Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3628 üzenetére

    Valóban rosszul tettem fel a kérdést, nyilván számít, hogy milyen típus. Egyelőre mindegyik mezőnek TEXT típust adtam meg, itt nem kell méretkorlátot megadni, és valszeg biztos belefér. Kivéve persze az azonosítószámot tartalmazó mezőt, ahol int típust adtam meg. Persze a dátumnál lehet, hogy DATE típust kellett volna megadni, stb., de ott valszeg figyelni kellett volna a formátumra, sajna nem volt időm utánanézni. Csak gondoltam hátha van valami javaslatod az egyes mezőtípusokra ebben a konkrét esetben. :B

    (#3629): "A másik, hogy ha nem igényelsz (pénzért) egy hitelesített cert-et, akkor inkább csak bosszantó lesz az egész a felhasználónak."
    Tanúsíthatom, egyes BME-s oldalaknál rohadt idegesítő a nem hitelesített tanúsítvány meg a https-es forma, statikus tartalmaknál (órarendek, tárgyi adatlapok, stb.) nem is értem, minek ragaszkodnak annyira hozzá... :U (meg ez is egy példa, ahol mondjuk változó a tartalom, de nem értem, miért muszáj hozzá https)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Louloudaki

    aktív tag

    válasz cucka #3805 üzenetére

    egy többmillió rekordos adatbázisban kb mennyire lesz gyors ha megfelelően van indexelve? kíváncsiságból kérdem. meg ezt az n bites dolgot hogy gondolod? vegyük azt, hogy alma, abban van a,l,m amit figyelembe kell venni, de mi van a hosszabb szavakkal? pl egy többszörösen összetettel?

    [ Szerkesztve ]

  • shev7

    veterán

    válasz cucka #3805 üzenetére

    semmi, kozben felfogtam mit irtal :D

    [ Szerkesztve ]

    ''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

  • sonar

    addikt

    válasz cucka #3815 üzenetére

    Áhh most már értem.
    print az kiírja az aktuális értéket az action-nál meg lefut a script

    A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

  • biker

    nagyúr

    válasz cucka #3870 üzenetére

    hmm, délután kipróbálom :)
    jelenleg ez a query:
    SELECT * FROM webshop_termekek LEFT JOIN webshop_kategoriak ON webshop_termekek.termek_kat=webshop_kategoriak.kat_ID LEFT JOIN webshop_kepek ON webshop_termekek.termek_ID=webshop_kepek.termek_ID

    [ Szerkesztve ]

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3878 üzenetére

    Hát ezt tudom, csak érdeklődtem, mert a legtöbb tárhely-szolgáltató biztosít MySQL-hozzáférést, ezért én eddig nem éreztem szükségét az SQLite-nak.

    Mik a pro/contra érvek az SQLite mellett/ellen? :F
    Eddig csak annyi érvet tudnék mellette felsorakoztatni, hogy talán épp amiatt, hogy lokálisan tárolódnak az adattáblák, ezért kisebb hálózati forgalmat generál, ezáltal gyorsabb lehet. De tudtommal nagyobb forgalmat már nem képes lebonyolítani. Többek közt azért, mert egyszerre csak egy felhasználó írhatja az adatbázist.
    Biztonsági és egyéb szempontok?

    Pl. egy honlap esetén milyen esetben lehet jobban hasznát venni az SQLite-nak, mint a MySQL-nek, ha feltételezzük, hogy utóbbi szolgáltatás is hiánytalanul rendelkezésre áll?

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3880 üzenetére

    "Kezdjük ott, hogy abból a téves feltételezésből indulsz ki, hogy a php kizárólag weboldalak készítésére alkalmas."
    Én ilyet sehol nem állítottam, és még csak nem is gondoltam... Persze lehet, hogy így tűnt abból, hogy jelen esetben a honlapszerkesztésre koncentráltam, mivel a srác korábbi hozzászólásaiból ítélve azt mertem feltételezni, hogy weblap készítésén munkálkodik. Ha nem így van, majd ő megmondja.

    "Valójában általános scriptnyelvként is teljesen jó, például százszor inkább ebben írnám a scriptjeimet, mint mondjuk perl-ben."
    És mi a gáz a Perl-lel?

    A válaszokat egyébként köszönöm. :R

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3882 üzenetére

    "Láttál már Perl kódot? :D . Több helyen úgy hivatkoznak rá, hogy "write only language"."
    Ezek szerint nem láttam még eleget. :D Akkor ezek után már nem is érdekel a Perl. :))

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3884 üzenetére

    Hát igen, de végül is minden nyelvben lehet ronda, de működő kódot írni. :P

    Azt még nem tudom, fogok-e valaha Perllel foglalkozni, vagy inkább érdemes-e megtanulni. Annyi nyelv van még, amire tuti, hogy szükség van... :D

    Egyébként most olvasgatok az SQLite vs. MySQL témában, és itt azt hozzák ki, hogy "egyszálú" alkalmazások esetén az SQLite még gyorsabb is lehet.

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3886 üzenetére

    Köszi a felhomályosítást ismét. :D :R
    Akkor azt hiszem, a Perlt meghagyom másoknak. :P

    Sk8erPeter

  • vakondka

    őstag

    válasz cucka #3907 üzenetére

    Az aptana biztosan érdekes,de nem lehet letölteni, állandóan leáll a letöltés...

    Alapvetően a "mit változtattam" és "mit kell változtatni" típusú dolgokat kellene kezelni
    és sokszor 1-1 (félkész) scriptet is csatolnék hozzá, ezt valahogyan nem tudom elképzeni excelben, hogy átlátható maradjon :(

    Úgy láttam, hogy esetleg a Netbeans is valami hasonlót tud...?

    https://toptarget.hu - Online Marketing Ügynökség

  • dany27

    őstag

    válasz cucka #3916 üzenetére

    áááá ez volt az utolsó gondolatom, de aztán lebeszéltek róla h a kis meg a nagybatű nem számít. Ezek szerint akkor igen is hogy számít!

    Am ez miatt lehet az hogy nem "létezett" ez a funkció?? Mert beépítettem már utolsó lehetőségként egy elágazást amiben az function_exsists függvény ellenőrzi hogy létezik e a funkció. És ez is azt adta vissza hogy nincs!

    Kössz!

  • dany27

    őstag

    válasz cucka #3916 üzenetére

    ez sem nyert most sem megy :F Valami szerintem az onsubmitnál lesz mert, szentem nem hívja meg vmiért :S

  • brunzwik

    csendes tag

    válasz cucka #3930 üzenetére

    Szia

    Valószínűleg nem ismeri mivel ha beillesztem akkor hibaüzenetet kapok.

    Az átirtás meg nem tudom megcsinálni mivel nem értek hozzá sajnos.

    Akkor nem tudm mi lenne a megoldás.

    Bár ha megmondaná valaki mit is kellene keresnem.. Akkor talán jutnék valamire.

    A számítógépem megver sakkban,de kick-box-ban én vagyok a jobb

  • brunzwik

    csendes tag

    válasz cucka #3933 üzenetére

    Azért gondoltam, hogy ismeri mivel a php file-ban sok helyen van target_blank, de az simán HTML kóddal<> jelek között.
    Viszont ha úgy illesztem be akkor hibaüzenetet kapok.

    pl: content' => '<a href="$1" class="bbc_ftp new_win" target="_blank">$1</a>',

    A számítógépem megver sakkban,de kick-box-ban én vagyok a jobb

  • lamajoe

    tag

    válasz cucka #3951 üzenetére

    Nem azért akartam felvenni valakit MSN-re, hogy a mentorom legyen, hanem, hogy 1-2 naponta ha elakadok akkor 2 percet szánjon rám, hogy meg tudja válaszolni a kérdésem.

    Bocs, ha a class nem az aminek írtam, valahogy nem érzem a fontosságát annak, hogy a classt a saját fejemben parancsnak vagy kulcsszónak írom le :) Nekem class és kész. Nem tanítani készülök, és egyelőre nem memorizálni akarom a dolgokat hanem megérteni. Könyvekből tanulok, és a könyvekben bármikor vissza tudok lapozni ha nem emlékszem valamire. Mindenesetre ennyiből, amit írtál, már sokkal tisztább az egész. :) Köszi :)

  • lamajoe

    tag

    válasz cucka #3957 üzenetére

    Így utólag belegondoltam, az tényleg rossz példa volt. Sokkal inkább maffiozó szerűre gondoltam, az nem tűnik profi oldalnak. Amúgy ilyen sokéves projektnek gondoltam, úgy talán még lesz is belőle valami :) Tehát, hogy mindig "szépítgetem" kicsit.

    Egyébként milyen kisebb projektekre gondolsz? Adhatnál pár tippet a jövőt illetően :) Engem bármi érdekel ami kicsit a fantáziát is megmozgatja.

    [ Szerkesztve ]

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3952 üzenetére

    Hali!
    Bocsi, hogy csak most tudok válaszolni, és köszi a válaszodat! :R

    A táblakapcsolásokról a képet, amit betettél, milyen programmal generáltad? :)

    "A parent_id mező a menü táblában saját magára mutat, így tudsz tetszőleges mélységű menüt létrehozni. "
    Hmm, hogy érted, hogy magára mutat? Mármint ezt MySQL-utasítások tekintetében hogy kellene elképzelni?

    "A controller mezőben azt tárolom, hogy a menüponthoz milyen tartalom tartozik."
    Ez igazából csak egy felsorolás, vagy egyfajta leírás magadnak, hogy mi van benne? Vagy ez az oldalon konkrétan meg is jelenik? Ez számomra most nem teljesen egyértelmű. :B

    "A menu_content táblában a menüponthoz tartozó szöveges tartalom található."
    Tehát ez mindenféle formázást nélkülöz? Mert én arra gondoltam, hogy magát a honlap tartalmát TinyMCE-vel (vagy más JS-es szövegszerkesztővel) lehetne szerkeszteni, és az kerülne bele az adatbázis megfelelő mezőjébe. Egyébként egy oldalamon így csináltam, és elég jól működik.
    Csak ott még nem túl elegánsan, kezdőként úgy oldottam meg, hogy a következő az adattábla szerkezete:
    tart_id | menupont | tartalma_hun | tartalma_eng | tartalma_pol | tartalma_rus | datum
    Ez meg ugye nem túl szép, akkor már jobb lenne, ha tart_id és tartalom elsődleges kulcsok lennének, és akkor aszerint lenne rendezve. Ettől függetlenül jól működik, csak szerintem át fogom variálni, mert így szerintem hosszabb a lekérdezés ideje, amiatt, hogy olyan információ is hozzátartozik a lekérdezéshez, ami abban az esetben teljesen érdektelen (nyilván egyszerre csak egy nyelv szerint kérdezek le).

    Az az "url" mező mire kell? Hogy tudj a címre önhivatkozó linket készíteni?

    A megoldásod, azonbelül a táblaszerkezet és a fa osztály is nagyon okos és rugalmas megoldás. Én egyelőre csak most fogom elkezdeni tanulni az OOP-t a C++-szal, szóval ez a megoldás még kicsit magas nekem, de majd ha eljutok odáig, biztosan így fogom csinálni. :K

    Mellesleg az is eszembe jutott már, hogy simán csak fájlba kellene menteni a tartalmat, amit a felhasználó szerkeszt - vagyis a fájl tartalmát az admin felületen megnyitni, és bedobni egy textarea-ba majd módosításkor felülírni az eredeti tartalmat -, mert a tartalom várhatóan elég ritkán fog változni, így valószínűleg gyorsabb lenne a megjelenítés.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    (#3949) Tele von Zsinór: neked is köszi a választ. :R
    Igen, a legutolsó módosítás adatai jelen esetben bőven elég. :K Verziókövetésre jelen esetben nincs szükség, mert viszonylag kevés tartalom lesz az oldalon, nővérem fotózik, és a képei megmutatására készül az oldal (szerencsére a kép feltöltése, akár több kategóriához rendelése, hozzátartozó címek megadása különböző nyelveken, módosítások, törlések, hozzátartozó kapcsolótáblák és egyéb, rendkívül időigényes mókákat már sikerült megírnom).
    Hát igen, a menü viszonylag statikus lenne.
    De gondoltam már arra is, hogy hozzád hasonlóan egyszerűen úgy töltögetem fel, hogy
    1 | en | tartalom | dátum
    1 | hu | tartalom | dátum
    és így tovább...
    De az is jó megoldás, amit cucka mutatott, hogy a nyelv tábla külön lenne, azok megfelelő azonosítóival, hiszen a nyelv tábla esetleg több helyen is kellhet.

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • tildy

    nagyúr

    válasz cucka #3966 üzenetére

    Bebizony. Kozben inkabb ujrahuztuk a php-t , most mar legalabb ha kozvetve adjuk meg a filenevet, akkor behozza, csak akkor dobja az emlitett hibat, ha http://localhost-ot kap.
    Pedig be van irva:
    <IfModule dir_module>
    DirectoryIndex index.php index.html
    </IfModule>


    #BEGIN PHP INSTALLER EDITS - REMOVE ONLY ON UNINSTALL
    PHPIniDir "C:/PHP5/"
    LoadModule php5_module "C:/PHP5/php5apache2_2.dll"
    #END PHP INSTALLER EDITS - REMOVE ONLY ON UNINSTALL


    <VirtualHost *>
    ServerName localhost

    DocumentRoot "D:\ildiko\hiddenart\hiddenartshop.com\www"
    <Directory "D:\ildiko\hiddenart\hiddenartshop.com\www">
    AllowOverride None
    Options None
    Order allow,deny
    Allow from all
    </Directory>

    </VirtualHost>

    No, mivel ujra lett rakva, kikerult a AddType application/x-httpd-php .php (elotte benne volt, de ugy sem ment...) na es msot vegre megy. :U Huh.

    [ Szerkesztve ]

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3963 üzenetére

    Ismét köszönöm az alapos választ. :R

    A DBDesigner-t majd kipróbálom. :K
    Jaaaa, akkor már sejtem a parent_id szerepét. Vagyis ez akkor arra való, hogy adott menüpontnak tetszőleges számú almenüpontja legyen?

    Na, ez az MVC-szerkezet egyelőre kicsit magas, de remélhetőleg előbb-utóbb csak utána tudok már olvasni, ha lesz rá időm... Amúgy most olvasgatom a PHP fejlesztés felsőfokon c. könyvet, eddig nagyon alapos és hasznos olvasmánynak találom.

    "(Tehát a struktúrád működjön tetszőleges számú nyelv esetén)"
    Így lesz, mindenképp ki fogom javítani. :K

    A menu_content táblában úgy látom, hogy a táblázat mezői közé tartozik a language_id és a menu_id is. De ettől függetlenül valószínűleg mindenképp joinolni kell a language és menu táblát is, hogy ezek azonosíthatók legyenek.
    Akkor már nem lenne esetleg jobb/szebb megoldás egy külön összekapcsoló táblát létrehozni erre a célra? Ezt most nem kötekedésként kérdezem, hanem mert érdekelne. :D

    "Nagyjából ugyanolyan gyors lesz."
    Tényleg? Mert ez esetben viszont egyértelmű, hogy az adatbázisban való tárolásnál maradnék, az legalább könnyen és rugalmasan kezelhető, módosítható, különböző szempontok szerint egészíthető ki, nem macerás a jogosultságok beállítása sem, míg mindez a fájlkezelésről azért nem mondható el! Tehát ha azt mondod, hogy nem lesz gyorsabb attól, hogy fájlból olvasom ki, akkor mindenképp maradok az adatbázisnál.

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3977 üzenetére

    "Az iskolában nem tanították, hogy hogyan kell gráfokat és azon belül fákat reprezentálni?"
    Most mit kötekszel? :D Nem arról volt szó, hogy fingom sincs, mi az a gráf vagy fa, hanem arról, hogy jelen esetben Te hogy oldottad meg a gyakorlatban. Nyilván az egyetemen vagy máshol tanított elméletet csak akkor tudod összekapcsolni a gyakorlattal, ha erre szolgáló feladatot minimum egyszer megoldottál. Az meg még akkor sem biztos, hogy elsőre eszedbe jut, amikor az triviális. Jó, most mondhatod, hogy de neked igenis elsőre eszedbe jutott, de talán ne hasonlítsuk össze a Te webfejlesztésben és programozásban szerzett tapasztalatodat az enyémmel, ahhoz képest én valszeg csúfosan le vagyok maradva... :D
    Szóval érted, ha már akár egyszer láttam olyan megoldást, ahol végre azt érezhetem, hogy az egyetemen vagy akárhol oktatott elméleti dolgok közül tudom hasznosítani a tudást, akkor a homlokomra csapva mondhatom azt, hogy "nahát, akkor ezt az elméleti hátteret erre a feladatra is le lehet képezni!" És onnantól könnyebben megy.

    "Pedig eddig is erről volt szó."
    Valóban... :B

    "A menü és a menü tartalom táblák között 1:n típusú reláció van. Ha n:m reláció lenne, akkor lenne szükség kapcsolótáblára. Ezt sem tanították az iskolában?"
    Ismét kötekedés...de inkább elengedem a fülem/szemem mellett... :N
    A kérdés oka az volt, hogy először úgy képzeltem, hogy a language táblát is azért kell joinolni, mert mondjuk úgy kérdezel le, hogy "... WHERE language.name='en';", és akkor tényleg kellett volna joinolni, mivel akkor különben honnan szeded a nevet? De persze rájöttem, hogy csak simán azonosítószám alapján kérdezel, én meg úgy gondoltam, hogy név (hu, en, de, es, stb.) alapján kissé könnyebb beazonosítani adott nyelvet... :U

    "A file-os megoldás azért jó, mert tudsz olyan oldalt készíteni, amelynél a megrendelő saját maga szerkeszthetik a menüt és a menüpontok tartalmát, mégsincs hozzá szükség adatbázisra."
    Igen, viszont így megnő az esélye annak, hogy elcseszi a fájlt, és ha nem ért a HTML-hez, akkor néz, hogy miért nem működik. Mondjuk ha úgy van megoldva a dolog, hogy ne legyen benne HTML, hanem mondjuk csak soronként elválasztva a menüpontok, behúzással az almenüpontok, a menüpontokhoz tartozó tartalom meg különálló fájlokban, csupán a fő szövege, vagy valami más megoldással kerülik el a gányolás lehetőségét, akkor ilyen para nincs, de akkor meg már iszonyat macerásnak látszik az egész.
    Akkor meg már mondjuk az a kérdés is felmerül, hogy miért is ne használjunk adatbázist a saját életünk megkönnyítésére, és alakítunk ki egy jó admin felületet a megrendelőnek, ahol sokkal szebb felületen tudja szerkesztgetni a menüpontokat és a belső tartalmat. Persze azt is alá lehet támasztani, hogy miért ne, ha akarjuk, de minek. :DDD :P

    Sk8erPeter

  • tildy

    nagyúr

    válasz cucka #3977 üzenetére

    Azon gondolkodtam a templateengine amit hasznltunk, illetve amit írok anélkül mvc, hogy tudnám jobban mi az mvc, és csak nem is oop.
    Külön van a megjelenítésért felelős kód, a template-ben csak xml-ek vannak, php nincs, és egyéb dolgokat a php modulok végzik.
    Írnál az mvcről még?

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • tildy

    nagyúr

    válasz cucka #3985 üzenetére

    Miért haszontalan? A designernek elég a html kódhoz érteni.
    Az adatot meg megkapja.
    A smartyt nem annyira ismerem, de kétféle template enginet használtam:
    Egyikben preg_replaceltem egy megfelelő kódot, nem összefosva volt a php kóddal , a másikban meg XML tageket cseréltem, pl:
    <#module blabla, parameterek, feltetelek#>
    vagy
    <#for :konyvek :less:10#>
    <tr><td>konyvek.nev</td><td>konyvek.szerzo</td></tr>
    <#/for#>

    <Modulenev>parameterek</Modulenev>
    Ezt egy "designer" sokkal jobban tudja kezelni. , mintha teli van nyomva phpval.

    [ Módosította: ollie ]

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • tildy

    nagyúr

    válasz cucka #3987 üzenetére

    Designer többféle lehet:
    van, aki csak a pshez ért.
    Meg van, aki a HTMlhez, CSShez is.
    Volt kollegám ez utóbbi volt , és maximálisan tisztelem :R

    a pontatlan doksi és a menet közben történt változások folyamatos programozó-dizájner kommunikációt igényelnek, tesztelésnél várni kell a másikra
    van doksi, illetve ha változtatok valamit , igen ha olyan a változás kell a kommunikáció. Alapesetben elég ha én adom az adatot, és ő kreál hozzá templatet, vagy ő kreál templatet, majd én meg belerakom az adatot, HTMLhez meg értek én is valamennyire, csak végszükség esetén van másra szükségem.

    Arra jó az egész, hogy ne legyen a HTML kód phpval teliszórva, illetve fordítva, a php ne legyen htmlel teliszórva.
    A sablon, ha XMl alapú, ha bármi el van romolva , akkor vagy a benne lévő szöveget irja ki, vagy tök üres marad a XML element rész és nem is jelenik meg.

    Menüszerkesztésnél a júzer nem tudja, hogy mit ír át. Kap egy felületet színes gombokkal, amivel tudja szerkeszteni a menüjét. Az az én dolgom, hogy a változtatásokat file-ban vagy adatbázisban tárolom.

    Ha igy csinalod es a menu nincs db-ben, akkor hogy rendelsz hozza egy menuponthoz pl 10 cikket???? pl. ha ajanlani akarsz valamit?

    Ja , inkább priv.

    [ Szerkesztve ]

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • tildy

    nagyúr

    válasz cucka #3989 üzenetére

    PHP error üzenetek ott vannak a log fileban:D

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3981 üzenetére

    "A nyelvek kezelését egy nyelvkezelő osztállyal oldom meg, amely a konstruktorában betölti a rendszerben található összes nyelvet."
    És ez hogyan történik? Nem úgyszintén adatbázisból való lekérdezés segítségével? Mivel most nem arról az esetről beszélünk, hogy fájlban tárolod ezeket az elemeket, ezért máshogy nem tudom elképzelni ennek a megvalósítását, mint ugyanúgy adatbázisból való lekéréssel - de szólj, ha valami más módszer van rá... -, ebben az esetben meg nem nagyon értem, miért lenne "rosszabb" egy joinolás.
    Mondjuk C-ben esetleg valami struktúrában tárolnám el pointerekkel és egyéb mókák segítségével az egyszer már megkapott adatokat, rendezve, és ahhoz nyúlkálnék, de itt egyelőre nem tudom elképzelni a megfelelő megoldást, ha az nem lekérdezés. :B
    Ismét csak azért kérdezem, mert ennek a gyakorlati megvalósítására még elég kevés példát láttam osztályokkal (mondom, az OOP-t még csak most fogom tanulni), nem azért, mert "nem tanították az iskolában"... :D

    Amiket még írtál, nagyon jó és megfontolandó. Már ebből is látszik, mire jó az OOP-szemlélet. :K

    Köszi. :R

    Sk8erPeter

  • biker

    nagyúr

    válasz cucka #4007 üzenetére

    ezt nem ismertem, nem rossz :)

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #3993 üzenetére

    Köszi a példát, még mindenképp tanulmányozni fogom, ha kicsit kiismertem az OOP-t. :R Egyébként egész érthetőnek tűnik.

    De azért még megkérdezem:
    $lang_object->add_language(1,'en');
    $lang_object->add_language(2,'hu');

    Ez most ilyen default értéket ad, mert a hu és en nyelvekhez nyúlkálsz a legtöbbször, és ha mégis másik nyelvre van szükséged, akkor lekérdezed adatbázisból, de egyébként nincs rá szükség? :B

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4011 üzenetére

    Mondjuk ha valaki ilyen gyökérségeket csinál, hogy kétbetűs változóneveket ad meg, és még csak nem is kommentezi, vagyis később már ő maga sem fogja érteni a saját kódját, akkor ilyen merényleteket akár más nyelveken is elkövethet. :DDD
    Amúgy tényleg meglepő, mennyire egyszerűen össze lehet hozni PHP-vel "működő" kódokat, és most, hogy kicsit már talán jobban megy a PHP-zás, mint az elején, rossz visszanézni, miket műveltem eleinte, amikor elkezdtem tanulni a nyelvet, és még mindig nem tudok az egészről semmit. :D
    Mondjuk sokan vannak, akik már egy for ciklustól profinak érzik magukat. Ezzel szemben viszont: "An expert is someone who knows more and more about less and less, until eventually he knows everything about nothing." :DD

    Sk8erPeter

  • biker

    nagyúr

    válasz cucka #4011 üzenetére

    (De komolyan, nem hiszem, hogy van még egy olyan programozási nyelv, amelyből ennyire sok fogalmatlan hülye képes megélni)

    nem vagyok fogalmatlan hülye, de nem is ezt tanultam :)
    gyakorlatilag egy jó alappal (12 évesen BASIC-eztem) tökéletesen el lehet lenni. mondjuk emiatt a múlt miatt nehéz az OOP-re állni, mert jobb szeretem a folyamatában végbemenő rendszereket, mint a függvények hívogatását. de ez van.

    pl jobb szeretem a funkciókat kis php filokba rakni, és azt hívni meg, pl login.php stb, mint egy fileba tenni és ott keresgélni, hol a login rész :)

    pl egy programozó, aki egy fejlesztő cégnél dolgozik, csinálta ezt, amivel szívtam egy mezei költözésnél:
    - index.php meghívja a mysql_class.php filet, meg a config.php filet, majd ha nem vagy belépve, akkor header: location index.php?c=login
    - ha index.php rendszerben c=login, akkor beincludeolja a login.php-t, amiben a form van, ami meghívja az index.php-t, ami utána ismét újratölti magát, ha bléptél.

    namost ettől kétszer került végtelen ciklusba, egyszer a register globals miatt, mert a C-nek sose lett értéke, másrészt a belépéskor a sesion start elfelejtése miatt

    másrészt, miért épp $c a változó? sose tudjuk meg...

    áll a rendszer 10fileból, fileonként átlag 4-5 kereszt includeolással, és 5-6 header: locaton átirányítással. :U

    ja, és az oldal iso-8859-2 kódolással készült, erre elküldi az sql-dump-ot úgy, hogy minden sor végén ott: default charset=latin1, és UTF-8 ékezetes karakterek vannak benne.
    királyság, ezt is átírtam, és már jó is.

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4014 üzenetére

    Áháá, már kezdem kapiskálni.
    "Nyilván ekkor kézzel kell hozzáadni a lehetséges nyelveket"
    Ez volt a kulcsmondat... :D Eddig nem igazán értettem, hogy ha nem adatbázisból szeded, akkor mégis honnan, ha csak egy osztályod van... Rögtön gondoltam, hogy valami ilyesmi megoldás, de az elmondásodból először úgy tűnt, hogy mégsem. :D
    Így viszont pont a rugalmasságát veszti el a dolog, ha kézzel kell hozzáadni, nem?
    És a gyakorlatban ezt a kézzel való hozzáadást hogy kell elképzelni? :)

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4018 üzenetére

    Értem én, csak szerintem hülyén tettem fel a kérdéseket. :DDD :B Úgy tanul a gyerek, ha kérdez. :P Egyébként minden témával kapcsolatos hozzászólásoddal inspirációt adtál a saját megoldásomhoz, ezért is kérdezősködtem. :R Köszönöm a példát és a válaszaidat, azt hiszem, menni fog.
    Persze lehet, hogy még felteszek majd pár kérdést, ha időközben felmerül. :B

    Sk8erPeter

  • biker

    nagyúr

    válasz cucka #4020 üzenetére

    nem konkrétan ebből élek, de a bevétel egy részét ez teszi ki, ámbár sosem tanultam ezt iskolában.
    és nem adok ki (szerintem)szemét kódot a kezemből.
    nem csinálok olyan többnyelvű cms rendszeres rendszert, ahol a szöveg egy részét benne felejtem a forrásban :) nem használok egybetűs változókat, és el tudok képzelni olyan for ciklust, ahol nem $i a változó :)
    sok hiányosságom van, de segítettem már sokaknak ezzel a tudással is (akik ma ebből élnek már :D)
    számomra egy query eredménye lehet más is, mint $res, és ennek egy sora sem $rec lehet csak :)
    kb ennyi :)

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • biker

    nagyúr

    válasz cucka #4024 üzenetére

    az lehet, de mikor egy fileon belül van 4-6-több lekérdezés, és mindig minden lekérdezésnél $res-van, akkor az nehezen követhető, szerintem. vagy az én agyam rossz :) (arról nem beszélve, hogy újrahasznosítás esetén pl első lekérdezés lefut, ok, második valami hiba miatt találat nélkül tér vissza, akkor ha nem nyírtad ki az előző $res-t, akkor kiprintelheti annak a tartalmát, ha a mezőnevek passzolnak, vagy nem is mezőnév alapján íratja ki, csak ciklusban)
    ez nem a 64k contest, hogy spóroljunk :)

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • bnss

    veterán

    válasz cucka #4035 üzenetére

    Jogos, a reply-to mező nem a legszerencsésebb - legalábbis az általam olvasott vélemények szerint. A phpMailer-t néztem meg, első blikkre kicsit magasnak tűnik nekem, de azért megpróbálom beüzemelni. Köszönöm! ;)

    [ Szerkesztve ]

    "Ép hardverben ép szoftver..."

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4039 üzenetére

    "(Már végigzongoráztam párszor az apache-php-mysql telepítést külön-külön, mindent beállítva, nekem ennyi elég is volt belőle, ezért kerestem olyan csomagot, ami megcsinálja helyettem)"
    Én is ugyanezen okból kezdtem el használni a WAMP-ot... Franc fog szarakodni minden újratelepítésnél.

    A "WAMP saját szemete" nem hinném, hogy túl sok kárt okozna a gépben, nem fosta tele a registry-t sem, azért szerintem ezt nem kell ennyire túlparázni, ráadásul azért is előnyös a WAMP egy kezdő számára (is), mert nem szöveges fájlokban kell kutakodni a megfelelő beállítások után, hanem van egy kellemes grafikus felület a Tálcán, ahol eléred az Apache, a MySQL és a PHP beállításait is.

    Az Appserv-et még nem próbáltam, de az alapján, amit elmondtál, meg az alapján, amit a honlapján látok, ehhez nincs ilyen könnyen elérhető és kezelhető grafikus felület.
    Nem értem, a WAMP miért lenne rosszabb az Appserv-nél, a WAMP is ugyanúgy az éles környezetet pakolja fel, csak biztosít hozzá még egy plusz felületet, amin a beállítások elérhetők.

    Sk8erPeter

  • DerStauner

    senior tag

    válasz cucka #4041 üzenetére

    köszi a válaszokat. én pont az az user vagyok, aki szereti tisztán tartani a gépét. még a visual studio-t is fenntartással telepítettem fel. azt hiszem, kipróbálom mindkettőt.

    azzal, hogy pl feltelepítem a wamp-ot, kapok mysql-t is? vagy azt külön kell?

  • DerStauner

    senior tag

    válasz cucka #4043 üzenetére

    ok. és a php-hez kell weblapszerkesztési ismeret?

    szóval hogy is képzeljem el az egészet?

    csinálok egy weblapot valamilyen weblapszerkesztővel, rápakolok vezérlőelemeket (gombok, táblák, szövegdobozok, linkek, stb), és a weblapszerkesztőben pl a gombok mögé írom a php kódot? és a php kódban kapcsolódok a mysql adatbázishoz? a mysql adatbázis feltételezem, hogy a php szerveren van, ugye?

    azért ilyen sok a kérdésem, mert mint írtam, sosem csináltam még ilyet, de nagyon szeretném.

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4041 üzenetére

    Összességében tök mindegy, ki melyiket használja. :D Mindenki döntse el maga, melyik szimpatikusabb. Az biztos, hogy mindkettő működik, és az a pár plusz dolog, amit a WAMP még felrak, nem fogja összehányni a rendszert.
    Majd én is kipróbálom az AppServ-et.

    Sk8erPeter

  • biker

    nagyúr

    válasz cucka #4055 üzenetére

    nem, úgy értettem, hogy van egy kép, ami persze szögletes.
    ezt feltöltéskor
    -átméretezni adott méretre
    - körbevágni 1:1 arányú négyzetté, eddig ok, és ennek egy adott méretű közepe kerek kivágással lenne a kép
    - aminek fehér 5px-es kerete van
    - és nincs egyéb háttere, mert egyébként a szögletes keret szarulnézki de nagyon

    ezek a kerek képek kerülnének fel kisképként az oldalra.

    És itt ne legyen már vita tárgya, hogy mi a transzparens png, hogy az 0%alpha vagy transzparens, mert ez itt kb irreleváns.
    értem én, hogy hivatalosan "Alpha transparency" a függvény minden rajzprogramban, de nem ez a kérdés lényege :) hanem hogy megoldható-e ez mind

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • válasz cucka #4062 üzenetére

    Átpakoltam UW-ról a fájlokat, db-t és ennél a szolgáltatónál alig működik belőle valami, ezért gondoltam tesztelem :U

    szerk: uw-n smartyval sem volt gond, viszont ott pedig folyton logoutolt (session probléma).

    (#4061) biker: thx :B

    [ Szerkesztve ]

    “Mankind invented the atomic bomb, but no mouse would ever construct a mousetrap.” Albert Einstein

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4080 üzenetére

    Tényleg, köszi. :R Nem tudom, miért nem jutott eszembe, hogy azt is meg lehetne oldani, hogy még egyszer lekérdezem a feldolgozó fájlban az adatbázist, és összepakolom a lekérdező parancsot sima for ciklussal aszerint, hogy ha mondjuk nem adott azonosítószámú annak a bizonyos post tömbnek az aktuális értéke, akkor insert...
    De mondjuk abban is igazad van, hogy talán adatbázisban átláthatóbb lenne, ha minden egy helyen lenne, bár nem mintha túl sűrűn nézegetné bárki is az adatbázist, de esetleg a kódban is jobban lehetne követni az eseményeket, kevesebb parancs lenne, ha adott azonosítójú elemet törölnék az összerendelő táblából, aztán a kiválasztott kategóriáknak megfelelően ismét feltölteném.
    Na de ez nem lenne sokkal erőforrás-igényesebb művelet? Valóban nem lenne túl sokszor kategória-átrendezgetés, de azért gondolkodom hosszú távon is. :)
    Mondjuk most jobban belegondolva ha azt csinálnám, hogy a feldolgozó fájlban ismét lekérném adatbázisból a kategória-összerendeléseket, és összehasonlítanám a post tömbbel, amiben a bejelölt kategóriák azonosítói vannak, akkor a for ciklusban is lennének if(in_array(...)) és ehhez hasonló ellenőrzések, ráadásul akkor külön kellene figyelni, hogy viszont mi az, ami NINCS benne a korábbi hozzárendelésekhez képest az új kategória-kiválasztásokban, amit meg törölni kell, és akkor lehet, hogy ott vagyok, ahol a part szakad. :D Vagyis így a hozzászólás végére eljutottam arra a következtetésre, hogy lehet, hogy semmivel nem lenne erőforrás-igényesebb az, ha mindent törölnék, és mindent újra hozzáadnék - itt már az a kérdés, hogy vajon melyik működik gyorsabban, a MySQL törlő és hozzáadó műveletei, vagy a PHP összehasonlítgatásai, majd egy MySQL-törlés illetve -hozzáadás...
    Hmm, na ezekkel a különbségekkel mondjuk nem vagyok tisztában, ezt azért nem lenne egyszerű tényleges összehasonlításnak alávetni. :) De inkább az első megoldás tűnik hasznavehetőbbnek.

    Azt hiszem, igazad van abban, hogy ezerszer átláthatóbb és követhetőbb lenne, ha inkább mindent törölnék, majd mindent hozzáadnék a kiválasztottaknak megfelelően.
    Ha esetleg valami kommentár eszedbe jutott még a leírtakkal kapcsolatban, akkor örömmel várom. :K Köszi. :R

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4085 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat, akkor tényleg maradok a lehető legegyszerűbb megoldásnál. :R Ami talán mellesleg ugyanolyan gyors is, vagy gyorsabb, mint ha minden egyes feltételt vizsgálgatnék, annak megfelelően törölnék, stb. Azért jó ebbe a topicba írni, mert végül a segítségetekkel valahogy mindig eljutok a közel legegyszerűbb megoldáshoz. :K

    "Általában egy nagy terhelésű rendszeren az adatbázis i/o a szűk keresztmetszet, nem pedig a processzor sebessége."
    Mondjuk gondolom ilyen esetben érdemes lenne megfontolni, hogy inkább PHP-vel vizsgálgatom a különböző tömböket kicsit komplikáltabb módon, mint hogy több adatot töröljek, majd vigyek be újra az adatbázisba.

    Még egy eszembe jutott, amire kíváncsi lennék:
    -csak érdekességképpen: van olyan módszer, amivel figyelni lehet a felhasznált erőforrások váltakozását? Csak azért, mert érdekelne, az egyes módszerek, függvények felhasználástól függően vajon nagyjából mennyi erőforrást (memóriahasználat, prociigény) igényelnek. Legalább itthoni gépen próbálgatnám, ha a szolgáltató szerverén nem is lehet - van olyan külső progi, amit rá lehet állítani a PHP-s folyamatokra? Vagy akár beépített függvény? A microtime()-mal ugye elvileg jól lehet figyelgetni a lekérdezések idejét, ezzel csak az a probléma, hogy nyilván a saját procim is mindig más folyamatokkal foglalkozik, mást helyez előtérbe (prioritás, megszakítások), ezért akárhányszor frissítek a böngészőben, a microtime() függvény mindig más eredményt ad... így sokszor még ez sem olyan jó összehasonlítási alap.
    Pl. azt akartam tesztelni legutóbb, hogy a többszörös mysql_query($query) utasításnál mennyivel gyorsabb a MySQLi osztály használata, és a $mysqli->multi_query($query) utasítás egy do{...}while($mysqli->next_result()); paranccsal.
    De akárhányszor frissítettem, mindig más eredmény jött ki, egyszer az egyik javára, máskor a másik javára - de összességében a MySQLi osztály használata a multi_query()-vel jött ki győztesen, legalábbis ott szerepeltek a rövidebb értékek a legtöbbször.

    (#4086) cucka: igazad van, a JavaScriptes megoldás a legegyszerűbb, amennyiben szükség van a gomb value mezőjére (már amennyiben egy felhasználónál nincs kikapcsolva a JavaScript, de ez az esetek döntő többségében nem áll fenn).

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4095 üzenetére

    "Microtime-al tudsz időt mérni, memory_get_usage-el tudsz memóriahasználatot mérni. Esetleg felrakhatod a zend szervert, ott kapsz pl. profile-ozási lehetőséget."
    Köszönöm az ötleteket, erre voltam kíváncsi. :R

    "Tehát ha lassú egy rendszer, akkor nem attól lassú, mert mysql helyett mysqli-t használsz, vagy fordítva."
    Ebben igazad van, de most épp azért kellett a mysql_query-s lekérés helyett a mysqli osztály függvényeit használnom, mert még korábban elég csúnya módszerrel úgy oldottam meg a többszörös lekérdezést (pl. több elem törlésekor más táblákból, vagy több sima SELECT-es lekérdezés egymás után, majd az eredmények tárolása, kiíratása - persze itt is elválasztva az alkalmazáslogikát a megjelenítéstől, ahogy illik), hogy egymás utáni mysql_query-ket hajtottam végre, az a kódban meg elég csúful mutat, sokkal szebb, ha konkatenálom egy sztringbe a lekérdezéseket, majd egymás után végrehajtom MySQLi-függvényekkel, ahogy írtam. Pl. van olyan eset, amikor a júzer törölni szeretne az admin felületen egy képet az összes kategóriából, és ilyenkor magából a képtáblából is törölni kell, meg a kategória-kép-összerendelő táblából is, és ilyenkor jó rondán néz ki a kódban az egymás után mysql_query.

    Aztán ha már próbálgattam, kíváncsi voltam arra is, hogy vajon a két lekérdezés (sima mysql_query-vel vagy mysqli-s függvényekkel) között milyen időbeli különbségek vannak. A memóriahasználatbeli különbségekre is kíváncsi vagyok. :)
    Meg egyébként még nem dolgozom komoly cégnél, mint honlapszerkesztő, most egyelőre szeretném magam minél jobban kiképezni, és megtanulni, hogy mik azok a megoldások, amik a lehető legkisebb erőforrást igénylik, és a leggyorsabb megjelenítést eredményezik. :)
    Ezért foglalkozom esetleg apróságoknak tűnő kérdésekkel is. :B

    Sk8erPeter

  • biker

    nagyúr

    válasz cucka #4106 üzenetére

    ja, utólag rájöttem, hogy normális dolog, majd átírom a magfelelő verzióra, addig is mondtam neki, hogy egy böngésző két tabján ne kezelje a két rendszert, úgyse tud két helyen lenni fizikailag.
    ékes példája, miért nem jó a glogális változó :) nem lehet ugyanaz a sessionben tárolt változó neve a post-al küldött változóval.

    Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cucka #4105 üzenetére

    "Nem tudom, mitől szebb. Ha arra van szükséged, hogy 2 query-t lefuttass egymás után, akkor azt le kell futtatni egymás után, miért csúnya ez?"
    Hát nem tom, szerintem jobban mutat. :D Pl. adott a következő:
    $query = "DELETE FROM `adatb`.`tbl_egyik` WHERE `tbl_egyik`.`id` = 1 LIMIT 1;\n";
    $query = @mysql_query($query)
    or die ("Nem lehet lekérni az adatot a MySQL-táblából.<br />Hiba: ". mysql_errno() . ": ". mysql_error() ."<br />");
    $query = "DELETE FROM `adatb`.`tbl_masik` WHERE `tbl_masik`.`id` = 1 LIMIT 1;";
    $query = @mysql_query($query)
    or die ("Nem lehet lekérni az adatot a MySQL-táblából.<br />Hiba: ". mysql_errno() . ": ". mysql_error() ."<br />");
    $query = ""DELETE FROM `adatb`.`tbl_harmadik` WHERE `tbl_harmadik`.`id` = 1 LIMIT 1;";
    $query = @mysql_query($query)
    or die ("Nem lehet lekérni az adatot a MySQL-táblából.<br />Hiba: ". mysql_errno() . ": ". mysql_error() ."<br />");

    Ehelyett lehet így is:
    $query = "DELETE FROM `adatb`.`tbl_egyik` WHERE `tbl_egyik`.`id` = 1 LIMIT 1;\n"
    . "DELETE FROM `adatb`.`tbl_masik` WHERE `tbl_masik`.`id` = 1 LIMIT 1;\n"
    . "DELETE FROM `adatb`.`tbl_harmadik` WHERE `tbl_harmadik`.`id` = 1 LIMIT 1;";
    if ($mysqli->multi_query($query)) {
    do { /* ... */ }while ($mysqli->next_result());

    Számomra utóbbi áttekinthetőbb... :) Szerinted? :)

    "Annak idején az első munkámat úgy kaptam meg, hogy lóf*szt se értettem az egészhez. Konkrétan javascript-et az első, beugró feladatomnál írtam először :D ."
    :D
    Én is az első munkámnál tanultam meg a(z) (X)HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL alapjait, haverom faterjának csináltam egy honlapot baráti alapon (nem fizetős), kutyatenyészetről volt szó, és meg kellett csinálni hozzá a szép, felhasználóbarát (és egyben foolproof) admin felületet is, hogy tudjanak képet hozzáadni, a kutyához törzskönyvet kitölteni, meg minden egyéb adatot, törlés, módosítás, a honlap szerkesztése és minden egyéb finomság belekerült, szoptam vele elég sokat. Szerencsére nem tűztek ki szoros határidőt (főleg mivel tisztában voltak vele, hogy ingyé' csinálom, meg csak most tanulom az egészet), szóval eltökölhettem vele egy pár hónapot, mire nagyjából fullos lett. A dizájnon mondjuk lenne mit csiszolni, de valahogy a dizájn egyáltalán nem érdekel. :DDD De majd ráérő időben ráfekszem arra is. Egyedül azért mindent megcsinálni kicsit sokáig tartott... :D
    Most utólag javítgatom a kódot, és röhögök a saját hibáimon. És még mindig érzem, hogy az igazán komoly webfejlesztéstől elég messze vagyok, de folyamatosan tanulok. :D

    "Senki sem fog fizetni azért, mert megspóroltál 0.3% processzoridőt, vagy hogy 0.2 másodperc helyett 0.13 alatt jön be a weboldal."
    Ez igaz, de saját kíváncsiságom kielégítésére jó móka ilyenekkel szórakozni. :D Persze ha már komoly munkánál szoros határidő lesz, akkor valszeg nem apróságokkal fogok tökölni. :)

    Sk8erPeter

  • egyjotakaro2

    csendes tag

    válasz cucka #4115 üzenetére

    nem akarok senkit sem fárasztani... Akkor azt mondjátok meg hogy milyen tagokkal keressem? mert már próbáltam phpn alapuló csett meg még sok egyéb mást...

  • egyjotakaro2

    csendes tag

    válasz cucka #4117 üzenetére

    Nekem nem link jött ki :S

    Szerkesztés:
    Kösz erre gondoltam, És bocsánat az érthetetlenségemért!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák