Hirdetés
- Milyen okostelefont vegyek?
- Fotók, videók mobillal
- Xiaomi Watch S1 - szép az idő
- Végzett a Samsung a One UI 8.5 frissítéssel
- iPhone topik
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Az öregebb iPhone-okat felgyorsítja majd az iOS 27, ígéri az Apple
- Honor Magic8 Pro - bevált recept kölcsönvett hozzávalókkal
- Itt az első fotó a Galaxy S26 FE-ről
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
-
73992 - 73901
73992 - 73901 73900 - 73801 73800 - 73701 73700 - 73601 73600 - 73501 73500 - 73401 73400 - 73301 73300 - 73201 73200 - 73101 73100 - 73001 73000 - 72901 72900 - 72801 72800 - 72701 72700 - 72601 72600 - 72501 72500 - 72401 72400 - 72301 72300 - 72201 72200 - 72101 72100 - 72001 72000 - 70001 70000 - 68001 68000 - 66001 66000 - 64001 64000 - 62001 62000 - 60001 60000 - 58001 58000 - 56001 56000 - 54001 54000 - 52001 52000 - 50001 50000 - 48001 48000 - 46001 46000 - 44001 44000 - 42001 42000 - 40001 40000 - 38001 38000 - 36001 36000 - 34001 34000 - 32001 32000 - 30001 30000 - 28001 28000 - 26001 26000 - 24001 24000 - 22001 22000 - 20001 20000 - 18001 18000 - 16001 16000 - 14001 14000 - 12001 12000 - 10001 10000 - 8001 8000 - 6001 6000 - 4001 4000 - 2001 2000 - 1
-
Fórumok
Mobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokPROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
-
Frissítve: 2025-01-02 14:39 Téma összefoglaló
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Rolly
veterán
Egy valakit kerülj, (legalábbis én megjártam vele) az D Róbert.... ő Solar Edge guru, csak az adminisztráció nem az erőssége. Plusz ismerősnél a visszwatt védelmet szarul csinálta meg aminek hála 1,2 milliós bírságot kapott az ismerősöm.
-
jde
csendes tag
Miért kellene optimizer, miert lenne később szívás? Ha esetleg nem
milimeterre
ugyanolyan paneleket tudnák keríteni?
Itt nekem most főleg a deye inverter a hangsúly, van e valakinek, mik a tapasztalatok. -
cellpeti
nagyúr
Sziasztok! Van itt köztünk olyan, aki dolgozik SolarEdge rendszerrel?
-
nessh
tag
Sziasztok. Egy SK projekt-támogatás előtt állok, szereltetnék napelemet, amiről kB annyit tudtam h áramot termel, drága, soká térül meg, így nem is nagyon foglalkoztam vele.
Most hogy adott a támogatás, igy már érdekesebb. Azóta olvasgattam, úgymond tanulgattam róla. De kikérném mások-felhasználók véleményét. Nem akarnák eleinte egy erőművet, úgymond kipróbálásra pár panelt, de persze olyan összeállításban, hogy annak legyen is értelme, termeljen azért valamit.
Az évi fogyasztásom 4500kwh.
A tetőm kelet-nyugati tajolas, déli oldal nélkül. Paneleket a trina vertex 450w néztem ki, mivel az üzemi feszültségük magasabb mint az átlag. Terhelés alatt 42V körüli. Eleinte 6-6 panellel kezdeném kelet-nyugatra. 6 ilyen panel napkeltekor termel már annyit, hogy az invertert beindítsa. Más kisebb feszültségu panel nembiztos h biztonságosan termelne annyit gyengébb napsütésben, hogy elég legyen az inditofeszültsége az inverterhez.
Persze a kelet-nyugat 2 külön string lenne. Kora reggel, és később este is működne az inverter.
Inverterbol is sokat hezitáltam milyen, és milyen erőset.
A túlméretezés, és az alulméretezés. Hibrid inverter lenne, későbbiekben ha jól muzsikál, menne az aksi hozzá, + panelek. 10kw invertert sokallom, annyi fogyasztásom nemigen lesz, szerintem elég lenne bőven egy 8kWos.
Abbol is a Deye SUN-10K-SG05LP3-EU néztem ki.
Fázisaszimetria, AFCI, és 48Vos olcsóbb aksik is jók hozzá.
Tudna valaki valami jót-rosszat hozzáfűzni ehez a kombinációhoz?Én lehet tennék optimalizálókat a panelekre. Ha később bővíteni akarod ne legyen szívás.
-
Strezi
őstag
Sziasztok. Egy SK projekt-támogatás előtt állok, szereltetnék napelemet, amiről kB annyit tudtam h áramot termel, drága, soká térül meg, így nem is nagyon foglalkoztam vele.
Most hogy adott a támogatás, igy már érdekesebb. Azóta olvasgattam, úgymond tanulgattam róla. De kikérném mások-felhasználók véleményét. Nem akarnák eleinte egy erőművet, úgymond kipróbálásra pár panelt, de persze olyan összeállításban, hogy annak legyen is értelme, termeljen azért valamit.
Az évi fogyasztásom 4500kwh.
A tetőm kelet-nyugati tajolas, déli oldal nélkül. Paneleket a trina vertex 450w néztem ki, mivel az üzemi feszültségük magasabb mint az átlag. Terhelés alatt 42V körüli. Eleinte 6-6 panellel kezdeném kelet-nyugatra. 6 ilyen panel napkeltekor termel már annyit, hogy az invertert beindítsa. Más kisebb feszültségu panel nembiztos h biztonságosan termelne annyit gyengébb napsütésben, hogy elég legyen az inditofeszültsége az inverterhez.
Persze a kelet-nyugat 2 külön string lenne. Kora reggel, és később este is működne az inverter.
Inverterbol is sokat hezitáltam milyen, és milyen erőset.
A túlméretezés, és az alulméretezés. Hibrid inverter lenne, későbbiekben ha jól muzsikál, menne az aksi hozzá, + panelek. 10kw invertert sokallom, annyi fogyasztásom nemigen lesz, szerintem elég lenne bőven egy 8kWos.
Abbol is a Deye SUN-10K-SG05LP3-EU néztem ki.
Fázisaszimetria, AFCI, és 48Vos olcsóbb aksik is jók hozzá.
Tudna valaki valami jót-rosszat hozzáfűzni ehez a kombinációhoz?Sok es egyre tobb van belole, messze nem a legolcsobb megoldas maga az inverter, de ahogy irtad a kedvezo es szabadon valazthato akku boven kompenzalja.
Mara 4-5 eves kiforrott technologia masodik iteracioja az SG05 sorozat, jobb hutessel es komolyabb felvezetokkel. -
cd930
senior tag
Sziasztok. Egy SK projekt-támogatás előtt állok, szereltetnék napelemet, amiről kB annyit tudtam h áramot termel, drága, soká térül meg, így nem is nagyon foglalkoztam vele.
Most hogy adott a támogatás, igy már érdekesebb. Azóta olvasgattam, úgymond tanulgattam róla. De kikérném mások-felhasználók véleményét. Nem akarnák eleinte egy erőművet, úgymond kipróbálásra pár panelt, de persze olyan összeállításban, hogy annak legyen is értelme, termeljen azért valamit.
Az évi fogyasztásom 4500kwh.
A tetőm kelet-nyugati tajolas, déli oldal nélkül. Paneleket a trina vertex 450w néztem ki, mivel az üzemi feszültségük magasabb mint az átlag. Terhelés alatt 42V körüli. Eleinte 6-6 panellel kezdeném kelet-nyugatra. 6 ilyen panel napkeltekor termel már annyit, hogy az invertert beindítsa. Más kisebb feszültségu panel nembiztos h biztonságosan termelne annyit gyengébb napsütésben, hogy elég legyen az inditofeszültsége az inverterhez.
Persze a kelet-nyugat 2 külön string lenne. Kora reggel, és később este is működne az inverter.
Inverterbol is sokat hezitáltam milyen, és milyen erőset.
A túlméretezés, és az alulméretezés. Hibrid inverter lenne, későbbiekben ha jól muzsikál, menne az aksi hozzá, + panelek. 10kw invertert sokallom, annyi fogyasztásom nemigen lesz, szerintem elég lenne bőven egy 8kWos.
Abbol is a Deye SUN-10K-SG05LP3-EU néztem ki.
Fázisaszimetria, AFCI, és 48Vos olcsóbb aksik is jók hozzá.
Tudna valaki valami jót-rosszat hozzáfűzni ehez a kombinációhoz?Nem tudom, most hogyan állunk az engedélyezett inverterekkel, de az utóbbi időben az az infó, hogy a pályázaton nem engedélyeznek kínai invertert.
-
jde
csendes tag
Sziasztok. Egy SK projekt-támogatás előtt állok, szereltetnék napelemet, amiről kB annyit tudtam h áramot termel, drága, soká térül meg, így nem is nagyon foglalkoztam vele.
Most hogy adott a támogatás, igy már érdekesebb. Azóta olvasgattam, úgymond tanulgattam róla. De kikérném mások-felhasználók véleményét. Nem akarnák eleinte egy erőművet, úgymond kipróbálásra pár panelt, de persze olyan összeállításban, hogy annak legyen is értelme, termeljen azért valamit.
Az évi fogyasztásom 4500kwh.
A tetőm kelet-nyugati tajolas, déli oldal nélkül. Paneleket a trina vertex 450w néztem ki, mivel az üzemi feszültségük magasabb mint az átlag. Terhelés alatt 42V körüli. Eleinte 6-6 panellel kezdeném kelet-nyugatra. 6 ilyen panel napkeltekor termel már annyit, hogy az invertert beindítsa. Más kisebb feszültségu panel nembiztos h biztonságosan termelne annyit gyengébb napsütésben, hogy elég legyen az inditofeszültsége az inverterhez.
Persze a kelet-nyugat 2 külön string lenne. Kora reggel, és később este is működne az inverter.
Inverterbol is sokat hezitáltam milyen, és milyen erőset.
A túlméretezés, és az alulméretezés. Hibrid inverter lenne, későbbiekben ha jól muzsikál, menne az aksi hozzá, + panelek. 10kw invertert sokallom, annyi fogyasztásom nemigen lesz, szerintem elég lenne bőven egy 8kWos.
Abbol is a Deye SUN-10K-SG05LP3-EU néztem ki.
Fázisaszimetria, AFCI, és 48Vos olcsóbb aksik is jók hozzá.
Tudna valaki valami jót-rosszat hozzáfűzni ehez a kombinációhoz? -
enginev3.0
félisten
Csak azért húztam fel ennyire, mert előtte már 3.3v fölött egy kicsivel is kiírta hogy teljesen feltöltve és nem ment bele több
-
asdf_
veterán
Gondolom nem a magyar forgalmazón keresztüli termék, hanem valaki direktben vette valami holland kikötőből, vagy attól, aki onnan vette, így meg kb. olyan garija lehet mint amit múltkor olvastam, hogy légkondi bérgyártatva egyvalakinek egy fantáziamárkanévre matricáztatva, ment egy konténernyi, és a gari úgy van intézve rá, hogy a megrendelő kapott +x kültérit, +y beltérit meg vagy 50 távirányítót és ebből oldja meg, ahogy akarja. Ha a telepítő csódbe ment, akkor nem él, nem lehet megtudni tőle, hogy anno kitől vette a cuccot. Más kérdés, hogy ismert, nem noname gyártó szerintem azért ilyenkor nem húzza be fülét, farkát, hanem segit (na meg persze normális gyártónak nem lesz 32 panelből vagy tíz cellahibás -de ez persze lehet szállítási, kivitelezési hiba is, még mielőtt a gyártót felnégyeljük-)
De valami solaredge-es csoportban kutakodnék, mert egyesével látta kihullani a paneleket a tulaj (nagyon esetleg optis Huawei). -
Strezi
őstag
Cell OVPR 3.448V latszik oknak, amugy ez boven jo. Efole tolteni teljesen lutri, csak kiall hibaval az inverter alol, es eles vagas lesz, potencialisan DC buszhibak az inverterben ha a pakk tolto mosfetje lekapcsol egy cella miatt.
-
enginev3.0
félisten
Ez mitől lehet? fully charged de csak 3.4, 3.5v-on állnak az akksik
-
kardkovacsi
senior tag
[link] erről tudtok valamit? Milyen típusú panelok voltak?
-
asdf_
veterán
Ez most egy másik telepítő, vagy még ugyanaz?. Mert vagy ez sem, vagy ha ugyanaz, még mindig nem ért hozzá.
(vagy nem tudja milyen paneled van fent?)
A panel Voc-ja 37,25 volt STC-n, 35,02 NOCT-on.Ezt 7-tel szorozva ENNEK kell 200V felett lennie.
Utána már beeshet ennél a Huavei-nél 150V-ig. Ide kell a 31,25 (29,03) voltot nézni. De mivel 35*7=245>200 és 29*7=203>150 így az égvilágon semmi félnivaló nincs, ez mindig el fog indulni 7 panellal.

(régi adattábla, ez még nem a HC-s verzió lesz ha jól rémlik, de ez most itt lényegtelen)Ugyanez a valóságban ma reggelről (10 panel, majdnem a fenti adatokkal, Longi ez is):
Még nem tud termelni, üresjáratban 351V a feszültség:

Elindul a termelés, beesik 299V-ra.

(Vagy csak összekeverte a sorokat? )
-
Strezi
őstag
Te most komolyan beszélsz?
Egyrészt, ha túlságosan nagy a bekötésed ellenállása, akkor az átfolyó áram négyzetével arányos lesz a melegedésed. Ha ez nagyobb szakaszon (kábelhosszon) oszlik el, az még hagyján, ha kis helyen (maga a kötés rossz), akkor egyenesen tűzveszélyes lehet.
Másrészt, ha a szolgáltatói oldalon túlfeszültség van és nem fogyaszt semmit a hálózatod, akkor gyakorlatilag kötéstől függetlenül meglesz nálad is a túlfeszültség. Ahhoz, hogy érdemben csökkenjen a házban a feszültség, fogyasztanod kell... ha fogyasztasz és csökken a feszültség, akkor az inverter be tud kapcsolni és elkezdheti kompenzálni a fogyasztásod, aminek hatására megint eljutsz odáig, hogy nem fogyasztasz a hálózatról, vagyis a hálózat túlfeszültsége mérhető nálad is.
Az egyensúlyi helyzet máshol lesz - valahol ott, amikor a termelésedet el tudod fogyasztani és a hálózatról is fel tudsz venni annyit, hogy az inverter ne kapcsoljon le.
...és erről beszéltem az elején.Pár ritka esetben, ha amúgy 3f a betáp de csak egy fázis túlfeszes legyen az utcáról v saját termelés miatt, lehet megoldás egy nagy egyfázisos terhelést indítani.
Voltie töltőnek van ilyen termelésvédő üzemmódja.
Sok a ha me a de, ritka esetben megoldás lehet.
A teljes megoldás hálózatfejlesztés hoányába, amit csináltam is párat a hibrid inverter, UPS szereléssel és nagy akkuval. -
Reggie0
titán
Te most komolyan beszélsz?
Egyrészt, ha túlságosan nagy a bekötésed ellenállása, akkor az átfolyó áram négyzetével arányos lesz a melegedésed. Ha ez nagyobb szakaszon (kábelhosszon) oszlik el, az még hagyján, ha kis helyen (maga a kötés rossz), akkor egyenesen tűzveszélyes lehet.
Másrészt, ha a szolgáltatói oldalon túlfeszültség van és nem fogyaszt semmit a hálózatod, akkor gyakorlatilag kötéstől függetlenül meglesz nálad is a túlfeszültség. Ahhoz, hogy érdemben csökkenjen a házban a feszültség, fogyasztanod kell... ha fogyasztasz és csökken a feszültség, akkor az inverter be tud kapcsolni és elkezdheti kompenzálni a fogyasztásod, aminek hatására megint eljutsz odáig, hogy nem fogyasztasz a hálózatról, vagyis a hálózat túlfeszültsége mérhető nálad is.
Az egyensúlyi helyzet máshol lesz - valahol ott, amikor a termelésedet el tudod fogyasztani és a hálózatról is fel tudsz venni annyit, hogy az inverter ne kapcsoljon le.
...és erről beszéltem az elején.Miert lenne tuzveszelyes? A tuzet a homerseklet okozza, nem a teljesitmeny. A szamitogepedben is felvesz parszaz wattot a vga, megsem gyullad ki tole. Ha arra gondoltad, hogy ezt hat meter 0.1-es litzehuzallal kene megoldani, akkor nalad van a hiba.
Igy van, minel nagyobb az ellenallas annal kisebb fogyasztas kell, hogy behuzza a feszt tiltas ala es mukodni tudjon a napelem, igy hasznalhatova valik a rendszered. Visszatermelni nehezebb, de legalabb magadnak tudod hasznalni. Most egyiket se.
Nalam olyan 1 Ohm koruli a hurokellenallas es meg eletben vagyunk.De nezzuk masfelol a kerdest: azon kivul, hogy hisztizel az elmunek meg itt a forumon mit tudsz tenni a helyzet javitasa erdekeben? Naugye.
-
VaZso
senior tag
Ha nagy a bekötésem ellenállása, akkor eleve jobban melegszik, de kitermelés is jobban megemeli a belső feszültséget, és a fogyasztás is jobban csökkenti azt...
Igy van. Viszont az elonye az, hogy a sajat fogyasztasod biztosan meg tudod termelni, mert kevesbe fuggsz a halozat feszultsegetol. Cserebe csak halozatra termelni kevesbe tudsz, mert jobban megemeli neked a feszultseget.
Te most komolyan beszélsz?
Egyrészt, ha túlságosan nagy a bekötésed ellenállása, akkor az átfolyó áram négyzetével arányos lesz a melegedésed. Ha ez nagyobb szakaszon (kábelhosszon) oszlik el, az még hagyján, ha kis helyen (maga a kötés rossz), akkor egyenesen tűzveszélyes lehet.
Másrészt, ha a szolgáltatói oldalon túlfeszültség van és nem fogyaszt semmit a hálózatod, akkor gyakorlatilag kötéstől függetlenül meglesz nálad is a túlfeszültség. Ahhoz, hogy érdemben csökkenjen a házban a feszültség, fogyasztanod kell... ha fogyasztasz és csökken a feszültség, akkor az inverter be tud kapcsolni és elkezdheti kompenzálni a fogyasztásod, aminek hatására megint eljutsz odáig, hogy nem fogyasztasz a hálózatról, vagyis a hálózat túlfeszültsége mérhető nálad is.
Az egyensúlyi helyzet máshol lesz - valahol ott, amikor a termelésedet el tudod fogyasztani és a hálózatról is fel tudsz venni annyit, hogy az inverter ne kapcsoljon le.
...és erről beszéltem az elején. -
Reggie0
titán
Le kell, és látszik a feszültséggörbén, hogy mások is lekapcsolnak, de ez a trafótól az egyik legtávolabbi hely sajnos, szinte mindenki jobb helyzetben van ebből a szempontból.
Visszaszabályozással nem vagyok előrébb, mert az utca nélkülem is túlfeszes, vagyis mindenképpen lekapcsolás a vége... és összelengnek...
Ha nagy a bekötésem ellenállása, akkor eleve jobban melegszik, de kitermelés is jobban megemeli a belső feszültséget, és a fogyasztás is jobban csökkenti azt... viszont ez nem ideális állapot, és annyira nem nagy a bekötésem ellenállása (feszültségesés az inverter és a szolgáltatói hálózat közötti szakaszon), hogy ez érdemben befolyásoljon.
Egyébként van olyan is, hogy az inverter "grid abnormal" hibaüzenettel kapcsol le túlzott feszültség-aszimmetria miatt.Ha nagy a bekötésem ellenállása, akkor eleve jobban melegszik, de kitermelés is jobban megemeli a belső feszültséget, és a fogyasztás is jobban csökkenti azt...
Igy van. Viszont az elonye az, hogy a sajat fogyasztasod biztosan meg tudod termelni, mert kevesbe fuggsz a halozat feszultsegetol. Cserebe csak halozatra termelni kevesbe tudsz, mert jobban megemeli neked a feszultseget.
-
VaZso
senior tag
Persze, le kell kapcsolnia, de akkor a tobbieknek is le kell. Viszont erre mondom, ha nagyobb a bekotesed ellenallasa, akkor mar a sajat terhelesed is gyorsan csokkenti a feszt, igy el tud indulni az inverter. Foleg, ha tud feszultsegfuggo visszaszabalyozast, akkor resztermelesen fog menni, hogy ne menjen fel a fesz lekapcsolasig.
Le kell, és látszik a feszültséggörbén, hogy mások is lekapcsolnak, de ez a trafótól az egyik legtávolabbi hely sajnos, szinte mindenki jobb helyzetben van ebből a szempontból.
Visszaszabályozással nem vagyok előrébb, mert az utca nélkülem is túlfeszes, vagyis mindenképpen lekapcsolás a vége... és összelengnek...
Ha nagy a bekötésem ellenállása, akkor eleve jobban melegszik, de kitermelés is jobban megemeli a belső feszültséget, és a fogyasztás is jobban csökkenti azt... viszont ez nem ideális állapot, és annyira nem nagy a bekötésem ellenállása (feszültségesés az inverter és a szolgáltatói hálózat közötti szakaszon), hogy ez érdemben befolyásoljon.
Egyébként van olyan is, hogy az inverter "grid abnormal" hibaüzenettel kapcsol le túlzott feszültség-aszimmetria miatt. -
Reggie0
titán
Nem. Ha pont annyit fogyasztok mint a termelésem, akkor valóban nem emelek a hálózat feszültségén, viszont, ha a hálózat feszültsége termelés nélkül is nyaldossa a 255V-ot valamelyik fázison, akkor az inverternek kutya kötelessége leállni egy idő után. Tehát azon a fázison többletterhelést kellene produkálnom a termelésen felül (köszönjük a kötelezően szimmetrikus inverterek telepítését nagyokosok ukáza alapján).
Most jellemzően az egyik fázis volt túlfeszültségben, de váltják egymást, mindhárom megteszi.
Azt hagytad ki a számításból, hogy az inverternek akkor is le kell kapcsolnia, ha külső hálózat irányából van rajta túlfeszültség.
Ez bruttós napelemes telepítések esetén dupla szívás, mert a saját fogyasztásodat sem tudod megtermelni, ha nincs a rendszerben "sziget üzemi" (hálózatról leválási) képességű telepítés - az ehhez szükséges kábelezéssel együtt.Persze, le kell kapcsolnia, de akkor a tobbieknek is le kell. Viszont erre mondom, ha nagyobb a bekotesed ellenallasa, akkor mar a sajat terhelesed is gyorsan csokkenti a feszt, igy el tud indulni az inverter. Foleg, ha tud feszultsegfuggo visszaszabalyozast, akkor resztermelesen fog menni, hogy ne menjen fel a fesz lekapcsolasig.
-
asdf_
veterán
Még egy kérdés: ha szétszedik 2x7-paneles körre ahogy kérem, azt írja a telepítő hogy borús napokon lehet hogy nem indul el rendesen az inverter mert 200V az induló fesz és az elméleti érték amit ez tud az 31Vx7=217V. Érdemes még 1-1 panelt feltenni vagy várjuk meg ezzel mit produkál? Köszönöm a segítségeteket!
Ez most egy másik telepítő, vagy még ugyanaz?. Mert vagy ez sem, vagy ha ugyanaz, még mindig nem ért hozzá.
(vagy nem tudja milyen paneled van fent?)
A panel Voc-ja 37,25 volt STC-n, 35,02 NOCT-on.Ezt 7-tel szorozva ENNEK kell 200V felett lennie.
Utána már beeshet ennél a Huavei-nél 150V-ig. Ide kell a 31,25 (29,03) voltot nézni. De mivel 35*7=245>200 és 29*7=203>150 így az égvilágon semmi félnivaló nincs, ez mindig el fog indulni 7 panellal.

(régi adattábla, ez még nem a HC-s verzió lesz ha jól rémlik, de ez most itt lényegtelen)Ugyanez a valóságban ma reggelről (10 panel, majdnem a fenti adatokkal, Longi ez is):
Még nem tud termelni, üresjáratban 351V a feszültség:

Elindul a termelés, beesik 299V-ra.

-
VaZso
senior tag
Nem. Ha pont annyit fogyasztok mint a termelésem, akkor valóban nem emelek a hálózat feszültségén, viszont, ha a hálózat feszültsége termelés nélkül is nyaldossa a 255V-ot valamelyik fázison, akkor az inverternek kutya kötelessége leállni egy idő után. Tehát azon a fázison többletterhelést kellene produkálnom a termelésen felül (köszönjük a kötelezően szimmetrikus inverterek telepítését nagyokosok ukáza alapján).
Most jellemzően az egyik fázis volt túlfeszültségben, de váltják egymást, mindhárom megteszi.
Azt hagytad ki a számításból, hogy az inverternek akkor is le kell kapcsolnia, ha külső hálózat irányából van rajta túlfeszültség.
Ez bruttós napelemes telepítések esetén dupla szívás, mert a saját fogyasztásodat sem tudod megtermelni, ha nincs a rendszerben "sziget üzemi" (hálózatról leválási) képességű telepítés - az ehhez szükséges kábelezéssel együtt. -
ifjmagyel
újonc
Nem is értem mmi volt az elgondolás...
A HC-s Huawei-nek 15A-s a bemenete. Sorba a paneleket nyilván nem kötjük, hiszen nem egy irányba néznek, párhuzamosan meg szintén nem kötjük, mert STC-n 13 amperes a panel.
Két külön DC túlfeszvédelem, meg két külön string kell (és ha nem 4 éves lenne, a munkadíjnak csak egy része kellene, hogy téged terheljen, mert hibás teljesítést mennének majd javítani).Még egy kérdés: ha szétszedik 2x7-paneles körre ahogy kérem, azt írja a telepítő hogy borús napokon lehet hogy nem indul el rendesen az inverter mert 200V az induló fesz és az elméleti érték amit ez tud az 31Vx7=217V. Érdemes még 1-1 panelt feltenni vagy várjuk meg ezzel mit produkál? Köszönöm a segítségeteket!
-
Reggie0
titán
Azért nem kapcsol fel, mert folyamatosan túlfeszültségben van az utcai hálózat.
Hosszú a légvezeték, alulméretezett a keresztmetszet, több utcát lát el a transzformátor.
Ennek következménye, hogy nagyon meg van emelve a transzformátor feszültsége (>248V) és nagy a feszültségingadozás (csúcsfogyasztás és völgyidőszak között is).
Sok napelem is került a környékre, nappal az emberek zöme dolgozik, és a feltekert transzformátor feszültségét csak egy kicsit kell megemelni, hogy 253V fölé kerüljön.Ebből következik, hogy, ha nem mennek a klímák, akkor iszonyatos a termelés. Ha mennek, akkor csak szar, hétvégén jellemzően csak vacak.
Ez meg nem valtoztat azon a tenyen, hogy ha a a fogyasztasod pont annyi, mint a termelesed, akkor 0V-ot valtoztatsz a feszultsegen, tehat be tud kapcsolni az invertered.
-
VaZso
senior tag
Azért nem kapcsol fel, mert folyamatosan túlfeszültségben van az utcai hálózat.
Hosszú a légvezeték, alulméretezett a keresztmetszet, több utcát lát el a transzformátor.
Ennek következménye, hogy nagyon meg van emelve a transzformátor feszültsége (>248V) és nagy a feszültségingadozás (csúcsfogyasztás és völgyidőszak között is).
Sok napelem is került a környékre, nappal az emberek zöme dolgozik, és a feltekert transzformátor feszültségét csak egy kicsit kell megemelni, hogy 253V fölé kerüljön.Ebből következik, hogy, ha nem mennek a klímák, akkor iszonyatos a termelés. Ha mennek, akkor csak szar, hétvégén jellemzően csak vacak.
-
Reggie0
titán
-
enginev3.0
félisten
Májusban kerültek a nevemre az mvm-es órák, előtte anyum nevén volt, és 2 hónap után sikerült visszaadniuk a 8000ft-ot amit valahogy túlszámláztak.
és pont most májusban volt az első olyan hónap amikor konkrétan 0kw -ot fogyasztottam mvm-től, ennyit is diktáltam be, kíváncsi leszek hogy mennyit számláznak majd, gondolom lesz valami rendszerhasználati díj is így.
-
VaZso
senior tag
-
Reggie0
titán
-
VaZso
senior tag
-
JMP
csendes tag
-
Reggie0
titán
-
VaZso
senior tag
-
JMP
csendes tag
Imádom az ilyen jó napokat
-
axioma
veterán
Töltsétek és küldjétek, mert elkészült a NÉP beadványa az Emberi Jogok Európai Bíróságához a szaldóelszámolás 10 éves korlátozásának ügyében:
Postára adási határidő: júNius 11. (még 6 nap)!
Na amugy fel se tunt volna... de kivancsisagbol megprobaltam a kalkulatort, es kijott egy 80+% onfogyasztas ami nonszensz... tenyleg allhatott a villanyorank az elozo ev nagy reszeben, mert a 14-15MWh eves termeles mellett jellemzoen 11MWh korul regisztralt a villanyorank mind a ket iranyban, most meg amit leszereltek eddig csak azt neztem hogy 1MWh extra betaplalas, de csak 1.5 vetelezes 2.5 feltoltes van benne. Szoval kivancsi leszek, hogy milyen szamlat fogunk a vegen kapni, elfogadjak-e valosnak...
(En ugyse adnam be, mert epp aruljuk a hazat, nem leszek tulaj mire vegigmegy.) -
eegerferenc
csendes tag
Töltsétek és küldjétek, mert elkészült a NÉP beadványa az Emberi Jogok Európai Bíróságához a szaldóelszámolás 10 éves korlátozásának ügyében:
Postára adási határidő: júNius 11. (még 6 nap)!
-
ifjmagyel
újonc
Nem is értem mmi volt az elgondolás...
A HC-s Huawei-nek 15A-s a bemenete. Sorba a paneleket nyilván nem kötjük, hiszen nem egy irányba néznek, párhuzamosan meg szintén nem kötjük, mert STC-n 13 amperes a panel.
Két külön DC túlfeszvédelem, meg két külön string kell (és ha nem 4 éves lenne, a munkadíjnak csak egy része kellene, hogy téged terheljen, mert hibás teljesítést mennének majd javítani).Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
-
stefanitsr
senior tag
-
siti
őstag
-
bazsimano
őstag
Ezek egy része PWM, inkább az MPPT nevűekből válogass, amiből a legkisebb is jó lehet neked.
igen, erre gondoltam:
-
stefanitsr
senior tag
-
bazsimano
őstag
Sziasztok! Egyáltalán nem vagyok jártas a napelem témában, ezért járulok hozzátok

A következő a helyzet: vidéken vagy egy kis kamra/sufni, ahol ledcsíkkal és egy 12v 7.5ah akkuval van megoldva a világítás. Az lenne a kérdésem, hogy ne legyen szükség az akku levétel, töltés...visszapakolásra...nem lehetne ezt egy kis 20-30wos napelemmel és egy mppt töltésvezérlővel pótolni? Mik a vélemények? nyilván a lényeg az lenne, hogy minél gazdaságosabban , de a biztonságot nem szem elől tévesztve!
Előre is köszönöm a tippeket, hozzászólásokat!
ehhez a kivitelezeshez jo lehet egy ilyen mppt?
-
asdf_
veterán
Csak annyi, hogy nyáron a padlástérben könnyen lehet akár 50 fok meleg, amit tetőz majd az inverter által kibocsátott hő is.
Szegény inverter belső elektronikájának hőfoka könnyen el fogja érni a teljesítmény korlátozátozó értéket (inverter függő, SAj esetében):Hőmérsékleti tartományok és a működés
-40 °C és +45 °C között: Az inverter 100%-os névleges teljesítményen képes üzemelni, nincs semmiféle hőmérséklet miatti korlátozás.
+45 °C és +60 °C / +65 °C között: Itt lép életbe a teljesítményvesztés (derating). Ahogy a környezeti hőmérséklet emelkedik 45 °C fölé, az inverter szoftvere intelligensen elkezdi visszaszabályozni a kimenő teljesítményt, hogy megvédje a belső alkatrészeket (főleg az IGBT modulokat) a túlmelegedéstől és a meghibásodástól.
+60 °C / +65 °C felett: Ez a kritikus lekapcsolási határ. Ha a környezet vagy a belső hűtőborda eléri ezt a szintet, az inverter biztonsági okokból teljesen leáll, és túlmelegedési hibakódot jelez.
Fontos pontosítás: A köztudatban és néhány régebbi marketinganyagban él egy olyan tévhit, miszerint "60 °C-ig nincs teljesítménykorlátozás". Ez ebben a formában nem pontos. A valóság az, hogy az inverter képes üzemelni akár 60 °C-ban is (tehát nem kapcsol le), de a maximális csúcsteljesítményét már 45 °C felett elkezdi fokozatosan korlátozni.Mint SAJ inverterrrel rendelkező, nem ezt tapasztaltam. Nálam 4,3 kWp panel van a 2,5 kW-os inverterre, ilyenkor júniusban, ha süt a nap, 5 és fél órán keresztül egy vízszintes vonalat húz, koppan van a termelés. Annak ellenére, hogy nemhogy odabent a készülékházban, hanem csak a hátuljára a bordák közé dugott érzékelővel mértem vele 60 fokot ilyenkor. Nem szabályzott az le semmit, inkább megdöglesztette volna magát. Kapott ventit, azóta nyugi van, 40 fok körül jár maximum.
-
axioma
veterán
Csak annyi, hogy nyáron a padlástérben könnyen lehet akár 50 fok meleg, amit tetőz majd az inverter által kibocsátott hő is.
Szegény inverter belső elektronikájának hőfoka könnyen el fogja érni a teljesítmény korlátozátozó értéket (inverter függő, SAj esetében):Hőmérsékleti tartományok és a működés
-40 °C és +45 °C között: Az inverter 100%-os névleges teljesítményen képes üzemelni, nincs semmiféle hőmérséklet miatti korlátozás.
+45 °C és +60 °C / +65 °C között: Itt lép életbe a teljesítményvesztés (derating). Ahogy a környezeti hőmérséklet emelkedik 45 °C fölé, az inverter szoftvere intelligensen elkezdi visszaszabályozni a kimenő teljesítményt, hogy megvédje a belső alkatrészeket (főleg az IGBT modulokat) a túlmelegedéstől és a meghibásodástól.
+60 °C / +65 °C felett: Ez a kritikus lekapcsolási határ. Ha a környezet vagy a belső hűtőborda eléri ezt a szintet, az inverter biztonsági okokból teljesen leáll, és túlmelegedési hibakódot jelez.
Fontos pontosítás: A köztudatban és néhány régebbi marketinganyagban él egy olyan tévhit, miszerint "60 °C-ig nincs teljesítménykorlátozás". Ez ebben a formában nem pontos. A valóság az, hogy az inverter képes üzemelni akár 60 °C-ban is (tehát nem kapcsol le), de a maximális csúcsteljesítményét már 45 °C felett elkezdi fokozatosan korlátozni.Ezen mondjuk - mivel ugyis a szigeteles felett van - az elvileg is leteznie kene passziv kiszellozes mellett egy aktiv atszelloztetes sokat segitene nyaron, telen meg egyszeruen kikapcs, aka'r letakar. Jo, mondjuk ilyen tetogeometrianal passz, a nyeregtetonel oldalfalon egyszerubb.
-
robi-k
őstag
Csak annyi, hogy nyáron a padlástérben könnyen lehet akár 50 fok meleg, amit tetőz majd az inverter által kibocsátott hő is.
Szegény inverter belső elektronikájának hőfoka könnyen el fogja érni a teljesítmény korlátozátozó értéket (inverter függő, SAj esetében):Hőmérsékleti tartományok és a működés
-40 °C és +45 °C között: Az inverter 100%-os névleges teljesítményen képes üzemelni, nincs semmiféle hőmérséklet miatti korlátozás.
+45 °C és +60 °C / +65 °C között: Itt lép életbe a teljesítményvesztés (derating). Ahogy a környezeti hőmérséklet emelkedik 45 °C fölé, az inverter szoftvere intelligensen elkezdi visszaszabályozni a kimenő teljesítményt, hogy megvédje a belső alkatrészeket (főleg az IGBT modulokat) a túlmelegedéstől és a meghibásodástól.
+60 °C / +65 °C felett: Ez a kritikus lekapcsolási határ. Ha a környezet vagy a belső hűtőborda eléri ezt a szintet, az inverter biztonsági okokból teljesen leáll, és túlmelegedési hibakódot jelez.
Fontos pontosítás: A köztudatban és néhány régebbi marketinganyagban él egy olyan tévhit, miszerint "60 °C-ig nincs teljesítménykorlátozás". Ez ebben a formában nem pontos. A valóság az, hogy az inverter képes üzemelni akár 60 °C-ban is (tehát nem kapcsol le), de a maximális csúcsteljesítményét már 45 °C felett elkezdi fokozatosan korlátozni. -
jbnd-007
tag
Invertál vagy nem invertál az inverter? Nahátakkormeg.

-
kanyi51
senior tag
Nem értek hozzá, se nem vagyok szakértő DE nekem tetszik
Ügyes munka 
-
Strezi
őstag
Van baj!
De tűzvédelmi nem kellett
-
stefanitsr
senior tag
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni az alábbiban!
A hardver: Huawei SUN2000-8KTL-M1 inverter, és 14 db LR5-54HPH-410M panel.
A tájolás: Két eltérő de szomszédos tetősík: 7 panel Délkeletre, 7 panel Délnyugatra, közöttük a vápa.
A hiba leírása: Alacsony délelőtti teljesítmény és 12:15-12:30 körül hirtelen teljesítményduplázódás tapasztalható. Hat után megint van egy kisebb beesés. A kivitelező mind a 14 panelt egyetlen füzérre (PV1) kötötte, a PV2 üres.
A kérdésem: Ha két füzér lenne akkor eltűnnének az ugrások/esések és kisimultabb lenne a görbe?Ha van rá mód, akkor mindenképp érdemes volna a két sztringet a két PV bemenetre kötni (ahogy fent asdf_ is javasolja), a tájolás miatt.
-
asdf_
veterán
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni az alábbiban!
A hardver: Huawei SUN2000-8KTL-M1 inverter, és 14 db LR5-54HPH-410M panel.
A tájolás: Két eltérő de szomszédos tetősík: 7 panel Délkeletre, 7 panel Délnyugatra, közöttük a vápa.
A hiba leírása: Alacsony délelőtti teljesítmény és 12:15-12:30 körül hirtelen teljesítményduplázódás tapasztalható. Hat után megint van egy kisebb beesés. A kivitelező mind a 14 panelt egyetlen füzérre (PV1) kötötte, a PV2 üres.
A kérdésem: Ha két füzér lenne akkor eltűnnének az ugrások/esések és kisimultabb lenne a görbe?Nem is értem mmi volt az elgondolás...
A HC-s Huawei-nek 15A-s a bemenete. Sorba a paneleket nyilván nem kötjük, hiszen nem egy irányba néznek, párhuzamosan meg szintén nem kötjük, mert STC-n 13 amperes a panel.
Két külön DC túlfeszvédelem, meg két külön string kell (és ha nem 4 éves lenne, a munkadíjnak csak egy része kellene, hogy téged terheljen, mert hibás teljesítést mennének majd javítani). -
ifjmagyel
újonc
-
gabor9991
addikt
Ha nincs árnyék akkor szerintem igen ez az első lépés nem is értem ezt így hogy gondolták
És ez szerintük rendben van így... -
ifjmagyel
újonc
Szia Gábor, igen 2022 óta megy így, optimalizáció nelkul. Jeleztem az elején a furcsa görbe alakot de szerinte az OK. volt. Most utána akarok járni és kijavíttatni vele. Akkor a 2 string a megoldás?
-
gabor9991
addikt
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni az alábbiban!
A hardver: Huawei SUN2000-8KTL-M1 inverter, és 14 db LR5-54HPH-410M panel.
A tájolás: Két eltérő de szomszédos tetősík: 7 panel Délkeletre, 7 panel Délnyugatra, közöttük a vápa.
A hiba leírása: Alacsony délelőtti teljesítmény és 12:15-12:30 körül hirtelen teljesítményduplázódás tapasztalható. Hat után megint van egy kisebb beesés. A kivitelező mind a 14 panelt egyetlen füzérre (PV1) kötötte, a PV2 üres.
A kérdésem: Ha két füzér lenne akkor eltűnnének az ugrások/esések és kisimultabb lenne a görbe?optimalizáló nélkül ez így teljesen rossz
pár éve fent lehet úgy tűnik, gondolom nem most lett ilyen?
miért nem tette két külön stringre a 2 oldalt? -
ifjmagyel
újonc
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni az alábbiban!
A hardver: Huawei SUN2000-8KTL-M1 inverter, és 14 db LR5-54HPH-410M panel.
A tájolás: Két eltérő de szomszédos tetősík: 7 panel Délkeletre, 7 panel Délnyugatra, közöttük a vápa.
A hiba leírása: Alacsony délelőtti teljesítmény és 12:15-12:30 körül hirtelen teljesítményduplázódás tapasztalható. Hat után megint van egy kisebb beesés. A kivitelező mind a 14 panelt egyetlen füzérre (PV1) kötötte, a PV2 üres.
A kérdésem: Ha két füzér lenne akkor eltűnnének az ugrások/esések és kisimultabb lenne a görbe? -
Heraldry
tag
Zavart, hogy reggel 9re már fel van töltve az akksi, meg van locsolva hajnalban az udvar és sokszor alig van fogyasztás, főleg ha nem vagyunk itthon. Szóval mondom vegyünk egy bojlert, akkor az csinálja a melegvizet, ne a gázkazán, amúgy is inkább a 70ezres bojler menjen mint a 350ezres kazán, így az legalább nyáron pihen, talán kicsit hosszabbodik az élettartama.
Kicsit izgultam, hogy majd ez meg egész nap pörgeti a napelemet és lehet kevés lesz a fentlévő
Hát, most reggel 9re melegszik fel a bojler amit este kifürdünk, utána feltölt az akksi és így ezután nincs fogyasztás
Már járatom inkább a klímát is hadd menjen, de még valamit kitalálok mit lehetne beizzítani.
Tényleg jó lenne egy elektromos autó pár plusz panellel, vagy egy hibrid amivel városban el lehet szaladgálni tisztán
Én egy felfújható Intex SPA-t fűtök a felesleggel.
Home Assistant alá integrálható, így a termeléstől függően fűtöm.
(megjegyzés: Ha vki ilyen felfújhatós SPA-ra költene, akkor érdemes olyat keresni amiben van néhány jet fúvóka. A sima, csak buborék eregetésre képes modellek élvezeti értéke eléggé megkérdőjelezhető szerintem...) -
axioma
veterán
Sima napelemes lámpa? Van minden féle, meg temus olcsó is.
(Nekem egész évben megy egy napelemes ikeás ledfüzér, amiben van egy tölthető ceruza elem és kész, persze ez csak hangulat világításnak jó, de egy használt 100W tábla is többe fog kerülni. meg vezérlő meg minden...)axioma
Nálunk egy 2,5kW inverter és 5kW akku van az előszobában, kb 4nm, persze szekrény, ruhák. Nincs fűtés, télen nem tűnt fel, de most kicsit melegebb a szoba, hőmérő szerint +1 fok (többnek gondoltam, ezért mértem meg)OK, de a 15kW az mar ennek 6x-osa:-) meg a falhutes azert is kell pluszban, mert az inverter mondjuk egy korlatos napi max leadas par %-at futi (az se feltetlen keves), a ferjem nas-ai meg nyugalmi allapotban esznek 3-400W-ot 0-24. Szoval hiaba az eszaki sarkaban lesz a haznak, de magas terdfalas tetoterben es atlaghoz kepest brutal hoszigeteles is lesz, igy ha nem kezeljuk helyben, a hazon belul oszlana el. Legkondi es fancoil tobb okbol elvetve. A falhutes meg majdnem ingyen lesz mukodtetesileg (szondabol).
-
bazsimano
őstag
Sima napelemes lámpa? Van minden féle, meg temus olcsó is.
(Nekem egész évben megy egy napelemes ikeás ledfüzér, amiben van egy tölthető ceruza elem és kész, persze ez csak hangulat világításnak jó, de egy használt 100W tábla is többe fog kerülni. meg vezérlő meg minden...)axioma
Nálunk egy 2,5kW inverter és 5kW akku van az előszobában, kb 4nm, persze szekrény, ruhák. Nincs fűtés, télen nem tűnt fel, de most kicsit melegebb a szoba, hőmérő szerint +1 fok (többnek gondoltam, ezért mértem meg)Köszi Neked is a választ! A "rendszer" már ki van építve. Tehát a ledcsikok és az akku már ott vannak. Jó erős fénye van, minden rendben. Csak ugye amikor lemerűl az akku, akkor mindig rá kell pattintani az akkutöltőt...nah ezt a mozzanatot szeretném kiiktatni egy ilyen napelemes megoldással. Mondjuk 2 havonta szoktam tölteni...nem sok..
-
siti
őstag
Sziasztok! Egyáltalán nem vagyok jártas a napelem témában, ezért járulok hozzátok

A következő a helyzet: vidéken vagy egy kis kamra/sufni, ahol ledcsíkkal és egy 12v 7.5ah akkuval van megoldva a világítás. Az lenne a kérdésem, hogy ne legyen szükség az akku levétel, töltés...visszapakolásra...nem lehetne ezt egy kis 20-30wos napelemmel és egy mppt töltésvezérlővel pótolni? Mik a vélemények? nyilván a lényeg az lenne, hogy minél gazdaságosabban , de a biztonságot nem szem elől tévesztve!
Előre is köszönöm a tippeket, hozzászólásokat!
Sima napelemes lámpa? Van minden féle, meg temus olcsó is.
(Nekem egész évben megy egy napelemes ikeás ledfüzér, amiben van egy tölthető ceruza elem és kész, persze ez csak hangulat világításnak jó, de egy használt 100W tábla is többe fog kerülni. meg vezérlő meg minden...)axioma
Nálunk egy 2,5kW inverter és 5kW akku van az előszobában, kb 4nm, persze szekrény, ruhák. Nincs fűtés, télen nem tűnt fel, de most kicsit melegebb a szoba, hőmérő szerint +1 fok (többnek gondoltam, ezért mértem meg) -
bazsimano
őstag
Hali,
Persze, nagyon sokféleképp meg lehet oldani.
Van egy rakás gyártó, aminek még load portja is van a töltésvezérlőn, ami pl programozható, hogy viselkedjen, pl kapcsolhat ledet, ha elmegy a napsütés.
Az egyik ilyen a Victron smartsolar mppt 100/15-
De vannak olcsóbb megoldások is (bár ez sem drága).
FB marketplace-en nézel hozzá egy nagyjából akármilyen napelem panelt használtan, összekötögeted és már működik is.Gondolom mindnképp érdemes márkás vezérlőt venni, nehogy "leégjen" a ház alapon.
-
stefanitsr
senior tag
Sziasztok! Egyáltalán nem vagyok jártas a napelem témában, ezért járulok hozzátok

A következő a helyzet: vidéken vagy egy kis kamra/sufni, ahol ledcsíkkal és egy 12v 7.5ah akkuval van megoldva a világítás. Az lenne a kérdésem, hogy ne legyen szükség az akku levétel, töltés...visszapakolásra...nem lehetne ezt egy kis 20-30wos napelemmel és egy mppt töltésvezérlővel pótolni? Mik a vélemények? nyilván a lényeg az lenne, hogy minél gazdaságosabban , de a biztonságot nem szem elől tévesztve!
Előre is köszönöm a tippeket, hozzászólásokat!
Hali,
Persze, nagyon sokféleképp meg lehet oldani.
Van egy rakás gyártó, aminek még load portja is van a töltésvezérlőn, ami pl programozható, hogy viselkedjen, pl kapcsolhat ledet, ha elmegy a napsütés.
Az egyik ilyen a Victron smartsolar mppt 100/15-
De vannak olcsóbb megoldások is (bár ez sem drága).
FB marketplace-en nézel hozzá egy nagyjából akármilyen napelem panelt használtan, összekötögeted és már működik is. -
bazsimano
őstag
Sziasztok! Egyáltalán nem vagyok jártas a napelem témában, ezért járulok hozzátok

A következő a helyzet: vidéken vagy egy kis kamra/sufni, ahol ledcsíkkal és egy 12v 7.5ah akkuval van megoldva a világítás. Az lenne a kérdésem, hogy ne legyen szükség az akku levétel, töltés...visszapakolásra...nem lehetne ezt egy kis 20-30wos napelemmel és egy mppt töltésvezérlővel pótolni? Mik a vélemények? nyilván a lényeg az lenne, hogy minél gazdaságosabban , de a biztonságot nem szem elől tévesztve!
Előre is köszönöm a tippeket, hozzászólásokat!
-
axioma
veterán
-
asdf_
veterán
Koszi mindenkinek! Ez a 2 oldalra 50 cm kicsit sok, gondolom a valosagban nem minden szereles ilyen (a mostanink sem), de azert 30+ lesz. Legter van, 275 a belmagassag.
A kiallo pocok es kesobb ahhoz szerelolemezre rogzitest megvettem, igy fogom akkor kerni. Lehet akkor megis inkabb kulso falon lesz (csak ott akkor vegyi dubel kell a legtomorseg visszaallitasa miatt, de azt meg inkabb most a hozzaerto generalos, mint kesobb a napelemes AS - ahogy sikerul - szabvany szerint...), mert helyigenyben ugy jobb a kihasznalas.Kintre nem raknám semmi pénzért. Ha fűthető akksis, akkor sem.
-
Strezi
őstag
Igazából már most jelentősen vissza esett a teljesítménye a paneleknek a meleg miatt, de még így is bőven kiszolgálnak
Most már nincs 4kw fölött a teljesítmény
Nekem a hőszipkás medencefűtés/hűtés/keringetés a nyári fogyasztó. Ugyan van két elektromos autó is, de keveset megyek.
-
enginev3.0
félisten
-
enginev3.0
félisten
Én amikor megvettem a házat, több ok miatt mindent elektromosra terveztem (leginkább nem akartam gázt a házban ezzel megszűntetve egy esetleges robbanásveszélyt, illetve olyan helyen lakom ahol a vezetékes gáz egyébként sem játszik).
A fűtésre két hőszivattyús klímám van, amivel február nagyjából közepétől november közepéig megoldom a hűtés fűtést, illetve fűtőszálas bojlerem van.
Ha nagyon el akarom tüntetni a termelés egy részét, akkor bekapcsolom az elektromos radiátort a pincében, ami szárítja a pincét, és nagyjából ennyit tudok tenni amíg valami elektromos jármű nem jön a házhoz.Nekem pincébe van az inverter és az akksi, tök jó időt csináltak télen is, 10 fok alá nem ment a hőmérséklet még a hidegben sem, és ha egyszer kicserélem ott az ajtót műanyagra akkor még jobb lesz
De mindegy, egyelőre ennyi megy, nincs több ötletem, napi 20-24kw termelés/fogyasztásom van.
Ez már most több mint amikor csak a hálózat ment
Persze többet is locsolok, meg egy két apróságAztán ha lesz valami verhetetlen ötletem akkor majd még beiktatom
Sajnos a klímás fűtés nálam nem játszik, nem a legjobb minőségű klíma lett anno felszerelve és nekem nem jött be a vele való fűtés télen, ha meg süt a nap akkor nincs igazán szükség fűtésre
plusz gáznál általányt fizetek, és így tök jól ki szoktam jönni aggódás nélkül a fűtésselMajd ha kész lesz még az emelet, oda kell tenni 1 vagy 2 klímát nyáron hűteni
-
stefanitsr
senior tag
Zavart, hogy reggel 9re már fel van töltve az akksi, meg van locsolva hajnalban az udvar és sokszor alig van fogyasztás, főleg ha nem vagyunk itthon. Szóval mondom vegyünk egy bojlert, akkor az csinálja a melegvizet, ne a gázkazán, amúgy is inkább a 70ezres bojler menjen mint a 350ezres kazán, így az legalább nyáron pihen, talán kicsit hosszabbodik az élettartama.
Kicsit izgultam, hogy majd ez meg egész nap pörgeti a napelemet és lehet kevés lesz a fentlévő
Hát, most reggel 9re melegszik fel a bojler amit este kifürdünk, utána feltölt az akksi és így ezután nincs fogyasztás
Már járatom inkább a klímát is hadd menjen, de még valamit kitalálok mit lehetne beizzítani.
Tényleg jó lenne egy elektromos autó pár plusz panellel, vagy egy hibrid amivel városban el lehet szaladgálni tisztán
Én amikor megvettem a házat, több ok miatt mindent elektromosra terveztem (leginkább nem akartam gázt a házban ezzel megszűntetve egy esetleges robbanásveszélyt, illetve olyan helyen lakom ahol a vezetékes gáz egyébként sem játszik).
A fűtésre két hőszivattyús klímám van, amivel február nagyjából közepétől november közepéig megoldom a hűtés fűtést, illetve fűtőszálas bojlerem van.
Ha nagyon el akarom tüntetni a termelés egy részét, akkor bekapcsolom az elektromos radiátort a pincében, ami szárítja a pincét, és nagyjából ennyit tudok tenni amíg valami elektromos jármű nem jön a házhoz. -
emvy
félisten
-
jbnd-007
tag
Zavart, hogy reggel 9re már fel van töltve az akksi, meg van locsolva hajnalban az udvar és sokszor alig van fogyasztás, főleg ha nem vagyunk itthon. Szóval mondom vegyünk egy bojlert, akkor az csinálja a melegvizet, ne a gázkazán, amúgy is inkább a 70ezres bojler menjen mint a 350ezres kazán, így az legalább nyáron pihen, talán kicsit hosszabbodik az élettartama.
Kicsit izgultam, hogy majd ez meg egész nap pörgeti a napelemet és lehet kevés lesz a fentlévő
Hát, most reggel 9re melegszik fel a bojler amit este kifürdünk, utána feltölt az akksi és így ezután nincs fogyasztás
Már járatom inkább a klímát is hadd menjen, de még valamit kitalálok mit lehetne beizzítani.
Tényleg jó lenne egy elektromos autó pár plusz panellel, vagy egy hibrid amivel városban el lehet szaladgálni tisztán
A nyárral nem tudok mit kezdeni, de tavasszal/ősszel arra gondoltam, hogy egy okoskonnektorba bedugok egy hősugárzót és ha van legalább 1000 W plusz termelés, akkor elfűtöm. Persze bizonyos határig, nem csinálhatok 30 fokot a házban.
-
emvy
félisten
Zavart, hogy reggel 9re már fel van töltve az akksi, meg van locsolva hajnalban az udvar és sokszor alig van fogyasztás, főleg ha nem vagyunk itthon. Szóval mondom vegyünk egy bojlert, akkor az csinálja a melegvizet, ne a gázkazán, amúgy is inkább a 70ezres bojler menjen mint a 350ezres kazán, így az legalább nyáron pihen, talán kicsit hosszabbodik az élettartama.
Kicsit izgultam, hogy majd ez meg egész nap pörgeti a napelemet és lehet kevés lesz a fentlévő
Hát, most reggel 9re melegszik fel a bojler amit este kifürdünk, utána feltölt az akksi és így ezután nincs fogyasztás
Már járatom inkább a klímát is hadd menjen, de még valamit kitalálok mit lehetne beizzítani.
Tényleg jó lenne egy elektromos autó pár plusz panellel, vagy egy hibrid amivel városban el lehet szaladgálni tisztán
Nyaron mindenkepp tul sok lesz. EV-vel is, hacsak nem mesz sokat vele.
-
enginev3.0
félisten
Zavart, hogy reggel 9re már fel van töltve az akksi, meg van locsolva hajnalban az udvar és sokszor alig van fogyasztás, főleg ha nem vagyunk itthon. Szóval mondom vegyünk egy bojlert, akkor az csinálja a melegvizet, ne a gázkazán, amúgy is inkább a 70ezres bojler menjen mint a 350ezres kazán, így az legalább nyáron pihen, talán kicsit hosszabbodik az élettartama.
Kicsit izgultam, hogy majd ez meg egész nap pörgeti a napelemet és lehet kevés lesz a fentlévő
Hát, most reggel 9re melegszik fel a bojler amit este kifürdünk, utána feltölt az akksi és így ezután nincs fogyasztás
Már járatom inkább a klímát is hadd menjen, de még valamit kitalálok mit lehetne beizzítani.
Tényleg jó lenne egy elektromos autó pár plusz panellel, vagy egy hibrid amivel városban el lehet szaladgálni tisztán
-
axioma
veterán
Koszi mindenkinek! Ez a 2 oldalra 50 cm kicsit sok, gondolom a valosagban nem minden szereles ilyen (a mostanink sem), de azert 30+ lesz. Legter van, 275 a belmagassag.
A kiallo pocok es kesobb ahhoz szerelolemezre rogzitest megvettem, igy fogom akkor kerni. Lehet akkor megis inkabb kulso falon lesz (csak ott akkor vegyi dubel kell a legtomorseg visszaallitasa miatt, de azt meg inkabb most a hozzaerto generalos, mint kesobb a napelemes AS - ahogy sikerul - szabvany szerint...), mert helyigenyben ugy jobb a kihasznalas. -
asdf_
veterán
+ az elosztó kezelhetőségi elvárása. A DC kapcsoló ne legyen 150(?) centi felett. Meg kényelmesebb is, ha a kijelzőt (már ha van) nem csak sámliról látod.
Amúgy szerintem nem elvetendő, hogy mehet az a falfhűtés telibe, csak négy valami már álljon ki a falból, amikor csinálják, arra felraksz majd a vakolás után a falra egy keretet, aztán a keretre már úgy és oda rögzíted az invertert, ahogy kényelmes. (amíg kiáll, addig viszont pezsgősdugó a végére, hogy ne legyen baleset) -
Strezi
őstag
A gyors web keresés ezeket dobta ki.

A függesztő keret (már amelyiken van, az újabbakon úgy emlékszem van) valamivel lejjebb keveredik, mint 500 mm a plafontól, vagy fölötte levő egyéb tárgytól.
Saccra olyan 15-20 centivel lejjebb van a tetejétől a két felső furata a keretnek a dokumentációja szerint.
Még annyit tennék hozzá, hogy három okból is érdemes viszonylag alacsonyra tenni, kb. az inverter teteje legyen 180-190 között:
- hűtésnél sokat számit hogy a helyiségben honnan tudja szivni a levegőt, legyen hely bőven felette a rétegződött levegőnek.
- szerelésnél nagyon nem mindegy hogy állva / ülve vagy fellépőről / létráról kell szerelni
- Akku kábelezés sokkal rövidebben és praktikusabban alakitható ki ha kicsi a távolság a padlónálló akku és az inverter alja között. -
stefanitsr
senior tag
Leendo hazunkban egy kulon elektromos helyisegbe tervezzuk az invertert, de nagy lesz ott a hotermeles (mas, allandoan bekapcsolt eszkozok is lesznek nagy szamban), ezert csak itt a plafon mellett a falba is csoveztetnenk hutest. Az inverter nincs me'g meg (lehet hogy majd csak par ev mulva), az biztos hogy 10-20kW-os kell. Van valakinek egy nagy valoszinuseggel jo lesz tippje, hogy hol kell miatta a hutesben helyet kihagyni? A falsaroktol szamitva mennyire rakhato es mi a jellemzo szelesseg manapsag, es milyen magassagban van (elsosorban a rogzitese, de ha ala se keruljon hutes, akkor kb. tol-ig)? Idealis esetben valaszfalra menne, a sarok es az ajto koze.
A gyors web keresés ezeket dobta ki.

A függesztő keret (már amelyiken van, az újabbakon úgy emlékszem van) valamivel lejjebb keveredik, mint 500 mm a plafontól, vagy fölötte levő egyéb tárgytól.
Saccra olyan 15-20 centivel lejjebb van a tetejétől a két felső furata a keretnek a dokumentációja szerint.
-
axioma
veterán
Leendo hazunkban egy kulon elektromos helyisegbe tervezzuk az invertert, de nagy lesz ott a hotermeles (mas, allandoan bekapcsolt eszkozok is lesznek nagy szamban), ezert csak itt a plafon mellett a falba is csoveztetnenk hutest. Az inverter nincs me'g meg (lehet hogy majd csak par ev mulva), az biztos hogy 10-20kW-os kell. Van valakinek egy nagy valoszinuseggel jo lesz tippje, hogy hol kell miatta a hutesben helyet kihagyni? A falsaroktol szamitva mennyire rakhato es mi a jellemzo szelesseg manapsag, es milyen magassagban van (elsosorban a rogzitese, de ha ala se keruljon hutes, akkor kb. tol-ig)? Idealis esetben valaszfalra menne, a sarok es az ajto koze.
-
nessh
tag
azért halott, mert 2 hónapja semmi infó nincs róla. Választás előtt kidobták, hogy kik részesülhetnek támogatásban és azóta csönd van.
Sajnos jelenleg minden pályázatnál ez van, mert ugye kormány váltás miatt megállt minden. Remélhetőleg nem kaszálják el a korábbi pályázatokat. Más pályázatban nekünk van 150-200 millió közötti megnyert pályázatunk
(15 db pályázat)Akivel úgy néz ki mi csináljuk ha lesz oep pályázat nála abban maradtunk, hogy lesz plusz rendelés is és úgy kihosszuk neki, hogy ne álljon benne pénze egyáltalán az anyagban ... így amikor kifizetik neki a pályázati pénzt pluszban lesz munkára a 1,5 millióval, de nálunk előre láthatólag lesz jelentősebb önrész is a plusz 10-15 kWh akku miatt mint ami a pályázatba belefér.
Én is szeretnék plusz munkát csináltatni, de a dupla árazás miatt ahogy nézem kb 2 milliót kéne fizetnem pluszba. Így inkább ott tartok hogy hagyom a francba... mondjuk ma hisztis vagyok, bevallom
-
Rolly
veterán
azért halott, mert 2 hónapja semmi infó nincs róla. Választás előtt kidobták, hogy kik részesülhetnek támogatásban és azóta csönd van.
Sajnos jelenleg minden pályázatnál ez van, mert ugye kormány váltás miatt megállt minden. Remélhetőleg nem kaszálják el a korábbi pályázatokat. Más pályázatban nekünk van 150-200 millió közötti megnyert pályázatunk
(15 db pályázat)Akivel úgy néz ki mi csináljuk ha lesz oep pályázat nála abban maradtunk, hogy lesz plusz rendelés is és úgy kihosszuk neki, hogy ne álljon benne pénze egyáltalán az anyagban ... így amikor kifizetik neki a pályázati pénzt pluszban lesz munkára a 1,5 millióval, de nálunk előre láthatólag lesz jelentősebb önrész is a plusz 10-15 kWh akku miatt mint ami a pályázatba belefér.
-
nessh
tag
1. Kb- halott ez a pályázat
2. Kifizetési menetrend miatt, a vállalkozónak az 1Mft feletti anyag és munkaköltséget saját zsebből kell meghiteleznie. Elmúlt évek tapasztalatai alapján hosszadalmas bizonytalan kifizetésre számítva a fenmaradó 1.5Mft állami pénzzel.
Ezért a nagytöbbség kb. az alső kifizetésel nagyságrendileg megegyező anyagköltséggel ajánl ki rendszereket. Ez 1 - 1.2MFt. Minden efeletti kaijánlás teljesen lutri ...
Telepiteni le kell ha elvállalja, kifizetni meg majd, ha, valamikor ...Azt hogy halott, hogy kell érteni? Nem élnek a lehetőséggel az emberek?
-
Strezi
őstag
Biztos volt már szó erről de nem értem. Nem értem a kivitelezőket. Nézegetem az árlistáikat, inverter kb 550-600k huf, akku 750-800k huf és mégis ha az ember a pályázat keretein belül akarja akkor a kettő együtt 2,5m huf. Ja és ez persze 10kwh akku, talán egy helyen láttam 16kwh-t. A régi mondás meg hogy "egy munka ára = anyag+munkadíj" az meg megint nem fair. Az invertert gondolom legtöbben hagyják ahol van, max az akkuval van mizéria.
Látott valaki olyan ajánlatot ahol esetleg más munka is belefér a keretbe? Pár napelem plusszba vagy mérő szabványosítás vagy bármi...
1. Kb- halott ez a pályázat
2. Kifizetési menetrend miatt, a vállalkozónak az 1Mft feletti anyag és munkaköltséget saját zsebből kell meghiteleznie. Elmúlt évek tapasztalatai alapján hosszadalmas bizonytalan kifizetésre számítva a fenmaradó 1.5Mft állami pénzzel.
Ezért a nagytöbbség kb. az alső kifizetésel nagyságrendileg megegyező anyagköltséggel ajánl ki rendszereket. Ez 1 - 1.2MFt. Minden efeletti kaijánlás teljesen lutri ...
Telepiteni le kell ha elvállalja, kifizetni meg majd, ha, valamikor ... -
nessh
tag
Biztos volt már szó erről de nem értem. Nem értem a kivitelezőket. Nézegetem az árlistáikat, inverter kb 550-600k huf, akku 750-800k huf és mégis ha az ember a pályázat keretein belül akarja akkor a kettő együtt 2,5m huf. Ja és ez persze 10kwh akku, talán egy helyen láttam 16kwh-t. A régi mondás meg hogy "egy munka ára = anyag+munkadíj" az meg megint nem fair. Az invertert gondolom legtöbben hagyják ahol van, max az akkuval van mizéria.
Látott valaki olyan ajánlatot ahol esetleg más munka is belefér a keretbe? Pár napelem plusszba vagy mérő szabványosítás vagy bármi...
-
stefanitsr
senior tag
Hmmm
Egy kis kezdős szigetnek nem is olyan rossz ajánlat. (Vagy esetleg kettős konverzióval).

-
Z_A_P
addikt
Akkor most nyáron van sok szabad kivitelezői kapacitás?
Olyat keresek akik felraknak 5 (meglevő) panelt string2-re. -
gorbep
őstag
A gemini szerint nem és ahogy írtam feljebb az egyik legnagyobb magyarországi napelemes cég tájékoztatása is azt állítja hogy hazai forrás.
a gemini ezt írja:A 2026 elején futó Otthoni Energiatároló Program (OETP) valójában teljes egészében hazai forrásból valósul meg.
A pontos háttér:
A program neve: Otthoni Energiatároló Program (OETP)
Közreműködő szervezet: Nemzeti Energetikai Ügynökség Zrt. (NEU Zrt.)
Finanszírozás: Ez a 100 milliárd forintos keretösszegű lakossági akkumulátor-pályázat egy tisztán hazai költségvetési forrásból finanszírozott program. Nem kapcsolódik hozzá közvetlen uniós RRF-kód vagy REPowerEU-s brüsszeli lehívás.Miért történt a keveredés?
A félreértést az okozza a piacon, hogy korábban szinte az összes nagy napelemes és energiatárolós program (mint pl. az RRF-6.2.1 vagy a Napenergia Plusz Program) az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközéből (RRF) futott.
Ez a mostani, 2026-os Otthoni Energiatároló Program (2026/OETP/01) azonban egy különálló kezdeményezés. A pályázat hivatalos kiírója a Nemzeti Energetikai Ügynökség Zrt. (NEU Zrt.), a lebonyolítást a Nemzeti Fejlesztési Központ (NFFKU) végzi, a finanszírozása mögött pedig a magyar hazai költségvetés áll, nem közvetlen uniós alapok.
Ezt magában a hivatalos pályázati felhívásban is leellenőrizheted: a fejlécben nem az EU-s projekteknél megszokott „Széchenyi Terv / Európai Unió” logók és RRF-es finanszírozási záradékok szerepelnek, hanem a hazai költségvetési programokra jellemző struktúraettől még lehet igazad.
Olyan mondta, aki a tűz közelében dolgozik... de nem kizárt, hogy félreértettem valamit, CO2 kvóta rémlik... Ha lényeges rá tudok kérdezni...
-
gabor9991
addikt
A gemini szerint nem és ahogy írtam feljebb az egyik legnagyobb magyarországi napelemes cég tájékoztatása is azt állítja hogy hazai forrás.
a gemini ezt írja:A 2026 elején futó Otthoni Energiatároló Program (OETP) valójában teljes egészében hazai forrásból valósul meg.
A pontos háttér:
A program neve: Otthoni Energiatároló Program (OETP)
Közreműködő szervezet: Nemzeti Energetikai Ügynökség Zrt. (NEU Zrt.)
Finanszírozás: Ez a 100 milliárd forintos keretösszegű lakossági akkumulátor-pályázat egy tisztán hazai költségvetési forrásból finanszírozott program. Nem kapcsolódik hozzá közvetlen uniós RRF-kód vagy REPowerEU-s brüsszeli lehívás.Miért történt a keveredés?
A félreértést az okozza a piacon, hogy korábban szinte az összes nagy napelemes és energiatárolós program (mint pl. az RRF-6.2.1 vagy a Napenergia Plusz Program) az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközéből (RRF) futott.
Ez a mostani, 2026-os Otthoni Energiatároló Program (2026/OETP/01) azonban egy különálló kezdeményezés. A pályázat hivatalos kiírója a Nemzeti Energetikai Ügynökség Zrt. (NEU Zrt.), a lebonyolítást a Nemzeti Fejlesztési Központ (NFFKU) végzi, a finanszírozása mögött pedig a magyar hazai költségvetés áll, nem közvetlen uniós alapok.
Ezt magában a hivatalos pályázati felhívásban is leellenőrizheted: a fejlécben nem az EU-s projekteknél megszokott „Széchenyi Terv / Európai Unió” logók és RRF-es finanszírozási záradékok szerepelnek, hanem a hazai költségvetési programokra jellemző struktúraettől még lehet igazad.
-
asdf_
veterán
-
jbnd-007
tag
Ha ez uniós pénz, akkor kell, hogy legyen valami határidő, ameddig el kell költeni, hogy ne vesszen el.
-
gorbep
őstag
The Man tegnap lenyilatkozta, hogy augusztus 20-ig ne is számítsunk semmilyen döntésre, felmérés zajlik, és majd 20.-a után mondja meg merre van az arra...
Nem hiszem hogy az MNNSZ ezen bármiben is tudna módosítani.
Új hozzászólás Aktív témák
-
73992 - 73901
73992 - 73901 73900 - 73801 73800 - 73701 73700 - 73601 73600 - 73501 73500 - 73401 73400 - 73301 73300 - 73201 73200 - 73101 73100 - 73001 73000 - 72901 72900 - 72801 72800 - 72701 72700 - 72601 72600 - 72501 72500 - 72401 72400 - 72301 72300 - 72201 72200 - 72101 72100 - 72001 72000 - 70001 70000 - 68001 68000 - 66001 66000 - 64001 64000 - 62001 62000 - 60001 60000 - 58001 58000 - 56001 56000 - 54001 54000 - 52001 52000 - 50001 50000 - 48001 48000 - 46001 46000 - 44001 44000 - 42001 42000 - 40001 40000 - 38001 38000 - 36001 36000 - 34001 34000 - 32001 32000 - 30001 30000 - 28001 28000 - 26001 26000 - 24001 24000 - 22001 22000 - 20001 20000 - 18001 18000 - 16001 16000 - 14001 14000 - 12001 12000 - 10001 10000 - 8001 8000 - 6001 6000 - 4001 4000 - 2001 2000 - 1
-
Fórumok
Mobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokPROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Lakáshitel, lakásvásárlás
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Milyen okostelefont vegyek?
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Guild Wars 2 (GW2)
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Fotók, videók mobillal
- Destiny 2 (Xbox One, PS4, PC)
- E-roller topik
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest
Cég: aiMotive Kft.
Város: Budapest

(vagy nem tudja milyen paneled van fent?)





Ügyes munka
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet!


Geresics

