Sony Xperia 5 III - tűzrőlpattant, kompakt csúcsmobil

Bejelentéséhez képest némi késéssel, de végre megérkezett egy újabb egykezes zászlóshajó az androidos tengerre. Papíron minden adott, a gyakorlat viszont kettős érzelmeket váltott ki belőlünk.

Hirdetés

Bevezető, külső, kijelző

Már áprilisban bemutatták, de a piaci premierje már tervezetten a nyári hónapok második felére volt csúsztatva, hozzánk pedig csak nemrég érkezett meg a Sony Xperia 5 III. Az Xperia 5-sorozat most már a harmadik évében jár, koncepciója pedig tulajdonképpen változatlan: a Sony csúcsmodellek hardverét kompromisszumok nélkül besűríteni kisebb készülékházba, nagyon hasonló kamerarendszerrel, kijelzővel, szoftveres extrákkal és adatkommunikációval. Nem is szaporítjuk túl a szót hosszú előzetesekkel, már csak azért sem, mert a doboz sem mutat sok érdekességet: a 30 wattos USB-PD adapter és a mindkét végén Type-C-s kábellel találkozunk a fehér dobozban, minden egyéb tartozékot magunknak kell majd beszereznünk.


[+]

Külső. Ugyanolyan, mint bármelyik Sony, mégis egészen más, mint bármilyen más mai telefon. Ha közvetlen elődjével hasonlítjuk össze a külsejét, szinte csak a zoomkamera fizikai méretén lehet észrevenni, hogy melyik az új, és persze a többi Xperiához képest sem nagyon fogunk több eltérést látni, az alapok változatlanok: szögletes és viszonylag lapos oldalakkal bíró kialakítás, vékony, de hagyományos kávákkal bíró előlap, színes értesítési leddel és persze rengeteg gomb a jobb oldalon.


[+]

A gombkiosztás a következőképpen alakul: legfelül a hangerőszabályzó párost lehet nyomkodni, alatta a bekapcsológombbal egybeépített ujjlenyomat-olvasó, kicsit még lejjebb a Google Segéd dedikált gombja, egészen lent pedig a kétállású exponálógomb. A keret alumíniumból készült, elöl-hátul pedig üveg látható, méghozzá Gorilla Glass 6-os fajtából. Az IP68-as védettség ad egy viszonylag komoly por és víz elleni védelmet, mindezt úgy, hogy SIM-tűre továbbra sincs szükség a kártyák cserélgetéséhez, simán ki tudjuk húzni a telefon bal oldalából a kártyatálcát. Egy kézzel megfogható, használható, tulajdonképpen kompakt az eszköz, 157 x 68 x 8,2 milliméteres dimenziókkal keresztbe könnyen át lehet érni a kijelzőt, a felső részekhez viszont még így is fogást kell váltani, a 21:9-es képarány nagyon magas panelt eredményez.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Sony Xperia 5 III Sony Xperia 5 II OnePlus 9 Apple iPhone 13 Samsung Galaxy S21 Asus ZenFone 8
Képátló 6,1 hüvelyk 6,1 hüvelyk 6,5 hüvelyk 6,1 hüvelyk 6,2 hüvelyk 5,9 hüvelyk
Felbontás 1080 x 2520 1080 x 2520 1080 x 2400 1170 x 2532 1080 x 2400 1080 x 2400
Technológia HDR10 OLED HDR10 OLED HDR10+ AMOLED, 10 bit Super Retina XDR OLED HDR10+ Dynamic AMOLED HDR10+ E4 AMOLED
Képfrissítés 60 / 120 Hz 60 / 120 Hz adaptív 60 /120 Hz 60 Hz adaptív 120 Hz 60 / 90 / 120 / automatikus Hz
Fehér fényerő 335 / 595 nit 599 nit 531 / 885 nit 510 / 805 nit 407 / 580 / 965 nit 465 / 880 nit
Fehér fényerő (min.) 2,8 nit 2,5 nit 2,4 nit 2,2 nit 1,3 nit 2,1 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7121 / 7651 K + kézi 6977 K + kézi 7079 K + kézi 6755 K + TrueTone 6988 K + kézi 8291 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

6,1 hüvelyken terül el a hosszúkás kijelző, a megjelenítés minőségére pedig konkrétan semmilyen panaszunk nem lehet, 1 milliárd színárnyalat tud szemeink elé tárulni, az OLED technológiának köszönhetően minden élénk, kivéve persze a feketéket, amik tökéletes sötétséggel válnak élethűvé. Adott a HDR10 támogatás, a 120 Hz-es képfrissítés, a felület pedig teljesen homogén, tehát nincs sem oldalsó lekerekítés, sem pedig notch vagy kameralyuk: a mai csúcsmobilok között már kifejezetten keresni kell ezen megoldások hiányát. A felbontás maradt Full HD-n, a panel mérhető értékei pedig majdnem pontosan ugyanazt hozzák, amit az előd – vélhetően ezzel teljesen megegyező – kijelzője.


[+]

Adott az always-on kijelző minimális testreszabhatósággal, de akinek még takarékosabb megoldásra van szüksége, az örülhet a színes értesítési led megmaradásának is. A 120 Hz-es képfrissítés ebben a mobilban nem adaptív, tehát ha bekapcsoljuk, akkor mindenhol ezt próbálja majd erőltetni, érdekes módon néhány Google-szolgáltatáson kívül pont a kamera előképe az, ahol 60 Hz-re korlátozódik a megjelenítés, és ott ez masszívan feltűnő is, mikor fotót vagy videót szeretnénk készíteni.


[+]

A 3.1-es átvitelre alkalmas USB-C port a mobil alján foglal helyet, viszont hangszórórácsot itt nem találunk, az Xperia 5 III teljes sztereó megoldása az előlapon terül el, fent a beszédhangszóróval azonos egységet láthatjuk, lent pedig dedikáltan csak multimédiás és kihangosításhoz használt hangszóró húzódik végig a kijelző alatti területen. A kártyatálcára két darab nanoSIM-et helyezhetünk el, de adott esetben microSD-t is rakhatunk a második helyre, három kártyát egyszerre nem lehet behelyezni. Van viszont 3,5 milliméteres jack csatlakozó a mobil tetején, manapság már ez sem sűrű jelenség a csúcstelefonoknál.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

  • Sony Xperia 5 II - kiskedvenc

    A Sony tulajdonképpen kompakt csúcsmodellnek szánta az Xperia 5 II-t, ami nagyjából össze is jött. A viszonylag kicsi, hagyományos és kifogástalan kialakítást pedig egy rakás, sokak által hiányolt funkcióval tették még vonzóbbá.

  • Sony Xperia 10 II - forma-terv

    Úgy tűnik, a Sony még mindig dizájnban a legerősebb. A hagyományos formaterv, a prémium kialakítás, a csorbítatlan kijelző és a képarány miatt szinte kompaktnak érződő kivitel még mindig nagyon vonzó. De...

  • Sony Xperia 1 II - kettőt fizet, egyet kap

    A Sony friss csúcsmobilja méregdrága, van pár hiányossága, külsejével és 4K HDR paneljével mégis odacsap.

Hirdetés