Apple iPhone SE (3. generáció) - szélsebes múltidézés

A konkurenciát nevetve lelépő hardver idejétmúlt csomagolásban. Drágábban kezd elődjénél, de van egy olyan vásárlói réteg, akinél biztos a sikere.

Bevezető

Az Apple március 8-án mutatta be az iPhone SE harmadik generációját, aminek a hivatalos neve nem iPhone SE (2022), hanem iPhone SE (3. generáció). A telefonra két évet kellett várni, az előző iPhone SE 2020-ban került piacra, az azt megelőző 4 hüvelykes kijelzővel szerelt változat pedig még 2016-ban. Utóbbihoz viszonyítva van előrelépés a megjelenést illetően is, a 2020-ashoz képest viszont csak a hardveres alapok erősödtek. A termék mögötti filozófia azonban változatlan: a már ismert és bevált formában vegye meg az aktuális csúcsteljesítményt a felhasználó, aztán használja minél hosszabb ideig a telefont.

Egy kezes telefon. Vagy egykezes telefon?
Egy kezes telefon. Vagy egykezes telefon? [+]

Ezzel pedig az Apple eszméletlenül jól jár. Nem tudom, mennyit költhettek célzottan az új iPhone SE megtervezése előtt kutatásra és fejlesztésre, de feltételezem, hogy a dollárok jelentős része annak felmérésre ment el, hogy megtudják, van-e még 2022-ben is olyan vásárlói réteg, akit nem érdekel a 2018-as dizájn? Személyes tapasztalatból állítom biztosan, hogy van: édesanyámat tavaly karácsonykor sikerült meggyőznöm, hogy a tőlem örökölt iPhone 6-ot cserélje le egy szintén a családon belül örökölt iPhone 11 Próra. Édesanyám nem szenved súlyos technofóbiában, de halvány tünetek azért jelentkeznek nála, szebben megfogalmazva: nem érdeklődik a téma iránt úgy, mint én, vagy az átlagos Mobilaréna-olvasó.

Az új iPhone SE kékes-fekete hátlapja.
Az új iPhone SE kékes-fekete hátlapja. [+]

Mivel gondolom inkább az új iPhone-ról kéne több szó essen, mintsem anyukámról, gyorsan be is fejezem a sztorit: egy igazi problémája van a 11-gyel, a főgomb hiánya. Megtanulta a navigációs gesztusok használatát, az új kamerát és a gyorsaságot pedig kedveli, de tartja, hogy bonyolultabb az új telefon kezelése. Az Apple pedig nem is burkoltan az édesanyámhoz hasonlókra hajt, az új SE termékoldalán az összehasonlítási listákban például csak az iPhone 6S-től a második generációs SE-ig vannak felsorolva a készülékek, a Face ID-s modellek mintha nem is léteznének.

Az iPhone SE termékoldalán is a régebbi iPhone-okhoz hasonlítják az új SE-t.
Az iPhone SE termékoldalán is a régebbi iPhone-okhoz hasonlítják az új SE-t. (forrás: Apple) [+]

Én Androidról, aztán iPhone 13 Miniről költöztem át az iStyle által egy hétre kölcsönbe megkapott új iPhone SE-be, nekem inkább volt nosztalgia trip a főgomb használata, az első pár napban még szenvedtem is vele. Rendszerint megpróbáltam a felső sarokból előkeríteni a vezérlőközpontot, kilépni úgy akartam, hogy alulról felfelé legyintettem, de aztán pár nap alatt hozzászoktam, és a saját mobilomba való visszaköltözéskor már a kijelzőt nyomtam reflexből a 13 Minin ott, ahol a Home gomb otthona volt egyszer.

Balra az SE (3. generáció), jobbra a 13 Mini
Balra az SE (3. generáció), jobbra a 13 Mini [+]

De az iPhone SE nem csak a nosztalgiafaktor miatt pénzt fizető vásárlók miatt fontos termék az Apple-nek, hanem azért is, mert ez az a mobil, amin keresztül szinte biztosan hoznak nekik a konyhára annyit a rajta elérhető szolgáltatások, mint a hardvereladások. A termékoldalon görgetve is találkozunk egy résszel, ahol az “Apple-élményt” reklámozza a cég, vagyis hogy vehetsz tőlük közvetlenül az új telefonoddal együttműködő órát, fülhallgatót is, de előfizethetsz filmekért, sorozatokért, játékokért, zenékért fix havidíjat, és jó lesz neked. A mézesmadzagot pedig elhúzzák a felhasználó orra előtt még a telefon aktiválásakor is, hisz egyből felajánlja az ingyenes 3 hónapos próbát a szolgáltatásokra. Tim Cook vezetése alatt az Apple portfóliójában egyre előrébb sorolódnak a szolgáltatások, párhuzamosan egyre többet termelve a cégnek, a napokban még volt egy arról szóló pletyka is, hogy akár az iPhone-t is havi előfizetésre lehet majd venni nemsokára. Most viszont ne pletykáljunk, hanem matekozzunk egy kicsit! 194 990 forint az új iPhone SE alap kiszerelésének ára (64 GB), egyhavi egyéni Apple Music 1490 forint/hó, a mindent kombináló Apple One szolgáltatáscsomag 3350 forint/hó. Az iPhone 6S-ről iPhone SE (3.gen)-re váltó anyuka szeret zenét hallgatni, az Apple Music meg pont úgy ott van alapból a telefonján (egyébként törölhetően), ahogy az előzőn is volt, ezért úgy dönt, hogy továbbra is használni fogja. Ha az új telefont csak két évig tartja meg, máris 35 760 forintot fizetett vele pluszban az Apple-nek csak a zenei előfizetéssel, ha esetleg kell neki iCloud vagy TV is, akkor ez az összeg minimum 80 400 forint. De ha az SE is hat évig marad nála, mint a 6S, akkor apránként 241 200 forintot fog a vételár mellé utalni.

Az Apple bevételei a cég szolgáltatásaiból (iCloud, Music, TV+, Arcade, stb.) a 2021 Q4 végén.
Az Apple bevételei a cég szolgáltatásaiból (iCloud, Music, TV+, Arcade, stb.) a 2021 Q4 végén. (forrás: AppleInsider) [+]

Mit akartam ebből az egészből kihozni? Azt, hogy az iPhone SE egy patikamérlegen kimért termék, amivel a mobiltelefonok iránt kevésbé érdeklődőket meg tudja fogni és a hosszú terméktámogatással évekre meg tudja tartani az Apple rendszeres fizető ügyfélként, akár más Apple eszközök megvásárlására is rá tudja venni, ezek együttesével pedig újra és újra rekord negyedéveket zárhat majd le Tim Cook és csapata. Közben mi nevethetünk vagy épp szitkozódhatunk a HD kijelzőn, a vastag kereten és az egy kamerán, de az iPhone SE célközönsége pont tojni fog ezekre, amíg a telefonja jól működik. Majd pár év múlva pedig válthatnak a 13 Mini-re, SE-ként. Na, most már jöjjön a teszt!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés