- Hivatalos a OnePlus 13 startdátuma
- Samsung Galaxy Fit 3 - keveset, de jól
- Samsung Galaxy Watch4 és Watch4 Classic - próbawearzió
- iPhone topik
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Netfone
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- Már készül a rajtra a Xiaomi 15T Pro
- Honor Magic V3 - mágikus realizmus
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
Új hozzászólás Aktív témák
-
VIC20
őstag
Demá!
Éppen ezért nem lehet általános igazságokat hangoztatni, hanem jól meg kell találni az egyensúlyt a kettő között, tehát hogy megérje feltalálni, alkotni, és a közösség is a hasznát lássa. Erről kellene szólnia a történetnek.
Te fordítva látod az egészet, mint ahogy kialakult.
Ajánlom elolvasásra: http://www.szabadkultura.hu/
Megj.1.
"Ez alapján pl a kerék feltalálója lehet, hogy nyomorban hal meg, de a közösség marha jól jár. Mi következik ebből? Rohadtul nem éri meg kereket feltalálni. "
Nem, ebből az következik, hogy a jog ad valamennyi védelmi időt, ameddig a feltaláló jól megszedi magát, azért, hogy továbbra is érdekelt legyen az újításban. De csak meghatározott időt, azért, hogy
- igen, igen, a köz
- no és, hogy más is felhasználhassa a művet a saját műve elkészítéséhez.Szerintem éppen az lenne igazságtalan, ha mondjuk én, aki semmit nem tettem le az asztalra tarthatnám a markom a jogdíjért az egész világnak, mert valamelyik ősapám föltalálta a spanyolviaszt. De ugyanezt akár egy emberöltőnyi belüli időszakra is igazságtalannak tartom.
Megj2.: Nem lehet a munkát megtenni egyedüli sarokpontnak, mert nem mindig áll munka a tulajdonjog mögött. Pl. egy üres ingatlan is tulajdonjog tárgya lehet, mégsem a tulajdonos alkotta.
Egyébként hogyan mérjük a tényleges munkát? Valaminek (pl. maradjunk a keréknél) a feltalálása mennyi munkának számít? Mekkora anyagi ellentételezést érdemel? (És ki döntheti ezt el?) A te meglátásod szerint bármilyen apróság feltalálása végtelen anyagi ellentételezést keletkeztetne, hiszen korlátlan ideig tartana a védelem és a jogdíjszedés...
(Na, ez is sarkalatos különbség az tulajdonjoghoz viszonyítva.) -
TazLeacher
nagyúr
Nem is a warez volt a lényeg, hanem annak a téveszmének a megdöntése, miszerint a játékkiadók és/vagy fejlesztők olyan világuralomra törő mamutcégek, akik igazából kedvtelésből, puszta jószándékból készítenek játékokat, és e mellett a sok meg nem vett játékból pedig dollármilliárdokat söpörnek be naponta, és soha, semmilyen anyagi gond nem lehet, illetve persze a a játékok fejlesztésének e költsége is ingyenes. Tehát egy olyan vállalkozásról beszélünk, ami lényegében akár szánt szándékkal is csődbe vihetetlen. Mert kb. így van beállítva. Vagyis, ha készít valamit a vállalat, amibe belerak X millió dollárt, attól nem lesz neki rossz, ha ezt nem veszi meg senki.
-
VIC20
őstag
Hát, mit mondjak? Csak az vigasztal, hogy nem egyedül a jog van tele olyasmivel, ami sokak szerint ellentmond a józan észnek. Pl. a kvantummechanikában a hozzáértők szerint sem érdemes a józan ész nyomait keresgélni...
Hát, nem lehet igazából máshogy megragadni a dolgot, mint a közérdek-magánérdek ellentétpárral. És most töredelmesen be kell vallanom, hogy kicsit csúsztattam egyik hozzászólásomban, amikor annyira élesen szembeállítottam a szerzői jogot a tulajdonjoggal. Ellentét van is, de nem feltétlenül a két jog abszolút-korlátolt volta mentén. Ugyanis ki kell jelenteni, hogy bizony a szent tulajdonjog sem korlátlan. Más jogalanyok érdekei és jogai (pl. szolgalmak, haszonélvezeti jog) és a közérdek (pl. kisajátítás) is korlátozhatja.
Tehát a taulajdonjog sem abszolút. A szerzői jog még annyira sem. Ha az volna, akkor - következetesen végigvíve - gyakorlatilag megbénulna az élet. Szó szerint: pl. a kerék feltalálója jogutódainak az engedélye nélkül (plusz jogdíjak, ugye) semmi sem lenne készíthető, ami gurul...
-
dabadab
titán
Az gondolom nyilvanvalo, hogy a szerzoi jogi szabalyzasnak ket erdeket kell osszeegyeztetnie: egyreszt motivalnia kell a szerzoket arra, hogy szerezzenek, masreszt az igy elkeszult muveket minel szelesebb korben elerhetove kell tenni (es mindket dolog mogott az az elkepzeles all, hogy az elkeszult muvek hasznosak a tarsadalom szamara).
A szerzoi jogi vedelem idejenek novelesenek hatarhaszna kb szigoruan monoton csokken es (a konkret esettol fuggoen) viszonylag gyorsan esik gyakorlatilag nullara: egy jatekszoftverekben utazo cegnek kb tok mindegy, hogy husz vagy hetven ev a vedettseg ideje, ok ugyis max egy-ket evre terveznek, de akar az olyan idotlen klasszikusok alkotoit, mint Shakespeare-t, sem nagyon befolyaslta volna a dramainak megalkotasanal, hogy halala utan 10 vagy 100 evig (vagy orok idokig) lett volna szerzoi vedettseg a muveire - ezzel szemben azt eleg konnyu belatni, hogy ha a dramai ma is jogdijasok lennenek, az azt jelenten, hogy kevesebb emberhez jutnanak el, tehat csokkenne a tarsadalmi osszhaszon. -
VIC20
őstag
Azt hiszem, valamit alapvetően nem értesz: ez nem lehetőség, ezek törvények.
Az alapvető kiindulópont a köz érdeke, ennek megfelelően a szellemi alkotások közkincsek. Azonban - hogy az innovációt elősegítse - a jogalkotó meghatározott jogokat biztosít a feltalálóknak, alkotóknak. De az általános elv még mindig a közérdek és a közkincs - legalábbis ennek kellene lennie, csak sajnos mára a hangsúlyok igencsak eltolódtak.
Az meg egy dolog, hogy szerinted nincs különbség a betonozás és a szellemi alkotások joga között.
Hogy mást ne mondjak: a végeredmény (szellemi alkotások esetén) nem a tulajdonod (az egyébként is csak dolgok esetén állhat fenn), hanem meghatározott, de nem korlátlan jogok.
-
Morden24
nagyúr
Ha ezt akarnák, ezt le is kommunikálnák, mert sokakat visszatart a vásárlástól az, hogy mi lesz, ha lelövik a szervereket és nem tud játszani.
Ha azt nyilatkoznák, hogy 1 év múlva elérhető az off. nocd, akkor az megcsappantaná a bevételeket. Ha meg azt, hogy egyszer majd talán, az senkit nem érdekelne. Te mennyire hiszed el?
Te megvennél egy olyan könyvet, amiből x idő múlva eltűnnek a képek meg a szöveg?
Filmeket, zenéket és játékokat vásárolok (illetve sokan még a világon) annak teljes tudatában, hogy obszolálódhatnak X év alatt (pl. 64-es OS-eken el nem indítasz olyasmit, ami 16bites kódot tartalmaz). Szóval ennyit erről.
Másrészről meg bevallom, nem hiszem, hogy mondjuk 5-10 év múlva érdekelni fog, hogy lelövik az Assassin's Creed 2 szervereket (ha már Xbox Live-ból indulunk ki, ami 2002-ben startolt, és most lőtték le), ha egyáltalán futni fog a Windows 11 Home Premium 128bit-en.Ettől függetlenül értem az álláspontodat. Erre a feltételezésre alapozva simán megértem, ha valaki bojkottálja a terméket. Hogy a bojkott viszont nem elég neki, mert azért jó lenne játszani is, és ezért letölti - ezt is megértem, de sem elfogadni, sem helyeselni nem fogom soha.
-
dabadab
titán
"Ha ezt akarnák, ezt le is kommunikálnák"
Eppenseggel "le is kommunikaltak", a kerdes mar csak az, hogy mennyire hiszi el ezt valaki nekik.
Egyebkent ha en lennek a vilag kiralya, akkor holnaptol lehetne valasztani, hogy masolasvedelem vagy szerzoi jogi vedelem - de a ketto egyutt semmikeppen sem.
-
Morden24
nagyúr
Egy játék védelménél nem az az elsődleges cél, hogy lophatatlan legyen, és 3 évvel később a csóri Józsika ne tudja lenyúlni az "Eztvedddmeg!" 990 forintos csomagot, hanem az, hogy a premierközeli időben a sok türelmetlen gamer ne töltse le két héttel megjelenés előtt, aztán megjelenéskor kutyaf_szát sem vesznek, mert már háromszor kitolták az egészet.
Szóval a védelem elsődleges lényege, hogy a nagypénzes premieridőszakot biztosítsa a játéknak - az nem egy nagy baj, ha még azt is kommunikálja magáról, hogy feltörhetetlen, amit persze már a nagyanyám is tud, hogy bullshit.Én mindenesetre nagyon remélem, hogy a következő játék DRM-jét megbolondítják annyira, hogy a crackereknek megint egy-másfél hónapot kell izzadniuk a dolgon.
Az ideális egy jó 2-3 hónap lenne. Aki "demowarezos", az még jól is járna, hiszen ha tetszik neki, már élből nem premieráron szerzi be. A cég nyilván jól jár, tehát minden fontos delikvens jól jön ki belőle. Aki meg csak ingyenél és venni úgy sem akar semmit, az szopjon csak, mint a torkosborz. A fene jó mindeningyenvan életébe bőven beleférne.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Háztartási gépek
- Hivatalos a OnePlus 13 startdátuma
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Témázgatunk, témázgatunk!? ... avagy mutasd az Android homescreened!
- Elektromos autók - motorok
- Napelem
- HDD probléma (nem adatmentés)
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- Samsung Galaxy Fit 3 - keveset, de jól
- További aktív témák...
- Billentyűzet magyarosítás magyarítás lézerrel is! 10-15ezer közötti áron! Óriási betűkészeletünk van
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 32/64GB RAM RX 9070 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- OLCSÓBB!!! DDR5 16GB 8GB 32GB 4800MHz 5600MHz RAM Több db
- Azonnali készpénzes AMD CPU AMD VGA számítógép felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i9 9900KF 8 mag 16 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest