Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hunspikey

    őstag

    válasz pinnacle #5512 üzenetére

    Két profi kalibrátorunk is van - legalábbis az OLED TV topikban: Vhiktor és János666. Velük érdemes egyeztetni.

  • c41r0^

    őstag

    válasz pinnacle #5517 üzenetére

    flicker lista

    Attól függ, milyen messziről néznéd (meg a 43-as monitort milyen messziről nézted), sztem egy 42-48" WOLED/QD-OLED TV tökéletesen megfelelő lenne számodra monitornak. Persze nyilván adott használati szokások egyből kizárják az OLED-et a beégés miatt, ezt neked kell tudnod, attól függ, mire kell. Ilyen áron EIZO EV4340X 1000:1-es IPS panellel, 60Hz... hát... de ha nyilván céleszköz kell valamire, akkor annak ára van.

    Mivel semmit nem tudunk, mire kell, mi a felhasználási szokás, milyen messziről nézed, miért nem jó egy 27-32"-es OLED monitor, stb., így passzolok.

    de ez már amúgy sem ennek a topicnak a témája

  • c41r0^

    őstag

    válasz pinnacle #5512 üzenetére

    - Kalibrálást vállalsz vagy valaki a csoportból? -
    én nem, csak "hobbiból" vettem magamnak kolorimétert, hogy a családban meg a saját eszközeimen (2 TV, 2 monitor) tudjak garázdálkodni
    szerintem érdemes beruháznod rá, már nem egy vészes összeg, használt piacon lehet ki tudsz fogni valami régebbi x-rite -ot is
    monitorkalibrálók
    legolcsóbb alternatíva ha nem is megy a DisplayCAL-lal mert nem támogatja a ArgyllCMS-t, akkor a saját kalibrátor szoftverrel meg tudod csinálni

    - 110nit kb. milyen fényerőnek felel meg a monitor 100-as skáláján? -
    foglalmam sincs, a 120 nit-es kalibrálást napfényes szobához ajánlják, pl. RTINGS is 100 nit-re kalibrál a tesztjeiben, és ha jól tudom, a full sötét szobába 80 nit-re kalibrálás az ajánlott, és a nyomdai printre pedig 90 nitre, de ezek csak ilyen összehalászott infók, nem biztos, hogy valid, de ha 400 nites a monitorod, akkor valahol a skála negyede körül lehet 110 nit (25ös fényerő körül), bár nyilván attól függ, mennyire lineárisan nyomja fel az elektronika a fényerőt, úgyhogy ezt max. saccolni lehet, illetve ha lenne review ahol adott nit-re kalibráltak, onnan lehetne következtetni, vagy ugye meg kéne mérni koloriméterrel...

    - FastStoneban az alsó A monitor színprofilja... nem volt bekapcsolva, ha bekapcsolom akkor fakóbb lesz a kép. Ha a felső kapcsolom ki, akkor nincs különbség. Egyébként ugyanolyan a képe, mint az IrfanView-nak.-
    Ha be van kapcsolva, akkor használja az ICC profilt, egyébként nem. Tehát pont, hogy be kell kapcsolni, akkor lesz "color managed" a szoftver, azaz használja az OS-ben aktív ICC-t. Ha kalibráltatod, annak az a lényege, hogy úgy lásd a tartalmat, ahogy a tartalom készítője azt megálmodta. Tehát nyilván be kell kapcsolni a CMS-t, hogy használja a kalibrációs ICC profilt a szoftver. A Google Chrome jól van beállítva, alapból hazsnálja, a Firefox is tudja használni egyébként (about:config gfx.color_management.mode -ot 2-ről 1-re kell állítani)

    Még van egy tippem, miért fakóbb neked a Philips sRGB módban, mint az EIZO-d sRGB módban.

    Néhány monitor az sRGB TRC gamma curve-öt használja az sRGB képmódhoz, ami ugyan közelít a gamma 2.2-höz, de a sötét részletek világosabbak a gamma 2.2-höz képest, így fakóbb lesz a képe:
    sRGB default gamma IS 2.2, but sRGB has a more linear segment for near black/gray tones than regular 2.2 gamma, which is why 2.2 will have darker shadow details.

    Általánosan azt javasolják, hogy gamma 2.2-höz érdemes kalibrálni, ám pl. a Monitor Unboxed és RTINGS, eme két neves monitortesztelő csapat is az sRGB TRC gamma curve-höz kalibrál egyébként.

    Itt egy reddit post, ahol a tag két OLED monitorja sRGB módban másképp viselkedik, egyik az sRGB TRC gamma curve szerint, másik a gamma 2.2 curve szerint viselkedik "sRGB OSD" módban.

    Nézd meg, hogy az EIZO-n az sRGB módhoz van-e gamma állítási lehetőség, és nézd meg a Philipsen is. Ha van, akkor 2.2-t állítsd be mindkettőn. Persze nyilván lehet, hogy sRGB módban ezek inaktívak, vagy ha állítható is, ki fog lépni sRGB módból az adott monitor.

    Ha a konklúzió az, hogy a Philipsed sRBG TRC gamma curve-ben működik, és ezért fakóbb, akkor be kell kalibrálni.

    Vagy van itt egy ICC profil, ami sRGB gammáról 2.2 gammára konvertál:

    Well you're in luck, because I created an ICC profile for the AW2725DF to do just that for someone about a week ago. Use it with the sRGB mode to convert the sRGB gamma to gamma 2.2. It does the conversion at the GPU level so you'll need to load the ICC with a profile loader like DisplayCAL's ICC Profile Loader app. The Profile Loader app will also allow you to instantly disable the ICC if you want to toggle between sRGB and 2.2 gamma. You can download it here.

    Ez univerzális ICC, minden monitorhoz jó erre a workaroundra. Kipróbálhatod ezt feltelepíteni a Philipshez, és összehasonlítani a Chrome-ban így az EIZO-val a Philips képét, mindkettőt OSD sRGB módba álíltva.

  • c41r0^

    őstag

    válasz pinnacle #5507 üzenetére

    Lőttem neked képeket a wide gamut színterű ("user" picture mód, R/G/B whitepoint a kalibrálásnál beállítva), wide gamut színtérre kalibrált monitoromról a tesztképedről. A monitorom egy MSI Optix MAG274QRF-QD
    adatlap

    Ez egy eléggé wide gamutos monitor, sRGB 147% lefedettségű PFS LED háttérvilágítású panel. Annyi, hogy 120 nit helyett én a 110 nit-et jobban szeretem, így arra van kalibrálva.
    AU Optronics AHVA (Advanced Hyper-Viewing Angle) panel, the M270DAN08.2.

    FF és Chrome, FastStone CMS on és off.
    ITT VAN a négy kép.

    A lényeg szerintem látszik, a Chrome és a FastStone CMS on verzió az sRBG színtérnek megfelelően megjelenített kép, a kalibrált profil alapján sRGB-re clampelt verzió. Nyilván a monitor mint írtam a wide gamutra lett kalibrálva, így ott a legpontosabban színhelyes, de eléggé színhelyes sRGB emulált módban is, csatolok DisplayCAL riportot is.

    wide gamut kalibrálási infók:
    110 cd/m2 nit, D6500K, 2.2 gamma, black point correction auto (4.00), correction: LCD PFS Phosphor WLED IPS (Microstep MAG274QRF-QD (i1 Pro 2)) <Microstep MAG27…(i1 Pro 2).ccss>
    OSD:
    gaming - game mode - user
    professional - pro mode - user
    professional - minden OFF
    image - brightness 18 - 110 cd/m2 nit
    [ 16 - 100 cd/m2 nit, 21 - 120 cd/m2 nit ]
    image - contrast - 70
    image - sharpness - 0
    image - color temperature - customization - R 100, G 96, B 95

    riportok:
    wide gamut kalibrálás, alap verification
    wide gamut kalibrálás, sRGB szimulációs mód verification

  • c41r0^

    őstag

    válasz pinnacle #5508 üzenetére

    "ha a Chromeban elindítom ez a piros videót, kis képben majdnem jó, de teljes képernyőre váltva Philipsen bordó lesz"

    teljes képernyőn nem aktiválódik a gyári ICC a Phillipshez szerintem, mert a Win beépített színkezelése egy f@s... ne csak a rendszer alapértelmezett színprofiljaként állítsd be a Philipshez a gyári színprofilt, hanem a "saját beállítások használata az eszközhöz" -t is pipáld be a színkezelés menüpontban a Philips monitornál, hátha akkor fullscreennél is rendben lesz Chrome alatt BT.709 videonál

    vagy ha így sem jó, akkor telepítsd fel a DisplayCal-t, annak van egy profile loader alkalmazása, ami megkerülve az OS színkezelését mindig újra és újra betölti a megadott színprofilt

    vagy, használd a Win 11 24H2 ACMS sRGB clamp-et, ahogy írtam, és akkor mindent leclampelsz sRGB-re OS szinten, és nem kell a színmenedzsmenttel foglalkoznod, csak a monitorokhoz a gyári ICC-t add meg aztán annyi - igen, akkor minden kijelzőn (neked) "fakó" lesz minden :)

  • c41r0^

    őstag

    válasz pinnacle #5507 üzenetére

    Kezd leesni, hogy mi van. Te hozzászoktál az Eizo-d "enyhén" wide gamutos (saccra 105%-110% sRGB lefedettség) színteréhez, ami az OS alatt (mivel az Eizod wide gamut), az sRGB/BT.709 tartalmak megtekintésénél enyhén túlszaturált színeket okoz. Az OS-ben gondolom az alap sRGB színprofil volt az alapértelmezett, és az Eizo-val ugye ami clampelt vele sRGB-re, az clampelt (elég kevés minden, mivel a Windows beépített régi színmenedzsmentje egy f@s), de a CMS-t nem támogató sw-ek nyilván nem. Szóval hozzászoktál egy enyhén túlszaturált képhez. (Gondolom az Eizo monitor(ok) drivere és a gyári ICC/ICM nincs fent hozzá. Azt is fel kéne telepítened és az Eizo kijelző(k)höz beállítani a gyári ICC-t alapértelmezettként, hogy legalább a CMS-t támogató appokban a jó színtér szerint jelenítse meg a tartalmat.)

    Majd jött a Philips, és azon az OSD sRGB módban / sw-es sRGB clampelt módban fakónak látod a színeket. Igen, pedig az a neked "fakónak" tűnő színárnyalatos színspektrum lesz a korrekt az sRGB/BT.709 tartalmakhoz.

    "FastStonenal a tesztkép, egyértelműen fakó"
    a FastStone-ban be van kapcsolva a CMS alkalmazása? - beállítások, CMS fül, mindkét pipa be, de gondolom igen, különben nem látnád "fakónak" a tesztképet. Gondolom amikor a FastStoen-ban nézed a CMS ON állapotban a tesztképet, akkor a monitorod wide gamut módban megy, azaz az OSD sRGB ki van kapcsolva, és az sw-es clampek is.

    "Kiderült, hogy az sRGB módban valószínűleg helyesen jeleníti meg a színeket, a piros az piros, viszont ez csak 100% fényerőn működik, ha megváltoztatom, akkor visszaáll az előző beállítás. Illetve fakó a kép, de ugye ez ilyen."
    ezt írtam, hogy sajnos vannak monitorok - és ezek szerint ez is ilyen - ahol ha már a brightnessbe belenyúlsz, kilép az OSD sRGB emulációs "hw clamp" képprofilból... ha elfogadható a brightness és nem égeti ki a szemed sötét szobában sem (háttérvilágítás azért mindig ajánlott), akkor így hagyva a legjobb és legkevésbé pöcsölős szerintem, hogy az sRGB színtérhez állítsd a monitort - már amenyniben mint írtam ez neked megfelelő és nem kell a wide gamut színtér

    "Firefox tényleg túlhúzza a színeket (érdekes, hogy az EIZO-nál viszont nem probléma), Chromeal már sokkal jobb, ott az EIZO tűnik túlhúzottnak."
    Az EIZO-nál azért nincs problémád vele FF alatt, mert az csak enyhe wide gamutos (105-110% sRGB ? csak sacc, nem tudom a típusát), nem 126% sRGB, mint a Philipsed, így a non-CMS appok alatt, így a FF alatt is csak enyhe szaturáció lesz. Chrome-ban pedig azért túlhúzott az Eizon a "színhelyes" Philipshez képest, mert a Chrome a CMS-t kezeli, a Philipshez van ICC-d, az Eizohoz meg nincs. Ezért a FF alatt és a Chrome alatt az EIZO-n ugyanolyan enyhén szaturált a kép, míg a Philipsen a Chrome alatt sRBG clampelt a telepített ICC színprofil miatt mivel a Chrome figyelembe veszi az ICC profilt mert támogatja a CMS-t, de FF alatt meg már sRGB 126%-os túlszaturált a Philipsen, mert az nem veszi figyelembe az ICC profilt, mert nem alkalmazza a CMS-t.

    Látom nVIDIA VGA van, legyen 32 bit/10bpc/RGB/teljes beállításon. Bizonyos felbontáson, képfrissítésnél lehet, hogy csak a 8 bit fog menni, bár ahyog látom 60Hz-es a Philips monitor, szóval ha tudja a 8bit+FRC-t, akkor maradjon 10 biten. Kisebb lesz a banding 10 bittel (színátmeneteknél a sávosodás), de ezt csak speckó tesztképen fogod kb. meglátni.

    "Tehát valószínűleg a mellékelt adatlap nem kalibrált értékeket tartalmaz, hanem csak egy tanúsítvány arról, hogy mi a gyári érték."
    De, az gyári kalibrált tanúsítvány az OSD sRGB módban. A piros az kilóg, mert nem volt nagyon részletes a gyári kalib, ez a típusú VA panel túltolja a pirosat. Ők deltaE<2 ÁTLAG-ot vállalnak, azaz ha összeadod az összes értéket a certen, és elosztod a mér t árnyalatok számával, akkor kisebb, mint 2-t kell kapnod. Az egy dolo, hogy 1 színnél deltaE nagyobb, mint 4, az átlag így is kisebb, mint 2, ők ennyit vállalnak, nem többet. Nyilván gondolom lemérik kalibrálás nélkül az értékeket, ha az átlag deltaE kisebb, mint 2, akkor hozzá sem nyúlnak. Ha nagyobb, akkor a service menüben / fw-ben átállítják a whitepoint R/G/B értékeket az OSD sRGB színprofil beállítás alatt, amíg elfogadható nem lesz, újra mérnek, átlag kisebb mint deltaE 2 lesz, OK, kiállítják a certet, megy csomagolásra.

    "nem tudtok valami részletes monitor panel adatbázis oldalt?"
    panelook.com
    tftcentral.co.uk

    "Egyébként 0-100 értéknél is lehet pontosan kalibrálni, nem gond ha nem 0-255-ig látjuk?"
    Ha itt a custom képmód R/G/B whitepointra gondolsz, akkor igen. Azoknál a monitoroknál, ahol nem lehet service menüben whitepointot állítani, ezzel kalibrálják.
    Nézz meg egy rtings.com -os monitor review-t.

    "Egyébként egyáltalán van olyan, hogy a monitor széles színterű és színhelyes is egyben?"
    A "színhelyes" leegyszerűsítve mindig egy adott színtér + színhőmérséklet + fényerő + gamma curve kombóra vonatkozik. Amikor megrendelsz egy alap kalibrálást, akkor ha nem mondod meg, hogy mire kalibráljanak, akkor ha wide gamutos a monitor, akkor wide gamut módban fogják kalibrálni custom színprofilban a monitort 6500K 120 nit 2.2 gamma-ra úgy, hogy a whitepoint R/G/B komponenseket belövik a lehető legpontosabban a kalibrálás közben a monitoron. Ebben a módban színhelyes lesz, a többiben nem. Ha egy ilyen wide gamut módban bekalibrált színprofilt verify-olsz (visszaellenőrzöd a kalibrálás helyességét) egy sRGB színtérre történő emulálással, az is szép eredményt szokott hozni, nagy deltaE-k nincsenek. De ha konkrétan sRGB színtérre akarsz minél jobb és színhelyes kalibrációt pl. ugyanúgy 6500K/120nit/2.2gamma értékekkel, akkor sRGB módban kell kalibrálni hozzá a monitort, azaz előtte a már az előbb taglalt sRGB clampet el kell valahol végezned. Lehet több kalibrált színprofil is, és lehet köztük váltogatni, be kell őket tölteni külön, amikor az adott módban használod a monitort. Mondjuk egy grafikus ha AdobeRGB színprofilban akarja a képet szerkeszteni, akkor a wide gamutos custom színprofilra állítja a monitort és betölti hozzá a wide gamut-ra kalibrált színprofilt. Ha sRGB-ben, akkor a monitort is sRGB-re állítja és betölti az sRGB-re kalibrált színprofilt.

  • c41r0^

    őstag

    válasz pinnacle #5500 üzenetére

    Szia!

    Szerintem itt nincs más gond, mint hogy wide gamut módban megy a monitorod, mivel az sRGB-nél nagyobb színteret támogatja, ez a natív színtere az alapértelmezett / jelenleg használt képprofil esetén. Ezért látsz túlszaturált színeket (túl piros és narancs minden, esetleg túl zöld is) a weblapokon / YT-on stb., mivel a médiatartalmak 99%-a sRGB / BT.709 színtérhez készült. Most nem megyek bele jobban a részletekbe.

    Először is, reseteld le a monitorod gyári értékekre, hogy a kontraszt, a fényerő és a színprofil is a gyári alapértelmezett értékekre álljon, majd a fényerőt lődd be egy számodra kényelmes értékre (általában 120 nit-re célszerű egyébként, nyilván műszer hiányában ezt nem tudod megmérni). Frissítsd a monitor firmware-ét is, ha van frissebb. A VGA driverben legyen RGB a színtér, és PC szabvány szerinti a képformátum , azaz 4:4:4 teljes RGB (0-255). Színmélység amit a megjelenítőd támogat adott felbontáson/képfrissítésnél a legnagyobbat állítsd be, azaz ha 8 bitnél támogat nagyobbat, akkor 10/12 bitet állíts be.

    A gyártó oldaláról töltsd le a monitorod driverét, elképzelhető, hogy vele együtt települ az OS-be egy a monitorhoz tartozó színprofil (.icm), ezt tedd az OS-ben alapértelmezett színprofilnak az adott megjelenítődhöz, bár ezt lehet a driver installer be is állítja. Ezek után, ha jól készült a "gyári" ICM színprofil, akkor a color management-et (CMS) támogató alkalmazásokban pl. az sRGB színterű tartalmakat, pl. egy képet (már amennyiben tartalmazza az infót arról az adott kép, hogy sRGB színtérben készült) már az sRGB színtér színeinek megfelelően kellene megjelenítenie a monitorodnak, azaz a színeknek természetesnek kellene lenniük, nem túlszaturáltnak. A Windows desktop és a CMS-t nem támogató alkalmazások színe persze marad továbbra is wide gamut színtéren, azaz ezek esetén túlszaturált színeid lesznek továbbra is.

    Ez az alap, ezek után több további megoldás jön szóba, attól függően, mit szeretnél alkalmazni; ha nem kell HDR, csak SDR, és ha nem akarsz kalibráltatni / kalibrálni, és javarészt sRGB színterű tartalmat fogyasztasz és tudod nélkülözni a wide gamut színteret, akkor:

    A, monitor OSD szintű "hardveres" sRGB clamp - keresd meg a monitorod OSD menüjében a képprofil beállításaiban az "sRGB" módot (már ha van...), és ezt válaszd ki. Ekkor a monitor maga szűkíti a színteret sRGB színtérre, azaz maga a monitor clampel sRGB-re a saját EDID információi alapján. Nyilván így elveszíted a monitorod wide gamut színtér lefedési képességeit, azaz a monitorod minden bele érkező jelet sRGB színtérre fog szűkíteni. A VGA driverben / Windowsban ekkor semmit nem szükséges a továbbiakban állítani. Sok esetben és sok monitornál ezzel a móddal azonban adott OSD (a monitor menüjében állítható) menüpontok kiszürkülnek, állíthatatlanok lesznek, de azért valószínűleg a fényerő megmarad állíthatóként, és igazából ebben a módban mást ne is állíts el, csak a fényerőt lődd be egy számodra jó értékre (nézz a neten review-kat a monitoroddal kapcsolatban, pl. rtings, ott általában 100 nit-re kalibrálnak, az ott beállított brightness OSD érték tehát 100 nitre lesz jó, a 120 nithez kb. ki lehet számolni műszer nélkül is ez alapján, hogy mennyire kell állítani a brightness-t). Az általad csatolt gyári kalibrációs riport erre az sRGB módra vonatkozhat, és az egész jó értékeket is mutat. Fontos, hogy a bemenettől függhetnek az értékek, amint látod a riportban, esetedben a HDMI bemenetre értendő ez, ha DP-vel kötötted össze, már nem feltétlen lesz a riportnak megfelelő eredményed, minimálisan eltérhet - persze ez is monitor függő. Van olyan monitor is, ahol nem inaktiválódnak az OSD menüpontok (vagy nem mind) az sRGB módban, de ha elállítasz valami színnel kapcsolatos értéket, akkor "kilép" az sRGB módból, és átáll manuális színmódba, alapértelmezettre, stb., ahány gyártó / típus, annyi féle képpen viselkednek. De ha a monitor saját OSD-s sRGB módját szeretnéd használni és nem tervezel kalibrálni, akkor számodra nincs is szükség a többi képpel kapcsolatos menüpontra, csak a brightnessre (fényerő).

    B, VGA driver / operációs rendszer szintű "szoftveres" sRGB clamp - ha nincs sRGB OSD mód a monitoron, vagy ekkor túl sok olyan OSD menü lehetőség inaktíválódik a monitoron, amit szeretnél inkább megtartani, vagy pl. még a fenyerőt elállítva is kilép a monitorod az OSD sRGB módból (ilyen is van sajnos), akkor hagyd a monitorod a "standard" vagy "6500K" stb. elnevezésű képprofilban, amire a monitor reset után állt át alapértelmezettként, és a VGA driverben vagy a Windowsban clamp-eld le a színteret sRGB-re. Ez a szoftveres sRGB clamp, driver ill. OS szinten megvalósítva. AMD VGA esetén driver UI-n meg lehet csinálni (nVIDIA esetén nincs kivezetve a driver UI-ra, kell hozzá a "ledoge" által készített srgb_novideo vagy a dwm_lut nevű program, de ott is megoldható), illetve a Win 11 24H2-ben is a színprofil beállításaiban beállítható az "alkalmazások színének automatikus kezelése" opciót bekapcsolva.

    A driver-ből történő clamp pontosabb, mint a Windows OS clamp, így inkább az a javallott.

    Ekkor az történik, hogy a monitor EDID információi alapján a VGA driver vagy az operációs rendszer (attól függ, melyiket választod) sRGB színtérre clampel, és már eleve a clampelt színterű képinformáció megy ki a monitorra, így ott már nem kell beállítani az sRGB clamp-et.
    Nyilván ekkor is elveszíted a wide gamut színteret, minden az sRGB színtérnek megfelelő színtérben fog megjelenni, ennek a módnak az előnye, hogy a monitoron viszont elérhetőek maradnak az egyébként a monitor OSD sRGB módban letiltott funkciói, így pl. az R/G/B színcsatorna egyenkénti állítási lehetőségei is megmaradnak, stb.

    Fontos, hogy egyszerre csak az egyik szoftveres clamp megoldást aktiváld (vagy driver, vagy OS clamp), a kettőt egyszerre ne, mert akkor dupla szoftveres sRGB clamp-et hajtasz végre és fakók lesznek a színek. Ha driveres/OS-es szoftveres sRGB clamp-et kapcsolsz be, akkor szintén ne kapcsold erre plusszba rá a monitor OSD sRGB módot, mert akkor a már sRGB clampelt jelet fogod a monitorral még tovább clampelni, ami szintén fakó színekhez vezet. Látható, hogy a fentiek kombójával akár olyan misconfig-ot is lehet csinálni, hogy akár 3x-os clamp lesz érvényben, ha mindent bekapcsolsz: OS+VGA driver+monitor OSD sRGB, az eredmény rettentő fakó színek. Szóval érteni kell a miértjét, hogy mit és miért és hol kapcsolsz be, de remélem érthetően írtam le.

    Ha azonban mindenképpen wide gamut színtérben szeretnéd használni a monitorod (hogy megmaradjon a széles színspektrum előnye), mert mondjuk Adobe RGB színtérben is szeretnél dolgozni mondjuk grafikai programon belül, de emellett túlszaturálatlan és színhű képet is szeretnél látni sRGB tartalom esetén is, akkor mindenképpen célszerű kalibrálni/kalibráltatni a monitort egy koloriméter + kalibráló szoftver kombóval, így a wide gamutos módban elkészült kalibrációs színprofilt az operációs rendszerbe betöltve tudja azt alkalmazni és ha sRBG/BT.709 színtérhez készült anyagot jelenít meg az adott szoftver, akkor a kalibrációs profilt alkalmazva arra a színtérre "clamp"-eli (korlátozza) le a színteret. Persze ehhez a CMS-t (color management) támogató szoftverek is szükségesek, de pl. Windows alatt a Google Chrome böngésző OK lesz böngészésre (tehát ez pl. alkalmazni fogja a kalibrált színprofilt, az sRGB tartalmak tehát nem fognak túlszaturált képpel megjelenni), nyilván most nem térek ki a profi képszerkesztőkre (pl. Adobe termékek), azok nyilván képesek rá (de ingyenesek is vannak nézegetőben, pl. FastStone). De be lehet kalibráltatni/kalibrálni sRGB színtérhez is, illetve wide gamuthoz is meg sRGB-hez is és a kalibrációs profilt is váltogatni kell akkor attól függően, hogy milyen színtérben jelenik meg a tartalom.

    Ez egy jó összefoglaló ezzel kapcsolatban.

    Szóval nagyon sok lehetőség van, és azok különböző kombinálásai is, attól függ, mire szeretnéd használni a monitort.

    Ha sima mezei felhasználás, böngészés, YT, játék, irodai munka, stb. SDR-ben, és nem akarod kalibráltatni sem, akkor mivel a megjeleníteni kívánt anyagok 99%-a sRGB/BT.709, a legegyszerűbb a monitor OSD-s sRGB mód. Ha ez nem elérhető rajta, vagy kompromisszumos, akkor a VGA driver / OS szoftveres sRGB clamp, ebben a sorrendben.

    Én pl. wide gamut módban használom a monitorom. Igaz, van egy X-Rite i1Display Pro koloriméter kalibrátorom, így be tudom magamnak kalibrálni. A monitort custom képmódban (R/G/B whitepoint állítható nyilván) megfelelő korrekciós fájl segítségével DisplayCal-al bekalibráltam 120 nit 6500K 2.2 gamma-ra, és ez az ICC színprofil van betöltve az OS-ben. Nem használom az OSD sRGB módot (pedig van), és a szoftveres sRGB clampet sem. A Windows desktop és a CMS-t nem használó (így a kalibrációs ICC színprofilt nem alkalmazó) alkalmazások kicsit túlszaturáltak, cserébe megmaradt a wide gamut színterem a "non-sRGB" contentek számára. A Google Chrome böngésző támogatja a CMS-t, így a kalibrált színprofilom miatt nincsenek túlszaturált színek pl. a YT alatt és böngészés közben sem (esetemben pl. a Chome és a Firefox között látni a különbséget, a Firefox nem alkalmazza a színprofilt, így ott túlszaturáltak a színek). Ugyanez igaz a képnézegetők alatt, a Faststone-t használom, ami pl. támogatja a CMS-t. Ami sRGB színterű kép, az úgy is jelenik meg a monitoron, a kalibrációs színprofil miatt. Ami Adobe RGB színterű, az pedig abban, így kihasználható a wide gamut színtér is.

  • turorudi

    aktív tag

    válasz pinnacle #5500 üzenetére

    Írnak a monitor oldalán valami DisplayHDR 400 funkcióról. Az összes ilyen plusz bigyula elszínezi a képet, mert - ahogy a weboldalon írják - "Gazdag, új színek szélesebb palettáját képes visszaadni, és olyan vizuális élményt nyújt, amely rabul ejti az érzékeket.".
    Ha ezt ki lehet kapcsolni, sztem rögtön jobb lesz.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4669 üzenetére

    Mondtam már, hogy tegyél egy lámpát a monitorod mögé, a fal felé fordítva és rögtön nem fog fájni a szemed? :) Ha hardverből nem tudja, akkor szoftveresen sem lehet odavarázsolni, az tény. :)

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4657 üzenetére

    A fényerő változásával a tónusok is változnak (és ezzel a színhelyesség is), szóval erre aludj még egyet! :)

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4654 üzenetére

    Alapvetően, ha színhelyesek szeretnénk lenni akkor nem egymáshoz kalibráljuk a monitorokat (mert az mindent elvisz a málnásba), hanem egy referenciához, mert egyrészt az első esetben távolról sem lennénk színhelyesek, másrészt amennyiben a kalibrálandótól egy hardveresen teljesen más tulajdonságokkal rendelkező megjelenítőt veszünk alapul referenciaként, akkor nem biztos, hogy képes lesz megjeleníteni azokat az árnyalatokat, amiket az, mert attól, hogy egy megjelenítő hardveres színtere valahol szabálytalanul túllóg a referencia színtéren nem jelenti azt, hogy a másik megjelenítő is lefedi hardveresen azt a részt. Erre valóak köztes megoldásként a kisebb referencia színterek, amiket többé-kevésbé minden megjelenítő támogat - viszont ezek nem feltétlenül adnak olyan élénk látványt. Vagyis a színhelyes állapot és a szemünknek tetsző látvány nem mindig fedi egymást. :)

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4641 üzenetére

    "*Ropi* milyen monitort könnyebb kalibrálni, az ilyen túltoltat vagy a kevésbé erőteljest?"

    Nem láttam jobban izzadni a DisplayCAL-t a túltoltnál, mint a kevésbé erőteljesnél. :DDD Mindenesetre abban igazad van, hogy könnyebb visszavenni, ha van miből. A kalibrálás elején, a referenciaszínek mérését úgy is gyári beállításon kell végezni, így ebben az esetben legalább megspórolja az ember a resettel járó gombnyomogatást. :DDD

    30 másodperctől még nem fog beégni, csak a gyártók szeretik levédeni magukat előre, minden ellen is (volt az USA-ban az az ominózus eset, amikor az r1 anyuka fürdetés után berakta a macskát a mikróba szárítani és csodálkozott, amikor felrobbant. Végül - lehet nem is volt annyira r1 - beperelte a mikró gyártóját, mert nem írták bele a használati utasításba, hogy nem lehet benne macskát szárítani, majd és az amerikai joggyakorlatot alapul véve nem meglepő módon megnyerte a pert, és egy zsák pénzt akasztott le vele a gyártóról). Ha viszont 800 évadnyi LOST-ot letolsz rajta a kereskedelmi csatorna logójával, akkor az tuti a képernyőn marad még vagy 800 évig. :DDD

  • kuyarashi

    őstag

    válasz pinnacle #4641 üzenetére

    Érdekes. Még nem találkoztam ilyennel.
    Több oldalon is írják, hogy ez szerepel a leírásban, ezért a monitor menüjében lehetőség van bekapcsolni a "pixel-orbit" funkciót, hogy csökkenthető legyen a beégés mértéke. Ugyanaz a megoldás, ami a plazmáknál van. Rövid videóban is beszélnek róla.
    Egy felhasználó azt írta, hogy több órányi, statikus tartalom esetén sem tapasztalt beégést, viszont lát 2 sötétebb foltot a kijelző közepén (feltételezem nincs köze a beégéshez).
    Egyébként jókat írnak a monitorról.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4633 üzenetére

    "Fast Stone akkor kezd el azonnal színes sávozni, ha bepipálom A monitor színprofiljának..."

    Mert gyári konzerv profilt használsz: ha hozzávaló (kalibrált) lenne, akkor nem sávozna meg barázdálna. :)

  • kuyarashi

    őstag

    válasz pinnacle #4625 üzenetére

    Nem csal a szemed, nem csak megszokás. A CCFL az valóban természetesebb. Ráadásul létezik a WCG CCFL (Wide Color Gamut Cold Cathode Fluorescent Light), amit a nagy színterű monitorok kaptak meg (ma már nem alkalmaznak CCFL-t). Valószínű, hogy a melegebb árnyalata miatt is szimpatikusabb, emberbarátabb'.

    A CCFL többet fogyaszt, több helyet foglal, a színárnyalata hamarabb melegszik (sárgul'), ezért sokkal sűrűbben szükséges kalibrálni.
    Ezektől eltekintve nekem szimpatikusabb, ki merem állítani, hogy jobb' is lehet. Azt viszont hozzá kell tenni, hogy nem mindegy melyik LED-el mérjük össze. RGB LED háttérvilágítás például aláz, de vannak betegségei. Aztán ott van a GBr LED háttérvilágítás, az szintén egész jó, ráadásul, ha Backlit LED, akkor egész jó lehet a fényeloszlás (legalábbis van rá esély). A legolcsóbb a W-LED, amit nem szívesen minősítek, főleg, ha PWM-el kombinálják. Annál mindenféleképp jobb, de azt kell mondanom, hogy az emberek általában a harsány, kiugró, a valóstól távol álló színeket, képeket részesítik előnyben, ezért sokakat valószínűleg jobban megbabonáz a LED-es képernyő (már csak a tudat is - "LED!"). Persze ott a sztereotípia is, hogy a LED mindene jó; ha valami 3D-s, 4/8K-s, vagy LED-es, akkor az csakis jó lehet. Benne él a köztudatban.

    Ha az ember próbálja a legszínhelyesebb és -egészségesebb LCD monitort megtalálni, akkor nem W-LED-est és nem PWM vezéreltet vesz.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4625 üzenetére

    "Nem tudom, hogy a Saját beállítás használata az eszközhöz, be legyen pipálva, és kell-e alapértelmezett profil, ami most a BenQ."

    Elvileg úgy kellene legyen (mindegyik megjelenítőhöz a saját profilját hozzárendelve), viszont ez azt feltételezi, hogy mindegyik megjelenítőd kalibrált.

    A színkezelés / speciális / eszközprofilnál mindegyik megjelenítő esetében sRGB legyen beállítva!

    "BenQ-t, EIZO 2433-at nem tudom 60Hz-re állítani, mindig visszaugrik 59-re."

    Nem gond, jó úgy is.

    "Illetve az is kérdés, hogy a színbeállításoknál az alkalmazások vagy az Nvidia szerint a jobb beállítás."

    Hagyd más alkalmazásoknak vezérelni!

    "Jó, hogy a Fast Stone a monitor színprofilját be tudja tölteni, nekem ez tegnap be volt pipálva, de mára eltűnt. Gondolom ezt azt is jelenti, hogy ahány monitoron nyitom meg a képet, mindig az ahhoz tartozó színprofilt tölti be."

    A Faststone Viewer 2 monitort tud kezelni (egyiken a főablak, a másikon a slideshow meg ilyesmik), 3 megjelenítőnél ciklikusan mindig a legrégebben megadott profilt felejti el (tehát mindig a két utoljára megadott az aktív).

    "Kiterjesztett monitoron, hogy tudom használni a Fast Stone-t? Nekem mindig a fő monitoron nyitja meg a képet."

    Van rá a menüjében beállítás emlékeim szerint.

    "Egyébként a CCFL vagy a LED-es megvilágítás a jobb? TV-nél is ez tűnt fel, hogy nekem a CCFL jobban tetszik. Valahogy jobb ránézni, persze lehet csak azért, mert 10 évig azt láttam, de a LED nekem valahogy nem olyan élettel teli."

    A CCFL (Cold Cathode Fluorescent Light - gyakorlatilag neon cső) a régebbi, ebből adódóan nem annyira energiatakarékos mint a L.E.D. (egy 27" monitor CCFL háttérvilágítással 60-80W, L.E.D. háttérvilágítással csak 30-40W átlagfogyasztást ad), viszont nem annyira zavarja az ember szemét, mert a fénycsőben kisülő gáz lassabban halványul el és emiatt (meg az emberi szem tehetetlensége folytán) folyamatosabb fénynek látszik, ergo nem fárasztja annyira az agyat mint a PWM-vezérelt L.E.D.-ek (Pulse Width Modulation, Light Emitting Diode - impulzusszélesség modulált vezérlésű, fényemittáló dióda) keményebb fénye, ami az arra érzékenyebbeknél fejfájást okozhat. Van még a DC L.E.D., ami a Direct Current Light Emitting Diode betűszava: ennél nincs PWM, hanem direktben vezérlik a L.E.D.-eket (rosszabb az energiahatékonysága, emiatt sokkal jobban melegszik, viszont nincs vibrálás és ebből adódó fejfájás sem).

  • tttzshd

    tag

    válasz pinnacle #4601 üzenetére

    Hali !

    Nekem van egy Benq EW3270U és hasonló a probléma.

    Kalibrálás (dispPort-al 1.4 10bit-en) után is látom de csak szürkénél zavaróbb.
    Érdekes viszont hogy HDMI -vel és HDR bekacsolása után win10-en a sávosodás megszűnik :) és gyönyörű lesz , viszont HDMI kábellel nem tudok 10bit-et csak 8-at,valószínű régi a kábelem.
    Szintén furcsa hogy dispPort-al 1.4 -es 10bit v 8 bit-en nem tudok HDR-re kapcsolni win 10-ben :U lehet a 980 kevés hozzá ..nem tudom.

    Régebbi HDMI kábelen miért lehet HDR bekapcsolni új dispPort-on meg nem ?

    Szóval most dispPort-al kalibráltan 10bit-en használom és a sávosodás csak szürkén enyhén látszik ami nem zavar.
    Lehet vid kártya és 2.0 HDMI kábelen jó lesz ha egyszer kipróbálom.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4609 üzenetére

    "Androidos médiaboxal, HDMI-n nincs sávozás a monitoron."

    Jó lenne, ha leírnád azt is, hogy melyik monitor milyen kábellel, milyen portról hajtva volt tesztelve akkor, amikor a Benq-n voltak az elszíneződések és most, amikor az Eizo-n vannak, mert így, referencia nélkül nem értelmezhető a jelenség. Ahogyan az alaplapod pontos típusát is kérdeztem már, ha ugyanis saját VGA útválasztót használ (pl.: Lucid Virtu MVP), akkor 8 Bitnél többet sehogy sem lehet belőle kifacsarni - és ez hatással van a gradációs görbékre (a sávozódásra) is.

    "Ezeken a beállításokon valamit változtatnátok?"

    Jók úgy, ahogy vannak. A színkezelésben a "speciális" fülön mi van beállítva?

    "Szőke nő arcán, médiaboxról sem volt lehet piros folt..."

    Most akkor folt, vagy nem volt? :D Lehet? :DDD

    "...lehet kuyarashi neked is a monitor erősíti..."

    Abban az esetben erősíti, ha nem színkezelt alkalmazásban nézed a képet (pl. Windows képnézegető - ezért kérdeztem korábban, hogy melyik monitoron milyen programmal nézted a képeket).

    Szerintem olvasd át újra, amiket korábban írtunk! :)

  • kuyarashi

    őstag

    válasz pinnacle #4609 üzenetére

    Érdekes.

    Én például nem nagyon szoktam az Nvidia vezérlőpultjában semmit állítgatni, de majd *Ropi* megmondja. A gammának szerintem nem 1.0-nak kellene lennie, hanem mondjuk 2.2-nek.

    A sávosodásról egy angol nyelvű teszt utáni hozzászólásban olvastam. 2-en is írták, az egyik viszont színes sávokat látott. Aki csak a szürke átmenetben, annak javasolták a DP port használatát, de ezután nem folytatódott a beszélgetés, tehát azt sem lehet tudni, hogy az ember végül is melyik portról nyomta.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4606 üzenetére

    A Windows képnézegetőt felejtsd el, mert nem tud színkezelést és mindent túlszaturáltan jelenít meg (tehát teheti a piros foltokat a lányok arcára). Ugyanígy az Irfanview, ami csak a verziójához tartozó plugin pack feltelepítése és a szíkezelésének az engedélyezése + a profil beállítása után mutat helyes színeket, amíg akar (ötletszerűen eldobja magát). A Faststone a legnormálisabb a három közül, mert a v7.x óta színhelyes úgy, hogy nem kell hozzá külön semmit telepíteni, csak bekapcsolni benne a CMS-t és megmutatni neki a monitor profilját.

    Írtam, hogy a gradális sávosodás lehet a gyenge kalibrálás eredménye. Most nem azért, de a monitoros topikban leszólt VA panelként is fele ekkora DeltaE max.-ra kalibrálom, mint ennek a gyári értéke (1.36 volt vagy mennyi ha jól emlékszem, az én Delljeimnek meg 0.6).

  • kuyarashi

    őstag

    válasz pinnacle #4606 üzenetére

    Igen, én is kalibrált monitoron nézem, de ha nem volna kalibrálva, szerintem akkor is látnám. más kérdés, hogy mennyire volna színhelyes a kép. Elég erőteljes pirosakat tud ez a monitor (U2713H), szóval az is elképzelhető, hogy a BenQ ebben az árnyalatban ennyivel gyengébb.

    Szerintem a "túlszínezést" nem fogja kimutatni semmilyen szoftver. Maximum, ha egy referencia monitorral hasonlítaná össze az ember. DSe akkor már kalibrálás. Az kihozná a maximumot, illetve tesztábrákat is kapnál a profilozás végén. (Egyébként én általában Photoshop-ban ellenőrzöm a képeket.)

    Kb. 2 évvel ezelőtti tesztek és vélemények alapján, úgy tudom, hogy 30" felett már egyik monitor sem homogén. A felső kategóriában sem. Az LCD-k eleve nem a magas uniformitásukról híresek, de 30 col felett már tényleg problémásak. Hacsak nem azóta változott a helyzet.
    Szóval vannak nagyon jó monitorok, amelyek jól kalibrálhatóak, de azok sem hibátlanok. Felhasználója válogatja, hogy kit mennyire zavar. Cserébe jó drágák.

    Mivel több géppel is próbáltad a monitort, a kábel kérdése maradt hátra. Display porttal próbáld! Eddig milyen porttal és kábellel használtad? (Akár a kábel minősége is okozhat többféle problémát.
    Egyébként más is írta, hogy sávosodást lát ezen a monitoron.

    A Philips 98 kandelája elegendő is lehetne, kérdés, hogy miért csak ennyi, illetve az, hogy a legalacsonyabb fényerején - amit tud -, azon milyen a teljesítménye.

    A BenQ egyébként 10 bit, feltételezhetően 8 bit + FRC.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4603 üzenetére

    A tesztábrák folyamatosan jelennek meg, de ez az elvárt. Ha nálad sávos, az lehet a gyenge kalibrálás eredménye is, vagy a nem megfelelő képnézegető programé. Egyébként pl. pont ebben (is) jobb a DisplayCAL-os kalibrálás mint a többi, hogy a saját programjával betöltve a saját profilját sokkal pontosabb gradációs átmeneteket tud beállítani, mint egy simán, a Windowsba betöltött színprofil esetében lehetséges.

    A kínai lány arcán látszik a legjobban a bőrpír, a szőkén nem tudom eldönteni, hogy van-e, mert annyira minimális.

    Milyen programmal nézed a képeket?

  • kuyarashi

    őstag

    válasz pinnacle #4603 üzenetére

    Nálam mindegyik csaj arcán van pirosító és ez elég egyértelmű. (Küldjek képernyőmentést?) :D
    Érdekes, hogy a szőke lány szemét ennyire túlretusálták a többi lányéhoz és úgy általában az egész fotó stílusához viszonyítva. Bár első ránézésre az egész képen erős a retus, azért rendben van. A szem meg gondolom azért lett ilyen, mert ugyanannyi szűrést alkalmaztak rá, mint a többiekére, csak ő valós szőke, tehát a bőre és szemei eleve világosak.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz pinnacle #4601 üzenetére

    Szia!

    Be lett kalibrálva? Mármint a gyárin kívül. Miről hajtod? Desktop / laptop, oprendszer , VGA?

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés