- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- erkxt: A Roidmi becsődölt – és senki nem szól egy szót sem?
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Essejó: MultiCooker avagy az elektromos kukta. Ötletek, tippek, tanácsok, receptek.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Kernel
nagyúr
Az Lii-500 egy példa arra, hogy a Ni-MH akkut nem -dV karakterisztikával tölti, hanem fix feszültségig, csepptöltést egyáltalán nem alkalmaz, aminek eredménye:
The charger is very good at charging LiIon, but stops a bit early on NiMH.
The fast test works fine on LiIon, but with NiMH it shows too much capacity (the full test looks more correct).A csepptöltésről korábban egy magyar weboldal és annak másolatai beégette a fejekbe, fórumokba, azt a külföldön nem is ismert állítást, miszerint eneloopnak a csepptöltés nem kell, vagy még árthat is.
A valóság ezzel szemben, hogy a csepptöltés során a Ni-MH, Ni-Cd és az ólomakku is további energiát vesz fel, tehát ami a gyorstöltés során esetleg nem sikerült, azt a csepptöltés kiegészíti.
Maga -dV karakterisztika is jobban telenyomja, mint a fix feszültségre töltés. Persze nem biztos, hogy a gyakorlatban ez túl sokat számít, de attól még így van elvileg, illetve több szakmai írás állítása szerint.
Mivel a töltés impulzusokkal történik, a töltőáram nagyságától és a cella belső ellenállásától függően az akku sarkain eltérő nagyságú AC komponens áll elő, ami a DC-szintre ráül.
Ez az AC-komponens a mérést, illetve a végérték pontos érzékelését is befolyásolhatja, ezért előfordulhat, hogy nem egyforma értéken áll meg.
Találkoztam a jelenséggel, amikor autóakkuhoz való tirisztoros töltőt egészítettem ki feszültségérzékelővel, ahol az impulzusok szintén okoztak némi bizonytalanságot, áramtól is függően. Tehát a fentieket is arra alapozom, mindamellett így látatlanban csak tipp.
-
blattida
nagyúr
Az akkuk csak akkor melegszenek, ha túl nagy a belső ellenállásuk és/vagy nagy a töltőáram. Ventilátor nélkül sem kell forrónak lennie egy jó akkunak normál töltés közben.
Az opus picike ventije amúgy nem hangos, magam is hallom, de nem zavaró. töltőt meg nem egy csöndes hálószobában kell használni, ahol ez az lenne.
A v2.2-es opus már régóta kint van, én használat közben nem találkoztam hibával -
alex89
senior tag
Felhasználói igény függő szerintem, hogy kinek mi. Tudtommal az xtar és a nitecore nem tud kisütni és tesztelni, emiatt nálam kiestek, de aki pl csak li-ion akksit tölt annak ettől függetlenül teljesen jó lehet bármelyik. A négy közül van olyan ami tud polymeres akksit tölteni, van ami tud 4.35v-ra tölteni és így tovább.. neked kell eldönteni mire van szükséged.
-
Kernel
nagyúr
BC700-zal nem tudom összehasonlítani, mert ennél 2,5 V kikapcsolási küszöb, Li-ionhoz lett kitalálva.
Az áramgenerátort sikerült úgy megoldani, hogy a szükséges feszültségtartományban biztosítja a stabil kisütőáramot, de 0,9 V-ig süllyedve már nem biztos, hogy tartani tudná. Azt már nem is mértem, mert örültem, hogy így beállt.
Előzőleg ugyanis próbáltam más megoldást, amivel már 2,5 V-on sem volt stabil, vagy túlbonyolított lett volna, amit nem akartam.
Amikor még BC700-am sem volt, Ni-MH akkuhoz egy komparátoros kisütőt építettem, de az valóban csak kisütésre szolgált. Ellenállással, ami nem biztosít stabil áramot, csak folyamatosan csökkenőt, így kapacitást nem is lehetett számolni belőle.
Egy másik -dU elven működő töltőm volt, ami értelemszerűen stabil árammal tölt, ezért ott az idő mérésével meg tudtam állapítani a bevitt töltést. Ez volt egyébként a kínai kvarcóra első produkciója valamikor. (Hogy mi mindent lehet vele időzíteni, azzal inkább nem poénkodtam a hozzászólásban, de maga a poén gondolata nekem is ott lebegett amúgy).
Egyébként a Li-ion akkuk valóban stabilabb kapacitást mutatnak, illetve többszöri próbálkozásra volt még egy kis növekedés is, újonnan vásárolt akku esetében.
Azt is észre lehetett venni, hogy ha a butább töltővel töltöm (ami a 4,2 V elérése után sem áll le, tehát folyamatosan tartja ezt a szintet), utána több kapacitás nyerhető ki, mint az egyébként korrekt töltővel, ami az előírt karakterisztikát betartva, le is áll egy idő után.
CC/CV
Constant Current / Constant Voltage
Ez való a Li-ionhoz, de vannak töltők, ami Ni-MH akkut is így tölt, ami viszont nem garantálja a teljes feltöltést. Ez egyfajta egyszerűsítése a töltőnek, vagy talán úgy is felfogható, hogy ezeknél a Ni-MH, Ni-Cd inkább csak másodlagos képesség.
-
alex89
senior tag
Ha mondjuk adott egy sokak által használt akksi pl az említett samsung ICR18650-26F aminek minden mérés és rengeteg teszt alapján 2600 +/- 30mAh körüli a kapacitása. Ha az én többszöri mérésem alapján is ez jött ki akkor az valószínűleg nem a véletlen műve és aránylag pontosnak mondható, hiszen mindenki ilyen értéket kapott más töltőkkel is.
-
Kernel
nagyúr
Maga az akku sem "pontos", illetve a kémiai sajátosságok miatt két egymás utáni kapacitásmérés is mást mutathat, főleg Ni-MH akkunál.
Előtte a töltés sem biztos, hogy egyforma telítettséget hoz létre. Utána elindul a kisütés, itt nem mindegy, hogy valaki pihenteti, vagy azonnal kisüti. Szabványos mérésnél pihentetni szokták, miután ez felel meg a természetes használatnak is általában.
Utána nem mindegy a kisütési feszültség értéke. Az áramot már korábban említettem.
Ezt én másképp oldottam meg, csak emiatt nem akartam egy Li-ion töltőt rendelni, ezért inkább összedobtam egy kapacitásmérőt.
A kisütőáramot egészen pontosan belőttem 200 mA-re, esetemben sima DC, tehát könnyen mérhető. (A gyári töltőknél PWM-alapon megy a kisütés is.)
A kisütési küszöböt egy precíziós söntstabilizátor (TL431) határozza meg 2,5 V értékben.
Az időt egy kvarcvezérelt óra méri. Bővebben itt írtam róla:
http://prohardver.hu/tema/hobby_elektronika/hsz_51307-51307.html
Csak véletlenül elírtam két dolgot: nem zöld, hanem piros LED-re érvényes a nyitófeszültség, alsó rajzon pedig BC639 helyett BC638 kell.
Természetesen, aki nem foglalkozik ilyesmivel, úgyis készen kell vásárolnia, csak az érdekesség kedvéért linkeltem.
-
kugyu21
senior tag
-
kugyu21
senior tag
"Akinek egy órája van, mindig tudja mennyi az idő. Akinek kettő az sohasem biztos benne."
Azt azért ne felejtsd el, hogy ezek nem laborműszerek, ezért az összehasonlítgatásuk nem sokat mond.
Ha az egyik mindig ugyanazt az értéket hozza, már annak is örülni kell. Nem a mAh pontosságú mérés az érdekes, hanem hogy sorbakapcsolás esetére össze tudd párosítani a hasonló kapacitású egyedeket és ne vigyék egymást mélykisütésbe egy gyengébb láncszem miatt. -
alex89
senior tag
Az én tesztjeim alapján li-ion akksit elég pontosan mér.
Van 6db 2500-as lg HE4-em ezeket 2450 és 2500 között méri.
Samsung 18650-26f 2600mAh, ezt 2605-nek mérte.
10440-es 320mAh-s, ezt pont 320-nak mérte.
900-as AAA több darab 850-870 körül
2100-as (elég régiek) 1950-2090 között mérte.
A többit nem próbáltam.
Szerintem egyébként nincs akkora jelentősége a hajszálpontos tesztnek, egy jó cella tudja azt ami rá van írva, én csak akkor mérek majd megint, ha érezhető teljesítménycsökkenést észlelek és ki akarom szűrni a gyenge/hibás cellát vagy cellákat. -
alex89
senior tag
-
alex89
senior tag
-
Kernel
nagyúr
Nem mAh, hanem mA az áram.
Az áram (A) és idő (h) szorzata az Ah, ami az elektromos töltés mértékegysége.
Nagyobb áramon kisebb kapacitás mutatkozik, ezért ha összehasonlítás a cél, akkor azonos áramon kell összehasonlítani. Vagy felhasználási cél függvényében. Vagy, ha gyors mérés a cél, akkor amiatt lehet nagy áramot választani, hogy hamarabb végezzen.
Ugyanakkor nagy áramon jobban melegszik, több feszültség esik a belső ellenálláson (ezért mutat más kapacitást), tehát ezek egyedileg mérlegelhető feltételek.
-
Kernel
nagyúr
Ennek épp az a lényege, hogy a gyorsteszt a betöltött mennyiségről szól, a normál teszt a kivett mennyiségről, vagyis azt kell mutatnia, a józan ész szerint.
Persze, a kínai eladó épp a lényeget nem írja:
FAST TEST mode, 4 channels can quickly detect the battery capacity, regardless of the lithium-ion batteries and nickel-hydrogen batteries, are working independently. Rapid detection of battery capacity process (1 discharge, 2 full) by the two step
NOR TEST mode, the battery capacity is normally detected by the three step process (1 first charged, then discharged 2 and 3 refill), the detection process of the battery capacity;
Bár nem tudom, ki írja ezeket az értelmes szövegeket, eladó vagy gyártó.
-
-
alex89
senior tag
Fast test-nél nem a kinyert kapacitást számolja hanem, hogy mennyit tölt bele. Nagy valószínűséggel az első akksi majdnem üres volt ezért azt egyből vagy minimális kisütés után már töltötte és egyúttal számolta is mennyi megy bele. A többi akksiban még lehetett valamekkora töltés, ezért azokat először kisüti (nem ír semmit csak a feszültség csökken..), majd amikor eléri a határt elkezd tölteni és akkor már azoknál is számolni fog egészen a teljes feltöltésig.
Kinyerhető kapacitást a "nor test" programmal lehet mérni, ilyenkor fullra tölti az akksikat (nem számol), majd ha ez megvan elkezd kisütni (ezt már méri), majd majd megint fullra tölti, de eközben a kijelzőn már marad a kinyert kapacitás értéke.
A Fast test mód a nimh akkuk töltési sajátosságaiból adódóan nem ad pontos értéket, li-ion esetében viszont ez is elég pontos tud lenni . Nor test-ben nekem egy 2500-as li-ion akksira 2480-90mAh körül mér, fast testben pedig 2501-et mértem legutóbb.
-
-
alex89
senior tag
Valóban nincs benne kifejezett "refresh" program, de ezt manuálisan te magad is meg tudod oldani. Ugyebár ezalatt a program alatt mondjuk az IPC-1L-nél nem történik más mint, hogy a töltés-kisütés ciklus ismétlődik addig amíg a kivehető kapacitás már nem növekszik. Ha elindítod liitokala-n a "normal test" programot (töltés-kisütés és mérés-töltés) és a mért kapacitást figyelve ezt ismételgeted akkor gyakorlatilag ugyanott vagy csak macerásabb.
-
And
veterán
"Régebben amikor még nézegettem liion töltőket igen sok kínai "csoda" volt ami nem állt le a töltéssel és ez li-ion akksinál nem túl egészséges."
Nekem is van ilyen egycellás, rugós kínai vacakom többféle lítiumionhoz, tartozékként kaptam valamihez, de az is leáll, ha készen van a töltéssel. Szerintem ez nem olyan nagy mutatvány egy Li-töltőtől és el is várható. A hozzáadott cella egy kaka a szokásos hazug kapacitásadattal, de a töltő nem tölt túl. A Li-ion cellákat egyébként maga a feszültséggenerátoros végső töltési mód is védi, hiszen az áram mindenféle egyéb beavatkozás nélkül is nullához tart, ha állandó kapocsfeszültséget tartunk rajta, de még ezt a nagyon kicsi áramot is el szokás venni a folyamat végén.
Mod.: Ja, Lii-500-asom is van, bár eddig nem használtam túl sokat.
"( ha jól emlékszem a kapacitás értékének a felével kellene töltni a li-ion-t? pl 3000-est 1,5A-val?)"
Ahogy említették, ez elég jó ökölszabály, ami a legtöbb Li-ion esetén megfelelő, egyébként a megengedett kisütőáram-tartományhoz hasonlóan erősen típusfüggő lehet. Normálisabb gyártmányok adatlapján ez szerepel, és ebben a kérdésben önmagában a méret nem sokat árul el, hiszen pl. 18650-es méretben is egy rakás típus létezik eléggé eltérő jellemzőkkel. -
alex89
senior tag
Igen a 0,5C-s töltőáram sok esetben jó kompromisszum, nem is túl "sok", de nem is túl lassú. Nekem pl van olyan 10440-es 320mAh-s cellám amit 1C-vel töltök mert nem tud kevesebbet a töltő ill. van olyan 2500-as amit a gyártó szerint akár 4A-val is tölthetnék ami több mint 1,5C.
-
And
veterán
"Azaz nem ál átt csepptöltésre és nem tölt utána ugye? Mert van néhány töltő ami túl tud így töélteni elvileg ha otthagyja az ember. ( nem szándékozom liion-t felügyelet nélkül tölteni, de így lenne biztosabb.)"
A lítiumion akkuknál nemcsak hogy nincs értelme a csepptöltésnek, hanem konkrétan nem szabad vele ilyet tenni. A Li-ion töltése akkor tekinthető késznek, amikor a végfeszültséget (a többségnél, pl. a LiCo-fajtájúaknál 4,2V) elérve és azt feszültséggenerátorként tartva az áram az eredeti indulóérték töredékére, szokásosan 10%-ára csökken. Ekkor a töltőáramot meg kell szüntetni, a töltés befejeződött. A szinten tartást (aminek hatása ekvivalens NiMH-k esetén a csepptöltéssel) Li-ionok estén nem úgy szokás megoldani, hogy egy állandó, alacsony áramot pumpálunk a cellára, hanem a teljes töltöttséget elérve a cellát békén hagyjuk, majd egy alsó határfeszültséget elérve (4,0V környékén) ismét teljes töltésre kapcsolunk, és innen a fő töltési ciklust ismételjük: végfeszültségi CC- (áramgenerátoros) mód, majd CV- (feszültséggenerátor), az áram lecsökkenéséig. Amelyik töltésvezérlő támogatja a szinten tartást, az Li-ion esetén ilyen módon végzi. Természetesen ennek a folyamatnak a ciklusideje cellától és egyéb körülményektől függ, de meglehetősen sokáig tarthat. -
alex89
senior tag
Én nem tapasztaltam, hogy túltöltene bármit is. Eleinte figyelgettem, de most már simán otthagyom éjszakára is ha egy helységben vagyok vele. 4x1A-val tud tölteni, de ez elég jó értéknek számít, csak az említett opus tud többet nála, de ha jól emlékszem ott is úgy van, hogy a 2A-t csak 2 slot használata esetén tudja. Egyébként annyival jobb még az opus, hogy van benne aktív hűtés és tud 4.35V-ra is tölteni.
A két kisebb liitokala-nál szerintem ár-érték arányban jobb az 500-as. Nem mélyültem el leírásokban,de a 260-as szerintem nem tud nimh-t csak a 300-as. Két töltőáram választható 500/1000mA, tudnak kisütni és közben kivett kapacitást mérni. Van még pár hasonló töltő pl nitecore, xtar egyes típusai.szerk.: én alin vettem innen [link]. Figyelni kell mert van többféle verzió is, ami olcsóbb ahhoz nincs tápegység, a drágábbakhoz pedig jellemzően autós töltő is van.
-
Kernel
nagyúr
Elképzelhető, ez még az a régifajta konstrukció, ami nem processzoros, nem -dU érzékelő, hanem csak abszolút feszültséget mér, egy gyárilag meghatározott szinten kapcsol ki.
Erre utalhat a 4 db szintjelző LED is.
Nem biztos, hogy pont 1,5V, az lehet csak egy feltüntetett névleges érték. A kikapcsolási értéket ilyenkor úgy méretezik, hogy egy ilyen méretű Ni-Cd akku 150 mA áramon átlagosan mennyi végfeszültséget ér el. Ni-Cd akku kevésbé igényes a töltés szempontjából, így annak megfelelt ez a kezdetlegesebb módszer is.
Ni-MH akku belsőellenállása valamivel nagyobb, mint a Ni-Cd, ezért ha ilyen módon töltenénk, elvileg kicsit feljebb kellene menni a feszültséggel. Tehát ez valószínűleg alultölti a Ni-MH akkut.
De meg kell figyelni a töltés idejét, kiszámolni, hogy mennyit töltött bele, abból is lehet következtetéseket levonni. Eleve kiderülhet, hogy ha nem csak időzítős (mondjuk 15 óráig tölt, akármit teszünk bele), hanem mér is valamit.
-
And
veterán
Elviekben jó lenne NiMH-hoz is (hisz a töltési módszerük ugyanaz), de azért van vele egy-két gond. Az egyik a töltőáram, ami csupán 150 mA, ez a mai >2Ah-s NiMH-k mezőnyéhez édeskevés, a C/10 értéket sem éri el. A másik a fix töltési idő, ami 4 vagy 8 óra, ez pedig az említett töltőárammal párosítva annyit jelent, hogy egyszerűen nem képes teletölteni egy mai, nagyobb kapacitású NiMH-t. Egyszerűen régi, sokkal kisebb kapacitású NiCd-khez találták ki, kissé elavult mára.
-
kaliber
aktív tag
Ez egy picivel újabb, de gyakorlatilag ugyanaz Soshine SC-C5
Most nézem ez kisütést nem tud.
-
Kernel
nagyúr
Ez 16 óra körül szokott lekapcsolni, és tulajdonképpen kompromisszumokkal ez is felhasználható, amikor pont olyan töltőáramra van szükség, amit tud. Gondolok itt a C/10-es töltésre, ahol az sem gond, hogy sorosan tölt.
Csak én is szeretem lehetőleg teljesen kisütni akkukat, ami ezzel nyilván nem megy.
-
Kernel
nagyúr
Külföldi weboldalon láttam egyszer, soros portra csatlakozó, házilag épített A/D konverter (amivel gyakorlatilag mérni lehet a feszültséget), programot is csináltak hozzá, ami grafikonon ábrázolta a töltést, kisütést, kiszámolta még a kapacitást is. Ezt csak az érdekesség kedvéért. Régen láttam, akkoriban kacérkodtam is a gondolattal, de már azt sem tudom, hogy hol, és milyen név alatt.
-
And
veterán
1.) Akármilyen (ohmos) terhelés segítségével, amellyel c/10 környéki kisütőárammal terheled a cellát. Persze valamivel nagyobb is lehet az áram, úgy rövidebb ideig tart, és bizonyos határig nem okoz túlságosan nagy mérési hibát. Ennek a módszernek az a hátránya - mivel az akku feszültsége a folyamat közben csökken -, hogy a kisütőáram nem lesz állandó, úgy pedig elég nehéz töltésmennyiséget / kapacitást számolni. Bizonyos időközönként mérni kell az áramot, és az eltelt idővel szépen felszorozni, ezzel szépen összeintegrálod a töltésmennyiségeket. Ezt addig csinálod, amíg a cella feszültsége a kisütött állapotot (kb. 2,75..2,8V) el nem éri. Iszonyatos macera, az ellenségemnek se kívánnám
.
2.) Az előzőhöz hasonló, de konstans áramú terhelést adó kapcsolással (a töltőkhöz hasonlóan), így az áram a folyamat során végig állandó marad. Itt csak a kisütés végéig eltelt időt kell mérni az akku feszültségfigyelése mellett. -
kugyu21
senior tag
OFF
Ennek ellenére felcsígáztátok az érdeklődésemet, szét fogok nyitni egy ilyet és belenézek.Dluinet
Nem tudom, az unprotect mit jelent és hogy ilyen fajtájúak is vannak-e nekik, de én őket
http://kal-bau.addel.hu/detailproduct.php?productid=498002 ajánlanám. Már többször is onnan vettem Eneloop-ot (a környezetemben már mindenkit átállítottam arra), a legolcsóbbak és megbizhatóak (legalábbis Eneloop-ban). Kérdezz rájuk.
ON -
PHM
addikt
Ugyanaz, mint a 4000 mAh-ás "SONY" ceruzaakkuk.
Vagy az 1500 mAh-ás Bluebaby AAA akkuk.
(Ez utóbbiból vettem kettőt tesztelés céljából. 250-300 mAh volt a kapacitásuk.
Ami viszont roppant érdekes, hogy 3-4 hónap pihentetés után is
még bennük volt a töltés zöme. Igaz, ez valószínűleg csak véletlen.)
De ékes példa volt még anno a "400 W PMPO" autórádiók kora.
Bennük egy TDA 2002-es 10W/2 ohmos mono végfokkal...
Sajnos ezeket a kamu adatokat még ma is sokan bekajálják. -
And
veterán
A kisütés funkciónak eredendően nem kapacitásmérés a célja, de igazad van, megoldhatták volna, nagyon apró módosítás kellett volna a szoftveren. A kisütés időpontját megjegyezve persze ki is számítható a kapacitás.
"A kb-t úgy értem, hogy nem biztos hogy teljesen hiteles"
Ezek az egyszerű töltők mérnek ugyan, de elsődlegesen mégsem 'műszerek'. Ráadásul - ahogy BEE kolléga is említette - a kapacitás értéke eléggé áramfüggő, különösen igaz ez egy elöregedett, megnövekedett belső ellenállású példányra. Úgyhogy az IPC 'mérési' eredményei elfogadhatóak, csak éppen a helyükön kell kezelni azokat. Sokszor megrágott téma, hogy hiába mér a töltő egy akkun pl. 2400 mAh-t (konkrét adat, 250mA-es kisütőáram mellett), a 2 Ah-s jófajta akku által nyújtott üzemidőnek csak a töredékét tudja vele a gép, pedig mindkét kapacitásérték valós, adott terhelőáram és adott kisütési végfeszültség mellett. Az egyszerű zseblámpák pedig hajlamosak elég nagy áramot kivenni az akkuból, így aztán nem csoda, ha egy nem a topon lévő akkunak ez megterhelő, és gyorsan leejti a feszültségét.
Mod: mellesleg azt is észre lehet venni, hogy a jobb minőségű akkuk kapacitása sokkal kevésbé szór az egyes mérések között (lásd a korábbi eneloop és Tronic LSD teszteket), és ez nem csak egy-egy példányra igaz, hanem az azonos körülmények között kezelt pakk minden egyes darabjára. -
And
veterán
Pont azért olyan népszerű az IPC-1L, mert a 10e forint alatti mezőnyben talán a legjobb ár/érték aránnyal rendelkezik. Ha a MAHA C-9000 ára négyjegyű lenne, akkor nyilván az lenne a 'szinte egyeduralkodó'. Nem valami nagy varázslat ám ez
.
#5145: Nincs azzal gond, ha a jó portékának hírét keltik. Csak közben vigyázni kell arra, hogy ettől még nem lesz automatikusan rosszabb (pláne nem az árcédulájukból egyenes arányossággal kikövetkeztetett módon rosszabb) az, ami alatta van. -
Gregman
tag
Köszi!
Én "kütyümániás" vagyok kissé és szeretem látni, hogy mit állítgatok stb.
Most beruháznék (remélem hosszabb távra) egy jó töltőbe, az IPC-1 jónak tűnik (mindössze az említett béna gombok nem tetszenek).
Kíváncsi lennék mások véleményére a Charge Manager 420-ról, csak drágább de nem jobb vagy újabb és megéri a + 4e-et. -
Ezt így jól csinálom, vagy érdemes így csinálni?
Régi, leromlott állapotú, nagy belső ellenállású akksiknál szükséges ez a frissítés.Ezek már hibás akksik?
Elhasználódtak már, csak távirányítóban és más nagyon kis teljesítményű eszközökben érdemes használni az ilyeneket.Ha egyszer veszel Eneloop aksikat, aminek iszonyat kicsi a belső ellenállása, azokkal már nem érdemes így szórakozni, mert nem is fogod ezeket a kisütés, töltési idő különbségekkel találkozni.
-
And
veterán
"Ebből következtethetek?"
Nem. Sokadszorra is: a kapacitás, töltöttségi szint és a normál (névlegeshez közeli) nyugalmi vagy üresjárási feszültség között Ni-xx technológiájú akkuknál nincs egyértelmű kapcsolat. Az teljesen normális, hogy szinten tartás (csepptöltés) nélkül, a töltőből eltávolított akkuk töltöttsége az első néhány napban az átlagos önkisülési sebességhez képest viszonylag gyorsan csökken. Ez még LSD NiMH-típusokra is igaz. De ennek a kezdeti önkisülésnek a mértéke a cella feszültségének csökkenéséből (ami szintén természetes) nem állapítható meg. A kettő között nincs egyértelmű összefüggés, éppen ezért az sem nagyon állapítható meg, hogy ez a feszültségcsökkenés mekkora töltésveszteséggel párosul. Fogadjuk el: a NiMH-cellán annak feltöltése és 'pihentetése' után a névlegeshez közeli érték lesz mérhető (nyilván némi szórással), ha pedig terheljük is egy rövid ideig (azaz egy kevés töltésmennyiséget kisütünk belőle), akkor nagyon hamar beáll a névleges 1,2V közelébe. Innentől kezdve - míg a cella teljesen le nem merül 1V közelébe - csak a nyugalmi feszültséget vizsgálva az életben nem mondjuk meg, hogy abban a cellában mennyi töltésmennyiség maradt, milyen általános állapotban van, el van-e öregedve, mekkora a belső ellenállása, vagy hogy milyen gyors az önkisülése. -
And
veterán
És #5075: ezzel az 1,25V-os lemerülési feszültséggel részemről nagyon nem értek egyet. Ez nem így van: a gyártók kerek 1V-os alsó feszültséghatárig definiálják a cella kapacitását, és igen nagy baj lenne, ha 1,25V-os celláról már 'nem üzemelne semmi'. Egy 1,2V-os névleges feszültségű akkumulátorról nehogy már kijelentsük, hogy 1,25V-nál merültnek tekinthető, szép is volna
.
"Azt honnan tudja egy töltő, hogy hány mAh-s egy akksi?"
Egyszerű méréssel nem fogja tudni, csak ha feltölti majd kisüti, és közben töltésmennyiséget (azaz állandó áramot generál és az alsó kisütési határig eltelt időt) mér.
A töltési végfeszültség nem határozott érték, nincs olyan, hogy például 1,45V-nál a cella töltöttnek tekinthető, mivel ez az érték erősen a körülmények függvénye. A feszültség jelleggörbéje, azon található nevezetes pontok számítanak. Ezekre a kérdésekre a közelmúltban különben rengeteg részletes válasz született. -
Az AA akksiknál mi számít nagyon lemerült-nek? 1,25V
Meddig kell tölteni őket? 1,46-1,5V
2 akksira kiírta hogy rossz, azok már nagyon le voltak merülve majdnem nullára? Kiírta, hogy rossz vagy nem jelzet rá semmit?Évek óta nem használt Energizer-t (2300mAh)-t pedig pár perc alatt töltöttnek mutat. Refres
-
-
Mania
senior tag
Automatikusan.Ma én is beruháztam egy ilyenre 2 csomag AA akkuval egyetemben.Volt 2db Energizer akkum amiket nem tudtam a gyári töltővel már feltölteni.Nos ez sem tudta elsőre,de harmadik berakásra életet lehelt mindkettőbe és feltöltötte őket szépen.
Ennyi pénzért szerintem jó vétel. -
Kernel
nagyúr
Csak úgy kezeli, ha sorosan kötöd:
Ni-MH/NiCd cells: 1~15
vagy:
Li-ion/Poly cells: 1~6Li-ion/Poly cellákat képes balanszírozni, ehhez valók a tűs csatlakozók a töltő oldalán, a modellezők által használatos telepek csatlakoztatásához. Ezáltal a soros cellák összekötési pontjait is kezeli a töltő, így képes kiegyenlíteni őket.
7 tűs csatlakozó: 6 cellás telep
6 tűs csatlakozó: 5 cellás telep...és így tovább. A 3 tűs csatlakozóhoz lehet 1 vagy 2 soros cellát kötni.
Ni-MH/NiCd telepekhez viszont összesen a két banánhüvely áll rendelkezésre, ahol a soros cellákat csak egyben kezeli a töltő. Ezek lehetnek gyárilag készült telepek is, vagy ha vásárolsz egy elemtartót (zsebrádiók stb. pótalkatrészeként kapható), abba belerakhatsz több ceruzaakkut, utána a töltő tartozékát képező krokodilcsipesszel tudsz rá csatlakozni.
Nem mintha valaha is találkoztam volna ilyen szerkezettel, de ezek logikai alapon is kitalálható dolgok, már aki elektronikában járatos.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Geforce GTX 1050, 1050 Ti, 1060, 1650, 1660 - GT 1030 - Low profile is (LP)
- Bomba ár! Dell Latitude E7250 - i5-5GEN I 8GB I 256SSD I 12,5" HD I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Dell Latitude 7320 - i5-11GEN I 8GB I 512SSD I HDMI I 13,3" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- Xiaomi 11T Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! HP EliteBook Folio 1040 G1 - i5-G4 I 8GB I 256GB SSD I 14" HD+ I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged