- Honor 400 Pro - gép a képben
- Apple iPhone 16 Pro - rutinvizsga
- India felől közelít egy 7550 mAh-s Redmi
- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Milyen okostelefont vegyek?
- Telekom mobilszolgáltatások
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Sony Xperia 1 V - kizárólag igényeseknek
- Samsung Galaxy S21 és S21+ - húszra akartak lapot húzni
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
-
Mobilarena
A legtöbb kérdésre (igen, talán arra is amit éppen feltenni készülsz) már jó eséllyel megtalálható a válasz valahol a topikban. Mielőtt írnál, lapozz vagy tekerj kicsit visszább, és/vagy használd bátran a keresőt a kérdésed kulcsszavaival!
Új hozzászólás Aktív témák
-
S_x96x_S
addikt
> ( nvidia) ....itt nem az ajánlatról van szó hanem üzletileg mérlegeltek.
[root cause]
De mi volt az üzleti mérlegelés alapja .. vagy a mögöttes mélyebb ok ?
Az nvidia nem tudott olyan "olcsó" és "hatékony" design-r tervezni, javasolni,
mint amilyen az ügyfeleknek kellett volna.
( legalábbis virágnyelven az nvidia.a PS4-nél így indokolta - és az dokumentált és papir is van róla. )a nintendo -nál
- meg ( az arm -alap miatti energiahatékonyság miatt is) - tudtak olyan megoldást adni, ami kellet az ügyfélnek.---
Amúgy ~ 1 éve volt egy Digital Foundry-s beszélgetés, hogy mennyi az esélye, hogy nvidia alapúak lesznek a next-gen konzolok.
-
S_x96x_S
addikt
(FP6 - FP4)
> majd rávilágít egy alapos teszten megint hogy a chartok erősen túlzók voltak..
hogy a gyakorlatban mit látunk ebből?
az sok minden mástól is függ.de amit fontos megjegyezni, hogy
az AMD állítása csak a számítási teljesítmény-re (compute) vonatkozott.
viszont az adatokat mozgatni is kell
és ott már a memória sebesség is jobban korlátozza az FP6 -ot mint az FP4-et.
Emiatt a gyakorlati eredmény sok mindentől függVagyis a kulcs kérdés, hogy hol lesz a szűk keresztmetszet a rendszerben.
Az AMD üzenete a fejlesztőknek lényegében ez:
~ "Válaszd az FP6-ot a jobb pontosságért és a könnyebb implementációért. Cserébe csak a memória-sávszélesség (fizikai) költségét kell megfizetned, a számítási oldali hátrányt mi megoldottuk neked hardveresen." -
Abu85
HÁZIGAZDA
Ezeket a formátumokat inkább piaci igény szüli. Jelenleg tényleg úgy tűnik, hogy az FP6 lehet a sweet spot, ami elég gyors és elég jó is. Az FP4-nél már vannak problémák, az FP8 pedig néhol erőpazarlásnak tűnik.
A hardveres implementációja az FP6-nak véleményes lehet. Ha a piac erre fókuszál majd, akkor megéri erre optimalizálni a hardvert, ha viszont nem, akkor inkább másra érdemes optimalizálni. Az FP6 jellegzetessége, hogy nem igazán optimális formátum ez hardveresen, mert ha az adatutakat erre szabod, akkor a többi formátumnál közel sem lesz minden tranzisztor kihasználva.
És nem, itt nem a magok szintjén való támogatásról van szó, hanem arról, hogy az adatút milyen széles. A jelenlegi, kvázi tipikus tervezési filozófia nagyjából az, hogy az adatút kettő hatványaira van optimalizálva, mert az jó a 32, a 16, a 8 és a 4 bitnek is, viszont nem jó a 6 bitnek. Ezért van az, hogy az NV-nél az FP6, a kisebb precizitás ellenére is FP8 teljesítményt igényel, mert ahhoz igazodik az adatút. Viszont ettől még az FP6 a regiszterterhelést csökkenti, tehát van előnye, ezért is használják egyre többen. Az AMD már az FP6-ra tervez, de a 6 bit az nem a kettő hatványa, hanem a háromé. Vagyis ha az adatutat ilyen, akkor FP6-ban elérik az FP4 teljesítményt, mínusz a nagyobb regiszternyomás, viszont az adatút a többi formátumnál, az optimálisnál szélesebb lesz, tehát tranzisztort pazarolnak vele. Itt persze az AMD figyelembe vehette azt, hogy a saját matrix feldolgozójuk jóval egyszerűbb, mint az NV-nek a saját feldolgozója, tehát ők egy ilyen iránnyal sokkal kevesebb tranzisztort pazarolnak, mint az NV tenné, ha váltanának a szélesebb adatútra. Ez már inkább architekturális különbség, szóval nem igazán mérnöki döntés adja az alapját, hanem az, hogy az alaparchitektúrán belül mekkora ára van az adatút áttervezésének. Emiatt lehet az, hogy az AMD bevállalhatónak tartotta az extra tranyót, mert a saját architektúrájukkal ennek elfogadható ára van, míg az NV nem igazán, mert az ő architektúrájukkal sokkal több tranyó lenne, ami meg már nem éri meg. Ez már itt egyensúlyi kérdés, hogy van egy büdzséd, amiből ki kell jönni, van egy célzott működési módod, és mérlegelni kell, hogy akkor kapsz-e nagyobb teljesítményt, ha az adatútat szélesíted, vagy ha pusztán a meglévő adatút szélességével több feldolgozót raksz a hardverbe. És a válasza ennek a kérdésnek alaparchitektúránként eltérő lesz.
-
S_x96x_S
addikt
> Tehát azért vezetik be az FP6-ot több részegység árán ,
mert ez ad versenyelőnyt.
A memória mennyiség ~ 1.6x
és az FP6 teljesítmény ~ 2x
Amúgy a teljes versenyképesség az nvidiával
az MI400-al várható (~ 2026 ) , mert akkora lesz meg az UALink-es válasza az nVlink-re.
( AMD Pensando Vulcano 800G AI NIC ) és ez kell a Helios - hoz.-----------
és az FP4/FP6 - csak a ROCm 7.0 -ben lesz használható.
Amúgy újabban eléggé ráfókuszál az AMD a sw -re is .
1.)
- A Modular -al nemrég kötöttek partnerséget - a Mojo mint Cuda alternativa használatáról. - és hogy az AMD-t hivatalosan is támogaják,
Persze a Mojo - nem csak az AMD hanem az nvidia hw -re is jó kódot generál,
ami vetekszik a kézzel optimalizált kódokkal.
2.)
és a Tinygrad-ot is felbérelték, hogy jó AMD-s MLPerf eredményt érjen el.
és ott van még a sok akvizíció, ami az nvidiával való versenyképességhez kell.
( Untether AI ; Brium ; Enosemi ; ZT Systems ; Silo AI; Nod.ai ; Mipsology ; Pensando; Xilinx ) -
Abu85
HÁZIGAZDA
Mivel az FSR4-et nem arra a formátumra tervezték, amiben fut, így nyilván van eltérés minőségileg. Hiszen az RDNA 3-ban nincs támogatva az a formátum. Ezért kell konvertálni, és nagyrészt innen jön a sebességvesztés. Viszont maga a működés ettől nem változik, és nyilván ha a konvertálás megvolt, akkor a hardveren le tud futni a kód.
Az FSR4-hez nem írtak DP4a kódutat. Ha írt volna az AMD, és egyébként technikailag lehet, akkor nem csak RDNA 3-ra lenne ez az egész rákényszeríthető. De mivel nincs DP4a verziója a kódnak, így csak a teljes, WMMA verzió futhat. Más kódút nem létezik az FSR4-ben.
Nyilván az AMD számára megfontolható lenne a DP4a verzió, de valószínűleg nem tartják annyira fontosnak, mert az a mostani WMMA verziónál gyengébb képminőséget adna, ahogy az XeSS-ben is gyengébbet ad az XMX-nél a DP4a verzió. És ez az FSR4-nek egy jelentős korlátozása, mert így WMMA-t meghatározott szinten támogató hardver szükséges a futtatásához. WMMA-t pedig hardveresen gyorsítva csak az RDNA 3 és RDNA 4 támogat, és az RDNA 4-ben van az a formátum támogatva, amire az FSR4 neuronhálója van tervezve. De ahogy látható a konvertálás megoldható, ezt nyilván az AMD is tudta. A kérdés az, hogy megéri-e ebbe erőforrást rakni. Nyilván az AMD is kipróbálta, hogy az RDNA 3-on működik, hiszen ott van benne a hardver, ami más formátummal futtatni tudja az FSR4 kódot, de valószínűleg úgy látták, hogy nem éri meg ezzel vesződni. Vagy csak odaszóltak, hogy nem kéne ezzel vesződni, mert majd a user vesz RDNA 4-et. De ettől a hardver ott van az RDNA 3-ban, ami megfelelő formátumon támogatja a WMMA kódutat, másképp ugye nem futna le a mókolás sem.
A képgenerálás egy sokkal egyszerűbb történet, mert ott a maga a probléma is sokkal könnyebben kezelhető. Nem igényel speciális hardvert, mert nagyon kis számítási teljesítményből megvan. Emellett rugalmasabb is a szoftveres megoldás. Nem véletlen, hogy az újfajta NV FG már nem használja az OFA részegységet. És ez a kód tudna futni a GeForce RTX 20/30 sorozaton is, azért nincs engedélyezve, mert nem érdekesek már ezek a hardverek az eladás szempontjából. Tehát a kezdeti különbségek óta már az AMD és az NV is ugyanúgy szoftveres képgenerálást alkalmaz. Az OFA-val az volt a gond, hogy fixfunkciós hardver, és nagyon sok képi hibát maga a hardver generált, tehát javíthatatlan volt, mivel a javításhoz a hardvert kellett volna kicserélni a userek gépében. A szoftveres képgenerálás előnye, hogy a hardver működési hibáitól mentesülsz, így ha van valami képi hibád, akkor arra írhatsz valami megoldást, és a hardver cseréje nélkül eltűnik a hiba.
A DLSSG-vel pedig elsődlegesen az a probléma, hogy a két, gyári működés szintjén nem kompatibilis eljárást gyúr össze. Tehát nem magában a két eljárásban van külön-külön a gond, hanem abban, hogy az FSR FG vár olyan adatokat, amiket a DLSS nem biztosít neki, mert sosem tervezték az FSR FG-hez. Ha egy játékot úgy írnak, hogy kombinálhatod az FSR FG-t a DLSS-sel, akkor az azért van, mert egy fejlesztő a motorban tudja etetni azokkal az adatokkal az FSR FG-t, ami a megfelelő működéséhez szükséges. De kívülről injektálva ez lehetetlen. Ez így egy öszvérmegoldás, de hát ettől mókolás. Viszont pont ezért a mókolás jellege miatt lesz a képminősége problémás, és sosem fogja elérni a gyári kód szintjén működő FSR FG képminőségét. Tehát, ha az FSR FG egy motorban az FSR-hez van kötve, akkor az azért van, mert csak az FSR biztosítja neki az adatokat a működéshez. A DLSS nem automatikusan kompatibilis eljárás vele, noha a fejlesztő egy kis munkával kompatibilissé tudja tenni, de csak a programfejlesztő. Kívülről injektálva ez lehetetlen.
Persze nyilván a DLSSG ettől még jó lehet a GeForce RTX 20/30 VGA-k tulajainak, mert legalább valahogy kapnak FG-t, ahogy igazából az FSR4 is jó lehet az RDNA 3-as GPU-khoz, mert legalább valahogy működik. Viszont a mókolás jellege miatt egyiktől se várd a gyári megoldás képminőségét, arra egyszerűen nem képesek ilyen formában, de nem azért, mert nem működnek önmagukban ezek az eljárások, hanem mert nem az injektált, mókolt működésre vannak tervezve. És ez nem a hardver vagy az eljárás gondja, hanem a mókolásnak a hiányossága. Ezeket az NV és az AMD tudja megoldani, ha akarják, de nem igazán látszik, hogy akarnák.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
De van. WMMA. [link] - Csak az FSR4 olyan formátumot használ, amit az RDNA 4 támogat csak. Viszont, ha az RDNA 3 által támogatott formátumra lenne rakva, akkor ott van a hardver a GPU-kban. Azért is működik ez a kókányolás, hiszen csak a formátumot kell átkonvertálni, a kód fut a hardveren, hiszen van benne erre tervezett hardverelem.
-
fLeSs
nagyúr
OK, de nincs szükségem erre a két bohócra, hogy amit a wccftech megírt azt elismételjék. El tudom olvasni magamtól is.
Nem is ez a legnagyobb bajom velük, hanem az, hogy amit nem átvesznek, azt sztem ők találják ki. És amit kitalálnak és nagy állításokat tesznek, azokból aztán nem szokott semmi lenni. Ergó a csatornájuknak nincs értelme.De hát van rá igény, úgy mint a Gamer Meldre...
-
gejala
őstag
Itt az a legnagyobb gond, hogy jelenleg sem az AMD, sem az NV nem tud a tavalyi Supereknél érdemben jobb kártyákat felmutatni. Akinek egy éve nem volt jó valami miatt a 4070 Ti Super, annak az 5070 Ti meg a 9070 XT sem lesz jó. Sem árban, sem fogyasztásban nem jobb az új széria, sebességben meg van ilyen +10%.
-
sutyi^
senior tag
Nem mondtam, hogy nem... csak ha az AMD GPU részlege bénázik, akkor van mit megvenni, mert van mennyiség, mert a zöld oldal nagyobb kapacitással rendelkezik, hisz nagyobb piaci szereplő.
#71392 Petykemano:
Nem nullázódik a kereslet... De mivel évek óta az ár/teljesítmény nagyjából sehová nem megy kb 2016 óta. Egység pénzért egység teljesítmény tudsz vásárolni, ami per pillanat úgy néz ki, hogy ha következő generációs valamiből szeretnél venni 20%-al erősebbet, akkor 20%-al is drágább hozzá.Ebből kifolyólag egyszerűen kevesebben fognak egyből nextgen megoldásokra váltani vagy elnyújtott upgrade ciklussal vásárolnak az emberek, mert nem hoznak az új generációs GPUk a kiadott pénz mértékéhez képest megfelelő teljesítménybeli növekedést. Nyilván ott vannak még az OEM-ek, SI-k és egyebek ettől még, mint felvevő piac, de az ettől más tészta.
-
hahakocka
őstag
Itthon megvan az a difi majdnem. 307-309e közt van Sapphire, Powercolor, XFX árukeresőn. HA-n és Amazonon pedig 300e vagy azalatt is találni sokszor. A rendes hűtésű 5070Ti k inkább a 400e fele közelítenek árban sőt. De pl gyakran látni hogy Ausztráliában pl sokkal drágább mint itthon vagy Németországban. Országa váltogatja kb. 9060XT ből 174e ért láttam a Challengert talán, de az alsó kateg hűtéses nem?
-
Busterftw
nagyúr
Linusek is megjegyeztek par dolgot errol, ami aztan hir lett:
AMD has limited Radeon RX 9060 XT 8GB sampling based on ‘regional market demand’Nem kaptak kartyat, ami marhasag, mert a legnagyobb csatornakent globalis az audience.
Talalo a konkluzioja is: ....(AMD) draft(s) behind Nvidia, both in good and bad ways... -
-
olymind1
senior tag
Jelenlegi bolti árak:
RX 7700 XT 12 GB ~400€-tól
RX 7800 XT 16 GB ~460-470€-tól
Rasterben jók, RT-ben nem, gyengébb feautre-ökkel és nem túl jó fogyasztással, ilyent már nem vennék.RTX 5060 TI 8 GB ~370-400€
RTX 5060 TI 16 GB ~450€-tól.
Ez utóbbi elgondolkodtató, majd valamikor 400€ alatti áron, vagy ha jön belőlük Super.RX 9060 XT MSRP meg 350$ = 306€ + 20% = 367€ bruttó ár, ezen az áron már igencsak elgondolkodtató, sőt egész jó. Kérdés fogják-e adni annyiért a 16GB-osat, mikor a RX 7700 XT 12GB még mindig 400€. Mintha picit beragadtak volna a készletek meg a túlárazások.
De ha az RX 9060 XT 16GB csak az RX 7700 XT-vel tudja felvenni a versenyt akkor lehet drágább attól a +4VRAM és feature-ök miatt, miközben attól már csak egy köpésnyire van a 16GB-os RTX 5060 TI még elterjettebb feature-ökkel és gyorsabban?..
Radeon RX 9070 16GB-ok meg sajnos nagyon drágák szerintem, 650€-tól, ami ~1.5x a RX 7800 XT-nek. RTX 5070 12GB meg 580€-tól meg szintén drága és a 12GB VRAM miatt méginkább felejtősebb.
No mind1, nemsokára úgyis kiderül mennyire akarnak eladásokat produkálni vagy úgyis megveszik őket, vagy még egy skip generáció lesz (számomra).
-
DudeHUN
senior tag
De. Mindeképpen ~23%-al drágább lesz a 5060Ti 16GB. Mindegy mennyivel gyorsabb. A 70$ egy másik komponens ára. Ebben a kategóriában számit.
Meglátjuk. Mindegyik körülötte lévő Nvidia kártya jobban fog fogyni amúgy, csak az arány a kérdéses, mert ár/ értékben eddig jobb választásnak néz ki a Radeon. 400 dollár alatt pedig az egyetlen igazán ajánlható kártya az új genből a 9060XT 16GB. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Jelenleg csak MSRP-vel lehet számolni. Más árral majd pénteken.
Nem tudom, hogy ezen a szinten mennyi a tudatos vásárló. Most tényleg csak abból indulok ki, hogy négyszer több 8 GB-os 5060 Ti fogy a 16 GB-osnál. Ez vagy azt jelenti, hogy nem tudatosak a vásárlások, vagy azt, amire a gyártók tippelnek, hogy 400 dollár az ingerküszöbb teteje ennél a rétegnél. Fogalmam sincs, hogy mi az igazság.
Közben szerkesztetted, amire reagáltam.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem tudom, hogy honnan jön a 40 dollár, de matektanárt javaslok.
Az MSRP az egyetlen kiindulási pont jelenleg. Ha majd megjelennek a VGA-k, akkor lesz más is.
Tudok róla, hogy MSRP alá mentek az egyes VGA-k. Volt panasz rá a Computexen, hogy az 5060 Ti-ből a 8 GB-ost ~4:1 arányban viszik a 16 GB-ossal szemben, holott a gyártók fordítva várták. Emiatt az árazás eleve terítéken van, mert arra tippelnek, hogy a 400+ dollár a célzott piaci réteg ingerküszöbje fölött van.
Nem tudni, hogy a 8 GB-os 9060 XT mennyire jó vétel a userek szemében. Az AMD is arra számít, hogy több 16 GB-ost fognak eladni, de mint írtam az NV is erre számított, és négyszer több 8 GB-os 5060 Ti megy el, mint 16 GB-os. Simán lehet, hogy az AMD is benézi ezt, ahogy az NV, és több 8 GB-os VGA-t kell majd gyártaniuk.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az 5060 Ti 16 GB fel sem fog merülni, mert jóval drágább. Aki már ott tart árban inkább rádob egy picit, mert 10-30 dollárra vannak tőle az előző generációs izmosabb kártyák.
Az AMD azért prezentálta azt a chartot, mert a 16 GB-os RX 9060 XT árban olcsóbb lesz a 8 GB-os 5060 Ti-nél. Ahogy írtam, ha az NV-nek ez nem tetszik, akkor engedjenek 70 dollárt az 5060 Ti 16 GB árából, és akkor az AMD nem tud ilyen chartokat prezentálni. De jelenleg tök valid az álláspontja az AMD-nek, mert 20 dollárral olcsóbban adnak +8 GB-os kártyát. Az NV-nél pattog a labda, hogy lépnek-e. Egyébként a gyártók szerint 329-339 dollárért tudnák adni a 16 GB-os GeForce RTX 5060 Ti VGA-kat, ott vannak nullszaldón. Tehát, ha az NV versenyezni szeretne, akkor simán tudna 349 dolláros árcédulát hozni, elég lenne a gyártóknak visszatérítést adni. Igaz keresni nem keresnének az 5060 Ti 16 GB-os modellen, de nem is buknának rajta semmit.
-
-
Busterftw
nagyúr
Kizárt szerintem, mert teljesen szembemegy azzal, amit itt prezentáltak.
40% market share, nem kergetjük Nvidiat felső kategóriában, minél több usernek legyen árban elérhető, a piac nagyobb szeletére lövünk, fókusz most az UDNA-n van stb.
(az már más kérdés, hogy nem jól áraztak, de szerencsére olcsóbban, mint eredetileg akarták) -
S_x96x_S
addikt
> a gaming már nem számít. ....
> A konkurencia harc, most az, hogy komplett ökoszisztémat
> tudjon nyújtani mindegyik cégAz AMD -nél a gaming egyre inkább - AI-s dev-kit is;
vagyis nem engedheti el;
~ nem mondhatja azt, hogy nem számít.
Legalábbis az UDNA irány ezt is jelenti.
Míg az nVidia most már inkább - próbálja szétválasztani ( gaming vs. AI )
... az AMD még nem engedheti meg ezt a luxust.vagyis az AMD-nél a gaming -el kell erősíteni az ökoszisztémát.
UDNA ...
És az AMD most mintha tényleg kezdené felfogni - hogy a CUDA alternativa csak úgy magában nem fog megvalósulni.
Kell elégséges piaci részesedés és rendes szoftveres támogatás is.
És most elég sok ezzel kapcsolatos bejelentés is volt;
Hiába lesz az RDNA5/UDNA - csúcs; hogyha addigra nem lesz megerősítve a szoftver."AMD To Focus On Better ROCm Linux Experience In H2-2025, Day-One Client Support"
https://www.phoronix.com/news/AMD-ROCm-H2-2025
"Andrej Zdravkovic, the SVP and Chief Software Officer at AMD, talked up the ROCm plans for the back half of the year. Notably, he emphasized the desire to have a more seamless out-of-the-box experience on Linux for developers and ensuring ROCm support on client hardware from day one. Great, we've only been wanting to see this now for the better part of a decade since ROCm debuted.""AMD Releases ROCm 6.4.1 With RDNA4 GPU Support"
https://www.phoronix.com/news/AMD-ROCm-6.4.1-Released"AMD Announces ROCm-DS"
https://www.phoronix.com/news/AMD-ROCm-DS
( GPU Accelerated Data Science )
https://rocm.blogs.amd.com/software-tools-optimization/introducing-rocm-ds%3A-revolutionizing-data-processing-with-amd-instinct-gpus/README.html-----
Ami még érdekes, hogy Lisa Su hátrébb lépett.
se a 2025 -ös CES -en ; se a mostani Computex-en nem vett részt. -
S_x96x_S
addikt
> Köszönhető( is) a balfasz Nvidiának. Ezt gondolom nem feltételezte senki,
persze ...
amire célozni akartam;
hogy utólag könnyű okoskodni, hogy milyen lottószámot kellett volna jelölni;vagy másképpen az újabb információk alapján - milyen döntés lett volna (annó) ideális ... de az üzletben is van olyan - hogy Fog-of-war/Háború-köde
nem lehet mindent előre látni.Emiatt az AMD menedzsmentet se hibáztassuk
, hogy nem látta előre 2024Q1 -ben, hogy mi lesz 2025Q1 -ben.
És ebből az is következik; hogy most se látjuk,
hogy min dolgozik az AMD és az nVidia.
Lehetnek még mindkét irányban meglepetések.És ez jó - mert van verseny!
Az nVidiára a legnagyobb veszélyt az esetleges belső ( Busterftw -hez hasonló ) stratégák/tanácsadók jelentik, akik folyamatosan lekicsinylik az AMD által jelentett veszélyt.
A múltból nem lehet következtetni,A külső körülmények is nagyon megváltozhatnak. ( lásd Trump ... )
A cégek is képesek a fejlődésre és a hibázásra is.
A változás és a fejlődés sose áll meg.
És nem árt ha az Intel/Nokia/Kodak/Commodore/... - példájából tanulunk.
-
-
yarsley
aktív tag
Az amcsi piacról beszélsz? Mert szerintem az nem mérv adó a vámok miatt. Amúgy az a 750 már csak 700.
Viszont ha EU piacot nézem, akkor lehet azt már kapni 610 USD-ért is.>9070 néven
Attól függően, hogy mivel játszol, teljesen más profilja van a két kártyának. Ha nem játszol RT-s játékokkal, vagy he lehet választani akkor kikapcsolásod, akkor a 7900XT sokkal erősebb.Viszont ha szereted az RT-t a játékokban, vagy figyelembe veszed, hogy egyre gyakrabban kikapcsolhatatlan lesz az RT, akkor már teljesen más lesz a képlet.
-
yarsley
aktív tag
Nem látom értelmét, 200+W-os laptopot nem tudnak lehűteni, 100W-on meg befeleződik a teljesítmény...
Reddit chart -
S_x96x_S
addikt
> közben a fotonikus gyártás is megérkezik
félreértelmezi a sajtó az nVidia bejelentésért;
az csak a hálózatos dolgokba jön még;
Jensen szerint - a réz még sokáig megmarad, mert sokkal olcsóbb.Úgyhogy a consumer gaming kártyákat elkerüli a fotonikus dolog.
-----------
Dr. Ian Cutress: 'The Biggest Upgrade Enabling GPU to GPU'
https://www.youtube.com/watch?v=PI3hF2TE8tg
"""
I've seen a number of media think
that this is the dawn of a new age of
GPG GPU to GPU optical connectivity
right now Nvidia is only talking about
switches not about GPUs in fact in a
conversation in an analyst Q&A with
Nvidia CEO Jensen Huang this topic was
broached about having optics directly in
the GPU so you can now communicate GPU
to GPU optically his response was a
pretty emphatic copper works and copper
is cheap having an electrical signal for
large scale large scale up buildout is a
key critical part to Nvidia's plan this
means that when you scale up a rack so
that your single unit of compute is as
big as possible before you scale out to
many racks Nvidia is key in having this
enabled through copper as much as
possible right now with the NVL72 or the
future NVL 576 with Vera Rubin the whole
point here is that as long as you keep
the compute close together you can use
high-speed electrical copper cables at
around you know 400 gig 800 gig
""" -
Busterftw
nagyúr
Ilyenkor azert mindig siettetnem az idot, hogy megnezzem mit hozhat a kovetkezo generacio.
Kivancsi leszek lesz-e MCM es azzal nagyobb elorelepes.De egy 18A-n keszulo next gent nem tudok elkepzelni, a TSMC N3 a tippem, az meg szinten nem egy nagy wasistdas N4P-hez kepest.
Ide minimum N2/18A szint kell, de bilibe log a kezem. -
Devid_81
félisten
Ez van a szemetdombon (UK) is.
Egyedul nehany 5070 model van £530-550 aron, de nem is viszik Oket meg igy sem.
9070 Sapphire Pulse-bol van itt ott £600 alatt, 9070XT szinte sehol es ha van is akkor £700+
Ennyit a nagy szent beszedrol, hogy lesz majd MSRP kartya ujra...jah lesz az de csak jovo nyar vegere kb...
Talan meg az idei nyar vege/osz eleje amikor ertelmesebb aron lehet majd ezt azt venni, de mar ketelkedem abban is. -
MaddeNNNN
addikt
itt van ugyan ez a kártya a gépben. tegnap meg ma ugyen ezeken a körökön mentem keresztül.
undervolt nélkül simán ram oc-val is gyorsul a kártya. egészen 2800 környékéig. teszteltem
undervolttal meg persze hogy magasabbra boostol. bárki aki tud értelmező olvasást az ezt megértette amikor rávitte az egeret a driverben a tooltipre:ha hozzá se nyúlsz a gpu clockhoz csak lejjebb viszed a gpu feszültséget magasabbra fog boostolni, de a ram az nem fog, mert nem a hőmérséklet a limitáló.
-
tranceplanet
addikt
AMD, Nagykerek, Kiskerek...
Mindjárt megsajnálom őket, ja várj nem!
Emlékeztek a 2009-es válságra, azt mondták a bankok tönkremennek, akkor is elmorzsoltam egy könnycseppet!
Ne felejtsétek el vadkapitalizmus van, ezek a cégek a vásárlókon gazdagodnak meg, tehát rajtunk. Covid árak, bánya árak, AI árak, mesterségesen visszatartott készletek, gyártás csökkentése, kartell, tröszt ... Mi szívunk a lánc végén."Van olyan eddig meg nem nevezett AIB aki azt tervezi hogy lelép az AMD től a la EVGA..."
Hajrá, nem fogjuk megsiratni. A Sapphire meg tud élni, akkor más is.
-
Petykemano
veterán
Izgalmas,.hol csapódik le a pénz, hol keletkezik extra költség, vagy margó.Úgy tűnik, az AMD elég vastag margóval adhatta a lapkákat, ha belefért $50/kapka visszatérítés.
De én azt is el.tudom képzelni, hogy az értékláncban mindenki cerkája.vastagon fog az elején, hogy a hamar megtérüljön a termék elindításába tett befektetés.
De még azt se zárnám ki, hogy a kezdeti felár a scalperek ellen szól. Azért az tényleg elég bosszantó lehet, ha Te,.mint kisker [-10%,3%] margót érsz el, miközben tartod az msrp-t, és jönnek valakik (persze nyilván tőke kell hozzá), akik felvásárolják a szűkös induló készletet és a kezdeti keresleti felhajtáson keresnek 20%-ot.
Msrp árat az határoz(zon) meg, aki kontrolálja az értékláncot. Ha végül tartósan nem azon az áron lehet megvenni a boltokban, akkor az átverés.
-
hokuszpk
nagyúr
összefoglalon : nem kell mindent elhinni
de ha gondolod, létezik az NV 5070 meg az NV 5070Ti is. A helyzetnek két megoldása van :
1. megérkeznek az NV szállítmányok a boltokba, és kialakul valami árverseny.
2. az AMD legyártat a Foxconnal párszázezer zsugát, és az állítólagos veszteséget bevállalva elkezdi a saját vebhelyén msrp áron értékesíteni. Így nem kell vitatkozni senkivel, hogy mi mennyi, és abból mennyi legyen a visszatérítés, meg mekkora rajta a haszon. -
Devid_81
félisten
Jajdejo...nagyon kell a nepnek egy uveghangon jaratott GPU ami 400Watton talan eleri a 4080S tempot vegre.
Mar eleve a 9070XT reges-regen tul van az optimalis perf/fogyasztas gorben.Amugy meg az egesz "$600 -os VGA-n sirunk mert alig keresunk penzt es szivatjuk az AIB-kat es a nagykereket" dolgot nem ertem.
Az AMD meglepodott, hogy a Blackwell kicsit lepett elore, hova kellett volna lepnie?
Egy elmeletben jol sikerult 5070 ellen mentek volna max, vagy mi?
Akkor mit okoskodtak az eredeti $650-es arral?
Mit gondoltak hova araz az NV? $750-es RTX 5070-et almodtak az AMD-nel?Egy nagy adag felig kidolgozott hazugsagot probalnak a CES ota csiszolgatni, semmi mas.
A Navi32 utodjat gyartottak le a Navi48-kent, meg a 600 dollaros ar is pofatlanul sok erte, de azert szenvednek vele rendesen, hogy ugy jojjenek ki az egeszbol, hogy Ok mindent megtettek pedig...
Amen. -
hokuszpk
nagyúr
összefoglalom.
$650 -et akartak kapni, de a konkurrencia nem lépett akkorát előre, ezért -- pont ezért ~pariban vannak vele de és még így is olcsóbb lenne ~$100 -al -- a már $650 -es leszállított kártyákat visszaárazták. Nehogy már véletlenül legyen rajta extra $50 ; nemkell a "tisztessegtelen haszon". -
Zilko87
aktív tag
Ezt egyébként lehetett sejteni mikor kiderült, hogy csak 50 dollár különbség van a sima és az xt között.
De hol a hiba, ha kapnak visszatérítést?
Az aib partnerek nem alap kártyái pedig nem 600ért indítottak egyébként sem, hanem 730-850 dollár között. [link]
Tehát volt kb 3 alap tipus 600ért, a többi ment normál áron. Szerintem túl van lihegve a téma. -
-
-
Pkc83
őstag
Oké azt értem,hogy a felső kategóriában nyilván ez számít, és persze az árazás részében valószínűleg igazad van, de a középkategóriában érdekelteknek továbbra sem értem ezt a nyakatekert gondolatmenetet. Ha én vagy bárki más egy xx60-as vagy max xx70-es kártyát akar, akkor pont a lőtéri kutyát nem érdekli,hogy mi van épp a csúcson.
Plusz szerintem ezekből a vásárlókból van sokkal több mint akik 5080/5090-es kártyákban gondolkodnak.
De majd meglátjuk a teszteket/árakat a 9070 és xt-ről aztán meg az eladásokat, az majd megmutatja nagyjából,hogyan is gondolkodnak az emberek többsége. -
S_x96x_S
addikt
> Az ok,de te is tudod hogy ez most egyfajta ajéndék
> vagy nem is tudom minek hívjam,nem jó kiejezés nekik az Nvidiától.
> Ha a szokásos 30-40 % előrelépést csináltak volna ....valószínüleg a 30-40% a kivétel.
ha nincs a gyártástechnológiában előremenetel ( ami a TSMC érdeme)
akkor hasonló gyártástechnológiával - hasonló tranzisztorszámmal - nem lehet akkora csodát csinálni - hogy a folyamatos +30 +40% hatékonyság meglegyen.A Blackwell -nél persze ott van még a GDDR7;
de ha azt az nvidia szűkösen adagolja - akkor az AMD a [GDDR6 + MALL Cache]-el simán kompenzálni tudja, úgy hogy a GDDR6 árelőny is megmarad.Ott van még a Power keret növelése - de azt meg már hova ?
Az AI területen is lemetek már a 4bit -re ; mi jön legközelebb? 2bit? 1bit?
Persze az okos AI -val hatékonyabb chipet lehet tervezni, de azzal se lesz meg a folyamatos +30 +40%.
-------
És persze ez az AMD-re is érvényes ( hogy előbb utóbb elfogynak a könnyen elérhető teljesítmény növekedési lehetőségek. )
Mi marad ( az AMD-nek) ?
- extra X3M (M=MALL CACHE ?)
- UDNA -GPU chipletes irány? ( mint az MI300 -ban )--------------
Persze lehetnek még egyes esetekben - kivételes 30-40 % előrelépések,
de hogy egymás után 2x, 3x ez előforduljon - annak kisebb az esélye mint a a lottó ötösnek. ( nem lehetetlen, de nem valószínű )a szokásos 30-40 % előrelépést csináltak volna .... -
Pkc83
őstag
Én nem tudom,hogy mások hogyan gondolkodnak de ha én például egy 1080p kártyát akarok venni mondjuk 200k környékén akkor engem az teljesen hidegen hagy,hogy a legfelső szegmensben kinek milyen kártyája van a piacon. Például annó azért vettem rx580-at a 1060 helyett mert jobbnak találtam, és rohadtul nem érdekelt,hogy egyébként ott volt a 1080Ti míg az Amd csak vega64-et meg később a Radeon VII-et tudta felmutatni. Jelenleg meg hasonló megfontolásból használok 3060Ti-t....
-
parandroid
félisten
Én őszintén szólva nem tudok rájuk haragudni, hogy nem mentek bele az 1500-2000 eurós szegmensben a faszméregetésbe. Biztosan veszik majd ezeket a VGA-kat is, de azért ez teljesen nem normális szint átlag gamernek. Még itt, nyugaton sem, pedig azért itt kicsit mások az anyagi keretek...
p
-
Petykemano
veterán
Úgy tűnik, nem szűntek meg a skálázással kapcsolatos gondjaik és valahogy mindig visszakanyarodnak a 40-64CU méretre.
Néztem a lapkát, ~350mm, 256bit. (8x32b)
Nagyobb simán lehetne, csak azon kéne gondolkodni, hogy hogyan férne el a 12x 32bites csatorna. (Most azt, hogy a chip köré hogy férne el, hagyjuk)
Én azt hiszem, a szélek szűkössége miatt nagyobb mértékben kéne nőnie a lapkának, mint a memóriasávszélesség. Az arányaiban jobban megnövekvő belső részt persze biztos ki lehetne tölteni valami cache-sel. De nagyon korlátoz a fogyasztás.
A megfelelő skálázhatösághoz ennek a lapkának sztem nem szabadna 200-300W-ot fogyasztani.Szóval én látni vélem, hogy sok macera lett volna. 550-600mm2-es lapka, nehéz PCB elrendezés, 400W fogyasztás és max $1000-os árcédula, és nem győzte volna le az 5090-et.
Persze tudom, hogy a skálázódást chipletekkel tervezték megoldani.
-
hahakocka
őstag
Ritkán èrte meg mostansàg sajnos előző genről vàltani főleg az elszâllt àrak miatt most már a teljesítmény se ugrik oly nagyot max a Dlss-Fsr àltal.
Ez az 50 dollár digi csak fura tènyleg vagy annyira jó lenne a sima is hogy közel lenne?
5700 asról azèrt megfogom èrezni a vàltást. 😄 -
ggbuffon1897
őstag
-
S_x96x_S
addikt
> A gond szerintem pont ezzel az ellesúlyozással van mert ez már több annál.
érdemes megvárni a pénteket;
és utána el lehet dönteni - hogy tényleg több annál -e vagy sem.> Vannak fanok meg ellentétek lesznek is mindig.
én nem tartom szerencsésnek ezt a bináris gondolkodást.
> Ez a fórum lényege,de a Ph már nem az a PH ami volt régen.
senki se ugyanaz aki régen volt.
te se vagy az ; én se vagyok az; és Abu se az.
az online világ extrém módon polarizálódott - és sokan itt vezetik le a feszültségeiket.
a covid, a háború, és a gyors társadalmi változások után nem fog visszatérni a régi világ.és ezért főleg nem Abu a felelős.
-
Alogonomus
őstag
Az 5080-ra kerülnek az asztali Blackwell generáció legmagasabb minőségű memória chipjei. A többi kártyára "csak" 28 Gbps memóriák kerülnek, míg az 5080 30 Gbps memóriákat igényel. Az állítólagos 290 dolláros különbség kialakulásában valószínűleg komoly szerepet játszik a magasabb minőséget képviselő 30 Gbps GDDR7 modulok magasabb bekerülési ára.
-
TESCO-Zsömle
titán
És a legtöbb helyen a kommentek közt azt fejtegetik, hogy 600$ felett DOA a cucc, mert nem elég egyszerűen csak piacon lennie, valamivel le kell dolgozni azt a hátrányt is, hogy nem nVidia.
Szkeptikus vagyok. Nem hiszem, hogy a piac nem fogja ezt beárazni teljesítény alapján, akkor pedig nem fogják megvenni, inkább kivárják, míg lesz zöldség ugyanannyiért vagy picit többért... -
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem. Nem ilyenről van szó. Egyébként a rendszermemóriát már a Kaveri elérte.
Olyanra gondoljatok, ami a GPU-k evolúcióját viszi előre. Például nagy evolúciós lépcső volt a shaderek, vagyis a programozhatóság megjelenése. Azóta az egész GPU-k elkezdtek CPU-khoz közelebbi működést felvenni, de azért voltak elég jelentős különbségek. Ezeket a különbségeket a GPU-k lassacskán dolgozzák le. Sorban a következőkkel:
- Dynamic Branching megjelenése a GeForce 6-tól
- Unified shaderek a GeForce 8-tól
- Memóriaalapú bekötés a GCN-től
- Variálható wave-méret az RDNA-tól
- izéke az RDNA4-tőlLényegében ugrik egyet a programozhatóság hatékonysága, ahogy az előbbi lépcsőknél is ugrott előre. Az RDNA4 hozza a következő evolúciós lépcsőt. Ezek a lépések mind azt szolgálták, hogy komplexebb programok futhassanak a GPU-n, anélkül, hogy a rendszer működésének hatékonysága romlana. Ez az újítás is ezt szolgálja.
-
ggbuffon1897
őstag
De ez csak ajemdé cépéjúval fog egyuttdogozni mint az osszes tobbi ajemdé fícsör es igy lesz tutihatekony.
Tenyleg, biztos tok jok ezek a ficsorok, csak amikor az egvilagon semmi hasznat nem latod mukodes kozben, ahogy az elozoeknek sem, tehat teljesitmenybeli szamra nem konvertalhato át, hat nehez neki tapsikolni. Vagy mire jo lesz vmire mar 4 szeriaval arrebb vagyunk.
De valszeg mar megagyaz elore az idiota arazas megmagyarazasanak.
Bar az egesz ugy indult h mindenki h megfog lepodni..
-
-
Devid_81
félisten
Viszont biztosan kijelentheto, hogy ha nem is Q1-ben de Q2-ben helyreall a kaosz a zoldek korul, es onnan mar hiaba egy Q1-ben "olcso-volt" AMD a zoldek ellen.
Persze az AMD arak mindig csokkennek ahogy haladunk elore az idoben, de szvsz nagyon kellene nekik egy abszolult pozitiv fogadtatas a zoldek bukdacsolasa ellenere.Mondanam, hogy Penteken okosabbak leszunk, de valami azt sugja az arat nem bofogik ki csak a reviewk idejere...ne legyen igazam
-
Quadgame94
őstag
Szerintem is az ár miatt. Viszont... miért lehet meglepetés? Nos a realitás szerintem is 550/650. De! Én látok ezzel egy nagy lyukat. 7800 XT-t mi fogja leváltani? A Navi 44 erre alkalmatlan. Ha 3584 mag = GRE +15-20% akkor a 9060 XT-n a 2048 mag...az legrosszabb esetben 75 százalékkal gyengébb... legjobb esetben is 50 százalékkal. Ez a 7800 XT szintjét sem hozná. inkább RX 7700 XT. Persze lehet 2560 maggal jön, de a Navi 44 az lényegében a Navi 48 fele.
Ebből én arra következtetek hogy a 9070 499 USD lesz. De ez csak egy megérzés. A realitás nem ez. Sajnos.
Ez agresszívabb lenne sokkal.
-
-
hahakocka
őstag
De ez középkateg s az előző középkateghez sőt GRE-hez mérték ami 7800xt feletti. Mivel ez is középkateg ugye. Almát almával. Azért ritka volt hogy középkategória hozza a 2080 super-3090 s hasonlókat. S ha nem éri el 1% al is az XTX-et amúgy az már kb elérés majdnem főleg olcsóbban
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új grafikus processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva. Architektúra, esélylatolgatás, érdekességek, spekulációk, stb.
- Windows 11
- Milyen légkondit a lakásba?
- Mozilla Firefox
- Milyen autót vegyek?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Hobby elektronika
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) / Counter-Strike 2 (CS2)
- The First Berserker: Khazan
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- További aktív témák...
- ASRock RX 5700 XT 8GB GDDR6 Phantom Gaming Elite Eladó!
- ASUS ROG STRIX RTX 4070 Ti O12G 2026.10.24-ig alza garis.
- PowerColor RX 6700 XT 12GB GDDR6 Hellhound Eladó!
- Csere-Beszámítás! Sapphire Pure RX 7700XT 12GB GDDR6 Videokártya! Bemutató Darab!
- Garis ZOTAC GeForce RTX 4070 Ti Trinity 12GB GDDR6X videokártya
- BESZÁMÍTÁS! XFX MERC 310 RX 7900 XTX 24GB videokártya garanciával hibátlan működéssel
- Csere-Beszámítás! RGB Számítógép PC játékra! R5 5600X / RTX 3060Ti 8GB / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- Telefon Felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- PlayStation Plus Premium előfizetés 3291 Ft / hó áron!
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest