- Kisebb méretben is elérhető a OnePlus Watch 3
- Belépő táblagépet is villantott a OnePlus
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Teljes külső kijelzővel hódítana a Flip7, ami kapott egy kistestvért is
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Feljutott a G96 a Moto széria csúcsára
- Google Pixel topik
- Hivatalos a OnePlus 13 startdátuma
- Ulefone Amor 34 Pro - a nagy vetítőgép
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- 8300 mAh, maradhat?
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Poco F3 - a mindenes, de nem mindenkinek
- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
- Kiszivárgott a Pixel 10 Pro
Új hozzászólás Aktív témák
-
PHM
addikt
-
Piftuka
veterán
válasz
Szoles #12995 üzenetére
(Úgy tűnik, ez a topic kihalt..
Kár, mert korábban viszonylag pörgős kis téma volt.)
Az ötlet - a védelem igénye - jó... én is gondolkodtam már rajta, miután eddig összesen három alkalommal jártunk mi is így.
Én viszont nem bíznám az autómat egy ilyen Kínából rendelt, filléres valamire. Mindenképpen egy autóvillamossági szakember véleményét kérném ki, és munkáját venném igénybe.
-
PHM
addikt
válasz
Szoles #12987 üzenetére
Például egy 12V-os adapterrel sorbakötsz egy 47-51 ohmos,
2W-os ellenállást, ezzel 50-100 mA-es töltőáramot kapsz.
Töltés közben érdemes néha megnézni az akku kapocsfeszültségét.
Ha rendben van az akku, kicsivel 9V alatt lesz teljesen feltöltve.
Figyelj oda a helyes polaritásra is. -
And
veterán
válasz
Szoles #12841 üzenetére
"A kicsi akku nem maradhat a kamerában, nem lehet a külső akkut úgy rákötni?"
Teljesen párhuzamosan nem szabad kötni a két akkut, viszont kapható olyan tápcsatlakozó aljzat (pl. a szokásos 5,5mm-es hengeres kivitelű dugaszhoz), amelyik le tudja kapcsolni a belső táp vagy akku egyik vezetékét, ha a külső csatlakozódugó a helyén van. Így szét lehet választani a külső / belső táplálást. -
And
veterán
válasz
Szoles #12839 üzenetére
Ha az eredeti - 180 mAh-s - akku kétvezetékes, nem tartalmaz egyéb reteszt (pl. újabb kivezetés egy cellán belüli hőszenzorhoz, mint a mobiltelefonok akkujainál szokás, és aminek híján a célkészülék nem feltétlenül hajlandó bekapcsolni), akkor valóban nincs műszaki akadálya. A teljes feltöltéshez tartozó idő az új / eredeti kapacitások arányában meg fog növekedni, tehát akár a 15..20-szorosára, az önálló akkus működési idő cserébe hasonlóképpen hosszabb lesz. Ha a kamera belső töltőáramköre nem alkalmaz biztonsági időzítést (töltési időlimitálást), akkor nem lesz ebből gond. Már csak azért sem lehet akkora probléma, mert egy 18650-es méretű Li-ion cella külső foglalatba is beköthető, és különálló töltővel is feltölthető. Persze ha töltéshez kiveszed az akkut a foglalatból, akkor a kamera elfelejtheti a dátumot / időt, egyéb beállításokat, azt a külső kapacitást meg épp ennek a kivédésére találták ki..
-
And
veterán
válasz
Szoles #12837 üzenetére
Erre több okból sem lehet egyértelmű választ adni. Egy akku és egy akármilyen szuperkapacitás által tárolható energiamennyiség nagyságrendekkel eltér - az akkumulátor javára. A kamerád akkuja: 3,7V * 0,18 Ah= 0,67 Wh-s, Az Amazon-ról linkelt kapacitás (2x 5F, 2,7V) pedig 4,2V-ra töltve 22 J energiamennyiséget tud tárolni, ami 0,006 Wh-val egyenlő. Egy kapacitás kisütési görbéje sem úgy néz ki, mint egy akkumulátoré, előbbién nincs egy relatív hosszú ideig tartó állandó feszültségű szakasz. Nem szakember számára mellesleg eléggé megtévesztő az Amazon-on a termék megnevezése, miszerint a kamera napokig működhet vele, miközben ez ebben a formában természetesen nem igaz. A leírásban tisztázzák is, hogy csak a valósidejű óra (RTC) megtartására való.
Tehát azt, hogy egy adott kamera, amit eredetileg nem terveztek kapacitással való (igen rövid idejű, az utolsó felvétel utolsó adatcsomagjának kártyára kiírásának erejéig tartó) működésre, képes lenne-e azzal hibamentesen menni, a következő tényezők függvénye:
- A fő tápforrás eltűnésekor mennyi egyéb 'nagyfogyasztó' (kijelző, kamera, GPS-modul, stb.) marad még bekapcsolva.
- A kamera belső töltőáramköre miképpen reagálja le, hogy egy óriási kapacitást (ami kisütve elvileg rövidzárlat, bár ezeknek azért jelentős belső ellenállásuk van) kötsz az akku helyére, bár egy Li-ion cella eleve áramgenerátoros / áramlimitált töltést igényel.
- Ténylegesen mekkora a 'lekapcsolt' állapothoz tartozó áramfelvétele, mert ha nem elég kicsi, akkor az eredeti feladatát, vagyis az óra megtartását sem képes értelmes ideig ellátni.
Ha a végeredmény az, hogy az kapacitásban tárolt energia (a kamera adott alsó kikapcsolási feszültséghatáráig) elegendő ahhoz, hogy a szükséges tevékenységeket el tudja végezni a kamera, mielőtt lekapcsol, akkor működhet. De erre semmi garancia nincs egy akkuhoz tervezett típusnál. Az eredeti akku teljes energiatároló képességének kiváltása kapacitásokkal továbbra is műszaki nonszensz. -
And
veterán
válasz
Szoles #12013 üzenetére
Első szabály: amelyikre 3000..3200 mAh-nál lényegesen nagyobb kapacitást írnak, azokat kerüld nagy ívben! Védett vs nem védett: előnyei és hátrányai is vannak mindkét módszernek (például a védettnek kicsit nagyobb a belső ellenállása a védőáramkörben lévő kapcsoló félvezető miatt, ugyanakkor nem tudod hosszú távon mélykisütésbe vinni vagy túlterhelni / felforralni), de ha kész / meglévő áramkörbe teszed, akkor az eredeti kivitel szerint is választhatsz, ha az a típus alapján kideríthető. Konkrét típusokat nehéz ajánlani, ha nincsenek nagy igényeid, a 'közepes' kapacitású, 2,5Ah körüli típusokat keresheted a nevesebb gyártóktól. Ha gyártó / típusszám elérhető, és normális adatlapot is fel lehet hajtani hozzá, akkor az már jelent egy minőségi szintet. Ha nem foglalatba megy, forrfüles kivitelt keress, illetve nálunk is van olyan webshop, ahol kérésre ponthegesztéssel forrfülekkel látják el a cellákat. egy néhány éves összehasonlító teszt egy valag 18650-es méretű akkuról: [link]. Látható, hogy vannak igazán extrém típusok, brutális áramterhelhetőséggel (alacsony belső ellenállással), cserébe az átlagosnál jóval kisebb kapacitással, de ezek a ritkábban előforduló típusok. Magyar tesztoldal: [link], sajnos az első néhány helyen álló ócska 18650-esekkel Dunát lehet rekeszteni a távolkeleti / aukciós oldalakon, úgyhogy az ottani összegzésnél leírtakat érdemes észben tartani.
Mod.: még több (nem csak 18650-es), a magyar nyelvű oldalon található hozzászólásból: [link]. -
PHM
addikt
válasz
Szoles #11948 üzenetére
Szerintem a töltő magától nem tudja, milyen árammal töltsön.
A csúszóérintkezőn ugyanis nincs semmilyen érzékelő.
Bekapcsoláskor 500 mA-es töltéssel indít, s amíg villog a kijelző,
addig tudod beállítani a módot, (charge/fast test/normal test)
illetve a töltőáramot. (300/500/700/1000 mA)
Menet közben a MODE gombot kell hosszan nyomni,
ha változtatni akarsz az éppen futó programon. -
Kernel
nagyúr
-
Kernel
nagyúr
válasz
Szoles #11946 üzenetére
Elvileg jó hozzá, cellafeszültség stimmel.
A középső érintkező a termisztor kivezetése, ami az akku hőmérsékletét jelzi a töltő felé. Anélkül mehet a töltés, de nem mehet rá olyan töltőáram, ami az akkut túlmelegítené.
A töltő a cella méretét a csúszóérintkezők segítségével érzékeli:
Ha például készítesz egy AAA-méretű adaptert, ehhez hasonló, vagy bármilyen barkácsötlet alapján (esztergálás műanyagból stb., ez már csak fantázia és lehetőségek kérdése):
https://prohardver.hu/tema/akkumulator_toltot_digit_fenykepezogephez_de_milyet/hsz_5537-5537.html
Ez a 14500 méretnek felel meg. A feszültséget a töltő azonosítja és 300 / 500 mA töltést tesz lehetővé. Ennyitől nem fog túlmelegedni elvileg.
Úgy néz ki, az akkuhoz elég könnyen lehet csatlakozni, egy megfelelő méretű, lapos érintkezőt forrasztva a vezetékre. Fontos a stabil érintkezés, de szélesebb sem lehet, hogy ne feszegesse szét az érintkezőket.
-
Kernel
nagyúr
válasz
Szoles #11943 üzenetére
Egyszerű, de a zavaros kínai leírástól eltekintve, itt van egy érthetőbb cikk róla:
https://syonyk.blogspot.hu/2015/10/zb2l3-v20-zhiyu-battery-tester.html
Műszeres kalibrálási eljárás nélkül is alkalmas a használatra.
-
And
veterán
válasz
Szoles #11937 üzenetére
Elvileg a kapacitás tizedrészének megfelelő árammal kellene terhelni (ezt jelöljük C/10 áramként, ahol C az akkukapacitás, és jótékonyan eltekintünk attól a ténytől, hogy az áram és a kapacitás mértékegysége nem ugyanaz), és megmérni azt az időt, amíg a cella kapocsfeszültsége a kisütési végfeszültségre csökken. Ez az érték Li-ion és -polimer akkuknál 2,7..2,8V környékén van cellánként. Ez azt jelenti, hogy például egy 1000 mAh kapacitású akkut teljesen feltöltve, majd 100 mA-es árammal terhelve 10 óra után éri el a kisütés végpontját. Persze eleve problémás a C/10 nagyságú, fix értékű terhelőáram előállítása, különösen úgy, hogy nem is ismerjük magát az akkukapacitást. Kisebb áramérték is jó, de túlzottan alacsony értéknél a kisütés meglehetősen hosszú ideig tarthat, a nagyobb terhelőáram pedig azzal járhat, hogy a cella kapacitása alacsonynak mutatkozik. Utóbbi mindenféle kémiájú akkura igaz, a terhelőáram és a kisütési idő szorzataként előálló kapacitásérték nem teljesen állandó, a kapacitáshoz képest jelentős áramoknál csökken.
Vannak kapacitásmérésre használható töltők, de ha a kérdéses akku nem csak egy cellát tartalmaz (nem 4,1...4,2 volt a névleges feszültsége, hanem ennek egész számú többszöröse), vagy egyedi, nem szabványos formájú, akkor egy eredetileg Li-ion kapacitásmérésére is képes töltővel is problémás vagy lehetetlen a valós kapacitás megállapítása. Ilyen esetben marad az egyedi terheléses és idő- illetve feszültségméréses - utóbbi a csak végfeszültség elérésének detektálásához kell - módszer.
Mod.: utóbbi 'mérés' annyiban is - hogy stílszerűek legyünk - kimerülhet, hogy feltöltöd az akkut, egy egyszerű multiméterrel kiméred a kamera áramfelvételét egy adott állapotban, és utána megpróbálod ezt az állapotot fenntartani: pl. auto power off tiltása, és egyáltalán, minden olyan funkció- vagy üzemmódváltás megakadályozása, amely az áramfelvétel módosulásával járna. Az így kimért 'állandó' - természetesen nem lesz az, többek közt az akkufeszültség is csökken a folyamat során - nagyságú áramot kiszorzod azzal az idővel, míg a kamera / terhelés kikapcsol, és jó közelítéssel kapsz egy használható [mAh] kapacitásértéket. -
Ádyka
őstag
válasz
Szoles #11937 üzenetére
Ha a kis sárgáktól jött és nagyon olcsó volt, akkor talán méregetni is kár. De ha kapacitást nem is, de legalább a tömegét össze lehet hasonlítani az eredeti akksival. Ha van valami intelligens töltőd, akkor rá lehet kókányolni az érintkezőire a töltőt, aztán kiderülhet a turpiszság.
-
Anubis_9
addikt
Zsinórban 3x-4x jártam úgy az Energizer-es töltőm idejében, hogy elmentem a barátnőmmel kirándulgatni. Fényképezni szerettem volna, de az első kép után hirtelen piros jelzést mutatott az akkura és szinte rögtön kikapcsolt a gép. Sajnos nincs állandó akkuszint-visszajelzője a gépemnek. Csak akkor jelez, ha már másodpercekre van a kikapcsolás...
Hazaértem, egyből rá töltőre, 1 hét múlva ismét mentünk valahova de újra így jártam... és így tovább 3-4x...
Ottkar: szóval 500 mAh-s töltőáramot ki kell, hogy bírjon az Energizer 2500-as?
-
-
-
dany27
őstag
háth nem tudom mert az eredeti energizer töltőjével amikor feltöltöttem nem sokat bírt a végén már csak 10 képet vitt el maximum!
Szerintem az lesz hogy kipróbálom őket élesben a nyaráláson ha nem mennek akkor kisütöm őket még1X. Úgyis ott lesz 2pár új eneloop akksi!Mivel most nem tudom sehogy használni őket max digiben de nincs kedvem fotózgatni!
-
eddie17
addikt
-
blattida
nagyúr
Én nem találtam hihetetlen nagy különbségeket az egyes akkuk tömege között, pár gramm eltérést tapasztaltam csak(10%-on belül) az ugyan akkora kapacitású akksik között, pedig mértem már párat...
Ha tetemes tömegkülönbséget tapasztalsz, az biztos, hogy jót jelent, de ebből nagyon messze menő következtetéseket nem lehet levonni. -
Kernel
nagyúr
Persze a Ni-Cd bűneként tartják számon a nagyobb környezetkárosító hatást, de az ipari felhasználásból egyelőre nem tudott kiszorulni. Jobban tűri a nagy kisütő áramokat, legyen rövid csúcs, vagy tartós áram. Kéziszerszámokban a DC motorok igen nagy indulóáramokat vesznek fel, a kis belső ellenállás is sokat számít. De nem csak elektromotoros működtetéshez, hanem egyéb ipari célokra is jobban bevált a Ni-Cd.
Ezek még csak a lényegesebb tulajdonságok, Internetes leírásokban hozzáértők hosszasan képesek részletezni, melyik miért és hogyan, fizika, kémia, elektrolit, meg kristályosodás, meg hőmérséklet, meg stb.
-
Kernel
nagyúr
Vakuhoz kedvelik egyesek a Ni-Cd-t, már amelyiknél nem tiltja a gyártó.
Utóbbin először én is meglepődtem, majd elméletben arra jutottam, hogy ezekben a vakukban, a konditöltő DC/DC átalakító primer körének méretezésénél valószínűleg bekalkulálták a Ni-MH cellák nagyobb belső ellenállását. Vagyis kimondottan ahhoz van méretezve.
Ebből adódóan, ezeknél Ni-CD akku behelyezése esetén a tervezettnél nagyobb áram léphet fel, amely károsodást okozhat.
Viszont, amelyik vakunál nincs tiltva a Ni-CD, a kisebb belső ellenállás előnyei jelentkezhetnek: gyorsabb vakutöltés, esetleg több villantás(?).
Az Index fórumon volt régebben egy figura, eléggé vágta a témát, valami bevizsgáló helyen dolgozott, baromi drága labortöltőt használt, amihez képest az IPC csak gyermekjáték. (Mindamellett az IPC-t ő is ajánlotta, másoknak.)
Felfedezett pár 800 mAh-s Uniross Ni-Cd akkut, amivel állítása szerint többet tudott fotózni, mint nagyobb kapacitású Ni-MH társaival. Már nem emlékszem, vakuzásról milyen arányban szólt a dolog, de a vakut is emlegette.
-
BEE
addikt
A NiCd cellák gyártásának kezdetén olyan volt a belső felépítésük,
hogy tilos volt a gyorstöltés. Márpedig egy 300-as aksinál a 200mA már annak
számít erősen, hiszen a normál töltőárama 30mA.
Azután kitaláltak valami szinterezési eljárást ( ha jól emlékszem)
amivel már bírták a nagyobb áramokat.
Ez persze már jó régen volt, ha az aksi nem túl régi, akkor már valószínűleg
bírni fogja. Nem tudom hogy pontosan mikor volt a váltás, de talán akad majd itt
valaki, aki okosabb nálam e téren.BEE
-
Kernel
nagyúr
200 mA töltőáramtól szerintem nem tud káros mértékben felmelegedni egy akku, főleg ha AA méret. De az AAA sem.
Mivel a hőleadó képességet a fizikai méretek, a felület nagysága, minősége, környezet stb. határozza meg, nem pedig az akku fajtája. A disszipálandó hőmennyiség pedig a kapocsfeszültség és a töltőáram szorzatával arányos (kapocsfeszültség kb. azonos a Ni-MH akkuval).
Szerintem fogod érezni, hogy nem érzel melegedést
úgyhogy gondolom, lehet tolni neki, mivel az akkutöltés kérdéseiben sokmindennek kulcsa/lényege a hőmérséklet.
A fegyverzetek árambírása ilyen alacsony szinten nem kérdés, a Ni-Cd akkuk amúgy is nagyobb csúcsáramok elviselésére alkalmasak, mint a Ni-MH, ezért is használják őket kéziszerszámokban például.
-
ottkar
addikt
Ezzel egy akkura rázárod a 2,8 V-ot a töltőre meg a rövidzárt mert az akku át fog égni és a töltő is. A siker biztos.Olyant csinálsz minha a hálózati készülékre 400 V-ot adnál. A lakástűzet nem is kalkuláltam. Egy ezrest azért megér négy akku, mert az is lehet hogy tartanak valamennyi ideig.
-
Szoles
senior tag
Kifutottam az időből, amíg ezt kerestem. Ékes bizonyítéka, hogy általában a fogyasztót mennyire érdekli, hogy mit is vesz, engem valahogy, valamiért nem győzött meg :-) :
A Power Play Töltők trendi formájukkal messze túlszárnyalják a hagyományos töltőket. Az elegáns ezüst, fiatalos színekkel kombinálva, tökéletesen illeszkedik a modern elektromos berendezések sorába.
-
ottkar
addikt
Egy darabot seholse kapsz. Három hete töltöttem 2500-as energizert és a kijelzésnél azt mutatta hogy az egyikben 350 mA van. én is pofáraestem volna ha nem IPC-m lenne. Mert a töltés végén azt írja ki hogy FULL csakhogy az azt jelenti hogy többet nem vesz fel nem azt hogy a névleges érték bele is megy.A nulla Voltos akku zárlatos abból nem lesz semmi.Nekem volt Vartám ami a harmadik töltésnél döglött meg.
-
Kernel
nagyúr
15-16 óráig elmehet, de 17 óra is belefér.
Az értékek alapján kb. 250 mA töltőárammal számolnak, kerekítve. Amennyiben 1,5-ös veszteségi tényezőt veszek alapul, ami ebben az áramtartományban reális. 0,1C áram még nem olyan jelentős, hogy egy kis túltöltés gondot okozna, főleg ha közben figyeljük a hőmérsékletet is, esetleg hűtjük.
Nem tudom, hogy néz ki az a töltő, ha külön slot van az AA és AAA cellákhoz, akkor valószínűleg a 180-270 mA áram vonatkozik AA-ra, 100-180 mA pedig AAA-ra. Ezen belül pedig a kötőjel előtti kisebb érték 4 cellára, a nagyobb érték 2 cella egyidejű töltésére.
Az áramváltozást hosszabb távon én nem figyeltem, de elvileg a cellafeszültség emelkedésével valamennyit csökken a töltőáram, ennek mértéke függ a beépített trafótól, mármint ezeknél az egyszerűbb megoldású töltőknél.
-
Kernel
nagyúr
Ilyen sárga tojást én is vettem, nem önmagáért persze, hanem az akksik miatt. 2AA+2AAA R2U cellával együtt 2k volt a Corában.
Gyorsan szét is kaptam: [link] (Signal néven.)
A mellékelt táblázat alultöltést mutat, kétségtelenül. Képtelenek azt is normálisan, félreérthetetlenül odaírni, hogy a 12 óra a beépített biztonsági időzítő körülbelüli lekapcsolási ideje.
Nemes egyszerűséggel odaírja: töltési idő kb. 12 óra. A töltés leáll, amikor a LED "elalszik". Kész, ennyi.
Laikus számára egyszerűen nem derül ki, hogy kevesebb idő igénye esetén manuálisan kell megszakítani a töltést. Hiszen sokféle automatikus töltő van a piacon, lehetne gondolni bármit, ha valaki nem ért hozzá. Bónuszként a magyar fordításnál lazán kihagynak egy mondatot. Ami angolban még arról szólt, hogy a lemerült cellát mihamarabb töltsük fel (vagyis ezzel arra utalnak, hogy töltve tároljuk, nyilván nem ok nélkül).
A feltüntetett töltőáramok valószínűleg úgy értendők, hogy a nagyobb érték 2 cella, a kisebb 4 cella egyidejű töltésére vonatkozik. (4 cellánál 2 töltőkör terheli a trafót.)
Megmértem műszerrel a töltőáramot 2 AA cellával 220 mA-t mutatott indulásnál, de itt kétoldalasan egyenirányított, pulzáló egyenfeszültségről van szó, a közönséges multiméter egyenáramnál jó esetben átlagot mér, nem effektív értéket, szóval ilyenkor biztosra nem nagyon lehet menni.
Ha csak 200 mA-rel számolok, 11 óra alatt 2200 mAh tolható fel az akksiba, ez kb megfelel a táblázat egyik adatának, de akkor eltekintettünk a 1,5-szeres veszteségi szorzótól. Ami egyébként a töltőáram növekedésével csökkenne, bár a cellára írva egyértelműen látható, hogy 0,1C esetén ennek az akksinak is kijár a másfeles szorzó.
Valószínűleg arról lehet szó, hogy a gyakorlatban megfelel így is, nagyon pontos számításokat úgysem lehet végezni, a kémiai bizonytalanságok miatt. A pulzáló egyenáram is némileg odafelé hathat, hogy kisebb veszteségi szorzóval lehet számolni, mint sima egyenáramnál. (Bár más esetben, egy 500 mA töltőáramú impulzus-gyorstöltőnél még mindig 1,25 szorzó jön ki átlagban.)
Nem biztos, hogy a használat során észrevehető különbség adódik az élettartamot tekintve, de aki nagyon igényes, nyilván használjon komolyabb töltőt. Eleve olyat, ami cellánként külön tölt. A Varta tojás sorosan kettesével tölt, ez csak úgy ad elfogadható eredményt, amíg két cella egyforma állapotú.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- AKCIÓ! Apple Macbook Pro 15" 2018 i9 9850HK 32GB 500GB 560X 4GB garanciával hibátlan működéssel
- Samsung Galaxy S23, 8/128 GB, Kártyafüggetlen
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! I5 14400F / RTX 5070 / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Bomba ár! Lenovo IdeaPad V110 - i3-6GEN I 4GB I 128GB SSD I 15,6" I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- Azonnali készpénzes AMD Radeon RX 6000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest