- Samsung Galaxy Watch8 - Classic - Ultra 2025
- Sony Xperia 1 VII - Látod-e, esteledik
- Köredzésen járt az Exynos 1680
- iPhone topik
- Szinte játékpénzért megvehető a Honor Play 10C
- Xiaomi 14 - párátlanul jó lehetne
- Redmi Watch 4 - olcsó hús, sűrű a leve
- Milyen okostelefont vegyek?
- Xiaomi 14T - nem baj, hogy nem Pro
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
Hirdetés
-
Mobilarena
Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2025. augusztus
Működéssel és/vagy beállítással kapcsolatos kérdéseknek nem itt van a helye! Erre a célra szolgáló topikok:
● Router gondok
● Otthoni hálózat és internet megosztás
● WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
Új hozzászólás Aktív témák
-
BigBear
senior tag
válasz
MaCS_70 #90671 üzenetére
Ahogy a Mikrotik fórumán olvastam, ott elég hamar előjött a probléma. Úgy vélem, ha eddig nem volt gondod, ezután sem valószínű, hogy lesz. Ki tudja, lehet, hogy sajnálatos módon kikerült egy selejtes sorozat, hiszen olyan eseteket írtak, hogy új eszközöknél jött elő a probléma, több darabnál is. Én nem piszkálnám.
-
BigBear
senior tag
válasz
MaCS_70 #90669 üzenetére
Ezt már offba teszem, mert nem annyira idevágó. Simán lehetséges, hogy mivel kvázi szabvány eszközökről van szó, amiket sokszor ipari(bb) vagy legalábbis nem annyira otthoni környzetbe szánnak, de nem is nagyon van helyettük más, ezért ezek a hibák is csak jobban kitűnnek, mint az egyéb, consumer eszközöknél. Őszintén, egy rakat hibás bármilyen eszköz van, mégsem mondjuk azt, hogy mondjuk az Asus / Dlink / Netgear / Tplink / Linksys stb. rossz. Pedig ódákat lehetne zengeni a hibákról szinte mindegyiknél. Csak talán az emberben meg az él, hogy Ubiquiti vagy Mikrotik, az aztán ipari eszköz, ami soha nem romlik el. Dehogynem. Mindenből akad hibás. A valós számot úgysem tudjuk meg, az ember meg bizakodik, hogy az övé jó lesz.
-
BigBear
senior tag
válasz
MaCS_70 #90667 üzenetére
Jól belegondolva nem csak ezen eszköznél van kánya. A mikrós antenna / modem egységem is Mikrotik, abból 3-at cseréltek az elmúlt évben. Elhullik szépen magától.... Bár a legutóbbi talán jó. Arra azt mondta a szerelő, hogy egy régebbi, már használt darab, de épp ezért bízik benne jobban.
Félek kicsit. Mert a legjobb vagy legegyszerűbb megoldás egy SXT lenne. Ha lenne más gyártótól hasonló eszköz, hasonló vagy olcsóbb áron... -
BigBear
senior tag
válasz
MaCS_70 #90661 üzenetére
[SXT LTE v2 looses SIM card]
Félreértés ne essék, nem állítom, hogy nem jó, én is ezt a kütyüt nézegetem, mert akárhogy agyalok, ez tűnik a legjobb megoldásnak számomra. -
BigBear
senior tag
válasz
MaCS_70 #90653 üzenetére
Elolvasgattam. Viszont beleolvastam a mikrotik fórumába is. Kicsit megütött, mennyi a probléma pl. az SXT kitekkel. Eszik a sim kártyákat, haldoklanak, stb, főleg az utóbbi időkben. Nem ezt vártam.
(Persze hol legyenek problémás estek, mint a saját fórumukban, de azért na ...)
Nekem kicsit szimpatikusabb lenne egy egyszerű TP-Link sim kártyás eszköz, de a távolság miatt félek kevés lenne. Kültéri antennából viszont brutál erős kellene a kábelveszteség miatt, akkor meg árban szállok el, illetve egyre jobban szűkül a szög, nehezebb belőni a tornyot. Ehhhhh..... -
Multibit
nagyúr
válasz
MaCS_70 #90439 üzenetére
Az OPNsense routerem egyetlen ovpn fájlt generál, semmi mást, amit az OpenVPN kliens szoftver (OpenVPN Connect), simán fogad akár Win, akár Droid, akár Almás rendszer alatt. A crypto beállításaim ilyenek.
Az ovpn fájl elején a szokásos beállítások vannak (kb. mint nálad), aztán így néz ki a tartalom:
<ca>
-----BEGIN CERTIFICATE-----
...
-----END CERTIFICATE-----
-----BEGIN CERTIFICATE-----
...
-----END CERTIFICATE-----
</ca>
<cert>
-----BEGIN CERTIFICATE-----
...
-----END CERTIFICATE-----
</cert>
<key>
-----BEGIN PRIVATE KEY-----
...
-----END PRIVATE KEY-----
</key>
<tls-auth>
#
# 2048 bit OpenVPN static key
#
-----BEGIN OpenVPN Static key V1-----
...
-----END OpenVPN Static key V1-----
</tls-auth>
key-direction 1Ezen kívül szerver oldalon ezeket a beállításokat alkalmaztam (a szerver oldali config fájl addicionális paraméterei):
push "route 192.168.10.0 255.255.255.0"
sndbuf 524288
rcvbuf 524288
push "sndbuf 524288"
push "rcvbuf 524288"
fast-ioA fenti kiegészítő beállításokkal kb. 30-40 Mbps javulást értem el, az ezek nélküli állapothoz képest. Nem szakértem a dolgot, csak empirikus módon használom ezeket. A Gugli segítségével szedtem össze ezen információkat innen-onnan, időnként egymásnak ellentmondó tartalmú javaslatokból.
-
Multibit
nagyúr
válasz
MaCS_70 #90431 üzenetére
Akkor az Asustor Celeronja tűnik inkább jó választásnak, már ami a teljesítményt illeti. Kár, hogy a mai modern CPU-k multi core/multi thread kialakítása OpenVPN esetén nem jelent semmit.
Ha a felület nem ad lehetősêget finomabb paramézerezésre, akkar marad a szerver és kliens oldali konfig fájlok szerkesztése. -
czaki
tag
válasz
MaCS_70 #90422 üzenetére
Köszönöm a tippet, megnéztem őket. Jól látom, hogy lényegében az 5GHz sebességben és az antennák számában van különbség? Árban 105 és 125 EUR a két router, figyelembe véve a lent írt felhasználási módot melyik felelhet meg jobban? Feleslegesen nem venném meg a drágábbat, ha nem használnám ki. Egy átlagos méretű panel lakásba kerülne, a szolgáltató által adott Huawei eszköz mögé kötve.
Ahogy néztem FreshTomato támogatás nincs, ezt el is tudom engedni, viszont a NAS (USB 3.0-s HDD-n keresztül), az OpenVPN támogatás és a torrent kliens funkció fontos lenne. Előbbi kettőt gondolom tudja, utóbbiról viszont nem találok semmit. Régen használtam már gyári ASUS firmware-t, nem tudom kivettek-e időközben bármit a feature-ök közül.
-
Multibit
nagyúr
válasz
MaCS_70 #90425 üzenetére
Az Asus AX92 router mint VPN-szerver pontosan azt hozza, mint az Asustor 3202 NAS
Az AX92 központi egységét látom az új wikidevi-n., az Asus NAS CPU-ját nem ismerem, de hasonló kategória lehet teljesítmény tekintetében. Mindkettő valami ARM-os chip.
Próbálj OpenVPN szervert egy Intel CPU-nA routeren és a NAS-on is van lehetőség az OpenVPN szerver finomabb paraméterezésére?
-
-
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #90331 üzenetére
NAS -ról is eléred a LAN -t, ha úgy konfigurálod. Ez általánosságban egy sima otthoni hálózat esetén (nincsenek VLAN -ok, egy router - pár kliens vezetéken - másik pár WiFi -n csimpaszkodva stb.) nem is bonyolítja a dolgokat. Sőt továbbmegyek sokszor az az igény, hogy pont csak a NAS -t érjék el kintről és semmi mást ...
@leroyclub, #90332
Ethernet backhaul esetén - ahogy írtad is:
- legolcsóbb megoldás AC -s alapokon: AC57U v3,
- legolcsóbb AX -es megoldás: AX55,
- ami még ajánlható lett volna, de amennyiben jól látom lecsúsztál az akciókról most: AX56U, AX58U (ez a kettő nagyon jó árban volt átmenetileg) ...@mrfree75, #90330
Nagyon szívesen!
-
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #90312 üzenetére
Az oka elég prózai - a NAS -okban általánosságban (azaz adott háztartásokban értett párosítások esetén) sokkal erősebb hardver van. Nekem vagy 4 évig volt párhuzamosan Synology router (ez már egy évvel korábban is megvolt) és Synology NAS párhuzamosan. Ezeket mégis a NAS -on intéztem ...
Nálam speciel kicsit fordult a kocka. Ugye Te is tudod milyen routerem van most ( [link] ) - bár a Synology -t sem dobtam ki. Ez 32 db egyidejű VPN kapcsolat esetén (VPN Mesh -ben is) 5 Gbps -ig bírja. Az internet kapcsolat fennmaradó részét 9.6 Gbps -ig NAT -ol (azaz mondjuk egy 10 Gbps internet kapcsolatot kihajt maximálisan gyakorlatilag így is). Igazi brutális erőgép - az Asus -os megfelelője is pl. egy USB3 -ra aggatott SSD -ből kihajtja az max. USB3 sebességet ... WiFi -ben beltéren meg kb. egy AX82U -t körbeh@gyoz - lefedettségben is ...
A DDNS pedig még egy LAN oldali dupla-NAT (router után router) esetén is jól működik. Próbáltam - igaz, üzemszerűen nem így használom.
Bár a kérdező 30-40K HUF között keresett routert - ugyanakkor inkább a 30K HUF felé "kacsintgatott". Ugyanakkor sokan ennél is olcsóbb routert keresnek. Azoknál meg jellemzően a VPN eléggé meg tudja enni a hardvert.
@an0ny, #90313
Esetleg a garázsba (kapunyitó, öntözésvezérlő stb. nek) még egy router AP módban? Avagy lehetne mondjuk mesh WiFi ethernet backhaul -al? Keret?
@Dudee, #90315
Akkor az olvasási sebesség már stimmel. Írásra 55 MB/s -et tudni kellene ... Mondjuk sok apró file -nál le tud menni az általad is írt sebességre - igaz, azokat sem 70-75 MB/s -el olvassa ...
Azaz amire utalni próbálok, hogy ugyanazokat a file -okat írod-olvasod amikre a megadott sebességpárost megadtad?
Egyébként fw frisítés és azt követő gyári visszaállítás volt (utóbbit én sem szoktam erőltetni TP-Link -eken, de biztos, ami tuti ...).
-
godjopet
tag
válasz
MaCS_70 #90299 üzenetére
Igen, ez lett volna a cél, hogy maga a router kezelje a torrenteket, hiszen jelenleg laptopról fut a torrentkliens. Úgy tűnt viszont, hogy ez vagy "mókolással" (Padavan), vagy pedig DM-mel rendelkező routerekkel működne csak, amik általában drágábbak mint amit én rászánnék - pontosabban amit rászánnék felárként hogy ne laptopról kelljen futtatni a torrentklienst.
Gyorsan kellett valamit kieszközölnöm, így tegnap vettem egy használt Asus RT-AC85P AC2400-et egy tizesért. Kipróbáltam, a médiaszerver része jónak tűnik, beolvastattam vele 2 TB filmet/zenét, másik helyiségből is szaggatásmentesen játssza a FHD~10 Mbps filmet wifin, sőt még bele is lehet rendesen tekerni.
Azt még nem próbáltam, hogy az otthoni hálózat másik készülékén futtatott letöltést lehet-e egyenesen a routerhez csatlakoztatott HDD-re irányítani, de gondolom legfeljebb csak a Sambát kell beállítani hozzá(?)Ha ez így működne, az már teljesen megfelelne nekem, remélem fog is. Nem nagy probléma hogy nem a router kezeli a torrentklienst, tényleg minimális használatról van szó, saját célra nyilván más lenne az elvárásom. A lényeg, hogy a távoli elérés megy több helyről is az otthoni hálózaton és nem kell hozzá bekapcsolva lenni a laptopnak.
A Teamviewert amúgy csak arra használom, hogy átvegyem muter gépe felett távolról az irányítást ha valamit mókolni kell rajta, vagy mondjuk egy letöltés elindításához, szóval nem értem hogy mire gondolhattál, hogy nem erre való...
-
blakey
titán
válasz
MaCS_70 #89910 üzenetére
:) Szerencsére én már megjártam ezt az utat, jó az AX92U de nem annyira mint az AX82U és onnan már csak 1 ugrás volt az AX58U. Nálam mindhárom ua. a lefedettséget tudta viszont az utóbbi 2 jobb sebességre képes. Összeszerelés és anyaghasználat szempontjából az AX92U a nyerő.
-
ilyen_85
senior tag
válasz
MaCS_70 #89798 üzenetére
Kíváncsivá tettél, azt azért hozzá kell tennem, hogy ahol lakok egyetlen szolgáltatónak van lefedetsége (kékek).
Pár hónapja megvettem az összes szolgáltató simkártyáját és kipróbáltam mindent, egyedül a telenornak volt értékelhető sebessége és nem is rossz. A vodának pl max 0.5 mbit / s volt akármit is csináltam. (régebben írtam, pont ebben a topicban, hogy mi mindent szenvedtem vele) Esetleg privátban megírnád mire gondolsz pontosan? Persze ha publikus jöhet ide is
Egy darab gép lenne rajta, kábellal rákötve közvetlenül, annyi, hogy ha a másik sim kártyáról elfogy az adatmennyiség akkor ennek kéne átvennie a helyét. (a másik kártyát csak munkára használom)
Ebben az esetben már lenne rajta vagy 4 telefon és 1-2 gép. Ezért kéne hogy normális wifi legyen benne.
Falakból max 1-et kéne átvinnie, sima tégla, vasbeton nincs, az csak a födémben van, de jelenleg nincs beépítve a padlás, így nem érdekes.Amit most vennék, az kevés netet használna, de cserébe 0-24-ben kéne, hogy menjen kis adatforgalom mellett. Ezért kéne a második sim.
Alapvetően nincsenek gondok a Huawei eszközeivel.
Akkor lehet ez lenne a legegyszerűbb megoldás, csak nem nagyon szeretem a hűségidőtKöszi szépen a segítséget!
-
GreenGoblin
őstag
válasz
MaCS_70 #89712 üzenetére
Több dolog miatt nem akarok ilyet:
1. Sok tapasztalatot olvastam róluk és a fele negatív volt. Nincs kedvem rizikózni vele.
2. Nem akarok falat fúrni kint elhelyezni majd behúzni a kábelt. Körülményes.
3. Egykettőnek az ára már olyan hogy abból veszek egy új routert vagy csak kicsit kell kiegészítenem. -
asus1
aktív tag
válasz
MaCS_70 #89625 üzenetére
Ez sajnos 3,5x1,35mm
Asus 4.0x1,35mm
#89613 : Alirol rendeltem egy adaptert, de ront a hangon.
Meg akkor felesleges a drága Oyaide dugó a végére, ha elrontom egy adapterrel.
Gondolkodom, hogy lecserélem az aljzatot ebbe a routerbe, ha nem lesz másik, vagy nem tudtok másikat ajánlani, akár kicsit drágábban is. -
jozsi252
veterán
válasz
MaCS_70 #89365 üzenetére
Most már tudok nyers adatokkal szolgálni. Igaz kicsit offtopic de hátha más hasznát veszi ezeknek az infóknak.Előzmény annyi hogy sajnos a Telekomos 1000/25Mbps-es net nem jó steamelésre mert a külföldi szerverekkel nem tud elég magas sávszélességgel kommunikálni. Telefonról kábellel megosztva a netet jobb a helyzet, de még mindig nem tökéletes.
Így egyedüli megoldásként amellett döntöttem hogy egy LTE-s routert vásárolnom kell, majd abba a sim kártyát bele és meglátjuk mi lesz. Elsősorban jó lett volna egy beltéri eszközzel megoldani, ha esetleg nem akkor kültéri. Itt amit ajánlottál MaCS_70 Mikrotik routereket azok bestbuy kültéri eszközök, valószínű hogy azok mellett döntöttem volna ha a beltéri eszköz nem válik be.És akkor a lényeg. Végül egy TP-Link Archer MR200 mellett döntöttem. Közvetlen a gép mellé lett rakva az asztalra, tehát még nem is ablakba. Kipróbáltuk Telekomos meg Telenoros sim kártyával is, és a Telenor jobban teljesített nálunk. Letöltés 35-40Mbps környéke, a feltöltés pedig 27Mbps környéke volt. A Telekomos otthoni net feltöltése is nagyjából ennyi szokott lenni, viszont a Telenoros mobilnetnél bőven meg van az a sávszél amennyi kell ahhoz hogy a streamelés tökéletesen tudjon menni.
Aki hasonló problémával küzd annak bátran merem ajánlani hogy ezt a lehetőséget lépje meg! Fedett teraszra is ki tudtam volna rakni ahol valószínű nagyobb lett volna a sávszél, de így is bőven jó!
Nem tudom hogy egy Mikrotik kültéri eszközzel mennyi lett volna a sávszél nyilván kicsivel nagyobb. De már ez is bőven jó amennyi most meg van.Plusz még kültéri antennát is van lehetőség felrakni rá mert cserélhető az antennája! A torony meg itt van kb 1.5km-re amire nagyjából rá is lehet látni, szóval azzal is tudtam volna növelni a sávszélt ha probléma lett volna beltéren.
Szóval köszönöm a segítségeteket!
-
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #89442 üzenetére
Sőt, az igazi "gond", hogy ott a belsőbb területeken 300/60 Mbps (letöltés/feltöltés) körül is mértek felhasználók. Amennyiben nagyon a jobbszélen lenne (azaz valamilyen szinten direkt rálátás is lenne) az az épülő ház, akkor kb. nyugati-délnyugati tájolással egy irányított antennás cuccal nagyjából hozható is lenne ez a sebesség. Azonban az ezt tudó eszközök még zsebbenyúlósabbak ...
Ugyanakkor az a kétségkívül előnyük is megvan akár ezeknek - akár LTE routerhez csatlakoztatott mondjuk padlásra telepített irányított antennás telepítésnek, hogy az LTE és a WiFi -s szekció helyileg különválik. Ugye nem biztos, hogy ugyanaz az ideális hely az LTE eszköznek (/antennának - ami a nyugati sarka lenne a háznak) mint ami a WiFi -nek (ami meg központibb és/vagy a felhasználók és eszközei által leginkább használt elhelyezkedést kívánna meg).
Ugye említette a kérdező, hogy építkeznek. A megvalósítás szempontjából ideális helyzet. Továbbá a kábelezést (UTP) kellő körültekintéssel valósítsák meg. Különös tekintettel az eszközök számára, adott esetben Mesh WiFi használatára (ethernet backhaul -al ideális és olcsó) valamint, hogy NAS is található lesz a helyi hálózaton. Ez utóbbi tekintetben a fentebb emlegetett CD6 duó pack 25K HUF -os árért több boltban elég bomba akció szagú dolog. A Tri-Band CT8 30K alatti darabára is - ez WiFi backhaul esetén különösen előnyös.
Azonban amíg a kérdező nem jelenik meg a 4G -s tapasztalataival az adott helyszínen illetve igények pontosításával addig némileg vakon tapogatózunk ...
-
blakey
titán
válasz
MaCS_70 #89419 üzenetére
Viszont ha valakinek nem kell semmilyen CFW és az AX58U, AX82U árai ilyen közel vannak egymáshoz akkor az utóbbi jobb vétel. Gyári szoftverrel qrva jó az AX82U, AX58U-t még nem próbáltam ki gyárival, de ott ugye kevesebbre számíthatok az 5GHz-es sávban. Nekem nagyon hiányzott a jól megszokott Merlin FW, csakis emiatt érheti meg az AX58U.
-
jozsi252
veterán
válasz
MaCS_70 #89362 üzenetére
Most egyelőre úgy néz ki hogy tudunk kölcsönbe szerezni egy TP-Link magasabb kategóriás LTE router-t úgyhogy azzal kipróbáljuk hogy mit tud nálunk a net. Illetve mondjuk adott egy 2 antennás LTE router, az antenna pontosan milyen szerepet tölt be? Az fogja be a 4g jelét és továbbítja kábelen, vagy kettős szerepet tölt be, tehát fogja a jelet plusz wifin is tudja szórni?
Ezt csak azért kérdezem mert ahogy látom vannak elég jó kültéri antennák is. Tehát ha leszerelem az antennát és rakok rá ilyen kültéri antennát akkor a wifi jel attól a helytől lesz szórva ahova az antenna fel lesz rakva?
Ezek a Mikrotik eszközök már valamilyen szinten professzionális felhasználásra vannak szánva? Értem ezalatt a konfigolhatóságot meg egyéb dolgokat.
-
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #89309 üzenetére
Első körben - számomra általánosságban egy ajánlás folyamán nem a "kivételes esetek" számítanak elsősorban, hanem egyfelől a tapasztalat másfelől, hogy a körülményekhez/igényekhez/lehetőségekhez leginkább passzoló megoldás. Persze ez sem mindig könnyű, hiszen nagyon sok "titokzatoskodó" kérdező van illetve akár konkrétan ilyen jellegű kérdések: "router kéne - no de ízibe !!".
Most ezen "AX92U -t a 3× 80-100 nm -es ház + 1000+ nm kert" -re eset mellé odatennék még kettő érdekes felvetést - csak az elmúlt egy-két napból:
- a 3K HUF -os hüvely "csoda" mindent lever ...
- AX73 mellé a "szomszédos szobába" már repetert rakok. Aztán az eredmény még így sem százas (avagy éppen e miatt) ...Namost annak oka, hogy én nem merek ilyen "sarkos" kijelentéseket tenni az az, hogy az ilyenek után jön egy fórumozó panaszkodni, hogy bár nem kérdezett, de az itteni kommentek alapján a 3*100 nm -es házába (ami "békeidőben" atombunkerként funkcionál) no meg a hosszúkás 1200 nm -es telkére vett egy db AX92U -t. Aztán azt jól berakta a pincébe szigorúan az egyik sarokra rátolt leföldelt vastag falú ólompáncélba, aztán jön a "feketeleves", hogy kipróbálta a kert végébe oszt "nincs WiFi" ... Hány ilyet olvasgattunk már mind a ketten? Ugye nem egyet és nem kettőt ...
A "egy födém és egy válaszfal választ el a routertől, és 80 Mbps a sebesség" kérdéskörhöz. Most csak egy másik példa - egy szintes nagy ház és nagy telek. AX73 a ház egyik sarkában (nappali). Ugyanakkor az Ő otthoni irodája (pandémia) a ház pontosan átellenes sarkában. Mellette levő helyiségben a felesége dolgozik hasonló okból. Mindkettejüknél külön VPN munkahelyre, jelentős hálózati forgalom, laptopok és telefonok WiFi -n, egymást érő videokonferenciák és telco -k sorban. Mellettük két gyerek ugyanezen fertályon. Távoktatás ... Tanulás után játék mindkettőnél (alkalomadtán akár 100 GB -os frissítés letöltés is, de kellene a jó ping is ...).
Namost ide is elég a 80 Mbps WiFi összesen mindenkinek (OK valójában több is volt talán)? A házban egy db UTP kábelezés volt összesen - az pont ide az átellenes oldalra. Nem emlékszem már, hogy használaton kívüli volt vagy IPTV miatt, de mindegy is. Ebben az esetben is teljesen ördögtől való dolog volt, hogy ide AP módba mondjuk a még meglevő előző routert (asszem C7 -es volt, a lényeg, hogy ez plussz pénzbe se kerül) bepasszintsuk? Ekkor még sakkozni is lehet, hogy:
- kliensek egy része kábelen,
- másik része a C7 -re csatlakozik WiFi -n,
- egyes kliensek akár maradhatnak a távoli AX73 -on is.Sőt még akár fordítani is lehet: C7 a router és AX73 itt AP módban. Avagy mindenáron az egy routeres megoldást meg a "80 Mbps -t" erőltessük?
Amire ki akarok lyukadni: ahova egy router is elég - ott az lesz ajánlva. Ahová kettő(/több) kellene - oda az lesz javasolva. A "100 -ból 2 esetben beváló" dolgokat pedig nem ajánlok ...
Elnézést kérek a hossz miatt, de remélem így már kicsit érthetőbb általánosságban is az ajánlásaim illetve akár az a kontextusból kiragadott idézet is.
@ballazol, #89300
Az elmúlt másfél évben is ezek a sebességek voltak? A "Digi FTTH bekötés előtt" nem FTTB 100/100 volt véletlenül? Nem lehet, hogy az ONT és a router között bent maradt egy ilyen?
Ez ugye a 100 -as FTTB -nél RJ45 (internet)-RJ11 (telefon) osztó volt. Ugye itt az RJ45 oldalon két érpár marad - ezért csak 100 Mbps -es link tud felépülni.
Amennyiben igen, akkor vegyük ki és az ONT és a router legyen közvetlenül összekötve egy legalább Cat5E kábellel.
Amennyiben nem javulna a sebesség ezután sem (illetve nem volt már ilyen RJ45-RJ11 osztó), akkor nézzük meg a router szoftverében, hogy mi a kapcsolati sebesség az ONT -al (illetve akár egyéb vezetékes kliensekhez is a LAN -on). Amennyiben:
- 100 Mbps -t látunk bárhol (WAN/LAN) akkor azon a szakaszon cseréljünk kábelt. Persze, ha 100 Mbps -es switch lenne valahol közbeiktatva, akkor azt is,
- amennyiben gigabit -et látunk és akár közvetlenül az ONT -ra csatlakozva sincs ennél nagyobb sebességünk, akkor meg a Digi ügyfélszolgálaton kell reklamálni (rossz sebességet regisztráltak az előfizetésedhez - ez nálam két csomagváltáskor is megvolt ...). -
Anonymus23
veterán
válasz
MaCS_70 #88918 üzenetére
Te nem is, de a kérdező nem tudta eldönteni, hogy melyik frekvenciát fogja kint a kertben. Laikusnak a legegyszerűbb ha 2 SSID van, akkor egyszerűen látja, hogy melyik az, illetve melyik erősebb, vagy terjed tovább a kertben.
Aztán miután látta, akár vissza is kapcsolhatja, mert úgy sincs jelentősége ha a jel megfelelő.
És abba ne menjünk bele, hogy a frekvenciák adott jelerősségétől függetlenül mennyi sávszél jut, mert akkor pont megzavarodik aki most látott ilyet először. Erre pont jó a SmartConnect... -
Anonymus23
veterán
válasz
MaCS_70 #88916 üzenetére
Szerintem nincs értelme nézegetni, hogy melyik sávon, ha van elég jel és sávszél az adott helyen, de ez is kb 2 kattintás megcsinálni, utána meg azonnal látja, hogy melyik frekvencián mi a helyzet.
Én pl nem kapcsolgatom, mert nekem annyira nem is érdekes, hogy mennyi az annyi, a házban mindenhol van megfelelő jel, és jelenleg nem is nagyon tudok a fizikai helyeken módosítani, ki a kertbe is jut belőle (90%, hogy a 2,4GHz-ből), de itt ugye senki sem látja, hogy dantre-nál konkrétan mi a helyzet(nálam 60 cm-es külső falak vannak, azok sok minden nem megy át, pont annyi, amennyi kell
)
Ezeket a wifi analizálókat is csak addig használja az ember, míg egyszer be nem lövi jól a dolgokat, vaaagy nem olvasgatja a fórumot ahol számára esetleges nem releváns infókat osztanak meg mások, de érdekli az embert, hogy kipróbálja vagy megnézze, hogy nála mi a helyzet -
kőbaltás
tag
válasz
MaCS_70 #88874 üzenetére
Szia 👋
TP-Link Model No. TL-MR 3420 router antennái.
Az nem volt SIM-kártyás, hanem egy USB stickbe kellett (ZTE model MF680) A SIM-et tenni. Még most is meg van. Lehet, hogy működik is. Szóval ennyi adatom van róla, és éppen ezért kérem a segítséget szakértőktől.
A sticket mai napig használom, mivel SD kártya foglalat is van benne.
Köszi szépen, hogy próbálsz segíteni. -
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #88854 üzenetére
Teljesen jogos észrevétel és köszönöm szépen a kiigazítást.
Ugye Szaszabond -nál nem voltam tisztában milyen márkáról (típusról) van szó. SpaceJam válaszából pedig nagyon a "Normálisabb routereken" rész égett be. Történetesen az én "Normálisabb routeremen" akár 8 SSID -t használva sávonként párban (amiből egy pár a Guest hálózat) nemcsak külön subnet -be tudom pakolni ezeket, hanem akár külön VLAN -okba is.
Igazad van - erre nagyon rászaladtam. Pontosítani kellett volna a típust a részemről, mert pl. Omada -knál (ugye ez is TP-Link) azért máshogy konfigurálod a hálózatokat ...
-
-
Soma01
veterán
válasz
MaCS_70 #88369 üzenetére
Akkor jó. Ezt nem tudtam. Meg mondjuk, neked van már ebben tapasztalatod. Tudod, hogy a legegyszerűbb.
dkess!
Most nincs olyan router eszközük, amibe be tudnák dugni azt az usb modemet. Amit küldtek, az "csak" Mesh rendszert csinál. Kell egy sim kártyás (kül- vagy beltéri) router aztán mehet a most kapott Mesh. Vagy egy usb modemet fogadni tudó router kell. A sim kártyások jobbak azért ebben a műfajban. -
meridaharcos
senior tag
válasz
MaCS_70 #88230 üzenetére
Jogos, picit részletesebben.
Az építkezésünkre szeretnék egy kamerát kirakni és ezt szeretném netre lógatni minél költséghatékonyabban, hogy néha ránézhessek napközben.
Jelenlegi ötletem, hogy a meglévő RT-N18U-t csatolom bobilnetre egy SIM adapterrel. Ez így mennyire lenne stabil ?
Esetleg vannak olyan routerek, amik már alapból támogatják a sim kártya fogadást ?
Ha lenne valami wifi6/SIM kártya kompatibilis router, akkor már inkább egyből azt venném, megspórolva a sim adapter költségét. (SIM adapterem nincs jelenleg, ahogy nézem 15k magassága kb.)
Tehát ? Így már érthetőbb ?Köszi előre is a segítséget !
-
Kroni1
veterán
válasz
MaCS_70 #87334 üzenetére
Köszi!
Közben kiderült, hogy az ewelink-sonoff eszközöket mindenképp újra kell majd konfigolnom routercsere után, tehát ha cserélek akkor már beállítom majd őket rendesen.
-
Kroni1
veterán
válasz
MaCS_70 #87305 üzenetére
Köszi az infót!
Azt tudom, hogy ellenjavallott az azonos ssid, de úgy olvastam korábban (nem asusnál) leírásokban, h a band steeringhez így kell eljárni, de lehet csak félreértettem a dolgot..
Nincs tapasztalatom vele, szóval akkor asusnál létrejön egy új, közös ssid! Még abban segítenél, hogy a külön megadott 2.4-es és 5Ghz-es ssid-k akkor megmaradhanak emellett, vagy azok az SC bekapcsolásakor el is tünnek?
Azért lenne ez érdekes ez számomra, mert most van egy "xxx2.4" és egy "xxx5" nevűm, a 2.4-esre vagy ~20db különböző okoseszközöm csatlakozik, ezeket nem szivesen konfigolnám újra ha lehet..
-
Alex91
félisten
válasz
MaCS_70 #86868 üzenetére
Nezd, en csak kijelentettem a velemenyem, hogy azt latom, mint a kollega, hogy (kedvedert) a vezetekes lan-t nem igazan nyomjak, es szerintem is -otthoni- kornyezetben egyre kisebb a jelentosege. Kihozzak a gyors wifi routereket meg mindig gigabites portokkal. Kihozzak a mesh rendszereket, sokszor 1-2 vezetekes porttal.Es tegyem hozza, hogy soho kategoriaban a nas gyartok is leragadtak a gigabitnel, wifi-s eszkozt meg egyaltan nem hoznak ki, (bar, ha jol emlekszem evekkel ezelott volt a Synonak ilyenje).
Ja, es kinyilvanitottam, hogy sok dolgot itt mar csak megszokasbol lokik, pl. hogy wifi-n nem fog az ember normalisan filmet lejatszani. Ami mondjuk valoszinuleg par evvel ezelott igy is volt, de azota azert szepen lehet nezni wifi-n is a 4k-s filmet...De stabilitasrol nem allitottam, hogy stabilabb lenne, de azert ugy gondoltak, hogy fizikabol felmentesem volt
, bar nem tudom, hogy melyik kijelentesembol lehetett ezt leszurni...
-
válasz
MaCS_70 #86868 üzenetére
Egyébként csak az érdekesség kedvéért:
Frissen épített luxuslakások, közel 2M ft négyzetméteráron.
Nincs Ethernet-hálózat behúzva, a beruházó szerint ők korszerű lakásokat építenek, a drótok pedig elavultak.Mondjuk van is wifijük, azzal van tele az utca.
Az meg már csak extra érdekesség, hogy a lakástulajdonosoknak nincs még superuser joguk sem a lakásuk okosotthonrendszeréhez, csak egy butított felületet kapnak.
MaCS
-
-
sgeza
veterán
válasz
MaCS_70 #86822 üzenetére
Azért, mert tudtommal nem csak plusz funkciók vannak benne, hanem bugok hibajavításai is. De pont ezért kérdezem, hogy érdemes-e mindenképp feltenni vagy csak indokolt esetben, mert annyira részletesen nem ismerem.
Akkor tehát nem lehet különbség az egyes példányok között? Garancia szempontjából sem (mint a mobiloknál)?
-
-
Daywalkerke
aktív tag
válasz
MaCS_70 #86413 üzenetére
Ebben az esetben akkor ha árban minimális a különbség a két eszköz között akkor inkább ezt a 23dBi-s CPE610-est érdemesebb megvenni?
Azt írod, hogy ez adott irányba tízszeres térerőt produkál, de akkor a CPE510 bár kisebb térerőt produkál, de esetleg azt nagyobb szögben teszi mint a CPE610? -
Core2duo6600
veterán
válasz
MaCS_70 #86405 üzenetére
Ezek alapján be kell jelenteni, és még perkálni kell havi szinten is.
https://www.accesspoint.hu/Megujult-a-60-80-GHz-savu-radioengedely-kerelem-online-felulete-b402.html
https://nmhh.hu/tart/index/157/Egyszerusitett_engedelyezes_bejelentes
-
Vastika
tag
válasz
MaCS_70 #86354 üzenetére
És az a legjobb az egészben, hogy nem is érdekli őket a dolog: megszokták, hogy így van, aztán ennyi ;-)
Olyan 3 éve még számtech szervizesként dolgoztam: a város körüli, gyönyörű helyen lévő családi házakban a 21. századot a legtöbbször a vezetékes telefon (mert mobil lefedettség alig van: akadozik a beszélgetés, mobilnet meg egyáltalán nincs, vagy maximum valami gprs ;-) és a 4Mbit-es dsl jelenteti.
Volt olyan, hogy kimentem ügyfélhez, le kellett volna valami vackot töltenem, de nem ment a net: azt mondja szokott ilyen lenni, holnapra biztosan megjavul! Semmi stressz, ezzel letudva a dolog :-)A kábeltévé is azért nincs kiépítve valószínűleg, mert az emberek nagy többségének bőven elég az a halom ingyen német - osztrák műholdas adó.
Mi is azt nézzük... Ja, mert kábel amúgy sincs ;-)
Csak egy kicsit ronda pl. sok társasház oldalán egy kupacban 10-12 lavór. Az előző helyünkön nálunk is úgy volt, mert csak az épület egyik sarkáról látszott az Astra 19.2E ;-) Csúnya, na.
-
ilyen_85
senior tag
válasz
MaCS_70 #86314 üzenetére
Rákerestem miről is van szó, és gondolom arra gondolsz, hogy jó minőségű antenna kábelt használjak és a lehető legrövidebbet.
Ha igen, akkor az antenna mellett lesz a router, olyan közel amilyen közel lehet. Illetve megnézem majd, hogy milyen készre szerelt antenna kábeleket lehet kapni és valami nevesebb gyártótól veszek majd, a lehető legrövidebbet.
Az utp kábelnél pedig nincsennek nagy távolságok, a leghosszabb kábel az lesz, ami a 4g router-ről megy le a lakótérben lévő router-be. De itt szerintem ilyen max 15 méterről lehet szó, bár ezt még nem tudom pontosan.
Ha nem erre gondoltál, akkor sajnos nem
A földelést pedig rábízom valami villanyszerelőre, remélem azok csak tudják mit csinálnak...
Remélhetőleg a villanyszerelő rábólint, vagy tud mondani valamit, hogy hogyan lenne érdemes.
Köszi a segítséget mindenkinek. A cellmapper-t pedig külön köszönöm, mert sikerült vele feltornászni 6 néha 8 mbps-re a letöltést, a feltöltés az még mindíg gyászos... De remélem alakul még az is. Ahonnan indult a történet ahhoz képest nagyon sokat javult
-
pinnacle
nagyúr
válasz
MaCS_70 #86197 üzenetére
Én is azt néztem, hogy valami profi eszköz lehet, mégis csak WEP, de később észrevettem, hogy néha WPA2. Ezt, hogy csinálja? Lakáson belül már jóval gyengébb, csak az egyik szobában ilyen baromi erős. Lakossági router lesz ez. Mondjuk az is furcsa, hogy a 165. csatornán megy. Egyáltalán mennek itt az EU-ban forgalmazott routerek? Nekem 112 a maximum. Az is érdekes, hogy az SSID üres, csak rákattintva jön elő oldalt a _10:44:77, gondolom ha rejtett SSID lenne, akkor sehogy sem látszódna az inSSID-ben.
Itt én sem találtam semmit, ebben a listában viszont 6245 001880 Maxim Integrated Products. Náluk viszont nem találtam routert. -
Core2duo6600
veterán
válasz
MaCS_70 #86132 üzenetére
Lehet azért, mert az asus és egyéb routerek nem nagyon támogatják.
A mikrotik viszont igen, miint ahogy maga a Windows is, de a kiszolgáló az lehet, hogy csak a serverben van benne, ennek nem néztejm utána, a kliens viszont mindegyikben benne van.
Én meg még a wireguardról nem hallottam még. -
Core2duo6600
veterán
válasz
MaCS_70 #86125 üzenetére
Én egy Mikrotik routerre kapcsolódom fel a windows-os gépről pl. a cégtől.
Röviden a routeren/tűzfalon létrehoztam egy vpn szervert, sstp-ét azért ezt, mert ehhez nem kell külön program a kliens gépre (Win10).
Generáltam a mikin egy tanusítvánnyt, amit hitelesítettem vele, ekkor kaptam egy crt file-t
Ezt a tanusítványt arra a gépre kell feltenni, ahonnan el akarom érni a hálózatot, az én példámban a céges gépreEzután a domain cím, és felhasználó név / jelszó párossal tudok a routerhez kapcsolódni.
Tűzfal szabályokkal meg kellett teremteni a a kapcsolódásnak a feltételeit, további beállításokat is lehet eszközölni, hogy mit érjen el, mit ne, de mivel a saját hálózatom elérése a cél., így ilyen jellegű korlátozás nincsen.
A mikortik képes lényegében az összes ismrt vpn nek kiszolgálója lenni,
Az open vpn-t azért nem szerettem volna, mert ahhoz külön kliens program kell, ahol szintén konfigurálni kell konfig fileokkal, tehát egy plusz hiba lehetőség is egyben, és még a szerver oldali ról nem is beszéltünk.Vannak még kevésbé biztonságos vpn változatok is, azokat a kisebb biztonság miatt elvetettem.
Van még beállítva egy L2TP / ipsec is, de az alapból nem aktív csak akkor engedélyezem, ha a teloról el akarom érni, eddig a próbán kivül egyszer használtam mindössze.A VPN maga annyit tesz, hogy virtuális magán hálózat.
Lényegében egy csatorna / alagút a cél hálózat irányába.Tehát bárhonnan eléred a cél hálózatot mintha ott lennél benne a hálózatban.
Ennek az SSTP megfelel.
Plsuz még az sstp melett, hogy szabványos portokon megy, így nem kell a céges tűzfalon engedélyezni.Végül mégis kelett, mert a céges tűzfal úgy fél a dinamikus dns címektőll mint a tűztől.
Zöld listára kellett rakatni a dns címem, és még a zűzfal saját maga által aláírt tanusítvánnyal is baja volt a céges tűzfalnak, mindenesetre annak a kezelője megoldotta, hogy működjön a kapcsolat. -
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #85970 üzenetére
Tulajdonképpen gyakorlati oldalról megközelítve a dolgot az ilyen router+repeater (akár két router között) közötti WiFi backhaul -os kapcsolatokról. Hányan írták be azt csak ebbe a topik -ba az elmúlt pár héten, hogy mondjuk szintek közötti két egység között a másik oldalon akár kábellel csatlakozva 5 Mbps -t (!!) érnek el csak. Hát én már nem számolom ...
A kedvenc példám (az illetővel váltottunk is pár pm -et, de itt a topikban is írta). Router+repeater két szint között. 10 Mbps internet. A repeater oldalán még ezt a 10 Mbps -es internetet sem tudta kiszolgálni (!!). Dual-Band AC -s repeater -ről beszélünk. A jobb napokon volt meg a fele (5 Mbps), de többnyire az sem. Sokszor csak a piros LED -et (nincs kapcsolat a főrouter felé) nézegette a repeater -en ...
A helyzet annyira súlyos volt, hogy UTP kábelt tett a két szint közé, hogy legalább TV -n meg laptopon (kábelre dugva) legyen valami bármi. Ugye itt a megoldási javaslatom az volt, hogy a kábelt dugjuk a repeater -be azt meg állítsuk át AP módba. Az eredmény: "Hű olyan WiFi lett lent mindenhol hirtelen, hogy lesüti a fejem" ... Mindezt - ingyen ... Aztán annyira megtetszett Neki az ötlet, hogy vett 9K -ért egy routert a repeater helyére a kábelvégre ...
(persze így a repeatert is tudja máshova - pl. műhely stb. - rakni akár).
Igen, ebben az esetben a router és a repeater az összes létező WiFi erőforrásukat egy olyan "szoáré" kettejük kapcsolatába "locsolták", ami végül az alábbiakat eredményezte:
- mindkét szinten értékelhetetlen WiFi az ottani helyi klienseknek,
- a gyatra kettejük közötti kapcsolat miatt a repeater szintjén gyakorlatilag a "fű se nőtt" ... -
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #85968 üzenetére
Nagyon komolyan érzékelhető és itt jönnek a WiFi sajátosságok is mellé (most ezzel oldalakat lehetne teleírni, de hagyjuk) ...
Az AX92U oldalán annyival speciálisabb a helyzet (mondjuk az AX55 -ös párjához hasonlítva), hogy WiFi terén van miből "elveszíteni". Ráadásul ez egy Tri-Band router - amennyiben WiFi backhaul esetén az egyiket dedikáltan megkapja, akkor is marad kettő ami az ő szemszögéből helyi kliensek kiszolgálására tud fordítani. Attól még az érintett dedikált sávot a helyi kliensek szempontjából elveszti - azaz mondhatjuk, hogy csökkent (érezhetően).
Az a másik kérdés, hogy a "maradék" is lehet elég. No de egy AX92U és AX55 között van is némi árkülönbség
Az AX92U WiFi -s szekciója alapból nagyon erős, ha el is veszíti a "felét" - attól a maradék még lehet "elég" ott helyben.
A Node oldalon meg sokminden egyéb is sújt minket. Egyfelől a kliensek WiFi és kábeles kapcsolata biztos nem lesz jobb (legalábbis a Router -en függő kliensek felé illetve internet irányban), mint amilyen minőségű a WiFi backhaul. Ráadásul ott is van "feleződéses" (ugye azért az idézőjel, mert nem pont a fele, de) mutatvány.
-
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #85966 üzenetére
Igen, csak jelen esetben nem az útválasztás/broadcasting -ból eredő veszteségekről lenne szó (bár az is tény, hogy plusszban ez is rárakódhat), hanem a kérdés leegyszerűsítve, hogy egy AiMesh rendszerben a Router és a Node közötti WiFi backhaul von-e el erőforrást mindkét oldalon a helyi kliensekkel történő WiFi kommunikáció elől. A válasz pedig igen - ez mindkét oldalon igaz lesz.
-
dkess
őstag
válasz
MaCS_70 #85964 üzenetére
Ezt hogy érted a "lövöldözést"?
Teljesen mindegy, hogy valaki adja vagy kapja a a "lövést" - mind a kettőre igaz lesz, hogy addig sem a kliensekkel foglalkozik. A broadcast annyiban más, hogy akkor többen kapnak egyszerre "lövést".
Ráadásul, ha azon a AX92U -n dedikált WiFi backhaul van, akkor az attól lesz "dedikált", hogy még üresjáratban sem foglalkozik a helyi kliensekkel.
Szerk.: az más kérdés, hogy egy AX92U -ban nagyobb tartalékok maradnak WiFi backhaul esetében is a helyi kliensektől, de ettől függetlenül itt is igaz, hogy a WiFi backhaul -ra éppen fordított erőforrásait nem tudja a kliensekkel használni egyidőben. Ez viszont minden WiFi -s egységre igaz.
-
KubanitoS
veterán
válasz
MaCS_70 #85901 üzenetére
Amit saját tapasztalatból tudok nyilatkozni az a következő: a mobilom a helyszínen tudta a 4G-t. Tökéletesen elindult rajta bármely streaming szolgáltató műsora azonnal, megfelelő minőségben. Speedtest 10 mbit le, 2-3 mbit feltöltést mutatott. Netezni is lehetett.
Van a házban egy hordozható, akkumulátoros wifi router Telenor korlátozott nettel. Erre rácsatlakoztam a telefonommal, majd a routueren keresztül átjátszottam a Chromecasttel felvértezett tévére és szintén tökéletesen ment minden a Netflixtől kezdve az HBOGO-ig. Ez is lenne a cél.
Viszont az a router nem rendelkezik egy darab antennával sem, meg nem is erre van kitalálva, így ezért gondoltam, hogy venni kellene egy normálisabbat és akkor az stabilan tudná osztani a jelet.
Rákerestem a kültéri egységekre is. Ezeknek hogy működik a felszerelése? Bent milyen eszközhöz csatlakoznak? A helyszín dél kelet, Gyula és Elek közötti terület.
-
Új hozzászólás Aktív témák
● Olvasd el az összefoglalót!
- Miskolc és környéke adok-veszek-beszélgetek
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Remaster kiadást kapott a Heretic és a Hexen
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Sorozatok
- A SAMA jóvoltából konkurenciája jött a Thermalright léghűtéseinek?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Samsung Galaxy Watch8 - Classic - Ultra 2025
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Wise (ex-TransferWise)
- További aktív témák...
- Telefon felvásárlás!! Samsung Galaxy A70/Samsung Galaxy A71/Samsung Galaxy A72
- BESZÁMÍTÁS! Apple Macbook Pro 16" 2019 i9 64GB 1TB 5500M 8GB garanciával hibátlan működéssel
- Szinte új! 3 Hónapos! Playstation 5 Slim Disc (Lemezes) Kiadás! Garancia: 2027.05.15
- Acer Aspire Vero - AV15 - 15.6"FHD IPS - i5-1235U - 16GB - 512GB - Win11 - 2+ év garancia
- Bomba ár! Dell Latitude 5401 - i5-9400H I 8GB I 256SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: FOTC
Város: Budapest