- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Milyen okostelefont vegyek?
- Yettel topik
- Vivo X200 Pro - a kétszázát!
- MIUI / HyperOS topik
- Fotók, videók mobillal
- One mobilszolgáltatások
- Nem minden Nothing Phone (3) születik egyenlőnek
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
-
Mobilarena
AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #74821 üzenetére
Nem, belegyogyitottam az SP3-at a telepitombe, felraktam, majd telefonon keresztul szamokkal aktivaltam. Nem vagyok en orult, hogy ne a legutolso verziot hasznaljam. Neten ez se akart aktivalni, ugyhogy azert aktivaltam telefonon. Az Office XP is igy aktivalt. A magatol aktivalo XP-d nem lehet hogy valamilyen volume licencet hasznalo peldany? Keress egy SP1-es volume licence telepitot es probald meg vele a kulcsodat.
-
válasz
envagyok #74795 üzenetére
A BX-ben megy a 256-os ram is, de csak a 2 oldalas low density (korablei nevén BX Ready, de az akkori SS7-es lapok is ilyet esznek meg max, annyira nem lehetetlen szerezni, egy kupacnyi nálam is pihen az ilyen retró lapjaimban (SS7 az egyik kedvenc paltformom)), szóval akár 1 gb is mehet bele, stabilitás, tuning szempontjából, meg mindig a minél kevesebb modul a jobb.
Darthsun A nagyon overkill vga szerintem is pazarlás, max bencselésekhez látom értelmét, mert ha sok generáció különbség van a proci és vga között akkor driverek okán nagyon kiegyensúlyozatlan lesz a teljesítménye ad abszurdum bizonyos esetekben még lassabb mint, egy korábbi driverrel, de gyengébb vgaval, mert ott még optimalizáltak az adott procira.
A K6-x széria nagyon jó példa erre, sok dolog sokkal jobban megy rajta voodoo3-al vagy TNT2/Geforce2-vel a korábbi 3dnow-ra gyúrt driverekkel, míg újabb karik újabb drivereivel alig gyorsabb, sok esetben lassabb lesz a brutlális cpu limit okán, meghát ahová kéne mondjuk egy Geforce4/FX, oda már a proci is réges-régen kevés, vagy Tualatin HD radeon esetében mondjuk az SSE2, szóval szumma szummárum 1-2 generációval újabb vga még ált. rendben van, de a sokkal újabb már erősen pazarlás napi használatra, amellett még sok esetben kontraproduktív is, szóval max teszteléshez/bencseléshez látom értelmét. -
válasz
envagyok #74795 üzenetére
Megfigyeltem hogy Neked mindíg olyan jó kérdéseid vannak, általában a legritkább esetben tudom rájuk a választ
.
A mostanira rátérve, ez az amit nem mértem ki pontosan soha. Amit eddig sejtek vagy tudok - BX- ben valszeg mindegy, de az 1 modul a nyerő sztem, némelyik 256-os 2oldal/4bank BXReady- t látja/kezeli, Via- ban a 2db 2oldalas/2bank, a 4bank interleave BIOS vagy soft belövéssel, nagyot rúg a mem-átvitelen, SS7- ben sokat hozott, Tua mellett megnézem, most 3 modul van benne. ALi SS7- ben az 1 modul valszeg a nyerő, de a mem-kezelése jobb mint az MVP3- nak, csak a 9800 miatt tudtam versenyezni vele - valamint az 1M L3 a lapon.
Mindegyikre érvényes : törekedni kell a minél nagyobb FSB mellett, a minél szűkebb időzítésekkre, 133MHz CL-2-2-2-5, már amelyik tudja.
SS7 MVP3 esetén pedig állítólag kikényszeríthető a 112MHz CL-2-2-2-4 is, de Fenyő kolléga ezt elfelejtette elárulni hogyan kell, pedig kérdeztem tőle. Biztosan tart a visszavágótól, ha megint előveszem a G2- őt -
Czo
addikt
válasz
envagyok #74486 üzenetére
Valamelyik drivered lehet leginkabb a ludas. Ha bekapcsolod a bootlog.txt gyartast allandora (msdos.sys -be, BootMenu=1, BootMenuDelay=1, BootMenuDefault=2), akkor minden bootnal fog gyartani a gep logot (c:\bootlog.txt). Ebbe shutdownkor is ir 5-6 sort, abbol megtudhato, hogy a problemat VGA driver vagy network driver vagy mas driver vagy user process okozza-e. Az nem, hogy konkretan melyik... Marmint VGA-bol nyilvan 1 van, networkbol is, szoval ez a ketto relative egyszeru eset
Nekem is csinalja neha, de csinalta anno is, ugyhogy ezen fel se kapom a vizet. Ha baja van, nalam mindig a Network-nel allt meg a logolas.
-
válasz
envagyok #74392 üzenetére
Sima S7-esnek vmi Intel TX-es javalott, Asusnak pl TX97 néven futott, még a +-os procikat és a nagy vinyókat is eszi bios frissítéssel.
Tuához ahogy írták Viás alapokon volt ált. isa slot, pl Abit VH6T-én biztos van, de van egy Soltek Viás lapom amin szintén van (Asus Tuv4X-en viszont nincs), de ha akad fcpa-fcpga2 (vagy Slot1-fcpga2) konvertered akkor akár Intel BX-es lapba is mehet, azokon akad bőven isa. -
Czo
addikt
válasz
envagyok #74392 üzenetére
Nekem van egy Epox 3VSA2 tipusu Socket 370/Via Apollo 133T lapom. Van rajta ISA, ISA elosztoval siman csinaltam belole 2 db ISA-t (van benne egy GUS es egy SB pro kompatibilis szutyok). Olyan nyalanksagok, mint bootolas IDE ZIP driverol, vagy akar USB-rol szinten tamogatott a BIOS-ban. Az utolso BIOS verzio megkapta a 48 bites LBA tamogatast is, igy siman radughato egy 2TB SATA drive is IDE-SATA adatperrel (probalva, mukodik).
-
Frawly
veterán
válasz
envagyok #74377 üzenetére
Ezt nem mondod komolyan retrós PH addiktként, hogy nem ismerted ezt a játékot. Az egyik legkorábbi, leghíresebb windowsos 3dfx-es FPS, ikonikus, történeti jelentőségű, a motorját is számos híres játék használta (Unreal Tournament, Deus Ex, stb.). Igazából még Voodoo-t sem kell venni hozzá, hogy kipróbáld, GOG-on fent van, modern Windows alatt is működésre lehet bírni nGlide wrapperrel, ami átfordítja a 3dfx-es Glide API hívásokat DirectX-re vagy Vulkanra.
-
válasz
envagyok #73537 üzenetére
Azt nem ismerem. Már P4 alapúakkal kezdtem anno, ott még tűrhető volt az 1.hidegstart testRPM ventihang, bár az alatt is kivisítottak a SCSI vinyók. A mai fileservereknél kb induló repcsiturbina, a powerserverek nem vészesek, ott csak az a gond hogy marha sok van 1 rackben, azért hangos relatíve.
(#73538) hege8888 : a 2MX alapú a korához képest jól teljesít, nem is érdemes elvetni. Nálam elfogultság, jelenleg ár/teljesítményben a Ti4200 a bestbuy sztem, évjárattól függetlenül favorizálom, bár ugye én fanatikus vagyok ilyen szempontból...de azért van olyan gépem is, melyben korhű minden.
(#73539) MaxWil : az ilyesmit örömmel, még párat töltöttem fel, meg asszem felköszörülöm az összeset, amik most aktuálisak az SS7 tesztekben.
-
válasz
envagyok #73528 üzenetére
Arra kiváncsi lennék mit tud azaz van saját tápja univerzális agp-hez? Voodoo miatt érdekes nekem. Nem szeretnék külön gépet fentartani 3dfx-hez bár úgy nézem win7 x64 amin meg megy a voodoo3 drivere (lehet nincs wddm voodoo3-asra?), nekem meg ugye win10 kell a platform miatt. (Lehet cascade lake xeon 62xx,52xx lesz az meg nem barátja a win7nek, nehéz ügy a kettőt összehozni.)
A végső ultimate megoldás pedig usb3-pci-agp-voodoo3-dsub-hdmi/dp lenne egy külön saját kis házbande ha a win tud 3dfx-el videopasstrought-ot akkor nem kell a kimenet sem.
-
-
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #73465 üzenetére
Az ISO-t tudod szerkeszteni. De nem remlik, hogy NT4-bol letezett volna CD bootos valtozat. Ott ugy indult a telepites, hogy letrehozott 2-3 vagy floppyt a telepito, amirol bootolni kellett (pont ahogyan abban az idoben az OS/2-t telepitettuk). Szoval nem valoszinu, hogy van boot record a cd-n, egy ISO szerkesztovel pedig siman megnyitod es belerakod ami kell.
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #73459 üzenetére
DirectDraw biztos, hogy van, Direct3D-ben nem vagyok biztos. PnP eseten, a BIOS mindenkeppen legyen "PnP OS Instaled - No" allapotban, hogy legalab a BIOS osszon ki a PnP kartyaknak eroforrasokat. Ezutan elvileg kezzel tudod telepiteni az AWE32 driveret es ugyonazokat az eroforrasokat beallitani, amiket a BIOS kioszt. Elvileg az NT4-es driverekkel minden eszkoznek mennie kellene, amihez van NT4-es driver.
Regen is voltak hackek, hogy pakolj at ezt-azt Win2k-bol, de ha mar megjelent a Win2k, akkor miert kuzdessz az NT4-vel? Windows 2k-val jobban jarnal, mert teljes funkcionalitasu DirectX, inicializalja es kezeli a PnP eszkozoket. NT4-en nem jatszottunk. Raadasul back in the day, en '98 nyaratol hasznaltam NT5 betat, mert internetezni (betarcsazos ISDN) sokkal stabilabb volt, mint a 98 es teljesen jol ment cimboranal is egy K5-100-on (ott raadasul egy Diamond SupraMax PCI-os modemet hasznaltunk, aminel 98 eseten szaggatott az eger ha adatforgalom volt a modemen, az NT5 beta meg fluid volt). Dual Socket 7-en nyugodtan hasznalj 2k-t.
-
quailstorm
félisten
válasz
envagyok #73459 üzenetére
Beta Win2000 DirectX 5 ami felmegy az NT4.0-ra. Nekem meg van az installer, feltegyem?
Inkább felraktam. -
válasz
envagyok #73382 üzenetére
Szép nagy táblázat ! Max hangerőt alapból azonnal visszább veszem, ennek ellenére tapasztaltam én is, kissé változékony. Némelyik a LineOut- on is tisztább, hangosabb. Régebben passzív dobozokon is hallgattam, ott is vannak eltérések. SB16- ból egyiken pld a végfok körül elszíneződés a hő miatt, az torzabban is szól, valszeg már megfáradt. Awe64 hangosabb nálam is, GUSClassic halkabb, a MAX megint hangosabb. A zajokat is változóan szedik össze, persze ez a körítéstől is függhet, lap/proci/táp/kártya pozíciója.
-
válasz
envagyok #73360 üzenetére
Ez elég összetett kérdés, kisebb könyvet lehetne írni róla. Pár blogomban azonban több mindenre található válasz.
Néhány rögtönzött :
- 90-95 közötti időszak 486- al lefedhető. A túl gyorsan futó régi kódok ellen pld DX40, turbo off
- 32 MB RAM a max DOS alatt, többet is lehet, de akkor előfordulhatnak anomáliák, melyek részben megkerülhetők
- CT3900 jumperes, sokszor előnyös a setupoláskor
- video : ha van PCI, a Riva nyer, későbbi AGP- s lapokba már más a cél, ott erősebb video a jobb választás
- DOS- hoz Classic vagy MAX, hiába 1MB a max fedélzeti RAM, a gamekat és a demokat jól megírták ezekre, szépen szólnak, sőt...a korhoz képest elképesztően...Ha pedig mindennel kompatibilitás kell, akkor SB16 vagy Awe.El lehet róla beszélgetni, de egy hsz csak a töredékét tudja.
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #73347 üzenetére
A Classic is igenyli, ott mas playert hasznalhattal, vagy veletlenul a Microsoft GS lehetett a synth device. Hasznalj olyan MIDI playert, ami gondoskodik a hangmintak betolteserol. Pl. a sima start/run mplayer.exe. A PnP-nek nincs ilyenre szuksege, mert minden hangminta "be van toltve". Ott akkora sound bankot tudsz betolteni, amennyi belefer a kartya RAM-ba (pont ugy, ahogyan az AWE32-nel is). A Classic/Ace/Max sorozathoz pedig van 5.6 MB hangminta es 256/512/1024k RAM, itt szukseg van a lejatszast vegzo szoftver segitsegere.
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #73306 üzenetére
Nekem van egy Gigabyte P45-os, abban a specko szerint ahogy nezem, 1333-ig mehet a DDR2. Bar en csak 800MHz DDR2 memoriat hasznaltam benne (van benne 2db 2GB es 2db 4GB modul, osszesen 12GB DDR2 memoriaval).
-
Frawly
veterán
válasz
envagyok #73268 üzenetére
Ja, én is ezeket használom. Van még egy kis tubusos MX-4 pasztám, vagy 3-4 évvel ezelőttről, de az istennek sem akar elfogyni, igaz én nem is építek annyi gépet, mint ti, csak néha kenek át 1-1 hűtőt, 1-2 modern gépen, karbantartás jelleggel (2 laptop, 1 asztali gép). De még mindig tart a legkisebb tubus, már attól félek, hogy a végén azért kell kidobjam, mert beszárad, pocsékolás lenne, mert meg vagyok vele elégedve. Közben meg másfél évvel ezelőttről ott áll egy egész üvegcsényi GD900 is, meg sincs bontva, még oda se jutottam, hogy kipróbáljam milyen. Elég olcsó volt, netes források istenítik (hogy MX-4 szintű, de sokkal olcsóbb), tartalékba rendeltem tesztelni, de még nem tudtam kipróbálni. Ezek olyanok, mint az izopropil alkohol, egyszer be kell tankolni jó olcsón, és kitart az idők végezetéig.
Pl. a 250 ml-es 99,9%-os izopropanol most fogyott ki másfél év után pár hete, főleg hűtő, kijelzőtisztításra volt használva, ritkábban sebfertőtlenítésre. Meg se vártam, hogy kifogyjon, be lett rendelve egy 1 L-es flakon, ez kb. világvége +1 napig elég lesz. Nem olcsó, de ha kiszámolja az ember, hogy meddig elég, hány használatra, akkor egyből filléres tétel. Ha megfelelően le van zárva, nem jár le a szavatossága, nem illan el.
-
envagyok
veterán
válasz
envagyok #73201 üzenetére
Nem mondom, hogy nem használok 1.4es tuát, 2 nem teljesen korhű rendszer van összerakva vele, egy dual p3 voodoo5-el, de csak mert mekkora buli hogy minden dupla, meg a voodoo sli-ről (a v5 is tulképpen az) tudni lehet hogy a 98-2000 közötti procik messze nem hajtották ki, és egy másik radeon fury maxx-al részben az előzőek miatt, és ez az utolsó intel chipset ami tudja a 3.3v agp-t.
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #73170 üzenetére
Nem kell friss telepites! Inditsd el safe modeban. Control Panel/Multimedia/Devices majd ott minden kategoriaba, amit berakott azt tavolitsd el. (A Windows 3.1-es driverek itt latszanak csak).
A GUS specialisabb midi eszkoz. Az Ensoniqnak volt hasonlo cucca ebben az idoben. A teljes hangszerkeszlet nagyobb, mint a RAM, ami a kartyan van, tehat nem ferne bele minden. Viszont mivel ugysem kell egyszerre minden, ezert ami kell az bele tud ferni. Igenam, de a driver csak akkor tudja eloretolteni a hangszerfileokat, ha errol "ertesitest kap". A gyari medialejatszobol tobb is van, azt hiszem, 98-ban az MPLAYER2.EXE, 98 SE-ben es ME-ben a sima 98-ra is telepithet WMPLAYER.EXE mig 95-ben es 3.1-ben az MPLAYER.EXE volt. Ha elinditod futtatassal az MPLAYER.EXE -t, akkor az ugy mukodik, ahogyan egy rendes midi playernek mukodnie kell. Betolti a hangszereket, majd elinditja a lejatszast. A korai WinAMP-okban levo MIDI plugin is mukodik jol, de azt tudom, hogy a 2.92-ben levo mar biztos, hogy nem (viszont en anno visszamasoltam bele a regebbi MIDI plugint). A DirectX dxdiag.exe sem jo. Abban az idoben a tobbi kartya mar ugy mukodott, hogy a teljes GM/GS hangszerkeszlet elfert a kartya RAM-ban/ROM-ban, ezert mindig voltak hangszerek.
Korabban mar leirtam, hogy a Gravis csinalt specialis MIDI-ket, (LOADx.MID, ahol az X 256, 512, 1024 vagy GM) amelyekkel az adott RAM merethez passzolo hangszerkeszlet altalanosan hasznalt resze elotoltheto, hogy azok az alkalmazasok is meg tudjanak szolalni, amelyek nem tamogatjak a hangszerek egysevel torteno betoltogeteset. Par oldallal korabban linkeltem is egy EXE-t, ami megprobal ezen segiteni
keresd vissza.
Itt hol tudom megnezni az osszes hozzaszolasomat? Esetlegesen linkelni?
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #73167 üzenetére
Pedig pont ugyonugy kell a Max-ot mint a Classicot. Semmi elteres nincs. Marmint, ha DOS-ban telepited es rendben mukodik, akkor letrejon, aminek letre kell jonnie (ULTRASND, ULTRADIR, ULTRA16, ULTRINIT hivas), majd kezzel feltelepited, ahogyan a nem Plug & Play eszkozoket szokas (add new hardware wizard, manualisan mindent). Kivalasztod, hogy Max es kesz. Beallitod azokat az IRQ-kat es DMA-kat amiket DOS-ban is beallitottal (termeszetesen kezzel) es kesz.
Ha PnP a BIOS a gepben, akkor a nem PnP kartyakhoz celszeru reservedre vagy legacy ISA-ra allitani azokat a DMA-kat es IRQ-kat, amiket a nem PnP kartyan hasznalnal (igy elkerulve azt, hogy azt a BIOS/Windows kiossza masnak).
Milyen hibauzeneteid vannak? Milyen drivert telepitessz (az 1.1 es az 1.2 beta is megy jol)? Ugye nem hagytad a DOS-os telepitonek, hogy a Windows-ba "betelepitsen" egy drivert (ha igen, akkor azt le kell szedni a Control Panel/Multimedia reszen belul ahol az eszkozoket mutatja)? A mediaplayer-ben mit probalsz elinditani? MIDI-t? Melyik MediaPlayerben? WMPLAYER.EXE? MPLAYER2.EXE? MPLAYER.EXE? A MIDI csak akkor fog szolni, ha a szoftvert jol irtak meg. Sem a WMPLAYER.EXE sem az MPLAYER2.EXE (sem a DXDIAG.EXE) nincs jol megirva, a regi MPLAYER.EXE viszont igen (a szoftverek kozott az az elteres, hogy milyen modon hasznaljak a MIDI alrendszert illetve kozlik-e a MIDI driverrel, hogy milyen hangszerekre lesz szukseg. Ami szoftver nem jelzi a drivernek a hangszerigenyt, ott ha nincs az a hangszer betoltve a GUS RAM-ba (marpedig alapbol nincs, ures a teljes kartya RAM), az nem fog megszolalni.
-
envagyok
veterán
válasz
envagyok #73082 üzenetére
Elég nehéz volt utánakeresgélni, mert törlődtek már mindenhonnan a szükséges infók, de archive.org segített manualt tölteni, és fórumokat olvasni.
Szóval kamu volt, hogy nem kell összekötni a fő hangkártyával a ct1920 awe32 upgrade kártyát. Van egy 8 pines goldfich csatlakozó (mint az alaplapi usb), azt kell a hangkártyával összekötni. Szerencsére jó a 4 pines cd hangkari csatlakozó, az 1,3,7 pinek kellenek összekötve legyenek. Most már szól az awe32 upgrade-t midi-nek kijelölve a midi, és szép hangja van. Mellesleg ott a forrpont a line outra, és a digitális spdif kimenetre, csak nincs beforrasztva. -
válasz
envagyok #72997 üzenetére
Jó mindegyik sztem. Bár a Win98 DOS- át többet használtam, az elég jó. Win95 korában inkább a DOS6.22- őt nyúztam, ill előtte még korábbiakat. Manapság meg a Win98_DOS és/vagy a 6.22. Létezik CD bootos 6.22 telepítő is, valahol meg is van. Azt nemtom hogy gyári vagy maszek összeállítás, de tuti hogy régebben felvéstem egy CD- re.
-
Frawly
veterán
válasz
envagyok #72901 üzenetére
Szerintem ennyire felesleges komolyan venni a korhűséget. Az XP az XP. Nem olyan nagy csalás, ha SP2-őt vagy SP3-at felteszed. Az SP2 ráadásul 2004-es, szóval az még időben sem valami nagy eltérés. A korhűséget csak úgy szokták érteni, hogy retró gépben fura az SSD, LED monitor, meg ilyen overkill GPU, ami 8-10 évvel az adott konfig után jelent meg. Most az, hogy pár év ide-oda, az még annyira a hardvernél sem számít, nem hogy a szoftvernél, pláne nem egy ennyit megélt OS-nél, mint az XP.
#72904 jokeph: nekem fordított volt anno is a tapasztalatom. Az XP rendre minden gépen jobban futott, mint a Win2k. Még nagyon ergya, P3 Celeron, 128-256 MB RAM-os gépen is. Nem mondom, nem száguldott, de mégis kicsit olajozottabb volt, mint a 2k. A másik, hogy az 2k borzalmas játékra, se DX9, se egy csomó driver. Nem egy jó ötlet erőltetni.
-
jokeph
nagyúr
válasz
envagyok #72903 üzenetére
P4-es gépen imádtam a W2000-et, sokkal jobban ugrott mint az XP.
P4 1,8 GHZ Northwood (3,0 GHZ-re húzva, sorozatszám alapján egy visszatekert 3,0 GHZ-es példány), Asus I845PE lap, 512 MB DDR 333-as ram, 120 GB SATA HDD és GeForce 3 Ti 200 majd GeForce 4 4200 Ti volt a VGA, a legvégén lapcsere után (Abit IC7-G majd MSI i875p MAX NEO 2 FISHR) MSI NX 6600 GT 128 MB. Innentől már a 2003 server futott.
Az i845PE deszka tudta a RAID-ot IDE HDD-kel, de sosem volt kedvem kipróbálni. -
KROK640
nagyúr
válasz
envagyok #72848 üzenetére
Na, ott meg lenne hajtva szegény VGA rendesen.
Ez olyasmi lehet mint amikor a HD4850 mellől kicseréltem a Phenom 9500-at az I3 4330-ra. Kb minden játék 2× annyi FPS-t adott.
(érdekes mód, a Phenom 9500 + HD4890 alig volt jobb mint a Phenom 9500 + HD4850, ellenben I3 4330 meleltt a 4890 elég szépen elhúzott a I3 4330 + HD4850hez képest) -
válasz
envagyok #72848 üzenetére
Jó, hát ez most nem volt szándékos, ez van, ki kell próbálni, a videokártya meg irdatlan drága jelenleg. De azért kíváncsi leszek hogy mit hoz a downclock videoval 3DM03 alatt, arról van eredményem C2D- val. Ha lefut Win10 alatt, de nemtom, nem próbáltam még, 8.1 alatt fut, akkor talán 10 alatt is.
CT1920- al nem találkoztam még, Vogonson írogatják hogy nem egyszerű eset.
szerk : de ha tényleg van kedved azért próbáld ki, az is érdekes info lehet hogy modern Intelben megy-e az NV6800.
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #72842 üzenetére
ISA-nal az IRQ es a DMA ugy mukodik, hogy ha megnezed az ISA labkiosztast, akkor ott a DRQ (dma request) es az IRQ (interrupt request) labak, mindegyik IRQ-hoz es DMA-hoz kulon-kulon megvannak. Tehat, ha pl a kartya megszakitast szeretne kerni akkor megrangatja azt a labat az ISA buszon, ami ahhoz a megszakitashoz tartozik, amelyiken megszakitast szeretne kerni. Ugyonigy megy egyszerusitve kb a DMA is. Amikor jumperrel allitgatod ezeket, akkor a legtobb esetben "csak" annyit csinalsz, hogy a kartya IRQ vonalat rakotod az adott ISA labra (ha van egy multimetered es egy jumperes ISA kartyad, akkor a legtobb esetben a jumper egyik laban kozvelten ossze tudod sipolni az ISA csatlakozo megfelelo labahoz a labat, a jumper masik oldala pedig mindegyik IRQ jumpernel kozos lesz; ezzel a modszerrel pl ha nincs meg a konfiguracios tablazat, sokszor elo lehet allitani "kezzel" is a jumperkiosztast).
A GUS-nal ez mar "felig" plug n play modon megy. Mivel az I/O cimet nem lehet automatizalni (ennek az automatizalasahoz kellene kulso segitseg, bumm, ez lett a "PnP BIOS Extension"), ezert ezt kezzel be kell allitani jumperekkel. Az ULTRASND kornyezeti valtozot be kell allitani mindenkeppen az ULTRINIT.EXE hivasa elott. Az ULTRINIT.EXE kiolvassa a kornyezeti vlatozot, ebbol tudja, hogy melyik cimen van a kartya. A kartyaval felveszi a kapcsolatot az I/O cimen, majd a kartya adott teruletere (valamilyen regiszter lehet ez, nem olvastam 20 eve mar GUS doksit), beirja azt az IRQ es DMA beallitast, amit az user kitoltott a kornyezeti valtozoban. Ezutan ha a kartya IRQ vagy DMA-t akar, akkor elobb kiolvassa ezt a regisztert, majd ennek megfeleloen rangatja a megfelelo labat.
-
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #72827 üzenetére
Ha engedted neki, hogy a Windows 3.1-es drivert beletegye a Windowsba, akkor konnyen igy lehet jarni. DMA-nak IRQ-nak mennie kell, amig a telepitoben ott fagyas/hiba van, addig nem fog szolni erdemben es rendesen sem sehogy. Nekem egyebkent, ha szabadok voltak az eroforrasok, sohasem volt ott hiba, mindig mukodott.
Ez egyebkent minden hangkartyara igaz, nem GUS specifikus dolog. A PnP BIOS itt nagyon bele tud ronditani a buliba, ha valamit mar odakonfigural, ahol a GUS lenne.
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #72824 üzenetére
Nekem floppyn a 3.58-as verzio volt, a GUS BBS-rol tudtam modemmel frisebbet tolteni. 4.11 az utolso verzio. Annal korabbit ne probalj telepiteni, mint ami ismeri a kartyadat. Az 1.8-as Max-hoz (es a 2.1-es Classichoz) jo a 3.58 (nekem anno ez volt a Floppyn), a 2.1-es Maxhoz ujabb kell. A 4.11-es tokeletes lesz minden GF1-hez kiveve az Extremet. Amikor a 4.11-es driver a vegen Windows drivert akar telepiteni, na azt hagyd ki (emlekeim szerint ki kell torolni a kitoltott pathot).
Az eroforrasokat konfigold be belatasod szerint (nalam ugyonaz a ketto DMA es a ketto IRQ, mert nem erdekel a full-duplex mukodes). Itt ha PnP BIOS-os az alaplap, akkor erdemes arra figyelni, hogy a BIOS-ban a GUS szamara szant IRQ-kat, DMA-kat tedd "Legacy ISA"-ra (ez ahhoz kell, hogy ne pakoljon ide a deviceok beallitasanal semmit sem). Nekem volt (most is van) a gepben egy PnP SB Pro kompatibilis szutyok, azoknak a IRQ/DMA-jat is reservedre tettem. En a "PnP OS Installed" opciot is "Yes"-re rakom, mert nem akarom, hogy a BIOS ezzel barmit kezdjen. DOS-nak mind1, a Windows 95/98 pedig mar fel tudja maganak konfigolni a dolgokat (a Windows egyebkent a BIOS-ban beallitott "Legacy ISA" resource beallitasokat tiszteletben tartja). A PNP-s hangkartyakat egyebkent a sajat DOS-os driveruk is tudja konfiguralni a BIOS segitsege nelkul is (SB16, SBAWE32, OPTI82C931, GUS PNP -vel tesztelve).
Egyebkent ha lett volna manualis IRQ/DMA beallitas PnP eszkozonkkent a BIOS-ban akkor talan szerettem volna a Plug n Play-t a maga idejeben.
Nalam egyebkent az SB Pro kompatibilis OPTi van a 0x220-as IO cimen, 7-es IRQ-n es 1-es DMA-n, a GUS pedig a 0x240-es IO cimen, 5-os IRQ-n es 3-as DMA-n.
-
válasz
envagyok #72821 üzenetére
Csak Win98SE alá telepítettem maszek driverrel, ott rendesen működik. De ez a driver csak Win98SE, Win2000 és XP alá jó, legalábbis a manual szerint. Úgy emlékszem a gyártóival is próbáltam, de az nekem nem jött be. A Classic és MAX amúgyis inkább DOS alá való, a Win alatti működés amolyan érdekesség csak.
-
Czo
addikt
válasz
envagyok #72821 üzenetére
Anno is siman es most is
Semmi "para" nincs ezzel. Legyen fenn a mukodo drivered DOS alatt, majd ha DOS alatt mukodik, akkor telepitsd kezzel a drivert Windows ala. Windows alatt pedig ugyonazokat az eroforrasokat valaszd ki, amiket a DOS alatt kivalasztottal.
Szerk: "DOS alatt" itt azt jelenti, hogy abban a DOS-ban legyen fenn a driver, amiben a Windowst inditod. Azaz az autoexec.bat-ban legyen benne minden ami kell (ultrasnd, ultra16, ultradir env valtozok, ultrinit futtatasa. A blaster valtozo opcionalis.)
-
Frawly
veterán
válasz
envagyok #72347 üzenetére
Elvileg igen, imgwrite, Win32 Disk Imager, Rufus, Etcher, hasonló megoldja. De lehet egy olyan buktatója, hogy nem minden gép bootolja be az USB eszközre felírt, de ISO9660-as CD lemezképet, amit optikai meghajtóként próbál bootolni. Meg kell próbálni, elvileg kiírható működőre, de nincs garancia, hogy neked adott gépen menni fog.
-
válasz
envagyok #72347 üzenetére
Szívesen, örülök ha többen is hasznát veszik.
Nemtom hogy CF- re fel lehet-e írni, nincs egy darab CF kártyám sem. Próbáltam imitálni, mivel kártyaolvasó van a gépemben.- a CD- t Nero- val szerkesztettem, de avval nem lehet csak optikára felírni és onnan .iso- ba visszamenteni a kész CD- t
- Rufus úgynézem a szimpla régi FAT16/12- re mutató sima 9660- at (1.44 FDD emuláció betöltő recordos) nem engedi kiírni, csak újabbakat tud
- Talán a PowerISO- val, szimuláció a startig ok, CF kapacitás 0MB az ablakban (mivel nincs kártyám), meg kell próbálni a kép alapján startoltatni, természetesen a felírandó tartalomnál nagyobb kapacitású CF- re : -
r0b3r
senior tag
válasz
envagyok #72310 üzenetére
Hahó!
A Raid-hez milyen alaplap szükséges általában? Ezt a legtöbb támogatja, vagy csak spec típusok? Honnan tudom általában, hogy menni fog, vagy nem? Biosban állítod be, vagy van rá külön bill kombináció boot közben, mint a scsi vezérlőknél, vagy Ide Raid kártyáknál? -
Frawly
veterán
válasz
envagyok #72310 üzenetére
Ez nem meglepő, az SP2 megjelenése után sok progi csak SP2-őn futott. Így eléggé szívás SP1-et használni, tényleg csak a korabi progik korabeli verziója megy.
#72303 Czo: nekem anno az AMD 5x86-os procim egy PCI-os, ALI chipsetes Gigabyte GA486-AM lapban volt, és nem tudott CD-ről bootolni. De P1-es lapoknál is találkoztam vele. Sőt, laptopból láttam olyat is, ami talán P3-as volt és nem tudta, igaz az már a maga idejében is gyász volt, mert elég alap feature-nek számított, akkoriban már sok gép USB-ről is tudott bootolni.
-
-
FF23
senior tag
válasz
envagyok #72279 üzenetére
Oxidáció nem lehet? Végül is 17-18 éves dolgokról van szó. Kis izopropanolt szoktam a foglalatra csurgatni, hogy folyjon le és a cpu lábait is átkenem ecsettel.
Nekem egy hyperx-szel nem akart indulni két lap sem, utoljára még próba szerencse, megtisztítottam az érintkezőit és megoldódott. Pedig semmi sem látszott és a hyperx-nek elvileg aranyozott. -
válasz
envagyok #72262 üzenetére
Jó hír hogy végre megvan a bűnös.
NF chipsetet nem véletlen utálom, sok halt meg belőle.
Bár itt még nem tiszta hogy kondi vagy chipset vagy más.
Lehet azért nem annyira futottam bele ilyen lap-hibába s462-nél mert alig volt nálam a fentiek okán NF-es.
De megint csak a régi cserélgetős módszer vezetett eredményre, enélkül tényleg csak tippelni lehet, de biztosat csak ez mond. -
alvaro
senior tag
válasz
envagyok #72233 üzenetére
Nem vész, egyszer kitapasztaltam (akkor mondjuk okozott némi szemöldökráncolást), megtaláltam a hozzá való memóriákat, onnantól így összepárosítva használom. A tartalék lapot (cbmfan topiktárs jóvoltából érkezett, rögtön rácsaptam, ki tudja, mikor tudok még egyszer működő socket 4-es lapra szert tenni...) már tudtam, hogy kell összerakni. Szerencsére amúgy nem túl válogatós, csak van egy ilyen furcsa korlátja. Az időztésekkel nem tűnik túl szigorúnak, a BIOS nem is engedi állítani őket, szóval ez ilyen chill lap. "Rendes" S5/S7 chipsetekhez képest nagyon gyenge ez a VLSI, de mondom, örülök, hogy egyáltalán van S4 Pentium a kezemben.
Végül az egyikben 2*8+2*4=24M, a másikban épp 2*32=64M FPM RAM kötött ki. 32-t akartam eredetileg, ami 4*8 lenne, de a 8 megásak általában 16 chipesek, ami véletlenül mégse, azokat se szereti ugyanolyanokkal párosítani, gondolom alacsony szinten csak ugyanúgy lehetnek szervezve
Opció lehet még a 2*16 + 2*8 = 48M, lehet kipróbálom ezt is.
Meg erről írtam kicsit fentebb, hogy édes mindegy neki, hogy FPM vagy EDO kerül bele.
Vicces még, hogy kétféle cache modul van hozzá, az egyik 5V-os, a másik 3.3. Attól függően kell használni őket, hogy S4 vagy S5 procit teszek a lapba, ilyenkor más-más úton kapja minden a feszültséget, amit olyan átkötővel vagy VRM-mel kell biztosítani, ami részben takarja a másik socketet. Bolondbiztos lenne, ha nem lehetne benne felejteni a másik feszültségű cache modult -
válasz
envagyok #72230 üzenetére
Konkrétan így nem tudtam hogy csak azokkal mennek, viszont EDO DIMM biztosan van a készletben, BEDO- ról nem is hallottam, bár lehet hogy az is van (duplamagas, meg érdekes elrendezésű, jóég tudja milyen darabok is hemperegnek a dobozban), FPM chipes DIMM - az ritkaság lehet. Van pár korai P-II lap is procival, ez is megér majd egy kísérletsort, hogy mi sül ki belőlük.
-
válasz
envagyok #72224 üzenetére
Procin sokszor nem látszik hogy beteg, megégés inkább okozza mint sarkazás.
Kíváncsi leszek mire jutsz, utáltam mindig az NF lapokat, az is lehet valóban a jelenség oka.
De ha tippelni kellene, én a procira tippelnék.
Inkább intel vonalon tapasztaltam hogy ugyanez a jelenség egy félig púpos kondi okán jelentkezik, nem proci okán. -
KROK640
nagyúr
-
-
-
válasz
envagyok #72196 üzenetére
Mondtam hogy vedd le az FSB-t 166-ra
Ha ezzel kezded a dolgot, nem kellett volna mindent kicserélni.
Igen sok 462-es procival találkoztam ami már nem megy a gyári órajelén, eggyel lentebb viszont atomstabil.
Azt írtad, stabilitás teszt ok.
De azt még mindig nem hogy konkrétan melyik.
Nekem az orthos vált be, nézd meg azzal ha eddig nem azt használtad. -
KROK640
nagyúr
válasz
envagyok #72129 üzenetére
Ejjj, ezt anno olvastam eredetiben, a hátizsákos linuxos duronosra emlékszem.
Mi haverokkal (az osztály olcsó Jánosai, és tehetősebbi egyaránt hordákba verődve) rendszeresen jártuk a környező boltokat árlistákat kértünk, aztán közben láttunk hátizsákos duronosakat is, akikre megvető tekintettel néztünk, ahelyett, hogy csúcsra törne ő is ...Éveket dolgoztam később számtech boltba is, végülis ha nem is pontosan de nagyjából megvannak a tipusok.
Ahogy elnézem a kategóriákat változtam az idő során (kissé pontatlan, de árlistás, tudományos mikor a procikat számoltam, mindenttudó, de volt h alkalmilag számlás voltam ) de most leginkább a régi házas vagyok, de asszony mellett azért a szép teli airbrush is számít ami a házon van...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- LG 34GS95UE - 34" Ívelt OLED / QHD 2K / 240Hz & 0.03ms / 1300 Nits / NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync
- Csere-Beszámítás!AMD Asztali számítógép PC Játékra! R5 5600/ RX 6700XT 12GB / 16GB DDR4 / 500GB SSD
- AKCIÓ! Gigabyte AORUS 16X (2024) Gamer notebook - i7 14650HX 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GBWin11
- Mire Vágyik a Gamer Szíved? Mi tudjuk! Kamatmentes rèszletre is!
- AKCIÓ! MSI B550 R7 5700X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Rampage SHIVA MSI 650W
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest