Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • gybazsi

    senior tag

    válasz saxus #19 üzenetére

    Linux sztem az egyik legjobb oprendszer ( azért nem mondom h a legjobb, mert OSX-et még nem használtam), csak kicsit más mint a windows, és meg kell szokni. Utánna viszont sztem sokkal könnyebben használható, és sokkal stabilabb is. De ez csak az én véleményem.

    "az LFA a LegFaszább Autó rövidítése" - Bazsó Gábor (Totalcar)

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #19 üzenetére

    Spaces: hat, aki szerint n db virtualis asztal kozotti pakolgatas az megoldas, annak egeszsegere, anno linuxon is mindig kiakadtam tole
    ki mondta hogy pakolgatni kell kozottuk? en nagyon ritkan mozgatok az asztalok kozott ablakokat, pont az a lenyeg, hogy mindig tudom melyik hol van
    a kiakadas helyett meg nem lett volna egyszerubb nem hasznalni? :C :W

    attol most tekintsunk el, hogy szerintem a linux, mint desktop operacios rendszer mai napig egy vicc
    ez nagyon OFF itt, de remelem tisztaban vagy vele hogy mekkora hulyeseget mondtal :)

    En inkabb korbebastyazom magam monitorokkal, mintsem ide/oda pakologassak/valtogasak.
    gratulalok a 6 db monitorhoz ami a gepedre van kotve (en ennyi virt. asztalt hasznalok), foleg utazas kozben nyujthatsz erdekes latvanyt ahogy dolgozol rajtuk :DD

    Hja, es a dock egy helypazarlo szorny.
    igen, miutan bekapcsoltad az automatikus elrejtest, elfoglal kemeny 0, azaz NULLA pixelt, micsoda pazarlas :C
    elrejtes nelkul meg kb. feleakkorara zsugorithato, mint az XP-ben volt a talca. micsoda pazarlas :C

  • Everman

    addikt

    válasz saxus #19 üzenetére

    " Az uj talca pl. sztem nagysagrendekkel jobb, mint a dock"

    Persze, hiszen már _majdnem_ mindent tud, mint a Dock. :)

    "egyreszt mert lehet felulre is rakni"

    Ez OSX-nél nem kicsit lenne hülye megoldás, mert ott a menü, de van rá megoldás, hogy ott legyen :)

    "masreszt az elonezeti kep es tarsai hasznos funkcio."

    Ezt a dock is tudja, bocsi.

    "Hja, es a dock egy helypazarlo szorny"

    Mondod te, mikor a tálca mérete nem változtatható szabadon.

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #37 üzenetére

    Nem is hasznalom a virtual desktop jellegu megoldasokat..
    akkor meg miert kell rajta kiakadni? :F nem is latod hogy van, ha nem hasznalod...

    Linux, mint desktop: hat nezd, egy olyan rendszer, amit utolag probalnak atganyolni (X.org) a desktop igenyeknek, mintdezt barmifele egyseges konzisztens felulet nelkul* (szedett-vedett mindenfele program, ami vagy integralodik valamelyik nagyobb DE-be, vagy nem. Freedesktop kezdemenyezesekrol nem is beszelve),
    mi az hogy utolag atganyolni? :F nagyon nem vagy kepben, az X egy 25 eve (!!) kialakitott szabvany, amikor a MS meg csak a windows 1.0-nak nevezett hulladek filekezelojet fejlesztgette
    valoban nincs kobe vesett, 'ez van ezt kell szeretni' felulet. a nagyobb disztrok altalaban KDE-t vagy gnome-ot valasztanak, olyan temat hasznalva ami ugyanugy nez ki minden toolkit eseteben (pl. egy Gnome-os Ubuntun ugyanugy nez ki a GTK-s mint egy KDE-s program)

    tovabba a hangrendszer akkora egy kaosz, hogy az hihetetlen...
    ebben teljesen igazat kell hogy adjak, audio teren eleg nagy a katasztrofa (bar komoly audio alkalmazasokhoz meg mindig a Realtime Linux kernel az egyik legjobb megoldas ;) )
    az uj divat, a PulseAudio lehet hogy jo lesz idovel, de most meg nagyon f*s :(

    Nameg, ameddig nem egy termek modellben gondolkodnak, addig nehez is lesz egy osszecsiszolt rendszert osszerakni.
    nagyon remelem, hogy soha nem lesz 'egy igaz, udvozito ut' -fele megoldas a Linuxban, pont attol (is) lesz olyan jo, hogy rugalmas.

    pl. OSX-n meg tudtak oldani, h a cmd+c/v ugyanugy mukodjon egy terminalban, mint linuxon. Linuxon erre miert nem kepes senki?
    nem ertem mire gondolsz... az a baj, hogy Linuxon nem alma+c/v kombinacio a copy/paste? amugy a copy/paste talan az egyetlen dolog, ami meg hianyzik nekem OSX-bol, nagyon megszoktam Linux alatt a villamgyors 'kijelol/kozepso klikk' megoldast, a 'kijelol+CMD+C/CMD+V' baromi lassu es maceras :(

    Utazas: miert is kellene nekem folyton utaznom? Egyebkent is, ha munkarol van szo, notibol inkabb kossz nem.
    nem mondtam hogy kell, en pl. rengeteget utazom, szoval nalam ez is eros szempont, ami sokmindent befolyasol
    de mi a gondod a notebook-kal? az is ugyanugy szamitogep mint az asztali. az a baj hogy kisebb helyen elfer, vagy hogy kevesebbet fogyaszt? esetleg az, hogy viheted magaddal barhova?

    Dock: zavaroan lassit a munkaban az elrejtes. Masik, hogy nem tudom te milyen talcat neztel (Win7-st is le lehet kicsinyiteni), de nem kisebb.
    elrejteni en sem szoktam, bar olyan gyakran hasznalni sem (a virt. desktopok + expose meg a spotlight miatt szinte felesleges, a kuka meg a downloads mappa az amiket leginkabb hasznalok rajta)
    hat, a dock-ot minimum meretre huzva alig latom az ikonokat, ennel hova legyen meg kisebb? :S

    Az meg kulon vicces, hgy a dock melletti terulet gyakorlatilag kihasznalatlan pontja a kepernyonek egy teljes mereture nagyitott ablak eseten.
    miert, a windows talca uresen allo resze nem ugyanigy kihasznalatlan?

    Linux addig hasznalhato, ameddig nem kell X-t inditani rajta. Pont.
    LOL :D :D
    Pont.
    azert aruld mar el nekem, mi a franc bajod van az X-szel?

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #53 üzenetére

    Lassu, bloated, instabil, nem elegge reszponziv
    hat fene tudja, en ugy latom hogy villamgyors es tokeletesen reszponziv :)
    Linux alatt SOHA nem lattam meg olyat, hogy a rendszer terhelese miatt nem tudtam volna pl. arrebbhuzni egy ablakot - ezt windowson rengetegszer tapasztaltam...

    Feleslegesen lassit es csak plusz problemakat general.
    milyen problemakra gondolsz? az, hogy egy teljesen masik gepen meg tudom jeleniteni a serveren futo program ablakat, nekem hatalmas pozitivum :)

    hanem nagyon elesen szetvalik az X, az ablakkezelo (itt is utolag lett hozzareszelve a kompozit rendering, raadasul vannak dolgok, amiket mai napig nem tud, ami miatt lassu pl. a flash player is), es a GUI toolkit.
    igy van, szetvalik, nagyon helyesen. ez teszi lehetove a rugalmassagot, olyan ablakkezelot hasznalsz amilyet akarsz, illetve ami legjobban illik a munkastilusodhoz
    a kompozit rendering nem az ablakkezeloben van, hanem magaban az X-ben. az meg hogy 'utolag lett hozzareszelve', hat basszus, 25 eve hol letezett szerinted ilyesmi? :DDD
    a flash player meg baromira nem az ablakkezelo/X miatt lassu, hanem mert az Adobe szarik ra nagy ivben (ugyanez az oka az OSX alatti lassusagnak es instabilitasnak is, ahol alapbol nincs is X)

    desktopon en nem legozni akarok, hanem hasznalni.
    nem is kell legoznod, ugyanaz mukodik itt is, mint mas OS-eknel: telepites utan ott van egy komplett rendszer. a LEHETOSEG adott arra, hogy mast hasznalj

    Azon kivul vannak benne eleg ganysagok is nehol, pl. for ciklusban bytenkent masolas, stb.
    lehet, a kodot nem nezegettem, csinalja az akit megfizetnek, vagy baromira raer :)
    amugy ez semmit nem mond arrol, hogy mas megoldashoz kepest milyen, leven ugye nem tudod osszehasonlitani forraskod hijan...

    az, hogy nincs rendszerszintu vagolap, ami minden szoftverben egysegesen mukodne.
    mar hogyne lenne: egerrel kijelolsz, kozepso gombbal beszursz ;)
    egyebkent olyannyira van rendszerszintu vagolap, hogy kulon util is van a megjelenitesere: xclipboard

    Nem ertem, hogy egy terminal emulatornak, ami ugyanugy grafikus feluleten fut, miert kellene mashogy mukodnie, mint pl. egy OpenOffice.org.
    azert, mert mikor a microsoft nekiallt mindenfele szutykot ganyolni, a CTRL-C kombinaciora rakta a 'copy' funkciot, nagy ivben leszarva azt, hogy az mar foglalt (program megszakitasa), csak azert hogy nekik mas legyen, mint mindenhol mashol (ez egyebkent rentegeg idiotasagukban megfigyelheto, pl. a konyvtarelvalaszto '\' a '/' helyett, stb)
    mivel a teljes Unix vilag nem fog azert masik kombinaciora valtani, hogy a MS segget nyalja, a CTRL-C nyilvan nem hasznalhato terminalban masolasra, ezert van helyette a shift-tel bovitett valtozat
    a grafikus feluletu programokban meg pont a 'user-kompatibilitas' megtartasa miatt maradt a CTRL-C

    zt egyebkent legjobban az OSX-n oldottak meg, meg ott valahogy jobban be is tartjak az UI design ajanlasokat
    igen, az OSX remekul ossze van rakva, latszik hogy atgondolt, jol megtervezett a felulete, nem csak 'na ezt meg nyomjuk be oda' jellegu, ami a windowsra es Linuxra egyarant jellemzo (sajnos)

    Nezzuk munkatarssal az ugyviteli rendszert, aztan rakattintok egy legordulo menu lefele nyilara. Erre elojon egy uj ablak.
    bazzeg :DDD az ilyenekert jar jobb helyeken azonnali fejloves... (marmint nyilvan nem neked...)

    "hat, a dock-ot minimum meretre huzva alig latom az ikonokat, ennel hova legyen meg kisebb? :S"
    A mellette levo teruletre gondolok. Jo, oke, dock is szelesedik, ha tobb bazart lekicsinyitek.

    nem hulyet jatszom, de tenyleg nem ertem :B
    a Dock egy ikonsor, ami mellett nyilvan van fel nem hasznalt terulet, amig nem lepik el az ikonok
    ugyanez megvan windowson is, a kulonbseg annyi hogy ott nem a desktop hatteret latod, hanem a taskban szinet...

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #55 üzenetére

    Mar, ha van csomag.
    mostanaban azert ritka, hogy valamibol nincs, ami realis igeny, de pl. kisebb jatekoknal is szokott lenni a weboldalon csomag, a windowsos exe mellett :)

    Eljenek a Debian/Ubuntus mindent szetpatchelunk, mert az jo hozzaallas
    na igen, ez az egyik oka annak hogy ruhellem a Debian alapu rendszereket...

    fuggesegek vadaszasa NINCS, a csomagkezelo automatikusan felrak mindent ami kell."
    Vagy nem. Vagy csak szar verzioju libet. Egyebkent vicces, Slackware alatt nincs fuggosegkezeles, megis tized annyi szopas volt vele, mint a Debian derivaltakkal.

    olyat meg nem lattam, hogy nem vagy rosszul rakott volna fel fuggoseget (nem azt mondom hogy nem letezhet ilyen, de meg sosem lattam, es ha elofordul, az valoszinuleg igen rovid ido alatt javitasra kerul). 10-15 evvel ezelott ilyenek meg konnyen elofordulhattak, ma azert eleg nehezen elkepzelheto egy nepszeru disztronal
    Slackware-t meg nem kell bemutatni, a mai napig a 7 eve feltelepitett Slacki dobog az asztali gepben, imadom (szivecskes szmajli)

    Csakhat Slackware az vegkepp nem egy desktop OS, legalabbis nem annak, akinek nincs rengeteg szabadideje, hogy kedvere szabja a rendszert, mert maga a filozofiaja is az, hogy nem feltetelez semmit, hogy mire akarod hasznalni (ezert sincsenek elore osszeallitott feladatkorokre osszevallogatott csomaggyujtemeny, ld. interjuk)
    azert ma mar a Slacki is konnyebben idomithato, bar azt az aldott jo szokasukat megtartottak, hogy a (termeszetesen szoveges modu) install utan alapbol graf. felulet nelkul indul :C
    de a def. runlevelt atirva 3-rol 4-re mar alapbol KDE-vel indul, ami teljesen jo desktopra (a mar emlitett sogor+baratnoje tokeletesen elvan vele, neha olyanokat csinalnak hogy meg en is csak nezek, pedig soha nem is lattak elotte Linuxot, windowson szocializalodtak)
    milyen interju? Pat-tel? tudnal esetleg kulcsszavakat adni amire keressek?

    Windowson altalaban csomagolnak mindent az adott szoftver melle, amire a futasahoz szukseg van. Persze, valamennyivel tobb tarhelyet igenyel, azonban minden szoftver a neki szukseges libekkel rendelkezik (elmeletben, de ez fugg a fejlesztoktol is)
    ezt megteheted Linux alatt is ugyanugy, az mas kerdes hogy nem szokas

    Fuggosegkezeles az egy mestersegesen generalt problema a csomagkezelessel.
    ez eros kifejezes, en siman 'kovetkezmeny'-nek definialnam inkabb
    illetve az elobbi pontnak megfeleloen, meg lehetne csinalni hogy mindent mindenbe belegyurunk, aztan ebbol lennenek a gigabyte-os telepitok...

    Linux fejlesztok erolkodnek, hogy dedede, toljad be a kodot a kernelbe es meg mindenfele trukkos random refactoringgal meg is "konnyitik" a kernelhez valo fejlesztest (vajon az nVidia es az osszes tobbi ceg miert a "stable-api-nonsense.txt"-t kritizalja, mikor mas OS-n meg tudjak ezt oldani?), mig a gyartok is ragaszkodnak a sajat uzleti titkaikhoz. Nameg ameddig nem latjak, hogy abbol jelentos hasznuk lenne, hogy tamogatjak a linuxot, addig szarnak is ra.
    nem, a kernelfejlesztok pont azt mondjak, hogy csak akkor kerul be valami a kernelbe, ha utana az folyamatosan karban van tartva - ezert volt balhe a Google es a Microsoft kodjaival is, beleraktak aztan szartak ra...
    ha a gyartot erdekli a tema, akkor tud normalis drivert gyartani, ld. pl nVidia, ket-harom Enter lenyomasaval felrakhato, illetve ha van csomagban, meg annyi sem kell

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #65 üzenetére

    a flash player nem csak a GPU gyorsitas ota szar, mindig is az volt OSX-en es Linuxon egyarant

    Azert az UNIX es azt masolo rendszerekben is vannak tervezesi fassagok. [link]
    azert a 'lemasoljuk, de mi csakazertis kicsit mashogy csinaljuk' meg az alapelv (ti. a *-ot a shell helyettesiti be, sima szovegkent adodik tovabb a parameterlista) sajatsagos kihasznalasa nem ugyanaz a kategoria, az elobbi kb. nagykepu, hisztis hulyegyerek hozzaallas, a masodik meg az, mikor az ember hajlamos felaldozni dolgokat csak azert, hogy 'szep' maradjon a szerkezet (en is szoktam igy jarni :D)

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #69 üzenetére

    ja, ezt az interjut olvastam mikor felkerult, koszi :)

    Igazabol nem is ertem, hogy miert kellene minden szirszarnak belekerulnie a kernel forraskodjaba. Reszemrol boven jo lenne a binaris terjesztesu driver, ha mukodik, dehat egyes szoftverszabadsagharcos azt hiszi, hogy meg kell valtania a vilagot.
    szerintem nem ertelek...
    van binaris driver, mukodik is, nincs vele semmi gond (ok, kellenek hozza a kernel headerek, ami nem igazan 'szep' megoldas, de ez a legkevesebb)
    az meg egyaltalan nem baj, hogy a kernelbe kerul valami, igy legalabb garantalhato hogy mindenhol mukodni fog, nem kell azert tepni a hajadat, mert a te disztroddal szallitott kernelben nincs pl. v4l (amit persze kikapcsolni azert lehet :D)

    szerveren futo programok X-n keresztul... Hat kossz, RDP szerintem nagysagrendel hasznalhatobb megoldas,
    en szeretem, rengetegszer jott mar jol, foleg hogy Unixos serveren (AIX) dolgozva kereshettem volna RDP-t, mi a gondod vele? mukodik tokeletesen, barmilyen rendszerrol barmilyen masikra (hasznaltam mar forditva is, IRIX-on nezegetve a Linuxon futo thunderbird ablakat)
    amugy az nem csak teljes desktopon tud tovabbitani? vagy mar tud csak egy-egy alkalmazas ablakat is kulon?

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #88 üzenetére

    igy viszont nagyon ugy tunik, hogy az RDP es az X ket kulon feladatra van alapvetoen kitalalva (teljes desktop vs. alkalmazas), szoval nem kozvetlen konkurrenciaja egymasnak a ketto (arrol nem beszelve, hogy platformtol fuggoen vagy egyik vagy masik megoldas elerheto valoszinuleg)

    az FSF meg szopatja is azokat a gyartokat, akik hajlandoak munkat aldozni arra, hogy legyen - ha zart, es binaris is, de mukodo - driver linuxra. Ld. Knoppix vs nVidia driver esete.
    milyen szopatasra gondolsz? illetve mi tortent a Knoppix-szal?
    annyi remlik, hogy az nVidia licence problemak miatt nem engedi a driveret belerakni disztrokba, volt is mar ebbol balhe

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #93 üzenetére

    a 'fizetett hirdetes' nagyon rossz megfogalmazas, azt sugallja hogy azt irjak amit az istyle akar, holott errol szo sincs

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #98 üzenetére

    Ezt egy szoval nem allitottam, hogy ugyanaz lenne a funkcioja. RDP legkozelebbi X-beli megfeleloje leginkabb az XDMCP,
    tiszta sor, ertem en :)

    Aztan az FSF szekesegyhazanak GNU-s szuperkulonitmenye ugy dontott egyszer csak, hogy az addig szurkezonanak szamito (ertsd: jogilag nem tisztazott helyzetu) binaris kernelmodulok terjesztese rossz, sot ordogtol valo talalmany
    nem ugy volt, hogy az nVidia intett be, es nem engedte a terjesztest? nekem nagyon ez remlik
    az FSF-nek elvileg baromira semmi koze ahhoz, hogy en milyen disztrot rakok ossze magamnak illetve terjesztek.
    es most lehet hogy nagy hulyeseget mondok, de nem csak a GPL-es resz forrasat kell elerhetove tenni? tehat maradna az egesz Knoppix siman terjesztheto, a zart driverrel egyutt?
    (regen olvasgattam mar a GPL szoveget...)

    Ragasztokodokat LGPL alatt publikalni.
    bizony, az LGPL nagyon jo kis talalmany, ld. pl. Qt(Nokia)

    Azert ugye vagod, hogy te most egy 9 evvel ezelotti oprendszerrol beszelsz?
    persze (bar azert tegyuk hozza, hogy az utolso SP nem 9 eve jott ki XP-hez, vagyis az XP SP3 kozel sem 9 eves). nem azert kerdeztem hogy kotekedjek, hanem hogy tudjam, azert nem vettem eszre/tudtam rola mert akkor meg nem volt, mikor utoljara hasznaltam effektive windowst, vagy csak siman balf*sz voltam es nem lattam meg ami az orrom elott van :)

    [ Szerkesztve ]

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #101 üzenetére

    tekintheted hirdetesnek, de azert azzal illik tisztaban lenni, hogy ez nem az 'ennyit fizetek, ezt irjatok le' tipusu
    van azert 'fikazas' is boven a blogban, foleg az elejen, szoval nem egy Apple-dicshimnusz az egesz, kozel sem, szerintem Bog es Bocha abszolut objektiven es realisan latjak a dolgokat (amellett persze, hogy ez egy alapvetoen szubjektiv blog)

  • doc

    nagyúr

    válasz saxus #103 üzenetére

    SP2 hozott nehany ujitast az XP-be, de a Windowsokat nem szokas egy-egy patch kozott atvarialni.
    amennyire emlekszem, meg maga moonman irta valamelyik postjaban hogy az XP SP2 kvazi egy kulon OS...

    moonman:
    kimerito valasz, koszonom :R

    [ Szerkesztve ]

  • moonman

    titán

    válasz saxus #105 üzenetére

    simán elképzelhető egy olyan cikksorozat, ahol eleinte anyáznak meg fújolnak, hogy az olvasó azonosulni tudjon, aztán szépen szerelembe esnek és a végén már rá sem bírunk nézni a PC-re. nem mondom, hogy itt ez megy, mert nem is gondolom, de simán jó ötlet lenne.

Új hozzászólás Aktív témák