- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- iPhone topik
- Fotók, videók mobillal
- iOS alkalmazások
- One mobilszolgáltatások
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Apple Watch
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Xiaomi 13 - felnőni nehéz
-
Mobilarena
Ez a Zen4 (Ryzen 7xx0 / 8xx0) topic!
A Zen5 (Ryzen 9xx0) topic [erre található] !
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
scampolo84 #17567 üzenetére
Teljesen felesleges szerintem, ahogy deathcrow42 is írja, akkor már inkább érdemes spórolni és megvárni majd a következő CPU generációt.
-
válasz
scampolo84 #17567 üzenetére
Szerintem felesleges, majd Zen 6 (10700X 12 magon, vagy 10800 X3D 12 magon) esetleg
7700-t meg a ramot lehet picit tuningolni, csak némi időbe kerül. -
scampolo84
aktív tag
Sziasztok!
Tanácsot kérnék, köszönöm majd az esetleges válaszokat
Egy 7700-at hajtok tavaly február óta és jelenleg egy 9070XT ketyeg mellette.
Mindezt egy 1440p - 180Hz monitor társaságában.
Főként single címeket játszok, nincs e-sport és nem kell 600 fps, de birizgálja a fantáziám egy 7800x3d, bár tudom hogy a felbontás miatt várhatóan jelenleg is és továbbra is GPU limites lennék...
Munka nincs csak tartalomfogyasztás / játék a gépen.
Anyagi szempontból nyilván nem érné meg a váltás, sajnos olyan szinten bezuhant tavaly óta a 7700 ára...
-
pilu85
őstag
Érdekesség hogy az xmp profillal betöltöttem a 6400/32-t.
Majd találtam egy olyat a biosba pár sorral lejjebb hogy optimized memory profil Hynix(ehhez hasonló sor) Az a 6000/30.
Aidával teszteltem a memória fülnél az első 4 sort. Az első 3 nál elhanyagolható volt a különbség, a késleltetésnél meg a 6000/30as volt a jobb. Maradok a 6000/30 nál. -
Azt döntsd el először, hogy mit szeretnél?
1.: Csak egy jól működő gépet? EXPO beállít -> használod.
2.: Csak egy kicsit tuningolni? All Core CO negatív beállítás, tRFC, tREFI állítás, VSoC csökkentés, tesztelgetés, lassan lépkedés.
3.: Közepes méretű tuning (pár heted van rá)? Elsődleges Memória időzítések, FCLK, PBO freki emelés.
4.: Ipari mennyiségű időd van és csak ezzel akarsz foglalkozni: Per Core CO negatív beállítások, Másodlagos memória időzítések, FCLK 2200 eléréséhez való partizánharc...Az 1. és a 2. látványos, a többi már kisebb eredményeket hozhat.
Mindig elmondom, hogy más hibájából tanulj, én is több száz órát áldoztam a saját gépem finomhangolására, majd amikor azt hittem, hogy tök jó, van egy stabil, kihegyezett gépem, jött egy játék (esetemben Mechwarrior 5: Clans) és úgy fagyott le félóránként, mint a pinty. Na ilyenkor megint hosszú fázis, amíg kidebuggolod, hogy melyik beállítás felelős ezért (itt a negatív CO volt a ludas).
Ha engem kérdezel, csak akkor állj neki a 3. vagy 4.-es pontnak, ha tényleg hardcore tuningolás a hobbid... -
cibus
senior tag
válasz
deathcrow42 #17556 üzenetére
Ram volt az első. Expo Profil 1: 6000/cl30. Azt hittem ezzel így kész vagyok.
Nem elég? Zen Timing szerint menjek tovább lejjebb? -
A cél az, hogy a processzor működését a PBO keretein belül optimalizáld a Curve Optimizerres feszültség csökkentéssel nem? Miért kapcsolnád ki a PBOt?
Ez így értelmetlen. Olvasd el előbb az összefoglalót, minden le van írva benne
Na meg alapon teszteld a stabilitást. SOC autoval.
Tuning 101 -
Először egy RAM beállítással, meg egy CO -20 (Összefoglaló szerint) és majd utána lehet nekiállni komolyabban tweakelgetni. Tessék képeket készíteni, Zentimings, HWinfo és majd jönnek a tanácsok innen.
De ez így ebben az állapotban teljesen felesleges neked is, nekünk is.
-
cibus
senior tag
válasz
deathcrow42 #17553 üzenetére
Elolvastam már párszor. Kicsit felhúzni pl. Nincs értelme egy all Core 5200ig pl felmenni, ha lehet?
Plusz VSoC le ameddig lehet, és Co - amíg lehet. -
-
cibus
senior tag
CCD0 ratio-t honnan kezdjem el kísérletezni, mennyitől induljak És mekkora lépésekben haladjak? (7500F)
Illetve ha ezt állítom, akkor addig a VSoC maradjon lehúzva, és a CO -15ön, vagy addig rakjam vissza autora valamelyiket, amíg megtalálom a CCD végét? -
cibus
senior tag
Ha akarok a Curve Optimizer-nek adni negatív értéket all core-on, akkor a PBO limits-et rakjam át disabled-re vagy hagyjam auto -n?
Gondolom a PBO advanced beállításon legyen?! -
-
válasz
deathcrow42 #17546 üzenetére
Sajnos nem vagyok meglepve.
A Zen4 = 7800X3D és a Zen5 = 9800X3D betegség sajnos minden számítástechnikai fórumon megfigyelhető... -
Bib
őstag
válasz
deathcrow42 #17546 üzenetére
Vcore meg a Vsoc nem ugyanaz. A Vsoc ami nem ajánlott 1.3 felett, de már a biosokban nem is lehet feljebb állítani.
-
Megvan a félreértés oka, 7800X3D és most 9800X3D procim volt/van, kb. belém verték a guidek, hogy 1.3V feletti vCore az nagyon nem ajánlott az X3D prociknak.
És azért, mert az X3D procik egyszerűen jóval érzékenyebbek a magas Vcore értékre. A nem X3D prociknak mehet a magasabb manuál Vcore, de ott is csak erős hűtés mellett.
Az Asus 7800X3D halálozások oka az volt, hogy 1.4v körüli VSOCot adott az X3D prociknak az Asus. Amíg a 7700X még simán elvagyogat(ott) azon az értéken, a 7800X3D nagyon gyorsan meghal.
-
DeadMeat
nagyúr
Ahh I see what you mean.. Ugyan addig boostol el, 5350mhz a plafon, csak a fesz sokkal kevesebb. mint a default amit adna neki. Co -45 es -50 Kozott valahol, meg nem mondom mar pontosan, hetek ota nem voltam a biosban. PBO meg +200. EBbol a szempontbol eleg korrektre sikerult magokat kapott a proci szerencsere.
-
Direkt kerestem és raktam be egy képernyőmentést Neked, ott volt rajta minden:
-
válasz
deathcrow42 #17529 üzenetére
Én nem piszkálom a VCore feszt, és simán 1.4V közelében jár...
Ez amúgy másnak is meglepő volt...
-
-
válasz
deathcrow42 #17526 üzenetére
Ezzel azért óvatosan .
A VCore simán mehet akár 1.4V fölé is...
Ott nem probléma ez, ne hozzuk a frászt a kollégákra. -
-
cibus
senior tag
Igazad van! minden auto-n van
nem állítottam még semmit (undervolt se, semmi), ezért is küldtem el az OC előtti gyári beállításokkal mért értékeket. Sajnos kisbaba mellett nem sok időm van a gép mellett ülni, csak néha jutok oda, jellemzően éjjel.
Nagyon szépen köszönöm a meglátást és hogy végig böngészted az értékeket
próbálkozni fogok, ha egyszer odaérek
-
Így első blikkre én egyetlen apróságot látok: a VSoC feszültség feltehetően AUTO-n van, mert 1.3V-on megy, ez a felső limit.
Ezt meg lehet próbálni kicsit csökkenteni. Megnézni, hogy például 1.25V-on stabil-e. Ha egy-két hétig stabil, akkor esetleg 1.2V-ig lemenni. Ha még pár hétig stabil, akkor esetleg lehet még lejjebb menni. De ez már nagyjából rendben van.
Ha instabil, akkor vissza két századdal (Tehát ha 1.20-on nem stabil, akkor 1.22-őt megnézni).Nincs MSI lapom, így vakon próbálok segíteni.
Ha jól sejtem elvben a felső sárgával jelölt rész, tehát a CPU NB/SoC Voltage az az UEFI menüben (a képen 1.2V-ra van beállítva): -
-
Ha nincs preferencia, az MSI B650 Tomahawk vagy az ASUS Rog Strix B650E-F például ajánlott.
-
@Pug:
A megfelelőbb bordázottság a gépházban lévő alacsonyabb légmozgás miatt lenne releváns.
A probléma az, hogy nem a VRM-ed fog melegedni, hanem az alaplapi chipset.
De a szokásos kérdések megvannak.
1.: Mennyit szánsz rá.
2.: Mik az elvárások (PCI-Express, Audio, USB, stb. terén)
3.: [Mindig linkeljük ezt az AM5 alaplap listát] , ha tudod kb. mit szeretnél, ebből már ki lehet indulni.
4.: A B650 lapok kifutóban vannak, szóval az is erősen befolyásolja a lehetőségeket. -
Pug
veterán
Nah elvileg már a jó topic-ban (btw nem igazán értem, hogy a ZEN 4 és 5-nek miért kellett szeparált topic, de biztos van rá jó magyarázat
).
Kérdésem az lenne, milyen lapok ajánlottak a B650-esek közül 7800X3D alá? (kifejezetten jól bordázott és erős VRM preferált lenne)
-
Ez a Zen4 topic, javaslom a [Zen3 topicot] .
Eléggé eltér a két arch ahhoz, hogy ne legyen átjáróház ilyen téren... -
cibus
senior tag
igaz ez egy 5950x (ami nem releváns), de eszerint a metodika szerint lehet haladni az OC-val?
Ryzen masterrel belőni win alatt, aztán az értékeket átírni a BIOS-ba?
[link] -
cibus
senior tag
persze, rajta leszek ezeken is, de tegnap éjjel már semmi időm nem volt, csak egy gyors próbát tettem. az afterburner is csak azért lett felrakva, hogy a riva-ban lockoljam az fpst 144re.
persze, még win telepítés előtt mikor összerakta ma gépet a bios volt az első. mondjuk gyárilag sem egy régi bios volt fent 2024.11.12, szóval nem egy régi gyártású lap lehet, 24 év vége, vagy 25ös, de ment is fel rá a legújabb ami a 2025.05.03as volt
Új hozzászólás Aktív témák
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Spórolós topik
- Multimédiás / PC-s hangfalszettek (2.0, 2.1, 5.1)
- Windows 11
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Gumi és felni topik
- Mobilinternet
- Milyen videókártyát?
- Intel Core i3 / i5 / i7 6xxx "Skylake" és 7xxx "Kaby Lake" (LGA1151)
- Dell notebook topic
- További aktív témák...
- Samsung Galaxy A32 4G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Gamer / irodai szék noblechairs EPIC bontatlan
- Intel Core i7-9700 CPU, processzor (SRG13)- Számla, garancia
- BESZÁMÍTÁS! MSI B450M R7 5700X 16GB DDR4 512GB SSD RX 5700XT 8GB Rampage SHIVA Be Quiet! 650W
- Bomba ár! Lenovo IdeaPad 330S-15IKB - i5-8G I 8GB I 256SSD I 15,6" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest