Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sick Boy

    őstag

    Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!

    ================================
    Az eredeti hozzászólás:

    Elkezdtem az OFF topicban, most akkor folytatnám itt.
    Megérlelődött bennem, hogy linuxot telepítsek, nézegettem a ''nagy linux topic'' -ot, de egy kukkot sem értettem belőle, gondoltam, itt a tapasztaltabb userek adhatnák át tudásukat kevésbé tapasztalt usereknek (mint pölö ÉN)

    nos, elegem lett a windows ötpercenként kiakadásaiból.
    Van egy egész klassz masinám, az időm túlnyomó részében nem csinálok vele semmi különöset, csak ezeket:

    netezés (mozilla)
    néha DC++
    word/excel/ppt
    mp3-hallgatás
    Appserv alatt PHP-nuke/e107-es oldalaim fejlesztgetése
    néha film/klipnézés
    képnézegetés / manipulálás
    letöltött dolgok rendezgetése

    egyszóval mindennapi tevékenységek, úgy érzem, ezeket linux alatt is lehet művelni.
    Legyen ez tehát egyfajta ''buzdítás'' mindenkinek, hogy igenis, legyen bátorságotok nyílt forrású szoftvereket kipróbálni.

    tehát akkor kezdem. Ugye az elgondolás megszületett.

    de melyik disztribúciót válasszam? ezek vannak, amelyeket az évek során a PCWORLD-höz kaptam:

    2002/06 SuSE linux 8.0 LiveEval
    2000/08 SuSE linux 6.4 EV
    2000/01 Corel linux OS
    2003/07 SuSE linux 8.2 Desktop
    2003/05 UHU-linux 1.0 Office változat
    2004/04 UHU linux 1.1 Office változat
    2004/02 SuSE linux 9.0 magyar
    2004/07 Novell Suse Linux 9.1 magyar + openOffice.org

    melyik lehet nekem a jó?
    és állítólag miért is nem igazi linux a SuSE? (Loretto?)

    kiderítettem azt is, hogy 2 partíció kell hozzá, mert az egyikre swappol, vagy mi, na ez mit jelent?

    Van nekem egy HP digitkamerám, USB-n kapcsolódik, látja ezt a linux és van-e hozzá szoftver és tudja-e kezelni?

    és a firewire portot?

    kezdetnek ennyi, aztán majd meglátjuk!
    előre is hálás vagyok a segítségetekért!

    [kép]

    [Szerkesztve]

    ----------------------------

    Egy kis linux - abszolút kezdőknek gyorstalpaló:

    egyéb források:

    HUP Wiki: [link]

    a vinyókról (NG):

    az a baj, hogy sokan wines alapon, wines gondolkodásmóddal kezdtek neki a telpítésnek. az meg nem igazán fog menni...
    linux alatt mindegy, hogy elsődleges (primary) vagy logikai partíción van a rendszer.

    no akkor egy kis vinyó és part. tábla gyorstalpaló:
    1. ide vinyók: 2 csatorna, csatornánként 2 eszköz.
    primary master eszköz jelölése linux eszközként: /dev/hda
    pri slave: /dev/hdb
    sec master /dev/hdc
    sec slave /dev/hdd.
    tovább is lehet, ha betesz valaki egy pata raid kártyát, a logika gondolom érthető: /dev/hde-hdh. ezen belül vannak a partíciók.

    a vinyó 0. sáv 0. track-je, tehát a legeslegeleső 512byte a master boot record. ennek utolsó asszem 16 byte-ja a part. tábla. pc-knél 4 partícióbejegyzés lehet itt. ezek vagy elsődlegesek, vagy kiterjesztettek. az elsődlegesnél nincs gond, egy partíció, mondja, hogy hol van a vinyón, kész. a kiterjesztettnél viszont egy másik, ''belső partíciós táblára'' mutat, amin belül létre lehet hozni további partíciókat. mivel ezek nem az mbr-ben szerepelnek, ezért logikaiak.

    a partíciók jelölése az eszközön belül számmal.
    pl. pri master vinyó 1. elsődleges, vagy kiterjesztett partíciója: /dev/hda1
    2. elsődleges/kit. part: /dev/hda2

    az érdekes dolgok itt kezdődnek: a kiterjesztetten belül a logikai partíciók hdX5-től kezdődnek, hisz 1-4 az foglalt.

    a régi dosos időkben egy vinyón lehetett 1 elsődleges és 1 kiterjesztett partíció, a kiterjesztetten belül asszem max. 4 logikai. de a pc-nek nem eezk a korlátai, hanem 4 elsődleges vagy kiterjesztett partíció, kiterjesztetteken belül pedig nem tudom, hogy hány logikai (többfélét hallottam, még sose próbáltam ki, egyesek szerint tetszőleges számú, mások szerint kiterjesztettenként max 4.)

    sata/scsi vinyóknál is hasonló a helyzet, annyi különbséggel, hogy sata esetén 1 csatornán 1 eszköz van, scsi esetén meg több, mint 2 is lehet. mindkét esetben /dev/sdXY típusú a partíciók jelölése, ahol X egy betű, Y egy szám, a képzésük azonos az ide-ssel.

    és ami a legszebb: a linux bárhonnan tud indulni. tehát ha a hda3 egy kiterjesztett, és azon belül a hda7 egy logikai, amin a /, vagy a /boot van, onnan is el fog indulni.

    hogyan tehetem a grubban alapértelmezetté a win indulását?

    /boot/grub/menu.lst file-t kell szerkesztened.
    van benne egy olyan sor, hogy default 0. itt a 0-t kell átírnod arra a számra, ahanyadik a win a listán (vigyázz, 0-tól kezdődik a számozás!)
    az időt pedig a timeout sor átírásával tudod beállítani. de mindez benne van az említett file kommentjeiben is angolul.

    Grub installálás

    1. Bootolsz live cd-vel. Értelemszerűen olyannal, amiben van grub.
    2. Nyitsz egy terminált.
    3. Megnézed, hogy hol a linux partíciód.

    fdisk -l

    4. létrehozol egy könyvtárat a /mnt alatt

    mkdir /mnt/part

    5. Felcsatolod ide linux partícióját.

    mount /dev/hdxY /mnt/part

    6. Lemented a régi menu.lst fájlt hogy legyen mankó.

    cp /mnt/part/boot/grub/menu.lst /valahova/masolni

    7. Telepíted a grubot az mbrbe.

    grub-install /dev/hdx

    !!
    8. Majd a /boot könyvtárba is!

    grub-install --root-directory=/mnt/part

    9. Kitöltöd a menu.lst fájlt az előzőleg elmentett alapján.

    nano /mnt/part/boot/grub/menu.lst

    10. reboot és nézed, hogy mi történik.

    Ha ubi volt a boot cd akkor sudózol szorgalmasan, ha nem akkor meg su - val kapsz root terminált.

    [ha ide illő, alapvető dolgot találsz, vagy tudsz, jelezd egy moderátornak, és berakja.]

    a hozzászólást ngabor2 szerkesztette 2006. 08. 19-én 17:42-kor

    [ Módosította: radi8tor ]

    Powered By Poppy... | Buksi, Apa kiszökött!!!

Új hozzászólás Aktív témák