- Mobil flották
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Ideiglenesen leállította az Xperia 1 VII értékesítését Japánban a Sony
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Milyen okostelefont vegyek?
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Apple Watch
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- One mobilszolgáltatások
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
Új hozzászólás Aktív témák
-
BG*
csendes tag
válasz
crucified #6882 üzenetére
Üdv!
Ennek a segítségével veszi fel a referenciapontot, amiből tudni fogja hol van, ehhez képest számolja az elmozdulást ha inkrementális az útmérő, vagy ha nincs útmérő és az léptetés alapján számolja az elmozdulást. Többféle metódus van a referencia felvételére, ezeket a leírásban feltüntetik.
Valahogy így működik: nagyobb sebességgel megy ameddig az érzékelő nem kapcsol, ha kapcsol, lassabban elindul visszafele, és ha már nem kapcsol, ott a referencia pont. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6876 üzenetére
Nem dehogy!
Csak FB-hez lehet DB-t hozzárendelni. Sem FC-hez, sem OB-hez nem lehet.
De FC blokk is hívható és paraméterezhető más blokkból, ahogy az FB, csak FC-nek nincs nem felejtő lokális változóterülete.Ezzel kapcsolatban a korábban linkelt oldalt ajánlanám elolvasásra.
Az OB teljesen más történet. Az OB-knak meghatározott feladata van és nem a felhasználói programból hívhatók, ezeket a rendszer hívja.
Hogy mikor, az attól függ melyiket. Különböző célú OB blokkok vannak. Nagy részük hibakezelő. Ezek akkor futnak le egyszer amikor az adott csoportba tartozó hiba (amikre az OB vonatkozik) bekövetkezik vagy megszűnik. Egy részük megszakítás kezelésére való. Pl. van amelyik adott időközönként fut le (HW konfigban állítható) illetve vannak bellítható időpontban lefutó OB-k is.Javasolt további olvasnivalók:
Az S7 PLC programozása 1. rész
Az S7 PLC programozása 2. rész
Hibakezelő blokkok -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6874 üzenetére
"A Cx-Programmer-ből indultam ki, ahol tudsz funkciós blokkot készíteni LAD-ben, utána a főprogramban paraméterezheted a bemeneteket és ennek alapján lesz kimeneted."
Ez pont ugyanaz.
Itt FB blokkhoz tartozik egy adatblokk (instance DB). Ennek a száma van az FB blokk fölé írva.
A funkció blokk (FB) ebben az instance DB-ben tárolja a belső állapot változóit (STAT) a bemenetek, kimenetek és a be/ki menetek változóit (IN, OUT, INOUT).
Az instance DB-t a fordító generálja az FB alapján."Szóval itt az összes bemenetnek kell igaznak lennie és akkor kapom a kimeneteket?"
Nem. Az teljes mértékben attól függ mi van a funkcióblokkban. Mivel a benne lévő program hozza létre a kimeneteken megjelenő értékeket és állapotokat.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6871 üzenetére
Nem értem a kérdést!
Egy DB blokk változódefiníciókat és a változók értékeit tartalmazza. Ez egy táblázat, nem jeleníthető meg létradiagramként.
A DB-ben nincsenek logikai feltételek.https://www.youtube.com/watch?v=Ve8YcLyyq4s
https://www.youtube.com/watch?v=K7nTFTVIDSQ -
moseras
tag
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6842 üzenetére
Szia!
Ha igazán tudni akarod megnézed a doksijában
Nem egy szinten vannak (és ez alatt NEM minőségi szintet kell érteni). Használom mindkettőt. Semmi bajom egyikkel se.
Épp egy farokméregetős hitvita küszöbén áll a fórum, így ezzel a többé-kevésbé diplomatikus válasszal kell beérned. -
aboutterms
csendes tag
válasz
crucified #6772 üzenetére
Az a fura, hogy azt írja, hogy a controllernek nincs firmware-e. De ha az nincs akkor program sem lehet benne.
Ha lenne, de régi, akkor azt is írnia kellene. Olyan mintha elfelejtette volna a firmware-t is. Csak az OK led piros? Ha program fault lenne, akkor a RUN led is pirosan villogna úgy rémlik.
Firmware updatehez a Controlflash progi kell, ezt keresi is nalad. Lehet hogy fel is van rakva valamilyen verzió, de mivel ez régi plc, lehet hogy ezt már nem tartalmazza. A rockwell honlapon elvileg letölthető Controlflash progi, szedd le aztán próba...
Ha sikerül, nem kell kivalasztanod uj projectet, hanem mehet a egyből online a connecting to controller kepernyőn a Select file, ott adsz nevet, aztán abba leuploadolja neked majd.
Mégegy: a Studio 5000 a legujabb szoftver (aka TIA), a regebbi az RSLogix 5000. Lehet az is, hogy ehhez a régi PLC-hez csak azzal lehet csatlakozni. Nem tudom, hol tartanak most rockwellék a szoftverkompatibilitással... -
aboutterms
csendes tag
válasz
crucified #6769 üzenetére
Konkrétan ezt a soros kábelt nem használtam, de egy sima (lehet hogy fordítós) soros kábel kell csak. Mi saját magunk által forrasztottat használunk.
RSLinx kell, ott kell felvenni egy új kommunikációs kapcsolatot (RS232 DF1) és beállítani. Ha jó a kábel az Auto-configure megtalálja a PLC-t, ha a soros port nem lett átállítva programban user-portnak (ha nincs ráakasztva valami spéci soros cucc). Ha itt látja a PLC-t, akkor a Studio 5000 is fogja, mivel az is a Linx-en keresztül kommunikál. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6661 üzenetére
Helló!
Néhány ok hogy egy blokkon belül miért vannak LAD/FBD és STL networ-ok vegyesen.
Az egyik ok az, hogy eredetileg FBD-ben készült blokk van átváltva LAD nézetre, vagy eredetileg LAD-ban készült blokk van átváltva FBD nézetre.
Bizonyos FBD network-ok ugyanis nem jeleníthetők meg létrában és ez visszafele is igaz. Ilyenkor a meg nem jeleníthető network STL-ben látható.A másik az ha LAD vagy FBD-ben készült blokkot STL-ben módosítanak.
A LAD/FBD megjelenítés ugyanis csak akkor lehetséges ha bizonyos szabályokat betart az ember STL-ben.A harmadik természetesen az amikor LAD/FBD-ben írt blokkhoz szándékosan STL-ben írnak meg network-öket.
Ilyesmit akkor csinál az ember (szerintem) amikor a logikai feladatok között egy számítási, adatmozgatási feladatot kell megoldani. Az utóbbira az STL egyszerűbb.
Pl. eltérő típusú (INT, REAL, stb) változókat kell összehasonlítani vagy azokkal műveleteket végezni. LAD/FBD-ben ez csak több lépésben és átmeneti belső változó használatával lehet megoldani, de STL-ben 3-4 sor z egész, nem kell temp változó sem.A használt nyelvet elsősorban a feladat határozza meg. A létra és az FBD rendkívül hatékony és áttekinthető még igen bonyolult logikai feladatok esetél is.
Egyáltalán nem arról van szó, hogy a "bonyolultabb" feladatokra STL vagy SCL kell. Nem a eladat komplexitása dönt, hanem a jellege!
Több ezer logikai változós hálózatot az ír SCL-ben IF-elgetve akinek több női szülője van szerintem.Persze benne van a dologban az is, hogy "akinek kalapács van a kezében az hajlamos mindent szögnek nézni". Aki java-ban vagy C-ben programozott eddig PC-n az mindent java-ban vagy C-ben akar megoldani PLC-n.
-
molntomi
csendes tag
válasz
crucified #6661 üzenetére
Szia!
Nem hozzám szólt a kérdés, de megpróbálom megválaszolni.
A különbséget szerintem a feladat és a programozó határozza meg.
Komolyabb feladatoknál már nem elég a LAD programozási nyelv, kell az STL is.
Másrészről ki mire specializálódik, STL, LAD vagy FBD esetleg SCL. A programozó dönti el melyik neki a szimpatikusabb az adott feladathoz. Ügye a Létra nyelv még a relés korszakból maradt fent, de sokszor ez nem elég. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6643 üzenetére
Én úgy gondolom, hogy (amint azt le is írtam) a forrás project panelből való kinyerésének kettő feltétele van:
1. A panelnek tudnia kell ezt a "backtransfer" funkciót.
2. Aki utoljára tolta rá a projectet, annak élnie kellett ezzel a lehetőséggel.
A két feltételnek egy időben egy panelen kell teljesülnie a sikerhez.
Az hogy TIA-val csinálod vagy WccF-el mindegy, hiszen egyikkel sem lehet visszahozni a projectet a panelról ha az nem tartalmazza.Én még nem láttam olyat aki kihasználta volna ezt backtransfer lehetőséget, aminek szerintem 3 komoly oka van:
1. Nagyon hamar elhasználja a panel szabad tárkapacitását. Már egy kisebb méretű projectnél is bővítőkártyát kell használni emiatt.
2. A töltési időt megsokszorozza.
3. Nem minden fejlesztő hajlandó a forrásproject átadására és ha nem hajlandó akkor ezt ilyen módon sem fogja megtenni.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6642 üzenetére
"ha a panel profibus DP-van és nem MPI buszon, de a panelban átállítom MPI-ra a transfer settinget - már amelyik panel olyan - úgy működhet?"
Nyilván igen.
Feltéve persze, hogy közben a profibuszt lehúzod róla, mivel profibuszt és MPI buszt kevéssé praktikus összekötni annak ellenére is hogy a "fizikai réteg" azonos. -
molntomi
csendes tag
válasz
crucified #6630 üzenetére
Szia!
Kipróbáltam, szerintem is így kéne, de mégse jó.....
Ezt kapom, mint hibaüzenet. Az MPI kábel jó (használom máshol is sikeresen), a laptopon jó a beállítás (Communication settings/MPI/Address), HMI-vel nincs baj (folyamatos termelésben van használva), annyi a különbség hogy ő a PLC-vel profibuson kommunikál, de ez nem befolyásolja gondolom.
Valami ötlet, hogy miért nem tudom leszedni a programot?
-
Psanyi42
tag
válasz
crucified #6585 üzenetére
Heló
A legegyszerűbb a program gyártóját lenne megkérdezni, de ha megtalálod a buszkommunikációs utasításokat, onnantól kezdve te is végigkövetheted, hogy mi lesz, ha lekapcsolod az egyik PLC-t.A SCADA-ban csak egy felkiáltójel lesz az érték mezőkben. De a busz kommunikáció bezavarhat. Nem éppen csak zavarjelzést kaphatsz, mint szirty is mondta, attól függ, hogy hogy történik a hibakezelés. STOP-ba is kerülhet a többi PLC, vagy leállíthatja a többi folyamatot, vagy az is lehet, hogy megy tovább mintha mi sem történt volna. Én is azt mondom, ha van lehetőséged rá, akkor kapcsold le a booster PLC-t és nézd meg mi lesz.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6583 üzenetére
Szia!
Nehéz ezt látatlanban pontosan megjósolni. Attól függ hogy van megcsinálva.
Ha jól értem tehát az "édes-hármas" rendszerből távozna az egyik S7-300.
Ha csak adatrögzítéssel kapcsolatos buszos adatcsere van közöttük, a működés szempontjából lényeges technológiai információt nem cserélnek (és életképes a maradék rendszer a hiányzó tag nélkül is) akkor nyilván megoldható.
Attól függ hogy vannak "összebuszozva" hogyan cserélnek adatot és az adatcsere illetve a busz hibakezelésük mennyire érinti a programban a működést.A legszerencsésebb esetben csak lekapcsolod a távozó tagot, a másikon lesz egy valamilyen hibajelzés és minden a mi maradt megy tovább.
Ezeket a hibajelzéseket ki lehet iktatni, de a mikéntje nagyban függ attól hogyan van megvalósítva.Próbáld meg kis lépések taktikájával megközelíteni ha lehetséges. Pl. a leválasztandó eszközt először lekapcsolod próbaképpen hogy megtudd hogyan reagál a másik kettő. Hogy mennyi lehetőséged van játszani vele azt nem tudom.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6550 üzenetére
Szia!
Kicsit részletezve...:
Többféleképpen is elvégezheted az összehasonlítást.
1,
A megnyitott projektben a projekt fában (Simatic manager képernyő bal oldala) jobb gombbal kattintasz rajta és az előbukkanó menüben a Compare Blocks... pontot választod.
Ekkor az összes blokkot összehasonlítja (OB, FC, FB, DB).2,
Megnyitod a blokkok listáját, abban tetszőlegesen kijelölsz egy vagy több blokkot (shift+bal katt, Ctrl+bal katt, Shift+ nyíl stb), vagy mindet. Majd jobb gombbal kattintasz valamelyik kijelölt blokkon, az előbukkanó menüben a Compare Blocks... pontot választod.
Ekkor csak a kijelölt blokkokat hasonlítja össze.Mindkét esetben megnyílik egy compare blocks ablak, ahol beállíthatsz néhány összehasonlítási szempontot.
Pl. hogy online/offline összehasonolítást akarsz, vagy két offline projektet akarsz összehasonlítani.
Illetve hogy csak a blokkok időbélyegzőjét vizsgálja, vagy a programkódot is.
Compare gombra kattintva elvégzi az összehasonlítást, majd megnyílik egy ablak annak eredményével:Ebben felsorolja az összes eltérést.
Ha kód összehasonlítást is kértél, akkor:
Amelyik zöld, ott csak az időbélyegző tér el, de a kód azonos.Az adott sorra kattintva Note szekcióban ad egy részletesebb magyarázatot is: The interface and the block code are identical vagy The block codes are different.. Ha kód eltérés van, akkor piros a bejegyzés ikonja.Ha nincs eltérés, akkor a lista helyett a következő üzenetet kapod:
3,
Megnyitsz egy blokkot a program editorral és annak menüjében kiválasztod a Compare -> On-/offline Partners menüpontot.
Ekkro csak azt az egy blokkot hasonlítja össze.4,
Megnyitsz egy blokkot a program editorral, majd monitorozni kezded (Ctrl-F7).
Ha a blokk azonos a PLC-ben és az editorban, akkor monitorozni fogja. Ha nem, akkor kapsz egy ilyen üzenetet:Ebből tudod hogy a blokk azonos vagy eltér.
Az adatblokkok összehasonlításával csínnyán kell bánni, mert azok tartalmát a futó program változtathatja.
-
plutokas
csendes tag
válasz
crucified #6550 üzenetére
Megnyitod a programot amit hasonlítani szeretnél. Rámész az options menüpontra és a compare bolck... kiválasztod. Innentől már mennie kell. Ha nem sikerül mégsem szólj és küldöm képekkel a megoldást.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[link] -
Psanyi42
tag
válasz
crucified #6528 üzenetére
Heló!
crucified,
A hibakeresés folyamán végig kell követni a jelet. Megnézed mit mér a szenzor, az a 7 mA alapján jónak tűnik, mivel az alacsony hőm. tartományra utalhat (persze beállítás/szenzor függő). Ezután megnézed a PLC bemenetén mit kap meg, és megnézed, hogy kb. az az érték jelenik-e meg, mint amit Szirty írt. Ezután azt feltételezve, hogy minden jó a PLC programban megnézed, hogy a HMI honnan kapja az értéket, ha az is jó, akkor megnézed a konverziókat, hogy nem e a másik számábrázolásba váltással van a gond. Ha a HMI már a nem jó értéket kapja meg, a PLC programban van elírva. Itt végig kell követni az értéket.
Mazsika,
Rá lehet dugni egeret, billentyűzetet, és monitort. Megnézted, hogy mit csinál, ha elindult, hátha feldob egy konzolt. Egyébként a dokumentációban láttam egy olyat, hogy AUTOEXEC.bak, gondolom ezt automatán elindítja, szóval az is lehet ebbe tudsz írni valamit. Nem használtam még ilyet, csak gyorsan végiggörgettem a dokumentációját és ötletelek.
-
And
veterán
válasz
crucified #6534 üzenetére
Annyira sajnos nem vagyok jártas a Siemens PLC-kben, de tudomásom szerint az OB-k nem jönnek létre csak úgy maguktól, (az OB1 ugye mindenképp kell) legalábbis az összes biztos nem. Találkoztam már olyan hibával, amely az azt lekezelő OB hiányában stop-ba vitte a PLC-t, majd létrehozva az OB-t (egyébként teljesen üresen, nulla hasznos kóddal) a hiba miatti leállás megszűnt. Erről is volt már értekezés a topikban. Úgyhogy azt sem tudom megmondani, hogy a készen 'importálható' FC-k / FB-k számozásában van-e valamilyen logika. Amelyekkel én találkoztam - például kommunikációt (pl. soros modbus) vagy PID-szabályozást lekezelő blokkok -, azok számozása nem tűnt annyira rendezettnek, de a help szerencsére elég jó, az segített.
Mod. #6536: Mire leírom.. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6534 üzenetére
Szia!
"Az OB-ket ha jól tudom maga Simatic hozza létre és az oprendszer illetve a program közötti kommunikációért felelős."
Nem hozza létre a szó szoros értelmében. Az OB-k szám szerint előre meghatározott (fenntartott) funkcióval bírnak, de létre nem jönnek.
Amikor az OB számára meghatározott esemény (hiba, megszakítás) bekövetkezik, akkor az oprendszer meghívja (lefuttatja) ha létezik. Ha nem létezik, akkor az eseménytől függően vagy semmi továbbit nem tesz (pl. timer interruptok) vagy a CPU a program futtatását leállítja (CPU stop). Ezek a hibakezelő OB-k.
Mint a te esetedben az OB122. Ha nem lenne OB122, a CPU leállna ettől a hibától."Az FC-k számozás szerinti kiosztásának is van valami logikája az S7-ben
Nincs megkötés. Lehet (és ha sok a blokk akkor javasolt is) valamilyen logikát felállítani mert az könnyíti a programban az eligazodást, de kötelezően semmilyen megkötés nincs.
A szabályszerűség tehát öntörvényű, ez igaz a lib-ekre is, amiben FC vagy FB blokkok vannak. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6528 üzenetére
A 7.136 mA nem mond semmit ha nem tudjuk a távadó méréstartományát. Azt is ismerni kell.
A 4-20mA-es kör áramából a következőképpen számíthatod ki a mért fizikai mennyiséget:
Mért mennyiség=((I-4)/16)*(Max-Min)+MinAz analóg bemeneten olvasott értéket az áramból pedig így kapod:
PIW=((I-4)/16)*27648
Ahol:
I: a mérőkör árama mA-ben
Min: a távadó méréshatárának az alja a mért fizikai mennyiségben kifejezve (ez esetben °C)
Max: a távadó méréshatárának a teteje a mért fizikai mennyiségben kifejezve (ez esetben °C)
PIW: Az analóg bemenet perifériacíméről beolvasott decimális egész értékPl. ha a távadód méréstartománya 0-200 °C, akkor a 7,136 mA 39,2 °C-t jelent és 5419-et kellene olvasni az analóg bemenetről.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6525 üzenetére
"Azt nem tudtam, hogy SF BF led-el is jelzi a kommunikációs hibát."
A BF akkor jelez, ha a buszon nem tud elérni olyan eszközt, ami benne van a HW configban.
Az SF meg azért jelez, mert a nem létező (leszakadt) eszközt a program írni és olvasni akarja, de nincs olyan cím.
Ezért meghívja az OB122-t (I/O Access error) aminek kezelnie kellene ezt a hibát, de gondolom a blokk üres."Le kellene mentenem pár S5-ös PLC-t is."
A régi DOS-os STEP5 fut Win7 alatt futtatott virtuális gépre rakott XP-n és működik is.
De ennél a probléma az szokott lenni, hogy a mostani gépeken nincs soros port. Az USB-vel realizált COM portot meg ált. nem lehet beállítani benne.
Keresd az IBH softek S5/S7 for Windows nevű programját. Azzal több esélyed van. Nem DOS-os és még élő project ha jól tudom. -
And
veterán
válasz
crucified #6528 üzenetére
"7.136 mA-t mértem a jeladótól a terminál blokknál."
Ez az áramérték ugye csak a távadó adatainak ismeretében releváns: alsó- és felső határérték, 0-20 vagy 4-20 mA-es távadó. A hardverkonfigurációban az AI-modul szokásosan egy egész (16-bites integer) értéket fog mutatni, skálázás nélkül. Ezt megnézheted pl. Step7 alatt a HW-konfigban az adott modulra jobb gombbal klikkelve a Monitor/Modify menüpontban online. A nyers számérték átskálázása már a szoftver dolga, erről több infó is van ebben a topikban, keress csak rá az FC105 kifejezésre. Hogy ezt a hőmérsékleti értéket a scada milyen formátumban kapja, az megint más kérdés, de ha a PLC jól skálázza (ott még megfelelő az érték), akkor az is lehet, hogy a megjelenítő is jól kapja meg, de mondjuk nem lebegőpontos, hanem egész (int, word) értékként, és nem megfelelő helyen (vagy egyáltalán nem ) jeleníti meg a hozzá tartozó tizedespontot. -
And
veterán
válasz
crucified #6525 üzenetére
Az MPI-kábel nem jó S5-höz. Utóbbiakon 15 pólusú programozó csatlakozó (DB15 mama) található, fizikailag TTY áramhurok interfésszel. Mi pár éve beszereztünk valami olcsó utángyártott USB-s kábelt S5-ös PLC-hez, amibe bele van építve a soros-USB konverter a PC felé. Gond nélkül működött a megfelelő driver feltelepítése után WinXP-n. Hogy Win7 alatt működik-e ez illetve a Step 5, azt nem tudom, pedig a közelmúltban kikoptak a WinXP-s laptopjaink. Azt sem tudom, hogy manapság a Step 5 beszerezhető-e egyáltalán legális forrásból, de ezt majd szirty kolléga megmondja, ahogy esetleg azt is, hogy mire lehet számítani egy ilyen DOS-ablakban működő programtól az újabb oprendszerek alatt, esetlen kell-e hozzá virtuális gép: Virtualbox, VMware vagy hasonló.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6523 üzenetére
"S7-300 feltöltése közbeni hibaüzenet. nem találok a neten hozzá leírást. "
Pedig ott van az: Step7 error codes
"TP270 10"-os HMI backup-ja gondolom olyan mint a TP177B-é"
Elvileg igen.
"Hol tudom még megnézni, hogy mi lehet a baja?"
Ott van a diag üzenetben.
Nem tudja írni és olvasni a PQW580-at.
Nem tudja olvasni a PIW582-t.Keresd meg a HW configban (View menü, address overview) hogy melyik perifériának van ilyen címe (580, 582). Az az eszköz nem elérhető valami miatt.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6510 üzenetére
Szerintem egyszerűbb egy GSM-es jelző és egy szobatermosztát.
A termosztát záró érintkezőjét rákötöd a GSM jelző bemenetére, beállítod a kritikus hőmérsékletet.
Amikor a termosztát érintkezője zár, a GSM jelző küld egy előre megírt üzenetet a beállított számra. Esetleg hívást indít, ez a GSM jelzőtől függ.Rosszabb esetben ha csak átmenetileg kell, akkor a GSM jelző egy kis mókolással helyettesíthető egy kiöregedett nyomógombos mobiltelefonnal is. Percek alatt össze lehet rakni és olcsó.
De ha már úgy is szerver terem, akkor lehetséges a hálózaton keresztül mail-t küldeni pl.
A PLC nem épp optimális szerintem ilyen megoldáshoz elsősorban a költség miatt.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6506 üzenetére
Szia!
"OMRON CP1H PLC-vel dolgoztam eddig, számomra azért furcsa, hogy nincs a Siemens esetében megjegyzés"
Írtam hogy van és azt is melyiknél.
Azt ne felejtsük el, hogy az S7-300 kb. húsz (20) éves!"Én anno a Simatic ProSave-vel simán tudtam backup-ot csinálni"
Azt lehet is. Arra való.
csakhogy az image mentést készít. Vagyis létrehoz a panelről egy bináris file-t, amivel egy dolgot tehetsz: visszateszed egy panelra (másikra vagy ugyanarra). Mentés/visszaállítás.
Mivel lefordított bináris file, nem forrásanyag, nem szerkeszthető."Ezek szerint blokkonként is vissza tudok tölteni majd?"
Igen. Amelyiket a blokk listában kijelöld (akár többet is) és nyomsz rá egy download-ot, azt áttölti a PLC-be. Akár a PLC RUN üzemmódjában is anélkül hogy a program leállna (hacsak nincs az áttöltött blokkban valami szarvashiba).
Illetve ha a LAD/FBD szerkesztő van nyitva, akkor onnan is áttöltheted (Ctrl-L). Azt tölti át amelyiket látod. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6504 üzenetére
Szia!
"A visszatöltés is ugyanúgy működik gondolom"
Visszatölteni elég azt a blokkot amik módosult. A többi blokkot és a HW configot nem kell (főleg ha adatblokk, mert okozhat galibát).
"Amennyiben a network-ön talál HMI-t, úgy azt is fel tudom tölteni, vagy arra külön kell csatlakoznom az MPI-vel?"
Azt leginkább sehogy nem tudod feltölteni PC-re.
De attól függ milyen HMI. Ha nem valami egyszerűbb régi siemens panel, hanem windows alapú és a letöltéskor alkalmazták az "enable backtransfer" opciót, akkor lehet.Szóval a panelen múlik, de nagyon nem jellemző hogy a forrásprojectet nem hogy visszatölteni lehessen róla hanem hogy tartalmazza egyáltalán (a működéshez arra nincs szükség).
"Milyen koncepció vezette a Siemens-t anno, hogy nem tárolja a CPU a szimbólumokat, a változók neveit és a megjegyéseket?"
A gyártók (hátsó) szándékait ugyan nem ismerem, legfeljebb feltételezni tudom. De kb. ugyanaz mint a többi gyártót, hiszen ott is ez, ez volt a helyzet.
A következő okok játszanak szerepet a dologban (szerintem).1. A memória. Régebben a program RAM-ban volt, amit háttértelep látott el. A retentív RAM méret szűkös volt és 8, 16, 128k-ban volt mérhető. Egyszerűen nem volt hely a szöveges szimbólumoknak, megjegyzéseknek és forrásanyagoknak. Ezek összmérete többszörösen is túltehet a lefordított tárgykód méretén!
2. Nem nagyon indokolta semmi azt hogy a PLC tárolja ezeket, mert a program működéséhez ezekre a PLC-nek semmi szüksége nincsen.
Az S7 1200, 1500, Omron CP1E, CJ1 stb. már tárolhatja a project forrását és vele a szimbólumokat is.
De opcionális, ha valaki nem akarja nem teszi rá..."de ebben az esetben jelentősen megnehezíti az ember dolgát."
Meg bizony! És ez még nem minden, hiszen a ahelyett hogy a forrást rátöltenék, inkább titkolóznak, jelszóval védik, hogy egyáltalán ne férhess hozzá semmilyen szinten.
Vagy visszatöltheted, de magas szintű nyelven graph-ban vagy STL-ben írták. Ha nincs meg a forrás, akkor azt STL-ben látod, ami tele van indirekt címzésekkel ha feltöltöd a PLC-ről. Na abban azért nem vígan módosítgat vagy lapozgat az ember."Szerintem pont az a lényeg, hogy egyszerűbben visszakövethető legyen a program"
Neked, mint felhasználónak, aki a gyártók programjaival xopik, ez a lényeg.
Sajnos nekik nem feltétlenül. Épp nemrég zajlott itt le egy (szerintem igen tanulságos) vita arról, hogy milyen dolog az ha az üzemeltető nem kapja meg a géppel a program forrásanyagait és milyen dolog az ha igen. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6501 üzenetére
Helló!
"csak a Simatic Manager-el férhetek hozzá vagy a TIA Portal-al is"
Azzal amelyik ismeri azt a CPU-t. A régebbieket a TIA nem kezeli. Ha mindkét rendszer ismeri a CPU-t, akkor bármelyikkel hozzáférhetsz.
"Amennyiben csak a Simatic Manager-el, akkor ha jól tudom nem a varázslóval nyitok egy új projectet"
Igen, új, üres projectet kell nyitni varázsló nélkül, utána upload station to PG.
Nem kell előre összeállítanod a HW configot, azt is fel fogja tölteni.Részletesebben itt: Hogyan töltsük át a működő PLC-ből a teljes programot, ha nincs meg a forrás project?
Nem csak az MPI címét kell tudnod, hanem a rack és slot számát is ahol a CPU van! Ha azt n em jól írod be, akkor sem fogja feltölteni.
300-as esetében egyébként alkapesetben MPI cím:2 Rack: 0 Slot: 2
De meg lehet kerestetni is. Pl. az accessible nodes funkcióval. Ezzel kapsz egy listát a PG/PC interfészen beállított buszon lévő eszközökről. Ott lesz a cím is."Amennyiben feltöltötte, online monitorozni hogyan tudom a programot?"
Ugyanúgy mint bármely project esetében. Megnyitod a blokkot és nyomod a monitorozás gombot.
Mivel PLC-ből jött a project, symbol információk, változó nevek és megjegyzések nem lesznek sehol. Sajnos ez ezzel jár.A monitorozéshoz egyébként nem kell feltölteni PC-re a programot, accessible nodes-sel kapott struktúrát kinyitva a blokkoknál is megnyitható és monitorozható a blokk.
-
byte-by
tag
válasz
crucified #6498 üzenetére
ezért írtam, hogy szerződés szerinti a support egyrészt.
másrészt ezért írtam, hogy pl. kiemelt távol-keleti partnerünknél a kai-zen is belenézhet bármikor
a programba.máshol is van ügyelet (gondolom pl. tetra pack) ahol éjjel is felveszik a telefont és 3 óra múlva ott lehetnek, de
ebbe a szerencse is belejátszik mert ha pl. épp a sió-nál van az ügyeletes, akkor pl. a mizo-hoz nem ér oda
3 órán belül. egyszerre nem az összes szerviz mérnök tart ügyeletet.
de ez az ügyelet.de én nem erről beszéltem, ezek a gépeknek nem program baja volt , és szerintem Te sem arról beszéltél.
az, hogy egy gép nem működik helyesen amikor már egyébként rendszeresen használják, az általában nem
program hiba. ha speciális rendszergép, (pl. csomagológép, töltőgép, stb.) akkor pláne , mivel ezekből
sok van, és ugyanazt a programot használják. ilyen esetben tartanak akár ügyeletet is, mert a gépük sok helyen , sok példányban működik.egyedi fejlesztésű célgépeknél előfordulhat, de ha már rendszeresen használják , mint jeleztem akkor
nem a plc lesz a hunyó valószínűleg. akár relék is amit említettél. ez a karbantartás kompetenciájától is függ.karbantartási szerződésünk nekünk is van 48 órás.
a hibaelhárítás az más.
a partnerség nevében magam is segítek amikor tudok a megrendelőnek, de nem ígérem , hogy 3 óra múlva akárhol ott vagyok, mivel más munkám is van adott esetben.
már módosítottam programot pl. teamviewer-en keresztül is , a cégnek volt PG-je de nem volt aki értett volna a plc-hez. rádugták és én 200 kilométerrel odébb oldottam meg a problémát, ami egyébként apróság volt, nem ciklushiba.azért vannak a karbantartók, hogy megismerjék, kiismerjék, megtanulják az adott gép vagy gépsor jellegzetességeit, esetleges hibafaktorait, működési elveit, folyamatait.
többek között ezért várja el a már említett partnerünk a minősített karbantartóktól , hogy képesek legyenek monitorozni a programot, és akár beavatkozni a program ciklusba.sőt megjegyzem voltam alkalmazott plc-s és tartottam ügyeletet is. akkor valóban én is 3 órán belül ott voltam a cégnél éjjel is.
de jelenleg ilyesmire nincs szükség. -
Dezsi82
tag
válasz
crucified #6491 üzenetére
És ugye a comparálással tudod bizonyítani a felhasználó számára, hogy az eredeti programmal működik miután visszaállítottad, ergo valaki ott helyben babrálta
Ez így van, a legtöbb esetben (ahogy írtam, ez azért nem mindig ilyen egyszerű). De ehhez is el kell menni, összehasonlítani, feltölteni, tesztelni. Épp elég baja van egy fejlesztőnek alapból, nem kell még neki ráadásul a teljesen felesleges utazás, és nyűg a nyakába.De ez csak az éb szubjektív véleményem, tiszteletben tartom az ettől merőben eltérőt is. Nálam az én verzióm működik.
Én is így gondolom. Nekem is sokkal jobb ha megvan a forrásprogram, könnyebben hibát keresek, módosítok. És én is mindig átadom, és olyan kódokat készítek ami megkönnyíti a hibakereső, módosító munkáját, nekem is kevesebb a nyűg. De teljesen megértem azokat a cégeket, akik levédik a kódjaikat. -
Dezsi82
tag
válasz
crucified #6485 üzenetére
A fejlesztő cégnek - hangsúlyozom, csak szerintem - nincs igaza, Akkor sérti valaki a szerzői jogot, ha azt a szellemi terméket máshol is felhasználja a szerző engedélye nélkül. Addig én bármit csinálhatok a szoftverrel, ha akarom módosítom, letörlöm, stb., persze onnantól nem él a garancia, de ez már az én felelősségem.
Ez elvben jól hangzik, de a gyakorlatban ez úgy szokott zajlani, hogy nem megy a gép, mert hozzáértő kolléga mókolt valamit, nem igazán sikerült, valamennyire összekaparja a gépet, hazamegy. Este megy a gyártástól a karbantartáshoz a telefon, hogy nem megy a gép, ők meg mivel garis a gép nem nyúlnak hozzá, érkezik az értesítés a fejlesztő céghez.
Ott értetlenül állnak a helyzet előtt, hiszen ezerszer le volt tesztelve, de hát mindenki hibázhat. Azért rákérdeznek, nem nyúltak-e hozzá, ők meg "Á, dehogy, a közelébe se mentünk". Leállítják az éppen másik projekten dolgozó fejlesztőt, elküldik a pár száz kilométerre lévő géphez, javítsa ki a hibáját. Ő meg szépen odaér pár óra alatt, lehet éppen hajnalban, csinál egy összehasonlítást (a legtöbb PLCnél ez viszonylag egyszerű, robotoknál már nehézkesebb) látja hogy nem egyezik, visszacsinálja a módosítást, és megy a gép. (Legalábbis nekem ez a tapasztalatom). Így aztán az "én felelősségem" nem teljesen állja meg a helyét, mert ezt mindig bizonyítani kell.
Jómagam sosem védem le jelszóval a programot, mert több problémát megelőz mint létrehoz, de meg tudom érteni azokat a cégeket, akik megteszik.
Továbbá miért nem hallok senkit panaszkodni, hogy miért nem kapja meg a telefonján futó app, az autója vezérlőjében lévő program, a frekvenciaváltóban lévő program, a CNC gépe vezérlőjében futó program, a TIA portál, CX programmer, stb forráskódját.
Valószínűleg azért nem, mert az illetőnek nincs meg hozzá a tudása, szoftvere, eszköze, stb. De mivel a PLChez, robothoz megvan a tudás, az eszköz ezért azt muszáj módosítani.
Szerintem alapvetően egy berendezést használatért vesz meg egy cég. Az, hogy a használó úgy dönt, hogy ő más célra akarja használni, vagy ugyanarra a célra más módon, ahhoz joga van. Ha a fejlesztő cég úgy dönt, hogy módosítás ellen védi a programot, ahhoz is joga van. Ezért ha a felhasználó úgy dönt hogy módosítja a programot, de a fejlesztő ágál ez ellen, akkor csak annyi a teendő, hogy nem az eredeti programot módosítja a felhasználó, hanem egy teljesen újat készít, ugyanazokkal a funkciókkal. Nem lehetetlen, csak idő, mint ahogy a fejlesztő cégnek is idő volt annak idején.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6485 üzenetére
Szia!
"A fejlesztő cégnek - hangsúlyozom, csak szerintem - nincs igaza, Akkor sérti valaki a szerzői jogot, ha azt a szellemi terméket máshol is felhasználja"
Nem azt mondja hogy meg fogod sérteni a szerzői jogait, hanem ezzel az intézkedéssel kizárja a lehetőségét is. Azért írtam hogy szerzői jogi okokra hivatkozva.
"Én mindig mindenhol otthagytam a forrástprogramot is, sokkal több korrekt céget ismertem meg így mint inkorrektet."
Ezzel teljesen egyetértek. Én is átadok mindent, forrásprogramot is, védelem nincs. Egy kivétel volt eddig, amikor védelmet raktam bele. A körülmények miatt a számlakiegyenlítési hajlammal kapcsolatban kétségeim támadtak, de miután kifizette egy utolsó (más okból is esedékes) módosítás során leszedtem róla.
Szerencsére valóban több a korrekt cég amelyik nem védi a programot, de sajnos nagyon sok amelyik igen. Az olaszok pl. szinte mindig. Német gépeknél is találkoztam már vele sokszor.
Lehet hogy viszonylag kevés a védelem, de nagyon nagy (időzített bomba jellegű) problémát tudnak okozni vele.
Főleg az olaszok, amikor a probléma felmerülésekor a gép életének tizedik-huszadik évében derül ki, hogy az olasz "garázs cég" már évek óta megszűnt jogutód nélkül. Tehát nem csak a forrásprogram beszerzése határos a lehetetlennel hanem az is hogy a fejlesztő cégek bízzák meg a javítással vagy módosítással.
Volt olyan eset, amikor újra kellett írni az egész programot emiatt. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6481 üzenetére
"a géppel együtt megveszi az ember a szoftvert is, ami már a felhasználó tulajdona. "
Ez leginkább azon múlik miféle szerződés jött létre a fejlesztő cég és a vásárló között.
Az apró betűs rész ugye...
A megvásárolt gép szoftvere sem válik a felhasználó tulajdonává, csak a felhasználás jogát vásárolja meg. Hiszen a forgalmazó ugyanazt a szoftvert másik géppel másik felhasználó számára újra eladhatja, amit nem tehetne ha a vevő tulajdonává válna.A legtöbbször a vásárló céget képviselő üzletkötő műszaki, informatikai szempontból hozzá nem értő személy, pénzügyi szakember, eurók és forintok cikáznak a szeme előtt, műszaki részletek nem érdeklik és nem is ért hozzá.
A fejlesztő, forgalmazó cég leginkább szerzői jogokra hivatkozva védi jelszóval kiolvasás és módosítás ellen a PLC és HMI programját.
Ezzel két legyet is üt egy csapásra, mert így csak ő tud hozzáférni, ezért későbbi problémák, vagy módosítási igény esetén őket kell kihívni messzi földről horror óradíjért hogy megjavítsák vagy elvégezzék a módosítást.
Ez később az üzemeltetőnek óriási kiesést és komoly költséget jelenthet (nem feltétlen a horror óradíj, inkább a termelésből kimaradó gép miatt).
A programot elektronikus formában sem adják át, ha a PLC elem kimerül, vagy a a PLC tönkremegy, az üzemeltetőnek önhibáján kívül sincs lehetősége a berendezés üzemben tartására, ami őszintén szólva etikátlan és elutasítandó.Az olaszok pl. nagyon szemetek ilyen szempontból. :-/
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6471 üzenetére
Helló!
"Nincs benne SD kártya. Hacsak nem a bekarikázott helyen található."
Nem. Az bővítő hely (analóg I/O, battery modul, soros port, stb).
MMC kártya... A bemeneteket takaró fedél alatt van:
(Abszolút nem dörgedelemként, csak jótanácsként: Ha linket illesztesz be, használd a "Link" gombot)
-
Psanyi42
tag
válasz
crucified #6467 üzenetére
Ha jól értem a PLC-ben lévő SD kártyával van problémája. Próbáld meg kivenni hátha, úgy feltölti, én úgy tudom, hogy csak 1500-asban kell kötelezően SD kártya.
Meg még esetleg annyit nézhetsz meg, hogy pontosan ugyanazt a PLC-t, ugyanazzal a firmwarrel raktad -e be a projektbe, ami neked kell.
-
Psanyi42
tag
válasz
crucified #6453 üzenetére
Jelen esetben a szimuláció azért nem aktív, mert a projekt van kiválasztva és nem a PLC.
Próbáld még meg azt, hogy keresel egy frissebb drivert a hálózati kártyádhoz.
Az adapterbeállítások között ott van a PROFINET IO-RT-Protocol, vagy valami hasonló:LLDP/DCP, PNIO adaptor
Vagy a vezérlőpultban nézd meg, hogy mi van a PG/PC interface-nél.Ha ezek nem válnak be, ezt a megoldást találtam rá:
-uninstall only the network in the device manager
-open the Windows Explorer go to following folder:
C:\ program data \ siemens \ automation \ simatic oam \ data \ log devices
-delete the xml files which belongs to the network card. There should be 3 files (ISO, TCPIP, TCPIP AUTO).
-Windows restartEsetleg még ez:
Töröld ezt a mappát /ProgramData/siemens/automation/Simatic OAM/dataNyisd meg adminisztrátorként a parancssort és írt be ezt:
s7epaIMP64x.exeHa az automation tool nincs feltelepítve, akkor próbáld meg feltelepíteni:
innen -
aboutterms
csendes tag
válasz
crucified #6431 üzenetére
Tudsz online is módosítani, egy sort is, és több sort is, de kicsit macerás. Attól függ mekkora a módosítás.
[link]
Ha sokat kell, kényelmesebb offline módosítani, leellenőrizni, és visszatölteni.
Visszatölteni természetesen a download-dal lehet, ez ugyanott lesz a menüben, mint az upload.Szivesen! A sör jöhet!
-
-
aboutterms
csendes tag
válasz
crucified #6427 üzenetére
A Bradley-s részre:
Az hogy B-s vagy C-s, elvileg nem számít. A mostani RSLogix 500 tud beszélgetni mindkettővel. Legalábbis én még nem találkoztam ebből fakadóan problémával...
Soros-USB sokfajta van, én egy MOXA UPORT 1110-et használok, általában jó szokott lenni, de hagyott már cserben ez is. A kollégák itt majd ajánlanak jobbat, ha tudnak.
Online úgy tudsz menni, ha előbb az RSLinx szoftverben összelövöd a kommunikációt. Ott a Configure drivers -> RS232 DF1-et kell választani. Megadod a soros-USB COM portszámát, beállítod a komm. paramétereket. Ha nem tudod, az Auto-configure meg szokta találni. Ha ez megvan, az RSWho lapon a DF1 driver alatt látni kell a PLC-t. Ameddig ott nem látod, az RSLogix sem fogja látni.
Ha ez megvan, akkor RSLogix -> Comms -> Who active. Kiválasztod a PLC-t majd upload. Ha van projectfájlod, de nem egyezik az online verzióval, akkor a megnyíló ablakban a Browse gombbal kikeresheted, és az Uplode use file-lal felfrissítheted az online programmal. Ez azért jó, mert program kommentet csak az offline file tartalmaz, és így a leupload-olt file-ban is meglesznek ezek a kommentek.
Kb. ennyi, remélem segítettem. -
byte-by
tag
válasz
crucified #6424 üzenetére
halo
az mpi kábel felesleges itt, nem baj ha nincs.
de ha nyitottál új projektet akkor ha kicsit kürűl nézel,a projekt fában a device configurations , a general fül alatt lesz egy PROFINET Interface lrgördülő, és abban egy Ethernet adresses fül.
na ott írja, hogy általában 192.168.0.1 maszk: 255.255.255.0, ez a gyári, de persze erre nincs garancia.
nincs is rá szükség.csak nyomj egy online-t vagy jobbra melletük egy Accessible devices-t.
ott van pár beállítás,hálókártyád, a protokoll, stb. , de auto meg fogja találni. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6189 üzenetére
Helló crucified!
"Katt a PLC és Download menüre, kijelölöm hova akarom menteni és ennyi?"
Nem!
A Download PC-ről tölt PLC-re!Tedd a következőket:
Elindítod a Simatic managert, Ha betölt egy vagy több korábbi projectet, akkor mindet zárd be (file menü -> Close).Létrehozol egy új, üres projectet. Fgyelem, NEM a varázslóval (File menü -> New). Megkérdezi hova akarod tenni, megadod neki.
Összekötöd a PC-t a PLC-vel, az összeköttetésnek megfelelő kapcsolatot állítasz be (Options menü -> Set PG/PC interface, S7ONLINE access point)
Utána kiválasztod a PLC menüből az Upload station to PG menüpontot. A megnyíló ablakban megmondod a PLC címét amelyikről a cuccot át akarod tölteni.
És kész.
Persze szimbólum információk, eredeti változó nevek DB-kben és lokális változó nevek, a program blokkokban nem lesznek, valamint meg UDT-k sem (user data type), mert azokat a PLC nem tartalmazza (ezek nem szükségesek a program futtatásához). -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6149 üzenetére
Szervusz!
"Ezzel nincs más dolgom mint rámásolni a CF-re, onnan pedig restore-al visszatölteni a HMI-re?"
Nem. Ha jól látom egy Pack & Go csomagban küldték el.
Ezzel azt kell tenni, hogy ráteszed egy olyan PC-re kibontva ezt a ZIP-et, amelyiket rácsatlakoztatod a panelra a megfelelő interface-el.
Ezután elindítod a StartTransfer.bat file-t. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6147 üzenetére
A másik gépről áthozott backup működhet a rossz HMI helyére berakott új HMI-n, feltéve hogy a két HMI is és gép is tényleg teljesen azonos (de legalábbis a HMI és a HMI project).
Elvileg az új MMC-t nem kell formázni. Egyébként FAT16 file rendszer legyen rajta.
Próbálj meg valami nem túl nagy kapacitásút beszerezni, a mostani 8, 16, 32 GB-osat nem biztos hogy tudja kezelni.Restore után ha a kettő azonos volt, nem kell állítani semmit.
Azzal hogy a jó gépről átmenetileg átrakod a HMI-t abba amelyikben elszállt nem okozhatsz kárt a HMI-ben.
Ha nem teljesen egyforma a két gép akkor a gép működésében okozhat gondot, de ilyenkor is az a legvalószínűbb hogy nem tudod a HMI-vel a gépet beállítani kezelni.Ha a két gép egyforma HMI--vel együtt, de használja a "Project ID" védelmi funkciót és az ID eltér a két gépen, akkor nem fog működni az átrakott HMI (és a backupolt sem) a kapcsolatot el fogja dobni invalid project ID üzenettel.
Ez a funkció arra van kitalálva, hogy ha egyik gépről egy másikra rakják át a HMI-t, akkor ne okozhasson hibás műkökdést és ezzel kárt (amennyiben a két gép programja eltérő). Ezt a funkciót azonban igen ritkán használják és a project ID átírásával (a PLC-ben) megkerülhető. -
Szirty
őstag
válasz
crucified #6145 üzenetére
Szervusz!
"A másik gépből áttett TP is ugyanez."
A connecting to host... üzenet csak annyit jelent, hogy a panelen nincs projact és várja hogy PC-ről megkapja.
"Mi mást tudok tenni?"
Sajnos jelen tudásom szerint a felhasználók szintjén nem lehet mást tenni, csak amiket felsoroltam.
"Egyébként közönséges CF kártya kell bele a mentéshez?"
A TP177B-be MMC kártya kell amennyire tudom. De az közönséges (PC-n is formázható, FAT file rendszerrel, tehát nem olyan amilyen az S7-ekbe kell).
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6143 üzenetére
Üdv!
Nem írtad milyen panel, de alapvetően a project nem a flash kártyán van.
Ha megvan a forrás project, akkor a panelre rá kell tölteni ahhoz hogy működjön.Ha nincs forrás, és az eredeti panel még életképes, akkor prosave programmal le kell menteni róla bináris image-et.
Ha nincs forrás és az eredeti panel nem életképes, akkor a korábban flash kártyára a panellel mentett image-et kell restore funkcióval visszaállítani. E két utolsó megoldás csak akkor járható ha a két panel teljesen egyforma.
Ha nincs forrás és az fel sem kutatható (pl. a gépgyártónál), az eredeti panel nem életképes vagy nem azonos az újjal, és mentés sincs róla, akkor újra kell írni az egészet.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6105 üzenetére
Például ez: S5 for Windows
Nézd át, szerintem fut Win7 32 biten.
A következő problémád valószínűleg a kábel lesz ha nincs a gépeden soros port (USB-soros átalakító kevés eséllyel kecsegtet).
-
aboutterms
csendes tag
válasz
crucified #6066 üzenetére
Szia!
Ahhoz, hogy kiderüljön mi a hiba, előbb online kellene menni a PLC-vel soros vonalon, vagy ha mellette van a hátlapon ethernet kártya, akkor azon keresztül. Ehhez kell egy RSLogix 5000 programozó szoftver és egy RSLinx (ami a PLC-PC kommunikációt kezeli). RSLinx-ből lehet letölteni Lite verziót, ami ingyenes, viszont RSLogixból nem, vagyis aktiválás nélkül nem tudod használni.
Ha esetleg sikerül szerezned RSLogix 5000-et, akkor is kérdéses, hogy milyen verzióba írták a PLC-ben lévő szoftvert (pl egy v17-es Logix nem kezeli v19-es projectet, forditva szerencsére igen).
Ha van szoftvered, akkor Linx-ben felveszed a drivert amin keresztül kommunikálni szeretnél a PLC-vel (ethernet, soros, stb.), majd a Logixban online mész, és menüből Go to fault. Ott már mutatja, hogy mi a nyűgje.
Elsőre kb ennyi, remélem segítettem.
-
Szirty
őstag
válasz
crucified #6049 üzenetére
Helló!
" A PLC-s megoldas nem tulzott ilyenre?"
De igen, ha tényleg csak ennyit csinál és nincs emellett egyéb feladata is...
Azért írtam, hogy két relé kell meg két végállás. PLC meg mikrovezérlő esetleg elkerülhető.
(Sőt igazából egy relé is elég)
No meg persze kell egy szelep is.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- VoIP telefonálás
- Tőzsde és gazdaság
- OLED monitor topik
- ricshard444: Fényképező ? Telefon helyett
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Peugeot, Citroën topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Elektromos autók - motorok
- További aktív témák...
- Akciós dokkolók, Lenovo Legion Pro 7 RTX 4080/4090 laptopok, licencek, antivírusok
- BESZÁMÍTÁS! MSI B550 7 5800X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3070 8GB Rampage SHIVA Enermax 750W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 4060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! Sony PlayStation 4 PRO 1TB SSD fekete játékkonzol extra játékokkal garanciával hibátlan
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook E754 - i5-4GEN I 8GB I 256SSD I 15,6" HD I HDMI I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest