Karácsonyi telefonajánló 2017

Közeledik az év vége, piacon van szinte az összes olyan telefon, amit a gyártók erre az esztendőre terveztek, összeszedjük a legjobb ajánlatokat.

Trendek idén

Nem vagyunk mindent tudó orákulumok, nem ismerjük az összes szolgáltató titkos flottás ajánlatát és nem tudunk előrántani a kínai net bugyraiból olyan oldalakat, ahol féláron van valami bármi máshoz képest, de hát csak okostelefonok között éldegélünk az év 365 napján. Úgyhogy megpróbáljuk összeszedni, hogy melyik kategóriában milyen készülék lehet jó vétel. Privát üzenetben, emailben, Facebookon így is annyi kérdést kapunk pontosan ilyen témában, amiből talán le tudunk vonni egy általános konzekvenciát arra nézvést, hogy általában mit keresnek a vásárlók egy telefonban.

Bár ennek az írásnak az apropója, hogy aki telefont óhajt venni karácsonyra, annak milyen lehetőségei vannak, alapvetően felfogható cikkünk egy éves összegzés gyanánt is, hiszen ilyenkor általában felsoroljuk a legjobb vételeket kategóriánként. Ebbe pedig nyilván olyan készülékek kerülnek bele, amelyek vagy kiemelkedőek valamiért, vagy vonzó árazásuk miatt jöhetnek képbe. A kínálat ráadásul egyre csak bővül, ma már egyáltalán nem ördögtől való egy relatív ismeretlen, kínai gyártó modelljét választani, arról nem is beszélve, hogy visszatért a Nokia, megerősödött a OnePlus és a Xiaomi, miközben a nagyobb gyártók sem teszetoszáskodtak és tudtak piacra dobni árban és szolgáltatásban is kívánatos termékeket.

De még mindig mellé lehet nyúlni, főleg az alacsonyabb árszegmensben. Noha általánosságban el lehet mondani, hogy olyan roppant szörnyűséges döntést nem hozhatunk, az már nagyon nem mindegy, hogy egy adott összegért cserébe mit nyújt egy készülék. És ezzel párhuzamosan mielőtt bárki telefon vásárlásán töprengene, egy pillanatra gondolkodjon el, hogy igazából mégis mire szeretné használni a készüléket (vagy ha ajándékba megy, akkor a majdani júzer), mik a legfontosabb dolgok, mi az amiről hajlandó lemondani és leginkább: mik az anyagi lehetőségek.


[+]

Kismillió kutatást csinált kismillió kutató arról, hogy egy okostelefonnál mi alapján választanak vásárlók. Nekünk mondjuk ezekre pont semennyi szükségünk nem volt, a hozzánk érkező kérdések, a tesztjeink különböző oldalainak olvasottsági statisztikái és a fórumban érkező hozzászólások alapján viszonylag egyértelmű, hogy a kamera és az üzemidő a két leglényegesebb paraméter akkor, amikor valaki egy fokkal tudatosabban vesz telefont, mint egy random macska, akinek csak a formaterv szempont. Nyilván nem csak erről a két dologról szól a történet, de irgalmatlan sokat fotózunk telefonnal és irgalmatlan idegesek vagyunk, amikor hamarabb lemerül, mint ahogyan töltőhöz jutnánk. És mi ezt teljesen meg is értjük, mi is júzerek vagyunk, ugyanolyan átlagfelhasználók akkor, amikor nem tesztelünk egy mobilt, hanem csak használnánk. Mint egy ember.

Belépő kategória

A legolcsóbb okostelefonok mezőnyében még azért félre lehet nyúlni. Pedig ez egy baromi izgalmas kategória, mert itt nyilván a gyártók ott spórolnak, ahol csak tudnak, kis pénzből kell piacra tenni egy vállalható terméket, ezen pedig még mindig elég sokan elcsúsznak, mert ott vágják meg a büdzsét, ahol a leginkább nem lenne szabad: a hardveren. Ha valahol nagyon-nagyon, szemtelenül jó áron van egy jobban csengő márka modellje a polcon, akkor kezdd azzal, hogy megnézed, hogy mennyi RAM van benne. Ha csak 1 GB, akkor dobd félre és menekülj, ezzel ma már nem lehet értelmezhető felhasználói élményt nyújtani, csak döcögős, szaggató, legjobb esetben is komótos működést. És ezt egyébként nem fogja okvetlenül érezni a vásárló akkor, amikor a kiállított telefon menüjében lapoz kettőt, de biztosak lehetünk benne, hogy elég telepíteni pár közösségi appot, hogy kifingassuk a hardvert.


Nokia 2 - 1 GB RAM [+]

Szóval a minimum beugró ma már legyen 2 GB RAM és főleg ebben a kategóriában egy nyolcmagos processzor. Nem a magok száma határozza meg a sebességet, persze. De 2017-ben az olcsó telefonokba rakott négymagos chipsetek általában évekkel ezelőtti technológiai szinten vannak, a legcsirkébb MediaTek lapkák sem okvetlenül a számítási kapacitás miatt véreznek el, hanem a melléjük tett harmatgyenge GPU okoz agyérgörcsöt. A Qualcommnak is van még egészen nevetséges teljesítményű cucca, a Snapdragon 2-essel kezdődő szériája felett eljárt az idő. Szóval legyen nyolc mag, azzal sem okvetlenül biztosítjuk be magunkat, de 2 GB RAM mellett már ebben a kategóriában hellyel-közzel elég lesz az eredmény, bármilyen is az a chipset. Játszani persze csak grafikailag egyszerűbb alkalmazásokkal akarjunk, noha vannak olyan belépő árszintű modellek, amelyek megugorják a középkategóriás piac elvárásait is.

Alcatel One Touch Pop 3 (5) - 4 GB belső tárhellyel
Alcatel One Touch Pop 3 (5) - 4 GB belső tárhellyel

Szükségünk lesz még tárhelyre, a 16 GB-os belső kapacitás jól hangzik, de ennek a felét simán elfoglalhatja az oprendszer és a beleszórt, sokszor felesleges alkalmazáshalmaz, szóval még felrakunk mi is néhány appot, aztán a gyerek második szülinapját videózzuk éppen, amikor elfogy a tárhely. Megoldás lehet a microSD, de ha két SIM-ünk van, akkor általában a memóriabővítésről le kell mondjunk, vannak persze kivételek, de sajnos ez a jellemző. 8 GB-os kapacitással felszerelt telefont viszont le se vegyünk a polcról.

A kontrasztaránya harmatos, de a maximális fényereje magas
Moto E3: 1 GB RAM, 8 GB tárhely [+]

És akkor vannak az extrák, amelyek ebben a kategóriában viszonylag ritkák. Ha van ujjlenyomat-olvasó, az már nagy dolog, bár tegyük hozzá, hogy egy csomó kínai márkánál a működési hatékonysága finoman szólva is az esetleges szintet hozza. Ha fémházas a készülék, az szintén jó pont lehet, ha az átlagnál combosabb akku van benne, akkor az is előnyt jelent, a kameráktól viszont belépő szinten még mindig nem kell sokat várni, noha ma már alap, hogy autofókusz van hátul, de a szenzorok elég harmatos képességűek, ráadásul a szoftvermérnökök sem erőltetik túl magukat, hogy összekalapáljanak valami ezt hellyel-közzel elfedő algoritmust.


Leagoo S8 - az ujjlenyomat-olvasó 10-ből 3-szor működik [+]

Na, ennyi felvezető után ideje konkrétan is átnyálazni a lehetőségeket, a felső határt 40 ezer forintnál húzzuk meg. A kártyafüggetlen és a szolgáltatói, feltöltőkártyás ajánlatokat vesszük alapul, azzal most talán nem érdemes kalkulálgatunk, hogy a kedves olvasónak pont most jár le a hűségideje és a kedvezményes listából válogathat. Az árak kapcsán a hivatalos, bruttó árakat próbáljuk nézni, nem pedig az aluljárós GSM-kalitkák pult alatti kínálatát, a kínai webshopokra pedig majd külön kitérünk később, tehát:

Ismét eljött hozzánk egy ár/érték bajnok Redmi
A Xiaomi Redmi 4A és 5A majdnem ugyanaz [+]

A piacon levő legolcsóbb okostelefonokat rögtön vessük el, 20 ezer alatt nincs olyan termék, ami 2 GB RAM-ot kapott volna. Az első értelmezhető konfigurációt kínai eszközök nyújtják, még mindig létezik Doogee X5 Pro, pedig az már két éves modell, szóval frissítést már nem kap, technológia szempontjából kissé koros, de ha nagyon nincs rá több keret, akkor ezzel indul a lista. Aztán jön a Homtom HT16 Pro nagyon hasonló képességekkel, de az a helyzet, hogy elég hamar el fogunk jutni az ebben a kategóriában elérhető legjobb ajánlatig, amit a Xiaomi Redmi 4A képvisel, illetve ez már-már múlt idő, mert pont megjött karácsonyra az 5A, ami egyébként tök ugyanaz, csak már friss oprendszer van rajta és MIUI 9-es kezelőfelület. És 30 ezer forintot kérnek érte, ami miatt ebben a kategóriában simán best buy. Legalábbis azoknak, akiknek elég az 5 hüvelykes kijelző. Akiknek pedig nem, azok vegyenek Redmi Note 5A-t, ami csont ugyanez, csak nagyobb. A Xiaomi ezt ügyesen csinálta.


Így villog az Alcatel A5 LED hátlapja

Szóba jöhet a Meizu M5, ami már 5,2 hüvelykes kijelzőt kapott, ez az egyik első Meizu, ami az összes hazai hálózaton vígan kommunikál, csinos, gyors, különösebb hibája nincs. Ettől a ponttól már befutnak az ismertebb márkák is, a tavalyi Samsung Galaxy J3, ami azért nem egy erőgép 1,5 GB RAM-mal és a Speadtrum chipsettel, akkor már inkább egy LG X screen lehet nyerő, amiben legalább van annyi trükk, hogy kapott egy másodlagos kijelzőt. Becsúszott a 40 lepedős árszint alá év végére a Nokia 3 is, vegytiszta Androiddal, jó összeszerelési minőséggel, de nem túl acélos teljesítménnyel, viszont itt azért látni kell, hogy ez cucc 4 hónappal ezelőtt még 53 ezres áron startolt, akkor azt is írtuk, hogy a negyedével olcsóbb kéne legyen. Hát, ez elég hamar összejött, 40-ért már életképes alternatíva. Ugyanezt nyújtja a Huawei Y6 (2017), ami szintén drágán indított, de lecsúszott ebbe a szegmensbe gyorsan. Van még az Alcatelnek is ajánlata, az A5 LED legalább tud valami vicceset a villogó hátlappal és egy fél szinttel erősebb, mint a Nokia, vagy a Huawei, de megszorongatni egyik sem tudja a Xiaomi üdvöskéit ebben a kategóriában.

A középkategória alsó szegmense

Pont kicsivel 40 ezer forint felett a legjobb ajánlat egyértelműen a Xiaomi Redmi 4X. Gyors proci, 3 GB RAM, fémház, ujjlenyomat-olvasó, jókora akkumulátor, ennyi pénzért ez egy kiemelkedően jó vétel. Az LG K10 (2017) is korrekt masina, noha abból a biometrikus szenzor hiányzik, de a koreai gyártó jó minőségű, könnyen kezelhető, kellően potens terméket kínál. A Huawei P8 Lite viszont kicsit már koros, cserébe olcsó, de talán érdemesebb inkább a P9 Lite-ot választani, az egy frissebb modell, noha valamelyest drágább. A P9 Lite mini relatív friss ajánlat, a Snapdragon 425-ös chipset is elég, de azért itt teljesítményben összességében karcsúbb az eredmény, mint amit a Xiaomi nyújt. Akinek nagyobb készülékre fáj a foga, annak is nyújt a Xiaomi megfelelő alternatívát, a Redmi Note 4 szintén roppant kedvező árfekvésű és teljesen korrekt masina Snapdragon 625-ös chipsettel, Full HD kijelzővel és 3 GB RAM-mal.

Feketébe bújt a Redmi sorozat egyik legifjabb tagja, a 4X, de vannak más színvariációk is
Feketébe bújt a Redmi sorozat egyik legifjabb tagja, a 4X, de vannak más színvariációk is [+]

A friss Galaxy J3 sokban változott a tavalyi modellhez képest, hardveresen ugyan erősebb lett, de az AMOLED kijelzőt elhagyták, pedig azzal lenne igazán ütős. Van viszont egy olyan tulajdonsága, ami sokaknak lényeges: a két SIM mellé még microSD is betolható, ami ritkaságnak számít a piacon és bizonyára lesznek olyanok, akik emiatt választják a Samsung modelljét. Ha ez nem létszükséglet, akkor viszont ott van a Honor 8 Lite, amit sajnos nem lehet túl sok helyen kapni, de ár/érték arányban jó vételnek számít. A Nokia 5 is szóba jöhet, ennek is csökkent az ára, a Sony pedig az Xperia XA-val képviselteti magát, bár ez sem friss cucc. Az LG viszont a Q6-tal egész ütőképes modellt hozott ki idén, a hosszúkás kijelző elég ritka ezen az árszinten. Nem egy erőgép, de jól optimalizált a szoftver, korrekt a kamera, jó az üzemidő.


Az LG Q6 a középkategóriába hozza el a 18:9-es kijelzőt[+]

Ha olyan telefont keresünk ebben a kategóriában, ami friss szoftverrel jön, minőségi és még extrát is nyújt, akkor megint a Xiaomi fog kiesni a legjobb ajánlatokat böngészve, az Mi A1 nevű cuccuk az idei év egyik meglepetése Android One platformra építve, két évnyi tutibiztos szoftverfrissítés ígéretével, tele módot kínáló kamerával és remek hardverrel (Snapdragon 625, 4 GB RAM, 64 GB tárhely), nemigen akad ezen az árszinten (65-75 ezer forint) bármi, ami akár csak meg is közelítheti. Kivéve a Moto G5-öt, ami ugyan szerényebb teljesítményű, de kamerában meglepően jó, ezen is szinte módosítatlan Android dolgozik, jó használni, remek társ a mindennapokban.


Galaxy J5: AMOLED kijelzővel [+]

A kategória értékesítési királya valószínűleg a Huawei P9 Lite (főleg a szolgáltatói jelenlét miatt), valamint a Samsung Galaxy J5 (2017) AMOLED kijelzővel. Mindkettő józan választás, hazai képviselettel, szervizháttérrel rendelkező gyártóktól jövő, szolgáltatóknál is elérhető modellekről van szó, amelyek biztosan hozzák azt, amit vállaltak. Sokkal kevésbé ismert a ZTE Nubia N1, ami nem egy friss termék, de pont ezért elég korrekt áron megy, aki kicsit ritkább masinára vágyik, az vessen rá egy pillantást bátran. A képzeletbeli, 75 ezer forintos kategóriahatárhoz közelítve már elérhető a Huawei P10 Lite, ami persze nem véletlenül “Lite”, főleg a kamera kapcsán nyújt kevesebbet, mint a P10, de ettől még ez is egy remek készülék, ahogyan a Sony Xperia XA1-et is lehet szeretni, bár itt talán már kicsit átcsúszunk az árhatáron. Az egyedi megjelenésű Sony viszont kiegyensúlyozott teljesítményt nyújt.

A középkategória felső szegmense

75 és 125 ezer forint közötti kategóriában már kifejezetten jó telefonok gyülekeznek. Rögtön itt a 2017-es Galaxy A5, ami a Samsung egyik húzómodellje, ára szépen lecsökkent az év végére, ami nem is meglepő, mert januárban már jöhet az utódja, nyilván drágábban. A Moto G5 frissített kiadása, a G5s is kellemes árfekvésű, kicsit nagyobb kijelzővel, kicsit jobb kamerával, kicsit nagyobb akkumulátorral érhető el, mint a G5.


Kiegyensúlyozott ajánlat: Nokia 6 [+]

A Nokia ebben a kategóriában is képviselteti magát a 6-ossal, ami hardveresen ugyan nem a legjobb ajánlat az árához képest, de a kamerára nincs panasz, az összeszerelési minőség pedig példás, ahogyan a hangszórókra is átlagon felül teljesítenek. Ha kicsit fentebb ugrunk árban, akkor az egyik legjobb vétel lehet a Honor 8, ami a Huawei P9 képességeit nyújtja, remek anyaghasználattal és ritkaságnak számító, dual-active működéssel. A Mate 10 Lite helyett is mi inkább ezt ajánljuk, nagy kijelzős fronton viszont a Mate 10 Lite lenyomja a Sony XA1 Ultrát.

Gyönyörű készülékkel tért vissza a Honor
Még mindig mutatós a Honor 8 [+]

Az ASUS Zenfone 4 Selfie Pro alapvetően nem kerülhetne bele ebbe a listába, ha azt nézzük, hogy milyen hardvert kapunk a pénzünkért (pont egy kategóriával lentebb kéne legyen az ára), de az előlapi kamera kapcsán ez az egyik legversenyképesebb modell, akinek fontos, hogy saját magáról frankó képei legyenek, annak érdemes számításba vennie.


Az előlapi kamerák egyik legjobbja: Zenfone 4 Selfie Pro[+]

A Moto Z Play ára nagyjából határon van, viszont a telefon tud néhány extrát, először is ez már a Motorola/Lenovo páros modulárisnak mondott kínálatába illeszkedik, tehát egy csomó olyan, hátlapra pattintható tartozék érhető el hozzá, amelyek közül egyik-másik még jó választás is lehet. Az AMOLED kijelző szintén plusz pont, a két SIM és egy microSD egyidejű használata pedig szintén nem gyakori. A Honor 9 is a határon mozog, szintén ütős termék, de annyival nem ad többet a 8-asnál, mint amennyivel többe kerül.


Phabletes méreteit a nyúlánksága ellenére sem tudja letagadni az LG G6 [+]

A 125 ezer forintos határon táncol az LG G6, ami ugyan nem a legfrissebb hardvert kapta meg még február végén (Snapdragon 821), de az első, 18:9 arányú kijelzőt magán hordozó, kifejezetten kényelmesen használható okostelefon, aminek különlegessége a hátlapra tett másodlagos, nagylátószögű kamera. Annak idején nem voltunk tőle annyira elájulva, de igen jó ütemben csökkent az ára addig, hogy mára kifejezetten jó vételnek számít, ami persze azzal is járt, hogy koreai gyártó G-szériája vesztett egyediségéből, de ettől még egy nagyon megbízható és kellemes társ lehet a hétköznapokban.

Csúcsmodellek

Nem nagyon lehet mással kezdeni ezt a listát, mint a frissiben piacra lépett OnePlus 5T-vel, ami még mindig az árához képest nagyon sokat nyújt. A csak online megrendelhető csúcsgép alkalmazkodott a trendekhez, 18:9-es kijelzőt kapott, továbbra is csúcskategóriás a hardver, szuper a kijelző, gyors a rendszer, egyedül kamerában illene még fejlődni egy kicsit. Ugyanez igaz a Xiaomi Mi Mix 2-re is, de tegyük hozzá, hogy ez hivatalosan még nem kapható itthon, a kínai rendelés viszontagságait pedig nem mindenki meri bevállalni.

A legtöbb kávától megszabadult a OnePlus 5T, a maradékkal pedig együtt lehet élni
A legtöbb kávától megszabadult a OnePlus 5T, a maradékkal pedig együtt lehet élni [+]

Ha az ismertebb szereplők felé nyitnánk, akkor az a helyzet, hogy nemigen lehet mellényúlni. A Samsung Galaxy S8 és Note8, a Huawei Mate 10 Pro, a HTC U11 (és annak fejlesztett változata, az U11+), az Xperia XZ1 és XZ1 Compact, a Nokia 8, valamint a remélhetőleg még idén piacra kerülő Asus Zenfone 4 Pro árazásuknak megfelelő teljesítményt nyújtanak. Az Apple pedig ledobta karácsony előtt az alma-atombombát, az iPhone X szerintünk is kiváló telefon, csak árban megint az a szint, ami már számunkra kívül esik az ajánlható kategórián.

Az iPhone X mindent újraír az Apple okostelefonok történetében
Az iPhone X mindent újraír az Apple okostelefonok történetében [+]

Itt már elvárás a frankó kamera, ebben pedig nincs is hiba, a két Samsung közül a Note8 nyer, az U11 pedig egészen kivételes minőséget ad. A Huawei továbbra is ügyesen játszik a két lencsével, meglöttyintve mindezt némi mesterséges intelligenciával, a Sony a 960 fps sebességű videofelvételekkel brillíroz (már ha elég ügyesek vagyunk mi is hozzá), az XZ1 Compact ebben a kategóriában egyedülállóan kicsi és bivalyerős, az ASUS pedig szintén két kamerával és csúcs hardverrel próbál villogni. A Nokia 8 ára szerencsére csökkenőben van, bár kamerában nem kiemelkedő, de mindenben korrekt produkciót nyújt, úgyhogy erről sem beszélnénk le senkit.

Ha már hátulra került, legalább ideális helyre rakták a biometrikus szenzort
Két kamerával brillírozik a Mate 10 Pro [+]

Fájóan hiányzik a listáról az LG V30, ami sajnos nem ért el hazánkba karácsony előtt, az U11+ viszont elvileg befut, de lehet, hogy már későn. Nem lesz itthon Honor V10 sem, pedig kicsit ez is megkavarhatná az erőviszonyokat, de a jelenlegi kínálatra ránézve is látszik, hogy végre vannak markáns eltérések a csúcskategóriás termékek között is, formára, kamerára, extra funkciókra kihegyezve.

Hol vásároljak?

Figyelmes olvasóinknak talán feltűnt, hogy az eddigi lista alapvetően az itthon is forgalmazott modellekből tevődik össze, az árazás kapcsán pedig a bruttó, áfás, hivatalos helyről származó készülékek forrásaira alapoztunk. Mert ha az ember csak beütögeti a Google-be, vagy árösszehasonlító oldalakra az áhított termék típusát, akkor elég nagy szórással fog találkozni, sok kisebb boltban akár 27%-kal is olcsóbb lehet a termék… várjunk csak, pont 27%? Az nem az áfa? De.

A hazai adózási szabályok még mindig hagynak egy kiskaput, ami a használt elektronikai termékekre vonatkozik. Ezek ugyanis áfamentesek, tehát elég alapvető trükk egy új telefont használnak minősíteni és eladni. Viszont általában ezek nem a hivatalos, hazai forgalmazású készlet részei, hanem külföldről érkeznek, ami sokszor azzal jár, hogy úgynevezett “bolti garancia” jár hozzájuk, ami lehet elég rizikós is, mert csak az adott boltban lehet érvényesíteni, ha egyáltalán. És ha két év múlva is létezik a bolt. Illetve a bolt lehet, hogy létezik, de a cég, ami üzemeltette mondjuk jogutód nélkül megszűnt. Szóval ez messzire vezet, mi inkább a hivatalos forgalmazásban kapható termékek áraiból indultunk ki.

A Telenor idei karácsonyi reklámja
A Telenor idei karácsonyi reklámja [+]

A szolgáltatói kínálatokat is érdemes átböngészni, néha vannak még feltöltőkártyás csomagban is meglepően jó árak, meghintve egy kis webshopos kedvezménnyel, akinek pedig épp lejáróban a hűsége, annak tényleg ajánlatos a hosszabbítással kapcsolatos, előfizetéses árlistát megkukkantania. Viszont nem véletlen, hogy nem szerepeltek kínai forrásból rendelhető telefonok a gyűjtésünkben, pedig volna miből válogatni.

AliExpress telefonos nyitóoldal, több mint 1000 ajánlat
AliExpress telefonos nyitóoldal, több mint 1000 ajánlat [+]

Az itthon nem, vagy nem hivatalosan forgalmazott kínai márkák száma nagyjából végtelen. Leagoo, Umi, Uhans, Elephone, Homtom, Vernee, Nomu, Oukitel, Doogee… bőven lehetne sorolni a közepesen ismert brandeket, amelyek papíron kimondottan vonzó specifikációt kínálnak kifejezetten vonzó áron. De itt érdemes tisztában lenni a buktatókkal, egyrészt ha van is magyar nyelv a készüléken, akkor sem biztos, hogy minden menüpontot lefordítottak, az optimalizáció sokszor esetleges, a kamerás képességek is kimerülnek megapixelek meghatározásában, az ujjlenyomat-olvasó számos alkalommal esetleges. És még csak azt sem lehet mondani, hogy egy adott modellről közismert, hogy szétesik szoftveresen fél év után, mert elég nagy a minőségi szórás egyazon modell kapcsán is (sokszor a beszállítók is változnak még egy adott termék gyártási ciklusán belül is), úgyhogy lehetnek meglepetések. Pozitív meglepetések is, nyilván.

Az egyik kínai webshop karácsonyi hirdetése
Az egyik kínai webshop karácsonyi hirdetése [+]

Ha mégis a kínai termék a kiválasztott, akkor érdemes tisztában lenni vele, hogy a dollárban kiírt árra még rákerül a 27%-os hazai áfa akkor, amikor bejut az országba és megküzdünk a Magyar Posta roppant nyögvenyelős és lassú vámkezelési procedúrájával. Idén már ne várjunk Kínából telefont, pedig sokszor egy héten belül az országban van az áru, de mire kitolja magából a hazai logisztika, az az év ezen szakaszában simán lehet 4-6 hét. A rendelésnél pedig figyeljünk, hogy honnan választunk, az AliExpress kis eladói nem mindig annyira megbízhatóak, mint a nagyobb online, saját készlettel rendelkező áruházak, Gearbest, Geekbuying, Banggood, Spemall, hogy csak az ismertebbeket soroljam.

Persze mindenki ott vásárol, ahol akar, ám jó tisztában lenni a sajátosságokkal. Mindenesetre reméljük, hogy ezzel az összefoglalóval tudtunk segíteni karácsony előtt, bízunk benne, hogy aki a fa alatt telefont talál becsomagolva, az elégedetten fogja használni azt 2018-ban és ha kérdése akad, akkor felkeresi a Mobilarena fórumait.

Bog

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Azóta történt

Hirdetés