Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Taci

    addikt

    válasz thomasrc #5323 üzenetére

    Köszönöm a részletes választ.

    @Joshi: Igazad van, nem tudom, szükségem van-e rá. Fotográfus leszek, és a képszerkesztéshez szükségem lesz egy színhelyes monitorra. Az viszont csak akkor lesz valóban színhelyes, ha kalibrálva lesz. Ezért gondoltam, hogy szükségem lesz rá.
    De ha más tanácsotok van, szívesen meghallgatom.

  • Kovbob

    senior tag

    válasz thomasrc #5298 üzenetére

    Az oázisnak a profilját akartam visszamérni, hogy az jön-e ki mint ami nekik a reportban, de közel sem. Amiatt volt az a neve a profilnak.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz thomasrc #5228 üzenetére

    Ki kéne neki, hisz laptopnál se szükségszerűen futnak együtt a response görbén a színcsatornák, mivel ott nem állítható az RGB gain.

  • BigBlackDog

    veterán

    válasz thomasrc #5226 üzenetére

    :R Ez megnézem majd estefelé, vagy holnap. Ahogy látom, nem egy három perces mutatvány. :B Túlvezérlés nem volt, gyárilag (monitor szerviz menüben) 255-ös maximális értéken vannak a csúszkák, onnan csak leszabályozni lehet.

    Van egy olyan sejtésem egyébként (=Oázisos kollégával beszélgetve kaptam tippet), hogy a fényerőt kalibráció előtt pontosan a targetre állítottam és emiatt nem tudott a színcsatornákból megfelelően visszavenni, mert akkor a target alá ment volna a fényerő. Legalábbis, utóbbi időben, 7-8 cd/m2-el feljebb tettem a fényerő a targethoz képest a kalibráció elején és így szépen beállt.

  • Teasüti

    nagyúr

    válasz thomasrc #5226 üzenetére

    Elvileg VGA LUT-ból is helyre kell tudnia húzni a fehéregyensúlyt, ha nem nyúl az RGB csatornákhoz egyáltalán akkor is. Főleg laptopnál szokott így zajlani, ahol nincs is semmi ilyen lehetőség a beépített panelhez. Response görbén utána látszik is hasonlóan ahhoz amit a kolléga mutatott, hogy egyik-másik csatorna kicsit kileng a többitől. De D65-re be kell tudnia húzni szoftveresen is. Pont ez lenne a kalibrálás lényege. :F

    Én is így oldottam meg a sajátomon, ahol az RGB csatornák beállítása sajnos globális, ugyanakkor a Custom képrofilokból többet is kalibráltam és lenne köztük eltérés RGB csatornában amit sajnos nem ment el külön-külön profilonként a monitor. Nem volt semmi gondom, a szoftver megoldotta.

  • jozsi252

    veterán

    válasz thomasrc #5208 üzenetére

    Acershop-nál lett kalibrálva, utánakérdezek hogy pontosan mi lett kalibrálva.

  • mikrofon

    veterán

    válasz thomasrc #4815 üzenetére

    aham a videokártyánál lehet a probléma ha van vagy a beállításaimban mert van egy Dell u2412m és hp e241i is rákötve és mind a kettőnél volt vele probléma.
    Mondjuk most néhány dolog más a kalibrálási beállításaimban mint eddig volt. Lehet ez a baj?
    (Mondjuk azt, hogy clippelés nem nagyon tudom mi...)

    Jah meg mondjuk a laptopban van intel és radeon videokártya is, vagyis videovezérlő. Aztán fogalmam sincs, hogy melyik kezeli a dokkoló két display portját, vagy hogy ezt kell-e valahogy nekem beállítani...

    Ez így jó:


  • janos666

    nagyúr

    válasz thomasrc #4496 üzenetére

    >>> Mi ez a "black level compensation"? :U

    Van olyan, hogy "Black level" (célérték a feketére), "Black level correction", ami azt szabályozza, hogy mennyit szabad világosítani a "feketén" annak érdekében, hogy az megüsse a célzott fehéregyensúlyt (ennek nyilván akkor van értelme, ha a 0% nem valódi fekete, mint CRT-n vagy OLED-en, hanem "tejfekete", mint egy hagyományos LCD-n, vagyis igazból szürke, tehát annak is van színe, fehéregyensúlya, mint az összes többi szürke árnyalatnak, amit kalibrál a szoftver), van egy "Black point compensation", a profil fülön, ami majdnem ugyan ez, csak a kalibrációs 1DLUT helyett a profilos 3DLUT-ra vonatkozik (de itt már nem a "fekete" színéről van szó, csak a fényességéről, mikor az nem abszolút 0, de a profilban alapvetően szintén tökéletes feketéből indulnának a dolgok) és van végül egy "Black drift compensation", ami kalibrálás közben méri feketét, hogy elmászott-e (PDP-ken és LCD-ken is el tud a hőmérséklettől, pl. ha sokáig világos ábra van egy PDP-n, akkor fényesebb lehet utána kicsit a fekete, míg eltűnik az IR, vagy jobban felhősödhet az LCD, ha a mögötte lévő táp/SoC, stb felfűti a kijehelzőpanelt, ilyesmik).
    Ezek számbavétele után elképzelésem sincs, hogy *Ropi* miről beszélt. :DDD

  • *Ropi*

    félisten

    válasz thomasrc #4496 üzenetére

    Röviden: a fekete szintet és a panel fekete pontját hangolja össze, és úgy kell beállítani, hogy a kordinátarendszer bal alsó csúcsából induljon (lehetőség szerint, amennyire sikerül összehozni) a három színcsatorna. Én nem szoktam kiszámolni, hanem automatikusra állítom és azért 0.06-ra, mert egyrészt 0.05-nél kisebbre nem lehet, másrészt a 6 páros és páratlan számmal is osztható (2 és 3), és így mindig a legközelebb lesz nem pontos érték esetén is a célértékhez.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz thomasrc #4406 üzenetére

    Minden beállítás arra az adott bemenetre vonatkozik, ami utoljára aktív volt, mielőtt beléptél a szerviz menübe.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz thomasrc #4400 üzenetére

    "A kérdésem az a képi módok felett látható "offset" és "gain" beállítás. Ezek pontosan mit állítanak a DELL monitoroknál?"

    A "gain" a fehéregyensúly (a fehér ponté), az "offset" a fekete egyensúly (a fekete ponté) - és nem csak a Dell monitoroknál.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz thomasrc #4295 üzenetére

    A 80%-os gamut az olyan, mint a keksz óvszerrel: érzékelésében korlátozott (egyébként az sem mindegy, melyik P3 színteret tudja a megjelenítő). ;] Szóval jobban jársz a REC/BT.709-el.

  • junior19

    senior tag

    válasz thomasrc #4258 üzenetére

    Csinálhatsz a DisplayCal előtt hardveres kalibrálást, legalább pontosabb lesz a megjelenítés, ahol nem lehet használni az icc-t. Csak megéri-e, több időt rá szánni erre, azután a DisplayCal -al nem lesz hamarabb kész. Az eredmény pedig nem biztos, hogy sokkal jobb lesz, mintha csak a DisplayCal-t használod. Ezt neked kell eldöntened. De a pc-monitor felhasználásnál figyelni kell a videókimeneti szint egyezésre is, mert ezekre általában a 0-255-öt szokás használni.

    A hcfr-t semmivel nem tudod ellenőrizni, hacsak nincs másik hasonló programod. De sok értelme nincs. Gyakorlatilag az az ellenőrzés, hogy amikor kész vagy a kalibrálással, végig mérsz újra mindent, s ha szemmel sincs látható hiba, akkor jó a mérés. Ha ezután még mérsz a DisplayCal-al a pc-monitor felállásban, akkor az lesz a végeredmény.
    Pc-projektor felállásban felesleges a hcfr után a DisplayCal-t használni, mert az mpc nem veszi figyelembe. Inkább a képeden ami most ki van jelölve, helyette az alatta lévő opciót kijelölni, s a cms opciókhoz megadni azokat az értékeket, amiket a hcfr-ben kaptál. Ha később rámérsz a hcfr-el, semmit nem kell csinálnod, mert a hcfr nem veszi figyelembe. Ha nem kalibrálsz, s csinálsz icc fájlt, akkor is van alapból egy icc fájl a színkezelésnél.

    Icc profilra akkor van szükséged, amikor a program, amit használsz, az kezelni is tudja. A böngésződet nem ismerem, a Firefox kezeli, a Chrome nem. Ezeknek neked kell utána nézni.
    Az mpc sem kezeli automatikusan, ha jól tudom, ezért kell a madVR megfelelő opcióját használni. S hogy még tovább bonyolítsam, a 3dLUt-ot kezeli a madVR is elméletileg, tehát ha ilyet csinálsz, akkor azt tudsz a DisplayCal-al csinálni a hcfr után. Ebben nincs tapasztalatom, mert nem pc-ét használok lejátszásra. Hátha erre jár majd valaki, aki ebben járatosabb.

  • junior19

    senior tag

    válasz thomasrc #4256 üzenetére

    Kezdem a végéről. Lehet különbség a két minta között, de az minimális. Ahogyan az AVSHD lemezen található 3 féle verzió között is van minimális eltérés. De nem ez okozza neked a különbséget.
    Még mindig nem derült ki, hogy mire használod a pc-ét, s mire szeretnél kalibrálni.
    Ha csak képnézegetőt, firefox, egyéb programok amikkel meg lehet etetni az icc fájlt, akkor elég a DisplayCal. A programokat beállítva színhelyes lesz a megjelenítés, amennyire a megjelenítő engedi. Ezek előtt felesleges egy teljes értékű hcfr-es hardveres kalibrálás is.
    Az mpc hc is figyelmen kívül hagyja az icc fájlt, tehát annak használatához meg a DisplayCal felesleges. A madvR -ba belehet adni a cms adatokat, de elég a hardveres kalibrálás eredményeit megadni.
    Szerintem azt a különbséget méred, s ez a nagyobb eltérés, amit az icc fájl használata eredményez az alaphelyzethez képest. Ez ugyanis inkább forrásoldali beavatkozás. Magyarul ha a monitorodhoz bekalibrálod a gépet, s ezt használná a projektor kalibrálásához, akkor már nem az alapvideo szinthez lenne kalibrálva a projektorod, hanem egy megváltoztatotthoz. A forráskészülék is másképp adják ki a videójelet, hol kisebb, hol nagyobb eltéréssel.
    A DisplayCal-os mérés után felesleges a hcfr-el ellenőrizni, mert ha nincs eltérés, az azt jelentené, hogy a DisplayCal nem korrigált semmit.
    Majd ha megtalálom, volt egy cikk erről, hogy milyen pc-ét, s milyen beállításokkal lehet használni a hardveres kalibráláshoz, akkor majd linkelem.
    Szerintem teljesen normálisan működik nálad a mérés, csak feleslegesen dolgozol.
    ICC fájlhoz a DisplayCalos mérés tökéletes, s felesleges mást beállítani, a progi úgyis korrigál. S szerintem az sem veszi figyelembe a betöltött icc fájlt, mert akkor már az is fals lenne. De erre majd reagál valaki, ha nem így van.
    Filmnézéshez MPC-hez csinálsz egy hcfr-es kalibrálást, ha használsz madvR, akkor megadod a cms adatokat, s akkor a madvR a megjelenítő képességeihez korrigálja az értékeket, nem a szabványhoz. De ha pontosra tudod kalibrálni, akkor ez is felesleges.

  • junior19

    senior tag

    válasz thomasrc #4254 üzenetére

    1, Monitorhoz displaycal, a projektorhoz is csinálhatod vele, csak akkor a lejátszó progival kell játszani, ha lehet. Ha nem a pc a lejátszó a projektorhoz, akkor marad a hardveres kalibrálása a projektornak. Ez lassabb, neked kell szórakozni vele, míg a DisplayCal az magától dolgozik.
    2,"Én viszont pont ellenkezőjét tapasztalatom, hogy miután DisplayCAL-al csináltatok egy icc profilt és azt aktiválom Windowsban, akkor HCFR-ben elcsúszik a szürkeskála"
    Én itt pont nem találok ellentmondást. Gondolkodjunk. A DisplayCal csinál neked egy korrigálást az alaphelyzethez képest. Ezt használod a winben. Mérsz a hcfr-rel, de ha a hcfr generátorát használod, akkor ott a generátor beállításánál ki is van pipálva, hogy nincs engedélyezve a video lut. Ezért ugye megint az alapállapotot méred, magyarul az alaphelyzet és a korrigált közötti különbséget. Ha nem lenne különbség, akkor a DisplayCal nem csinált volna semmi korrigálást. Ha más mintát használsz, az is okozhat eltérést, illetve a DisplayCal mintái és a hcfr használata közben használt minták között is lehet eltérés.
    Egyébként én szoktam ellenőrzésre különböző tesztmintákat használni, az AVSHD szürkeskála videó anyaga ellenőrzésre nagyon jó, egy 3-as deltaE érték azért már igen csak látható.
    3, Ha azt csinálja a projektornál a dinamikus írisz, mint a tévéknél a dinamikus kontrasz, akkor sok értelme nem lesz használni. Mert ezek általában a sötétebb részeket még sötétebbé teszik, így lesz kontrasztosabb a kép. De ezzel már sok fekete részletet be is zárnak. Ha viszont kalibrálva lesz, akkor a kevés fénymennyiséget amúgy is meg kell emelned a gamma szint eléréséhez( már ha lehetséges), s mivel valószínűleg sokkal hullámzóbb lesz a menet, így nagyobb mértékben kell majd belenyúlni kalibráláskor.

  • junior19

    senior tag

    válasz thomasrc #4252 üzenetére

    Hali!
    Mivel senki nem válaszolt, megpróbálok az én tudásom alapján, bár én a DisplayCalos kalibrálásban nem igazán vagyok otthon. Majd valaki legfeljebb kijavít, ha hülyeséget írok.
    1, Tudni kellene mi a cél? Mire használod a megjelenítőt. Ha filmnézés, akkor nem kell a progival ICC fájlt készíteni, hardveresen kalibrálod a megjelenítőt. Szürkeskála, gamma, színkezelés. Ha a pc-ét használod lejátszónak, akkor a madVR-ban megtudod adni a cms értékeit, de ebben nincs tapasztalatom, mennyi erőforrást igényel ennek a feldolgozása, bírja-e a géped. Ki kell próbálni.
    Ha a böngészőt, képnézegetőt, a gép más tevékenységét szeretnéd színhelyesre kalibrálni, akkor nem kell a cms-t állítgatni, csak a fehéregyensúlyt kell beállítani és a program mindent megcsinál.
    2, Az elsőből adódik, hogy felesleges kalibrálni a kijelzőt, ha a displayCalal is fogsz kalibrálni. Az pedig természetes, hogy mást mérsz a hcfr-el, mint a displaycal-al. Ha jól tudom a hcfr figyelmen kívül hagyja a lutba betöltött icc fájl értékeket, így pont akkor lenne rossz a displaycalos mérésed, ha egyezne a hcfr-el.
    3, Nem ajánlott az ilyenek használata, mint dinamikus kontraszt, dinamikus írisz. Ha mindenképpen használni akarod, akkor a kalibrálást is azon az értéken kell csinálni, mint ahogyan használni szeretnéd. Ha egyáltalán kalibrálható lesz a használatával a kijelző azon a részen, ahol belenyúl a képbe. Ez leginkább a gamma értékét változtatja meg. Kapsz szerintem egy sokkal rosszabb gamma menetet, amit korrigálni kellene a szabványhoz, s nem tudni a sok korrigálás mit ront egyébként a képen. Kikapcsolt állapotban pedig kevesebb problémát okozna, a cél pedig úgy is ugyanaz.
    Ha megméred kikapcsolt írisz állapotban, s úgyis, ahogyan használni szeretnéd, s felrakod a gamma menetek méréseit, illetve a szürkeskála ábrákat, akkor többet lehet segíteni.
    Sok sikert.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés