- Sony Xperia 1 V - kizárólag igényeseknek
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- iPhone topik
- Mobil flották
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Xiaomi 11 Lite 5G NE (lisa)
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Milyen okostelefont vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
Abu85
HÁZIGAZDA
válasz
VaniliásRönk #69 üzenetére
Igen, a Cisco már régóta mondja, hogy a gerinchálózatot komolyan kell fejleszteni. Ha rászabadítjuk a világra a felhőt, akkor az csúnya lesz a gerinchálózat terhelésében. Az Intel kutatása a legjobb esetben is 160 ms-os laggal számol, ami számunkra elfogadhatatlan. Azt nem látom át, hogy ezt hogyan fogják az lekövetkező években állandó 10 ms-ra csökkenteni, ami már értékelhető lenne.
-
VaniliásRönk
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #68 üzenetére
Nyilvan nem egyik naprol a masikra lenne bevezteve mindenhol egyszerre, de ennel akkor is tobb kell ahhoz, hogy egyaltalan erdemes legyen gondolkodni rajta.
Egyebkent meg nem ertem miert nem tunik fel senkinek, hogy ehhez milyen ordenare modon tulmeretezett halozat kell meg agressziv tomorites mellett is. -
VaniliásRönk
nagyúr
Nyilvan Hong Kong meg Torontora is raver, nem ez a lenyeg. Kivaltani a PC-t terminallal nem olyan luxus, mint a mobiltelefon vagy a szelessav, hanem olyan alapveto dolog, mint az elektromossag, el kell vele erned a nepessegnek gyakorlatilag a 100%-at. Egyelore a megfelelo minosegu internet 50%-nak sem elerheto, ez edeskeves.
-
rudi
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #66 üzenetére
Lesz majd ott is fejlődés egyszer, sőt abban is biztos vagyok, hogy már most vannak a "Zországnak" olyan részei, ahol bírnak felhő szintű netelérést összehozni.
-
rudi
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #64 üzenetére
Á, nem holnap lesz "Csikóstöttősön" felhő (legalábbis digitális) az tuti. Viszont szerintem ennek is kialakul majd a kultúrája és a piaci verseny, ahogy minden másban. Egy modern adatközpontban sokkal nagyobb biztonságban vannak a mezei júzer adatai, mint a notebookján, amit napi szinten üt-vág és jelszó szincs neki rajta. Gondolom a netes sávszél is fejlődik majd még egy kicsit (most kétszer olyan gyors netelérésem van itthon, mint anno az egész egyetemi kolesznak volt, pedig közepes üvegszálas csomagom van), meg alakul ez mind.
-
VaniliásRönk
nagyúr
A felhozessel minden szempontbol kiszolgaltatotta valsz. Az adataid talcan kinalod, ehhez kepest a "feszbukolas" smafu. Hardware-es probleme eseten tomegek adatai veszhetnek el egyszerre es legrosszabb esetben vegleg. Ha teljesitmenyre van szukseged, akkor is kiszolgaltatott vagy, fuggesz a halozat kapacitasatol, fuggesz a szolgaltato arkepzesetol.
Az atlagfelhasznalonak nincs szuksege extrem teljesitmenyre, horror aru hardware-re, akinek meg igen, annak azert nem eri meg fizetni a szolgaltato menedzsmentjenek karacsonyi premiumat.De nezzuk halozat oldalarol. Mar filmet nezni is necces 720p-ben is (Netflix), sot sokszor meg jatekok eseteben is problema van a jelenlegi korulmenyek kozott (100+ ping), es az a vicc, hogy nem otthon, hanem a tengerentulon. Rohejesen szuk adatforgalmi limitek vannak, mert elegtelen a halozatfejlesztes, de nem kell 20-30km-nel messzebbre mennem es mar nincs szelessav, csak 56k modem. Eszak-Amerika 2011... no comment. Hova akarnak ezek felhot?
-
leviske
veterán
Viszont az említett többségnek nehéz lesz eladni a "bérelj teljesítményt, mert valójában a 400-2000 dolláros vackod valójában nem ér semmit" szlogent.
És jó kérdés, hogy mikorra jelent majd használható alternatívát azon a területen (hordozható eszközök), ahol tényleg számottevő előnye is volna az AMD megoldásával szemben.
Plusz kérdés, ha már így belepofátlankodtam a beszélgetésetekbe: A köd nem terhelné le még jobban a netszolgáltatókat, mint a p2p, videómegosztók és úgy egy az egyben a stream szolgáltatások? Csak mert 3 éve még a YouTube volt aktuálisan az internet halála és ahhoz képest itt sokkal több adatról volna szó, sokkal nagyobb sebességigénnyel.
-
rudi
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #42 üzenetére
Nyilván, mert téged érdekel és ismered a hardvert. A többséget - igaz, ez a PH olvasótáborára éppen nem igaz - viszont nem érdekli, "mitől megy" csak használni szeretné a lehető legkisebb vesződséggel és anyagi ráfordítással. Erre a felhő jó lehet, persze bőven vannak problémaforrásai (új megoldás, új problémák).
-
erdoke
titán
Az első generációs készülékek mind Qualcomm MSM8x50-re épülnek, és senki nem emelt órajalet az alap 1 GHz-ről, mert a 65 nm-es gyártástechnológiával készült SoC túl gyorsan leszívná az akksit.
WP7 esetén a GPU sokkal fontosabb, mivel az gyorsítja a UI-t, és ebből csak egyet támogatott a 7.0. A 7.5 Mango már az Adreno 205-öt is támogatja, és ez lehetőséget ad nem csak a 8x55, hanem a 7230, tehát egy középkategóriás chip alkalmazására is. Emellett arról is pletykálnak, hogy az Adreno 220 is támogatott már, tehát nincs akadálya a 8x60-as kétmagos Scorpion bevetésének sem, és a Nokia első néhány készüléke közül az egyik már ilyen lesz (a WP7 a kezdetektől támogatja a többmagos procikat).
Ezekhez a GPU-khoz a MS a Qualcommal együtt optimalizálja a drivereket, tehát nem kell a húszféle GPU-hoz a gyártóknak meghaktókat bütykörészni. Példul a Samsung eddig legalább 5 különböző GPU-val dobott piacra androidos készüléket, amik többségéhez neki kell drivereket optimalizálni.A Nokia nem elsősorban az első hardvert csiszolgatja ilyen "sokáig", hanem a saját szolgáltatásait (Nokia Maps, Nokia Store, stb.) próbálja a rendszerbe integrálni. Abba a rendszerbe, amiből max. bétákat kapott július közepéig.
-
leviske
veterán
(#52) erdoke: A Microsoft a minimumot szabta meg a hardverkövetelményekkel, nem fixálta minden gyártónak, hogy csak 1GHz-es Qualcomm cuccokat használhatnak, ugyanazzal a grafikus gyorsítóval, ugyanolyan gagyi minőségű kamerával.
Bár egyébként Android vonalon se állítja meg se a HTC-t, se a Samsung-ot, ha ugyanazt a hardvert kell eladniuk, kicsit kicsinosított külsővel.
A Nokia sebessége meg majd eldől, hogy gyorsult-e azzal, hogy a szoftverrészleget kiadták a kezükből. Egyelőre a WP7-es N9 variáns fejlesztése ettől nem gyorsult be, pedig tuti nincs annyi munka vele, mint a MeeGo-s verzióval.
A Market Place-ért pedig elnézést, nem emlékeztem, bár tuti, hogy már találkoztam az infóval. Bár egyébként nem fair amit csinálsz. Először még az iOS ellenfele volt a WP7, utána meg az Android amúgy is kisebb alkalmazásboltját hasonlítottad Market Place-hez.
(#53) a_n_d_r_e_w: A Microsoft a mobil megoldásával kijelölt egy irányt. Sokkal valószínűbb, hogy ez a taktika fog érvényesülni desktopon is (bár így is jó pár dolog a desktopról lett átvéve).
Szóval lehet, hogy én vagyok a szűk látókörű, de én jelenleg az új Windowsban csak azt látom, hogy a WP7 lett asztali gépeken alkalmazhatóvá fejlesztve. A nagyobb szabadságot valahogy nem látom.
-
Georg17
tag
Egyet értek. Bár lehet velem van a baj, hogy én még abban a korban születtem, amikor még az is nagy dolog volt, ha valakinek tárcsázós telefonja volt. Ja és telefon vonal is volt hozzá.
Most is fizetek eleget a NET-ért, s ehhez képest el-el tűnik a szolgáltatás időnként. Nyilván akkor, amikor használná az ember. Ugyanis munka, alvás, ill. egyéb háztartási teendők mellett néha még erre is jut idő, ha működik. De ha nem, hát nem. Akkor elfoglalom magam mással. Mert a gép ott van nálam és tudom használni. Feltéve, hogy van áram.
A világon sok féle ember van, sok féle életvitellel. Pl. szeretnék okos telefont, de akárhányszor átgondolom, arra jutok, hogy pénzkidobás lenne. A régi telefonomban még a születésnapok figyelmeztető hangját is kikapcsoltam, mert ha alszok úgysem hallom, munka közben nem használhatom a telefonom, s 3 műszak miatt eleve más ritmusban élek, mint a többség.. Fölösleges tovább ragozni a témát.Úgyis a pénz diktál, s mivel a fizetőképes többségnek a mobilitás megfelel, úgyis ebbe az irányba fog tovább haladni a történet. Csak azt remélem, hogy a felhők minél később jönnek meg./OFF]
-
Cathulhu
addikt
Az maximum azt mutatja, hogy egy visszafogott, korlatozott rendszerre nincs szuksege a nepnek, ami amugy korant sem biztos.
Amint jon a w8 en pl csakis olyan tabletet fogok venni, ha pedig jonne telefonra is, akkor alom lenne, mert vegre olyan szabadsagot kapnek, amit egyik jelenlegi rendszer sem ad meg. Szoval a te nezopontod elegge eros szuklatokorusegre vall, mar bocs. -
erdoke
titán
Ki mondta, hogy könnyű dolga lesz a Microsoftnak?
Milyen készüléket adott volna ki a HTC és a Samsung ugyanarra a vasra és hiányos funkcionalitásra?
Miért maradna a Nokia eddigi fejlesztési tempója, ha azt már a MS-tal közösen, és jórészt teljesen más emberek csinálják?Szerintem olvasgatnod kellene a témában... A Marketplace pl. Az AppStore-hoz hasonló ellenőrzési rendszerrel működik, nem lehet minden hulladékot alanyi jogon felrakni, mint az Android Marketre.
-
leviske
veterán
Segítek értelmezni amire utaltam: Honnan a fenéből tudod, hogy mind a 25 ezer alkalmazás hibátlan és jól fut? Az, hogy valamit egy hardverre kell megírni, azonos követelmények mellett, még nem jelenti azt, hogy mind a 25 ezer alkalmazás esetén ezt meg is tudta lépni hibátlanul a fejlesztő. Megjegyzem, a Nokia belépésével és a követelmények lazításával aztán rohadt hosszú ideig fogja tartani magát ez az érved az Androiddal szemben.
"azért ne a vágyálmaidat vetítsd ki a jóslatokban"
WTF? Hol nem szrom le, hogy mi lesz bármelyik céggel, vagy hogy melyik cég hogy áll a Microsofthoz? Jósolni meg aztán pláne nem jósolgatok.A Nokia a jelenlegi fejlesztési tempójával egyszerűen versenyképtelen az okostelefon piacon, a HTC és Samsung pároson meg nagyon látszik amúgy a lelkesedés a WP7-el kapcsolatban, az elmúlt fél év csak az újabbnál újabb telefonbejelentésekről szólt, az Androidhoz oda se szagoltak... Nem is értem, hogy hogy is volt képes tovább csökkenni a Microsoft mobil piaci részesedése.
Egyébként mielőtt még személyeskedni is kezdenénk: Nem vagyok WP7 ellenes, sem Microsoft ellenes, de azt hinni és "jósolni", hogy a Redmondiaknak könnyű dolga lesz az Apple-el és a Google-el szemben, nagy hülyeségnek tartom.
-
erdoke
titán
Tényleg nincs f*ngod se, ugyanis az összes jelenleg kapható WP7 készülékben ugyanaz a SoC van, és a kijelző felbontásuk is megegyezik. Milyen okot tudsz felsorolni, ami miatt az egyiken ne menne adott program?
Egyelőre külön fut majd a telefonos és a PC-s + tabletes alkalmazás bázis, de kb. 4 év múlva egyesíteni tudják majd a kettőt. Egy szóval se említettem, hogy a meglévő Windows-os programok bármennyire segítenék a mobilos terjeszkedést, de még azt se, hogy az ARM alapú Win8 direktben profitálna belőlük.
"a haldokló Nokia és a kénytelen-kelletlen módon feléjük forduló HTC & Samsung"
LOL, azért ne a vágyálmaidat vetítsd ki a jóslatokban. -
leviske
veterán
Fuhuhú! Ahhoz nem lesz elég a haldokló Nokia és a kénytelen-kelletlen módon feléjük forduló HTC & Samsung, hogy beérjék az Apple-t. És ha érdekel, nem, nem így álltam hozzá az Androidhoz 3 éve. Hogy miért? Mert abban a rendszerben volt potenciál. 4 éve, az első iPhone-al kapcsolatban voltam rendkívül szkeptikus, de ott az az Apple fanatikus kemény mag nyomatta a hype-ot a telefon körül, ami a Microsoftnak soha a büdös életben nem lesz. Azóta meg ugye már az Apple-nek is sikerült valamit pakolni is a hírnév mögé a 3GS-el és a 4-es verzióval.
"Ráadásul a mobilos és az asztali OS várhatóan 2015-től teljesen összeolvad"
- Az Apple nem véletlenül szeparálta el olyan gondosan a desktop rendszerét a telefonján és a tabletjén futó variánstól. Erősen kétlem, hogy profitálna belőle a cég, ha nyíltan ugyanazt a rendszert lőné be teljesen más kezelést igénylő platformok alá és mint már írtam: a jelenleg Windows-on meglévő alkalmazásbázis nem lesz akkora húzóerő a most meghódítani kívánt piacokon, mint anno a netbook-okon, szóval ez nemigen fog működni.Amúgy most ezzel az Android Market vs Market Place példáddal éppen arra mutatsz rá, hogy amerre a Microsoft halad ("egy Windows desktopra, mobilra, tabletre, és még tudomisén hová"), nem jó irány. Fin*om nincs egyébként, hogy hány alkalmazás van, ami hibátlanul fut bármelyik Androidos telefonon, de az azért érdekelne, hogy arra az említett 25 ezer alkalmazásra rá lehet-e aggatni, hogy minden telefonon hibátlan és tökéletesen van mindegyikre optimalizálva, függetlenül attól, hogy negyede, vagy tizede annyi WP7 mobil van piacon, mint Androidos változat.
-
erdoke
titán
A MS mobilpiaci részesedése 4 éven belül beérheti az Apple-t, jelenleg 9 % az USA-ban. Te 3 évvel ezelőtt az akkor még borzasztó primitív Androidnak is hasonló jóslatokat bocsátottál ki? Pontosan 3 éve volt ugyanis közel egy éves az Android a piacon, ahogy most a WP7 is annyi. Ennyi idősen gugliék olyan távol álltak a (téma, csengőhang és könyvek nélküli) 25e alkalmazástól, mint az a bizonyos Makó nevű katona Jeruzsálemtől, a MS viszont 10 hónap alatt simán eljut odáig. Mostanra elég sok húzó progi is portolásra került, és az év végéig még egy nagyobb hullám várható. A HTC mellett már a Samsung is 3-4 készüléket ad ki, a Nokiáról nem is beszélve.
Ráadásul a mobilos és az asztali OS várhatóan 2015-től teljesen összeolvad, tovább bonyolítva a piaci részesedések számítását.
Btw, jelenleg mind a 25e app (továbbra is nem téma, csengőhang és társaik) fut az összes készüléken, míg ha egy adott készülékre (legyen pl. HTC Legend vagy Sensation) nézed az arra hibátlanul optimalizált, teljes képernyőn natív futó alkalmazásokat az Android Marketen, akkor mennyi van?
-
leviske
veterán
A WP7 jelenlegi részesedése az élő példa, hogy mennyire nincs szüksége a smartphone/tablet piacnak a Microsoftra.
Ha nem kapaszkodnak a desktop mai formájába, akkor egészen bizonyos, hogy jelentéktelenné válnak a piacon, mert a Google & Apple párossal szemben nem elég a Windows, mint név és a ráíródott alkalmazások sokasága, még abban a formában sem, amilyet az új verzió hoz.
Így is imádkozhatnak, hogy az Apple ne karolja fel az FSA-t, mert a Mac-termékpolitika pont optimális volna az AMD elképzeléseinek.
-
Rickazoid
addikt
Érdekes cikk, érdekes gondolatok, de szerintem nagyon tévúton járnak a találgatások.
Heterogén programozás, FSA, x86_64-et leverő ARM.. mindezt a végfelhasználóknak = bullshit! Napról napra menetelünk a felhőbe, 10 év múlva a legtöbb felhasználó önként és dalolva vetette már alá magát a cloud computing megoldásainak, végleg lemondva az irányításról és a döntés jogáról. Az ARM-nak egyébként ez az egyetlen lehetősége az elterjedésre, nem a Win8, hisz ha nem kell más, mint egy netre csatlakozó eszköz nagy képernyővel, akkor egy mérhetetlenül gyenge processzor, ami alig eszik valamit előnyösebb, mint egy erős, de 10-szer annyi áramot igénylő CPU, ami komplett, butítások nélküli op.rendszereket is képes jól futtatni.
A többi meg az ezeket kiszolgáló szerverekbe kerül, ahol a gyártók majd alkalmazzák a saját, egyedi megoldásaikat, legyen az nVidia vagy AMD, x86_64 vagy ARM. Ez lesz a jövő, hisz egyrészt ezzel lesz a legkevesebb gond, másrészt ez adja meg az igazi lehetőséget a teljes internet ellenőrzéséhez és irányításához, és nem a 25-féle, egymással inkompatibilis szabvány, amik megpróbálnak egymás fölé kerekedni.A legjobb az lenne, ha az ARM elbukna, de csúfosan és maradna a helyén a mobiloknál, az x86_64-et pedig lassan leváltaná egy tényleges 64 bites megoldás, ami kivételesen el is terjed, azt maradna kettő, de kompatibilis versenyző a piacon, esetleg az nVidia még beszállhatna, persze nem ARM-mal. A felhőt meg elfelejtenék. De ez utópia lenne.
-
cszn
őstag
válasz
VaniliásRönk #42 üzenetére
+1
Én személy szerint nem csak az okostelefonokat meg a tableteket, de még a net- és notebookokat se tartom sokra. Az ördög fattyai ezek.Az ember nagyrészt olyan célra használja ami teljesen felesleges lenne számára. De mivel már megteheti ezért használja. Csak a külvilágtól való elzárkózását és a gyártóktól való függését növeli.
Munkára persze lehet alternatíva a felhő, de nagyon sok biztonsági kérdést vet fel. Játékra meg nem elég gyors még a net a késleltetés miatt.
Szimpatikus irány ez az FSA ha tényleg elkötelezik magukat emellett. Célszerű lenne kihasználni a tényleges teljesítményét a GPU-knak. -
-
Cathfaern
nagyúr
Egyedül a videószerkesztős résznél necces a dolog jelenleg. Mert amennyiben a kamera nem valami tömörített videót tol ki magából, akkor vagy kell a teljesítmény az áttömörítéshez helyben, vagy pár napig elszüttyög mire feltöltöd. Persze felteszem ha a cloud elterjed, akkor idővel kamerák szoftvere /hardvere alkalmas lesz az áttömörítésre.
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Szerintem az AMD nem akar felhőt. Az FSA-s irány tisztán azt mutatja, hogy az API és valamilyen szinten a "dark silicon" problémáit helyben akarják orvosolni.
Amennyiben a net az elkövetkező években nem tud produkálni a világ minden táján 20 ms alatti állandó pinget, úgy a felhőzés jelentősen rosszabb élményt kínál majd, mint a helyi gépen való programfuttatás. Ezt a nem valós idejű programnál be lehet nyelni, de a valós idejűeknél jelenleg majdnem 200 ms telik el a parancs kiadása, és a képernyőn megjelenő eredmény között. A helyi gépnél 80 ms az a maximum amit megszoktunk, csak a Quad SLI és CF rendszereken van 150 ms. -
egy idő után jön az intel és: FSB (vagy bármi jó, ami NEM kompatibilis a nyílt szabványokkal, a piaci részesedésük bármit azonnal kváziszabvánnyá tesz)
ott az nvidia: CUDA (no komment. pécén is romboltak, most tableten pusztitanak a "dzsíforsz only" politikával, amivel csak tovább darabolják/fragmentálják az adott platformot. korábban a pécé-géminget, most az androidos alkalmazás-bázist)MS közben a nyílt/multiplatformabb API-k alól kihuzkodja a talajt és erősen terel mindenkit windózra.
szegény AMD meg hiába kapálózik, reménytelen a helyzet(e)... :/ nem látok okot optimizmusra.
-
khron78
őstag
Szerintem ez először a mobil eszközökben (telefon,tablet stb.) fog jelentkezni, és nem az asztali konfigurációkban.
Ennyi programot nem lehet hirtelen lefordítani egyszerű gépekre, a mobilszegmens, meg pár éve indult be igazán, ott még lehet újítani, nagyobb rizikó nélkül. -
imibogyo
veterán
Szerintem is te csinálsz rosszul valamit.
Heti 6-szori win telepítgetéssel a hátad mögött!!! Na jó az régen volt már.Na de most komolyra fordítva a szót! Aki a win 7 esetében a sebességre panaszkodik az előző (szigorúan windows) rendszerekhez képest (egy-két általam is ismert program kivételétől eltekintve), ott tényleg komoly gondok vannak. Bár lehet, hogy csak hardware frontom vannak gondjai, de ez új gépeknél szerintem nem mérvadó.
Egy komolyabb (mondhatnám ma már általános) vassal, szinte esélytelen, hogy lassabb legyen, mint mondjuk egy XP, vagy vista. Az egy-két kivétel persze mindig adott. Nekem például a 3DS max 8 renderelése gyorsabb XP-n, mint win 7-en, bár itt meg már megint besöpörhetjük a "user error" szőnyege alá, mert valószínűleg egy 10-es, vagy 11-es 3DS-el már nem így lenne, ami jobban fel van készítve az újabb rendszerekre.
-
rudi
nagyúr
Szerintem sok jel mutat arra, hogy a mai értelemben vett PC erősen általakul majd a következő 5-10 évben. Egy "mezei" felhasználónak, otthonra, netezni, médialejátszani, ilyenekre elég lesz a 2-4 magos ARM esetleg valami Radeon technológiával megtámogatva. Arról nem is beszélve, hogy már most sokak számára az okostelefon méretű - maroknyi - cuccok az elsődleges netelérős/szórakozós eszközök.
Akinek meg munkája vagy egyéb okból kell az erős hardver, az szépen vesz majd valami felhős előfizetést teljesítmény alapon, és nem kell otthon a hardverrel, driverrel, hűtéssel, hanggal vesződnie. Megfizet egy 3D Marx X-ezer pontos csomagot, és nem érdekli, milyen módon valósítják azt meg. Ha ebben a megvalósításban, a felhőben sikerül átnyomni az FSA-t, akkor már révben is van az AMD. Persze, az NV is dolgozik valami hasonló, jól felhősíthető megoldáson, meg ugye az Intelnél sem malmoznak.
Summázva tehát lehet, hogy idővel a telefonod egy terminál lesz a burtál "asztali" gépedhez, aminek a hardvere egy toronyházban fog lapulni több száz/ezer kilométerre tőled...
Mondom még az én példámat. Cikkírni, kommentelni, multimédiázni elég nekem egy mai okostelefon teljesítménye is. Ha játszani akarok, előszedem a Wii-t. Ha videót kell vágni vagy képet kell retusálni a cikkekhez, azt csinálhatom valami netes tárhelyen (úgyis oda fogom feltölteni), az itthoni gépemet csak terminálként használva. Ergo elég nekem, ha a kurzort vezérlem, és látom a képet, az adat (film/fotó) és a rajta folyó munka (vágás/retusálás) mehet a felhőben.
-
-
robyeger
addikt
fordítsuk meg kicsit a cikk nézőpontját; vélhetőleg az NVidia már régebben gondolkodik az API elhagyásában, nem véletlenül fejlesztette eddig is zárt rendszereit, mint pl. CUDA-t. Az hogy nem hírdeti meg előre vagy nem keres támogatókat teljesen normális, mivel saját zártat szeretne, amit majd csak akkor reklámoz és csak a végfelhasználó felé, mikor készen lesz. Más API korlátokat nem kerülőket könnyű szerrel le tudni tarolni a piacon grafikában(vizualitásban), de sejti ezt nem csak a konkurens AMD, de a konkurens ARM gyártók is, így jön a képbe a FSA és a licenszelhető Radeon GPU.
-
Silverss
aktív tag
Nagyon nem várom a Windows következő részét.
Megint jöhet az újratelepítés, inkompatibilitás, driver hajkurászás, 5 percenként új driver verziók, teljesítménycsökkenés.
Ugyan az lesz mint anno a Win7tel. Szenvedés. -
erdoke
titán
Az a baj, hogy még mindig mindenki PC + Windows-ban gondolkodik, holott az Apple és a Google mindent megtesz, hogy a status quo teljesen boruljon. Tim Cook egyértelműen megmondta, hogy persze, valószínűleg kannibalizálja az iPad felfutása a Mac piacot, de mivel a Mac részesedése még mindig bőven 10 % alatt van, a Windows PC piacot sokkal inkább zabálja felfelé. A cél egyértelmű: amit nem sikerült direkt a Windows + x86 ellen elérni, azt megpróbálják azt megkerülve. Kérdés, milyen gyorsan, ill. mennyire hatékonyan reagál a MS, aki szokás szerint elaludt. Elsősorban szoftvercég lévén, nekik majdnem mindegy, min fut, és hogy pontosan mit jelent a Windows, csak MS Windows legyen. Egyébként a Windows 8 után szerintem magát a Windows márkanevet is el fogják hagyni, ahogy a telefonos-tabletes(-kitudjamilyen eszközös) OS átmászik a maradék PC-kre is.
-
hohoo
senior tag
Azért mert a sok maki azt hiszi hogy ha a vindózt kiadják armra akkor rögtön armos winen fog futni minden programja, armon tud krájsziszolni, meg kódozni.
Ja meg persze a magyar számítógéphez értő lakosság 99%-ban kötelező (mer kell) fotosoppot is el tudja indítani rajta, amivel kiszedheti a fényképekről a vörös szemet. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Nem biztos, hogy a legerősebb tabletplatform elverése lesz az elsődleges cél. A Brazos-T továbbra is egy nagy teljesítményű tabletplatform marad, még akkor is ha a Hondo-val a fogyasztása az ARM-hoz közel kerül. 100-150 dolláros gépekben nem fogjuk látni, szemben az ARM-mal, ahol ez a szint opció.
-
P.H.
senior tag
"Ez az FSA most akkor miben különbözik az opengl-től? Az is nyílt, annak is egységesnek (kéne) lennie."
Ha nem sikerült közvetlenül összejönni a chiptervező cégekkel, akkor semmiben nem különbözik, csak egy x+1. API marad.
Ha sikerül őket rávenni arra, hogy hardveresen támogassák (amire pl. a CUDA alkalmatlan, mivel az nvidiához kötött, vagy a Larrabee is alkalmatlan, mert x86-on alapul), akkor nyert ugye van az AMD-nek.
Ha nem, akkor maradnak pl a PowerVR-megoldások, amik nem erősek, de legalább olcsók, és papíron tudnak sok mindent -
eXodus
őstag
Én még mindig nem látom azt h mitől lesz jó az ARM ha fut rajta a win8.
Legalább könnyebben látjuk majd h mennyivel lassabb mint az AMD v intel. (Teljesítményben nem hiszem h közel lesz pl.: Brazos-T-hez....)(#21) Abu85
"csak ha kiépül egy komoly ökoszisztéma az FSA-ra"
Ha kiépül. Ettől még nagyon messze vagyunk, persze h benne van (még) az MS."A Linuxban nem látom az áttörés lehetőségét."
Én sem, csak a lehetőség adott, ezért említettem meg. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Ne úgy gondolj az FSA-ra, mint egy API-ra. Ez egy olyan felület, vagy szabvány, ami a hardver tervezésénél megszab pár számottevő területet, amit az FSA kompatibilis hardvereknél egységesre kell tervezni. Ezeket a fejlesztő direkten kezelheti, mert az FSA-n belül kompatibilis az egész.
Az FSA az OpenCL kiegészítése ebből a szempontból, illetve gyanítom, hogy később a C++ AMP kiegészítése, ha már az MS támogatja ugye. -
Abu85
HÁZIGAZDA
Megteheti az MS a támogatom és majd később leszarom politikát, csak ha kiépül egy komoly ökoszisztéma az FSA-ra, akkor azt nehéz lesz lebontani.
A Linuxban nem látom az áttörés lehetőségét. Kiváló rendszerek épülnek rá, de az 1.0-s userek szemével vizsgálva bonyolult és átláthatatlan az egész. És nem azért mert valóban az (nagyon is átlátható és egyszerű egyébként), hanem azért mert nem szokta meg a felhasználó azt amit egy Linuxban lát. A Windowsnak óriási előnye, hogy az 1.0-s user otthonosan mozog benne. Ez szerintem még évek múlva sem fog megváltozni. Maximum akkor, ha a fiatalabb generáció oktatásánál világszinten ráfekszünk a Linuxra, de ezt az MS nem fogja engedni.
-
hohoo
senior tag
Ez az FSA most akkor miben különbözik az opengl-től? Az is nyílt, annak is egységesnek (kéne) lennie.
Az m$-ben pedig nem szabad bízni, nem érdekük egy nyílt multiplatform api, a dx éppen a hozzájuk való láncolásra jó, ha ez megszűnne, eljutnának a programok oda hogy csak egy fordítási direktívát kéne átkapcsolni, és szép lassan minden multiplatform lenne, ami meg a win halálát jelentené mert amúgy nem rúg labdába fejlettségben, a vonzósága csak is a "mindent arra írtak"-ban jelenik meg... -
eXodus
őstag
Oké, xbox miatt támogatja. De már sok olyat láttunk (nem feltétlenül az MStől) h valaki valamit támogat..támogat...támogat...és a végén elszarja az egészet.
Mégis mi a valószínű:
-MS szépen PC piacról, (ahol monopol helyzetben van) kihasználva az előnyét, terjeszkedik lefelé a tablet piacra. (mobilra meg ott a wp7)
-Kompatibilitással lehetőséget adva a konkurenciának (pl.:linux, google) h alulról (mobil,tablet) erősödjön fel PCig, az egész piacot lefedve. Szerencsés helyzetben az MS megvehette a nokiát, de samsung és hasonló gyártók nem fognak lefeküdni az msnek, és ha lehetőség lesz h androiddal vagy más os-el nagyobb hasznuk legyen, akkor azt választják. (példa a mobil piac...) -
P.H.
senior tag
buzus #14:
Erre (kissé troll módon) lehetne mondani azt, hogy az AMD az x86 piacon az AMD64 által eléggé jelen van és nyitott a heterogén programozhazóság felé; az ARM pedig a hordozható eszközök piacán van jelen és szintén érdekelt a heterogén programozhatóságban.Olyan hosszútávú megoldás hozhatja a legtöbb pénzt nekik (pár év múlva), ami miatt a pl. a konzol-portok nem keltenek a PC-t vásárlóban hiányérzetet, ha nem is vett/kapott valami baromerős GPU-t, csak az van, ami a CPU-ba került.
eXodus #16:
"Több helyen is problémás a dolog nem csak az intel, nv-nél.
pl.: MS.
Ha több os is támogatja az amd elképzelését, akkor az msnek már nem érdeke ez az egész.
Ott van az android telefon-> tablet-> PC? , vagy csak simán a linux nagyobb térhódítása PC-n. Win8 érintős felülettel ugyebár a tablet piacot is megcélozza, és ha ezt az egész FSA-t nem erőlteti (és az ARM kompatimilitás is "vicc" lesz) még mindig maradnak gyártók(x86, AMDnek már van elképzelése, intel is bármikor kiadhat valamit), akik még nagyobb teljesítményt is biztosítanak, mint az ARM.Csak ugye az MS érdekelt a konzoloknál, az eladott PC-k nagy részében, a Win8 által az ARM-nál is (közvetve) az lesz, ...
-
Abu85
HÁZIGAZDA
Az a baj, hogy a Windows olyan szintű monopol pozícióban van, hogy az sem rendíti meg ezt, ha egy ténylegesen nyílt megoldás lesz bevezetve a DX helyére. A programok száma óriási, és ezen évekig kell faragni a tényleges trónfosztáshoz.
Én úgy gondolom, hogy az FSA-t az MS azért támogatja, mert az új Xboxba FSA kompatibilis platform kerül, és így muszáj ráfeküdni. Ettől függetlenül előnyt is lehet belőle kovácsolni. -
eXodus
őstag
Több helyen is problémás a dolog nem csak az intel, nv-nél.
pl.: MS.
Ha több os is támogatja az amd elképzelését, akkor az msnek már nem érdeke ez az egész.
Ott van az android telefon-> tablet-> PC? , vagy csak simán a linux nagyobb térhódítása PC-n. Win8 érintős felülettel ugyebár a tablet piacot is megcélozza, és ha ezt az egész FSA-t nem erőlteti (és az ARM kompatimilitás is "vicc" lesz) még mindig maradnak gyártók(x86, AMDnek már van elképzelése, intel is bármikor kiadhat valamit), akik még nagyobb teljesítményt is biztosítanak, mint az ARM.Szóval amíg kezdetleges ez az FSA dolog, addig szépen mutat h még az MS is támogatja, de ha egyszer csak azt mondja h itt a vége, akkor bukik az egész ötlet...
-
buzus
aktív tag
Tehát az FSA a hardware nativ programozhatóságának jegyében született. Na már most ott lesz az nvidia soc, az amd apu, az arm megoldások, és akkor még az intel ki tudja mit dob ki. Látom a koncepciót ami az arm és amd együttműködést illeti, de azt nem értem hogy ide bárki miért is akarna 3.-4.-5-nek becsatalkozni. Bármely más cég is kitalálhat egy saját, ilyen irányú opencl fejlesztést ami az ő sajátja. Or not...
Én hiszek a pletykáknak hogy a következő consoleokban valami amd lesz
-
leviske
veterán
-
leviske
veterán
Azért nem eszik olyan forrón a kását. Ahhoz, hogy az Intel profitálni tudjon a Radeonok licenceléséből, nagyon alá kell feküdnie az AMD akaratának és ezzel együtt el kell fogadnia, hogy onnantól a konkurens cég átvette a piac fölött az irányítást.
Miután az Intel még mindig hisz a Larrabee projektben (vagyis ezt mutatják) és a desktop jövőjét is egészen máshogy képzelik el, mint az AMD, nagyon kétlem, hogy pont az Intel lenne az aki elsőként licencelne Radeon GPU-kat.
Egyelőre az Intelnek biztosabb a helye szorosan az nVIDIA mellett, akivel közösen akár még le is tudják nyomni az otthoni felhasználók torkán a cloud-ot.
-
nandon
tag
Megy a helyezkedés...
-
Shing
őstag
Nagyon jó lett a cikk, grat.
-
P.H.
senior tag
Szóval az AMD két lovat ül meg egyszerre?
buherton #3:
"Lehet csak én futottam át rajta de végül miért is lenne jó az API?"
Az FSA mint API csak egy megközelítés lenne a sok közül. Viszont ha kvázi iparági szabvánnyá tudja fejleszteni az AMD, akkor idővel elterjednek az azt közvetlenül hardverből támogató megoldások is, amelyek már előnyt jelenthetnek a többi résztvevővel szemben. (Az NV mint a CUDA feje úgy cserélte/cseréli eddig az alatta levő hardver-megközelítést - G80/Fermi pl. -, hogy ahhoz is külön fordító van a driverben.)
Példának fel lehet hozni a Java-t, amely byte-kódját az ARM-termékek egy jó része natívan is tudja futtatni; bár úgy tűnik, nem túl sikeresen, gyorsabb a fordítós megoldás, de ez nyilván az alkotót nem érdekli, jól keres rajta."Na meg arról sem feledkezzünk el, hogy oké ARM procik jók meg erősek, de azért a csúcskategóriába való eléréshez nagyon sokat kell tenniük, mert Intel AMD mögött nagyon sok tapasztalat áll, ami az ARM mögött nincs még meg egyenlőre, de jó úton haladnak felé."
A Cortex A15 már out-of-order 3 utasítás széles végrehajtást kínál, ami nyilván se nem a kényelmesen hordozható kategória már (főleg a többmagos változata), se a csúccsal nem veszi fel még a versenyt, de egy VIA Nano ellen már elég önmagában érdekes lehet. Aztán hogy a licenszelő cégek hova fejlesztik tovább... -
Móci
addikt
Szerintem egyelőre inkább az otthoni, vagy mérsékelten erőforrásigényes felhasználásra szánják ezeket a processzorokat. Bár ez is változhat, de...
Mondjuk ha az AMD licencelné a gpu-kat, akkor talán jó bevételhez juthatna, ha valóban elterjednek az ARM gépek.
Sajnos az XP van, és még lesz is, szóval amíg az ki nem hal, addig valóban akadály lesz szerintem is. -
Noh, forgassuk meg egy kicsit az eddig információkat.
Az intel és az nV a nemrég megegyezéssel lezárul jogvitában abban állapodtak meg, hogy az intel szabadon hozzáférhet az nV bizonyos technológiáihoz. Ha teszem azt az AMD-től licencelik a Radeon GPU-kat, akkor nem képzelhető-e el, hogy kirúgják maguk alól a sámlit? Hiszen így az intel szinte mindenhez hozzáférhet, amiben gyengék.
Továbbmegyek: mivel az AMD most mind a CPU-, mind pedig a GPU-fronton azt az elvet vallja, hogy adott csíkszélesség mellett a lehető legnagyobb teljesítménysűrűséget érje el, nem ad-e olyan fegyvert az intel kezébe (ha azok licencelik a Radeont), amellyel végérvényes és teljes mértékben kisöpörhetik őket minden piaci szegmensből (CPU, GPU)?
-
buherton
őstag
Határozottan érdekes cikk. Lehet csak én futottam át rajta de végül miért is lenne jó az API? AMD ha venne komolyabb ARM licencet az elég komoly presztízs veszteség lenne a cég részéről. Hiszen akkor ezzel feladják a saját fejlesztés részét, nem beszélve arról hogy a termék paletta szűkülne.
Az ARM PC szinten nem nagyon fog elterjedni még egy jó pár évig főleg a legnagyobb felvásárló rétegben az iparban. Legtöbb tervezői program gyártó évente ad ki újabb verziót, és ha nincs olyan előnyben mint pl. a National Instrumets akkor sokkal később fognak tudni átállni. Továbbá nem az egyik napról a másikra váltanak. Ahhoz hogy ARM-os gépet vegyenek ahhoz vagy borzasztóan elavult rendszerrel kell rendelkezniük, vagy újonnan épül a gyár. Mert a gyár csak magától nem fogja csak úgy lecserélni (XP is emiatt tartja olyan magát még mindig). Na meg arról sem feledkezzünk el, hogy oké ARM procik jók meg erősek, de azért a csúcskategóriába való eléréshez nagyon sokat kell tenniük, mert Intel AMD mögött nagyon sok tapasztalat áll, ami az ARM mögött nincs még meg egyenlőre, de jó úton haladnak felé.
-
Móci
addikt
Remélem tényleg felkapják a Win8 ARM verzióját, s lesz rendesen szoftver rá. Nagyon izgat már a téma.
-
Hú, ez most hemzseg a konspirációs elméletektől
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Gyúrósok ide!
- Milyen videókártyát?
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- Elektromos cigaretta 🔞
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- EAFC 25
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- TP-LINK routerek
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- További aktív témák...
- Apple iPhone 12 Pro 128GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 64GB RAM RTX 5090 32GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! ASUS PRIME Z390-P i5 8600K 16GB DDR4 512GB SSD RX 6600 8GB GDDR6 DEEPCOOL Matrexx55 630W
- AKCIÓ! MSI Z370 i5 9500 16GB DDR4 512GB SSD RX6600 8GB Cooler Master MB510L Chieftec 500W
- IPhone 15 Pro 128GB Szép Állapot! Akku:88% Jótállás: 2026.04.09.-ig
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest