Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • op9

    aktív tag

    Sziasztok,

    Nemrég belekezdtem egy projektbe, aminek világítania, és sípolnia kellene.
    Sikerült mind a két tulajdonságában megakadnom.
    A világítással az lenne a kérdésem, hogy sikerült pár WS2812B-t tönkre tennem, és a miértet szeretném megtudni, hogy ne öljek meg továbbiakat.

    Így nézett ki a kapcsolási rajz (az ellenállás a data pin előtt 470ohm (2W)), annyi különbséggel, hogy a bal oldali kütyü is be volt táplálva 19V-tal, ami 4.77-re konvertált (multiméterrel úgy volt 4.99), valamint az ESP32 is kapott áramot USB-n keresztül, és a LED strip 14db-ból állt.

    [kép]

    A kód így nézett ki:
    #definie PIN 5
    #define NUM 14

    Adafruit_NeoPixel pixels = Adafruit_Neopixel(NUM, PIN, NEO_GRB + NEO_KHZ800);

    void setup(){
      pixels.begin();
    }

    void loop() {
      for (int i = 0; i < NUM; i++) {
        pixels.setPixelColor(i, pixels.Color(255, 0, 0))
        pixels.show();
        delay(1000);
      }
    }

    Szóval másodpercenként el kezdett világítani egyre több LED pirosan.
    Ezt többször megcsináltam, a többi színnel is, valamint úgy is, hogy mind a 3 szín világítson, hogy lássam, hogy mekkora áramerősség kell neki.
    14db LED: [R: 0.11A, G: 0.11A, B: 0.11A, RGB: 0.48A] RGB gondolom azért lehetett ennyivel több, mert melegedett, és nagyobb lett az ellenállás.
    Közben persze a többször lecsatlakoztattam a 19V-os táp csatit, meg az USB-t is, és különböző sorrendekben dugtam vissza.
    Ekkor jött az ötlet, hogy csökkentsem a feszültséget, hátha elegendő kevesebb is, és valóban 3.7V-ig alig csökkent a fény, és a 0.11A is 0.8A-re csökkent.
    Majd tovább csökkentettem a feszültséget kb. 2V-ig, meg vissza. Közvetlenül ezután, hogy lehúztam a tápot, meg vissza, a 4. LED-től kezdve random szerűen pár LED folyamatosan RGB-vel világított, és pár egyáltalán nem.

    Szétvágtam a szalagot, hogy leteszteljem egyesével, és a amelyikek nem világítottak, azok maradtak jók (7db), 6db-ra amint rákötöm a GND-t, és az 5V-ot egyből világít, data-ra semmit nem reagál. 1db nem világít egyáltalán, de annak a Din DO-ja zárlatos a sorban kb. a 9. lehetett, és voltak utána folyamatosan világító, és rendesen működő LED-ek is.
    Multiméter alapján mindegyik LED jó helyen sípol, kivéve az az egy, ami nem is világít.

    Próbáltam utánajárni a dolognak, és egyrészt az ESP32 és a táp GND-je nem volt összekötve.
    Nem használtan 1000nF 6.3V+-os kondenzátort a GND és 5V között.
    Valamint olvastam, hogy a Signal feszültsége nem lehet magasabb a 5V-os ágra leadottnál.
    A Signal ugye 3.3V nekem, mert az ESP32 annyit ad le.
    A 19V->5V-os konverterem sem biztos, h rádugáskor nem adott le nagyobb feszültséget, bár kb. a 15. rádugás után lehetett a gond.

    Mi okozhatta ezt, és a folyamatosan világító LED-eket még normális működésre lehet-e bírni?

    Az általam helyesnek vélt kapcsolás, az így lenne, ha csak 1 helyről akarom táplálni az egészet:

    [kép]

    Ez így már jó? Elegendő lesz a 3.3V signal, ha 30db LED-et kb. 10 centis távolsággal akarom egy 0.5mm2 sodrott réz vezetékkel összekötni? Bár az eddig cikkek alapján nem láttam, h vki 3.3V -> 5V logic convertert használt volna.

    Köszi!

    How Bad Do You Want It?

Új hozzászólás Aktív témák