijelző, ebben a kategóriában is lehetnek ugyan kompromisszumok, de azok nem hibákból fakadnak, hanem funkcionális eltérésekből. Ennek ellenére itt is vannak jobb és rosszabb vételek, egyrészt akadnak nagyon elárazott termékek, de összességében azért a legtöbb embernek bőven elég lenne az a tudás, amit itt kínál néhány modell.


A Xiaomi 12-es szériájából a 12X lett a legjobb, legkönnyebben ajánlható modell.[+]

Szerencsére elég széles a mezőny ahhoz, hogy ki lehessen emelni néhány eszközt. Egyik idei kedvencünk volt a Xiaomi 12X, ami nem a kamerájával, nem a hardverével, nem a kijelzőjével hódít, mert bár ezek is rendben vannak, főleg a készülék relatív kompakt mérete az, ami sokak figyelmét felkeltheti. Sajnos az ára nem hogy lefelé, de felfelé változott a nyári bemutató óta, ennek ellenére még mindig ajánlható, hiszen már a tesztünk végén is járt neki a plecsni.


Samsung Galaxy S21 FE: majdnem olyan, mint a nagyok. [+]

Szintén slágertermék a Samsung Galaxy S21 FE, amely lassan egy éves lesz, annak idején nagyon rácsúszott az S22-re, miközben drágább volt, mint az S21, szóval nem tűnt egy jól eltalált darabnak, de idővel szépen elfogalta a helyét a koreai gyártó palettáján egy hajszálnyival az aktuális csúcsmodell tudása alatt, de sok-sok hajszálnyival kedvezőbb árfekvésben.


Ebben az árszegmensben már egyáltalán nem sztenderd, de a Motorola ad töltőt és tokot is az Edge 30 Fusion mellé. [+]

Kellemes meglepetés volt a Motorola Edge 30 Fusion, aminek a neve szerencsére abból a szempontból stimmel, hogy egy olyan felső-középkategóriás gépről van szó, ami kevés kompromisszumot követel meg (nincs vezeték nélküli töltés és vízállóság), de remek kijelzőt, korszerű hardvert, korrekt főkamerát, vegytiszta Androidot és gyorstöltést kínál egy kecses házban.


iPhone SE (2022) [+]

Ezen a ponton már az Apple is belép az iPhone SE 2022-es változatával, ami az idei legolcsóbb almás mobil, mondhatnánk, hogy unásig ismeri mindenki kívül-belül, de ez egyben a vonzereje is: még mindig az iPhone 8 formavilágára épített, de korszerű hardverrel felvértezett eszköz a kapudrog az Apple világába, sokaknak nem is kell ennél több, mert így is megkapják a fullos iOS-t és a kapcsolódó ökoszisztémát, amiből aztán nehéz szabadulni — nem véletlenül.


A Realme GT 2 Pro sem rossz készülék ebben a kategóriában, 250 ezer forint körüli árával kifejezetten versenyképes. [+]

Szerkesztőségi ajánló a kategóriából:

Bog: Nálam a Samsung nyer az S21 FE-vel, szépen fordított a kezdeti elárazás után abba az irányba, hogy idővel jó vétel lehetett belőle.

viragdani01: Elsőként írtam fel ebben az árkategóriában a Galaxy S21 FE-t én is, mert jó kamerák, remek kijelző, vízálló kialakítás és hosszú távú szoftveres támogatás jellemzi. Ha viszont a nyers teljesítmény fontosabb, a Realme GT2 Pro a nyerő nálam, mert míg 250 ezer forintért a Samsung csak 6 GB RAM-ot és 128 GB-os tárhelyet ad, a Realme ezek dupláját, ráadásul frissebb SoC mellé, a dobozban pedig töltő és védőtok is jár, míg a Samsung utóbbiakat már kispórolja.

Bone123: újfent elsütötték kollégáim a legmenőbb 200-300 rugós választékot, úgyhogy csavarnék egyet a dolgon, és bedobnám az idei iPhone SE-t az ajándékozásra érdemes telefonok közé. Parányi, de villámgyors és komplett ökoszisztémához csatlakozik: olyannyira van fantázia a megengedhető árú iPhone-ban, hogy az SE gyakorlatilag megtorpedózta és nyugdíjazta a jóval drágább Minit.

300-400 ezer forint között

Mondhatnánk, hogy ez már a csúcskategória… de nem idén, mert simán van feljebb is. Ettől még ennyi pénzért teljesen jogosan várhatunk el nagyon sokat minden szempontból, ráadásul meglepően széles a mezőny, pedig azt is gondolhatnánk, hogy ahogyan haladunk fentebb, úgy hullanak ki bizonyos gyártók, közben meg vannak olyanok, akik csak itt vannak jelen (Apple).

A Motorola Edge 30 Ultra
Motorola Edge 30 Ultra [+]

A legnépszerűbb választásokkal kezdjük talán: a Samsung Galaxy S22 család élete elég döcögősen indult. Mondjuk ki: el lett kapkodva a bejelentés, gyakorlatilag nem maradt idő az AMD-vel összedrótozott saját tervezésű chipsethez hozzáhangolni a szoftvert, ami a koreai gyártóhoz méltatlan akadásokkal és hibákkal operált a kiadás utáni időszakban. De a cucc mostanra összeállt, mint a majonéz, klasszisokkal jobb telefon lett a széria összes darabja, bosszantó kis apróságok még előfordulhatnak hébe-hóba, de az S22 még mindig egy kompakt csúcsmodell.


A Galaxy S22 (balra) és a Galaxy S22+ (jobbra) [+]

Az iPhone 14 viszont abszolút megúszós darab lett idén, ráadásul 460 ezer forintról indul a 128 GB-os alapmodell. Mivel alig változott valami az elődhöz képest, ami meg igen, az Magyarországon annyira nem releváns, érdemes az iPhone 13-ra vagy 13 Minire rámenni, maradtak az Apple kínálatában. Plusz idén a Pro és a Pro Max sikerült jobban, de azok egyrészt még drágábbak, másrészt pedig éppenséggel a kínai helyzet miatt idén már nem fog megérkezni még akkor sem, ha valaki most azonnal megrendeli. Óriási kedvencünk volt az évben az Oppo Find X5 Pro, de úgy eltűnt a hazai boltokból, mintha nem is lehetett volna kapni, pedig kamerában, villámtöltésben, kijelzőben kiemelkedő darab lett, reméljük az utód majd tovább lesz velünk.


Ha tokba teszi az ember, senki meg nem mondja, hogy iPhone 13 vagy iPhone 14 van-e benne. A képen az iPhone 13. [+]

Méltatlanul alulértékelt az Asus Zenfone 9 is, pedig amekkora hiszti megy néha a kompakt csúcsmodellt igénylő fórumozók körében, annyira kevéssé van fókuszban a tajvani gyártó idei modellje, amely az előd rengeteg hiányosságát javítja (üzemidő, melegedés), mégis tud apró és ugyanakkor nagyon ütőképes telefon lenni. Viszont itt vége is a listánknak, mert sem a Xiaomi 12T Pro, sem a Motorola Edge 30 Ultra nem győzőtt meg minket a 200 megapixeles kamerával, a Huawei P50 Prót szoftveres okok miatt nem tudjuk ajánlani, a OnePlus 10 Pro pedig nem jutott el hozzánk minden igyekezetünk ellenére sem, így hiába tűnik papíron jónak, a külföldi tesztelők nem voltak annyira elájulva, hogy bátran mondhassuk, hogy érdemes vele szemezni. Hasonló okokból a Google Pixel mobilok is hiányoznak az ajánlóból, ott még lokalizációs problémák is lehetnek (nem működő 5G-kapcsolat), de akik ezeket a masinákat keresik, azok általában egyébként is elég tájékozottak.


Asus Zenfone 9 [+]

Szerkesztőségi ajánló a kategóriából:

Bog: Részemről a Zenfone 9 a befutó, mert kitartóan ragaszkodik egy olyan koncepcióhoz, ami tényleg ritkaság. És működik.

viragdani01: Ha idei mobilt kell választanom, akkor én is a Zenfone 9 mellé tenném a szavazatomat. Számomra a jack csatlakozó, a kompakt méret, a letisztult szoftver és a jó üzemidő a nyerő a készülékben, plusz tetszik az egyedi megjelenése is. Elfogult vagyok ugyanakkor a kategóriában, hisz ennyiért már hazavihető az iPhone 13 Mini, amit én egy éve használok bármilyen gond vagy probléma nélkül és ajánlok bárkinek jó szívvel, aki kicsi mobilt akar. Tervezni is hosszú távra lehet az iPhone-nal, hisz 4-5 évig biztosan támogatott lesz, Apple szerviz is bőven van a világban, ha javítani kellene, fizikai méreteiben apróbb okostelefont pedig konkrétan nem találni a kortárs kínálatban.

Bone123: Ez az az ársáv, ahol kompromisszumról hallani sem akarok, ám meglepően sokat kell kötni a pénztárca kifosztása ellenére, és ez baromira nem oké. Hány telefon pipálja ki a három csúcskategóriás hátlapi látószöget, a 4K önvideót, a sokéves frissítésígéretet aktualizált rendszerverzióval, a vízálló kivitelt, az AMOLED csúcspanelt, a tophardvert és a gyorstöltést ennyiért? Meglepően kevés idei darab, hiszen a topkategóriás iPhone vagy Galaxy ennél is drágább, sok kínai gyártó pedig meg-megbotlik út közben, ami nálam nem fér bele. Kizárásos alapon marad a Galaxy S22 2022-ből, de még az adapteren spórolva is alig fér bele az árhatárba. Akkor inkább engedjük el a dolgot, és vásároljunk S21 FE-t olcsóbban, vagy áldozzunk még egy kicsit (kicsit?!) a teljes kompromisszummentességre.

400 ezer forint felett

A legdrágább masinák mezőnye annyira nem sűrű. Itt már nem kérdés a csúcshardver és a remek kijelző, minden gyártó nagyon erős kamerás felhozatal szempontjából is, ám szerencsére ezen az árponton már markánsan megkülönböztethető motyók jönnek szembe, mindegyik tud valamit, amit a másik nem, ezért a döntés sokszor pont azon múlik, hogy ezek az extra funkciók kinek mennyire fontosak. Ugyanakkor a legmagasabb kategóriából fájóan hiányoznak itthon olyan különlegességek, mint mondjuk az Oppo Find N, vagy éppen a Xiaomi 12 Ultra, kicsi piac vagyunk, nem minden gyártó érzi fontosnak, hogy az egyébként is kevés vásárlót maga mögé gyűjteni képes modelljeit hazánkba is elhozza hivatalosan.


Xiaomi Mix Fold 2 a képen, egy itthon nem kapható készülék. [+]

De persze azért megvannak a piac klasszikus szereplői, rögtön kezdjük az iPhone 14 Pro és Pro Max modellekkel, amelyeket karácsonyra már hiába akarunk beszerezni, de azért azt szögezzük le, hogy a 14 Pro Max a valaha készült legjobb, leggyorsabb, leghosszabb üzemidejű, legjobb kamerás iPhone. Pont. Irgalmatlan magas ára ellenére is viszik (illetve vinnék), mint a cukrot, hosszú évekig ki fogja szolgálni a tulajdonosát, a kompromisszumok pedig ezer éve ismertek (lassú USB, kissé zárt ökoszisztéma), de ezekkel általában tisztában van az, aki egy ilyen motyóra ruház be.

Igazi monstrum a 14 Pro Max az iPhone 13 Mini mellett
Igazi monstrum az iPhone 14 Pro Max az iPhone 13 Mini mellett [+]

A Samsung a Galaxy S22 Ultrával van jelen (a hajlítható motyókról majd a következő oldalon értekezünk), ami - akárcsak a széria többi modellje - nehézkesen startolt el év elején, de mostanra összekapták szoftveresen, az S-Pen pedig egy olyan képessége, amihez hasonlót a telefonos fronton mások felénk nem tudnak kínálni, pláne nem ilyen integráns részeként a terméknek, a kamerás képességek pedig most is nagyon magas színvonalúak.


Samsung Galaxy S22 Ultra [+]

Eddig nem tudtunk Sony terméket tenni az ajánlóba, mert a japán cég egyszerűen elhagyta az olcsóbb szegmenset a majd' kétszázezres Xperia 10 IV kivételével, hogy inkább a nagyon magas árfekvésű termékekkel legyen jelen a piacon, ahol belefér (legalábbis az árazásba), hogy azt a multimédiás hátteret, amit a Sony egyébként más termékeinél és szolgáltatásainál használ egy telefonba is megpróbálják belegyömöszölni. A szögletes design, a betüremkedésektől és lyukaktól mentes kijelző, a kétállású kameragomb, az IP68-as védelem, a nagy felbontású 3,5 milliméteres jack csatlakozó, az értesítő LED és a különlegesnek tekinthető Sony szolgáltatásokkal való együttműködés, valamint a saját kameraszenzorukhoz írt extra alkalmazások miatt főleg azok nyitottak az Xperia telefonokra, akik értenek is ahhoz, amit csinálni szeretnének. Mindkét idei modell (5 IV és 1 IV) jól sikerült, de egyik sem mondható olcsónak.

Sony Xperia 5 IV
Sony Xperia 5 IV [+]

Csúcskategóriás Huawei helyett csúcskategóriás Honor került idén a listára, mert ha valaki az átnevezett EMUI-t (ami itt Magic UI) keresi, annak sok választása nem lesz, ha natív Google szolgáltatásokra is szüksége van. A Honor Magic4 Pro ugyanis nagyjából az, ahogyan a Huawei Mate 50 Pro ki kéne nézzen, ha a kínai gyártót nem vágnák el az embargós korlátozásokkal a teljes értékű Androidtól. A Honor ajánlata viszont még mindig 400 ezer forint felett kapható, ami talán túl sok pénz ott, ahol friss iPhone, Galaxy S22 Ultra és Sony is elérhető nagyon hasonló árfekvésben.


A Honor Magic4 Pro (alul) és a Huawei P50 Pro (felül). A GMS választja el őket. [+]

Szerkesztőségi ajánló a kategóriából:

Bog: Nem tenném le a voksom egyik termék mellett sem, mindenki vegye azt, amit szeret, nagy csalódás nem fogja érni.

viragdani01: Ha ennyi pénzem lenne, hogy beszálljak az internetbe, azt leginkább a Samsung Galaxy S22 Ultra kijelzőjén keresztül tenném. Egyértelműen remek az új iPhone, de jelenlegi iPhone-felhasználóként úgy látom, a Galaxy One UI szoftvere és hardvere (toll, kamerák) jóval sokoldalúbb, a Samsung immáron a frissítések sebességében és rendszerességében is kompetens kihívója az Apple-nek. Viszont az Ultra egyértelműen hatalmas, ha kompaktabb telefont kell ajánlanom, akkor az iPhone 14 Pro és a Sony Xperia 5 IV nálam a befutó az ársávban.

Bone123: A Note nagy visszatérésének szánt S22 Ultrát visszacsomagolva megfogadtam: ezt a mindenesnek szánt, méltatlanul dadogó szörnyeteget senkinek nem fogom ajánlani, és olyan ismerősről is tudok, aki intelmeim ellenére beruházott rá, és legszívesebben megruházta volna a Cyberpunk 2077 előtt főt hajtó Samsungot. A koreaiak érdeme viszont, hogy a One UI 5.0 érkezésével az Ultra bitang jó telefon lett, mégsem feledteti a bosszantó startot. Jött ugyanis ősszel a túlárazott iPhone 14 Pro Max, és úgy tarolta le a komplett elitkategóriát, mint meteorit a frissen hajtott hóvirágot.

A komplett ökoszisztéma és a tökéletes teljesítmény/fogyasztás balansz, az elképesztően hosszú szoftvertámogatás és a mindent állva hagyó képstabilizálás, a 48 megapixeles ProRAW kamera és a kitűnő multimédiás csomag, a kapszulaformában is csúnyácska szenzorszigetet frappáns palástoló Dynamic Island, illetve a tény, hogy megveszed, kibontod, és működik olyan nevetségesen triviális dolognak tűnik, hogy valami rossz vicc, hogy az androidos gyártóknak valamiért nem megy. Ha egy vagyont szánnék kompromisszummentes telefonra, akkor is egy döbbenetesen drága iPhone-t választanék, ha az lenne az első készülékem a kifelé nyitott, a színfalak mögött éhbérért dolgoztató Apple-től. Mert megveszem, és működik.

Különleges modellek

Három további kategóriát még szeretnénk az olvasók figyelmébe ajánlani, de ezeket a modelleket szándékosan nem szuszakoltuk be azokba a részekbe, ahová árazásuk alapján tartoznának, mert speciálisabb igényekhez készülnek, vagy különlegesebb technológiákat használnak. Ilyenek például a strapabíró telefonok, amelyek között vannak nagy nevek, mint a CAT, vannak feltörekvő márkák (Evolveo, Ulefone, Blackview) és vannak klasszikus gyártók, akik csinálnak ilyen motyókat (Samsung). Meglepő módon az év vége felé pont a Samsung tette le az asztalunkra a Galaxy XCover 6 Prót, ami ha nem is kompromisszummentes (nem AMOLED a kijelző), de az A52s tudását adja egy robosztus készülékházban, tehát mint telefon egyébként is megállja a helyét. A CAT közben elszállt az árazással, de nekik még mindig elérhető a FLIR hőkamerás modelljük, amire mondhatnánk, hogy más nem tudja nyújtani, de az Ulefone pont most hozott ki egy hasonló gépet, amit hamarosan fogunk tudni tesztelni.


Samsung Galaxy XCover 6 Pro: strapabíró, ráadásul cserélhető az akksi, bővíthető a tárhely. [+]

Teljesen másik vonal és kategória a gamer okostelefonok piaca. Itt alapvetően három szereplőnk van: az Asus, a Xiaomi (Black Shark / Poco) és a Nubia. Sajnos utóbbit idén nem tudjuk jó szívvel ajánlani, mert évek óta nem fejlődött érdemben az aktuális modell, noha a beépített hűtőventillátor hatékony, ám szoftveresen elég összetákolt a cucc, ráadásul a frissítések szintjén sem brillíroznak. A Black Shark és a Poco vonal viszont azoknak izgalmas lehet, akik nem akarnak egy vagyont költeni, de igényelnek mondjuk extra gombokat a játékhoz és magas frissítési rátával működő kijelzőt, valamint kurrens hardvert, a Poco F4 GT például ilyen opció. A műfaj nagyágyúja továbbra is az Asus, az aktuális ROG Phone éppen Snapdragon és MediaTek chipsettel is elérhető, extravagáns külseje, nagyon játékosokra szabott szoftvere és jókora tartozékkínálata emeli a trónra, de meg is kérik az árát. A történet vége pedig még mindig az, hogy a mobilos e-sport bajnokságokon még mindig iszonyú domináns az aktuális csúcs iPhone...

A Poco F4 GT ravaszbillentyűi nem csak játékokban használhatók, a szoftver képes különböző parancsokat hozzárendelni a gombokhoz.
A Poco F4 GT ravaszbillentyűi nem csak játékokban használhatók, a szoftver képes különböző parancsokat hozzárendelni a gombokhoz. [+]

A hajlítható kijelzős telefonok is mára egy külön kategóriát képeznek. A könyvszerűen kinyitható gépek listája felénk igencsak kurta, mert egy szem Galaxy Z Fold található rajta, éppen a negyedik generáció, hiszen sem az Oppo Find N, sem a Honor Magic V, sem a Xiaomi Mix Fold 2 nem érhető el nálunk, a Huawei Mate Xs 2 pedig maximum egy hardveres demó mifelénk a korlátozott szoftverrel. Ez jövőre változhat, a Honor modellje mellett az Oppo is hozhat valamit a mi régiónkba.


Samsung Galaxy Z Fold4 [+]

Van viszont egy szó szerinti másik iránya az összehajtható telefonoknak, jelesül a korabeli kagylómobilok formavilágát megidéző termékek tartoznak ide, ahol szintén a Samsung volt sokáig egyeduralkodó a Flip sorozattal, de idén vetélytársat kapott a Motorola Razr 2022 képében (és akkor a P50 Pocketet nem számoljuk a Google-para miatt), ami nem is sikerült rosszul, bár karakterét kissé elvesztette. Egyik modell sem olcsó, mindegyik mellett és ellen is szólnak érvek (a Samsung szoftvere most is kiváló, a Moto viszont értelmesebb külső kijelzőt ad), a választás ízlés dolga, hiszen az árazás közel azonos.


A Motorola Razr 2022 dobozában jóval több minden (töltő, tok) található, mint ami a Galaxy Z Flip4 mellé jár (kábel). [+]

Tisztában vagyunk vele, hogy egy ilyen ajánló kitérhetne a tabletekre (olcsó: Lenovo, középszint: Samsung, drága: iPad), az órákra (profiknak: Garmin, kevésbé profiknak: Samsung vagy Apple, formaterv-rajongóknak Huawei), a headsetekre (esélyünk nincs felmérni a teljes piacot) és még sok egyéb termékre (akár a villanyautókra és a rollerekre is, bár előbbit ritkán veszünk karácsonyra, mert nem fér a fa alá), de mi elsősorban a mobilos piac termékeit teszteljük olyan alapossággal, hogy a legtöbb itthon kapható masina idén is járt a kezünk között. Természetesen arról is lehetne értekezni, hogy a sarki Jóskapista GSM-nél mik a veszélyek (itt egy videó a témában), plusz természetesen ott van a használtpiac is (ajánljuk a Hardveraprót), de valahol kell húznunk egy határt. Abban bízunk, hogy a fentiek némi támpontot talán adnak a tervezett vásárláshoz, de ezeket természetesen könnyedén felül tudják írni egyéni preferenciák és épp aktuális szolgáltatói, vagy éppenséggel kifutó készletes ajánlatok (például az Oppo Reno5 Z 80 lepedőt kóstált a cikk írása előtt napon a Media Marktban, annyiért pedig jó vétel volt), de egy ilyen karácsony előtti összegző arra is jó, hogy mi magunk is áttekintsük az idei év legjobb termékeit. Rendre kapunk üzeneteket a legkülönbözőbb platformokon, hogy segítsünk a választásban, ám szerencsére a fórum ezügyben rendkívül aktív, külön téma üzemel csak ebből a célból. És simán előfordulhat, hogy egy-egy modell valaki szerint elkerülte ezúttal a figyelmünket, vagy érdemtelenül szerepel, esetleg nem szerepel a listában, ezért a kommentálási lehetőség természetesen ezúttal is adott.

Szerkesztőségi megjegyzések:

viragdani01: Annyit tennék hozzá ehhez az oldalhoz, hogy a gamer telefonokra azoknak is érdemes ránéznie, akik nem játszanak a készüléken, de multimédiát szívesen fogyasztanak. Az erős hardverrel évekig biztosított a működés, a kijelző általában remek ezekben a készülékekben, ahogy a sztereó hangszórók is adottak. Ha választanom kellene, ár/érték arányban szerintem a Poco F4 GT teljesen korrekt és épp beesik 200 ezer forint alá a 8/128 GB-os változata. A hajlítható mobilok engem annyira nem mozgatnak meg, az új Razrt egy hétig használtam, mert volt egy teóriám, miszerint kevesebbet nyomkodom majd a telefont, ha plusz mozdulatot kell tenni, hogy a kijelzőhöz jussak. Végül tényleg kevesebbet is nyomkodtam, de csak azért, mert jóval hamarabb lemerült, mint bármi más...

Bone123: Nincs még egy olyan rétegkategória, ami annyi kompromisszum megkötését igényelné, mint a szemtelenül drága strapatelefonoké. Sajnos a Galaxy XCover 6 Pro az 1000 nites AMOLED panelről lemaradt, viszont szívós házzal, használható kamerákkal, villámgyors működéssel, takarékos hardverrel, cserélhető teleppel, naprakész Androiddal, 5G és WiFi 6E modemmel, programozható gombokkal és jack kimenettel meglepően jól árazott svájci bicska 240 ezerért. Még mindig jobb persze egy S21 FE-t beszerezni és jobban vigyázni rá, ám, ha a katonai szabvány alapfeltétel, az XCover 6-nál nincs ma jobb választás.

Bog

Azóta történt

Hirdetés