- Google Pixel topik
- VoLTE/VoWiFi
- Mobil flották
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Ne legyetek bátorak, ha ezt a rollert választjátok - OOTD T10
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
-
Mobilarena
Téma összefoglaló
(Utoljára frissítve: 2025.05.22)
Új hozzászólás Aktív témák
-
mtz81
tag
válasz
curmpli #63489 üzenetére
Raid tömbökben a vinyók mindíg nagyobb valószínűséggel döglenek meg, mint egymagukban. Ez a raid működéséből adódik. De mivel a rendszerpartíciót mindenféleképpen tükrözi, így ezt sem tudod kikerülni.
Az élettartamukat a tapasztalataim szerint nem igen befolyásolja az üzemóra. Inkább a gyártási minőség. Van olyan vinyóm, ami már kb 10 éve folyamatosan üzemel, és semmi baja, a vele egyszerre vásárolt ugyanolyan meg már rég elhalálozott. Még a sorozatszámuk is közel volt egymáshoz.
Tapasztalataim sueront teljessen lutri, hogy melyik vinyó mikor fog meghalni. Független a márkától, típustól, egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál. -
mtz81
tag
válasz
curmpli #63487 üzenetére
Minden vinyóra 3 partíciót csinál, egyet a rendszernek (ezek vannak tükrözve), egyet a swap-nak (ezekből csak az egyiket használja), és egyet az adatoknak. Az adatpartíciókat tudod te konfigurálni, hogy raid-ben, basic-ben, vagy jdob-ban legyen.
A rendszer és a swap partíciók működésébe nem tudsz beleszólni.Használatban van, mert mondjuk amikor log-ol, akkor azt egyszerre kiírja az összes rendszerpartícióra. Márpedig majdnem mindent log-ol.
-
válasz
curmpli #62469 üzenetére
Ha csak simán, önálló kötetként használtad volna, azt mondanám érdemes szórakozni a mélyformázással. Bár szerintem az is bőven elég, ha egyszerűen telemásolnád filmekkel, és aztán törlöd. Így ha valaki futtat mondjuk rajta egy getdataback programot, csak a filmeket találná meg, azt hinné az volt rajta. De így, hogy RAID kötet része volt, nem hinném, hogy bárki képes lenne visszafejteni az adataidat, vagy akár csak kísérletet tegyen rá. Én biztos visszavinném gariba.
-
mtz81
tag
válasz
curmpli #62462 üzenetére
Utána néztem, a vinyókat a raid csíkokra osztja, és a csíkok mérete változtatható. A raidben a csíkok felelnek meg nagyjából a basic lemezek track-jeinek.
Azokat utána még szektorokra, a szektorokat pedig cluster-ekre osztják. Tehát nagyobb fájlok is egyben rajta lehetnek egy vinyón. -
mtz81
tag
válasz
curmpli #62461 üzenetére
Talán, attól függ mennyire sérült. Vannak mélyformázó programok, azok a leghatékonyabbak erre, csak 4TB kapacitásnál napokig fog tartani.
Ennek ellenére aki ért hozzá még úgy is vissza fogja tudni állítani. A Kürt tűzben elégett lemezekről is tud adatot visszanyerni.
Ha majdnem tutira akarsz menni akkor hagyd a garit és kalapáccsal törd össze apró darabokra.
Én a kidobásra ítélt vinyókat átfúrom és úgy küldöm veszélyes hulladékba. -
mtz81
tag
válasz
curmpli #62458 üzenetére
Elméletileg lehetséges, gyakorlatilag nem hiszem, hogy az aqua-nál akkora agyak dolgoznak, hogy ezt meg tudják csinálni. Aki pedig meg tudja csinálni az pedig nem fog a te sérült vinyóddal molyolni ingyen, hobbiból.
Szerintem meg se nézik, ha mégis akkor ráengedig a gyári programot ami kiolvassa a SMART adatokat, kb ennyi a bevizsgálás.
-
dkess
őstag
válasz
curmpli #58033 üzenetére
Röviden a lényeg, amit Borisz76 is pedzegetett. A hálózatodban a WiFi kapcsolatok a gyenge pontok (stabilitás, sebesség stb.). Azaz olyan megoldás felé törekedjél, ahol a WiFi -n lógó eszközök számát minimalizálni lehet.
A NAS a legegyszerűbb kérdés - ez még sima gigabit -es LAN -on is óriásit dobna az élményen. Azaz a helyi hálózaton bármelyik eszköz esetében maximum 1 WiFi kapcsolaton kell az adatforgalomnak átmennie. A link aggregation is dobhat persze rajta valamennyit, de leginkább akkor, ha masszív párhuzamos terhelés van (egy szinten túl persze a HDD -k véletlenszerű elérési sebességének korlátja fog lassítani) - pl. interneten keresztül 1-2 Plex/Emby user streamelget miközben otthon médiát játszol le és éppen a NAS -ról vagy éppen oda másolsz PC -re. Első körben a link aggregation ne legyen prioritás.
Második körben (elsőben a NAS vezetékes LAN -ra került) is sokkal többet érsz, ha mindent kábelre raksz amit csak tudsz. Ideális eset az lenne, ha:
- minden helyhez kötött eszköz (NAS -ról volt szó, aztán a PC lenne a legfontosabb, de a Médiabox -ok, Xbox, TV stb. is) vezetékes LAN -ra kerülne,
- WiFi -n csak az eleve mobil eszközök kerülnének - pl. mobil, tablet, esetleg laptop, ha éppen olyan helyzetben használod.Elképzelhető, hogy minden nem megoldható, de ebbe az irányba kellene törekedni. Link aggregation -el csak mindezek után foglalkoznék a helyedben, ha úgy éreznéd, hogy maradt tartalék a rendszerben (NAS). Ekkor az első router mögé tennék egy link aggregation képes switch-et, melyre mehetne minden az AP -kkal egyetemben. Akár később (új NAS/switch) a link aggregation helyett inkább a gyorsabb kapcsolatra (2.5/5/10 Gbps) mennék - persze aminél lehet (pl. NAS, PC - a NAS nagyobb LAN sebességéből minden más is profitál persze). Persze ehhez "szabad szemmel is észrevehető" beruházás kellene - főleg még mostanában ...
-
-
Borisz76
nagyúr
válasz
curmpli #58029 üzenetére
Link-elek egy leírást a Link Aggregációról. ( PDF dokumentum )
[Másik leírás....] ( weboldal )Ha egy jel több eszközön megy át :
1 Nem feltétlenül lassul ha jók az eszközök.
2 Ping növekedés lehet valamennyi, főleg online játéknál lényeges. -
Borisz76
nagyúr
válasz
curmpli #58026 üzenetére
Nem igazán.....
Vagy talán még is ? HA a router tudja a Link Aggregációt ....
De hétköznapi , egyszerűbb otthoni ( SOHO ) routerekben nem elterjedt.Jelenlegi helyzet :
Ha pl a NAS-ról PC-n nézel filmet akkor ugye AP-n megy át majd routeren majd megint egy AP-n.Frissített megoldás :
Ezen tudsz "csalni" ha a NAS-t a központi routerre teszed.
Ezzel a megoldással "csak" a router és egy AP fog dolgozni.
Másik oldali AP kimarad.Szerintem mindenképpen érdemes a központi routerre akasztani a NAS-t. + ha a router tud több LAN portot is kezelni, akkor lesz előny is....
De ez az előny csak akkor érhető tetten, ha mondjuk 1 Gb/s kapcsolat kell egyik AP ág felé és ugyanilyen sebesség kell a másik AP ág felé.
Ez viszont felveti bennem a kérdést, hogy a NAS tud e folyamatosan kb 200 MB/s sebességgel folyamatosan olvasni...?! -
#29810560
törölt tag
válasz
curmpli #48226 üzenetére
A Windows hibája, lemarad a hálózat a desktop kezelőhöz képest. Aztán meg nem frissíti az ikonokat.
.. de, ha rájuk kattintasz elérhetők a megosztások.Általában (gép) Windows indításkor jelentkezik a "hiba". Jelentkezz ki és újra be mint felhasználó a Windows desktopjából/ba és akkor általában frissíti az ikonokat.
-
#29810560
törölt tag
válasz
curmpli #48215 üzenetére
A QC sajnos nem tud arról, hogy a DDNS nem frissült. Teljesen csak akkor tudod kiküszöbölni, ha kikapcsolod a DDNS-t és csak a QC marad. ... ahogy írtad/tapasztaltad.
A DDNS-nek mindig van egy kis késleltetése, mert ha megváltozik a WAN cím akkor pl. a NAS-nak - ha az a DNS frissítő - előbb ezt "észre kell venni", majd lefrissíteni a Synology DNS szerverén.
Amennyiben ez alatt az - amúgy viszonylag rövid - idő alatt akarod elérni, akkor a DDNS címen a NAS valóban elérhetetlen, mert a Synology DNS szerveren még a régi WAN cím van nyilvántartva. -
Borisz76
nagyúr
válasz
curmpli #48006 üzenetére
Ha a 3 lemezes SHR köteten használod a Download Station-t....tehát torrentezel, akkor az úgy is forgatja a lemezeket....
A kamera is folyamatosan fogja pörgetni a merevlemezt...mert rögzít.Tehát mindenképpen mennek majd a lemezek.....mind a 4 db.
Innentől már csak az a kérdés marad, hogy nem félted e a kamera által rögzített felvételeket ?
Ha nem gond a lemezhalál és a kamera szolgáltatás kiesése, akkor lehet külön a kötet.Ha fontos a folyamatos adatelérés / kamera rögzítés...akkor 4 lemez SHR.
Szerintem....
-
Borisz76
nagyúr
válasz
curmpli #47980 üzenetére
Tévedés, hogy most az 1. lemezen van a DSM.
A DSM a nas gyomrába rakott MINDEN LEMEZERE FELTESZI MAGÁT !
Ezért van az, ha 1 lemez kiesik, attól még a DSM a másik működő lemezről fut tovább.
Az 1ik lemezt kamerákra szeretném használni 0-24 ( ez a WD Purple 4TB).
Fontos tudni, hogy az APP-okat amiket telepítünk azok egy kötetre kerülnek.
Ha egy kötetünk van, akkor csak oda mehet.
Ha több kötet is van, akkor lehet választani, hogy az adott program melyik kötetre kerüljön.
( Lényegtelen ilyen szempontból, hogy az adott kötet csak 1 lemezes vagy több lemezes. )Probléma akkor lehet , ha az 1 lemezes kötetünk - ahová a programot telepítettük - meghal vagy cserélni akarjuk....ekkor ugyan is magát a programot is újra kell rakni.
3-at szeretnék minden egyébre, leginkább médiára (3x4Tb RED).
3 lemez egyben megoldható JBOD-al.
DE NEM AJÁNLOTT .....még akkor sem ha pótolható adatok lesznek rajta.
1 lemez meghal és MINDEN adat ugrik....Javaslatom a 4 lemez legyen 1 db SHR kötet :
- Így nincs gond a programokkal, hogy melyik köteten is van....
- 1 lemez meghibásodása ellen védve van a rendszer.
- Későbbiekben könnyebb a lemezek cseréje nagyobb kapacitásra....ha kellene.Szerintem a folyamatos adatelérés megér 1 lemeznyi kapacitáscsökkenést.....
4 lemezes SHR = 3 lemeznyi tárhely + 1 lemez védelem.
Eltérő méretűek is lehetnek a lemezek mert az SHR rugalmasabban bánik velük mint mondjuk a RAID5.
Ki is lehet próbálni a RAID kalkulátorral. -
Borisz76
nagyúr
válasz
curmpli #47975 üzenetére
Ragaszkodsz az 1 lemez = 1 kötethez ?
Ha nem akkor SHR-t javaslok.
Beledobsz 3 db lemezt.
Létrehozol egy SHR kötetet.
A 4. fiókban lévő lemez tartalmát átmásolod....( Az az 1 db ami most benne van )
Ha megvagy, akkor NAS kikapcs, lemez kivesz.
Új 4. lemez beszerelés, bekapcsolás után lehet a meglévő SHR kötetet bővíteni.Ezáltal minden adatod megmarad és a 4 db lemezből bármelyik elhalálozik ...az adatokat akkor is utoléred !
Természetesen az elromlott lemezt célszerű minél hamarább cserélni.Én így csinálnám....
-
gary89
csendes tag
válasz
curmpli #47059 üzenetére
A döntés a te kezedben van: vagy használod a mostani portokon az átirányítást, vagy a routeren átírod az external-internal portokat 80->5000, 443->5001 és akkor nem kell a portokkal foglalkoznod a böngészőben (ez persze nem ajánlott) (ds appok nem tudom hogy viselkednének)
-
gyugyo79
addikt
válasz
curmpli #47049 üzenetére
Ugye beírod a portszámot is ? https://c*rm*li.synology.me:5001
Csak mert én rápróbáltam és működik
Amikor DMZ-be van le lehet hagyni a portszámot mert alapból a beállításaid miatt átdobja a 80-443 -ról az 5001 -re. (Amíg nincs telepítve valami ami használja ezeket). DMZ nélkül viszont ezekre is meg kell csinálni a portátirányítást ha úgy szeretnéd használni.+ a Ext. Acc. résznél értelmezd az utolsó zárójelbe lévő részt. (De annak ehhez semmi köze)
-
-
e90lci
senior tag
válasz
curmpli #46998 üzenetére
Helló
"Invitelen jön a net HUAWEI modemen AP módban (állítólag)."
Kezdjük az elején.
Tételezzük fel,hogy ADSL,VDSL,Optikán szolgáltat neked az Invitel ebben az esetben PPPoe passthrough be van kapcsolva és a TP-link routered jelentkezik fel a netre.
Erre a linkre rákattintva megnézed a jobb felső sarokban,hogy az ip cím meg egyezik e a TP-link Wan ip címével,ha igen akkor van publikus ip címed,ha nem akkor felhívod az Invitelt és megkéred őket hogy adjanak neked publikus ip-t.
Ezután ha van publikus ip-d.Akkor belépsz a routered port forward részébe és kinyitod az 5000-es,vagy https esetén az 5001 es portot (vagy amire át írtad) a nasod ip címére amit fixen beállítottál hogy mindíg azt az ip kapja,hogy ne legyen kínlódás később.Itt le ellenőrzöd nyitva van e a port.Utána meghívod XXX.synology.me:5000,XXX.synology.me:5001
Ennyi röviden.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Bittorrent topik
- Facebook és Messenger
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Google Pixel topik
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 3***(X) "Zen 2" (AM4)
- Robotporszívók
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Az új vezér szerint már nincs a legjobb tíz chipgyártó között az Intel
- Autós topik
- További aktív témák...
- Telefon felvásárlás!! Xiaomi Redmi Note 13, Xiaomi Redmi Note 13 Pro, Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
- Xiaomi 11 Lite 5G NE 256GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Bomba ár! HP ProBook 450 G10 - i5-1335U I 16GB I 256SSD I 15,6" FHD I Cam I W11 I Garancia!
- AKCIÓ! Dell Precision 5820 XL Tower PC - Xeon W-2123 112GB RAM 512GB SSD 1TB RX 580 8GB Win 11
- Geforce GTX 1050, 1050 Ti, 1060, 1650, 1660 - GT 1030 - Low profile is (LP)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest