- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Samsung Galaxy S22 és S22+ - a kis vagány meg a bátyja
- iPhone topik
- Yettel topik
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- Hivatalosan is bemutatta a Google a Pixel 6a-t
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Friss koncepciót hoz a Nothing Phone (3)
- Xiaomi 15 Ultra - kamera, telefon
Új hozzászólás Aktív témák
-
hugo chávez
aktív tag
Miért, akkor mire gondoltál, amikor az "OGL 5.0"-t emlegetted? Vagy úgy véled, hogy a Khronos a Vulkan mellett még párhuzamosan egy másik "low level" API-t is fog/akar "menedzselni"? Erre elhanyagolható az esély. Mégis ki írná azt meg? Az Nv?
És a többi tag erre csak úgy rá fog majd bólintani, hadd legyen már ismét egy kis fragmentáció, mint a régi OGL-nél, hisz már úgy megszokták, megszerették azt a szitut...
(#141) vicze1:
"Csak DX11 ugye mindenképp alapból megírják, mivel az a legnagyobb piac..."
A konzolok a legnagyobb piac, legalábbis AAA játékok tekintetében.
És onnantól kezdve, hogy a konzolportok nagy része DX12 Mono-ra és GNM-re fog íródni, csak nagyon kevés, konzolra is fejlesztő stúdió fog a DX11-gyel törődni PC-n (leginkább senki, már persze azokon kívül, akik nem képesek konzolon sem low level API-ra dolgozni). Mert az nagyon sok plusz munka lenne.
Az elsősorban Xbox One-ra írt címeknél valószínűbb a kizárólag DX12-t támogató PC-s port, mert az úgy némileg könnyebb (pláne, ha az Ms le is szerződik/fizet az adott kiadónak, hogy csakis DX12-re jöjjön a PC-s port és Vulkant ne támogasson), PS4-eseknél meg fakultatív, de a Vulkan jobb, célszerűbb választás. -
vicze
félisten
válasz
#32839680 #144 üzenetére
"szerintem két év múlva is olyan 40%-on áll majd"
Igen és ekkor fog a Vulkan megjelenni. Nem holnap nem holnap után, hanem, 2016 év végén kerülhet játékba, én ezt is számításba veszem, és az akkor Win10 (illetve addigra már lesz egy updateje) elég angy részesedéssel fog rendelkezni, kifejezetten azok körében akik játszanak. A nemjátékos réteg érdektelen. -
Jack@l
veterán
válasz
#32839680 #150 üzenetére
Egy hete volt 3,5% a market share, 10 nappal a start után, te meg temeted.
[http://www.theregister.co.uk/2015/08/09/windows_10_climbs_to_355_per_cent_market_share_win_81_dips/] -
Jack@l
veterán
válasz
#32839680 #148 üzenetére
20 éve ez van, mért lenne most másképp? Játékos gépekről beszélünk, nem irodai laptop, céges munkaállomás, atm, stb. Azoknak baromira nem számít hogy van-e dx12 vagy vulkán (1-2 vékony réteget leszámítva)
A gépek 12%-án még mindig winxp van 2015-ben...
Szerinted mennyi játékos gépén nem fog futni karácsonyig az "ingyen" win10, akinek dx12-es kártyája van?Az a 20% kb a gamer gépek száma lehet, amit írtál. Nagyobb cégek meg csak 1-2 év múlva migrálják a rendszerüket.
-
Jack@l
veterán
válasz
CPT.Pirk #146 üzenetére
Aztán jött egy ilyen is: Otthagyta a Valve-ot az OpenGL körüli vita kirobbantója
"Rich Geldreich és a Valve szakítása szintén komoly téma. Egyes felhasználók szerint a Valve szimplán kirúgta a programozót, míg mások azt állítják, hogy az Apple-nél kapott új munkát cserébe az OpenGL lejáratásáért. "Ez egy ilyen világ, rohadtul nem számít hogy egy ember/újság/cég mit mond, mert rohadtul az ellenkezője is igaz lehet a valóságban. Érdek(pénz) beszél.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Szerintem arra gondolt, amilyen cikkek itt ph!-n megjelentek az opengl kapcsán, pl. mikor a Valve programozója panaszkodott a nehézségekre. Ezekből nekem is az jött le, hogy nem egyszerű fejleszteni rá hiába magas szintű nyelv. Ezért nem stimmel most a DX vs OpenGL téma a mostani és a jövőbeni helyzethez.
-
Jack@l
veterán
válasz
#32839680 #144 üzenetére
"az OGL egy nehézkesen programozható, a VGA gyártók által nem igazán támogatott"
Ezt kitől hallottad? Semmivel se nehezebb programozni, sőt talán könnyebb is.
A támogatást meg jópár év óta az amd hanyagolta el. Fele annyi extensiont se támogat mint pl az nv driverek, performance problémák szintén.Egyezzünk ki abban, hogy majd elválik, mert a jónép erősen megkérdőjelezhető alap információkból próbál kombinálni.
Win10 elterjedése meg igencsak jó úton halad, meg kell nézni hány millióan telepítették már a gépükre. (és még kint sincs egy dx12-es játék se)
UI: első nap 14 millióan upgradeltek, augusztus 3.-án 18,5, hivatalosan -
vicze
félisten
válasz
#32839680 #140 üzenetére
Persze én is külön gondoltam nyilván.
Csak DX11 ugye mindenképp alapból megírják, mivel az a legnagyobb piac, na most innen adja magát, hogy DX12 lesz a low level API választás nem a Vulkan, hiába kell ugyan úgy portolni, mivel a Vulkan-nak nincs piaca a DX12-nek meg van. Ezért a pont miatt mondom azt, hogy a Vulkan ugyanabba a helyzetbe kerül mint a OpenGL, mert az MS nemes egyszerűséggel kiszorítja. -
vicze
félisten
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Aki átvált Vulkanra, annak onnan nincs visszaút.
Az, hogy melyik API-t választják a fejlesztők két fő dologtól függ. A DX12 előnye, hogy az XO-on s elérhető, tehát gyakorlatilag le lehet úgy egyszerűsíteni a portolást, hogy az XO kódot kiadják PC-re. Ez nem ajánlott, de nagyon olcsó lehetőség.
A Vulkan már több munkát igényel, viszont maga az API jobb, így olyan képességeket is ki lehet benne használni, amelyek az XO és PS4 konzolok speciális API-jában (D3D12 mono és libGNM) megvannak, mint például GPU-s dispatch, rendezett atomi operációk, a template-ek támogatása a shader nyelvben és crosslane swizzle (OpenCL C és C++), stb. Ha a játék ezekre épít, akkor mindenképp a Vulkan API-t kell választani, mert a DirectX 12-ben ezek nincsenek benne. -
Jack@l
veterán
válasz
hugo chávez #133 üzenetére
Nem mondta senki, hogy visszaváltanak, de még az is benne vban a pakliban.
A nagy kérdésre meg a választ majd megkapja mindenki, ha kijönnek a dx12-es játékok és nem lesz bennük vulkan támogatás, vagy csak rá pár hónapra rá és az se úgy fog kinézni. Addig csak fantáziálgatás/találgatás nem bennfentesek részéről a dolog.
-
KraX
őstag
válasz
Menthirist #43 üzenetére
A sokkal nagyobb baj, hogy ebbe emberek belehalnak.
-
hugo chávez
aktív tag
A shadernyelven kívül továbbra sincs semmi köze hozzá.
(#92) Jack@l:
"UI: a vulkannak se jósolok sok jövőt, csak addig kell idéglenes apiként, míg ki nem jön az opengl 5.0 (1-2 év max)"
Na persze... Nyilván vissza fognak váltani egy újabb "magas szintű" API-ra a közeljövőben, amikor épp most váltottak explicitre... Ja, hogy ezt csak divatból tette a Khronos, azért, hogy majmolják a Microsoftot? Vagy a gonosz Ájemdé lefizette őket? Istenem...
(#98) Jack@l:
"Már egysdzer egy másik topikban lefigtoltam pár emberrel, hogy mért opengl, és mért küldöttt opengl specialistát amd a chronos grouphos. Rohadtul nincs kedvem a hülyeség ellen harcolni már."
Nekem sincs kedvem "harcolni a hülyeség ellen"... Ezért inkább csak linkelem a vonatkozó topikot: [link] Akit érdekel, végigolvashatja, elég sok releváns infó van benne.
(#107) Jack@l:
"Csak annyi köze van az opengl-hez, mint dx11-nek a dx12-höz, semmivel se kevesebb."
Ebben kivételesen most tökéletesen igazad van!
"Ha nem tisztán opencl-es shaderekkel dolgoznak (fogalmam sincs hogy egyáltalán dx12 támogatja e őket)
Opengl-ről hamarabb fogják áttenni a játékokat."Tényleg ennyire nem vágod, hogy nem a shadernyelv a legfontosabb a portolásnál, hanem az, hogy egy adott engine struktúrája explicit API-hoz van-e tervezve, vagy nem?
(#111) Jack@l:
"Akkor azt mondod, hogy mivel a "mantle -re épül a dx12 és a vulkan is mantle-ra épül" akkor gyakorlatilag szinte két kattintás lesz megírni a vulkan-os portot és csont ugyanúgy is fog kinézni?
Mert szerinted a működés ugyanaz, shaderek ugyanazok, függvény nevek is. Szóval 1-2 hét alatt simán belevarázsolják a dx12-es játékok mellé a vulkan portot is és aki minimálisan ad magára az beleteszi a játékába? (özönleni fognak nemsokára)UI: Ezek eldöntendő szakmai kérdések, ha lehet ne elterelő rizsával válaszolj."
Erre már régen kaptál választ a fentebb linkelt topikban... Tudom, tudom, te afölött elegánsan átsiklottál... Hiszen "csak" egy SEGA-s fejlesztő mondta. De azért bemásolom, hátha most bevésődik.
"Az explicit API supportban az engine structure atalakitasa koltseges. Mi eleve GNMre terveztuk az enginet. Mantle, D3D12, Metal, Vulkan olcson tamogathato szamunkra. Elhanyagolhato koltseg.
D3D11 vs D3D12 bonyolult. Sosem szamoltunk vele. Am nem minden engine structure jo explicit APIra. D3D11rol valtani koltseges lehet.
Szerencsere mindegyik explicit API validatora a Mantle validator modositasa. Leegyszerusiti a kod validalast." [link] -
vicze
félisten
válasz
CPT.Pirk #130 üzenetére
"MacOS, SteamOS, and Linux"
Ez még mindig jóval kevesebb mint a te 4%-od.A játékok meg alapból DX11-esek a DX12 csak egy extra. Nyilván nem lesz elég sokáig DX12 only játék, pont ezért mondom, mivel alapból a DX-hez van kötve a fejlesztő, így mást felesleges lesz használni.
Olyan ez mint a nVidia szenvedése Androidon a full OpenGL-lel. Van van de nem sok vizet zavar.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
"Mert az OpenGL x.x nem? Vagy nem értem ezt a párhuzamot. XP-nél is volt a sírás, hogy nincs DX10-11 mégse érdekelt senkit igazából."
Volt sírás, de ez van akkor, ha üzleti alapon készített operációs rendszert használsz, semmilyen cégnek nem érdeke az elavult terméket tovább árusítani az új mellett.
Ennek eredményeképpen be is építették a DX9 megjelenítőt is kb. minden kiadott játékba. Ha Wine alatt elindítok egy Wines játékot ami nem tisztán DX11-es, akkor az is azt használja.Az ogl-t meg egyértelműen leírtam, hogy miért nem szeretik használni, hiába elérhető mindenre.
De nézzük a többit. Legyünk optimisták, mondjuk, hogy a W10 eléri a 20%-ot a játékosok körében az 1 év ingyenesség alatt. Készítesz egy játékot, amivel majd fog tudni játszani a játékosok 20%-a, ennek mondjuk ötödét érdekli az a műfaj, amit csinálsz. Marad kb. 4%. Megéri rájuk fejleszteni DX12-re?
Amihez kell a DX12 hogy jól fusson, az valószínűleg nem az Indie játék kategória, szóval nem kevés pénz kell hozzá, ergó sok eladást kellene produkálnod. És akkor visszaértünk a 4%-hoz... Ezért vannak nekem ezzel kétségeim. Kellenek oda az alternatívák is. Valahogy úgy, ahogy pl. az Ashes of the singularity (oxide games) csinálja:What platforms will Ashes of the Singularity be on?
Windows PC for now, but we are entirely confident that we’ll release Ashes on MacOS, SteamOS, and Linux. Oxide Games is part of the Khronos group, which is developing the next-gen Vulkan graphics API that should be the API of choice on those platforms. This gives us great confidence in getting Ashes and Nitrous running on those platforms in the not-too-distant future.Jack@l: Abu nem is a portolásra gondolt, hanem eleve úgy készíteni, hogy ne legyen nagy meló betenni még egy, elég hasonló leképezőt.
-
Cathulhu
addikt
válasz
#06658560 #125 üzenetére
Ezt irtad:
Aztán jött a DX10, meg a belebegtetése a minden más, ami nem MS, így OpenGL is nem kap direkt hozzáférést a kernelhez/hardverhez, csak köztes szinten át, ami teljesítményvesztést fog okozni, stb.Ez most meg fog szunni. Majdnem teljesen direktben elered a hardvert, mind DX12 mind Vulkan reszrol. Ugyanazt tudjak, ugyanazt nyujtjak, ugyanakkora esellyel indulnak (csak az egyik platform kotott, a masik meg meg nincs kesz)
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
#06658560 #126 üzenetére
Az OpenGL azért tűnt el, mert a nagy ígéretnek tartott Longs Peak végül nem jött el abban a formában, ahogy ígérték, míg a Microsoft DirectX 10-zel hozta a kötelezőt. Piaci hely csak akkor van az API-knak, ha van rá fejlesztői támogatás, de mivel az OpenGL reformok nélkül egyre inkább átláthatatlanná vált, így maradt a DirectX mint egyetlen alternatíva.
A Vulkan helyzete sokkal kedvezőbb, mert nincs technikailag lemaradva a DirectX 12 mögött, sőt, sok szempontból előtte van a SPIR-V-vel. -
#06658560
törölt tag
Ez: "Persze, csak akkor ha:
- jelentős a Vulkan támogatású GPU-val rendelkező Win7/8/linux/stb. vásárlók száma"Még egyszer, anno a DX10 megjelenésekor messze nagyobb arányban volt jelen az OpenGL, ami szinte teljesen eltűnt a játékokból. Holott akkor is a régi Win OS nem kapta meg. Vagyis lett volna neki piaci helye.
-
vicze
félisten
válasz
CPT.Pirk #122 üzenetére
"Az a különbség, hogy a DX11 elérhető a most támogatott Windows verziókon"
Mert az OpenGL x.x nem? Vagy nem értem ezt a párhuzamot. XP-nél is volt a sírás, hogy nincs DX10-11 mégse érdekelt senkit igazából.
Mint látod a fenti listában szinte mindegyik támogatja a DX12-t, ahogy majd egyszer valamikor a Vulkan-t is fogják, csak használni majd min fogják az a kérdés. A játékosok túlnyomó többsége ugye a gyorsan adoptáló típus így elég nagy eséllyel bizony már Win10-en van, mi mindenki számára ingyenes. Eléggé esélyes, hogy igen gyorsan kihal a Win8 vonal és rekordsebességgel akár 15-20% körüli részesedést ér el. De ezt meglátjuk pár hónapon belül."minek a DX12?"
Továbbra is, hogy az elkövetkező legalább 2évben legyen valami amivel játékokat lehessen írni. Vulkan nincs, DX12 van, ebbe sehogy se tudsz belekötni...
Majd a piac eldönti, hogy melyik kell nekik. Egyszerűen nem látok túl sok érvet a Vulkan mellett a gyakorlatban elhanyagolható crossplatform vonal miatt. Lehet hogy rásegíthet hogy az eljöjjön, de MS-nek nem érdeke, Apple-nek se érdeke, Google nem tudom mit akar, így elég nehéz a helyzete szerintem. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
"De mi a különbség az OpenGL vs. DX11-hez képest? Teljesen ugyanazok a körülmények az égvilágon semmi se változik azon, hogy Windows-on kívül kvázi nincs játékos közösség, és a Linux-szal sok esetben szívás van játékkiadás szempontjából."
Az a különbség, hogy a DX11 elérhető a most támogatott Windows verziókon, a 12 meg csak a legújabbon. Ha te AAA játékot fejlesztenél, be mernéd vállalni most, hogy csak DX12-re fejlesztesz? Én biztosan nem.
Továbbá ahogy írták itt és cikk is volt róla korábban, vannak gondok a jelenlegi OpenGl megvalósításával, nehéz a hibák keresése és javítása, stb. Egészen máshogy készül a Vulkan (levonták a következtetéseket az OpenGl problémáiból), és az eddigiek alapján mentes lesz a fejlesztést nehezítő dolgoktól.
Egy játék DX-es kiadását meg kell csinálják és a Vulkan-ba befektetett +erőforrás egyszerűen kis eséllyel térül meg, pont ugyanoda jut mint az OpenGL.
Igen Khronos mögött van az összes cég akik szépen saját API-t csináltak.Látszik a töretlen óriási támogatás.
Abu írta, hogy ha normális építik fel a játékot, akkor nem nagy kaland beépíteni mindkettőt. Vulkan és DX12 is tök hasonlóan működik, nem lehet túl nagy probléma megoldani, ergó nem nagy költség. Ha ezt megcsinálják, akkor kb. mindenen futni fog a játék. Igazából az a kérdés inkább, hogy ha a Vulkannal mindenen futni fog, akkor minek a DX12?
- ha nem nézzük a Windows Store-t.
-
válasz
#06658560 #112 üzenetére
Lehet, hogy a supportmátrix feleződik, de jelenleg mi az az indok, ami miatt érdemes a win10-en kívüli OS-eket kihagyni az eladásokból, vagy dx11-el szivatni őket?
Szerintem egyszerűbb egy Vulkan leképezőt faragni a dx12 mellé más OS-eknek, mint egy dx11-est. Legalábbis, az új motoroknál.
Persze, csak akkor ha:
- jelentős a Vulkan támogatású GPU-val rendelkező Win7/8/linux/stb. vásárlók száma
- lesz más OS-ekre Vulkan driver -
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
#06658560 #114 üzenetére
Nem a professzionális iparral van a gond, mert ők mondták, hogy mennek a Vulkan API-ra, hiszen nem tudnak a programjaikban kötegelni, mert nem látják előre, hogy a felhasználó mit tölt be. Nekik óriási előny az, hogy csökken az overhead, mert kvázi megszűnik az állandó processzorlimitjük. Viszont vannak olyan kicsi vagy szimplán garázsprojektek, amelyek nem teljesítmény kritikusak, ahol a magasabb szintű elérés többet ér. Számukra marad meg az OpenGL.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Ha a motor struktúráját megfelelően megírták (nyilván ha támogat Mantle-t, akkor ez megfelelő), onnantól a DX12 és a Vulkan back-end gyakorlatilag pár hát munka. A Vulkan valamivel rövidebb, mert ha van Mantle back-end, akkor a kód 90%-ára elég egy source-to-source fordító. Ezzel elég sokan élnek majd. A Vulkan nehézsége, hogy nem támogatja direkten a HLSL-t, és nagyon sok cégnek ebben van egy rakás effektje, amelyet át kell majd írni. Ugyanakkor már azért nem ritka, hogy egy tényleg multiplatform motor saját shader nyelvet használ, hogy az API-kkal kapcsolatban ezt a gondot valamennyire kezelje. Ebből fordítható SPIR-V, vagy akár BRIG is, ha jobb teljesítményt akar a fejlesztők. Utóbbit nem támogatja mindenki, de nagyon sok gyártó igen, tehát megfontolandó.
-
-
#06658560
törölt tag
válasz
Cathulhu #109 üzenetére
Pedig igaza van. XP idején még volt sok OpenGL játék, PH külön csomagot tartott belőlük a tesztekre.
Aztán jött a DX10, meg a belebegtetése a minden más, ami nem MS, így OpenGL is nem kap direkt hozzáférést a kernelhez/hardverhez, csak köztes szinten át, ami teljesítményvesztést fog okozni, stb., aztán mintha a szél fújta volna el, egységugrás függvényhez hasonló módon tűntek el az OpenGL játékok, s maradt csak a Pro szegmens kedvence az API. Most egyedül az android tudna dobni nagyot a Vulkan népszerűségén, más nem igazán. figyelembe véve, hogy PC-re DX, Vulkan, teljes szabadság, s a játékot fejlesztőnek kell megadnia a hardver rendes kihasználását, a fragmentációt is figyelembe véve, ha csak egy API-ra fejlesztenek, akkor a supportmátrix minimum feleződik. -
Jack@l
veterán
Akkor azt mondod, hogy mivel a "mantle -re épül a dx12 és a vulkan is mantle-ra épül" akkor gyakorlatilag szinte két kattintás lesz megírni a vulkan-os portot és csont ugyanúgy is fog kinézni?
Mert szerinted a működés ugyanaz, shaderek ugyanazok, függvény nevek is. Szóval 1-2 hét alatt simán belevarázsolják a dx12-es játékok mellé a vulkan portot is és aki minimálisan ad magára az beleteszi a játékába? (özönleni fognak nemsokára)UI: Ezek eldöntendő szakmai kérdések, ha lehet ne elterelő rizsával válaszolj.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
Cathulhu #102 üzenetére
A Microsoft érkező top PC-s játékai DX12 only-k. Ha tetszik, ha nem Windows 10 kell hozzájuk.
(#107) Jack@l: Elmondta a Khronos Group a SIGGRAPH-on, hogy a Vulkan mellett az OpenGL fejlődik tovább. Azt nem mondták, hogy hogyan, de tervben van, hogy viszik tovább ezt az irányt is.
Arról pedig már a GDC-n beszéltek, hogy a Vulkan mire épül: [link]
-
Jack@l
veterán
válasz
kriszpontaz #104 üzenetére
"So far it was named “Next Generation OpenGL Initiative” or shorter: “glNext”, the official name will now be Vulkan"
The Khronos Group has also tweaked the GPU side as well. Before now, we had a war between GLSL in OpenGL and HLSL in DirectX. HLSL was quite popular because Windows and Xbox were very popular platforms to target a game for. When AMD made Mantle, one of their selling points was that the Mantle shading language was just HLSL. This meant that game developers could keep using the shader language that they know, and AMD would not need to maintain a whole separate compiler/interpreter chain.
When you are not bound by draw call limitations, another bottleneck might just be how much you can push through the shader cores. A good example of increasing the load on shaders would be increasing resolution (unless you run out of video memory or video memory bandwidth first). When AMD chose HLSL, it meant that they could make shaders for Mantle run just as fast as shaders for DirectX. This means that they would not be sacrificing top-end, GPU-bound performance for low-end, draw call-bound, CPU performance.
Khronos is doing something else entirely.
Csak annyi köze van az opengl-hez, mint dx11-nek a dx12-höz, semmivel se kevesebb. Kapott opencl-t, félbináris nyelvre fordítható shadereket és kész. HLSL-t hírből se fogod beadni neki, lehet szinte ugyanúgy szívni vele majd mint régen directx meg opengl-es portorlás közt. Ha nem tisztán opencl-es shaderekkel dolgoznak (fogalmam sincs hogy egyáltalán dx12 támogatja e őket)
Opengl-ről hamarabb fogják áttenni a játékokat. -
A kérdés akkor dől majd el, amikor az API támogatásának eldöntésekor megnézik a windows 10 statisztikákat.
Ha mindenki frissített win10-re, akkor valszeg DX12 lesz a kijelölt út, de ha nem, akkor valszeg a Vulkan.Egyébként az OpenGL-t sem azért hanyagolták a fejlesztők, mert a dx11 is lefedte minden igényeiket, hanem mert az OpenGL rendelkezett egy csomó olyan hibával, amivel a dx11 nem.
Ha a Vulkan esetében ezt sikerül elkerülni, akkor teljesen más helyzet alakulhat ki az új apik körül.
-
vicze
félisten
válasz
Cathulhu #102 üzenetére
"Vulkan lesz Mac-re"
Ezt ki mikor nyilatkozta?(De még így is játékok szempontjából elhanyagolható platform) Az iOS mikor fogja, mert az egy csöppet jobban számít mint a OSX.
Android valamikor majd 2017-ben talán támogatja(talán!), a gigantikus felhasználó táborral rendelkező SteamOS, konkrétan használja bárki?
Ebben mi is a vonzó?A Windows 10-nek már most több a usere van, mint a OSX és SteamOS-nek együttvéve.
"dx12 only jatekok" Nagyon is tisztában vagy vele, hogy ilyen nincs és nem is lesz. -
Cathulhu
addikt
Vulkan lesz Mac-re, DX nem. Vulkan lesz SteamOS-re, DX nem, Vulkan lesz Androidra, DX nem. Egyenkent nem nagy durranasok, foleg nem a hardcore gamerek szamara, de sok ilyen aprosag es mindjart vonzo lesz. Az idobeli elonye a DX-nek szerintem egyelore nem lenyeg, meglepodnek, ha az elso 1-2 evben elarasztanak a piacot a dx12 only jatekok, maximum ha megjelenne 7-re meg 8-ra is es nem csak 10-re.
-
vicze
félisten
De mi a különbség az OpenGL vs. DX11-hez képest? Teljesen ugyanazok a körülmények az égvilágon semmi se változik azon, hogy Windows-on kívül kvázi nincs játékos közösség, és a Linux-szal sok esetben szívás van játékkiadás szempontjából. Egy játék DX-es kiadását meg kell csinálják és a Vulkan-ba befektetett +erőforrás egyszerűen kis eséllyel térül meg, pont ugyanoda jut mint az OpenGL.
Igen Khronos mögött van az összes cég akik szépen saját API-t csináltak.Látszik a töretlen óriási támogatás.
(#87) a_n_d_r_e_w: DX12 van, elérhető, használható, támogatott. A Vulkan még 1évig létezni se fog. Ezzel nem a DX12-t "védem", mert a kommentem utolsó költői kérdése pont a megjegyzésedre irányult.
-
duc
aktív tag
Tényleg baromi nagy különbség van a mellékelt példában, ez nagyszerű. Ennek ellenére nem lennék meglepve, ha ez a vulkán is besülne, sajnos.
-
az általad linkelt iromány második fejezete így kezdődik:
I read at some places, that it is “OpenGL 5.0″ – but I think that this is far from being correct. The Vulkan API is not an improved version on OpenGL (as GL 3 was over GL 2.1) but a new start.
tovább nem is olvastam. -
Jack@l
veterán
UI: http://www.pcper.com/reviews/General-Tech/GDC-15-What-Vulkan-glNext-SPIR-V-and-OpenCL-21
Ecosystem-es kép alatti bekezdés mindent megmagyaráz... Pont hogy a vulkannak a legnagyobb gondja a hlsl-el támogatásával volt, ezért szedték ki. GLSL meg nem kötelező, csak arra van spir fordító, meg mellette engedik az opencl/c++ alapú shadereket.
Már egysdzer egy másik topikban lefigtoltam pár emberrel, hogy mért opengl, és mért küldöttt opengl specialistát amd a chronos grouphos. Rohadtul nincs kedvem a hülyeség ellen harcolni már. Olvassátok el a két szakmai cikket.
@cain: ha csak kapaszkodót keresel és nem akarod megérteni, annyi is elég...
-
Cathulhu
addikt
Leginkább a Khronosnak és magadnak, láttam én már nagyon buta programozót is, sőt olyan hülyét is, aki a blogjára posztolta ki a belső céges commitjait, szóval akkor is lehet valaki síkhülye, ha blogja van, az nem jelent semmit.
Most nem nézem meg telefonról, de van egy másfél órás youtube a Khronostól ami pont ezt a témakört fejtegeti. -
lev258
veterán
Hivatalos Vulkan támogatás:
"Microsoft Windows (going back from Win 10 to Win 7 though XP support would be possible by driver vendors)
Samsung Tizen
Google Android
Linux/SteamOS"
És ott vannak még az iparági képviselők, akik végig részt vettek a fejlesztésben (Unreal, Unity, Blizzard, ...). Azért van némi hátszél.
Illetve, amit már mások említettek, a SPIR-V egy jelentős különbség a korábbi helyzethez képest. -
Cathulhu
addikt
Abu vulkan cikkje:
Mint ismeretes, a Mantle API HLSL forrásból fordított kódot az AMDIL virtuális utasításarchitektúrára. Ez egyértelműen nem jó a Khronos Group számára, így az elmúlt fél évben főleg ennek a modellnek a megváltoztatásán dolgoztak, és a validációs réteget is az új modellhez igazították. Ebbe a munkába bevonták a piac vezető játékfejlesztőit, ugyanis a tradicionális OpenGL API-ban a shader fordítás kapja a legnagyobb kritikát, így a Khronos Group jobbnak látta, ha a Vulkan ebből a szempontból a fejlesztők szakszerű segítsége mellett épül fel.
A SPIR-V az igazi innováció
A SPIR-V az igazi innováció [+]Az egyik legnagyobb változás a SPIR-V beépítése. A SPIR leginkább az OpenCL API-ból ismert, és egy olyan közbülső fordítási egységről van szó, ami reprezentálhatja a programot a shader forrás és a lefordított bináris között. Ennek két előnye van: egyrészt nem szükséges a fejlesztőknek magát a shader forrást szállítani a végleges programban, másrészt a fordítás erre a köztes szintre egységesítve történik, vagyis garantált, hogy a megírt szabványos shader kód futni fog a Vulkan API-t támogató hardvereken. Többek között pont az OpenGL egyik legnagyobb gondja, hogy ezt nem garantálja.
A SPIR-V kódot jelen formájában egy zárt rendszer fordítja. A Khronos Group nem zárja ki, hogy később ezt a részét is megnyitják a Vulkan API-nak, de mivel alapvetően ez a fordító biztosítja a kompatibilitást, így jobbnak látták, ha házon belül, csak a legfontosabb cégekkel együttműködve fejlesztik. Maga a Vulkan zárt SPIR-V fordítója a GLSL nyelvet támogatja, de ugyanakkor a SPIR-V egy publikusan specifikált reprezentációs szint, és itt jön az újítás igazi előnye. A GLSL használata mostantól nem kötelező, így más nyelvekből is fordítható SPIR-V kód. A Khronos Group szerint akár az adott videojáték-motor is tartalmazhat egy egyedi magas szintű nyelvet, vagy más elterjedt, domain-specifikus nyelvek is szóba jöhetnek, mint például a C++ vagy akár a C++ AMP.
-
Raysen623
addikt
Kissé pesszimistán látod a helyzetet úgy érzem.
Gondolj bele, min akarnak mist változtatni: eddig bele voltak szorulva a DX keretrendszerbe, de most ebből kitörni látszik az iparág. A DX megmarad, sőt fejlődik hála a halott mantle-nak, és mellette még marad további lehetősége is a fejlesztőknek. Így mindenki úgy fejleszti az engine-ét ahogyan az neki jobb. Akinek nincs pénze, annak ott lesz gondolom a DX továbbra is (alap), de mellé ezek után odateheti a Vulcan-t vagy a Mantle 2.0-át ha éppen olyan igényei vannak. További jó hír, hogy ez a három API szinte semmiben nem különbözik egymástól (na jó azért ezt óvatosan kell kezelni, de gyakorlatilag a Mantle 1.0-ból indultak ki tehát van közös nevezőjük), ezért könnyebbé válik a fejlesztés is, amivel időt és pénzt spórolnak. Kérdezd meg a jó EA-t mennyit jelent ez nekik?!
-
Jack@l
veterán
Így van, ezért is, meg ms nyomás miatt is maradt le, mert szimplán nem tudtak olyan szép játékokat írni vele. A shaderek most se változtak, csak bejött a memória management és jobb procikihasználás/+draw call.
Még talán az opencl interworking-el kicsit javulhat a helyzet, de a standard shader nyelv még mindig lemaradásban van.
Akkor fog jobban elterjedni, ha a steam os, steam machine-ok, meg arm-es konzolok felfutnak.UI: a vulkannak se jósolok sok jövőt, csak addig kell idéglenes apiként, míg ki nem jön az opengl 5.0 (1-2 év max)
-
Cathulhu
addikt
Elolvastad amit írtam? Nem úgy tűnik. Az opengl évek óta erős lemaradásban volt, nagyon nehezen és lassan hozott be olyan újításokat, amiket a dx már rég támogatott. Rádásul az állandó visszafele kompatibilitási kényszer és a mindenféle nem hivatalos kiterjesztések megfojtották az egészet.
Volt idő, mikor még nem így volt (csak elég rég), akkoriban több játék jelent meg opengl renderellel, mint dx-szel, de a minimum a választható volt. -
Jack@l
veterán
válasz
kriszpontaz #89 üzenetére
Annak a továbbfejlesztése, mindig is az volt, GLSL-t használ.
http://renderingpipeline.com/2015/03/some-thoughts-about-the-vulkan-api-glnext-and-the-future-of-opengl/ -
Cathulhu
addikt
Én meg pont azt mondom, hogy Vulkan mellett minek dx12? Ami csak win only, abból is csak a 10, fejlesztőként kb nem is érdekelne, max xbox portoknál.
A helyzet meg nem ugyanaz, mert az opengl már jópár éve nem volt versenyképes a dx-szel, nem volt választása az AAA játékoknak, most nem így lesz. -
-
Crytek
nagyúr
válasz
Menthirist #83 üzenetére
Pont ez a nagy baj ,hogy az emberek agya ki van mosva és a legkisebb szarra is egyből 86 féle gyógyszert vesznek. Nem hiába majdnem mi vagyunk a gyógyszerfogyasztás császárai.
És ahogy olvasom nagyon sok itt a buta ember ilyen téren. Az hogy valaki meggyógyult a rákból (nem a "gyilkos" kemo által) nem attól volt hogy elszopogatott 2 lapulevelet. Egy ilyen kúrát fel kell építeni. Ezt annál senki nem tudja jobban aki már kigyógyult belőle otthagyva a "gyilkos" kemot!
Azzal kezdődik az egész komplett életszínvonal váltást kell végrehajtani..... De tökmindegy mert aki hisz bármilyen gyógyszerben az akkor se fogja elhinni ha a rákot legyőző meséli el hogy xy eljárással kigyógyult belőle. -
kriszpontaz
veterán
Srácok, mi a franc köze van a rákkutatásnak és gyógyszereknek a Vulkan API-hoz? Komolyan mondom a fele hozzászólás erről szól. Nincs ennek külön topikja?
-
Nyilván vannak gyógynövények, amiknek bizonyos hatóanyagait mesterségesen előállítva készítenek gyógyszereket (tehát pl xy növény enyhíti a fejfájást, a gyógyszerkutatók beazonosítják azt a molekulát vagy molekulákat, amivel a növény ezt eléri, mesterségesen létrehozzák őket, gyógyszerbe formálják, szénné tesztelik állatokon majd embereken, aztán ha működik, kiadják)
De itt most nem természetes vagy nem természetes hatóanyagokról van szó.
A gyógyszertudomány úgy működik, hogy van egy betegség, és van egy anyag, amiről azt feltételezik hogy gyógyítja a betegséget. Erre jön jó pár, külön, független, kellő elemszámú és megfelelően kontrollált teszt (kontroll csoportokkal, vaktesztekkel), amikkel megnézik, ténylegesen a szer hat-e, ténylegesen azok gyógyulnak-e meg (vagy gyógyulnak jobban, gyorsabban), akik kapták a szert. Amennyiben igen, gyűjtik az adatokat, majd a végén kapnak egy engedélyt, hogy gyógyszerként lehet forgalomba hozni. Drága mulatság, de így lehet a leginkább azt mondani, hogy a szer tényleg hat, a lázcsillapító tényleg csillapítja a lázat, a vérhígító tényleg hígítja a vért, stb. Kontrollált és megismételhető vizsgálatok.Na ez az, amit a természetgyógyászati szerek a legtöbbször elintéznek azzal, hogy "már régen is működött", vagy "sokezer éves kínai orvoslás", stb. És kész, ennyi. Hogy mi hat, mennyire hat, mire van hatással, mivel ütközik... Semmi... Ellenben előszeretettel mondják rájuk hogy gyógyítják ezt is, meg jó arra is. Nem véletlenek az olyan cikkek, hogy "lássuk ma mi gyógyítja a rákot", mert már mondták számtalan dologra. Igyál gyömbér teát, mert az istenbizony gyógyítja a rákot. Milyet? Mindegy, gyógyítja a rákot! Meg legyen a hatás módszere szimpatikus... Víz memóriája... Romantikusan hangzik. Hígítsd fel annyira a szert, hogy statisztikailag már egy atomja se legyen benne a szerben, gyakorlatilag tiszta vizet kapsz, és azzal van magyarázva hatás, hogy a víz emlékszik a hatóanyagra. És így adnak el kis fiola vizet több ezer forintért, a placebo meg elvégzi a többit. A probléma ott van, hogy a rendes teszteken gyakorlatilag 0 hatást tudnak felmutatni a sima cukortablettával szemben. Magyarul épp annyira gyógyít, mint a semmi, amiről azt hisszük hogy gyógyít.
A másik jellemző probléma amúgy, hogy ezek a hiedelmek olyan mélyen benne gyökereznek az emberekben, hogy amikor alapos teszteknek vetik alá, és megbukik, akkor sem hajlandóak ezt tudomásul venni. Pedig a tudomány nem úgy működik, hogy ami szerintem van, az van, ami meg nincs az nincs.
De ez már tegnap is off volt.
-
MZperX75
addikt
Azt hogy az ember mindenfélét összeeszik,nem biztos,hogy meggyógyúl,hiába természetes,attól ez még nem zárja ki,hogy térmészetes módszerekkel lehet hatékony gyógyítást csinálni.
-
Raymond
titán
Igen, nincs instancing ahogy irtam elotte. Nem ez a lenyeg, hanem az hogy amit a video mutat es amit itt a hsz-ek alapjan az emberek zome lehuz ebbol az az amit irtam - hogy a Vulcan a vilagmegvalto. Csak ez nem igy van. A teszt a Vulkan egy specifikus tulajdonsaganak illusztralasara keszult irrealis kod mellett. Mert egy ilyen scene instancing-ot hasznalna OGLES alatt is igy nem lenne akkora difi, az idezett "each draw call could be a different piece of geometry with a different material or texture" resz pedig nem azt jelenti hogy ha minden gnom mas-mas modell lenne mas-mas texturaval akkor ugyanezt a videot latnak mert akkor meg a GPU resz halna le a Vulcan alatt is.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Hát ha megírják a drivert a HW gyártók akkor lesz Win támogatás, de ahhoz a játékkészítőknek is használniuk kéne, és DX12 mellett minek? - Mert nem Windows 10 only, miközben kb. ugyanolyan jó. Ha PC-ről van szó, akkor először a Win10-nek bizonyítania kell, csak aztán jön képbe a DX12. Ezt a kérdést valószínűleg minden komolyabb játékfejlesztő átérzi most.
Amellett a Khronos Group mögött ipari támogatás áll.
-
vicze
félisten
Hát ha megírják a drivert a HW gyártók akkor lesz Win támogatás, de ahhoz a játékkészítőknek is használniuk kéne, és DX12 mellett minek? Pont ugyanaz az eset mint DX vs. OpenGL.
Az Apple szintén minek használná Metal mellett?
Marad az Android esetleg úgy 2017-ben...(Úgy hogy a készülékek 1%-ka támogatja majd.) Meg a SteamOS (aka. Linux), és úgy kifújt a felhasználás köre, mondhatjuk, hogy kicsit szűk lesz ez.(#67) aprokaroka87: A Vulkan a megvalósítástól függően visszafelé kompatibilis lesz elég sokáig, csak driver kérése.
-
direkt nem használtak instancingot, kiterjesztéseket egyik kódban sem. az általad idézett bekezdés előtt írják le, hogy egyenértékű kód futott mindkét esetben:
"On the left-hand side of the video, we are showing Vulkan and on the right we have OpenGL® ES 3.0. We have attempted to ensure both versions run equivalent code and both run without extensions. The demos are not using instancing either, each draw call could be a different piece of geometry with a different material or texture and the CPU performance would be very similar."
-
actival63
aktív tag
Megint beigazolódott, hogy az áemdé micsoda egy gagyi cég. Három éve ígérgetik a mentlét és most se a Win 10 sem ez a tűzhányó nem támogatja. Ópengéel dx9 forevör!
-
válasz
Kozmonauta #68 üzenetére
megy pu-ben
Ren Hoek: +1
-
csongi
veterán
Koszonom az infokat
igy mar igen, nekem is tetszik, hajra hajra!!!
Remelem a regebbi vga- k is kamatoznak belole. -
Ren Hoek
veterán
válasz
Kozmonauta #68 üzenetére
Nem lehetne befejezni az ezo-offot legalább itt az API topicban? Nem hiszem el, hogy mindenhol előjön... Biztos van erre összeesküvéses topic, oda lehet írogatni. Torokszorító kicsit olvasni ezeket, mert mindig szembe kell köpni azoknak az (igazi) kutató kollégáknak és professzoroknak munkásságát, akik az életüket és a karrierjüket tették fel a tumoros betegségek kutatására... de nyilván a természetgyógyász és tápkieg maffia már tudja gyógyítani, csak eltitkolják. Ebben sokkal egyszerűbb is hinni, nem kell hozzá 7 év orvosi/sejtbiológusi/genetikus egyetem, 30-40 év akadémiai kutatópálya stb... Részemről OFF
ON: Ez nagyon király kis API lesz. Csak tényleg elsősorban a CPU limitet fogja eltüntetni. Azért egy GPU kihasználtságot megnéznék ilyen esetben. Gondolom ideális helyzet az, hogyha a GPU frekvencia throttlingol viszont extrém módon ki van használva. Mondjuk ez a törpés verzió azért eléggé korlátozott. FPS játékokban igencsak ki kell majd találni, hogyan használjuk fel ezt a sok drawcall-t, ha pl nem kell egységeket async rajzolgatni. Gondolom sokkal realisztikusabb terep/növényzet várható stb.
-
kila25
csendes tag
Egyébként senki ne várja ezektől az új API-k tól, hogy olcsó hardveren fognak full grafikát produkálni, mivel a játék programozók ezek előnyeit plussz efektekre és jobb grafikus és gameplay élményre fogják használni, kevesebb pénzbe kerül majd konzolról átírni egy egy játékot.
Tehát ha lessz majd olyan játék ami támogatja, anak teljes pompájához ugyan úgy topp kategóriás hardver kell majd.
Na meg a vulkan api-t sem azért csinálták hogy a microsoftot lenyomja, hanem azért hogy a pc-s játékok piacát életben tartsa azzal, hogy esetleg viszonylag kis befektetéseel a pc-re programozók részéről, modjuk pl. linuxon is teljes fényében fusson egy játék, így növelve a pc-s grafikus hardverek és játékok eladását.
És hát a kiadók nem lesznek hülyék (durva példa a könnyebb átpotolás miatt 100 játék árának befektetéséből plussz még több "tíz"ezer eladásra tesznek szert) tehát érdekük hogy a termékeiket sokkal többen vehessék meg
Ha rosszul látom ne kövezzetek meg érte, de ha így van erősítsetek meg.
-
Kozmonauta
tag
válasz
Menthirist #61 üzenetére
Tüdő rákból felgyógyult az anyád?
-
aprokaroka87
nagyúr
A Snapdragon 820 elvileg Vulcan api képes lesz,de mi a helyzet a Directx12-vel,mert azt nem láttam a specifikációban?
ok megvan már
-
kila25
csendes tag
A windows-nak a mentle-t sem kellett támogatni, az AMD berakta a driverbe és ment vele a játék ami támogatta, és ha jól tudom a mantle jelenleg is benne van az AMD kártyák driverében tudtommal.
Tehát mivel a vulkan api arra épül elég nagy százalékban nem értem mi köze lenne ehez a Windowsnak...
Szerintem, majd vagy te vagy a játék telepíti aztán fog menni, mint a mantle-s sniper elit 3, meg más esetében is.
Én azt remélem hogy az android nem marad ki mert annak a grafikai rendszere egy elavult fos a többihez képest.
-
lev258
veterán
A Mantle, ami játékokban is megjelent, megszűnt. Eleve az volt a célja, hogy felrázza a fejlesztést. Ennek eredménye a DirectX 12, a Vulkan és a Metal. A Mantle persze tovább él, de ezentúl az AMD belső projektje, egyedi igények kielégítésére. Mindhárom nagy gyártó termékeihez lesz Vulkan támogatás, Windowsra is nagy valószínűséggel.
-
csongi
veterán
Szep eredmeny. Kerdes melyik hardver gyarto termekei kapjak meg ennek az apinak a tamogatottsagat?
Mert hiaba szep es jo, ha nem lesz hardver tamogatottsag akkor...
Amd megadja? Hmmm mikor ott a mantele, nem hiszem, hogy konkurenciat akarna. Nvidia eselyesebb, igaz ebben az esetben az Amd is kenyszeredett lesz mert kimarad.
Aztan kerdes windows kezeli e majd ezt? Nah erre kicsi eselyt latok. Szoval valahol a mobileszkozokon, snapi, es egy par. MTK sajatot csinalt. Szoval nem tudom mennyire lesz elterjed. Az biztos, es tisztan latszik, hogy eddig sem a hardverek voltak a gyengek, hanem szoftveresen, kihasznalatlanok voltak. Remelem vegre valtozas lesz, es ez a teljesitmeny fogyasztas teren lenyeges, penzben is kimuatathato lesz. Mar nagyon itt van az ideje. -
válasz
Kozmonauta #59 üzenetére
Leszámítva hogy anyumat egy éve diagnosztizálták agyi áttétes tüdőrákkal és végigszerveztem az előző év jelentős részét ezzel kapcsolatban. Az agyi áttét olyan súlyos volt (golflabda méretű), hogy haza sem engedték, mondván bármikor lefordulhat a székről, mert marha közel volt az agytörzshöz. Egy hétre rá már műtve volt. Kíváncsi vagyok, természetgyógyászati szerektől késleltetett kezelés miatt mennyi időn belül halt volna meg.
-
Kozmonauta
tag
válasz
Menthirist #57 üzenetére
Ez a "nincs egy hete hátra" kijelentés meg elég valószínűtlen egy orvostól
Látom komoly dologgal még nem voltál korházban!
-
válasz
Kozmonauta #55 üzenetére
Csak ha azokról is írsz, akik a természetgyógyászok által beszedett százezrek ellenére is csak romlottak vagy meghaltak.
Ez a "nincs egy hete hátra" kijelentés meg elég valószínűtlen egy orvostólMondjuk az aláírásod is sokatmondó.
-
Mokó
aktív tag
Promó videónak kiváló,a valóságban meg majd "meglátjuk".
-
Kozmonauta
tag
Nekem a több áttétes rákos rokonomat kidobták a kórházból az orvosok mondván nincs egy hete hátra, előtte más fél évig kínlódott a kemó és sugár kezeléstől.
Ezzel szemben egy természet gyógyász 2 hónap alatt meggyógyította.
Akit érdekel annak privátban megírom! -
-
Zeratul
addikt
Ha már Off: azt remélem tudod hogy a "rák" egy gyűjtő fogalom és ahány fajtája van annyi féle gyógymódot igényel. Nem lehet kijelenteni hogy ez vagy az a gyógymód a kizárólagos még ugyanazon fajtánál sem. Kemo és a sugár van amikor többet árt mint használ. Ceizel Endre orvos genetikussal is a kemó végzett.
-
Z_A_P
addikt
Vulkanhoz nem kell Win10, Win7-en elfut majd, ugye?
Vajon a regi 5870-es karimon is menni fog? -
hujjujjujjujjujj... gyere elő a net mélyéről néha
Tudod, a net olyan mint a tévé, nem minden igaz amit egyesek feltételeznek mindenféle cáfolhatatlan bizonyíték nélkül, szabadidejükben
Vesa: és még hány ilyen van
És mennyi témában
Nem csoda hogy James Randi pénzét sem vitték még el. De nincs is sajna rá szükség, mert ezek az emberek sokkal többet keresnek a hívőkön. Aztán meg hiába kapnak bűntetéseket, játszva kifizetik őket, annyi embert megvezetnek ezekkel a sületlenségekkel.
-
Vesa
veterán
Hűha...
konteó...
Maria Treben, a gyógynövények jelen kori elterjesztésében masszív szerepet játszó hölgy, a mára kultikussá vált gyógynövényes könyvében "de facto" kijelenti, hogy a rák gyógyítható növényekkel... Nos, Maria Treben rákban halt meg...A végső következtetés levonását rád bízom! ;-) -
"Akármennyi API támogatható egy jól felépített motorból"
De itt nincs abból gond, hogy sok mai motor úgy van megírva, hogy dx11-re direkt kis adagokba rendezze, gyűjtse, és adja feldolgozásra a batch-eket, míg a dx12 és a vulkan sokkal nagyobb batcheket is tudna kezelni, de egész egyszerűen át kellene írni ahhoz sok dolgot hogy sok batch is legyen?Attól tartok hogy új motorok is kellenek majd a megfelelő dx12 és vulkan kihasználásra, mert egész egyszerűen a régieket talán nem azzal a felfogással fejlesztették ki, ami pc-n is a low level apik kihasználására fektetné a hangsúlyt. Mert hiába a nagy elméleti teljesítmény, ha a motorok miatt mégis alig pár százalék lesz esetleg a gyorsulás.
Próbáltam egy UE 4 demót, ami elvileg már dx12 és dx11 módban is tud futni, és dx11-ben egyenesen gyorsabb volt.
-
Crytek
nagyúr
Olvasgass. Nem csak olaj mafia van a világon. A gyógyszerhatalmak sokkal kegyetlenebbek. (Ott van pl a szegény magyar doki esete aki az érrendszeri problémák ellen kifejlesztette a cuccost.... meghurcolták börtön vár rá...)
A minket körülvevő növények, virágok ,termények részei szinte mindenre jók,csak megfelelően kell őket használni / kombinálni. -
macman507
aktív tag
Nem semmi.
-
Crytek
nagyúr
A betegségek azok egy más téma ,de nagyon más.
Az embereknek hallnia kell ezt mindenki tudja ,hiszen gyorsan fogy a készlet.
Egy országnak se lenne jó hogy a sok makk egészséges 150 éves embereket fizessék.
Mindenbe szépen ott van a sok lassan ható "méreg"Rák ellen meg nem kell feltalálni semmit gyógyítható réges régen.
-
Vesa
veterán
Ez az egész kezd a rákgyógyszerekre és kutatásra emlékeztetni. Minden hónapban bejelentenek valami egetrengető, világmegváltó eljárást, aztán mind megy a süllyesztőbe...
Ez elmúlt években ez már a sokadik reformer API, de szélesebb körben elérhető, kézzel fogható drasztikus előnyökkel még sehol nem találkoztunk velük a gyakorlatban... -
válasz
TESCO-Zsömle #23 üzenetére
Értem. Ezek alapján az elkövetkezendő 4-5 évben ugrojuk át a Mantle / Dx12 / Vulkan cikkeket, mert a realitás az, hogy ilyenekkel megvert játékkal úgy sem találkozunk?
-
-
Petyyyyy
addikt
Tróger módon most nem olvastam el a cikket, csak a videót láttam. Azzal viszont megvettek kilóra.
-
Jack@l
veterán
Szintén egy draw call forszírozó eye candy demó, semmi más. Ha a törpéken nem alap gagyi anyagok lennének meg több háromszög, a vulkan is öszecsuklana.
-
hemaka
nagyúr
Hm, van azért különbség rendesen a kettő közt. Ha már a fele igaz a videónak, príma.
-
lev258
veterán
+1
Az volt a lényege a tesztnek, hogy egy olyan helyzetben, ami a Vulkan-nak előnyös több szempontból is, milyen különbség van a kettő között. Általánosításra nem alkalmas, de azért lehet mutogatni.
Ezt ide is beírom, itt jobban témába vág. A LunarG tart ma egy bejelentést arról, létrehoznak egy fejlesztői fórumot a Vulkan-nak (jelenleg több, mint 200 tagja van már ezen fórumnak). Ez, valamint a nyílt forrású Intel Vulkan driver, továbbá különféle fejlesztőeszközök a hivatalos Vulkan specifikáció bejelentésének napján érkezik. -
vicze
félisten
Amúgy olyan csodás hogy most van "nekünk".
Mantel API - Kvázi halott.
Metal API - Él egyáltalán? Van vele egyetlen játék is? OSX + iOS only.
DX 12 API - Windows 10 + Xbox1 only, de elérhető működik.
Vulcan API - Még nincs, talán jövőre. játékok talán 2016 év végén.A legjobb az egészben, hogy min a 3 korábbi low level API készítői tagjai a Khronos csoportnak, nem lett volna egyszerűbb már évekkel ezelőtt megcsinálni a Vulcan-t vajon?
De azért persze a programozók a "lusták"... Valóságban nem kicsit vannak szívatva szerencsétlenek. -
Raymond
titán
Van olyan erzesem hogy az itt levo emberek tobbsegenek az jon le a demobol hogy "Vulcan szupergyors, OpenGL ES szar es a Vulcan jatekok 120FPS-el fognak menny az OpenGL ES pedig 5-el". Ez viszont nem igy van es peldaul az IMGTEC ezt nem is rejti el:
"Before reading any further, please note that this is an exaggerated scenario that is intended to highlight and amplify Vulkan’s strengths. It is not intended to show OpenGL ES in a bad light – we are deliberately using OpenGL ES in a way that it was not designed for. We are also aiming to be GPU bound using the Vulkan API; this means the GPU and CPU are being used as effectively as possible, which is a great thing for developers and vendors alike."
Ennyi gnom kirajzolasara ilyen merteku ismetlodessel instancing-ot hasznalna mindenki OpenGL ES alatt (a demoban ezt nem hasznaljak) es akkor nem lenne ekkora a kulombseg. Ha a gnomok pedig mind individualisak lennenek (modell, texturak) ismetlodes nelkul akkor pedig a GPU halna le es mindegy lenne hogy mennyi szabad CPU all meg rendelkezesre.
Tehat van kulombseg, csak a valosagban nem annyi ami ebbol a videobol laikusan nezve lejonne, es inkabb ezt kellett volna a cikkben is kihozni nem pedig ilyenekkel alatamasztani a tevhiteket:
"Ez a demonstráció legdurvább része, amikor az OpenGL ES azért küzd, hogy másodpercenként 5-6 képkockát megjelenítsen, a Vulkan gyakorlatilag olyan szintű hatékonyságot mutat fel, amely félelmetes látványt nyújt."
-
.LnB
titán
A probléma forrása az, hogy semmit sem tudtam a Khronos Group-ról szinte. Így nem is kerestem se honlapot, se "About linket". És tudtam, hogy itt választ kapok a kérdése(i)mre. Köszi a linket. Remélem nem volt nagy meló belinkelni, ha igen linkelhetek én is cserébe valamit, mi érdekel?
-
Cathulhu
addikt
Ha teljesitmenyben es komplexitasban is hozza a dx12 szintjet, akkor en pl fejlesztokent hulye lennek nem a Vulkant hasznalni inkabb.
Anno Quake2, UT idejeben volt az, hogy szinte minden jatek jott mindenfele APIval, ami csak letezett, most is ilyesmi idoszakot varok. Indie fejlesztok berelt motorokkal szerintem kb biztos tamogatni fogjak, mivel a motor eleve tamogatja majd, EA-nal a Frostbiteban van Mantle, akkor lesz Vulkan is. Bethesdanal a Gamebryo nem tudom hogy viszonyul a temahoz, de ok mindig jopar ev elmaaradasban vannak mondjuk. -
Ez most megint olyan dolog, hogy szép-szép, de mikor fognak elönteni minket a Vulkan API-ban futó játékok?
Ugyanez igaz a Dx12-re és volt igaz a Mantle-ra. A Mantle is itt van már egy ideje, de összesen még egy tucat játék sem támogatja, ha jól rémlik.
Ezek a videók ugyanarra jók, mint anno a 3Dfx-es Glide-os techdemók. Látványnak jók, de amíg nem tudjuk használni, max. arra jó, hogy a haveroknak megmutassuk, hogy majd egyszer milyen jó is lesz nekünk, ha kegyeskednek a játékok is megjelenni hozzá.
-
Raysen623
addikt
Tegyük hozzá, hogy egyenlőre! Igazából még nincs értelme váltani, mivel nincsenek rendes DX12-es tesztelhető játékok. Munkahelyeken pedig jelenleg IT teszteli a 10-est. Év végére fog jelentősen változni a felállás elvileg.
Témához: nos a videón korrektül látható mennyire le van maradva a szoftver a hardver mögött jelenleg. Ha csak ezt a szintű gyorsulást kapjuk az új API-któl, akkor máris örülhetünk mert ugyanazon a kompatibilis hw-n simábban fog futni a program, az elit kategóriában pedig a 4K fog tudni futni magasabb FPS-el a türelmetleneknek.
(#10) Strezi : beelőztél...+1
-
Strezi
őstag
Ez az egész remekül mutatja a grafikát programozók igénytelenségét az utóbbi évtizedben
Szinte röhejes, hogy a hangoztatott Mpix / Mtex adatok és a valós rajzolási teljesítmény közötti különbséget eddig a szönyeg alá lehetett söpörni, mindenki csak etette a vásárlókat az új hardverekkel.
Holott, végig a szoftver volt szar, és tök feleslegesen adtak ki rakat pénzt az emberek
: FlameSuit ON :
-
Manbal
senior tag
szerintem meg ha tényleg jól sikerül a vulkan api, akkor visszatér az a nagyon régi jó szokás, hogy a játék grafikai beállításai között ki lehet választani a directx-et, vagy a vulkan-t...
ha jót akarnak így lesz a játékok többségénél (persze lesz only microsoft cím is, lásd pl. tomb raider)... persze windows 10-re értem, ha korábbi win-t használsz akkor értelem szerűen csak vulkan only
-
Abu85
HÁZIGAZDA
- Mert ők azért vannak, hogy iparági szabványokat készítsenek. Azért fizetik a fenntartásukat a tagok.
- Akármennyi API támogatható egy jól felépített motorból, és ezt ki is használják a fejlesztők, de a játék kiadásánál a tesztelés miatt érdemes egyre korlátozni a munkát.
- A Vulkan támogatásáról mindenki egyénileg dönthet. De rosszul jár aki nem támogatja.
- A gyártók egyénileg fogják bejelenteni, hogy milyen hardverek szükségesek. -
aprokaroka87
nagyúr
amúgy az ilyen apikat fel lehet használni akár arra is hogy egy alkalmazás grafikai elemeit gyorsitsanak vele?
pl böngésző,stb. -
Crytek
nagyúr
"Gondolom a DX12 lesz az elsődleges és eldönthetik, hogy Vulcan-ra is megcsinálják e"
Én nem értek hozzá,de mivel a dx12 csak win 10 only a dx12 csak sokadlagos lesz majd a játékokban. Már ha a játékfejlesztő nem akarja a fél világot elbukni ,mert az 100% hogy nem mindenki ugrott fejest a win10 hájpba!
-
kriszpontaz
veterán
Ez azért durva
.
-
.LnB
titán
Lenne pár teljesen laikus kérdésem a témában, hogy egy kicsit jobban képbe kerüljek.
-Egy ilyen API kifejlesztése miért éri meg a Khronos Group-nak? Licenszelhető egy egy ilyen API? Vagy teljesen ingyen felhasználható?
-Most akkor egy játék elkészítésekor a fejlesztőknek választaniuk kell, hogy melyik API-ra írják a játékot? DX12 vagy Vulcan? (Mantle-t nem írom mert ha jól tudom a Vulcan arra alapszik) Gondolom a DX12 lesz az elsődleges és eldönthetik, hogy Vulcan-ra is megcsinálják e. Vagy pofon egyszerű egyszerre mindkettőre megírni egy játékot? (Aztán lehet itt nagyon hülyeséget beszélek és nem így működik az egész)
-Mivel a Vulcan alapja a Mantle, és nem zárhatják ki az Nvidia hardvereket, az Nvidia is segíti a fejlesztést? Vagy szokás szerint megint elzárkóznak ahogy szokták?
-Milyen hardveren fog futni a Vulcan API? Vagy nincs követelmény?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- OTP Bank topic
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Szeged és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Autós topik
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Xbox tulajok OFF topicja
- Hisense LCD és LED TV-k
- Kuponkunyeráló
- Samsung Galaxy S22 és S22+ - a kis vagány meg a bátyja
- Linux kezdőknek
- További aktív témák...
- Lenovo Yoga Pro 9 (16IMH9) - Intel Core Ultra 9 185H, RTX 4060, 32GB, érintős ELKELT
- LG 48C3 - 48" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - A9 Gen6 CPU
- RAKTÁRSÖPRÉS!!! - Videókártyák, Monitorok, Notebookok, Stb. - Szaküzletből! Számlával!
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Csere-Beszámítás!AMD Asztali számítógép PC Játékra! R5 5600/ RX 6700XT 12GB / 16GB DDR4 / 500GB SSD
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest