Karácsonyi telefonajánló 2021

Eléggé átrendeződött a mezőny tavalyhoz képest, de idén is igyekszünk összegyűjteni a releváns ajánlatokat, hogy az ünnepek után se okozzon csalódást az ajándék.

Új szereplők, régi motorosok

Honor, Motorola, Oppo, ZTE — ez csak négy (majdnem) új szereplő a hazai piacon, miközben a vezető trió (Samsung, Apple, Xiaomi) megingathatatlanul ül a dobogón. Közben kipontozódott a Huawei és végleg lehúzta a rolót az LG, de nagyon igyekszik a Realme, itt van velünk az Asus, a OnePlus, a Nokia, a Sony és a TCL, tele vannak a kínai webhsopok C-kategóriás, relatív ismeretlen márkanevű termékkel, és néha labdába igyekeznek rúgni rétegtermékeket szállító gyártók is, mint az Evolveo és a CAT. Nem volt egy eseménytelen év, és csak most kezdődik a karácsonyi szezon, ami minden márka számára a legfontosabb időszak az értékesítési darabszámok szempontjából. A Black Friday-nek nevezett felhajtásnak vége, kicsit tisztul a kép, úgyhogy idén is megpróbáljuk összeszedni az egyes kategóriákban a legjobbnak tűnő vételeket.


[+]

Ráadásul nem csak a telefonokkal kéne foglalkoznunk, hanem a másodvirágzásukat élő táblagépekkel is, plusz az okosórák és a karperecek világa is egyre népesebb és mozgalmasabb, egy nemrég megjelent kutatás szerint ez lesz az egyik legnépszerűbb termékkategória az ünnepi időszakban. Továbbra is a válogatásunk alapja a kártyafüggetlen piacon elérhető hivatalos árazás, a szolgáltatói ajánlatokkal nem foglalkozunk, ahogyan a himihumi boltok kínálatával sem, hogy ott hogyan lesznek olcsóbbak a cuccok és az milyen következménnyel jár, azt ebben a videóban elég részletesen kifejtettük már idén.


[+]

A mezőnyt ezúttal is ár alapján kategorizáljuk, a legolcsóbb szegmensben 50 ezer forintos a plafon, aztán átcsapunk az 50-100 ezer forintos sávba (ami elég népes), utána a 100-150 ezer forint közötti mobilokat vizsgáljuk, majd a 150 és 200 ezer forintos sávban nézünk szét, a végén pedig a csúcskategóriára is vetünk egy pillantást. És ha mindezekkel megvagyunk, akkor jöhetnek a tabletek, azután pedig az okosórák és a karperecek. Simán lehetne még a nyomógombos vonalra is rámenni, a strapamobilokat is végig tudnánk nyálazni, lassan már e-autós témában is összedobhatnánk egy listát, de ezekkel kevesen parkolnak be a fa alá. A nyomógombos cuccokhoz inkább javasoljuk a vonatkozó fórumot, a strapamobilok száma pedig véges (CAT, Evolveo, Samsung Xcover és Moto Defy), ott nem olyan nagy feladat a vonatkozó teszteket végignézni.

Belépő szint (50 ezer forintig)

A legolcsóbb okostelefonok még mindig elég gyengécskék, csodát ne várjon senki ebben az ársávban. Ha árösszehasonlító oldalakon csak azt a paramétert adom meg, hogy legyen rajta Android, aztán kérek egy listát ár szerint növekvő rendezéssel, akkor a tizenezres vonalon is lesz ajánlat, de ha nem akarunk direktben kitolni az ajándékozottal, akkor az 1 GB RAM-mal szerelt cuccokat kapásból felejtsük el, márpedig közel 30 lepedőig fel kell mennünk árban, hogy a tényleg nagyon legalja kategóriát magunk mögött hagyjuk mindenféle őskori hardvert felvonultató Navon, Blaupunkt, iLike és Allview telefonokkal. Ezek tényleg maximum szükségmegoldások, karácsonyra egyszerűen égő.


Alcatel 1B [+]

De eljön a szint, ahol már az Android Go dominál 2 GB RAM mellett, nyilván ezek a termékek sem a csodálatos kamerájukról és a vibrálóan élénk kijelzőikről lesznek híresek, a szoftverezettség is vékonyka, de az alapfeladatok ellátására végeredményben alkalmasak: a közösségi appok csökkentett habzású verzió mellett azért van email, böngésző, navigáció és üzenetkezelés is, a kamera pedig általában csapnivaló. Ráérősebb reakcióidejű júzerek a sebességre sem fognak panaszkodni, nekünk idén három ilyen masinából is kijutott: az Alcatel 1B, a Nokia 1.4 és a ZTE Blade A31S sem egy telekommunikációs matyóhímzés, de azért tudunk sorrendet felállítani. A Nokia kiesett a francba még 37 ezer forintos jelenlegi árával is, mert az Alcatel 1B legalább 10 lepedővel olcsóbb, ami ezen az árszinten 30%-os árelőnyt jelent, a ZTE pedig leginkább csak szolgáltatóknál van, tehát itt az egykoron francia gyártót tudjuk javasolni… de csak akkor, ha nincs még a zsebben néhány Deák, mert 34 ezerért már le lehet csapni a Realme C11-re, ami ugyan nem a legfrissebb masina, de legalább teljes értékű Android fut rajta. És kábé ennyiért van Alcatel 1S is, ami már a letaglózó, 3 GB méretű RAM-ot kínálja 35 ezer forint körül, de ez is tavalyi modell.


Moto E7 [+]

Kicsit haladjunk felfelé, de még mindig 40 rongy alatt van Moto E7, ami egész használható és ahhoz képest nem drága, vegytiszta Androiddal, komótos ügymenettel, de megbízhatóan teszi a dolgát. Még mindig 40 alatt megcsíphető a Realme C11, ami egy teljesen értelmezhető termék lenne, csak éppen hivatalos forgalmazásban már nem kapható, viszont a Moto E7 Power igen, ami az akkumulátora miatt valami extrát is fel tud mutatni. A Nokia 3.4 ára szépen csökkent, de már csak itt-ott maradt belőle néhány példány, a Realme C21 viszont nagyon is kapható és az 50 ezer forint alatti kategória egyik legjobb ajánlata. C21Y néven van belőle frissített kiadás is, ebben Unisoc chipset dolgozik (ami a Nokia T20 tabletben is) és 4 GB-ra ugrott fel a RAM mérete. És még mindig 50 lepedő alatt vagyunk.


Realme C21 [+]

Egy új generációs Nokia is befért ebbe a kategóriába, a G10 hasonló tudású, mint az említett Realme, de a megbízható szoftveres támogatás sokaknak fontos szempont lehet. És még a Samsungnak is sikerült pont 50 ezer forintért olyan modellt kínálni, amit nem kínszenvedés használni: a Galaxy A03s már elvileg a 2022-es felhozatal előhirnöke, de már idén a boltokba került, ez a 15 wattos töltési sebességével és a jól ismert One UI rendszerrel emelkedik ki kissé a mezőnyből. Határeset a Galaxy A12 Nacho, ami az A12 új chipsetes változata, ebben ugyanis az Exynos 850 dolgozik, valószínűleg a chiphiány miatt készült ebből is egy módosított változat, de ez egyébként jót tett az A12-nek, mert a 8 nm-es Exynos 850 valamivel jobb, mint az eredeti Helio P35. Itt viszont már átnyúlunk kicsit az 50 ezres határon, ezt a kategóriát tehát elhagyjuk.

Alsó középkategória (50-100 ezer forint között)

50 és 60 ezer forint környékén megintcsak két Moto jön szembe, a G10 és a G30 sem kínál sok extrát, de utóbbiban már 90 Hz-es a kijelző frissítési rátája. A Realme C25Y Unisoc chipsettel és 50 megapixeles kamerával kelleti magát, de addig nem tudjuk ajánlani, amíg nem volt a kezünkben (egy-két héten belül lesz). Az Oppo A16s-sel elégedettek voltunk a teszt során, de sokalltuk az árát, mostanra viszont ez is 60 ezer forint alá csúszott, tehát fel lehet írni a listára, ahogyan a Nokia 5.4-et is. Már meg sem lepődünk: a Nokia egészen szürreális árakon vezeti be a termékeit, aztán 4-6 hónappal később érvényes ajánlatok lesznek mégis ezekből a holmikból, még ha az 5.4 nem is egy friss eresztés.


Nokia 5.4 [+]

A Redmi 9 szintén tavalyi gép, de még rengeteg helyen elérhető, hátránya a közelségszenzor gyakori hibája, amely egyes példányoknál okozhat hívás közbeni bonyodalmakat, ettől eltekintve viszont egy hosszú üzemidejű, korrekt telefon, még mindig elérhető 60 ezer forint környékén. A OnePlus legolcsóbb modellje a Nord N100, lassan egy éve piacon van 90 Hz-es kijelzővel és UFS 2.1-es tárhellyel, a kellemes felhasználói felület és a 18 wattos töltés is a pozitívumok közé sorolható. Jó ajánlat a Realme 8i, amely már 60 ezer forint felett érhető el, itt már 120 Hz-es kijelzőt kapunk, egy lépcsővel gyorsabb chipsetet (Helio G96), mint a vetélytársak, de csak egy hangszóró van alul, nincs ultraszéles kamera, de a főkamera produkciója korrekt — legalábbis az árához mérten.


Realme 8i [+]

Ha a Realme 8i-re azt mondtuk, hogy vállalható termék, akkor a sima Realme 8 is az, miközben alig drágább, körülbelül 70 ezer forintot kell érte letenni az asztalra. Ennyi pénzért már AMOLED kijelző és ultraszéles kamera is jár, plusz 30 wattos gyorstöltés, mindenképpen érdemes erre a gépre vetni egy pillantást, ha ebben az ársávban nézelődünk. És ezen a pont kezdődnek el igazán a Xiaomi modelldömpingjének hatásai érződni, a Redmi 10 is 70 lepedő körül csíphető meg, de talán nem ez a kategória legjobb vétele, a Realme 8-tól sok szempontból elmarad a termék tudása. Viszont ide estek le a tavalyi Redmi Note modellek is árban, a Note 9T 5G számos helyen még elérhető, ha minél olcsóbban vágyunk 5G-s telefonra, akkor ez az egyik legkedvezőbb ajánlat, még ha nem is egy friss termékről van szó.


Poco M4 Pro 5G [+]

A Realme 8-ból is van 5G-s kiadás, hasonló képességű telefon ez, mint az előbb említett Note 9T 5G, de itt már Poco telefonok is felbukkannak lassan, a friss Poco M4 Pro 5G gyakorlatilag egy Redmi Note 10 5G átnevezve, de itthon nem forgalmazzák, az X3 Pro viszont sok helyen kapható, abban 5G ugyan nincs, de az ultraszéles kamerájának szintje a jóval drágább telefonoknál sem mindig elérhető, a 80 ezer forintos kategóriában piacvezető.


Redmi Note 10S [+]

És akkor elérkeztünk arra a pontra, ahol a Redmi Note 10 modellek tanyáznak, a Note 10S-ben már van NFC (ez a lényegi újítás a Note 10-hez képest), AMOLED kijelző, 30 wattos gyorstöltés, 3,5 mm-es jack, infra, de 5G még nincs, ezt a Note 10 5G tudja, de gyengébb kamerás felhozatallal, és akkor ott van a tavalyi Xiaomi Mi 10T 5G ütőképes chipsettel, jó ultraszéles modullal és 144 Hz-es kijelzővel, ami viszont nem AMOLED. Ember legyen a talpán, aki el tudja dönteni, hogy neki mi a fontos és ezt melyik modell kínálja, ráadásul ennyi terméket szoftveresen sem egyszerű egyben tartani és jó ütemben frissíteni, ez a probléma pedig lassan ráég a Xiaomira.


Moto Defy [+]

Különlegesség gyanánt említsük meg az újra feltámasztott Moto Defy ütésálló telefont, ami jóval gyengébb hardveresen, mint a 80 ezres árszint további ajánlatai, de a strapatelefonok között nem vall szégyent, nem is maga a Moto, hanem a Bullit Group gyártja (ők csinálják a CAT modelleket is). Bekúszott a 85 ezer forintos sávba a Nokia X10, ami nem egy izomtibor, de már 5G-t is kínál, ám lehet, hogy inkább a G50-re érdemes ránézni (mi is ránéznénk már, de még nem küldték el tesztre), bár a termék hivatalos ára már karcolja a 100 ezer forintos határt. A TCL is felbukkant az olcsó 5G-s mobilok között, de a 20 R 5G csak a Vodafone-nál kapható, és bár csak 75 ezer forintot kérnek érte, az alacsony felbontású kijelző és az egyszerű kamerás képességek inkább arra mutatnak, hogy tipikusan szolgáltatói megrendelésre készült, minél olcsóbb 5G-s modell megteremtése volt a cél.


OnePlus Nord CE 5G [+]

A Galaxy A32 5G már az ársáv tetején üldögél, de nem az év vétele (gyengécske kijelző, közepes kamerák), a Redmi Note 10 Pro már érdekesebb a 108 megapixeles kamerával és a 120 Hz-es AMOLED kijelzővel, de ebben viszont 5G nincs. Viszont esetleg tudjuk ajánlani a OnePlus Nord N10 5G-t, ami egy kiegyensúlyozott szolgáltatáskínálatú telefon a OnePlus egyediségével, de hát ez is már több mint egy éves modell. És a Nord CE 5G is pont becsúszott 100 lepedő alá, ez jobb vétel AMOLED panellel és gyors chipsettel, 5G-vel és karcsú kialakítással. Listánk végén a szintén épp 100 ezer forint alatt elérhető Xiaomi Mi 11 Lite található, ami végre egy olyan Xiaomi, ahol 5G nincs (ám drágábban van olyan változat is), de más szempontból korrekt a masina: 90 Hz-es AMOLED kijelzőt, 64 megapixeles kamerát, 8 megapixeles ultraszéles modult, Snapdragon 732-es chipsetet és 33 wattos gyorstöltés kínál, ráadásul kifejezetten légies, karcsú formában. És akkor most ugorjunk eggyel fentebb.

Középkategória (100-150 ezer forint között)

Ha átlépjük a 100 ezer forintos határt, akkor tök jogos, hogy legyenek elvárásaink, ennyiért már nem nagyon szeret senki kompromisszumot kötni. A jó hír az, hogy főleg az év második felében meglepően sok életképes termék érkezett, úgyhogy itt már tényleg csak azokat a telefonokat soroljuk fel, amelyek a legjobb vételnek számítanak. Úgyhogy nem lesz szó a Honor 50 Lite-ról, viszont a 110-120 ezer forintos Xiaomi Mi 11 Lite 5G-ről igen, ez egy jól eltalált termék, az NE verzió pedig egy picivel chipsetben is erősebb. AMOLED, szokásos kamerszett (64 megapixeles quad-Byer, 8 megapixeles ultraszéles), kifejezetten vékony küllem és gyorstöltés jellemzi.


Realme Master GT [+]

Szintén erős versenyző a Realme GT Master olyan 130-140 ezer forint magasságában, amely vagány hátlappal és 65 wattos töltéssel licitál rá a Xiaomi versenyzőjére, hasonló kamerákkal és 90 helyett 120 Hz-es képfrissítésű AMOLED kijelzővel. A kínálat egyik legérvényesebb darabja ezúttal kivételesen egy Samsung, a Galaxy A52s bátran ajánlható, 120 Hz-es, Super AMOLED kijelzővel és 12 megapixeles ultraszéles kamerával villog úgy, hogy a szokásos Samsung ökoszisztéma és szoftverezettség minden pozitívumát képes nyújtani. Nem túlzás azt állítani, hogy 2021-ben ez a Samsung legjobban eltalált telefonja.


Moto G100 [+]

Nagyon vártuk a Motorola Edge 20-at, de sajnos csalódás volt, a Nokia X-szériája szintén gyenge az árához képest, a Moto G100 viszont korrekt termék, de hivatalos forgalmazásban egy kicsit túllóg a 150 ezres áron, a OnePlus Nord 2 viszont befér, erre is érdemes vetni egy pillantást, mert komfortos méretű, korrekt kijelzővel rendelkező modellről van szó, amelynek főkamerája is jó képeket készít. Ne feledkezzünk meg a Poco F3-ról sem, amely még úgy is befér 150 ezer forint alá, ha a 256 GB belső tárhellyel felvértezett modellt választjuk, Snapdragon 870-es chipsettel pedig sebességgondjai sem lesznek, noha kamerás teljesítményben van némi elmaradása. És az ársáv határán ott billeg a Realme GT 5G, amely ezen az áron már Snapdragon 888-as csúcshardvert kínál, alapból 8 GB RAM-mal érkezik, roppant gyors és jól optimalizált termék.

Felső középkategória (150-200 ezer forint között)

Ha átlépjük a 150 ezer forintos szintet, akkor már nehéz úgy nagyon markánsan mellényúlni, de ebben a kategóriában is vannak jó, valamint kevésbé jó ajánlatok. A Realme GT Neo 2 pont utóbbi kategória, nagyon friss a termék, ezért rácsúszott árban a GT 5G-re, miközben kicsit karcsúbb a chipset, sem kijelzőben, sem kamerában nem tud többet, de valamivel nagyobb akkumulátora és takarékosabb hardvere miatt üzemidőben talán ügyesebb.


S20 FE [+]

A sláger ebben a kategóriában a Galaxy S20 FE, amely egy ideje már Qualcomm chipsettel van piacon, 5G ugyan az itthon hivatalosan forgalmazott modellekben nincs, de kijelzőben és kamerában nagyon versenyképes termék a mai napig, pedig már nem friss modell, utódjára januárig kell várjunk. Lehet, hogy ezt követően még jobban esik az ára. A Xiaomi 11T (nem a Pro, az drágább) szintén megfontolandó, AMOLED-re váltott a kijelző a 10T után, a chipset pedig MediaTek Dimensity 1200, 108 megapixeles főkamerát és 67 wattos gyorstöltést vet be. Szintén a Xiaomi műhelyéből származik a Mi 11i, ami egy kiegyensúlyozott szolgáltatáskínálatú ajánlat villámgyors hardverrel, korrekt, 108 megapixeles főkamerával, 5G-vel, a töltési sebességen (33 watt) és a Gorilla Glass 5 kijelzővédelem kapcsán érezni, hogy nem annyira friss, mint a 11T.


Black Shark 4 [+]

Gamer vonalon a Black Shark 4 is szóba kerülhet, a Snapdragon 870 elég potens még mindig, az oldalsó triggerek pedig jól használhatók játék során, kamerában sem vérzik el, a 144 Hz-es AMOLED panel pedig vitán felül kiváló, nem is beszélve a 120 wattos villámtöltésről, amit ebben az ársávban nemigen kínál más. Akinek pedig a Galaxy S20 FE bejön, de hiányolja az 5G-t, azok még mindig be tudják húzni 200 lepedő alatt az 5G-s változatot, noha ezt hivatalosan a Samsung nem forgalmazza itthon.

A kékes színű a Huawei Nova 9, a fekete a Honor 50
A kékes színű a Huawei Nova 9, a fekete a Honor 50 [+]

Szegény Honor 50 nem tud kiemelkedni a mezőnyből, egyedül azoknak lesz izgalmas, akik a hajlított kijelzőre gerjednek, máskülönben a tudását a Galaxy A52s és a Realme GT Master is tudja hozni, a Huawei Nova 9 pedig a Google szolgáltatások hiánya miatt is elvérzik. Innentől pedig már átszaladunk a 200 ezer forintos szinten, jöjjenek a csúcsgépek!

Csúcskategória (200 ezer forint felett)

A csúcskategória azért még mindig nem 200 ezer forintnál indul, de ehhez a határhoz közel is vannak versenyképes szereplők. A Zenfone 8 Flip pont ilyen, elég magasan nyitott ennek a modellnek az ára, most 240 ezer forintért már rá lehet nyúlni egy forgatható kamerás Asus csúcsmodellre, erős hardverrel, frankó kijelzővel, de az igazi nagymenőktől elmaradó kamerás képességekkel rendelkezik a készülék, ám tény az, hogy a legjobb szelfit csinálja a piacon, hiszen a hátlapi modulokat használja erre a célra is.

Zenfone 8 és Flip
Zenfone 8 és Flip [+]

A Galaxy S20-as családot a Samsung már kivezette hivatalosan, de még rengeteg helyen be lehet zsákolni a tavalyi csúcsmodellt, noha hamarosan már a Galaxy S22 is itt kopogtat az ajtón. Végtelen tapasztalat és információ gyűlt össze az elmúlt időszakban ezekről a készülékekről, akit nem zavar, hogy nem a legfrissebb masina van a kezében, az nézzen körül akár nálunk is a fórumban. Bőven piacon van még viszont a Xiaomi Mi 11 5G, hatalmas felbontású AMOLED kijelzővel, remek kamerákkal, Snapdragon 888-as chipsettel, végre vezeték nélküli töltési lehetőséggel is ellátva közkedvelt és érthető választása lehet azoknak, akik csúcskategóriás képességeket keresnek, de valamelyest kedvezőbb áron. A Galaxy S21 is befér már 300 ezer forint alá, telés lencsével, OIS-szel megtámogatott kameraszettje nagyon versenyképes, a hardver erős, még ha felénk az Exynos chipset is az egyetlen opció, ráadásul meglehetősen kompaktnak is számít a 6,2 inches kijelzővel.


Galaxy S21 és S21+ [+]

Ennél egy fokkal még kisebb a Zenfone 8, ami érdekes kísérlet az Asustól: legyen minél kisebb, de tudjon minél többet. És persze nem tökéletes a kamera, de úgy egyébként vérbeli csúcsmodell, más kérdés, hogy a kompakt méret miatt az üzemidő szempontjából vannak kompromisszumok, de az első szériák túlzott melegedésének problémáit már megoldották. A OnePlus 9 Pro is befért 300 ezer forint alá, 50 megapixeles, ultraszéles kamerájával, kicsiszolt felhasználói felületével sokak számára kiváló választás 65 wattos töltéssel és 120 Hz-es kijelzővel.


Apple iPhone 13 mini [+]

300 ezer forintnál beköszön az első idei iPhone is, a 13 mini, ami továbbra is a legkisebb csúcsmodell a komplett piacon, szerencsére az Apple nem kaszálta el a szériát, tehát aki kis és kompromisszummentes telefont keres, annak simán opció, az iOS-t pedig egyszer kell csak megszokni, onnantól már akár szeretni is lehet. Szintén 300 lepedő körül van a piac masszívan legjobb gamer telefonja, a ROG Phone 5 (az 5s nem sokban kínál többet, viszont drágább), ami egy jó nagy tehén, de a mobiljátékosok álma a kinézete, a noccsmentes, szuper-érintérérzékeny kijelzője, a számtalan tartozék csatlakoztathatóság és a végletekig konfigurálható gamer megoldásai miatt.


Samsung Galaxy Z Flip 3 [+]

És alig kell 300 ezer forint fölé nézni, amikor szembejön a Galaxy Z Flip 3, ami a leginkább elérhető, hajlítható kijelzős okostelefon, idén ugyanis a Samsungnak sikerült az a bravúr, hogy annyiért tudja adni a kettéhajtható mobilját, amennyiért egyébként a sík kijelzős, hasonló tudású eszközök is piacon vannak. Ettől függetlenül adódnak kompromisszumok az üzemidő és a kamerák kapcsán, de mégiscsak egy hajlítható kijelzős telefonról van szó.


Xperia 1 III [+]

És innentől viszont a határ a csillagos ég, de pár kiemelkedő, viszont méregdrága mobilt még illik felsorolnunk akkor, amikor az a vágy, hogy a legjobbat keressük. Az iPhone 13 Pro Max egy iszonyú nagy, nehéz, de elképesztően jól sikerült csúcsmodell frenetikus kamerákkal (főleg videózásban domborít igazán), értelmes üzemidővel és megingathatatlan tempójú ügymenettel. A Sony Xperia 5 III a japán gyártó relatív kompakt, de nyúlánk csúcsgépe, ami szinte kompromisszummentes (nincs notch, van jack, IP-védelem, kameragomb, microSD, 120 Hz), de talán kamerában még lenne mit reszelni (bár értő kezekben fantasztikus dolgokra képes), az Xperia 1 III pedig erre 4K kijelzővel licitál rá — de mindkettőnek meg is kérik az árát. Említést érdemel a váratlanul népszerű Fold 3, pedig hát az sem egy filléres játékszer, de a Huawei kiesésével a Samsung maradt egyeduralkodó a szétnyitható telefonok között (amíg a többiek össze nem szedik magukat), aki pedig már használt Foldot, az utána elég nehezen lép vissza a hagyományos mobilok világába.

Tabletek

Tabletet ne a legalsó polcról válasszunk, még nagyobb a gyötrelem, mintha a telefonnal teszünk így, ott legalább van egy herélt rendszer az Android Go képében, ami legalább valamelyest illeszkedik a gyenge hardverhez. Táblagépnél ilyen nincs, a 20-30 ezer forint magasságában kínált szörnyűségekre simán ráerőszakolják 1 GB RAM mellé a komplett Androidot, ami gyakorlatilag egy digitális képkeret tudását fogja eredményezni. A legolcsóbb, már talán érvényes versenyző a Lenovo Tab M7 (és annak különböző verziói), de az is vérszegény 2 GB RAM-mal és négymagos MediaTek MT8166-os chipsettel. Futottak még kategóriában talán az Alcatel 1T 10 említhető még meg, de inkább fogadjuk el, hogy az értelmes táblagépek szintje kicsit magasabb árfekvésnél indul.

Például itt maradt nekünk raktáron a Huawei MediaPad T3 10, ami még a régi érából származik, vagyis vannak rajta Google szolgáltatások, van benne egy gyengécske, de mégis értelmezhető Spadragon 425-ös chipset 3 GB RAM mellett, frissítést valószínűleg már sosem kap, de működik. 43 ezer forintot valószínűleg megér még mindig. Kicsit drágább csak a Levovo Tab M10 HD (TB-X306F), ami azért 65 ezer forint körül már egy vállalható konfiguráció Helio P22T chipsettel, 4 GB RAM-mal, 10 inches, 1280 x 800 pixeles kijelzővel és 5000 mAh-s akkumulátorral, nagyjából itt kezdődik az érvényes táblagépek szintje.


Tab A7 [+]

A Samsung a Tab A7 Lite T225-öt dobja be a vízbe a legolcsóbbak között, itt ráadásul már LTE modemet is kaphatunk 70 lepedő környékén, ez sem lesz egy szélvész 3 GB RAM-mal, de alapfunkciókra jobbára megfelel. Lenovo Tab M10-ből van Plus utónevű változat is valamivel 80 ezer forint alatt, még mindig a Helio P22 a chipset, de itt már 1920 x 1200 pixeles kijelzőt kapunk. A Samsung a Tab A7 T500-zal veszi fel a versenyt, ez ebben a szegmensben elég jó ajánlat 2000 x 1200 pixeles kijelzővel és Snapdragon 662-es chipsettel, de 80-100 ezer forint között a 3 GB RAM már kicsit karcsú.


Nokia T20 [+]

Új versenyző a Nokia T20, amiben egy Unisoc T610 chipset dübörög, ami kábé a Snapdragon 460 szintje, viszont korrekt a kijelző, sztereó a hang, van valami IP-védettség is, ez egy olyan Nokia termék, amit már a megjelenésének időpontjában is lehetett ajánlani. 80 ezer forint körül korrekt vétel, ahogyan a Huawei MediaPad 10,4 is az lenne, de Google nélkül nem sokan fognak beleszeretni. Kicsivel 100 ezer forint felett aztán jönnek az értelmesebb ajánlatok, elsőként a Lenovo Tab P11 Qualcomm Snapdragon 662-vel, 2000 x 1200 pixeles kijelzővel, 4 GB RAM-mal és 7500 mAh-s akkuval, aztán pedig belefutunk az első Apple termékbe, amely a sima iPad 9, 135 ezer forintért ne is keressünk mást, vagy jobbat, mert egyszerűen nem lesz. Bőven elég a hardver ereje, korrekt a kijelző, jönnek rá a frissítések, tartalomfogyasztára, játékra, böngészésre nemigen van versenyképesebb ajánlat.


Xiaomi Pad 5 [+]

Androidos vonalon viszont ott a Xiaomi Pad 5, ami egy igen jól eltalált masina remek kijelzővel, jóféle hangszórókkal és kurrens hardverrel, az első tablet a kínai gyártótól, ami itthon is megjelent hivatalos forgalomban, megéri rá vetni egy pillantást. Ugrunk egyet árban, 180 ezer forint körül van a Tab S7 FE, ami most már versenyképes ennyi pénzért, S-Pen támogatással és jókora (12,4 inch) kijelzővel. És ennek a modellnek kvázi a gyökeres ellentéte a kicsike iPad mini legújabb kiadása, ami dögerős, mégis apró, de nagyon-nagyon jó kis hurcibálós tablet, itt egyedül a kijelző képfrissítésébe lehet belekötni, a 60 Hz sokaknak zavaró görgetés során.

A régi és az új iPad mini
A régi és az új iPad mini [+]

Innentől pedig már a csúcsmodellek jönnek, iPad Air, Lenovo Tab P11 Pro, Tab S7+, hogy aztán a trónra odaüljün az M1 chipsetes iPad Pro, ami a legtöbb felhasználónak simán túlzás, viszont tény, hogy nem létezik olyan feladat, ami kifogna rajta. Látható, hogy a táblagépes piac gyártói szemszögből elég szűk, az olcsóbb kategóriákban vannak azért félig ismeretlen szereplők (Prestigio, Alcatel, Blackview), de amint elhagyjuk az “éppencsaktablet” vonalat, akkor már az Apple, a Samsung, a Lenovo, illetve egy-egy modellel a Xiaomi és a Nokia van csak jelen (és a Surface, de az egy másik kávéház), az LG, a Moto és a Sony már kiesett, a Huawei szintén sokaknál radaron kívülre került, a Honor még nem turbózta fel magát annyira és a BBK cégcsoport (Oppo, Realme) sem igyekszik minket ellátni táblagépekkel. Jövőre talán nagyobb lesz a választék, főleg a középkategóriás masinák között érződik némi lehetőség.

Órák, karperecek

Karácsony ajándéknak az okos karperec elég jó választás (ha és amennyiben már nincs az ajándékozottnak egy ilyenje), mert relatív olcsó, minden telefonhoz passzol, igazából hasznos és mellényúlni is nehéz, ha kihúzzuk a listánkról a nagyon noname, főleg Kínából, vagy kínai eredetű webshopból rendelhető hulladékokat, amelyek az időt bizonyára mutatják, de az értesítéskezelésük esetleges, a lépésszám és pulzusmérés kapcsán előadott produkciójuk pedig random. Mivel a legolcsóbb érvényes karperec sem túl drága, ezért inkább ne égessük magunkat olyan elektronikai hulladékokkal, mint amit mondjuk viccből én rendeltem a Wish.com-ról és annyit tud, hogy mutatja az órát. Ettől függetlenül itthon is bele lehet botlani ismeretlen márkájú cuccokba, hogy például a Denver Electronics BFH15 mennyire életképes, arról fogalmam nincs (pedig egy csomó helyen kapható), simán benne van a pakliban, hogy nincs vele semmi baj, de addig nem tudjuk ajánlani, amíg nem próbáltuk ki.


Xiaomi Mi Band 6 [+]

Az aktivitásmérő csuklópántok alfája és omegája évek óta a Mi Band, ami hol jobban, hol kevésbé jól sikerült, az aktuális Mi Band 6-tal viszont nincs semmi probléma, szép színes a kijelzője, korrektül kezeli az értesítéseket, elketyeg egy hétig egy töltéssel és normális pontossággal méri a pulzust és a lépésszámot is. Ennél általában nem is kell több, szóval ha nem akarunk mellényúlni, akkor ez egy megbízható választás.


Huawei Band 6 [+]

Ugyanebbe a kategóriába sorolható a Huawei Band és a Honor Band is, generációról generációra fejlődő tudással, a Huawei a hatodik variánsnál, a Honor az 5-ös számnál tart. Az utóbbi időben azonban az aktivitásmérő karperecek funkcionalitásával felvértezett órák is piacra kerültek, mi is próbáltunk Haylou termékeket, de a Realme Watch is hasonló, akiknek a karperec játékszernek tűnik és inkább valami óraszerű megoldást keresnek, azoknak ezek a termékek is ajánlhatók, az Amazfit is csinál ilyesmit, ilyen például a Bip (vicces vonalon pedig a Neo található) és ezek a cuccok még mindig a 10-20 ezer forintos kategóriában találhatók. Akármelyikre is esik a választás, ne várjunk túl sok extrát: értesítéskijelzés, esetleg pulzusmérés, óra, lépésszám, pár extra még befigyelhet a telefonról vett GPS adatok alapján zajló kültéri tevékenységek monitorozása kapcsán, de ezek belépő kategóriás termékek, ezért tényleges sportoláshoz csak korlátozottan lehet rájuk támaszkodni.


Amazfit Neo [+]

A karperec-műfaj Ferrarija a Fitbit, de azok elég drága motyók és tudásban nem okvetlenül jobbak, bár az aktivitáskövetéssel és sportolással összegereblyézett adatok remekül rendszerezhetők, a Versa órájuk pedig mostanra már egész kedvező árfekvésben érhető el. A másik olyan szereplő, ahol kifejezetten a sport van előtérben a Polar, de ez már árban nagyon másik liga, ahogyan a Garmin is. Ez utóbbi márka szinte összes modelljét volt alkalmunk kipróbálni, általában pozitív tapasztalatokkal, de az Amazfit is igyekszik a profiknak opciót nyújtani, noha a GTR 3 még nem érkezett meg hozzánk.


Samsung Watch4 [+]

A mindenes okosórák (sportra és minden egyébre) vonalán a Samsung, a Huawei és az Apple dominál, ez három tök eltérő filozófiájú megoldás. A Samsung idén váltott Google platformra, ami hozott is előrelépést, meg nem is. A gyártó által régóta fejlesztett és csiszolgatott Tizen rendszer ment a kukába, a Wear OS 4 viszont magával hozta a mobilfizetés lehetőségét (amit az Apple és a Garmin már régóta kínál), plusz az alkalmazások telepítése is egy fokkal egyszerűbb. Az Apple órái most a hetedik szériánál tartanak, de a friss modell leginkább csak kijelzőméretben hoz extrát, majdnem bármelyik korábbi Watch is megteszi, az SE változat pedig még árban is elérhető. A Huawei már az általuk fejlesztett Harmony OS köré építi az óráit, itt azért vannak még megoldandó feladatok, de az összeszerelés minőségére nem lehet panasz, ám sokan vannak úgy, hogy ha Huawei appot kell feltenni a tökéletes működéshez, akkor inkább keresnek más opciót, noha általánosan igaz, hogy minden órához szükséges a gyártói alkalmazás.


Apple Watch Series 7 [+]

És vannak itthon kevésbé ismert, de egyáltalán nem rossz márkák is, a Mobvoi Ticwatch szériája például elég jól sikerült, Google platform köré épített megoldásai nem véletlenül nem számítanak olcsónak. A Fossil is kínál okosórákat, általános támpont, hogy ha a rendszer a Google Wear, akkor a csatlakoztatás és a működtetés nem lesz problémás, ha azonban valami saját megoldásról van szó, akkor adódhat gond az értesítéskezeléssel és az óra beállításával is.

Reméljük, hogy valamennyi támpontot tudtunk adni a fentiekkel telefon, tablet és kiegészítők tervezett vásárlása kapcsán. Nyilván az összes megállapítást könnyedén felrúgja és zárójelbe teszi valami jó ügyfélmegtartós, szolgáltatói akció, de ha a kártyafüggetlen piacon nézelődünk, akkor a mi idei tapasztalataink és a jelenlegi árazás alapján ezek a termékek jöhetnek szóba. Persze léteznek speciális igények, illetve simán játszik az is, hogy valaki egy hátlap, egy noccsmentes kijelző, egy 3,5 mm-es jack dugasz, vagy a vízállóság miatt favorizál olyan modelleket, amelyek ebben az összeállításban most nem szerepelnek, de az ilyen tudatos vásárlók általában nélkülünk is pont tudják, hogy mit szeretnének venni, vagy éppenséggel kapni.

Előzmények

  • Karácsonyi telefonajánló 2020

    Nem volt egy vidám év az idei, de mobilos fronton nem álltak le a dolgok, számtalan új termék lépett piacra, megmutatjuk a legjobb vételeket az ünnepek előtt.

Hirdetés