Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    Mhmm snickers
    *snickers*

    Nos, megjöttem. Vicces, hogy itthon milyen fostos idő van, Londonban meg 10 fok és hétágra sütő nap volt. Sőt, ott egy fél óra alatt több napot kaptam, mint Norvégiában bő másfél hét alatt :DDD Utolsó nap már felkelt vagy 15 percre...

    Pár tanulság
    - kellett volna +1 (sima) kábeles kioldó - harmadik napra megtört a kábele, utána bűvészkedni kellett, hogy működjön
    - +1 váz, +1 állvány erre a feladatra. Ugyanis ha jó fényjáték van, egyik irányból elindul, és egy ív mentén a túloldalon tűnik el a horizont vagy a hegyek mögött. Ez még a halszemnek is ált. sok volt, és ha így próbáltam vele befogni, az csak rontott az eredményen: a horizont közeli nagyobb történéseket nagyon összezsugorította és kevésbé látványossá vagy szinte jelentéktelenné tette, bármilyen jól is néztek ki. Panaszkodtam is Robinak, hogy most is mennyire fájó hiány volt a gyors UWA fix a rendszerből. Szóval inkább 12-17, és előre próbálsz tippelni, hogy melyik irányba lesz aktivitás, ott komponálod a képet; onnantól legalább 10-30 percre már elkötelezted magad arra az oldalra, aztán vagy bejön, vagy a másik oldalon lesz valami sokkal jobb...
    - aurorákról is sokat tanultam. Mindig egy halvány zöld derengő folttal kezdődik; vagy lesz belőle valami, vagy marad annyi. Ha lesz belőle valami, akkor előbb elindul valamerre lassan - ez már megrajzolja az ívet; vagy alternatív megoldás, hogy 10-15s-os expo géppel, ott már látszani fog az ív. Gép ráállít, aztán várakozás és tippmix, vagy bejön, vagy nem. Valamint, hogy az lesz-e a látványosabb oldala, vagy nem. De ha megindul, akkor legalább egy 10 percet megy az az ív (mágneses ioncsatorna; mint a neoncsöveknél, kell a csatorna kialakításához a nagy löket, de amint a csatorna már megvan, onnantól már könnyebben megy), s talán vele párhuzamos erővonalakba is átcsordul. Volt, hogy különböző mértékben ugyan, de órákig aktív volt egy ív.
    - a7s... Láttam nemrég egy videót, amiben az arc real-time lőtte az aurórát. Egyszer volt olyan, hogy lőttem valamerre, ahol pont halványult, ezért terveztem más ívre átállni, aztán azt veszem észre, hogy világosodik a környék. Felnézek: pont felettem alacsonyan egy nagyon intenzív, gyorsan mozgó (fodrozódó, hullámzó) alakul, nosza gyorsan fogtam a gépet, iso fel, rekesz le, videó be, keresőn látom, visszanézem, és... csúnya bukás. A videó tökfekete. (A propos, kicsit meglepett, hogy ott fenn északon, de értitek, a hideg északon, a sarkkörön, rengeteg az afrikai és kisebb mértékben arab bevándorló. De vagy 20% vagy több. Megérkezésemkor csupa feka jött velem szembe (s nem turisták, helyi lakosok), néztem is, hogy jó gépre szálltam-e :)) )
    - cucc nagyjából jól bírta a -12~-18°C hideget + néha kellemetlen csípős szelet. A váz mondjuk egyszer lefagyott - tárcsákra (M mód, záridő és rekesz) és be-ki-re valamint kioldóra reagált, de semmi másra. Azt hittem, az én ujjaim gémberedtek annyira el (ez is volt párszor, amikor már tényleg semmi érzés nincs az ujjadban, nem is érzed, hogy vannak, karból nyomod a gombot), de nem. Kikapcs, be kabát alá, pár perc és ment tovább.
    - nem rálehelni a gépre :) utána percekig homályos a kereső vagy monitor
    - kupak és obicserével kapcsolatban már múltkor ranteltem egyet, de tényleg nagyon idegesítő, hogy vékony textilkesztyűben is, elgémberedő ujjakkal sem lehet már azzal a kis harmadig recézett obitöveket megfogni
    - rá kellett jönnöm, hogy annyira északon az aurora-aktivitás előrejelzés harmadlagos: elsődleges a tiszta ég, majd a megfelelően sötét hely. Igen, utóbbi csak másodlagos, egyszer visszafelé jövet már 1 körül a buszról leszállva láttam a város közepén a zöldellést, és még ott is egy szép fényjáték lett. De azért a hegyekben, távolabb a településektől, már sokkal jobban látszódtak máskor is. Szóval visszatérve, ez a riogatás, hogy ilyen szintű aktivitás lehet, hogy évtizedekig nem lesz, attól még szerintem ott továbbra is látszani fog valami
    stb
    majd még képelek
    meg tervezek a kis snittekből valami videócskát összetenni
    meg talán végre flickr-re is fel kéne iratkoznom
    meg most már vége a "nyaralásnak", a munkákkal is jobban kéne haladni
    meg...
    wáá soseérekavégére

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák