- iPhone topik
- Fotók, videók mobillal
- Amazfit Active 2 NFC - jó kör
- One mobilszolgáltatások
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Milyen okostelefont vegyek?
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- Google Pixel topik
- Redmi Note 8 és 8T
- Brutál akkuval érkeztek az Ulefone X16 modellek
Új hozzászólás Aktív témák
-
janos666
nagyúr
Én úgy láttam (legalább is korábban, mikor még figyelgettem, hogy mi az), hogy a legközelebbi kerek Kelvin értékre húz (vagy 100-ra, vagy akár 500-ra kerekít).
De amúgy meg tudnánk nézni, nyílt forráskód (sőt, azt hiszem ott van benne a HTML file-ban, nem csak a DisplayCAL-ban, annak idején babrálgattam magamnak, míg betette, amit hiányoltam, le van mentve a report file-ba a nyers mérés és ott rakja össze egy script a grafikont a böngészővel, ha jól rémlik, PHP vagy ilyesmi). -
janos666
nagyúr
A hsz-em lényege az volt, hogy bármilyen körülmények közt kijöhet egy ugyan ilyen DisplayCAL report, példaképp akár egy frissen hardware-3DLUT kalibrált professzionális kijelzőn is, ha pl. szándékosan választottál olyan WP célértéket kalibráláskor, ami utána messze esett attól, amit a DisplayCAL tippelt.
Ebben az is nagyon fura, hogy az ICM file-ba is el vannak mentve a beállításaid, ha DisplayCAL-al készült, mégsem azt olvassa ki, hanem tippel.
Pl. az új WCG kijelzőkön (QLED, OLED, stb) sokan használnak perceptuálisan a "hagyományos" (CCLF LCD, PDP, stb) kijelzőkön látott fehérhez eltolt WP célértéket (a Sony RGB OLED monitorhoz van kvázi-standard, a gyártó által javasolt WP offset is). Én nem vagyok a híve (mert ez nem a kijelző hibája, hanem a rendszeré, amiben szabványosítanak, így még akkor sem tűnik számomra helyesnek, ha az egész 3D színteret tolják el perceptuális tarszformációval, nem csak nagyzolva a WP-t), de van aki használja olyanok közt, akik pontosan tudják, hogy mit csinálnak (mindkét félét, a csak WP-t és a 3D-set is).
-
Viki1984
csendes újonc
Az Oázis csinálta a kalibrálást, a monitort vittem be hozzájuk és Hp notival használom. Adtak részletes leírást hozzá, végig is csináltam színprofil hozzáadása win-ben stb. Újraindításig minden ok, újraindítás után is is jól jelenik meg pár másodpercig, aztán vált vissza. A kapott leírásban annyit említenek a videokártya is bekavarhat.
-
janos666
nagyúr
- Nem, LG TV-n LUT programozáskor nem tudsz (egy képmód : egy LUT [set, 1D + 3D])
- Nem, az iTPG ezek után van, nem hat rá a HDMI Feketeszint kapcsoló (és hasonlók)
Tesztelgettem alaposan, és nem tudom reprodukálni a C9-emen, amit ő tapasztal.
Szerintem olyan bug-ba futott bele, hogy a kalibrálás végén lementi a TV a LUT-okat, de nem olvassa be őket. Néha elég átváltani másik képmódba és vissza, de van, hogy áramtalanítani kell a készüléket (míg kattan a reléje) és visszakapcsolás (teljes reboot) után jó lesz.Frissen reset-eltem egy képmódot és bekalibráltam gyorsan csak egy ~100 pontból készült 3DLUT-al, és nem látok semmi eltérést attól függően, hogy a belső lejátszó, vagy HDMI1 (PC címke nélkül, alapértelmezett név+címke) van kijelölve forrásnak, vagy akár ha HDMI-n keresztül megy ki a tesztkép az iTPG helyett:
[calmanps_hdmi_sdr_rgbfull8bit_noallm] (HDMI-n megy a tesztjel, iTPG inaktív)
[itpg_internal_sdr] (a belső generátor dolgozik, "mögötte" a belső lejátszó pörög)
Ami hat az iTPG-re HDMI oldalról az a VRR / GSync / FreeSync, de ez ismert hiba és "csak" a gamma csúszik el tőle, a színek nem (valószínűleg a panelvezérlő tehet a gamma torzulásról, mikor VRR módba vált, nem a SoC használ más feldolgozást):
[itpg_hdmi_sdr_rgbfull8bit_vrr] -
Joshi
titán
"Az a DeltaE max. 1.26 elég sok, a felénél kevesebb is lehetne (vagy tényleg ennyire nem szereti egymást a háttérvilágítás és a koloriméter). Nekimehetsz 778 patch-el, több iterációval és a patch sequence "vary RGB difference" vagy "maximize RGB difference" legyen."
A (#4693) hsz-t nem láttad? Miért az előzőre reagáltál ez ügyben?Ha tudnám hol lehet kiválasztani a 778 patch-t.
Az alábbi beállításoknál?
"A program betölti magának, nem kell foglalkoznod vele. Ha színes az ikonja a tálcán, akkor rendben van, ha viszont szürke, akkor nem töltötte be a profilt, ill. kilőtte, mert kalibrálás folyik."
Az óra melletti ikonra gondolsz? Mert nekem úgy tűnik hogy az szürke.Most így hirtelen ennyi, de majd még kérdeznék ha nem gond.
-
Joshi
titán
Na. Próbálgattam ezt a kalibrálást és szerintem az eddigi legjobb eredmény született, persze ha jól gondolom. Itt nem használtam semmilyen korrekciót, egyszerűen csak egy kalibrált profilra kalibráltam rá. Mi a véleményed?
Viszont itt megint felmerül a kérdés, hogy A DeltaE értékek sokkal jobbak, de a színtér lefedettségek viszont rosszabbak lettek. Gondolom a DeltaE a lényeg, vagy rosszul gondolom?
-
Joshi
titán
Köszi. Feltennék ismét néhány kérdést.
"15 perc? Nem lesz az sok? 4 alatt is meglehet.A viccet félretéve: egy normális mérés 30-40 perc. Legalább."
A Calibration speed állításával lehet drasztikusan kitolni a kalibrálás időtartamát, de én nem vettem észre különbséget. Egyedül azt a negatívumot, hogy sokkal tovább tart a procedúra.Ha kalibráltam majd betöltöm a profilt, akkor arra érdemes újra kalibrálni? Vagy nem ez a pontosabb kalibrálás lényege?
A profilt hogy érdemes használni hogy mindig be is töltődjön? Win 10 Pro 64bitet használok.
És végezetül a legutóbbi eredmény. Ez milyennek számít egy VA paneles gamer monitortól? Konkrétan erről a monitorról van szó.
-
robi1979
aktív tag
"de a Spyder-t kalibráltatni kellene" - ez melyik adatból látszik? Illetve ha bekalibráltatom szemmel látható lesz a változás - ha igen, miben? - vagy ezek csak pusztán számok?
Ezt tényleg nem értem: 99,84%-ra kalibrálta be, tehát majdnem 100%. Ezek szerint ez nem azt jelenti hogy 0,16%-nyi eltérés van a 100% színhelyességhez?
"vagy elküldöd a Datacolornak és x összegért pontosítják, vagy keresel valakit akinek van spektrofotométere és profilozzátok." - te melyiket javaslod? Spektrofotométeres profilozás esetén nem csak egy adott monitorhoz+confighoz lesz jó - hiszen ahhoz kell ugye profilozni?
-
Joshi
titán
Most gyorsan belinkelném a DisplayCal beállításait. Légyszi mond meg mik azok a beállítások amik nem jók. Illetve én azt nem értem, hogy egy kalibrálást hogy lehet jobbá tenni. Esetleg egy kalibrált profilt kalibrálok? Vagy hogy?
Én 100nit-en kalibrálok, sokszor még ez is magas fényerő. Napközben nem nagyon gépezek.
-
Joshi
titán
-
-
robi1979
aktív tag
Lefutott végre a kalibráció: az AOC Q3279VWFD8 31.5" Gamma 1-re állítva, reset után a WARM profilt állítottam át a monitoron USER settings-re mert ahogyan javasoltad, ez állt a legközelebb az R,G,B-s tesztlegelei beállításhoz ahol a 160 fényerőt is méri. Minden más a DisplayCal-ban, ahogyan javasoltad. Ez már jobb eredmény mint a tegnapi Gamma 2-es monitor beállítással? Megnyugodhatok végre hogy jól mér a Spyder 5 pro (és nincs mondjuk elöregedve)? Ezen még lehet valamit finomítani?
-
robi1979
aktív tag
Még 1 kérdés: ha a White Levelt a javasolt 160 helyett 180-ra vagy 200-ra állítom akkor nem világosabb lesz a monitor? 160-on a nappali fényviszonyaim között nekem pöttyet sötét. Bár a monitoron a Brightness 55, ezzel az értékkel mérte a legelején az R,G,B-s résznél. Ha itt följebb állítom a fényerőt a minitoron nem csesződnek el a szinek, árnyalatok stb? Jó ez 160-on vagy rakjam följebb? Ha jól emlékszem magától 270-et mért, ezt kellett lejjebb húznom a monitoron 160-ig. De ma megcsinálom Gamma 1-en, ezért kérdezem.
-
robi1979
aktív tag
"LED világítással sokkal pontosabb is lehetne." - a legelején "White LED"-et állítottam be vagy ezt hogy érted?
Az elején mikor méri a vöröset, zöldet, kéket és manuálisan kell állítanom a monitoron az R,G,B-t van erre valami egyszerűbb megoldás? Kb. egy jó fél órát ezzel is elbabáztam mire jó lett. Az AOC reset után alapból WARM profilt állít be, ezt hagyjam így?
-
robi1979
aktív tag
No, megcsináltam az AOC Q3279VWFD8 31.5"-ra a kalibrációt a Spyder5 pro-val, ez lett az eredmény. Viszont: a monitor melegítettem, a Spydert is, reseteltem, de a monitoron a Gammát véletlenül 2-re állítottam. Gondolom most kezdhetem újra az egészet? Volt kb 4 óra mire végzett.
Ez milyen eredménynek számít? Nyugtázhatom és megnyugodhatok hogy jó a Spyder5 pro-m és nincs elöregedve?
-
pinnacle
nagyúr
Persze, mondták is, hogy a fényerőszabályzót ki kell kapcsolni mert eltolja az egészet. Igaz nekem fontosabb a szemvédelem. Kár, hogy ez a QHD ilyen "elhanyagolt" kategória. BenQ 3200Q-n egyszerűen hiányoznak, piros, zöld árnyalatok. Fene sem gondolta volna, hogy ilyen nagy szó az AdobeRGB 96%, amit tud az irodai monitor. Gondolom ezt kalibrálással sem lehet pótolni. Összesen 2db monitor van, ami tudja ezt, ebben a kategóriában. Remélem a Philipstől majd megírják, hogy nem kell félni a begéstől, a pixelmozgatás, pont ezt védi ki.
-
robi1979
aktív tag
Ma megpróbálom az asztali gépet bekalibrálni, ide is ugyan ezek a beállítások kellenek mint a laptophoz? Ebben egy Nvidia kártya van 1660 Super+egy Q3279VWFD8 31.5". Kalibrálás DisplayCal kalibrálás előtt kell valamit mókolnom a monitoron?
"Maradj ennél, csak szedd ki az "interactive display adjustment" elől a pipát! Aztán majd a kapott eredmény függvényében finomítunk a beállításokon."
-
pinnacle
nagyúr
OK! Köszi! Lehet nekem nekem színhelyes kalibrálás, meg olyan is kellene, amit megszoktam. Az biztos nem színhelyes.
Viszont ez a sárgás, melegebb árnyalatú kép, kíméli a szemem. Este nem is tudom 6500K-nézni, 5000K-n jobb. Sajnos ettől is fáj egy kicsit a szemem. Lehet túl nagy ez a méret nekem vagy csak meg kell szokni. Nagyon nagy a fényereje, este még a 0% is sok. Úgy néz ki, nincs más program (mondjuk írják is magukról), csak a PangoBright, amivel 0% alá tudok menni. Szépen szabályoz, csak az a gond, hogy ha menüpontok között váltok, néha bevillan az eredi fényerő, illetve egyes játékok, nem ezzel, a gyengébb fényerővel indulnak. Pedig az Nvidianál is beállítottam, de valamire nem hat.
-
robi1979
aktív tag
A laptop (Lenovo 51-70z) kijelzőjét az általad javasolt alap beállitásoknak megfelelően "bekalibrálva" az alábbi eredmények születtek:
"Maradj ennél, csak szedd ki az "interactive display adjustment" elől a pipát! Aztán majd a kapott eredmény függvényében finomítunk a beállításokon."
Ez jó vagy rossz eredménynek számit? Zavar hogy nem látom azt hogy hány % SRGB meg RGB amit a Spyder5 gyári szoftvere kiirt a végére. Mit kell tennem a finomitáshoz?
-
pinnacle
nagyúr
Köszi! Remélem a Philpstől is megírják, hogy nem kell ezt komolyan venni. És a kuyarashi által linkelt megoldás pont ennek kivédésére van. Remélem nem kell visszaküldenem.
Philips szoftvere megmutatja, hogy milyen intenzívek a színek. *Ropi* ez azt mutatja, hogy milyen tartományban lehet kalibrálni őket? Nekem az lenne a legjobb, ha olyan pirosat tudnál kihozni a Philpsnél, ami az L557-en látok.
-
pinnacle
nagyúr
Köszi *Ropi*, kuyarashi! Valahogy úgy lehetne leírni a CCFL-et, mintha tűz égne a kijelző mögött és szinte ragyog a képe, a LED meg olyan "neonos" és hiába emelem a fényerőt, háttérvilágítást, erőlködve sem lesz olyan, mint a CCFL. Ráadásul kicsit a szemem is fáj tőle. Régen HP LP2475w-el volt ilyen gondom, mondjuk ott már 10 perc után fájt a szemem. Első IPS-es monitorok között volt, de nekem nem jött be. Ráadásul az egyik fele zöldes a másik pedig rózsaszín árnyalatú volt. 5x cserélték, majd jött az EIZO 2433w. Nem tudom, hogy mi volt a gond a HP-vel. Az EIZO PWM-es, (ha gyorsan ide-oda mozgatok egy ceruzát előtte, sötét sávokat látok) illetve alacsony fényerőnél szabad szemmel látható sávok mennek lefele, még sincs semmi gondom.
BenQ 3200Q W-LED-es, nem PWM-es. Mi lenne ajánlott 32", 16:9, WQHD monitor, ami jobb lehet. Ha nem múlik el a szemfájás, akkor cserélni kell. -
robi1979
aktív tag
-
pinnacle
nagyúr
Köszi mindenkinek! Szerintem nekem valami beragadt profil miatt volt sávosodás. Most éppen egyik monitoron sincs.
Először a BenQ monitor Delock 83806 kábellel csatlakoztattam a monitorhoz. Majd miután az Androidos box-al nem volt gond, kipróbáltam a gyári HDMI, gyári DP-miniDP kábelt, EIZO DP kábelt is. Végül a gyári DP-miniDP mellett maradtam, nem tudom, hogy csak placebo, de nekem valahogy azzal tetszett legjobban a kép. Ilyen beállítások vannak, TV-nek, L557-nek nincs profilja. Nem tudom, hogy a Saját beállítás használata az eszközhöz, be legyen pipálva, és kell-e alapértelmezett profil, ami most a BenQ.
BenQ-t, EIZO 2433-at nem tudom 60Hz-re állítani, mindig visszaugrik 59-re. Illetve az is kérdés, hogy a színbeállításoknál az alkalmazások vagy az Nvidia szerint a jobb beállítás.
AsRock H97 alaplapom van, MSI 1650 Super a VGA. DP++ nincs rajta jelezve, de ezzel a passzív kábellel megy az L557.
Jó, hogy a Fast Stone a monitor színprofilját be tudja tölteni, nekem ez tegnap be volt pipálva, de mára eltűnt. Gondolom ezt azt is jelenti, hogy ahány monitoron nyitom meg a képet, mindig az ahhoz tartozó színprofilt tölti be. Kiterjesztett monitoron, hogy tudom használni a Fast Stone-t? Nekem mindig a fő monitoron nyitja meg a képet.
Andoidos boxon nem volt pirosító a szőke nő képén. VA paneles Sony TV-n sincs. Lehet ez a kép, pont azt mutatja meg, hogy mikor "színez" a monitor. Egyébként nekem jobban tetszik ez a valószínűleg színezett kép, amit az EIZO-n látok, de lehet, hogy nincs is ott valójában semmi.
Egyébként a CCFL vagy a LED-es megvilágítás a jobb? TV-nél is ez tűnt fel, hogy nekem a CCFL jobban tetszik. Valahogy jobb ránézni, persze lehet csak azért, mert 10 évig azt láttam, de a LED nekem valahogy nem olyan élettel teli. -
kuyarashi
őstag
Köszi.
robi1979 (#4615)
CCFL háttérvilágítással manapság nem gyártanak monitort. Ma már ~99% LED LCD, a maradék OLED technológia (inkább 0.1%). A LED-esek pedig 95%-ban W-LED monitorok (az kedvező árfekvés miatt). A Maradék jellemzően GBr-LED, vagy RG-LED, ritkábban RGB led.
A gyártó oldalakon nem mindig tüntetik fel a háttérvilágítás típusát, ezért én általában nem is ott keresem. -
pinnacle
nagyúr
Szia!
Csak gyári kalibráció van. Ez viszont "kékes" Rec.709, sRGB módban. PC-ről megy, Win10. Este ha otthon leszek, megnézem laptopról, hátha csak VGA probléma, néztem gyári profillal, meg anélkül is. Neked egyébként mit mutatnak a tesztábrák? Gondolom a szürkén folyamatos az átmenet, csak kíváncsi lennék, hogy a szőke nő arcán van pirosító, vagy csak az EIZO-k, Samsung rajzolja oda. Egyébként nagyon tetszik a monitor, nem szívesen vinném vissza. -
Krystal_s
addikt
és kuyarashi
Igen, olvastam, hogy az S sorozat gyengébb, de én nem átlagos felhasználó vagyok. Sajnos az elvárásaimnak nem találtam egyáltalán más típusú monitort más márkában sem.
32", FHD, hangszóró és 2 db HDMI.
Egy notebookot kötök rá. Sokat olvasok, netezek, de filmet is nézek és PS4-et is használok.
32" méretben a legkisebb a választék akár tv, akár monitor. 40"-est nem tudtam megszokni.
Tv-ben a Samsung képe lett volna szebb, de rengeteg a hibás köztük. Természetesen én is kifogtam, ezért maradt az LG, amit viszont nem szerettem és alig 3 évet bírt. Van itthon egy 24" LG monitor is, de az nagyon pici, oldalt 2 nagy bevilágítás, minőség nulla.Bárkivel beszéltem furán néztek miért nem monitort használok, tv-től ne várjak szép képet.
Idén még rosszabb a felhozatal 32-es tv-ben, ezért gondoltam megpróbálok kompromisszumot kötni, mert sürgősen vennem kellett valamit és a szemem is fontos.
Egyedül ezt az egy Dell-t találtam, amik az elvárásoknak megfelelnek. (csak FHD, 2 hdmi, hangszóró)Eddig még nem zavarta a szemem. PS4 képe elsőre borzalmas volt a tv-khez képest, ahol alap volt a black level, auto contrast és stb game beállítások. Amikor megláttam na mondom ennyi, ez egy vicc annyira életlen volt, homályos. Aztán a kvantálást alapról átállítottam teljesre és végre lett egy kis kontraszt . A válaszidő hát...nem akarom elhinni, hogy ezen csak 5 ms, fastra állítva is darabosnak látom. Több éves tv-ken sokkal jobb.
Próbálom megszokni a melegebb színt. A 2 hibás pixel már zavar (szinte nem is látni, de a tudat, hogy ott van) és kénytelen leszek saját költségen még egy másikat rendelni és azt tartom meg, amelyik jobb lesz. Nagy az esély, hogy azon is lesz valami hiba.
Közben olvasom az Amazonos véleményeket és borzalmas. o.O"Elképzelhető, hogy nálad is javítaná a helyzetet, ha nappal kicsit kevesebb fényt engednél a szobába."
Én inkább csak este vagyok a gépnél. A kijelző mögött a fal megvan világítva stb ilyenekre figyelek.
"Személyes véleményem, hogy maga az LCD technológia egy vicc"
Teljesen egyetértek. Szép kis bevilágítások, ips glow, foltos, nem egyenletes fényelosztás, sarkok sötétedése, kényes... és még a vevő a minőségellenőr, hogy na mi az az állapot, amit még elvisel a sok selejtes cucc között. :\ -
ribarszki
őstag
-
-
#53366784
törölt tag
Már eleve az Assumed target white pont sem ugyanaz... 6500K vs. 6600K.
Mellékletbe beteszem a két mérés eredményét.
Ismétlem, csak ellenőrzés volt, ugyanazzal a korrekciós profillal, semmit sem állítottam sem a monitoron, sem a szoftverben. Amit írtál, max 5mm- el tehettem arrébb az i1 display prot a második méréskor (igyekszem a célkereszt közepét eltalálni. -
Joshi
titán
Az Eye One minek oda? Én még nem láttam így megnevezni az X-Rite i1 Display Pro Plus-t.
ui.: vagy az i1 akar lenni az Eye One?
-
janos666
nagyúr
A próba sem olyan egyszerű, mert a B rev is csak hitelesített 2000-re, ami nem jelenti, hogy véletlenszerűen ne lehetne jó egy A rev is 2000-ig, csak garancia nincs rá (bár még nem próbáltam, hogy van-e egy pont, ahonnan error-t dob akármelyik Rev, ahogy azt sem, hogy hol kezdi el ugyan azt mérni a fényerő további növelése után is a saját Rev A-m). Bár lehet, hogy a gyári spektrális érzékenység profilozáshoz is van köze, és akkor valószínűleg pontatlan lesz (nem lineárisan, hanem csak egy pont felett), ha az 1000-ig skálázható (de ez most csak felvetés, nem tudom - ezt már nehéz lenne otthon letesztelni), mert szoftveres mátrix korrekció esetén (saját spektró mellett) sem kapcsolható ki az a korrekció (nincs valódi RAW mód, hiába írja ki néhány szoftver, az egy "generic" profil, ami nem no-op, nem semleges az sem).
De amúgy miért olvastad te az ő gyártási évét 16-nak? Én 18-nak látom.
-
Joshi
titán
A link egy reklám ami nekem semmit mondó. Tudom hogy miben más a rev-B, de én azért kérdeztem hogy mi a módja hogy kiderítsem melyik verzió van nekem? A dobozon I1-18.B-02.xxxxxx.xx szám szerepel. Akkor ez a B verzió? De ugye hiába B verzió, lehet ezzel mérni 2000nit-et ha nem Plus a neve?
-
Alvin_ti4200
félisten
Azon kívül, hogy megpróbálom többször is újrakalibrálni, valami más tipp, hogyan? sRGB módot állítottam be a monitoron, mert a Standard (amivel "kalibrálva" érkezik) wide color gamutos és kifolyik tőle a szemem. Ott lehetne állítani a színeket kézzel, de teljesen feleslegesnek tartom, mert nem bírom nézni a túlszaturált képet.
-
Alvin_ti4200
félisten
Magyarul a Studio-t egyáltalán ne vegyem meg? A Pro Plus-ért biztos, nem fogok kiadni 260 fontot
janos666: magyarul, ha csak az említett monitor kalibrálásához szeretném használni, akkor (ha jól értem) a Studio (ami ezek szerint biztos, hog Rev.B) jó lehet akár a gyári szoftverrel, akár DisplayCAL-lal?
-
Teasüti
nagyúr
Hagyom a francba, elment a kedvem.
Ez egy olyan termék, aminél a gyári kalibráció egyszerűen jó úgy, ahogy van.
Nem tudom mihez nyúljak. Sajnos az adatbázisban nincs hozzá spektrális korrekció. Arra még kíváncsi lennék, mennyit érne egy colorimeter profilozás ehhez a megjelenítőhöz.
De ezért hótziher nem veszek olyat, a munkához nincs rá szükség. -
Teasüti
nagyúr
Aha, hogy arról van szó!
Azt hittem az az adott megjelenítő + kalibrátor pároshoz való. Vagyis amiket default látok a listán azok nem az i1D3-hoz vannak betöltve specifikusan?
Kíváncsiságból megnéztem az online adatbázist. Feljött vagy 6-10 találat az én kombómra.
Köztük mátrix és spectral korrekciók. De mit érek ezekkel a felhasználói korrekciókkal, ha nem magamnak mértem be? Azt hittem a gyári/default korrekció elegendő. -
Teasüti
nagyúr
Ne kezd te is, mert már megfordult a fejemben hogy rossz lóra tettem!
Wcg ide vagy oda, azért erősen látszik hogy céleszköz: a mozgásmegjelenítés katasztrófa.
Videózni már kétséges lehet-e vele normálisan.Ráadásul épp másik photo labort keresek, ahol értenek is ahhoz amit csinálnak és egy új versenyző (dscolourlabs.co.uk) ugyan biztosít minden technikai támogatást és tényleg luxus termékeik vannak, de a fájlokat sRGB-ben kérik.
-
Teasüti
nagyúr
Köszönöm a válaszokat!
Egyelőre elleszek. Most döbbentem rá, hogy nem is cuppan rá a képernyőre úgy, ahogy kellene. Az interaktív mérésnél simán elmozog 0.2 candelát ha zseblámpával bevilágítok alá. Ha behúzom a függönyt egy felhős reggelen, az is 0.05 candela.
Most kezdhetem elölről a profilozást sötét szobában... -
Teasüti
nagyúr
A színtér lefedettséggel nem lehet mit kezdeni, az ilyen és kész, ugye?
Böki a csőröm, hogy hiába tud 160% sRGB-nyi színt natív gamutban, ha az sRGB színtérnek nem fedi a 100%-át. Emulációban meg kifejezetten gyenge. Bár a Delta E az jó, csak a színtartomány nincs meg.szerk: amúgy miért hívod "i1D3"-nak? Hogy lesz a "Pro"-ból "3"?
szerk2:
Mit jelent pontosan a keresztbe profilozás DisplayCAL-ban?
A spektrofotométerrel készítesz a korrekciós fájlt az i1D3 számára az adott monitoron?
Ha igen, akkor hogy? Egy test chartot bemérsz a spektroval, majd ugyanazt az i1D3-mal és a kettő különbsége adja a korrekciót? -
Teasüti
nagyúr
0.05 Delta E-t melyik eredményben kaptál? Profilozás utáni összegzésben, vagy a profil visszaellenőrzése után? Esetleg egy szabvány színteret szimulálva ellenőrzéskor?
Most kaptam egy egész korrekt Delta E-t sRGB emulációban mérve sRGB gammával: átlag 0.15. Ha visszaellenőrzöm egy szabvány sRGB IEC61966-2.1 színteret szimulálva, akkor ez máris csak 0.76. Viszont a színtér lefedettsége pocsék az emulációnak, csupán 93%. Netes teszt alapján túl kellene teljesítenie az emulációnak az sRGB-t.
-
Teasüti
nagyúr
Pedig akkor az is 8 bit módban kellett működjön OpenGL alatt (effektíve minden program, ami nem D3D - vagyis játék -, ideértve az Adobe termékeit és a DisplayCAL-t is).
Akkor vmi nem stimmel nálam. Ez a monitor alulmúlja a várakozásokat.
A színtér lefedettsége sem 100%-os se sRGB-ben, se AdobeRGB-ben - egyetlen mérésem során se. És a Delta is 0.39 volt eddig a legjobb. Valamint a kontrasztja is gyengébb, mint amiket neten mértek mások: rendre 680:1 körüli értékeket kapok. -
Xavior
csendes tag
Az a baj, hogy a displaycal már az elején zöldre kalibráltatja velem a monitort, és legutóbb 2 és fél órát vártam, hogy ugyanúgy zöld maradjon. Ha használom a datacolor manuális rgb beállítását (amit a monitor osdján végzek) akkor az is zöldre kalibráltatja velem az egészet.
A probléma itt nem az eszközzel vagy a datacolor/displaycal beállításaival van szerintem. (mivel máshol ugye mint említettem, működött, ugyanilyen beállításokkal)
Programtól függetlenül rátesz egy extra zöld réteget.
Csak hogy szemléltessem: Látszik a pillanat amikor valami bug a windowsban/vidkariban/registryben/valahol, egyszercsak ráhúz egy zöld réteget. Volt olyan is, hogy valahogy bebugolt(vagy inkább rendesen működött?), és nem rakta rá a zöldet, tehát most elvileg van egy olyan icc profilom is ami zöld, és egy olyan is ami nem, ha esetleg bele tudsz nézni valahogy, szívesen elküldöm. Egyszer fordult elő tegnap, hogy bekalibrálta rendesen, és miközben nem nyúltam hozzá, kb fél perc múlva megjelent a zöldség.
Volt olyan is, hogy nem rakta rá a zöldséget, cserébe a végén a LUT table helytelen beállítása miatt sírt, nyilván így a profilt sosem mentette el, de ott közel voltunk szerintem, hogy megoldjuk a problémát.
De megmutatom:
Ilyen kalibrálás előtt: [link] [link] [link]
és kalibrálás után: [link] [link] [link]
a végeredmény egy viszonylag fehér, de szemre belőtt monitorhoz képest: [link]Jelenleg ha alapon hagyom, jobban néz ki mintha bármit is csinálok vele.
-
Xavior
csendes tag
Köszönöm a segítséget, de éppen ezt írtam, hogy a képek csak azért vannak, hogy érzékeltessem a problémát, szemmel ez sokkal jobban látható szemből, mint telóval fotózva, ezért úgy kompenzáltam, hogy kicsit lejjebbről csináltam a képet.
Előfordulhat, hogy a világítása sem tetszik neki, de mint említettem, két másik IPS paneles monitorral is kipróbáltam, és azokon is ugyanez történt.
A jó tanács megfogadása folyamatban van, de egyelőre most ezzel kell kezdenem valamit, és mint mondtam, a laptopot rendesen bekalibrálta. (Vagy fogalmazzunk úgy, hogy egyelőre ez a színhelyesség amit amúgy tud a készülék nekem teljesen megfelelő lenne.)
A normális monitor vásárlás is folyamatban van, de szintén jelenleg ezzel kell beérni, ebből kell kihozni amit lehet.
A zöld pixelcsík a p2414h-n van, ami jelenleg másodlagos(vagy ha úgy vesszük harmadlagos) monitorként üzemel, szóval annyira nem releváns.Nekem nem fotószerkesztésre kell, egyszerűen csak azt akartam, hogy legalább körülbelül nézzen ki a két ips monitor amennyire lehet hasonlóan, de amíg ez a zöldesítő hiba fennáll, addig ez nyilván nem fog megtörténni.
Szoftveres oldalról van valami tipped/tippetek, hogy mi lehet a gond?
-
Joshi
titán
A linkelt hsz-ben csak azt ecseteled, hogy mi is az a kalibrálás. Pl az Oázis Computer műszeres kalibrálást ad ~6-10k-ért, szerintem klambi fórumtárs is ilyenre célzott. Ahogy anno én is így kértem a monitoromat. Itt a kérdés az, hogy van-e értelme nem a saját konfigurációval kalibráltatni egy monitort. Ha teljesen más a konfig akkor én azt mondom hogy nincs értelme.
-
Teasüti
nagyúr
Itt ütközik ki, hogy mennyire pontatlan a monitor színtér emulációja (egy megjelenítő mindig a natív színterében kalibrálva adja a legpontosabb eredményt), mert ha egyezne a szoftveressel, akkor nem változnának a színek.
Tehát akkor a színtér emulációk úgy ahogy vannak parasztvakítás? Munkára alkalmatlan?
Van egy bekalibrált színterem ami használható (esetemben a Standard) és ennyi? Osszam be?
Akkor viszont az a kérdés, hogy tudok megbizonyosodni, hogy belefér sRGB-be az, amit AdobeRGB-ben dolgozok ki? Vajon sRGB-be exportáláskor magától intézi az LR ezt, hasonlóan mint videónál egy highlight rolloff, vagy egyszerűen hard clip lesz a színcsatornákon?
Azt tudjuk a LR-ról, hogy attól még, hogy színmenedzselt, koránt sem biztos, hogy korrektül jeleníti meg a képeket (nem fordítja át sem a proof színtérbe, sem a monitoréba).
Soft proof az pedig pont arról kéne szóljon, hogy a nyomtató ICC profilját betöltve egy a véglegeshez közel* álló képet látok. Bár milyen színtérben az passz. Gondolom Prophoto RGB ugyanúgy, mint Develop módban. Azt biztosan tudom, hogy Prophoto RGB van egységesen Library-t leszámítva a teljes programban. Csak ebből hogyan konvertál kisebb színtérbe és ahhoz milyen kontroll van, ezt a kérdést még sosem tettem fel.Bevallom, én nem figyelem, hogy clippingelnek-e a képeim - ha jól néznek ki, az nekem bőven elég.
Én pont a soft proof kapcsán láttam ezt videón, hogy nyomtató ICC profilját betöltve fordulhat az elő, hogy az árnyalatok nem csak megváltoznak, de akár crush is előfordulhat. Bár gondolom csak a monitoron clipping-el az, ami nyomtatva még belefér. (És ehhez vettem wcg monitort ugye, h ne ez legyen a szűk keresztmetszet.)
*De nem 100% azonos, csak mielőtt hibavissza megtalál. -
Teasüti
nagyúr
Zavarhatlak még kezdő kérdésekkel?
Összekalibráltam a laptopom kijelzőjét a Dell monitorral. Egyik ugye sRGB színtérben van, a másik AdobeRGB-ben. Így közel ugyanazt mutatják egy CMS-t alkalmazó képnézegetőben. Bár CMS nélkül (pl. az asztal háttérképe) a Dell sokkal szaturáltabb, de gondolom ez normál viselkedés.
Szóval nagyjából ugyanazt látom mindkét monitoron.
Viszont ha átváltok sRGB módba a Dell-en, akkor kimosott színeket kapok a CMS alkalmazásokban (de a háttérképek közel azonosak lesznek, lol).
Kérdésem a workflow-t illetően: melyik képmódban kell kidolgoznom a képeket, ha képernyős megjelenítésre optimalizálok sRGB színtérben? Váltsak át a szűkebb sRGB emulációra és toljam fel a szaturációt nekem tetszőre LR-ben? Viszont ha így teszek, akkor pl. a laptopon (és más eszközökön) nem lesz egyszerűen túlszaturált?szerk: Vagy ha ez így hülyeség - mert az LR is színmenedzselt, vagyis gondolom meg tud jeleníteni korrekten sRGB tartalmat a wcg monitoron AdobeRGB módban is -, akkor viszont hogyan tudok biztosra menni, hogy a színek ne clipping-eljenek sRGB-ben exportáláskor?
-
Teasüti
nagyúr
Azt az infót látom neten, h Standard adja a natív színteret, ami még nagyobb is mint az aRGB.
Csak épp az átfedése nem 100%.
Utoljára ebben kalibráltam az UC bekapcsolásával.
Átlag dE .39, max .79.
Szerencsére elég jó a gyári kalibráció, alig van vmi szemmel látható különbség a Custom és Standard közt.
Kipróbálom a te beállításaid, hátha megy ez még lejjebb.Jut eszembe: a sötét szoba kötelező, vagy elég csak rácuppantani a kalibrátort a képernyőre és az teljesen ki tudja zárni a környezeti fényt?
-
Teasüti
nagyúr
Beüzemeltem ezt a Dell monitort.
Kérhetnék egy kis útmutatót?
Épp Custom Color-ban próbálom kalibrálni DisplayCAL-lal, interaktív gain és fényerő állítás után.
Ez a jó megközelítés, vagy más módon ajánlott nekimenni?
Jól sejtem, hogy a Standard képmód adja a natív színterét a monitornak? Nem volna célszerű abban kalibrálni? Custom módban meg lőttek a Uniformity Control-nak, ez kicsit bántó.
Még csak a sötétben tapogatózok, nem egészen értem még hogy fog kinézni a munka a színtér emulációkkal. Mármint azokat nem lehet külön kalibrálni. Készül egy szoftveres ICM profil és az lesz ráhúzva a videójelre, a monitor meg "azt csinál amit akar". Vagyis hogy tudom ellenőrizni és szükség esetén korrigálni az emulációkat?
Illetve ha már minden stimmel, akkor a tényleges munka annyiból áll, hogy mondjuk videószerkesztés közben átpöccintem a monitort a megfelelő emulációra és mehet a grading? LR esetén meg AdobeRGB emuláció és öröm bódottá'? Ennyi lenne az egész? Vagy van ennek vmi szoftveres oldala is?
A gyári szoftvert egyelőre még hanyagolom, nem tudom érdemes-e előszedni pro-kontra a DisplayCAL-lal szemben. -
Teasüti
nagyúr
Nem tudom mit baxtam el, de nem tudom reprodukálni.
Azóta olvasgattam kicsit a Readme-t.
Most már sikerült bemérni rendesen. Basic módban futtatom a programot. Korrekció autón (fingom sincs milyen háttérvilágításom van), target pedig 120 nit és 6500K, sRGB görbével és cirka 400 mintával mérve (auto optimization, 10 perc).
Egy kérdésem volna: magas fényerejű monitorokat milyen elv szerint kell bemérni?
Mármint ha 120 nit-nél többet szeretnék sima desktop használatra, vagy multimédiára. Persze nyilván egyszerűen ilyenkor felnyomom a fényerőt és leszarom a kalibrációt. Színhelyes alkalmazásokra meg visszaállítom a fényerőt.
Na de ha mondjuk HDR-ről van szó és színhelyes alkalmazásról... -
Teasüti
nagyúr
Na ne viccelj!
És mi a helyzet pl. a Dolby Vision-nel, ahol 12 bit-tel dolgoznak?
Van hozzá referencia monitoruk is.
De pl. az a Philips multimédia monitor is natív 10 bites - amit hoztam a monitoros topikban - és az is csak 500 dollár körül mozog kb.A pongyola példát pont nem értem, mert éppen ismerem a dithering működését és nem értem mit akartál ezzel mondani.
Szerintem semmi hasonlóság nincs itt, miért volna egyáltalán szükség bármilyen LUT-ra az FRC-hez? Ott a videójel 10 bites és a panel meg temporal dithering-gel emulálja a 8 bitnél nagyobb köztes értékeket.A fenti gondolatmenetemnél nekem úgy jött le, hogy a 14 bit LUT ahhoz kell, hogy "mikro offset"-et lehessen alkalmazni a monitor paraméterezésekor, ha ez az offset épp két érték közé esik 10 biten, akkor oda kell a nagyobb felbontás. Persze ez mind csak spekuláció a részemről, mert egyébként a 10 bites videójel önmagában az életben nem címezne meg 10 bitnél többet abból a 3D LUT-ból.
-
-
kuyarashi
őstag
Természetesen a felhasználói menüből elérhető reset-re gondoltam, de nem árt kihangsúlyozni. Én általában factory és "Color Settings Rresetet" is nyomok. (Talán elég volna az utóbbi is.)
Meg kösz a többi kiigazítást is.#4400
Az UP2718Q például natív 10 bites kijelző. A HW kalibrálása i1D3-al úgy 40-50 perc volt, míg a saját 8 bit + FRC-s monitoromé mondjuk 15 körül. Talán ez ennek tudható be.
Az UP2718Q-nak kijött az utódja, ami azt hiszem szintén natív 10 bites, de elméletileg van még néhány natív 10 bites. -
Teasüti
nagyúr
Csak a Dell saját szoftverével éred el a monitor belső LUT-ját, így az azzal való beállítást. ICM / ICC profilt feltölteni viszont azzal sem tudsz a monitorba, mert azt az oprendszer alá lehet betölteni.
Erről kérhetnék egy kis infót? Nem olyan triviális rákeresni erre, mert csak általános dolgok jönnek fel. Általánosan vett értelemben tudom mik ezek, de fogalmam sincs egy monitor esetében hol helyezkedik el a grafikus futószalagon mondjuk egy monitor LUT és mi is történik pontosan, amikor ezt "beállítjuk".
Jelenleg úgy értelmezem, hogy ezt a 3D LUT-ot lehet lecserélni másikra - ezek szerint csak a Dell saját szoftverével. ICC profil maga meg alapjában véve vagy egy LUT vagy pedig egy konverziós képlet. Azt hinném ez a kettő ugyanazt a funkciót látja el, csak az egyik a monitoron belül, a másik meg a VGA-n belül. És állítólag az előbbi jobb, mert precízebb*.
*Ez is egy nagy kérdőjel nekem, már információ elméletből, hogy egy 8/10 bites jelet mi értelme 14/16 bites LUT-on átküldeni, amikor az extra árnyalatokat soha nem fogja megcímezni a 8/10 bit. -
Teasüti
nagyúr
Ha a saját hardveres kalibrálásával csinálod, akkor nem úszod meg a paraméterezést, ha azonban külsőleg, szoftveresen (ahogyan én), akkor a program korrekciózza magának.
Ez még kicsit zavaros. Saját hardveres kalibráció alatt itt mit értünk? Egy bármilyen szoftver által generált ICC profil feltöltését a monitorra, vagy a Dell saját kalibráló szoftverének exkluzív használatát?Csinálhatod így is, de pontosabb az én módszerem.
Olvastam róla, DisplayCAL és két műszerrel keresztbe profilozás (jelentsen ez bármit is).
De ezt követően az ICC profilt hol alkalmazod? A monitorra töltöd fel, vagy az operációs rendszerbe?Nem mindig alapértelmezettre, hanem a kalibrálás során meghatározottra.
Mondjuk ez az alapértelmezett OS beállítás:
Lefuttatok egy mérést (lehet a kalibráló szoftver megkér arra balanszoljam a színcsatornákat a monitoron), kapok egy ICC profilt, feltöltöm a monitorba. Eztán van-e még bármi dolgom? Az OS felől és a futtatott szoftverek felől ezek a beállítások maradhatnak érintetlenül?(#4388) Bivaly26
Én kalibrálás terén mint laikus írok csak, de szerintem megéri beméretni a monitort. Még ha nem is lesz 100% színhelyes (ha nem a saját konfigoddal mérik be), akkor is egy normálisan beállított kontraszt és fehéregyensúly miatt már megéri szerintem. Ez látványosan dobhat a képen. Főleg gyenge minőségű monitoroknál ahol a kontraszt az egekben van, az árnyalatok meg meg se jelennek jellemzően.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Google Drive
- Steam Deck
- iPhone topik
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Fotók, videók mobillal
- A hardverek is nehezen viselik a kánikulát
- Mini-ITX
- Amazfit Active 2 NFC - jó kör
- Motorolaj, hajtóműolaj, hűtőfolyadék, adalékok és szűrők topikja
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5070Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Lenovo IdeaPad V110 - i3-6GEN I 4GB I 128GB SSD I 15,6" I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- FÉL ÁR ALATT! Lian Li UNI FAN SL120 RGB 1db-os és 3db-os ventilátor szett garanciával
- Apple iPhone 16 Pro Max - Natural Titanium - Újszerű - 1 töltési ciklus - 2026. 05. 13.-ig Apple gar
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest