Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    válasz jmakk #55716 üzenetére

    Szép kép, csak a péhá motor megint jól megrépázta ;] :(
    Én lehet, hogy meghagytam volna tágabb rekeszen, hogy a közeli szikla elmosódottságából érződjön a távolság, magasság-mélység viszony.

    Lassú Víz: igen, az is, meg még pár kiegészítő; de inkább azt akartam hangsúlyozni, hogy nagyon tájképelni széles obi, állvány, alacsony iso, rekeszelés és utómunka a kiindulási alap / munkafolyamat és a "mindset".

    Érdekes volt ilyen szempontból Trey Ratcliff döntően tájképes portfóliója, amit pár oldallal ezelőtt linkeltem: az oldalon lehet látni az exif adatokat is, és hogy mennyire erős nála az uwa-dominancia. Legalább százat átnéztem, kb kétharmad a 14-24 f2.8-cal 14~18 tájékán, egyharmad 24-70 f2.8-cal vegyesen inkább 28~35, időnként 50 ill 70, valamint mutatóba néhány 135, 200, 270, stb gyútávokon. Meg persze állvány, rekeszelés, alacsony iso, és erős utómunka.

    Doom: egy Oly 14-42-IIR 0km-es használtan elég olcsó, 25k, amihez képest egész "elmegy" a képe; bár a kettőt közvetlenül nem hasonlítottam össze, de emlékeim szerint optikailag nem rosszabb a 12-50-nél. Pana oldalon a 12-32 egy zseniális pici obi, mérete ellenére egész korrekt képpel, egyik kedvencem a rendszerből. A régi 14-45-re és újabb Pana 14-42-II-re is jókat mondanak, bár személyes tapasztalatom nincs velük. Sajnos nekem is egyik legnagyobb bosszúságom m4/3-dal, hogy nincs igazán jó, de nem túl nagy és drága alapzoom.

    cdl: ha a 12-40 nem is jön be, biztosan el tudod plusszosan adni. Ld. 210 az obi önmagában, 455 a kitben, tehát 245 a váz; miközben pár hónapja még nemhogy az EM1, hanem az EM5 váz került ennyibe.
    12-50-t kölcsön tudnám adni, de sajnos nem Debrecenben, hanem Bp-n...
    Én abból a keretből apróról halásznék EM5-öt marcsával, és ahhoz a 12-40-t, ha az a tartomány a cél.
    Jelenleg nálam ezek vannak rendszeresebb használatban: EM5, 12-32, 17 f1.8, 45 f1.8; valamint 7.5 f3.5 halszem, 25 f1.4 és 14-150 alkalomtól függően; valamint porosodik itt még 12-50, 20, és EM5 marcsa. Még a 9-18-at tervezem beszerezni (már rég nem volt aprón normál árban, csak egy törött szűrőmenetes), mivel sajnos natív fényerős ultraszéles fix sincs a rendszerben.

    Schanyee, Pollai: nálam biztos nem váltaná ki a 9-18 és a 12-32 egymást. A 9-18 a 9-12~14 tartományban jó, a 12-32 meg felette, és a 12-32-t 18-nál hosszabb felén is szoktam használni. Továbbá a 12-32 sokkal kisebb is, ezért az a default járkálós obim.

    Need: a 9-est ugyan nem, csak nem tudtam eldönteni, hogy csak rosszul kérdezel, vagy tényleg ennyire alap és szem előtt lévő dolgot nem találsz meg benne... Ha tényleg a 16:9 cropra gondolsz, akkor kiválasztod a képet, menüsorban a crop toolt, és aspect ratio-t 16:9-re állítod.

    Black Smile: kitobi helyett biztos nem (általános használatra túl hosszú / szűk), mellé igen, ha portrézol vagy kell fényerős kistele.

    [ Szerkesztve ]

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák