- Yettel topik
- Minden a BlackBerry telefonokról és rendszerről
- iPhone topik
- Nem növel telepméretet a Galaxy S26 Ultra
- Apple Watch Sport - ez is csak egy okosóra
- Ezek a OnePlus 12 és 12R európai árai
- Milyen okostelefont vegyek?
- Redmi Note 12 Pro - nem tolták túl
- Kézbe fogták az ultravékony Z Fold7-et
- Magisk
Új hozzászólás Aktív témák
-
janos666
nagyúr
A filmeket pedig rec1886 vagy rec709-en masterelik
A Rec709 görbét senki sem használja (igazából nincs is: ugyan van egy encode görbe a doksiban, de nem írják, hogy annak az inverzét használd decode görbének, és ha mégis kipróbálod az inverzét, mint decode, akkor egyértelmű lesz, hogy nem lesz jó), gamma 2.4 (esetleg 2.2) vagy újabban Rec1886 görbével kombinálják. Előbbiből kerülnek ki az R,G,B,W koordináták, utóbbiból a TRC görbe.
Én személy szerint inkább preferálom azt, hogy vesszen el egy kis információ a sötét tartományban, mint hogy fel legyen húzva, mert az agyontömörített és/vagy régi analógból scan-elt filmek/videók abban a tartományban általában eléggé blokkosak/zajosak, tehát tulajdonképp sokszor csak a zajt aplifikálod.
Itt van egy eltúlzott példa (1:10 kontraszt), amin jól látszik, hogy meredeken emelkedik ki.
Én személy szerint örülök, hogy már PDP-ken sem kellett ezzel foglalkoznom itthon, és most már a hazai colorist-ok is, akikkel van dolgom valamilyen OLED-et használnak, szóval már el is felejthettem, hogy van/volt ez a Rec1886 kérdés. -
janos666
nagyúr
Ezt leírtam lentebb, szinte mindenki a 2.2 vagy esetleg 2.4 relatív gammát használja (a kijelzőgyártók is a gyári preset-ekhez, és a legtöbb kalibráló szoftver is).
A Rec1886 direkt LCD-khez alkalmaz korrekciót, OLED-en pontosan gamma 2.4-et ad (de még a drága fizetős szoftverek is sima relatív gammát állítanak alapértelmezésképp, és nem is minden szoftvertől tudsz kérni igazi Rec1886-ot az LCD korrekcióval együtt). -
janos666
nagyúr
Legjobb tudomásom szerint nem volt igazán szabványosítva SDR fényerő Rec709/sRGB-hez. Sőt, igazából a gamma se nagyon.
A 120n és g2.2 régen is "irodai fényviszonyokhoz" volt, és maradt is javasolt.
Én régen 80-at javasoltam sötét szobába gamma 2.4-el nagy kontrasztú kijelzőkre (ami akkoriban a PDP-t, avagy plazmát jelentette).
Később jött a Rec1886, ami azt mondta, hogy legyen 2.4 a gamma, viszont egy korrekcióval kontraszt függvényében (az LCD-k miatt).
PDP-n elhanyagolható volt ez a korrekció, LCD-n viszont szerencsétlen módon pont a másik irányba tolta a Rec1886 a sötét árnyalatokat, mint ahogy a gyártók és elterjedt monitor kalibráló szoftverek szokása volt előtte hosszú éveken át. Amiket ma LCD-ken találsz Rec1886 az is általában nem Rec1886, hanem a szokásos/hagyományos gamma kezelés, csak nem 2.2, hanem 2.4 exponensel.
Aztán jött a HDR, amiben már egyértelműen definiálták azt, hogy 100 a "paper white", illetve hogy ez lesz a 100%, mikor HDR-ből SDR-ba konvertálsz. Ezzel kvázi visszamenőlegesen szabványosítva lett az SDR-hoz a 100.
SDR-hoz maradt az, hogy sötétben gamma 2.4, világosban gamma 2.2 (és +20 cd/m).
HDR-ben az volt az ötlet, hogy abszolút kell kezelni a fényerőt, így erre nincs annyira elterjedt gamma korrekció (de kontrollált környezetben, mint pl. egy stúdió, meg lehet tenni, hogy egy úgymond "gamma 2.4 PQ"-t használsz, ha feltehetően világos szobában nézik majd a tartalmat, pl. webböngészőben nappal, sötétítés nélkül, és nem sötétített szobában TV-n, illetve a TV gyártók is szoktak betenni "Home" módot, ami mondjuk úgy "gamma 2.0 PQ" szerűséget csinál a képből, bár ez inkább random).Nem használom a madVR ezen funkcióját, úgyhogy lehet, hogy így van, de akkor ez szerintem bug, nem feature. Mint ha régen ott is lett volna négyzet, amit bepipálhatsz, hogy "send HDR metadata", de nem látom. Annyi rémlik, hogy a fél-publikus beta verziókban pont a HDR post-processt csiszolgatta még madshi, de lehet, hogy már csak a pixel shader-essel foglalkozott.
Ha nagyon akarod, kereshetsz használt HDFury dobozt, ami ráteszi a jelre a metadata-t. De lehet, hogy van már erre szoftveres megoldás is. -
Kovbob
senior tag
Ha már így belementünk ebbe a kalibrálásba akkor csak lenne még egy kérdésem. Írtad, hogy a 100 nit szokott lenni sdr-ben a célérték a white level-re. Mi miatt alakult ki akkor mégis, hogy alapból 120nit-re szoktak kalibrálni, ha nincs speciális igény? Én is 120-ra állítottam, mert mindenhol ezt láttam megszokitnak. Pusztán, mert ez nappali fényben kényelmesebb?
-
janos666
nagyúr
Lehet madVR-al color manage-elni a HDR képet. A devices / [monitorneve] / HDR alatt lehet betallózni a Rec2020 sorba (ha ehhez készítesz 3DLUT-ot).
De profilozáshoz nem kell semmi LUT-ot betölteni (sőt, nem "szabad", hacsak nem valami kacifántos dolgot csinálsz).A HDR tartalom valószínűleg még akkor is szebb lesz érzésre HDR módban, ha számszerűleg pontatlanabb ez a mód, mint az SDR (kivéve, ha olcsó WRGB kijelző, mert ott a W alpixel deszaturálhatja a sötét színeket is).
-
janos666
nagyúr
Nem tudom, hogy honnan jött a 200, mert a szabvány "paper white" 100 (ez a peak white is, mikor HDR-ből visszakonvertálsz SDR-ba, tehát úgymond 100 felett kezdődik "a HDR extra infó"). A monitorokra érvényes VESA szabványok pedig emlékeim szerint 300-ról indulnak (legalább 300-at kell tudnia egy monitornak csúcsfényben, hogy HDR-nek nevezhessék). A szabvány 10'000-ig megy, tehát gyakorlatban limitálni sohasem kell azt, amire a monitor képes (= told nyugodtan csutkára, esélytelen elérni a 10'000-ret).
De igen, röviden feltolod maxra, beállítod D65-re, aztán profilozod és 3DLUT-ot készítesz a mért csúcs fehérrel, mint target.
-
Kovbob
senior tag
Jó, közben rájöttem, hogy hiába csinálok egy 3dlut-ot HDR módban, mert a madvr az arra használja ezt, hogy visszaalakítsa sdr-be, úgy nem is vált a monitor HDR módba. Ha HDR módban akarom használni, akkor csak a passtrough hdr to display opció van és azzal együtt nem lehet használni 3dlutot.
-
janos666
nagyúr
Papírforma szerint 100 cd/m^2 a "paper white" (a filmesek SDR-ra is ezt szokták beállítani 100% fehér fényerőnek), de HDR10/DV kalibrálásnál nem ezígy most számít.
Maga a kijelzőpanel általában gamma 2.2-ben marad, és a belső processzora (valós időben matekkal és/vagy vagy LUT-al) konvertál PQ-ból gamma 2.2-be (és Rec2020-ból natív gamut-ba).
Ha nem tudod programozni a belső processzort (LUT-o[ka]t feltölteni és/vagy peak white fényerőt megadni numerikusan magába a kijelzőbe), akkor egyszerűen hagyd a háttérvilágítást és digitális kontrasztot maximumon, mérd le, készíts ICM profilt, aztán abból készíts a madVR-hoz 3DLUT-ot úgy, hogy a target peak-nek beírod azt, amit profilozáskor mértél. Illetve ha nem állítottad / tudod beállítani a fehérpontot D65-re, akkor kell egy extra iterációs lépcső: ismét visszaméred, hogy Absolute Render Intent 3DLUT aktiválása után mi lett a 100% peak white fényerő (csökken, ha számottevően korrigálja a fehéret a 3DLUT), és visszaírod a DisplayCAL-be, mint target peak, frissíted a 3DLUT-ot, és futtatsz egy ellenőrzést, ha szeretnél. -
thomasrc
tag
A teljes HTML report többet mondana.
Pár dolog, amibe bele lehet esni, ezeket ellenőrizd le megvolt-e:
* Az oázis profilját kivetted a rendszerbeállításoknál?
* Brightness/contrast végpontozás volt előtte tesztábrával?
* Amikor a DisplayCAL kéri, hogy állítsd be a fényerőt és a színeket, akkor csak negatív irányba állítottad a csúszkákat, ugye? Tehát nem úgy, hogy még több pirosat és zöldet állítottál rá (korábban betett ábra alapján), hanem a kéket húztad vissza?
Amit a képen nem értek, hogy a reportnál miért az oázis profilját írja; vagy ugyanazt a nevet adtad a profilnak, tehát biztosan jót ellenőriz vissza? Illetve az a kék szín miért a #29 sorszámú, ez valami gyorsellenőrzés volt? Nálam egy normál ellenőrzésnél a #41 sorszámnál még bőven a szürkeskálát méri...
-
Joshi
titán
A kérdésedre hogy a kalibrálás elmászhat, arra egyértelműen az a válaszom hogy igen. Idővel minden változik, főleg a monitor elektronikája, fényereje stb. Évente célszerű kalibrálni. Persze minden attól is függ, hogy mire használja az ember.
A te monitorodnál egyértelműen látszik, hogy nagyon sok lett a kék.
A kalibráló eszközök ha nem tartalmaznak organikus anyagot, akkor elvileg nem kell tartani attól hogy pontatlanok lesznek.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Milyen program, ami...?
- BestBuy topik
- Digitális Állampolgárság Program DÁP
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Yettel topik
- Mr Dini: Mindent a StreamSharkról!
- Minden a BlackBerry telefonokról és rendszerről
- Hardcore café
- Vicces képek
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- További aktív témák...
- Samsung 32" M8 4k Smart Monitor!32"/4k/VA/Smart Remote/DEX /Airplay/Type-C/Slimfit Kamera/Beszámítás
- 2 év garancia 32" Samsung Odyssey G6 G65B QHD 2K 240Hz VA QLED Smart Gaming Monitor - LS32BG650EUXE
- Samsung ViewFinity S6 34" (S34C650TAU) UltraWide ívelt monitor garanciával, dobozzal
- HP Omen - 27" IPS - UHD 4K - 144Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync - HDR 400 - USB-C - KVM Switch
- Dell 1707FP 17" LCD monitor eladó
- BESZÁMÍTÁS! 4TB Samsung 870 EVO SATA SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- több EIZO EV2456 FlexScan 24" 1920x1200 16:10 IPS fekete több jelenlegi ár: 170.000.-!!!
- Xiaomi Redmi Note 10 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad P43s - i7-8G I 8GB I 256GB SSD I Nvidia I 14" FHD I Cam I W10 I Garancia!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest