- Motorola Edge 50 Neo - az egyensúly gyengesége
- Légies iPhone halvány színei
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Redmi Note 10 Pro - majdnem minden stimmel
- Bővebb Google-támogatást kap sok Garmin óra
- Yettel topik
- Szerkesztett és makrofotók mobillal
- 8300 mAh, maradhat?
- Android szakmai topik
- Telekom mobilszolgáltatások
-
Mobilarena
OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!
Új hozzászólás Aktív témák
-
tlac
nagyúr
belebuktak már a Continuumba is, meg a telefonjaikba is
szerinted tényleg megmernék újra próbálni?másrészt ha telefonként akarnád használni, pont ugyanaz a probléma lenne, mint most, üres a store
és ezen az sem segített, hogy feladta az ms ezt a piacotkorábban is voltak már x86-os telefonok, akkor is mehetett volna rá win
-
Ez a koncepció már régóta izgatja a fantáziámat. A gyakorlati alkalmazásban azt a use case-t kellene valahogy megoldani, amikor az ember beül egy meetingre és laptopként használja a telefonját. Ehhez kellene egy billentyűzet+kijelző kombó, amihez az említett wireless módban kapcsolódik az eszköz.
-
tlac
nagyúr
Ennek a projektnek kellene beernie iden, es a regota pletykalt x86 alapu "Surface Phone"-nak (vagy hivjak akarhogy is) piacra kerulnie. Rohadt nehez dolga lesz, de van esely ra, hogy vonzo keszulek legyen. Vegre beerhet a Continuum gyumolcse is, hiszen vegre igy lehetoseg lesz arra, hogy zsebben hordja az ember az irodajat, es ne kelljen Store-os appokkal bibelodnie amikor nagy kijelzore van kotve a telefon.
ebbe már belebuktak, nem hinném, hogy akarnának még pénzt ölni bele
plusz ki tudna komolyan venni még egy ms telefont? -
joysefke
veterán
Szerintem tisztabb helyzet lenne, ha..
Ezt nem vitatom, de ők nyilván üzleti és nem elvi alapon gondolkodnak. Az x86 vs ARM csata pedig -ha valamikor- nem az elkövetkező 5 évben fog eldőlni, a TSMC meg nyilván addig is szeretné a pozícióit javítani -és mindkét piacból részesülni-, függetlenül attól, hogy majd egyszer valamikor melyik utasításkészlet marad talpon.
Másrészt nem látom, hogy a TSMC jelenlegi ARM partnereit miért zavarná, ha a TSMC masszívan beszálna az x86-ba. Jelenleg ott ahová az ARM lapkák készülnek nem versenyképes az x86, ez a tényállás pedig nem fog mostanában megváltozni, tehát a TSMC partnereknek nem lenne miért aggódni és átmenni máshova gyártatni. Aligha lenne a lépésnek versenytorzító hatása.
-
joysefke
veterán
Szerintem az AMD nem jutott me'g el oda, hogy kivetelezett pozicioban legyen a TSMC partnerei kozott. Ahhoz sokkal nagyobb gyartasi volumenre lenne szukseg.
Az pedig addig nem lesz, amíg a fejlesztés és marketing az AMD lehetőségeihez kell igazodjon. Ha pedig a jó termékek és bénázó konkurancia kombinációjaként elérhető piaci sikert a gyártókapacitás korlátozza, akkor sosem fognak kitörni ebből az ördögi körből. Legalábbis ha feltételezzük, hogy a TSMC a következő pár évben (még) nem lépi le jelentősen az intelt.
A kérdés arra irányult, hogy vérszemet kaphat-e a TSMC, bekockáztatnak-e néhány évre elosztva párszázmillió dollárt* amivel beszállnának az AMD-féle x86 fejlesztésbe (ami utána nyilván náluk lenne gyártva) ezáltal garantálva, hogy egy esetleges design minősége ne az AMD anyagi lehetőségei miatt szenvedjen csorbát. Meg ugye hogy egyáltalán legyen több design olyan területekre ahová egyébként lenne értelme (mobil).
A TSMC az ARM vonalon már nem nagyon tud részesedést szerezni. Gyakorlatilag nincs kitől (feltéve, hogy nem nyerik meg a Samsunggal fabjával folytatott folyatott közvetett állóháborút). Az x86 egy friss terület a TSMC számára, ahol van hova bővülni. A potenciálisan megszerezhető piac forgalmának felső korlátja feljebb van, mint a TSMC teljes jelenlegi forgalma. A megszerezhető tiszta nyereség meg sokkal nagyobb (jóval magasabb marzs).
*Ne feledjük ők már a nagyobb befektetéseket éves szintre leosztva évi több milliárdot költenek a fabjaik fejlesztésére. Az amibe egy jó design kerül már nem lehet pénz azért, hogy a gyártókapacitás ki is legyen használva magas haszonkulcsú termékek által. A TSMC jelenlegi ARM partnereit nyilván nem érinti egy x86-os nyitás, tehát nem lenne érdekkonfliktus.
-
joysefke
veterán
Feltételezem előre lekötöttek egy adott kapacitást a TSMC-nél, mint ahogyan a többi partner is. Ezekből a lekötött TSMC-kapacitásokból év első felében ideiglenesen felszabadult egy adag, majd az Applenek, nVidiának és egyéb partnereknek köszönhetően újra szűkös lett a kapacitás.
Na most, hogy az AMD által eredetileg tervezett kapacitás nem elégíti ki az AMD termékekkel szembeni keresletet, nem tudtak volna többet lekötni amikor üresedés volt? Illetve a TSMC-féle kapacitásbővítésekből nem tudnák a TSMC felé adott magasabb ajánlatokkal maguk mögé szorítani a gyártókapacitásért sorbanálló ARM designokat?
Egy Epyc2 de még akár egy Matisse piaci ára is egészen más kategória mint bármelyik ARM processzor, tehát én arra számítanék, hogy ha a marzsból egy kicsit engednek a TSMC javára, akkor könnyebben juthatnak kapacitáshoz mint a többi CPU gyártó. Ez szerinted miért nem történik meg?
Illetve mit tippelsz, a TSMC a ZEN vonalra ugyanúgy tekint mint bármelyik ARM designra, vagy a ZEN2 esetleges komolyabb sikere miatt lehetőséget látnak az x86 tortából egy nagy szeletet kiharapni? (Ez utóbbi nyilván egy szorosabb partnerséget követelne az AMD és TSMC között, mert szvsz a jelenlegi keretek között az AMD anyagi lehetőségei hosszú távon nem elegendőek ahhoz, hogy tervezés és design szintjén előnyben legyenek)
-
hokuszpk
nagyúr
en sem azert mondtam, hogy a bugfixek miatt lesz ertelme, hanem azert, mert elsokorben lehet nem lesz eleg EUV kapacitas.
EUV chipek mehetnek szerverpiacra, a sima 7nm -et meg meg kell tuningolni annyira, hogy elerje az 5 Ghz koruli orajelet, // mint ahogy most a Glofo 12nm uj verzioja is... // es mindenki boldog. -
Cathulhu
addikt
Ott egyik APUnal sincs megjelolve semmi, ezen logika menten meg a "Renoir" is csak Zen1 lenne.
Illetve a hexus ezt irja: "The AMD Picasso line will refine the Raven Ridge offering with a new CPU core and new process technology"
Ami minimum egy 12nm-t iger.#21789: akkor ujraalkotom Lisa hozzaerteserol felepitett kepemet
-
DraXoN
addikt
Szerintem a kevés magos példányoknál megmaradnak egy kicsit csiszolt zen+nál... (4-8 magnál.. de el tudok képzelni olyat, hogy 8 magosból lesz magasabb órajelű (másik sorozat) ami már viszont chipletes designt követ).
Mivel a zen+-ok teljesítménye is kielégítő, nem feltétlen látom okát, hogy egyből dobni kellene majd a gyártásból.. 1 év után finomodhatott annyit a gyártás is, hogy plus 1-200Mhz lehessen benne, vagy ha nincs is kicsit "optimalizált fogyasztással" újra megjelenjen (esetleg kap egy új steppinget amiben javítanak pár hibát)...
De nem hiszem, hogy 7nm-re terveznének egy második (bonyolultabb) teljes chippet ha egy olcsóbb techikán gyártott (picit nagyobb) IO chippel lehet legózni majd...
De csak AMD tudhatja még mit is terveznek pontosan.. (Vagy bennfentes, és bár a forrásaid minden bizonnyal jobbak mint az enyém (ami nem nehéz), azért simán lehet dezinformálció is elszórva).
Vagyis, nem tartom kizártnak, hogy Zen2 kicsit vegyes legyen és alsó régióban megmaradjon a 12nm/14nm mint technika (hisz, tényleg "elégséges", újratervezni nem kell teljesen, és gyártani is olcsóbb lehet mint a 7nm-ert)...
-
Oliverda
titán
Egy másik 14 nanométeres I/O-t sokkal olcsóbb legyártani, mint egy másik 7 nanométeres CPU-t (vagy bármit). Utóbbihoz már csak a maszkok 100 millió dollár körüli (vagy inkább bőven feletti) kiadást jelentenek. Chiplettel szinte mindent össze lehet legózni viszonylag egyszerűen és költséghatékonyan. Mobilra összeállhat egy három- vagy akár négylapkás dizájn: 7 nm CPU + 7 nm GPU (+ HBM) + 14 nm I/O.
-
S_x96x_S
addikt
> Tehat minden logikus erv a chipletes dizajn ellen szol a desktopon.
> Sot, tovabbmegyek: 16 magig semmi ertelme bibelodni a chiplettel.- ott a 7nm -es chipletek méretgazdaságossága , kis mennyiségben drága, de nagy mennyiségben olcsóbb.
- és a 14nm GloFO új technikája. az eDRAM."It’s unclear if IBM’s eDRAM related patents were handed over to GF as part of their deal when they were handed the fabs. And, if this is indeed the case, it would be interesting to see if the technology remains exclusive to IBM or if other foundry customers can access it. If someone like AMD has access to this technology, it could be highly advantageous for them to make use of eDRAM to pack a large amount of additional cache in order to more effectively compete with Intel’s Xeons in the server market through a distinctly unique differentiator."
Szóval én az AM4 high-end nél az eDram -ra + chiplet-re tippelek.
-
S_x96x_S
addikt
>Azt nem arulhatom el, honnan sejtem,
>de azt elarulhatom, hogy semmi ertelme nem lenne 2 kulon I/O chipet gyartanimajd meglátjuk, lehet neked jobb forrásaid vannak.
csak ezt tudom megismételni:
Az AnandTech-es Ian Cutress - szerint
a Ryzen 3000-esek 2 chiplet + negyedakkora méretű IO -ból készülnek
( várhatóan, az ő tippje szerint )
"My money on two chiplets and a quarter IO die"https://prohardver.hu/tema/amd_cpu-k_jovoje_amit_tudni_velunk/hsz_517-517.html
-
Remus389
veterán
Az a másik kérdésem, hogy ha összevetjük egy 8 magos 14nm Ryzennel, a 7nm 8 magos Ryzent, kb mennyivel drágább a 7nm-es?
Mert ugye mondják hogy drága a 7 nm, de ugyanakkor zsugorodik is, tehát jelentősen kisebb lesz a chip, vagyis egy waferből sokkal több nyerhető ki.
Elhiszem hogy még így is drágább, de csak nem annyival hogy ne érje meg kiadni.
-
Fücsök007
őstag
Tudtommal a Zen 3 kaphat csak PCI-E 4.0 kezelést. VGA oldalon jövő év második felében várható az új szabvány megjelenése a Navi architektúrávalm tehát 2020-ban talán lesz hozzá új chipset. Viszont a jelerősség megtartása problémás lehet egyes nagyobb szerver alaplapoknál ha minden igaz.
-
Fücsök007
őstag
Majd kiderül, viszont csak emiatt nem lenne sok értelme egy új fejlesztett foglalatot csinálni, mivel a régi AM4-es lapok is kezelik majd az új Zen 3-as procikat is. Én csak úgy tudnám reálisan elképzelni a dolgot, ha rendesen fejlesztenék a PCH-t mellé(több PCI-E sáv, több csatlakozó), mert egyébként átlagos felhasználónak a mostani M.2 SSD-k is jók. Szerver vonalon más a helyzet természetesen.
-
Remélem hamar eljön az az idő, amikor az AMD ezt a luxust is megengedi majd magának.
A Bulldozer időkben a Brazos és a Kabini sokat enyhített az arcvesztésen, amire most Gpu fronton szorulnak csak rá, de ott nagyon, pláne, ha hónapokon belül kapnak még egy hatalmas oldalbarúgást az nV-től.
Egy HTPC platform az IGP-re "marketingelve" talán enyhítene ezen. A Raven Ridge-ben lévő VCN jó alap lenne ehhez. -
TESCO-Zsömle
titán
Kövezzetek meg, de én inkább arra leszek kíváncsi, hogy munkán kívül lesz-e bármi, ami ezt az eszement teljesítmény-növekedést leköveti.
Mert ahogy Gamer vonalon én látom, lehet akármekkora teljesítmény akármennyi szálon, amíg a konzolok nem mennek a PC után (márpedig ott nem mérik ilyen bőkezűen a TDP-t), addig nem marad más, mint a felbontás/képfrissítés növelése, és a rossz, erőforrás-tékozló optimalizálás vagy az értelmetlen, pazarló effektek, hogy érezze a paraszt akkor is a különbséget, ha csak 60Hz-es monitora van. Ezt pedig a gyengébb vasak tulajai szívják be, mert a tékozlás duplán vág az ő rendszereiken.
Elég megnézni az AMD-szponzorált/reklámozott FarCry5-öt, ami bebetonozott 4GB Vram-ot és azt hiszem max 4 szálat eszik... Persze UBI-tól többet nem is vár az ember, pláne nem multiplatform címen, de ez nem újkeletű történet, a PS3 és az X360 kb 4 éven át húzta vissza az ipart. Akkora érvágás volt, hogy azóta van 3-4 évente jelentős upgrade konzoloknál is.
-
S_x96x_S
addikt
> Lehet, hogy addig nem adja azt ki az AMD
A gyártástechnika várható apró csiszolása is közrejátszhat a döntésben. ( Ryzen 1gen "gyártási hét" mítosz alapján nekem logikus lenne. Itt a később gyártottak jobban overlockolhatóak voltak )
Szerintem a Fab-ban is optimalizálgatnak és nyáron lehet, hogy beesik megint egy apró 2%-3% -os teljesítménynövekedés.
Ezt kombinálva a 2800X - 105W helyett - 120W -jával sokkal job "első" benchmarkokat jelentenek ( természetesen az X470-es alaplapokban ) És biztos valami marketinges szót is kitalálnak majd, hogy jelezzék hogy ez jobb proci.Az első benyomás extrém fontos
Az 1800X rajtja ( és árazása ) nem sikerült valami jól és ez bele is égett az emberek fejébe.A fentiek csak spekulációk részemről, nincsenek benfentes forrásaim.
-
Fücsök007
őstag
Igen, de azt szögezzük le, hogy ennyi újítás mellett esélytelen volt 1 éve tökéletesre csiszolva kiadni a Zen-t. Most minden a helyén van, és végre számunkra is van valós alternatíva sok év után.
Az csak hab a tortán, hogy Intelnél pont most vannak lemaradva 2 évvel a régebbi ütemtervhez képest.
-
hokuszpk
nagyúr
hat 8 de meg 6 mag melle is igazabol csak azert kell az igpu, hogy legyen ami kepet ad, amig valahol talal az emberfia egy epkezlab videokartyat.
amugyis ahogy nezem mar a 4 mag + vega kombonal is erosen limitalja a gput a memoriasavszelesseg, ha valtozatlan felallasban kap meg +4 magot neadjisten smtvel megaldva, amit etetni kellene bittel, akkor valami nagyon ehezni fog a rendszerben, szoval kellene hozza 4 csatornas memoriavezerlo vagy az ilyen 3600+ ddr modulok supportja. esetleg a kupak alá hbm.
* vagy papucs orran pamutbojt megiscsak elesiteni kellene azokat a savszelessegkimelo fejleszteseket a vegan. -
poci76
aktív tag
Hát, ha megemelik a TDP-t az két dologra utalhat. Vagy egy komolyabb órajelemelés lesz a kiszivárgott 200 MHz-hez képest, vagy mindenkit meglepnek egy 6 magos CCX-szel, amihez passzolna ez a vélemény. Az biztos, hogy valamit le kell tenni az asztalra, mert az 1800X ára már 100eFt alatt van, és ha az indulóárára akarják pozícioálni az új csúcs Ryzent, akkor valamit le kell tenni az asztalra. 5-10%-ért senki sem fog másfélszeres árat fizetni.
-
Z_A_P
addikt
Ez csupan megerzes, alap nelkul...
Nade, ha CPU+GPU is kell, kompromisszummal. Nem akarok DGPU-t ha pl havonta 3 orat jatszok. Vagy ha kicsi szellos hazat akarok, stb. Vagy ha annyiba kerul mint maga az APU, ami pont arra jo, hogy kiprobaljak neha valamit pentek ejjel, esszeru beallitasokkal megnezzem mit esznek a witcher3-on, stb.
CL IGP-t meg ne hasonlitsuk a Vega-hoz, kulon liga. Na meg 8magos CL ara szerintem kb duplaja? a 8magos RR-nek. Ha lesz.@Goose-T: hat igen, ez jo kerdes. Egy TR "hazban" lenne helye mondjuk
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Igazából lehet számszerűsíteni, csak nincs értelme, mert már magának a WDDM 2.0-nak is vannak igen komoly igényei az integrációk felé. Egy hardver meghajtója visszajelezheti, hogy az adott lapka UMA, gyorsítótár-koherens UMA, és/vagy izolált MMU módban működik. Ezek az IGP-s procik mindkét UMA módot, illetve az izolált MMU-t jelezhetik vissza, míg a dedikált GPU-k nyilván csak az izolált MMU-t (persze logikailag az UMA nincs kizárva, csak hát a PCI Express...). De nyilván maga az UMA, főleg a gyorsítótár-koherens verzió biztosan extra tranyóba kerül, elvégre ajánlott egy címfordítást gyorsító egység multiprocesszorokba, kötelező a megfelelő IOMMU a lapkába integrált északi hídba, illetve egy hatékony belső buszrendszer sem árt. A Raven Ridge az utóbbi szempontból újított a korábbi Carrizóhoz képest.
Ma egyébként még nincs nagy jelentősége az UMA módoknak. Leginkább az alap UMA-t támogatják a meghajtók, annak ellenére, hogy az Intel (Broadwell-től) és az AMD (Kaveritől) újabb APU-i vagy IGP-s CPU-i is képesek mindkét UMA módot támogatni. De amúgy a gyorsítótár-koherens UMA egy fontos dolog lesz azzal, hogy a Microsoft megvette a Simplygont és a Havokot. Ezek tipikusan olyan számításokat végeznek, ahol a gyorsítótár-koherens UMA aranyat ér. Bár valószínűleg a Microsoft jobban örülne az AVX512-nek, de alig van proci, ami támogatja, gyorsítótár-koherens UMA-t viszont nagyon sok eladott hardver kezel. -
thgergo
tag
Elviekben ha egy EPYC cpu-t Threadripper alaplapba teszem, ekvivalensnek kellene lennie azzal hogy a EPYC alaplapba csak 4 db ramot helyezek bele. Eszerint szerintem simán eladhathatna 32 magos CPU-t UHEDT-nek.
Ellenben ekkor szerintem a memóriasávszéllel már gondok lehetnének.EPYC és az Treadripper közötti külömbség lehet a die-k összeköttetése. Míg az EPYC esetén a 4 die pókhálószerűen van összekötve 1 db GMI-vel, Threadripper esetében 2 db GMI-vel van összekötve a két lapka. Ennek nem kellene látszódnia egy EPYC vagy egy Threadripper CPU huzalozásán?
https://prohardver.hu/hir/epyc_amd_uj_szerverprocesszor.html pl. itt.
(Az ábra fals, minden die-nek azonos állásúnak kellene lennie, mint ahogy a jobb felső van.)
forrás: https://en.wikichip.org/wiki/amd/microarchitectures/zen 2-die MCP, nem tudom ők honnan szedték.Másik ami nekem furcsa, hogy nincsen TR4 jellegű szerver, felezett RAMfoglalattal és die számmal nem indított szervert az AMD. Xeon scalable szerverek többsége is az elérhető 6 memóriacsatornából többnyire csak 4-et vezetnek ki. (https://www.thinkmate.com -on lehet nézelődn szerverösszerakásnál) Valami oka csak lehet a költséghatékonyságnak.
-
csatahajós
senior tag
Pont ezt akartam belinkelni, derBauer már lelőtte a poént.
Utolsó 1 perc-hez tekerjen aki türelmetlen. TLDR: bár az Epyc és a Threadripper nem 100%-osan megegyező CPU-k, de annyira nagy az egyezés és a socket is tök egyforma, hogy minden AMD-s korábbi félhivatalos cáfolat ellenére csak akkor logikus a Threaderipperen a két "dummy'" die ha lesz 32 magos variáns is (persze ez egyben azt is jelenti hogy kisebbek is lesznek).
Úgyhogy ebből ítélve a TR+ a nyáron jó ha 200Mhz plusz órajelet hoz viszont potenciálisan jöhet 20-24-28-32 magos variáns is...a 24 és a 32 legalábbis tuti.
-
-
Petykemano
veterán
Az L2$ latencyvel kapcsolatban mi lett az igazság?
Volt szó arról, hogy 12ns-nak kéne lennie, ez van a dokumentációban is, de aztán mérve meg 17ns lett - mondja ezt az, aki azt állítja, hogy itt volt egy hiba, amit mikrokóddal áthidaltak, de ezért lassabb lett az L2$, és most javítottak. A másik álláspont meg az volt, hogy a késleltetés eleve függ a lekérdezett adat méretétől. A legkisebb adatméret esetén valóban 12ns, de ez a méret növekedésével emelkedik legnagyobbig 17ns-ig. Ezért ez a 12ns<->17ns differencia valójában csak mérési hiba, mérési anomália, interpretációs differencia.
? -
HSM
félisten
Igen így van. Mondjuk itt belejátszik sok user error is, egy 16 magos vadállattal a tuningnál nyugodtan maradhatna a gyári 200W TDP, miközben a kevesebb aktív magos módokban lehetne húzni adott esetben a gyári paraméterek fölé. Ha olyan a kód, hogy mind a 16 mag megy, akkor a teljesítmény tuning nélkül is brutális lesz, szvsz egy ilyen vasnak egyedül akkor lehet szüksége plusz bíztatásra, amikor csak részterhelésen megy.
-
HSM
félisten
Igazad van, elfeledkeztem arról, hogy a szerver piacnak csak egy része az, ahol mindenek feletti az energiahatékonyság.
Akkor hát, várjuk szeretettel a Pinnacle Ridge-t.Az a vicc amúgy, hogy szvsz 200W környéki TDP-re sem feltétlen kell víz, csak elég sok hőcsővel szerelt, kellően méretes léghűtő.
De tény, hogy sok léghűtő 6db 6mm-es hőcsöve durván 200W-ra elég.
No, meg tegyük hozzá, hogy a legtöbb esetben nem fog kb sosem TDP-limiten menni minden mag, főleg nem egy kliens felhasználású 16 magos Threadripperben.Én amúgy már akkor nagyon vidám lennék, ha a belső fabric lényegesen gyorsulna, illetve a memóriavezérlő késleltetése csökkenne. Jelenleg ez a két kisebb fenntartásom van a rendszerrel kapcsolatban.
-
awexco
őstag
Ekkora piacról van szó és nem sietnek túlzottan bár ez lehet relatív. És még a lapos piacot is hozzávehetjük . Ha jól rémlik az igpu-s változatok jövő év elejétől lesznek elérhetők kb. Annak tükrében elég vicces , hogy egyes diákon már 2016 ra zen magokat írtak .
Gondolom akkor majd a 7nm es igpu-s procik is jó nagy késésben jönnek ki .
Ilyen ütemezett termékbejelentésekkel , elég sok negyedéven át növekvő bevételei lesznek az AMD nek nem pedig egyszerre fog bankot robbantani.
-
Petykemano
veterán
Egy zeppelin és egy raven lapkából lehetne egy Threadrippert összedobni? Hovatovább az epycben is csereberélgethetők cpu és apu lapkák?
A zen2 találgatások között szerepel olyan elképzelés a lapka fejlődését tekintve, hogy 7nm-en egy lapkában nem 2db 6 magos ccx kerül, hanem 3db 4magos ccx és hogy ne legyen kretén hosszú, négyzetes elrendezés negyedik helyére egy igp kerülne. Ennek persze csak akkor lenne értelme, ha nem baj, ha a szilikonon van holt teher(, vagy ha lesz mód kiaknázni)
-
HSM
félisten
Régebben magam is eszerint válogattam. Viszont itt a Ryzen-nél eléggé az látszik AM4-en, hogy egy jobb 30 000-es lap is bőven jó a fullos 8 magos szűk 4 Ghz-re húzására (pl. amit én nézegettem, Asus B350 Plus), 4Ghz felett pedig a nagyon drága lap is maximum ilyen 100-200Mhz-et hoz a konyhára, így a jelenleg kapható processzorok mellett nem igazán látom hasznát a drága, komolyabb VRM-es lapoknak, hacsak nincs szükség az extra szolgáltatásaikra.
-
F34R
nagyúr
En is ugy gondolnam, bar ez inkabb a PC-tol fugg. Igencsak oregecske mar es eleg sokat szokott menni, igazabol csak ettol fugg hogy most veszek-e vagy kesobb. Viszont ugy latom hogy most jo lett a Ryzen, remelem addigra amikorra megjon a Raven a legtobb linuxos hibat is kikuszobolik.
-
F34R
nagyúr
Es milyen alaplapot erdemes venni hozza? Inkabb dragabb jobb chipsetest, par kulfoldi oldalon, es reddit postokban is azt latni hogy erdemesebb ezt a megoldast alkalmazni.
Lehet, most megveszem a legkisebb R3-t es kesobb beleteszem a Raven-t.
@stratova
neked is koszi a valaszt.
-
HSM
félisten
A Kaveri/Carizzo APU-knál gond volt, hogy az erősen kétes hírű Bulldozer architektúra dolgozott bennük, nem túl versenyképes egyszálú IPC-vel, ami a célközönség esetében komoly probléma volt. Erre tett egy lapáttal, hogy notebookos fronton sok szoftveres kiforratlanságról is lehetett hallani/olvasni. Plusz a killer feature is bukott, azaz a használjuk ki a GPU-t móka. Így nem csoda, hogy olyan voltak az eladások, amilyenek. Nekem is tetszettek ezek az APU-k, de sokmindenkinek nem tudtam volna jó szívvel ajánlani őket az egyszálú gyengeségük révén.
No, ez viszont eléggé változni látszik a Ryzen-nél, ahol végre egy minden téren versenyképes architektúrát tettek le az asztalra. Jó volt a start, jók a termékek, mindenkiben jó kép alakult ki a cuccról. Szóval én nagyon várom már a Ryzenes APU-kat, notebookokban is, és nekem úgy tűnik, hogy szerveres fronton is minden megvan az EPYC-ben, ami a sikerhez kell.
Reméljük, a piac is felismeri majd ezt, és akkor az eladások is jók lehetnek. -
HSM
félisten
Mondjuk az azért látható szvsz hogy a vas jó, energiahatékony, erős, és úszik a memória és PCI-E vezérlőkben, tehát elég sok helyen, elég sokmindenre elég jól bevethető.
Szerverekben a NUMA felépítés sem okoz gondot, ellentétben a HEDT Threadripperrel, ahova ez azért nem a legideálisabb megoldás. -
HSM
félisten
Nyilván érezném, azért írtam, hogy a számottevő gyorsulást tartom kétségesnek.
Mert oké, hogy mondjuk 0.5s helyett 0,1s alatt tölt be mondjuk egy bazinagy dokumentum, de jelent ez nekem mint felhasználónak kézzelfogható előnyt? Vagy ha mondjuk egy játék nem 30 másodpercet tölt, hanem mondjuk (optimista becslés) 20-at?
A Sata2-3 történet amúgy egy i5-3570K-n történt, 8GB rammal. Nem olyan gyengusz cucc az. Most pedig a 400MB/s-re limitált SSD egy elsőgenerációs 4Ghz-re tuningolt hatmagos Intel mellett figyel, 12GB rammal, kb. 7700K szint, ha a program rendesen kihasználja.
És persze, a jó, erős, stabil olvasási és írási teljesítményt nyújtó SSD szerintem is fontos, én a szekvenciális átviteli képességek fontosságát vontam kétségbe, "általános célú otthoni" felhasználás mellett.
(#20180) Fiery: Az NVMe elég okos dolog.
De azért a dupla tárterület is tud ám hasznos lenni.
-
VirsLee
őstag
Nekem mostanában lesz aktuális az SSD bővítés, és nagyon vacilálok, hogy a 250GB-os Samsung EVO 960 vagy valami 500GB-os SATA-s megoldás legyen.Ryzen 7-be lenne. Valami Linux menne rá, plusz 2-3 virtuális gép futna esetileg rajta, de nem folyamatosan, és nem nagy terheléssel. Szerinted ilyen célra van értelme a gyorsabb megoldást választani?
-
HSM
félisten
Na jó, de milyen felhasználásra? Nekem most egy PCIE 2.0 1X által meghajtott, ezáltal kb. 400MB/s csúcsra képes SATA3 vezérlőről hajtom az SSD-m, és még így sem érzem egyáltalán, hogy számottevően gyorsulhatna a rendszer egy gyorsabb példánnyal....
Pár éve konkrétan azt se vettem észre a régi Z77 rendszeremben, mikor a SATA2 portra dugtam véletlen a SATA3-at kimaxoló SSD-m....
Egyébként el tudok képzelni felhasználást, amikor olyan nagy file-okkal kell dolgozni, hogy számíthat, hogy 500MB/s vagy 2000MB/s, de azt már nehezen, hogy ez is szűk keresztmetszetté váljon.... -
stratova
veterán
Értem. Csak reméltem, hogy a névben szereplő C3 ill. C4 esetleg pl. 45 W, 35W TDP osztályra utal. Gondolván, ha Intel anno i7-3612QM ill. i7-4722QM-mel kezdve képes volt 35 ill. 37 W-os 4/8-as procikat készíteni, akkor ez az alacsonyabb órajelű modellek esetén AMD-nek sem akadály a lényegesen nagyobb IGP ellenére a 65 W besorolású 8/16-os 1700-at is látva.
S a 35 W tán már elég közel van a gyorsabb U szériás processzorok 28 W TDP értékéhez, ahhoz hogy velük megegyező kivitelű gépekbe is kerüljön ezzel esetleg beelőzve a 4 magos Coffee Laket. -
stratova
veterán
Bár a forrásban az újdonságot a 16/32-es processzorok jelentették. Kiderült azóta, hogy az alábbi Raven APU-k milyen TDP besorolást kaphatnak?
2M3001C3T4MF2_33/30_N + AMD 15DD 3300 3000 4 8 AMD Tambourine
2M2000C4T4MF2_33/20_N + AMD 15DD 3300 2000 4 8 AMD Tambourine
2M1901C4T4MF2_30/19_N + AMD 15DD 3000 1900 4 8 AMD Mandolin
ZG1300T5L8798_00/21/17/09_9924 + Gladius B0 2093* 1594* ? 8 AMD Dublin and MunsterCRB -
hobizoli
nagyúr
ja nem APU, IGP, bocs
elQrtam
rakja ki azt a beintegralt VGA-t az anyulapra a CPU melle
maris olcsobb gyartani meg huteni is
CPU kuler rafuj a passziv bordajara, mint a VRM-knek is, oszt csok
csomo workstation deszkan van vmi integralt video
nem kell tole csodat varni, nem is arra van a benne levo se, hogy azon menjen a BF 4K-ban-----
aha, akkor add mar hozza a 16MB L3-t is
mert az is benne van a mostaniakban
helyere vagy 8MB helyett raknak bele erosebb AVX/FMA fedolgozokat lehet tobbre mennenek kicsit-----
ezt annak idejen se ertettem, a Cyrix M1-nel se
16kB utan M2-ben 64kB lett a cache merete, fubazzeg 4x-s cache, úúúúúú pentiumban meg csak 32kB van, annak is a duplaja, űűűűűű
ja, de az FPU meg maradat az a fos, ami volt az M1-ben is, meg mutatoba vmi kis gyosz kotla szar MMX unit melle, gyóóvanazugyvazzede ha a 64kB helyett 32kB van es annak a teruleten csinalnak vmi frankobb Pentium vagy annal jobb* szintu FPU-t melle a die-n, talan nem ment volna levesbe a ceg kb ket ev mulva
miert nem tudtak/akartak azt tovabbfejleszteni benne? az volt az egesz Achilles sarka*foleg hogy meg 486-soknal a Cyrix 487-s FPU-ja 25-30%-l gyorsabb is volt a intel 487-nel
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Az ide nem illő hozzászólások topikja:[link]
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.
- Óra topik
- Motorola Edge 50 Neo - az egyensúly gyengesége
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- Milyen processzort vegyek?
- Légies iPhone halvány színei
- Milyen légkondit a lakásba?
- Kávé kezdőknek - amatőr koffeinisták anonim klubja
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- A partnerektől függ, hogy lesz-e Arc csúcs-VGA az aktuális generációban
- Azonnali informatikai kérdések órája
- További aktív témák...
- Intel Core i7-8700K 6-Core 3.7GHz LGA1151 (12M Cache, up to 4.70 GHz) Processzor!
- AMD Ryzen 9 9900X3D - Új, 1 év garancia - Eladó!
- Intel Core i7-7700K (8M Cache, up to 4.50 GHz) OEM Processor! 27% számlával!
- Intel Core i9-14900KF 24-Core 3.2GHz LGA1700 Box (BX8071514900KF) Processzor! BeszámítOK
- BESZÁMÍTÁS! ÚJ AMD Ryzen 8500G / 8600G AMD Ryzen 7 8700G / 7800X3D processzor 3 év garancia 27% áfa
- GYÁRI TÖLTŐK DELL LENOVO HP FUJITSU TOSHIBA Macbook---------- Budapest,/MPL/Foxpost
- BESZÁMÍTÁS! Asus B550M R5 5600X 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060 12GB THERMALTAKE Commander G41 700W
- Gigabyte BRIX GB-BXi3H-4010 mini PC eladó
- LG 42C3 - 42" OLED EVO - 4K 120Hz 0.1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - A9 Gen6 CPU
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest