- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Xiaomi Smart Band 10 - a hetedik napon megpihen
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Yettel topik
- iPhone topik
- Samsung Galaxy A54 - türelemjáték
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Amazfit Active 2 NFC - jó kör
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
-
-
Ez már kezd egyszerűsödni. Én egyszer kipróbáltam, de még ennél is egyszerűbb volt, viszont az aggályaim továbbra is megmaradnak. Ugyanannál a rendszernél OK a dolog, de egy belakott /home egy újabb verziónál már okozhat meglepetéseket.
(#106) attila9988 Petya nem annyira női név!
-
attila9988
őstag
Igazán nevezhették volna "petya" -nak... Poén lett volna...
-
-
-
-
-
Attól függ kinek, aki csinálta már, vagy aki még nem hallott róla soha!
Hol írnak erről megbízhatóan? Favágó módszerrel meg tudnám oldani, de inkább nem, ha nem muszáj.
Amúgy meg én örülök, hogy lehet a Mint-et is frissíteni e módon, mert pár verzióval ezelőttig nem lehetett.
-
ViZion
félisten
sőt, anyám gépén -lustasági okokból- csak a progik frissülnek, valamennyit a kernel is, de külön dist-upgrade nem volt. Majd egyszer.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Dr.FantastiK #93 üzenetére
Külön /home az viszonylag ritka, meg az is, hogy egy Linux disztrónak problémát okozzon a rendszerfrissítés. A rolling disztrók havi szinten megteszik ezt és működnek faszán.
Az én szememben az újrarakás nélküli frissítési képesség egy népdisztróval szemben is fennáll, sőt.
-
Rimuru
veterán
válasz
Dr.FantastiK #93 üzenetére
Miert kene friss telepitessel kinlodni? Egy OS-tol elvarnam hogy rendesen lehessen frissiteni, ne kelljen X indonkent telepitessel foglalkozni.
-
válasz
Dr.FantastiK #93 üzenetére
Kínlódunk? Néhány gombnyomás az egész....no meg amúgy sem evidens mindenkinek a
/home
. -
Nincs mit, de ez nem off, hanem egyszerűen qrvára nem idevaló, de már a Kezdőben amúgy is kérdezted, így aztán ez már okafogyott!
Egyébként meg az ottani kérdésedre ez is egy válasz: miért nem próbálod ki a Mint 18.2 KDE-t? Szerintem simán kezeli a monitorodat és minden egyebet, mert a Mint-ek már csak ilyenek!
*********************************************************************************
Viszont nem könnyen, de rátaláltam a
18.1-ről 18.2-re frissítést bemutató videó
-ra a Linux Mind csatorna videátora alkotta! Ez tutira ide illik!Linux Mint 18.1 frissítése 18.2-re
*********************************************************************************
Minap szó volt az XFCE frissíthetőségéről is! Reggel találtam egy Mint XFCE 18.1-et és annál is megjelenik a Frissítéskezelőben a 18.2-re frissítési sor!
-
Szerintem itt a Kezdő Linuxosok topikjában kéne indítanod ezzel a konszenzuskereső kérdéseddel, vagy a Linuxos off topikban.
Ez itt ahogy nézem, kifejezetten a Linux Mint disztrótól szól, annak is a 18.2 verziójáról.
Csak súgok neked, ott ne így indítsd a kérdésed - neten úgy láttam....
-
nuke7
veterán
megvan, a kde neon egész jól kezeli a 2560*1080-as monitorom...
mi a konszenzus a neon-ról? neten úgy láttam ez a legjobbnak ítélt KDE distro..? -
ha be kell kapcsolni a funkciókat, akkor nem nekem való
huha, akkor az ezelőtti Chakrában hogy kerülted el telepítéskor a folyamatos kapcsolók kiválasztását?
Szóval elhiheted, van némi ismeretségem arrafelé is, független attól, hogy idehaza Chakrázok.
Ne szórakozz már, én nagyrészt már be tudom lőni, ki mihez ért a régi motorosok közül! Nem ment át, hogy csak baromkodok?
-
Volt már Mint idehaza, és a Debian leszármazott disztrókat se nagyon kell bemutatnod. Tudom, a nagymamának..... (nekünk 10 évig volt már idehaza autómata mosógép, mikor rákényszerültem, azt se tudtam, hogyan kell bekapcsolni, gondolom így lehetsz most te is Mint-tel)
Nem akartam én bemutatni, csak annyira feltételes módban mondtad, hogy lehet, hogy az is tudja ezt a funkciót! Szép lassan ismerkedj csak meg vele, nem szégyen az, ha nem értesz hozzá!
Direkt írtam funkciót most még egyszer, hátha erre írod a fapadosságot, mert a képen ugye csak látvány van, mert nincsenek bekapcsolva funkciók nagyon a Nemoban.
nuke7
Félig jól mondja a Kapitány, az Ubuntu Téma összefoglalójában benne van a Grafikus driverek frissítése fejezetnél a leírás a PPA használatáról.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az egy külső tároló, benne friss grafikai csomagokkal ami igen jól jön, ha pl. játszol vagy valami driveres probléma van amiért frissíteni kellene. Az Ubuntu és azt hiszem a Mint téma összefoglalója is tartalmazza a mit és a hogyant.
ubyegon2: ha be kell kapcsolni a funkciókat, akkor nem nekem való. Nekem legyen minden ott.
Egyébként anno komplett Mesa-t fordítottam Mint alá forrásból, hogy meglegyen a 25FPS a laptopomon Minecraftban. Szóval elhiheted, van némi ismeretségem arrafelé is, független attól, hogy idehaza Chakrázok. -
Lehet a Cinnamon alatt is van ilyesmi, de azt még nem nagyon próbáltam.
Ezt tényleg egy Mint-es írás alatt akartad elsütni?
Egyszer már felmerült ez a dolog, lehet, hogy a KDE-sek fapadosnak gondolják a Cinnamont? Ha már Mint-et használsz melóban, jó lenne megismerkedned vele! Ha valami nem tiszta, csak szólj, nem mint ha én ismerném, de mindent meg lehet találni, ha az ember akarja!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Rendes Linuxot...
Na majd ha kicsit unatkozom, akkor megnézem virtualbox alatt a Mint verziókat. A KDE-t pl. azért szeretem nagyon, mert a Dolphin fájlkezelőben ha nyomok F3-at nyílik dupla ablak, majd ha nyomok F4-et, akkor nyílik terminál is a dolphinban, ami követi azt, amit egérrel nyomkodok benne. Ez nagy királyság, baromira megkönnyíti a munkát.
Lehet a Cinnamon alatt is van ilyesmi, de azt még nem nagyon próbáltam.
-
hallador
addikt
válasz
#41133696 #21 üzenetére
Várj már, miért írna OpenSuSe-ról, Mandrake már 2008-ban is szűk szavúan nyilatkozott bármiről is a Mandriva ami valamennyire az Open source megfelelője is 2010-ig volt valamennyire, de a mai verzió amit a Mandrivából forkoltak Mageia néven fut.
Szóval Magyarországon az OpenSuSe sem annyira elterjedt, ami még ha már Linuxról beszélgetünk asztali vonalon a Fedora lehetne talán, ha mindenképpen Red Hat vonalon akarunk mozogni.
Az Ubuntu variánsok, Mint variánsok, valamint a Fedora elterjedtebbek az is biztos.
De visszatérve az eredeti gondolatmenetre milyen alapon követelnéd ki, hogy bárki bármit is csak azért írjon bárkinek, hogy a másik az jól érezze magát, ingyen és bérmentve (Ugyan Magyarországon hozzászoktak, hogy sok mindent ingyen (akarnának, ami amúgy nincs ingyen, csak a 40 év szocializmus nagy úr), ugye a szocializmus hagyatéka, na de a fiataloknál is az nagy szégyen, de nem a fiatalokra, ha nem a szülőkre, nagyszülőkre, így a magyar társdalomra is rossz hatással van, mert aki találkozik a való világgal, belecsöppen a valóvilágba meglepetések érhetik, a másik rossz hatása, hogy a magyar emberek egy része nem akar megosztani semmit, mert van annyira buta, hogy nem fogja fel, hogyha megoszt mással is infót, attól fejlődik a társadalom, nem attól ha csak bután harácsol, akár infót is, az sem véletlen ha valódi segítség kell, azt nem magyar oldalon találod meg a 95 %-ban. Persze ilyen ember a legtöbb helyen él, csak valahogy Otthon sokkal magasabb az arány ).
Miért nem írsz te?
Én sok Linux disztrót kipróbálok negyed-fél évente ahogyan kijönnek az újabb Linuxok váltok rá, csak szakmai kíváncsiságból is, az OpenSuSe-t pont kerülöm az éles gépeimen, bár évente egy alkalommal felteszem, mert annyira nem jön be a túlzott egyedisége. De Debian, Mint , Ubuntu, Fedora és variánsaik bármikor jöhetnek.
Virtuális gépbe viszont Bármikor telepítek, csak próbaképpen Mageia, OpenSuSe, Fedora, Mint, Debian, Ubuntu, Red Hat, SuSe variánsokat, mert érdekel. Az jó dolog, hogyha valaki ír valamit, de nagy eséllyel nem magyarok írnak megoldásokat nem magyar oldalakon, így nem is nagyon várom el, hogy legyenek ilyen megoldások.
Ha azonban már valaki ír egy ilyet, önként és dalolva, akkor azt elolvasom és nem kezdek el követelőzni így magyarosan, hogy hallod a többivel mi van? Milyen alapon?
Annyira hiányzik, akkor hajrá, lehet sokan megköszönnék, ha Te is írnál ilyet.
-
KAMI911
senior tag
válasz
King Unique #65 üzenetére
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
ViZion és ubyegon2:
Khm, még jó, hogy ma jutott időm benézni ide, mert nagyon elkanászodtok!Igen, a Chakra nagykövet titulus stimmel.
Ott sem értek egyet mindennel, de alapjában szeretem és az egyik tesztelőjük is vagyok.
A Manjaro-t meg egy ideig használtam korábban, nem volt rossz és baromi gyors is volt, de belefutottam pár hibába, amit a nem eléggé tesztelt csomagok okoztak, mert full rolling disztró. Semmi komoly nem volt, jeleztem a hibákat és javították is gyorsan. Viszont Chakrára váltva ilyesmi problémák nem voltak, az nem full rolling.De hogy meglepjelek titeket, Augusztusban munkahelyet váltok mint hw fejlesztőmérnök és az új munkahelyen Linuxos gépem lesz (végre
), amin valszeg Mint lesz, természetesen KDE-vel. A beágyazott programozáshoz stb. Debian, vagy Debian leszármazott disztrót célszerű használni és a fejlesztő kollégák is Minttel nyomják.
-
válasz
tibcsi0407 #68 üzenetére
Így már érthető! Egyébként a Mint-nek szerintem szuper az XFCE változata, már amit próbáltam eddig. 18.2 még mindnél várakozik, bár a Cinnamonnál és Mate-nál már letelt talán a kötelező egy hónap várakozás...
(#67) ViZion
Kapsz te ezért a kapitánytól! Ő a Chakra magyarországi nagykövete! Manjarot hírből sem ismeri.
-
ViZion
félisten
válasz
Dr.FantastiK #54 üzenetére
Te talán Pirk kapitány nagykövete vagy? Ő a hivatalos Manjaro istencsászár erre felé
. Maradjunk annyiban, ha szereted a KDE-t, akkor lehet, h jó. A KDE nem szeret engem, viszont én gyűlölöm... szal. Manjaro nekem kuka, akkor is, ha a jövő évi csomagok már ma benne vannak
Látom már van más DE is... nem baj, nem kell.Gyors segítség, h kinek melyik disztró a megfelelő:
-
válasz
tibcsi0407 #64 üzenetére
Ja értem, sajna először a két fő DE jelenik meg, utána a külsősök, ezért van pár hét csúszás a hivatalos frissíthetőségnél. Bocsi, ezt majd elfelejtettem!
Amúgy kicsit úgy vagyok vele, mint az Ubuntusok, ha csak Ubuntut írnak, akkor azt a default DE-vel értjük, persze nem igazi az analógia, de a Mint-nél mégiscsak a Cinnamon a default.
Én legalábbis tuti erre asszociáltam.
-
King Unique
titán
Ha egy köztes, de újabb LTS verzióban alapból frissülnek bizonyos összetevők, akkor az lenne a logikus, ha ez az arra történő upgrade után is ugyanúgy megtörténne és nem utólag kellene faragni.
(#57) growler:
Volt a desktopon kisalkalmazás, de előfordult összeomlás anélkül is. Ellenben pl. a MATE esetében (eddig) nem tapasztaltam ilyet, tehát vsz a Cinnamon kiadáshoz (is) köthető. De tudom, az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is.(#58) tibcsi0407:
Tudom, hogy lehet elvileg másképpen is frissíteni, csak most kíváncsi voltam, hogy a korábbiakhoz képest változott-e valami. De ezek szerint nem...(#54) Dr.FantastiK:
Korábban használtam KDE-vel Legacy módban telepítve. Egy ideig jól működött, de aztán elkezdett fura dolgokat művelni, így végül ignoráltam. Viszont lehet majd teszek vele még egy próbát. Bár most minden UEFI-ben van telepítve, a Manjaro-hoz viszont ki kell kapcsolni a Secure Boot funkciót, mert nincsen digitális aláírása. Ellenben pl. az Ubuntu, Mint, Fedora és társainak van.Köszönöm a válaszokat!
-
válasz
tibcsi0407 #58 üzenetére
https://logout.hu/tema/linux_mint/hsz_7863-7863.html#msg7863
Így is próbáltad?
Sokan panaszkodnak hasonló okokból, mint te is, de nehezen tudom elképzelni, hogy ez nem egységesen működik! Frissíteni kell a Frissítéskezelőt, ilyen is van....
-
Azért, mert KAMI911 még él! Mint tudjuk, a jó pap is hóttig tanul!
Már te is a Mint háza táján kekeckedsz?
(#57) growler
Azért még bármelyik nem minden ízében friss Mint is 1000x jobb, mint a 9 hónapos Ubuntu verziók, de ha valakinek az kell. Ahogy valaki írta is itt, a Padoka féle PPA-k Mint-en is tökéletesen működnek és én bármelyik kernelt teszem fel, mindig működik minden. Pedig nincs is VGA-m csak egy AMD APU-m.
-
A szokásos tanulságos lefolyás ismét! Komolyan annyira nagy gond lenne, hogy ha valakinek nem tetszik a Mint vagy a Linux disztrók úgy összességében, az nem ide ontaná, hanem visszahúzna a Wines topikokba!?
Eszembe nem jutna csak azért olvasgatni Wines írásokat, hogy utána belekössek a cikkíróba meg magába az írás tárgyába is, mert én nem szeretem!
Elolvasod, ha akarod, de ha nem értesz hozzá vagy nem tetszik, akkor nem tetszik, ennyi, a kutyát nem érdekli!
Ha szűk rétegnek ír a szerző, akkor szűk rétegnek ír, joga van hozzá és sokan kedveljük az írásait! Mi ezzel a probléma? Van, aki csak magának irkál itt a lapcsaládnál, meg elég sok olyan is, aki csak a kötekedés, negatív kritika miatt irkál mindenhová!
Jó lenne, ha csak az szólna hozzá, aki érdekel is a téma! Köszönöm a hozzászólási lehetőséget!
-
tibcsi0407
félisten
válasz
King Unique #47 üzenetére
Én SSH-n upgrade-eltem. Hozzáadtam a Sonya tárolót (
sudo sed -i 's/serena/sonya/g' /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
) ésdist-upgrade
, így elvileg lecserél mindent.
Nálam meg sem jelent valamiért a frissítéskezelőben az opció. -
growler
őstag
válasz
King Unique #47 üzenetére
"Bár azt még meggondolom, hogy marad-e a Mint, vagy esetleg valami más kerül a helyére."
Ha a köztes verziókkal újabb kernelt, mesa-t, xorg-ot szeretnél kapni, akkor tényleg inkább
az Ubuntut válaszd. A Mint-nél, ezeket legfeljebb a jövőre megjelenő 19-ben kapod meg.
A Cinnamon összeomlik meg hibaüzenetet dobál, ebben ludas lehet a géped hardware-
összetétele is.
Frissítés után, nálam még soha nem omlott össze - a legelső indításnál dobott olyan
hibaüzenetet, hogy valamelyik kisalkalmazást nem tudja indítani.
A panelon lévő System Monitor volt a hunyó - eltávolítottam - tettem a helyére másikat
- azóta "csed" van. -
KAMI911
senior tag
Nem tudom nálad mi a görgcs (van)! Leírtam, hogy a fent említettekből kb. hasonló mennyiségű doksi van. Ha az elveket akarod megérteni, akkor ott a szerver doksi. Ráadásul szerverekről is mondtad, gondoltam ezért ilyen doksikat hiányoltál:
"Az sem utolsó szempont, hogy RHEL szerverekkel dolgozok, amiket majd cserélni fognak pár éven belül, de nem Ubuntu Server-re, hanem SLES-re."
Kliensre ezek a doksik
Sőt van még Mint-re is, magyarul - amiben olyan dolgok is vannak, hogy például a CIB Bank klienst hogyan érdemes futtatni, vagy a Radeon kártyák extra beállításainak elvégzése.
Szóval nekem mindegy melyiket használjátokSőt nekem az is mindegy, hogy melyik dokumentációból dolgozom, alapvetően éléggé hasonlóak a rendszerek, mert az építőkockák azonosak. Nekem a legjobban a Linux Mint jött be, mert egyből olyan ahogy használnám a gépet. Az Arch doksija tényleg nagyon jó.
-
KAMI911
senior tag
válasz
King Unique #47 üzenetére
LTS LTS LTS
HWE alapján frissülnek egyes részek (X, Mesa), de alapvetően a legújabbat akarod, akkor arra ott a Padoka , Xorg edgers, stb. PPA. Így elég csak azokat a részeket frissítened, amiből tényleg a legújabbat akarod. Ha mindenből, akkor tényleg nem a Mint a legjobb, mert annyi PPA-t bekötni nincs sok értelme -
Dr.FantastiK
őstag
válasz
King Unique #47 üzenetére
pont ezek miatt feny!evekkel jobb a Manjaro,
mert abba mindig megkapod a Legfrisebbet Mindenbol, es Mukodik 1000 % !
-
-
fornettisuti
veterán
Lehetett volna Petya is.😎
-
hunluki
senior tag
Egyéni ízlés kérdése ki milyen disztrót preferál, szerintem pont hogy te vagy aki görcsösen ragaszkodik.
Ha úgy érzed hogy xy disztró doksija jobb akkor hajrá, használd egészséggel. Mint mentségére legyen hogy kvázi egy az egyben ubuntu, az ubuntu fórumokon pedig segítőkész emberek segítenek bármikor, nálunk még a magyar nyelvű fórum is egészen pörgős. Én személy szerint ubuntun találtam meg a legkényelmesebben a megoldást bármire kezdőként az elején, deb csomag jóformán mindenből van, rpm-ről ezt nem feltétlenül lehet elmondani. Oké tudom forrás meg forgatás persze, de akkor már nagyon eltávolodtunk a kezdő témakörtől.
Amúgy akad desktopra is hivatalos dokumentáció, nem csak szerverre, de szerintem ezt neked se lett volna hatalmas kihívás előásni.
-
cami][us
senior tag
Az LFS nem disztro. Pont a mintcast-on próbálkoznak vele, érdemes meghallgatni. Tanulni, a slackware-en tanultam a legtöbbet, de ha nagyon fordítgatni akar valaki, akkor gentoo, stage 1 telepítéssel megkapja a magáét.
#20
A MATE nem tisztán Mint-es fejlesztés. A Cinnamon-nak is támogatnia kell a wayland-et, vagy legalábbis támogatni fogja nem sokára.
-
King Unique
titán
"A Frissítéskezelőt is több helyen fejlesztették."
Akkor talán majd a 18.2
—►
18.3 upgrade fullosan frissít mindent...
Most a 18.1-nél a frissítéskezelőben ezen opciót választva ugyan lement rendben az upgrade 18.2-re, de a kernel, mesa, xorg stb. jellemzően nem frissült... Ugyanez volt pl. a 17.x-nél is. Ráadásul most indításkor a Cinnamon is állandóan hibaüzenetet dobál, illetve már a 18.1-nél is többször összeomlott. Valamint utóbbinál SSD-n (!) olykor több percre beakadt a bootolás.Na mindegy, vsz reinstall lesz ebből. Bár azt még meggondolom, hogy marad-e a Mint, vagy esetleg valami más kerül a helyére.
-
KAMI911
senior tag
válasz
#41133696 #42 üzenetére
Amíg a Linux megfelel az otthoni felhasználók nagy részének, szerintem addig igenis alternatíva. Sokan használják otthon, sokaknak elegendő. Az hogy nem olyan népszerű, az más kérdés. Nem ismerik az emberek, s elkezdeni sem olyan egyszerű, mert mást szoktak meg. Az OpenSource pedig véleményem szerint fontos, az emberiség tudásmegosztása, a WikiPedia-szerű mindenki számára elérhető közösségi mozgalom. Az ebből származó programok pedig közkincsek, olyanok amelyekhez bárki hozzájárulhat, használhatja. Állami és nemzetgazdasági szinten óriási megtakarítások érhetők el vele, ráadásul mivel a működése ismert, sok minden tanulható is belőlük. Ha megnézed, számos helyen ott az opensource és nagyon sikeres. Igen, ott ahol a megszokás a legnagyobb úr, ott nehezebben terjeszkedik. Ez szerintem teljesen természetes, emberi dolog - de pont ezért kell a szélesebb közönséggel megismertetni az előnyeit, használatát, áttérés módjait.
-
KAMI911
senior tag
Nem teljesen értem a doksival kapcsolatos dolgokat. A man oldalak lényegében megegyeznek, hisz azt az adott csomag adja. A Suse és Redhat dokumentációja tényleg jó, de simán használható az Ubuntu dokumentációja: https://help.ubuntu.com/lts/serverguide/index.html
Ráadásul ha nem találsz valamit Ubuntu alatt, akkor van segítség pont a fent említett doksikból. Az alkalmazások ugyanazok, max a konfig helye. Én nem látok ilyen éles különbségeket, és pont a CentOS, Fedora, SUSE, Ubuntu és Mint között. Napi szinten Ubuntu-t és CentOS-eket, RedHat, Oracle EL forog a kezeim között, és szerintem távolról nézve nincsenek olyan nagy különbsége. Ha mondjuk Ansible role-t akarok írni, akkor azért előjönnek a finom különbségek. De még így is azt mondom, hogy aki látott már Ubuntut, nagyon hamar beletanul egy CentOS-be is. A Mint meg a Fedora, szerveren nem játszik, oda úgy sem a latestgreatest kell, hanem Ubuntu LTS vagy CentOS. -
King Unique
titán
válasz
#41133696 #42 üzenetére
Mindenki arról ír cikket, készít videót stb., ami érdekli és amivel szeret foglalkozni. Önkéntes alapon meg pláne! Ha szépen megkérnék, vagy inkább jól megfizetnék érte, akkor lehet írna másról is. De ennyi erővel te is készíthetnél videókat más OS-ekről, vagy nem?
(#43) pengwin:
Ezt egyébként tök felesleges ragozni! Nem feltétlen kellett volna itt leírnia azt amit, de a használati adatok amúgy mellette szólnak, ami nem tudsz megcáfolni. Egyébként akkor már inkább dual-boot, az az igazi. -
pengwin
addikt
"miért tanulságosabb egy Fedora, mint egy Mint"
Dokumentáció és az online elérhető segítség profizmusa.
Ubuntu és Tsai a kezdőket célozzák, szerintem ez a fórumokon is meglátszik, van praktikus segítség, de inkább a "csináld meg és jó lesz"-stílusú, nem pedig az "ezt csináld, mert így működik"-fajta.
Az Ubuntu, Mint dokumentációja meg egyszerűen nem létező egy CentOS, Fedora, openSUSE doc-jához képest.
Az sem utolsó szempont, hogy RHEL szerverekkel dolgozok, amiket majd cserélni fognak pár éven belül, de nem Ubuntu Server-re, hanem SLES-re.(#42) GoodSpeed
Nem értek egyet!
Tessék csak tolni az OpenSource cuccokat!
Ne keverjük már össze a "nem alternatívát" az egy ötéves kisfiú szintjén lévő "fúúúúj, nem akarom"-mal!
Az otthoni felhasználók 90%-át tökéletesen kiszolgálná a linux, sokkal problémamentesebben, mint a Windows-os gépük.
Mert mi kell az emberek nagy részének?
Chrome vagy Firefox, Skype, képnézegető, Spotify, VLC, valami zenelejátszó, esetleg pasziánsz vagy aknakereső és szökőévente egyszer office és pdf... ez mind van linuxon.
Cserébe a sok tudatlan biztonságban használhatná amit akar, ingyenesen, legálisan.
Az emberek nagy része sose jut el a rendszernek ara a részére, ahol észrevehetné, ogy nem egy Windows-t használ. -
#41133696
törölt tag
Nekem nem az a gond, hogy írsz, sőt egyáltalán nem érint, csak megjegyeztem, hogy a Linux Mint használata Magyarországon (is) csak egy szűk réteget érint. Anno én rengeteget írtam Chrome-ról is, Te pedig csak Firefox-szal foglalkozol. Ez sem gond, csak ez az OpenSource erőltetés, inkább csak erőlködés, van egy eléggé szűk kis közösség, amelyik mindenáron már évtizedes múlttal a háta mögött sem képes belátni, hogy OS fronton sosem lesz az otthoni felhasználók széleskörének alternatíva. Valóban nem foglalkozom már cikkek írásával, helyette más munkám van, meg tolom a videónaplózást.
-
KAMI911
senior tag
Ebben az esetben nem tudom miért tanulságosabb egy Fedora, mint egy Mint, vagy egy Ubuntu. Ugyanazok a toolok, ugyanazok a konfigfájlok, esetleg máshol. De a lényeg ugyanaz. Mivel én is használom a gépet, munkára, szórakozásra, ezért nekem is fontos hogy működjön a gép, és lehetőleg minél kevesebbet kelljen állítgatni. Nekem ezért tökéletes a Mint, pont olyan ahogy használni szeretném a számítógépet. Nem vitatom a Fedora is jó, de nekem nincs ilyen mindenből a legújabbat fétisem. Ha meg van valamiből, akkor azt lefordítom vagy felrakom PPA-ból, legyen ez Kernel, LibreOffice, OpenShot vagy bármi más.
-
#41133696
törölt tag
Köszi, de még előtted írtam az ITcafe-nak cikkeket, pl:
-
pengwin
addikt
Én használni akarom a számítógépemet, de nincs ellenemre, ha közben megértem a működését.
Programozni tanulok, a munkám során meg linuxos szerverekkel kell dolgoznom, szerintem nekem ezek meg az ezek kapcsán felvetődő kérdések-problémák bőven elegek is lesznek tanulás címén.
Meg LFS-ig még végig kéne járnom az Arch-Gentoo lépcsőfokokat. -
KAMI911
senior tag
Ezek a gyakorlati tapasztalataim. Egy régi gépet felesleges azzal gyengíteni, hogy megterhelőbb felületet teszel rá. Lehet, de nem biztos, hogy érdemes. Én napi munkához Linuxot használok, nagyon sokféle dologra, sok ideje használok Linuxot. Nem biztos hogy érdemes a csilivili, úgy, hogy egy Firefrox-szal, Chrome-val már öt lapot megnyitva lassú lesz a rendszer. A lényeg, hogy gyorsan működő és biztonságos rendszerek legyenek körülöttem (meg mindenkinél). XP-ket is cseréltem MATE-ra 1GB memóriával (8+ éves gép), de ott tuti nem lenne jó egy Cinnamon. Próbáltam, kevés. A 2GB-os gépeken is hamar kevés tud lenni. 4-nél szerintem a lassulást sokkal nehezebb elérni. Ezek a tapasztalataim. Persze, ha lehet minden HDD-t SSD-re cseréltetnék, amin a rendszer fut. A processzor meg legalább két magos legyen, magonként 1 vagy 2 folyamattal. Ezek a tapasztalataim.
-
KAMI911
senior tag
válasz
#41133696 #21 üzenetére
Köszi hogy szóltál! Amúgy firefoxos cikkeket is írtam. Legutóbbit múlt hónapban. Én egy önkéntes vagyok, saját szabadidőmben, saját lelkesedésemből írok témákról, amik engem érdekelnek. Szörnyű, de kihasználom az ITCafé-t, hogy az általam fontosnak tartott dolgok megjelenjenek a hasábjain. Ennél fogva azt számonkérni, hogy nem arról írok amiről Te szeretnél, azt nem tőlem kell kérned, hanem az ITCafe csapattól. De ha jól írsz, akár Te is írhatsz cikket. Nem gondolom, hogy süket fülekre találnál! Én is csak megkerestem az ITCafésokat, hogy szeretnék náluk publikálni. A cikkek egy része megjelenik a linuxmint.hu-n is vagy ilyen vagy más formában, vagy később.
-
ViZion
félisten
+1
anyukámnak vettem egy ilyen "tabletprocis" laptopot, mindenki lebeszélt róla. De neki csak netezni kell, FB játékok (nem 3D), ilyesmi. Erre a tablet kicsi, kényelmetlen, h nincs bill. Gépet nem hurcolja, asztalit erre összerakni felesleges, így lett a lapos. Mint Mate köszöni elvan, 2 mag, 4 GB ram, HDD a gépben, SSD-re sincs igény, anyukám türelmes. Nyilván nem fénysebesség, de bőven vállalható.
-
Hunmugli
aktív tag
Egy észrevétel a kommentekhez: akkor ez a linux mint rosszabb, mint a windows10? 4gb ram+ 2gb lapozófájl van beállítva a régi laptopomon, amiről ezt a hszt is írom. 2 magos proci van benne, + lassú 80gb hdd... És meg van nyitva kb 40 oldal chromeban
ne veszekedjetek, mert fáj, hogy így lassú, meg úgy szaggat.. (pedig torrent is megy rajta, és így is teljesen elviselhető. Persze nem p.rnó van megnyitva
...)
Egy a cikkhez: a második oldalon volt említve valami olyasmi, hogy "firefox szerű középső egérgomb". Ha arra gondolsz, hogy új lapon nyitja meg a linket, el kell, hogy keserítselek, a chrome is képes rá. (Áldott egy funkció.)
-
pengwin
addikt
válasz
fallenrize #24 üzenetére
Egyezzünk meg: te írsz cikket Logout-ra a Fedoráról, én meg az openSUSE Tumbleweed-ről!
Tényleg jó lenne más disztrókat is megmutatni a népnek. Én is Ubuntuval majd Minttel kezdtem a linuxozást, de a Fedora és az openSUSE sokkal többet tanított nekem, és használni is ugyanolyan jó (ha nem jobb) őket, mint egy Ubuntut.
(#30) hunluki
A Gnome 3 100%-ban konfigurálhatóó olyanná, mint a Unity.
Esetleg a Canopnical kiadhatja a Unity egyes funkcióit shell extension formájában, és akkor tényleg ugyanazt megkaphatják a felhasználók.Nem szeretem a Gnome shell-t, mert alapjáraton a retardáltság határán van (a túloldalról), de kiegészítőkkel eléggé jól használhatóvá tehető.
-
hunluki
senior tag
Az ubuntu szépen lassan kezd átmenni felhőbizniszbe mert onnan jön a lé és bár mondták hogy megtartják az asztali OS-t is, az csak másodlagos lesz, de tény hogy stabil alapot ad hogy ott van mögötte egy canonical. Bár most épp zúzós időszakukat élik, erős indentitászavar van miután elengedték a unity-t. Gnome3 szerintem nem annyira "hülyejúzer kompatibilis", kíváncsi vagyok mit csiholnak ki belőle, illetve hogy ez miképp változtatja meg a felhasználók közti elterjedtséget/elégedettséget.
Oké hogy két kattintás egy akármilyen random DE-t feltenni rá, de mezei user a defaultot fogja tolni. Meglátjuk.
-
-
PandaMonium
őstag
Az a DoodleJump képregény...
-
Dißnäëß
nagyúr
válasz
fallenrize #24 üzenetére
Nekem (és másnak) mesélhetsz róla kicsit off-ban. A Debian marad szívünk csücske, de én spec. Ubi/Mint-ről szívesen átállok másra, ha pont olyan, ahogy leírtad: lassan uncsi, annyira nem kell vele mit csinálni.
Nálam a Linux például Win10 kiváltó szoftver, esetek 90%-ában net böngészés, zenehallgatás flac-ból, filmnézés tv-n. Egyedül a Battlefield 4 (bár az még nem is annyira) és a Photoshop, ami Windows-t követel a gépen, de utóbbit megpróbálom majd emulálni. A maradék 2 játék, amit még tolok, Master of Orion (az új) és a CS : Source, Steam-esek és hála a Steam OS-nek, mennek Linuxon is. Szóval már a mostani Mint-el is közel nagyon a szent grál (k. Photoshop
) ..
Apropó, Linux alatt mennyire rohadt macera képernyőt kalibrálni ?
-
fallenrize
csendes tag
-
Dißnäëß
nagyúr
18.1 Cinnamon-on vagyok az ősrégi Fujitsu Siemens Lifebook E8310 laptopommal, dokkolóban, Core2 Duo T7500, 4G RAM és egy szörnyen csoffadt Intel GMA950-es chipste-es VGA. És teszi a dolgát. Szerintem sem kell hardcore hardver alá. Az más, hogy nem szereti a video-kat nagyon, például fullhd lejátszásra képtelen már
és a 720p-vel is akad gondja
na de ez hobbigép és most, hogy szétlöktem az asztalim, hogy eladjam, nagyon jó szolgálatot tesz
@hunluki: én is ugráltam, SuSe, Debian, aztán Debian mellett leragadva Ubuntu próba1, próba2, próba3, végül Mint és a Mint maradt is. Kiv vagyok, egy disztró összehasonlításban a szerző mit írna a Debianról és a Devuan-ról
-
hunluki
senior tag
válasz
#41133696 #21 üzenetére
Nincs ezzel semmi gond, a Mint a distrowatch szerint jelenleg a legnépszerűbb disztró és kimondottan otthoni mezei usereknek van tervezve, érthető hogy erről mennek a cikkek.
Mondjuk logouton szívesen olvasnék disztróbemutatókat kinek mi fekszik. Én ugráltam összevissza éveken át, volt itt minden: debian, (x/l/k)ubuntu, fedora, mint, suse, puppy meg még ki tudja hány nóném disztró... jelenleg a manjaro a befutó már kb 1 éve, gyanús hogy én itt értem révbe
-
#41133696
törölt tag
Bírom ezeket a Linuxos cikkeket, főleg mert a szerző kedvence a Mint. Még nem láttam tőle, egy OpenSUSE, Mandrake stb bemutatót. Ja meg az Ubuntu.
-
pengwin
addikt
Adj hozzá egy Padoka ppa-t és úgy biztos kezelni fogja!
&& (#2) Dr.FantastiK
Ragaszkodnak az LTE Ubuntuhoz, mert nagyon nincs emberük, erőforrásuk a rendszer önálló fejlsztésére, tesztelésére. Még a fő projekteknek számító Cinnamon, MATE és az Xapps is egyre komolyabb bajban vannak, mert a Mintnél nincs meg az erőforrás (és a tudás) a Wayland-re ültetésükhöz.
Rá vannak utalva a Canonical fejlesztéseire, ez van.A Cinnamont meg a MATE-t meg reméljük majd más megcsinálja nekik, mert ők belátható időn belül nem fogják tudni, viszont elég sok disztrón elérhetőek a népszerűségük miatt. Hátha akad valaki egy másik projektben aki hajlandó rá.
-
hallador
addikt
válasz
Dr.FantastiK #2 üzenetére
Szerintem ez egy nagyon ésszerű döntés vannak szoftverek, amik kifejezetten nem szeretik a 4.10 és feletti kerneleket. És sokan használják azokat. (VMware Workstation, krusader, ksnapshot, remmina stb).
Én most váltottam vissza Ubuntu 17.04 gnome-ról 18,2-re mert kompatibilisebb, mint az újabb rendszerek. Mondjuk a Fedora a legdurvább ott a legújabb csomagokat beletolják, aztán oszd be.De ha kereskedelmi szoftvereket is akarok rajta futtatni, akkor a legújabb csomagok, és kernelek nem lesznek feltétlen jók.
Hozzáteszem nincs Kaby Lake a háznál, szóval simán megy a 4.8-as kernellel is minden simán. Valamint a krusader, ksnapshot is felmegy, de csak felesen fog működni, mert itt ott nem fog úgy működni, ahogyan elvárná az ember.
Az Ubuntu, meg szépen karbantartja a csomagjait ráadásul 5 évig, A mint-es csapat részéről teljesen logikus lépés, hogy az ubuntu által használt csomagokat használja.
-
Dave™
nagyúr
Én az ugráló dolgokat kikapcsolom, ami nagyon bejön az ikonok, színek, meg úgy általában a testreszabhatóság.
Lacc: én ezt úgy oldottam volna meg, hogy modern, néhány évesnél nem régebbi processzor esetén. A felettem szólónak pedig azért nem jeleztem, mert nem bejegyzést írt róla, hanem hozzászólást. A hozzáértőket nyilván nem viszi félre ez a dolog, de egy laikus simán lesüti szomorúan a szemét, miután megnézte a laptopjának a leírását és azt találja, hogy kétmagos Intel processzor... Nem próbáltam, de szerintem simán megy a KDE 1GB rammal is, a szűz Manjaro 5-600MB-ot ha fogyaszt szerintem. Más kérdés mi értelme van 2017-ben egy gépnek 1GB rammal. Mondjuk HTPC-nek még úgy is elég ugye, a Kodi simán elfut.
-
Lacc
aktív tag
válasz
blackmoto #12 üzenetére
Firefox és Chrome akkori legfrisebb volt, mindkettőnél ugyanez volt a gond. De más DE alatt nem volt ilyen problémám, csak a Cinnamon-nál. (Ráadásul a legtöbb RAM-ot is ő ette meg.)
Dave™ de most ezen fennakadni?
Szerintem ez olyan mint a játékszoftverek esetén fennakadni, hogy de hát az van a doboz hátulján, hogy ilyen-olyan cpu/vga alatt ajánlott, azt közben majd meghal a gép a játék futása alatt, vagy röhögve kibírja. (Már 10 éve is ilyen vitákat olvastam)
Ha azt írná, hogy két magos proci kell neki, akkor lehet jönne valaki és belekötne, hogy bezzeg alig bírja a 6 magos snapdragon alatt.
De szívesen elolvasnám, hogy te ezt hogyan tudnád megfogalmazni. Én nem tudnám, van vagy 100 féle CPU, különböző architektúrával különböző teljesítménnyel.
Ez olyan, mint anno a CS:GO játék esetében a Windows alatt 100 FPS-t még az Ubuntu alatt már csak 50 FPS-t mértek (steam-en keresztül). Itt további benchmark-ok érdekes számokat lehet látni"A KDE Plasma 5.X pedig meglepően takarékos az erőforrásokkal" - egyetértek veled, de azt nem értem, hogy pont az előtted válaszolónak akkor miért nem kötötted az orra alá, hogy na-na a KDE takarékos, mi az, hogy annak minimum 2GB kell?
milangfx és te honnan vetted ezeket a számokat? "A KDE (2 GB) kivételével mindegyikhez 1 GB a minimum (2 GB recommended)." Én a KDE Plasma online doksiban nem leltem meg, hogy 2GB lenne a minimum követelmény.
-
Dave™
nagyúr
Jó, de a szerző szerint kell a négymagos processzor. A J1900 négymagos, a kétmagos i3-7100 pedig 3x gyorsabb nála. Innentől semmi értelme ennek az ajánlásnak. A KDE Plasma 5.X pedig meglepően takarékos az erőforrásokkal, nem vagyok benne biztos hogy jogos a nehézsúlyú besorolás.
-
Alveus
tag
Nekem egyetlen gondom van vele, hogy nem kínálja fel a frissítést, lehetséges, hogy amit használok szervert, arra még nem került fel? ( bocsi, 2 honapja linuxozok, ez a része még nem tiszta)
-
Dave™
nagyúr
Nem szeretnék kötözködni, de abszolút nem szükséges 4 magos processzor a megfelelő felhasználói élményhez, sőt. A lényeg annyi, hogy legyen modern, és ne a legalsó szériás ATOM sorozatból való (de igazából még azokkal is össze lehet hozni normális sebességet az említett környezetekkel).
-
cami][us
senior tag
A lightdm jó választás.
-
nuke7
veterán
válasz
Dr.FantastiK #2 üzenetére
+1
-
Dr.FantastiK
őstag
rakhattak volna bele frisseb csomagokat is, nem kene mar a regi Ubuntura tamaszkodnia !!!
-
hallador
addikt
Köszönjük a részletes bemutatót. Telepítve működik.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Búvárkodás
- Mégsem búcsúznak a DDR4-es memóriák
- Autós topik
- Székesfehérvár és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Nyaralás topik
- The Division 2 (PC, XO, PS4)
- Változó design, tekerhető lünetta: megjött a Galaxy Watch8 és a Classic
- Renault, Dacia topik
- További aktív témák...
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest