Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Szoles #582 üzenetére

    Ilyen sárga tojást én is vettem, nem önmagáért persze, hanem az akksik miatt. 2AA+2AAA R2U cellával együtt 2k volt a Corában.

    Gyorsan szét is kaptam: [link] (Signal néven.)

    A mellékelt táblázat alultöltést mutat, kétségtelenül. Képtelenek azt is normálisan, félreérthetetlenül odaírni, hogy a 12 óra a beépített biztonsági időzítő körülbelüli lekapcsolási ideje.

    Nemes egyszerűséggel odaírja: töltési idő kb. 12 óra. A töltés leáll, amikor a LED "elalszik". Kész, ennyi.

    Laikus számára egyszerűen nem derül ki, hogy kevesebb idő igénye esetén manuálisan kell megszakítani a töltést. Hiszen sokféle automatikus töltő van a piacon, lehetne gondolni bármit, ha valaki nem ért hozzá. Bónuszként a magyar fordításnál lazán kihagynak egy mondatot. Ami angolban még arról szólt, hogy a lemerült cellát mihamarabb töltsük fel (vagyis ezzel arra utalnak, hogy töltve tároljuk, nyilván nem ok nélkül).

    A feltüntetett töltőáramok valószínűleg úgy értendők, hogy a nagyobb érték 2 cella, a kisebb 4 cella egyidejű töltésére vonatkozik. (4 cellánál 2 töltőkör terheli a trafót.)

    Megmértem műszerrel a töltőáramot 2 AA cellával 220 mA-t mutatott indulásnál, de itt kétoldalasan egyenirányított, pulzáló egyenfeszültségről van szó, a közönséges multiméter egyenáramnál jó esetben átlagot mér, nem effektív értéket, szóval ilyenkor biztosra nem nagyon lehet menni.

    Ha csak 200 mA-rel számolok, 11 óra alatt 2200 mAh tolható fel az akksiba, ez kb megfelel a táblázat egyik adatának, de akkor eltekintettünk a 1,5-szeres veszteségi szorzótól. Ami egyébként a töltőáram növekedésével csökkenne, bár a cellára írva egyértelműen látható, hogy 0,1C esetén ennek az akksinak is kijár a másfeles szorzó.

    Valószínűleg arról lehet szó, hogy a gyakorlatban megfelel így is, nagyon pontos számításokat úgysem lehet végezni, a kémiai bizonytalanságok miatt. A pulzáló egyenáram is némileg odafelé hathat, hogy kisebb veszteségi szorzóval lehet számolni, mint sima egyenáramnál. (Bár más esetben, egy 500 mA töltőáramú impulzus-gyorstöltőnél még mindig 1,25 szorzó jön ki átlagban.)

    Nem biztos, hogy a használat során észrevehető különbség adódik az élettartamot tekintve, de aki nagyon igényes, nyilván használjon komolyabb töltőt. Eleve olyat, ami cellánként külön tölt. A Varta tojás sorosan kettesével tölt, ez csak úgy ad elfogadható eredményt, amíg két cella egyforma állapotú.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Batman2 #574 üzenetére

    LM339 alapú kisütőt én is építettem, némileg másképp. A BD139 emittere testre megy, terhelőellenállás a kollektorkörben van, közbenső meghajtótranyót nem alkalmaztam. Az LM339 kimenete elbír annyi áramterhelést, ami egy kisértékű ellenállást választva elegendő a BD139 bázisának felhúzásához.

    Az egyszerűség kedvéért egy kisütő áramkört készítettem csak, a cellák párhuzamosan kapcsolódnak, egy ócskapiacról származó töltőt átalakítva/kibelezve.

    Tápellátásként 6 Voltos mobiltöltő dugasztápot használtam, referenciafeszültséget egy LM317 biztosítja.

    Nagyobb kisütőáramnál kellemetlenségként jelentkezett a C-E maradékfeszültség, ezért a BD139 helyett később inkább relét építettem be. További két kondenzátor beépítésével lomhává téve a szabályzókört, elértem hogy a relé periodikus kattanásokkal jelzi a kisütés végét.

    Külső táp nélküli kisütő áramkörök: [link]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Szoles #588 üzenetére

    15-16 óráig elmehet, de 17 óra is belefér.

    Az értékek alapján kb. 250 mA töltőárammal számolnak, kerekítve. Amennyiben 1,5-ös veszteségi tényezőt veszek alapul, ami ebben az áramtartományban reális. 0,1C áram még nem olyan jelentős, hogy egy kis túltöltés gondot okozna, főleg ha közben figyeljük a hőmérsékletet is, esetleg hűtjük.

    Nem tudom, hogy néz ki az a töltő, ha külön slot van az AA és AAA cellákhoz, akkor valószínűleg a 180-270 mA áram vonatkozik AA-ra, 100-180 mA pedig AAA-ra. Ezen belül pedig a kötőjel előtti kisebb érték 4 cellára, a nagyobb érték 2 cella egyidejű töltésére.

    Az áramváltozást hosszabb távon én nem figyeltem, de elvileg a cellafeszültség emelkedésével valamennyit csökken a töltőáram, ennek mértéke függ a beépített trafótól, mármint ezeknél az egyszerűbb megoldású töltőknél.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mercutio_ #587 üzenetére

    Az Eneloop töltő 600 mA (AA) 380 mA (AAA) árammal tölt, csepptöltőáram nincs a dokumentáció szerint. Kikapcsolás a -dU feszültségesés érzékelésével történik (mint a gyorstöltőknél általában).

    Olyan kis áramok egyébként, mint a csepptöltőáram, nem ártalmasak a cellára nézve, a feleslegben bevitt energia egyszerűen hővé alakul. Mindegy ilyen szempontból, hogy Eneloop vagy más Ni-Mh, Ni-Cd, ólomakkksi stb.

    http://www.eneloop.info/home_hu.html

    [I]Más töltők

    Az eneloop alapjában egy modern Ni-MH akkumulátor, amely éppen úgy tölthető, mint bármely más Ni-MH akkumulátor.

    Ezért az eneloop más olyan modern töltővel is feltölthető, amely alkalmas Ni-MH akkumulátorok töltésére.[/I]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz _stick_ #597 üzenetére

    Teljesítmény nem épp a töltőtől függ, meg aztán kérdés, mit értesz teljesítmény alatt? Számomra az áram és feszültség szorzata a teljesítmény.

    Az eltárolható energia mennyisége sem annyira töltőtől függ, bár komolyabb, igényesebb töltővel esetleg valamivel jobban fel lehet tölteni, lehet regenerálni, frissíteni.

    De itt gondolom nem erről van szó. Sokféle töltő van, mindennek kulcsa a töltés közbeni melegedés.

    Kisáramú töltőknél, amely semmiféle lekapcsolási védelemmel nem rendelkezik, az Ansmann állítása szerint is (ld. Ansmann honlap: FAQ) maradhat töltőn az akksi, egészen a felhasználás időpontjáig. Miután ugyanis eléri a maximális töltöttséget, a feleslegben bevitt energia egyszerűen hővé alakul. Kis áram, kis hő, ez teljesen ártalmatlan elvileg a cellára nézve. Ugyanez vonatkozik más töltők esetében a csepptöltőáramra is.

    Közepes áramú töltőknél időzítős védelem van beépítve, mert bár kisebb túltöltés itt sem ártalmas, de azért szükséges szabni egy biztonsági határt. Érezhetően jobban is melegít, ezért ezeknél javasolt kiszámolni, illetve táblázatban megnézni a kellő töltési időt és azt be is tartani. Kisebb tévedés még nem okoz gondot, illetve nem is lehetne pontosan számítani. (Például az sem mindegy, mennyire volt lemerítve.)

    Nagyobb áramú gyorstöltőknél a túltöltés nem megengedhető, túlmelegedést, ezáltal károsodást okozna. Ezért egy fizikai jelenséget kihasználva, a dU feszültségest érzékelő áramkört építenek be + biztonsági időzítőt is, arra az esetre, ha az érzékelés netán nem sikerülne.

    Meglátásom szerint, ha ráér az ember, töltsünk kis áramon, ha pedig sietünk, használjunk dU érzékelős gyorstöltőt. Közepes áramú, időzítős töltők talán nem a legideálisabbak, élettartam rövidülés is hamarabb előfordulhat, de ez részben szerencse, illetve minőség kérdése is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Rowboy #605 üzenetére

    IPC1-L teljesen korrekt töltő, simán megvenném, ha nem lenne több töltőm is + házilag épített kisütőm.

    Nem szeretnék dicsekedni, nem tegnap kezdtem a szakmát (TV/video/audio szerviz stb.) úgyhogy valamit csak értek az elektronikához, de amennyire szimpatikus számomra az IPC-1L, annyira felesleges pénzkidobás is, így aztán jó ideje nem tudok dűlőre jutni, hogy vajon kell-e nekem, vagy sem... :)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz attilav #621 üzenetére

    Fel lehetne tölteni éppen a Vartával is (relatíve elég lassan), de az eneloop pack megéri a többletköltséget, egyrészt az akku minősége + gyorstöltő, ami nem csak egyszerű időzítős, hanem dU érzékelős automatikus kikapcsolással rendelkezik, korrektebb, kényelmesebb.

    Ha már úgyis beruház az ember, mert aztán ilyenkor szokott jönni az, hogy "a francba, inkább rátettem volna még két ezrest, sokkal jobban jártam volna..." :)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #800 üzenetére

    Az IPC-1L-nél egyértelműen 4 párhuzamos töltőkör van, 3 Amperos tápegység tolja neki, ahogy kell.

    De a technika mai állása szerint FET-es kapcsolókkal és processzor-vezérléssel mindenféle trükköket lehet csinálni.

    Megoldható a 2, 3, 4 csatornásnak nevezett töltés úgy is, hogy a processzor érzékeli a berakott cellákat, sorba kapcsolgatja szükség szerint. Ahol nincs cella, azt a slot-ot kiiktatja. A periodikus töltőáramban külön mérési periódusok is vannak, amelyik cella feltöltődött azt, kizárja a körből. (A FET-es kapcsolók mellett itt még egy leleményes diódás trükk is befigyel.)

    A töltőáramot egy impulzusüzemű áramgenerátor adja, mely természetéből adódóan stabil áramot tol, függetlenül a soros cellák számától. Az áramgenerátor kapcsolóüzemű megoldása minimális disszipációt, vagyis energiatakarékos módot biztosít. A töltőt ellátó tápegységnek sem kell 4x-es áramot leadnia, hanem csak a szimpla áramot.

    Pl. láttam ilyen 4 körös töltőt a neten, melynél a tápáram alapján kitűnt, hogy bár 4 csatornásként reklámozott, mégsem igényel négyszeres tápáramot.

    Viszont az Ansmann PhotoCam III töltőt gyakorlatilag is szétkaptam, lerajzoltam, majd azt vettem észre, hogy ebben egy olyan processzor van, mely két töltőkör független ellátását úgy oldja meg, hogy azok sorba kapcsolódnak, méghozzá minden jel szerint alapból 2 db 1,2 Voltos akkut kezel, de egy feszültségosztóval a gyártó 2 x 2,4 Voltra állította be. Tehát ez egy olyan 2 csatornás töltő, amely csak kettesével tud cellákat tölteni.

    A képen a vonalak is jól szemléltetik a belső sorbakötést, az valóban úgy is van. Látható, onnan nem lehet kihagyni cellákat, megszakadna a kör. Továbbá még ez a 2-2 kör is egymással sorba kapcsolódik, proci érzékeli, hogy van-e betéve akku, FET-es kapcsoló szükség szerint kiiktatja / beiktatja a bal vagy jobb felét.

    Itt jött a trükk, a kritikus feszültségosztó alsó tagjánál egyszerűen átvágtam a rézfóliát, a proci innen kezdve 2 x 1,2 Voltos üzemmódban dolgozik, méghozzá azt a kettőt egymástól teljesen függetlenül kezeli, ahogy illik. Emiatt persze 1-1 slotot rövidre is kellett zárni.

    Végeredményben átkapcsolóval kétféle üzemmódban is tudom használni, ezzel töltök egy 2,4 voltos akkus csavarhúzot is (külön kivezetett csatlakozással megoldva).

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz philoxenia #808 üzenetére

    Ki van az találva, sőt amint látom, először 2007. okt. 3.-án adtam elő a témát HWSW fórumon, de ez azóta is pont úgy működik, ahogy elő van írva neki. :)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bogiboy #815 üzenetére

    Hogy egy akku fotózásra ajánlott, az inkább parasztvakítás esete, nem az a lényeg. Minőség, egyik jobb széria, másik rosszabb stb.

    Varta akkuról olvastam rossz véleményeket, persze az sem mérvadó. Vagy amikor a nézelődöm a MediaMarktban, felfigyelek egy nyugdíjas házaspárra, nézegetik nagyban a tölthető "elemeket". Láthatóan az idős hölgyön a nadrág, az úr megadóan hallgatja a szakmai kioktatást: Ilyet nem veszünk, a múltkori sem ért semmit! Mutat rá a Varta akkuk sokaságára, ellentmondást nem tűrő hangon. :)

    Szóval ilyen is van.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz belluska #853 üzenetére

    Fotósoktól már megkaptad a kellő kiosztást, kiderült az is, hogy az IPC töltőknek a Conrad csak egyik forgalmazója. Más néven (BC900 stb.) Európában és Amerikában is beszerezhető, meg még ki tudja hol.

    Nem csak itt, hanem számos, a témával foglalkozó hazai és külföldi fórumon "nyalnak be" a forgalmazóknak és rajtuk keresztül voltaképpen a Voltcraft német műszergyártó cégnek, ahol előállítják. A cég termékpalettáján egyébként olyan komoly, nagyértékű precíziós műszerek is szerepelnek, melyek között az IPC (Intelligent Power Charger) szinte játékszer, melléktermék, amit valamelyik mérnök csak úgy hobbiból összerakott. Viszont eléggé "ütősre" sikeredett melléktermék. (Részletkérdés, ha Kínában vagy akárhol is gyártatják, attól még nem kínai színvonalú.)

    Én mondjuk túl sokat nem fotózok, de "független szakértőként" talán vehetem a bátorságot, hogy véleményt mondjak egy akkutöltőről. TV-video (stb.) szervizt üzemeltetek, elektronikában eléggé otthon vagyok, nem csak javítás, hanem építés, kisebb tervezések szinjén is, meg nem is tegnap kezdtem a szakmát.

    Itt egyszerűen például arról van szó, a technika mai állása simán megadja a lehetőséget, hogy ilyen háztartási eszközzel ma már mindenki meggyőződhet, mennyi villamosenergiát képes tárolni egy akkucellája. Ezáltal figyelemmel követhető az "egészségi" állapot, kellemetlen meglepetések kerülhetők el.

    A termék zsenialitása, hogy még profi igényeket is kielégít, noha nem drága, sőt ára még meg is térülhet, amikor kevesebbet kell költeni akkubeszerzésre.

    Aki nem él ezzel a lehetőséggel, az kb. olyan, mintha fekete-fehér tévét nézegetne még manapság is, noha van színes is. (Nem mondom, hogy a legjobb hasonlat, most ez jutott eszembe.)

    Értem, én hogy neked jól bevált eddig más fapados töltő, de ha rászoknál egy ilyenre és átlátnád az előnyeit (amit most jobban nem részletezek, sokszor leírták, -tuk, lassan már nekem is unalmas) később olyan lenne visszatérni a régihez, mint beülni egy Trabantba. Közlekedni persze azzal is lehet, csak...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Vamp #881 üzenetére

    Úgylátom, félreértések vannak itt. Egy akkucella kapacitása azt a villamosenergia-mennyiséget jelenti, amennyit tárolni képes. Ugyanaz a fizikai fogalom (munka), mint a villanyóra által mért kWh. A villamos munka Wh és Ah mértékegységei egymásba át is számolhatók, nem véletlenül:

    http://www.camerahacker.com/Definitions/Battery_Capacity_Conversion.shtml

    A veszteségek miatt persze kevesebb energiamennyiséget lehet kivenni, mint amennyit beraktunk. A kivehető energia mennyisége abból állapítható meg, hogy egy adott terhelésen mennyi teljesítményt, mennyi ideig képes leadni egy energiaforrrás. A teljesítmény az áram és feszültség szorzata, tehát a kapacitás méréshez mindössze áramot, feszültséget és időt kellene mérni. De akkunál máris itt a kellemetlenség: folyamatosan csökken a feszültség a mérési idő alatt, tehát ezzel együtt csökken az áram is.

    Processzorral ez áthidalható, valószínűleg így sem gond neki kikalkulálni a munkavégzést. De ha áramgenerátoros jellegű a kisütést végző műterhelés, még egyszerűbbé válhat a dolog. Ha ugyanis egy akkut áramgenerátoros fogyasztóval terhelünk (ezt egyszerű, félvezetős áramkörként lehet elképzelni, gyakorlatilag nevezhetjük áramstabilizátornak), utána már csak azt kell figyelni, mennyi idő alatt éri el az általunk meghatározott minimális feszültséget.

    Ha pl. 2 Ampert lenyomott 1 órán keresztül, akkor értelemszerűen elfűtött a terhelésünkön 2 Ah-t vagyis 2000 mAh-t. Közben folyamatosan csökken a feszültség, tehát nem mindegy az sem, hogy engem mondjuk 1 Voltig érdekel a kivehető energia, vagy egészen 0,9 voltig szeretném a cellát kihasználni.

    A betöltött energiamennyiség számítása szintén áram és idő szorzatából lehetséges, ezek a töltők egyébként áramgenerátoros megoldással, vagyis stabil áramú töltéssel működnek. De nem DC, hanem impulzusüzemű, energiatakarékos módon.

    Az Ansmann töltőd valószínűleg rákapcsol a cellára egy kellő terhelést, majd megméri, mennyire esik le ilyenkor a kapocsfeszültség, és abból kalkulál. A kezelési utasításában kissé keverednek a kapacitás és a töltöttségi állapot fogalmai, ez nyilván két külön dolog.

    http://www.ansmann.nl/estore/download/Energy4.pdf

    Nem rossz töltő egyébként, gyakorlatban jól használhatónak tűnik, de azért nem mindegy, hogy az IPC-nél áramot is variálhatok, a tárolóképesség is számszerűen lejön.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #909 üzenetére

    De miből tudod, hogy tényleg kisüt? (Vagy "akar-e" egyáltalán kisütni egy töltött cellát?)

    http://www.ansmann.nl/estore/download/Energy4.pdf
    -----------------------------------
    LED kijelzők:

    A LED pirosan és zölden váltakozva villog: „Refreshing” - frissítő üzemmód
    A LED folyamatosan, piros színnel világít: „Charging” - töltési folyamat
    A LED folyamatosan, zöld színnel világít: „Ready” - az akku feltöltése befejeződött / impulzus csepptöltés folyik
    A LED pirosan villog: „Error” - hibás akku jelzése
    ------------------------------------------

    A frissítő programról nem tudjuk pontosan, mit csinál és hogyan. A mai eszközök birtokában és fejlesztői fantáziával sokminden megoldható, ma már másképp is meg lehet közelíteni a dolgokat. Amikor berakunk egy töltött akkut, valószínűleg (a PhotoCam III-hoz hasonlóan), egy tesztperiódus játszódik le először, a kijelzés erről nem feltétlenül tájékoztat, vagy mutathat átmenetileg/látszólag Refresh-t is.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Szoles #910 üzenetére

    200 mA töltőáramtól szerintem nem tud káros mértékben felmelegedni egy akku, főleg ha AA méret. De az AAA sem.

    Mivel a hőleadó képességet a fizikai méretek, a felület nagysága, minősége, környezet stb. határozza meg, nem pedig az akku fajtája. A disszipálandó hőmennyiség pedig a kapocsfeszültség és a töltőáram szorzatával arányos (kapocsfeszültség kb. azonos a Ni-MH akkuval).

    Szerintem fogod érezni, hogy nem érzel melegedést :) úgyhogy gondolom, lehet tolni neki, mivel az akkutöltés kérdéseiben sokmindennek kulcsa/lényege a hőmérséklet.

    A fegyverzetek árambírása ilyen alacsony szinten nem kérdés, a Ni-Cd akkuk amúgy is nagyobb csúcsáramok elviselésére alkalmasak, mint a Ni-MH, ezért is használják őket kéziszerszámokban például.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #915 üzenetére

    Ha Te is ezt a fórumot olvasod, akkor legalább nekem nem magyarázod el, mit lehet csinálni egy akkuval.

    Nagyon nem mindegy, hogyan írták meg azt a programot, amit a mikrokontrollerbe égettek. Mikor és miért dönt úgy, hogy ő most kisüt, vagy nem süt, vagy tölt?

    Egy terhelési teszt, feszültség és belső ellenállás alapján hibátlannak, teljesen feltöltöttnek minősített cellát miért sütne ki egy intelligens töltő? Nem sok értelme.

    Tesztperiódusokat lehet még beiktatni töltés és kisütés közben is. Lehet, elektronika téren másnak odáig terjed a fantáziája, hogy akkuba áram ki vagy be, meg még a hasát is lehet simogatni, én azért ezzel nem így vagyok.

    Ha lenne ilyen töltőm, nyilván nem beszélnék a levegőbe, inkább meggyőződnék a működéséról műszeres úton, oszcilloszkóppal, meg ami kell ilyenkor, ahogy tettem a PhotoCam III esetében is. Már ott is elég érdekes dolgok derültek ki a boncolás során.

    Noha javítok azért ennél összetettebb dolgokat (szórakoztatóelektronika, TV) még egy kis akkutöltő is tud újat mutatni, ahogy folyamatosan fejlődnek a dolgok.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Vamp #925 üzenetére

    Periodikus kisütés, töltés, most nem akarom magam fényezni, de amikor azt írtam szó szerint: a "frissítő programról nem tudjuk pontosan, mit csinál és hogyan" volt ilyen gondolatom is. Az előzőleg leírt működési infók alapján valahogy lehetett sejteni, egy lehetőségként.

    De mintha olvastam volna régebben autóakksival kapcsolatban is hasonló regenerálási eljárásról.

    Van benne fantázia, mintha megpróbálná "helyrepofozni, rángatni, cibálni". Komolytalanul fogalmazok, de az akkumlátorok elég sajátos terület, nem olyan egyértelműen kiszámítható, mint egy áramkör működése stb.

    Nyilván ki van találva, tesztelve, majd a felhasználók tapasztalata fogja elárulni, hogy hosszabb távon mennyire válik be.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #923 üzenetére

    Nem értem, hogy jön ez ide, nem az IPC-ről volt szó. Igazából azt sem értem, miért magyarázgatod ismét, hogy egy áram egy dróton legfeljebb két irányba tud folyni? Beszélt itt valaki harmadik irányról?

    Inkább arról volt szó, az Energy 4 láthatóan más koncepció.

    Persze egyébként értem én, mi a problémád, de láthatóan hiába írom, hogy én legalább egy processzorvezérelt Ansmann töltőt alaposan kiveséztem, megismertem a működését belülről és utána esetleg másképp látom a dolgokat, vagy talán túl bonyolultan fogalmaztam?

    Ha beleteszel egy feltöltött akkut akkor mutatja a kisütést majd tölt de rövid időn belül leáll ez bizonyítja hogy nem sütött ki előbb és az akku tele van.Ez nem vicc.

    Naná, hogy nem vicc. De mit is bizonyít? Talán, hogy a mérnök munkája pont úgy működik, ahogy eltervezte. Igazából azt sem értem, mélyebb ismeretek és vizsgálatok nélkül hogyan lehet ilyen magabiztosan bírálni valamit, persze van ez így, nem szokatlan az életben... szomszéd néni, Magdi anyus stb...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #940 üzenetére

    A 928-ban ezt kérdezték ha nem vetted volna észre.

    Nekem úgy tűnik, képtelen vagy korrekt módon követni egy topik fonalát, meg egyre csak hajtogatod a magadét, mint egy gép, ilyen szinten értelmetlen a "szakmai" kommunikáció.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz belluska #963 üzenetére

    Vagy nekem van Ansmann 2600-as, szintén HR jelzéssel.

    Ha jól megnézzük, a SANYO által használt típusjelölések, mely feltehetően az aljába ütött betűkkel is rokon / azonos:

    http://us.sanyo.com/batteries/specs.cfm

    CR, ML, NBL: Lithium
    UF: Li-ion
    UR: Li-ion csomag
    UPF: Li-Polymer
    CP, KR, RC, N: Ni-Cd
    HF, HR: Ni-MH

    eneloop szintén HR:

    http://www.eneloop.info/products_hu.html

    "Természetesen" hamisítvány esetében akármit be lehet ütni, úgyhogy csak eredeti Sony, eredeti Uniross stb-nél lehet mérvadó a két betű.

    Esetleg a beütés barkács jellegűnek tűnő kivitele szintén árulkodó lehet, összehasonlítva egy eredetivel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Szoles #962 üzenetére

    Vakuhoz kedvelik egyesek a Ni-Cd-t, már amelyiknél nem tiltja a gyártó.

    Utóbbin először én is meglepődtem, majd elméletben arra jutottam, hogy ezekben a vakukban, a konditöltő DC/DC átalakító primer körének méretezésénél valószínűleg bekalkulálták a Ni-MH cellák nagyobb belső ellenállását. Vagyis kimondottan ahhoz van méretezve.

    Ebből adódóan, ezeknél Ni-CD akku behelyezése esetén a tervezettnél nagyobb áram léphet fel, amely károsodást okozhat.

    Viszont, amelyik vakunál nincs tiltva a Ni-CD, a kisebb belső ellenállás előnyei jelentkezhetnek: gyorsabb vakutöltés, esetleg több villantás(?).

    Az Index fórumon volt régebben egy figura, eléggé vágta a témát, valami bevizsgáló helyen dolgozott, baromi drága labortöltőt használt, amihez képest az IPC csak gyermekjáték. (Mindamellett az IPC-t ő is ajánlotta, másoknak.)

    Felfedezett pár 800 mAh-s Uniross Ni-Cd akkut, amivel állítása szerint többet tudott fotózni, mint nagyobb kapacitású Ni-MH társaival. Már nem emlékszem, vakuzásról milyen arányban szólt a dolog, de a vakut is emlegette.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Szoles #967 üzenetére

    Persze a Ni-Cd bűneként tartják számon a nagyobb környezetkárosító hatást, de az ipari felhasználásból egyelőre nem tudott kiszorulni. Jobban tűri a nagy kisütő áramokat, legyen rövid csúcs, vagy tartós áram. Kéziszerszámokban a DC motorok igen nagy indulóáramokat vesznek fel, a kis belső ellenállás is sokat számít. De nem csak elektromotoros működtetéshez, hanem egyéb ipari célokra is jobban bevált a Ni-Cd.

    Ezek még csak a lényegesebb tulajdonságok, Internetes leírásokban hozzáértők hosszasan képesek részletezni, melyik miért és hogyan, fizika, kémia, elektrolit, meg kristályosodás, meg hőmérséklet, meg stb.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ISZOLE #1012 üzenetére

    ...a vakuk gyakorlatilag rövidre zárják az áramforrást...

    Rövidzáron gyakorlatilag 0 Volt mérhető, 0 Voltról viszont nem működne semmi. A vaku tárolókondijának feltöltését végző DC/DC átalakító, természetéből adódóan, valóban nagy áramot vesz fel (és minél gyorsabb töltésre van tervezve, annál nagyobbat), de azért nem rövidzár.

    A töltés a gyorstöltőknél soha nem egyenáram pont azért mert azt nehezen viselné...

    -dU érzékelős töltőkben kapcsolóüzemű áramgenerátorrral oldják meg a töltést, mivel a feszültségváltozás pontos érzékeléshez stabil áram szükséges. Az áram nagyságának beállítása az impulzusok szélességének modulálásával történik. Az áramgenerátor kimenete lehet kondenzátorral simított, de kaphat az akku közvetlen impulzustöltést is, ez konstrukciófüggő. Az akku szempontjából majdnem mindegy, neki az impulzusok átlagértéke számít, csak ettől függ a töltés gyorsasága, a melegedés. Bár az impulzustöltést állítólag valamivel jobban "kedvelik" az akkuk, mint a sima DC töltőáramot, de azért az sem mindegy, milyen csúcsértékű impulzusokról beszélünk.

    A kapcsolóüzemű megoldásnak tehát nagyrészt technikai okai vannak, elektronikai realizálás és energiatakarékosság játszik szerepet. Kapcsolóüzemű áramgenerátorral megvalósított töltésnél a szabályzás gyakorlatilag veszteségmentes, míg analóg DC szabályzásnál tetemes hő keletkezne a töltőben és menne kárba, ennek disszipálása sem lenne egyszerű feladat, komoly hűtőbordákat igényelne.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #1004 üzenetére

    Nyilván egy áramgenerátor fix áramot ad, a melegedés pedig a teljesítménnyel arányos, vagyis a cellán mérhető kapocsfeszültség és töltőáram szorzatával (P=UxI).

    Nem véletlen, hogy a töltés végefelé fokozódik a melegedés, ahogy egyre nő a kapocsfeszültség. Továbbá eleinte a bevitt energia még nagyrészt tárolódik a kémiai folyamatokban és csak kisebb része alakul hővé. Végén viszont a cella már nem tud több energiát felvenni, hanem hővé alakul lényegében az összes bevitt energiamennyiség.

    A telítettség elérésekor gyorsan megemelkedő elektrolit-hőmérsékletnek lényeges szerepe van, állítólag pont emiatt esik kismértékben a kapocsfeszültség és teszi lehetővé a -dU jelenség érzékelését. Gondolom, a ventilátoros hűtés ezt nem befolyásolja mivel itt egy relatíve "hirtelen" megváltozó belső hőmérsékletről van szó, ami a hőtehetetlenség miatt nem tud rögtön átadódni a környezet felé.

    De talán nem mindegy, hogy a gyártó által méretezett hűtésről beszélünk, vagy valaki barkács hűtést alkalmaz. Ha túlhűtjük az akkut, probléma adódhat a -dU érzékeléssel, túlzottan ellaposodik a feszültséggörbe, az elektronika nem tudja helyesen észlelni a kritikus időpontot. Mivel a -dU feszültség amúgy is igen kis érték, ha túlhűtöm, még kisebb lesz.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ISZOLE #1019 üzenetére

    OK, 25 év híradástechnikai szerviztapasztalat és készüléképítés után most már ideje megköszönnöm a felvilágosítást a kisiskolás fizika témaköréből, de nem épp erről volt szó. :)

    Csupán túlzásnak véltem azt az állítást, hogy "...a vakuk gyakorlatilag rövidre zárják az áramforrást...". Akár gyakorlatilag, akár elméletileg nézzük, én ilyet nem mondanék.

    Továbbá egy fórum működésének gyakran természetes hajtómotorja, amikor valaki ellenvélemény, helyesbítés megírására érez késztetést, míg a nagy egyetértésbe akár bele is halhat egy topik, elsüllyedhet. Azt se mondhatnám, hogy offtopik került itt szóba.

    A fórumban leírt tapasztalatod (#1000) szerintem is hasznos felhasználói információ, + egy érv a gyorstöltés létjogosultsága mellett, bár nyilván nem is gyártanának ilyeneket, ha nem működne, ha annyira haszontalan lenne, mint némelyek hiszik, vagy akár tapasztalták is, esetleg rosszminőségű példányokkal.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Zola007 #1021 üzenetére

    Hiába töltődik fel a kívánt feszültségre, ha az elhasználódás miatt túlzottan megnövekedett az akku belső ellenállása, ilyenkor egy nagyáramú terhelést már nem bír meghajtani, míg a kisebb áramfelvételű szerkezetet igen, ez természetes. (Bekapcsoláskor a belső ellenállás miatt azonnal leesik a kapocsfeszültség, de a terhelés megszűnésekor emelkedik, ez gyenge akkunál "normális", sőt még jó akkunál is, csak annál kisebb mértékben.) Az sem mindegy, mekkora a minimális feszültség, amiről még működik egy adott szerkezet

    Hibás, elhasználódott cellánál a töltő nem képes detektálni, hogy mikor kellett volna befejezni a töltést, ezért csak tolja bele, míg egy ponton végül "feladja". Gondolom, ez egy programozott határérték lehet, aminél többet irreális volna beletenni egy ceruzaakkuba, hiszen úgysem tudja felvenni. A kivehető Ah energiamennyiséget kellene megnézni, az nyilván kevesebb.

    A másik két pontra részemről nem tudok mit szólni, mivel bár ajánlom mindenkinek ezt a jól kitalált töltőt, magam még mindig nem vásároltam belőle (vannak más töltőim, kisütő stb.)

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Vamp #1027 üzenetére

    Pedig egyszer már leírtam...

    Ha nagyon akarom, fizikailag egy 100-as szögre is rátölthetek bármennyi energiát (ha nem is az IPC1-gyel), legfeljebb a szög nem fogja tárolni. Rossz akkura is lehet tölteni. Az IPC közben mérhet, mint a villanyóra, ez a dolga.

    (Amint nemrég már fejtegettem, pont ugyanarról van szó: az Ah, vagy a villanyóra által mért Wh egymásba is átszámolható, villamosenergia-mennyiséget meghatározó mértékegységek, az IPC pedig ilyenkor villanyóraként funkcionál, meg persze kisütéskor is.)

    Ha egy hibás cellánál nem következik be a -dU feszültségcsökkenés, az IPC nem fogja tudni, mikor kell lekapcsolni az áramot. De ha beégettek neki az agyába gyárilag egy max. értéket, egy elvi határt, aminél tovább kár küzdeni, ott nyilván le fog állni.

    De én még egy jó akkura rá tudok tölteni akármennyi energiát, legfeljebb a felesleg hővé alakul. Ehhez még csak erőszakot sem kell tenni: simán feldugok egy kisáramú dugasztöltőt és napokig úgyhagyom. Mivel kicsi az áram, alig melegszik, kárt nem tud tenni az akkuban, még a töltött állapot elérése után sem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #1029 üzenetére

    A szemléltetés kedvéért a töltés szót használtam és a poén kedvéért a 100-as szöget említettem. Mégha nem is a legjobb példa, mivel egy szögön azért nem egyszerű teljesítményt leadni (mondjuk felizzítani), persze az is megoldható, ha nagyon akarom.

    Ha azt mondom, hogy egy 100-as izzóra rátöltök 1 kWh villamosenergiát, vagy egy vasalóra, vagy a számítógép tápegységére vagy bármire, akkor ugyan furán fogalmaztam, de azért túl nagy hülyeséget nem mondtam.

    Egy hozzáértőnek szerintem érezni kellene, hogy próbáltam részben laikus nyelven, de azért érthetően elmagyarázni valamit, vagyis ezen nem érdemes fennakadni. De ha nem lett volna világos, akkor most utólag jelzem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Zola007 #1032 üzenetére

    - Talán nem mindegy, hogy IPC-1 vagy L, vagy nem mindegyikben egyforma a program? Ha mindegyik elhasználódott, megnövekedett belső ellenállású akkunál pont ugyanott áll meg, az nem lehet véletlen, mármint csak a töltőn múlhat, nem pedig az akkucellákon.
    - A töltő nem tudhatja, milyen kapacitású akkut raktam be, ezért annak 1,4-szeresét sem tudja kiszámolni.
    - Minden ami áram által izzik, melegít, ilyen szempontból ua.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz wwenigma #1061 üzenetére

    Nem véletlenül. Szerintem ez csak valami laikus városi legenda, hogy nem "szereti" a csepptöltést. Nem igényli vagy nem bírja elviselni, két külön fogalom.

    Továbbmegyek, egyes esetekben a gyorstöltés leállása után még maradhat szabad kapacitás a cellában, amit a csepptöltés pont kielégíthet. Tehát ilyenkor még csak nem is felesleges a csepptöltés.

    Nem akarom ismételni magam, más fórumon Signal nick alatt épp tegnap (is) írtam erről: [link]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #1072 üzenetére

    Ezt az ismertetőt szeretném én látni eredeti formájában. A töltőkről épp írtam a HWSW fórumon is.

    Eneloop akkuhoz nem csak a 2 cellás MDR03 töltőt mellékelik gyárilag, mely valóban nem rendelkezik csepptöltéssel, hanem épp ugyanúgy árusítják egyszerű időzítős töltővel (a 4 cellás MQN04), valamint a 2 cellás USB töltővel, ami pedig csepptöltő funkciós gyorstöltő.

    A Varta R2U akksikhoz ugyanazt a primitív időzítős töltőt adják, mint a régebbi akkukhoz és még lehetne sorolni.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz emitter #1083 üzenetére

    A sárga tojás nem vált csepptöltésre, csak biztonsági időzítője van. A töltési időt az akku kapacitása, illetve a mellékelt táblázat alapján kell megbecsülni. Ezt befolyásolhatja a töltöttségi állapot is (vagyis ha nincs kisütve teljesen).

    Az időzítő inkább csak arravaló, hogy ha valaki bedugva felejti, mégis lekapcsoljon. Az ilyen töltők használata nem a legideálisabb, de ekkora áramon az esetleges túltöltést még épp elviselik az akkuk, a hőmérsékletetre azért nem árt odafigyelni.

    Ennek ellenére ezt a töltőt R2U és hagyományos Ni-MH akkuval egyaránt árusítják.

    Amúgy én sem vásároltam volna volna ilyet, sőt nem is használom, de akcióban kvázi ingyen volt 4 db akkuhoz, utána boncolásra került:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #1073 üzenetére

    Úgy látszik, kicsit gyorsan futottam át az angol dokumentációt, de ismét megnézve, a SANYO USB töltő a csepptöltést nem a töltés után alkalmazza, hanem kivételesen előtte.

    Mégpedig abban az esetben, mikor a berakott akku (1 vagy 2 db független töltése lehetséges) feszültsége kb. 1 Volt alatt van. Ha csepptöltéssel 20 percen belül sikerül 1 Volt felé tornászni, normál töltésre kapcsol, ha nem, hibát jelez.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mihi100D #1090 üzenetére

    Az akkuban tárolt energiamennyiséget úgy lehet megmérni, ha elhasználod, vagyis kisütöd. Továbbá lehet még mérni a betöltött energiát is, ami persze több, a veszteségek miatt. Az IPC kapacitásmérő részét gyakorlatilag egy villanyóraként lehet elképzelni, mivel szintén villamosenergia-mennyiséget mér, csak nem kWh-ban, hanem Ah-ban, melyek egyébként egymásba is átszámolható mértékegységek, lényegileg ugyanazt jelentik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BEE #1087 üzenetére

    Felirat alig kivehető, de egy HCF4060-nal van megoldva az időzítés, ami kb. 12 óra, ezt az alkatrészek szórása is befolyásolja. Szélén a kék színű kocka egy 470 nF kondi, ennek lassú kisülésén alapul az időzítés.

    Csepptöltésre én nem emlékszem, hogy lett volna, ilyen megoldású töltőknél nem is lenne ésszerű. Az időzítő elsősorban biztonsági okból van beépítve, nem azért, hogy meghatározzon egy korrekt töltési időt. A töltés ideje a behelyezett akku kapacitásától is függ, úgyhogy erre a felhasználónak kell odafigyelni, tehát szükség esetén hamarabb megszakítani a töltést.

    Ha tudna csepptölteni, a csepptöltő funkciót nem is lehetne minden akkunál kihasználni, csak annál, amelyik épp 12 óra töltést igényel. (Vagy esetleg többet és ilyenkor a csepptöltés vinné be a maradékot, ki tudja mennyi idő alatt...)

    Csepptöltőáramot kétféle módon lehetne ezeknél biztosítani: soros ellenállással, vagy impulzusáramkörrel. Utóbbi itt eleve nincs, soros ellenállások csak a normál AA és AAA töltőáram beállításához vannak. A töltőáram nincs stabilizálva sem, csak félhullámú színusz. Az áram függ attól is, hogy 2 vagy 4 cellát rakunk be, ezért van több érték feltüntetve. (Bár a képen több dióda is látszik, ennek ellenére csak félhullámú egyenirányítás jut 1-1 töltőkörbe, a Graetz-híd pedig a 4060-at táplálja.)

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz plömplöm #1093 üzenetére

    A mellékelt kartonlapon 12 óra szerepel, én ezt olvastam le a hozzászólás írásakor. Tavaly próbálgattam ezt a töltőt, annyira prontosan már nem emlékeztem. Megtévesztő a 12 óra említése, hiszen van ott egy táblázat is, amely szerint a különböző akkukat ennyi ideig kell tölteni:

    800 mAh 9 óra

    900 mAh 10 óra

    1400 mAh 7 óra

    2100 mAh 11 óra

    2700 mAh 14 óra

    Hangsúlyozom, ebben a töltőben sem hőfok, sem -dU érzékelés nincs. A töltő nem tudja, mikor kell megszakítani a töltést. Tehát a töltést a felhasználónak kell leállítani, a táblázat szerinti ajánlott időben.

    Amennyiben erről valaki elfelejtkezik, a biztonsági időzítő kb. 15 óra után kikapcsol. A zöld LED ekkor kialszik, a töltés leáll, még szép... Ha kérdezed, ezt szívesen megmondom én is, hiszen láttam.

    csepptöltésnek meg ekkora töltőáram után nagyjából semmi értelme nincs, a varta nem ma kezdte...

    Az IPC1 töltő 200 mA-es töltés után is alkalmaz csepptöltést. Hogy semmi értelme, szerintem ez egy felületes állítás. Pl. itt nem azért nincs csepptöltés, mert annyi a töltőáram, amennyi.

    Amennyiben további, szakmailag megalapozott érveket tudsz felhozni, esetleg induljunk ki abból, hogy nem nézzük a másikat hülyének, mert azt nem nagyon díjazom.

    25 éve vagyok a TV/audio/video szerviz szakmában, persze nem csak javítás szintjén, hanem főleg régebben, építettem is elektronikákat.Utóbbi 15 évben szervizvállalkozást üzemeltetek, ügyfeleim megelégedésére.

    Szóval van az embernek egy bizonyos szakmai önérzete, úgyhogy esetleg szíveskedj ezt tiszteletben tartani, nem pedig suttyó módra beszólogatni...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #1094 üzenetére

    Egészen pontosan így néz ki:

    AAA

    800 mAh 9 óra
    900 mAh 10 óra

    AA

    1400 mAh 7 óra
    2100 mAh 11 óra
    2700 mAh 14 óra

    AA cellánál nagyobb a töltőáram. Meg az is befolyásolja, hogy 2 vagy 4 db van betéve. Tehát ezek egyrészt javasolt értékek, másrészt az áram és kapacitás alapján egyénileg is kiszámolhatók töltési idők, ha valakinek úgy jobban tetszik.

    Vagy rajta lehet hagyni 15 óráig is, de elég durván felforrósodik a végefelé, nem nevezném kíméletes töltésnek.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz plömplöm #1096 üzenetére

    ...tudod, internet

    Ez komoly? Elhiheted, nem ijedek meg a keresőtől, véletlenül a netezést sem tegnap kezdtem. De ha már itt volt kéznél...

    Most akkor neked ez egy ilyen sportszerű időtöltés, hogy direkt szemétkedsz? Bántott valaki? Öreg, én nem ezért szoktam fórumozni... Ja, ez a Prohardver érzés/színvonal... Már majd elfelejtettem, hol vagyok....

    ...ezt hol látod? ez nekem új.

    Hozzáértő ezt a konstrukcióból ránézésre megmondja, de nem fogod elhinni, meg is mértem. Ampermérővel...

    ...paplannal letakarni nem ér!

    Kértem, hogy ne nézz hülyének... Miért írnám, ha nem ezt tapasztaltam? Legfeljebb az befolyásolhatta, hogy próba célra nem a legjobb akkukat raktam bele.

    ...néhány napig tart még az én memóriám is. kösz

    Az enyém nem tárol minden töltést, talán nem jegyeztem meg ezt a sokat sejtető nevet, hogy plömplöm.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz plömplöm #1096 üzenetére

    ...2Ah körüli kapacitású akksit 180mA-val nekem tök normális ötletnek tűnik...

    Kisebb kapacitású akkunál is valóban normálisnak tűnik, amikor -- példa kedvéért -- mondjuk 10 óra alatt fullra töltődik, majd szórakozásból még vagy 5 órán keresztül elfűtöm rajta a tök feleslegesen bevitt energiamennyiséget.

    Mert hát benyögtük a frankót:

    "Green LED off End of Charge", szóval nem ültesd már oda szegényt egész éjjelre, feltételezem hogyha kialszik a ződ led akkor le is veszi a töltőáramot...

    Leveszi persze, még szép, csak kicsit később. Mondjuk azt sem értem, egy ilyen primitív tojásfőzőre vagy -töltőre vagy mi, egyáltalán szót pazarolni...

    Meg még külön venni a fáradságot, megnézni a neten a "kartonlapot", ellenőrizni adatokat, keresgélni, vajon mibe is lehetne belekötni? Tényleg vicc, mintha nem is lenne fontosabb dolog, ilyen gyerekes hülyeséggekkel foglalkozni... pH szint.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz wwenigma #1099 üzenetére

    Időkapcsolóval épp nem vészes. Enélkül az a gond, hogy vagy felejtődik, vagy pont éjszakára jön ki az idő, vagy pont máshol van az ember stb. Ha nem is ehhez a töltőhöz, de más célokra párszor már bejött:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz wwenigma #1099 üzenetére

    http://logout.hu/iras/polaroid_i834_2.html

    ...az olcsóbb gépeket legfeljebb lehúzni és nem ajánlani tudják a legtöbben, de ez igaz néhány másik hardveroldal hasonszőrű fórumaira is. (Elnézést azoktól akik véleményt mondtak és nem próbáltak meg rábeszélni további "kuporgatásra"...)...

    Itt nyilván nem az áron van a hangsúly, ilyen alapon lehetne ajánlani forintban többszázezres nagyságrendű labortöltőket, melyekhez képest az IPC csak gyermekjáték. Ám az IPC mégis profi színvonalúnak mondható, ahhoz képest még olcsó is, vagyis ár/érték aránya kiváló.

    Ha egy fórumon nem ajánlok mondjuk egy töltőt, azt legjobb szakmai tudásom, sőt lelkiismeretem alapján teszem. Tehát például belegondolva, hogy esetleg mennyire lehet ártalmas a használata egy akkura nézve. Vagy más esetekben is, amikor technikai tanácsot kérnek, ilyen hülye az ember, én legalábbis nem szeretnék még látatlanban/ismeretlenül sem kárt okozni senkinek. Nyilván ezzel nem vagyok egyedül, hiszen általában mindenki így áll hozzá, inkább csak tudatlanságon, elhamarkodottságon alapuló tévedéseket lehet látni a neten.

    De nem ajánlható valami pusztán az olcsósága miatt, ha az nem tűnik korrekt megoldásnak.

    Kernel panic. :)

    Pánikról szó sincs, csupán nem tartom egy normális dolognak, hogy az ember mondjuk fórumozgat hobbiból, mert épp ráér, és akkor még piszkálódó, önérzetet sértő megjegyzéseket is el kell viselni. Én nem ezért fórumozom, ezért nem sok értelme, persze fóruma válogatja, vannak ilyen helyek, meg vannak olyan helyek...

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #1091 üzenetére

    Természetesen Ah és Wh csak egy adott feszültségű cella vagy telep esetében számolhatók át egymásba. A Wh ugyanis önmagában meghatároz egy energiamennyiséget, míg az Ah kapacitáshoz ismerni kell még a feszültséget is, ha energiamennyiséget szeretnénk belőle számítani.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Szoles #1105 üzenetére

    Köszi, ez azért téma függvénye is, nem minden kérdéshez van lövése az embernek. :)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz wwenigma #1110 üzenetére

    Ez van, mikor eléri a full telítettséget, onnan kezdve a bevitt energia gyakorlatilag teljes egészében hővé alakul. Ezen alapul a -dU érzékelés is: a gyorsan emelkedő elektrolit-hőmérséklet miatt kismértékben lecsökken a kapocsfeszültség. Gondolom, ezt a belső önkisülési áram hirtelen növekedése váltja ki. Bár az önkisülés amúgy igen kis áram, de felforrósodva valószínűleg elér egy olyan értéket, ami így nyilvánul meg.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #1214 üzenetére

    Ez egy egyszerű, stabilizálatlan töltő, teljesen természetes, hogy így működik.

    (Eleve a töltőáram stabilizálása a dU érzékelős töltőknél létkérdés, mivel dU feszültségesés pontos érzékelése csak fix áram esetén lehetséges.)

    Ilyen egyszerű töltőknél viszont van egy trafó, diódás egyenirányító, ami tolja az áramot a cellákba, ellenállásokon keresztül. Mivel semmi nincs stabilizálva, a tápellátás belső ellenállása (ami nagyrészt a trafó tulajdonságaitól függ, meg a diódáktól is) és az áramkörben elhelyezett egyéb ellenállások határozzák meg a kialakuló áramokat, amely még függ a betett cellák számától is, vagyis az összterheléstől. Sőt, a töltési idő során, ahogy emelkedik a cellafeszültség, csökken a töltőáram. Tehát ezeket az áramokat inkább csak megsaccolni lehet, annyi körülmény befolyásolja. Sőt, egy hétköznapi multiméterrel is csak saccolni lehet, mivel nem sima egyenáramról beszélünk, hanem (az egy- vagy kétutas, diódás egyenirányításból adódóan) félbevágott színuszjel látható.

    Töltés végén kikapcsoló áramkör ezeknél nem szokott lenni, esetleg időzítő.

    1 db LED betervezhető úgy az áramkörbe, hogy bárhová akkut helyezve, a LED jelezzen. Kialudni magától nem fog gondolom, ilyen olcsó megoldásoknál még egy timer sem fér bele a keretbe, tehát a felhasználónak kell megszakítani a töltést.

    Ilyen közepes nagyságrendűnek tekinthető áramnál a túltöltés általában nem végzetes, de nem is tesz jót az élettartam szempontjából, vagyis igényesebbek számára nem megfelelő.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #1218 üzenetére

    Természetesen azért nem említettem a pufferkondit, mert ilyen megoldásoknál nem szokás alkalmazni. Pusztán a töltéshez nem szükséges. Az akkunak az áram átlagértéke számít (és határozza meg a melegedést), vagy talán még jó is neki a lüktető, illetve impulzusáram.

    Akkus csavarhúzók, villanyborotva stb. készülékek töltőinél is például: trafó-dióda-ellenállás, ennyi.

    A Varta tojásformájú töltőjénél is csak az időzítőelektronika kap szűrt tápfeszt, míg maga a töltőáram szűretlen.

    Az IPC sem sima egyenárammal tölt: [link1] [link2] Meg a többi impulzustöltő. Persze itt különböző technikai okok játszanak szerepet.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #1221 üzenetére

    Kérdés, szerinted hol áll rendelkezésre az a 4 Amper? Tisztában vagy vele, milyen dugasztápot mellékelnek az IPC1-hez (V, A)?

    A többit mondjuk nem nagyon értem, mire írtad, én sem a tápellátásról beszéltem, hanem a töltésről. Különféle elektronikai, híradástechnikai készülékek tápegységeit én ezerszámra javítom (vagy néha építek is saját tervezésű áramköröket), úgyhogy elemi dolgokról inkább nem kérnék felvilágosítást.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #1224 üzenetére

    Az IPC-1-hez 3V 4A-es...

    Ezt honnan veszed, saját szemeddel láttad?

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz ottkar #1224 üzenetére

    Illetve most már én is látom, csak előzőleg valaki félrevezetett ezzel kapcsolatban (nekem meg nincs ilyen). Technikailag elképzelhető lenne más megoldás is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz philoxenia #1237 üzenetére

    Akkor nem ártana, ha közben műszerrel mérnéd a kapocsfeszültséget és 0,9-1 Volt körül abahagynád a kisütést. Csak a gyakorlatban ez sajnos úgy történik, hogy az ember úgyfelejti, az akku 0 Voltra kisül, sőt jó ideig úgy is marad, ez pedig kimondottan káros.

    Nem beszélve a zseblámpákban sorba kapcsolódó cellákról, ami azzal jár, hogy a gyengébb cella nem csak hamarabb merül le, de még át is fordul rajta a feszültség ellentétes irányba. Az "erősebb" cella ugyanis ilyenkor rátölt a gyengébbre, méghozzá fordított irányban. Ennek károsító hatását nem is kell részletezni.

    Tehát ez a módszer mindenképpen kerülendő, Vaterás "színvonal". Volt egy okostojás a Vaterán, akkukat árusított, valamint ezt a zseblámpás kisütést ajánlotta. Hogy neki milyen jól bevált. Írtam neki, még meg is köszönte a felvilágosítást. De azért utána is csak ugyanazt a szöveget fűzte az árujához...

    (Nem szeretnék offolni, de a Vatera kiborító: értelmi színvonal, helyesírási színvonal, néha oda járok röhögni, ugyanakkor hajam tépem, arcomról kaparom a bőrt, szóval baromira fárasztó is...)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Zola007 #1234 üzenetére

    ...és ne mondja nekem a sanyo gyár, hogy ha két óráig megy pluszban és belelök az IPC monjuk 35 mAh-t, attól kinyiffan az űrtechnológiás akkujuk.

    Nem is mondják, én még nem láttam erre konkrét bizonyítékot.

    Kémiai alapokat tekintve az eneloop is csak egy normál Ni-MH akku, a feleslegben bevitt energiát pont ugyanúgy alakítja hővé.

    A belső önkisülési áram hagyományos akkunál is csak mikroamper nagyságrendű, a csepptöltés pedig párszor 10 mA. Ebből következően, a csepptöltés egy hagyományos akkunál is sokszorosan túlkompenzálja az önkisülést. Az eneloop-nál is. Mi a különbség? Gyakorlatilag semmi.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák