- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- Motorola Edge 50 Pro - több Moto-erő kéne bele
- iPhone topik
- Nem növel telepméretet a Galaxy S26 Ultra
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Fotók, videók mobillal
- Redmi Note 9 Pro [joyeuse]
- Itthon is kapható lesz a kerámia Xiaomi Band 10
- Milyen okostelefont vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
*Ropi*
félisten
Azért azt tegyük hozzá, hogy megfelelő műszer kérdése is a kalibrálási eredmény.
Ilyen lista létezéséről nem tudok, utána kell egerészni a neten...A Pana plazmák nagyon szépen kalibrálhatók (bár időigényesek de meghálálják). Samsungból az F sorozatos prémium modellek ha nem sokkal is, de jobbak mint azok amiket említettél, bár minden nézőpont kérdése: bele lehet futni a neten ilyen cikkekbe, ahol a DeltaE 3-ra azt mondják, hogy jó érték...
Nálam <1.5 a jó, mert 2-től már laikus szemmel is látni az eltérést.
Ha "gagyi" monitoroknál megoldható, hogy max. 0.6 - 0.8 legyen, akkor itt is illene (mármint most L.E.D. élvilágítású monitorokról és TV-kről beszélek, nem mindenről általánosan).
Igen, az LG eléggé minimalistán tervez: egyes monitoraikon (tudom, az nem TV
) még egy fényerőszabályzó gomb sincsen, bármit csak PC-ről, szoftveresen lehet rajtuk állítani.
-
mr_ricsi
veterán
Telepítettem a CCC-t. Be is kékült a képernyő. Ezután a Színkezelésben beállítottam a kalibrált profilt. Újraindítottam a wint. Az Asztal indulása után néhány mp-el ezt láttam:
És miután a Színkezelésben ismét beállítottam:A CCC-ben ez a gomb lesz aktív, amikor a kalibrált profilt állítom be:
Az a legmeglepőbb, hogy miután még egyszer újraindítottam a gépet, megmaradt a szín.Most tesztelem, hogy később nem gondolja-e meg magát.
-
mr_ricsi
veterán
A kérdéseidre a válaszok:
LUT managerrel nem néztem, de jó ötlet, ma este megejtem.
Mindenesetre látványosan visszaáll az eredeti színre. A win asztal betöltése után néhány másodperccel kékes árnyalatra ugrik a kép. (10000K a gyári beállítás, ezért könnyú meglátni a különbséget) A windows Színkezelésében néztem, és a kalibrált profil van továbbra is a monitorhoz rendelve.A beállítást ez alapján csináltam: [link] És legalább 1 hétig használtam a notit, közben bejelentkeztem más felhasználóként, újraindítottam, stb, és az új profil jól működött.
Nem, de többször is újraindítottam a gépet. Mint ahogy írtam, helyes színekkel jelenik meg a win asztal, és néhány mp után változik meg. (De ezt is megnézem még egyszer)
-
mr_ricsi
veterán
A CCC az indulása után felülbírálja a beállított színprofilt. Kipróbáltam, A10-es APU és a legújabb Catalyst.
Felraktam a drivert CCC nélkül, színkalibráltam, a profilt beállítottam a win színkezelésben. Néhányszor újraindítottam. Ezután telepítettem a CCC-t. És elrontott mindent. -
*Ropi*
félisten
Hopp, nem válaszoltam: a hivatalos W10 driverrel fagyott meg "a képernyőillesztő helyreállt", utána visszatértünk a W7-re a régi driverekkel, azzal meg semmi ilyen gondja nem volt. Egyébként azért sem erőltettük a W10-et mert közben kiderült, hogy a W7-hez vannak licenszelve bizonyos programjai: így nem akar / tud váltani mert sokba kerülne, olcsóbb venni egy másik VGA-t.
-
*Ropi*
félisten
Saját tapasztalatok alapján mondom, amit. Az a kártya is így járt, mivel csak régi driverrel nem fagyott.
Nincs 3 hónapos a történet...Sajnos sokan járnak még ebben a cipőben olyan kártyákkal, amikre már nem optimalizálnak.
(#2024) G.F.: Kompatibilitási módban telepítetted Win 10 alatt a Win 7 drivereket? Vagy kissé hátulról mellbe megoldás, de feltelepítesz egy Win 7-et, arra a gyári drivereivel a i1publisher-t, aztán frissíted Win 10-re és elvileg viszi magával.
Vagy az Argyll CMS sem ismeri fel a saját drivereivel?
-
*Ropi*
félisten
-
Lényeg a lényeg, a probléma létezik, arra próbáltam utalni ezzel az egésszel, hogy olyan kijelentésekkel óvatosan, mint ami a #2006 hsz-ben történt, amiben *Ropi* az összes játékra és GPU-ra vetíti a problémát, holott ez közel sem a valóság. Ennyit szerettem volna tisztázni.
-
*Ropi*
félisten
Egyébként bizonyíték:
Stb...
(#2013) mr_ricsi: Én is mindenkivel leszedetem, ha véletlenül fent van (akkor van gond, ha játszik és kell neki - akkor választhat hogy vagy játszik vagy színhelyes: mint az egyszeri autószerelő aki gyorsan, jól és olcsón dolgozik, de ezek közül csak kettőt lehet egyszerre választani).
-
*Ropi*
félisten
ATI / AMD kártyával, felinstallált CCC / VCC-vel bármikor. Intel GPU is csak úgy jó, ha ki van gyilkolva az igfxpers.exe és tartozékai a gyorsindításból.
(#2009) mr_ricsi: Az említett LUT Managerrel meg tudod erőszakolni a profilt, aztán játéka válogatja, hogy engedi-e vagy sem.
-
KTTech
veterán
Egyeztess a monitorgyártóval, hogy miért így kódolta le a szoftverét a monitornak (bár valószínű azért, mert egy pontosabb elektronika SOKKAL drágább, és így ellensúlyozzák a hibákat, próbálják tartani a megfelelő együttfutást az adott gammagörbén). Egy Eizo-nál pl. mindig úgy reagál, ahogy kell neki (pedig ott 0,33% a lépésköz), csak épp az emberek nem szeretik megfizetni azt a minőséget (most ugyan egy Dell U2709-em van, mivel az IPS nem a kedvencem, maradtam az SPVA-nál, de előtte Eizo S1931, S2231W és S2243W volt, és érzem a különbséget, pedig ezek belépő szintűek gyakorlatilag náluk).
PS.: Ropi arra válaszolt, amit kérdeztél, pontosan. Az, hogy neked van a gépben egy LUT-od, nem jelenti azt, hogy a monitornak nincs egy saját, általad - a monitorok nagy többségében - elérhetetlen LUT táblája
-
*Ropi*
félisten
Az azért van, mert a monitor saját LUT-jában azokhoz a B csatorna értékekhez azok a fényerő értékek vannak eltárolva, hogy a gyári kalibrálás szerint a legegyenletesebb legyen a gamma. Viszont ez a panel natív fehérpontjához van belőve: máshol más kellene, ezért csúszik szét a csatorna.
-
*Ropi*
félisten
A monitorok világításának a karakterisztikája nem lineáris: a fényerő változásával a színcsatornák együttfutása is megváltozik (azért a kék csatornán látszik a legjobban, mert az adja a világosság nagy részét).
(#1926) oszy: Hatékonyabb, ha attól kérdezed aki csinálta.
Már csak azért is, mert még azt sem árultad el, hogy milyen programmal: így elég nehéz segíteni...
-
*Ropi*
félisten
A netes sRGB tartalom 6500 Kelvin (D65) WB-hez van megálmodva, ha 5500-on (D55) nézed, akkor nem azt látod amit kellene (annak ellenére, hogy a panel ott teljesít magához képest a legjobban). Állítsd inkább a kettő közé: 5800 Kelvinre és L* Gammára (ez közelebb van az emberi szem karakterisztikájához, mint a standard Windows-os 2.2-es érték)!
-
*Ropi*
félisten
-
-
-
*Ropi*
félisten
Ha nem hozza a monitor a kontrasztarányát, akkor értelemszerűen feljebb kell tekerni.
A Dellem papíron 1:1000 kontrasztot tud, gyári értéken 1:800 körül, az én beállításaimmal a legutóbbi mérés szerint 1:1136.
(#1477) Rasiel: Az Argyll CMS + DispCalGUI páros ingyenes és legalább olyan jó, mint a BasICColor. Csak kicsit jobban el kell mélyedni a kezelésében.
-
*Ropi*
félisten
A panelek fényerejét mindig natív fehérponthoz adják meg (olyan ez, mint az internetszolgáltatók beetető kampánya: lehet akár XX MBit is - de csak egyetlen svájci tesztlaborban, annak is a 4-es számú tesztpadjának bal sarkában, amikor délkeleti szél fúj).
De hogy egy 220nit-es panel 10x Cd/nm adjon, az eléggé panelhiba szagú történet...Vagy TN panel, azok szoktak ilyen rossz hatásfokúak lenni.
-
Nyugdíjas
nagyúr
Ez kb. csak azt jelenti, hogy mindegyik alapból elég hideg volt. Mondjuk pl. LED-háttérvilágítású kijelzőknél ez elég általános. Ha ilyenek voltak akkor végképp elég reális.
Illetve már korábban fel akartam hozni, ha már igy nekiálltál ennek a kérdéskörnek... Az i1D2-d gondolom használt. Lehet érdemes lenne rápróbálni nem csal-e. Azok sajnos azért el tudnak használódni. Jobb tudni az ilyesmiről.
-
Nyugdíjas
nagyúr
TN-eknél láttam már olyat, hogy elég túlszaturált volt alapból a monitor. Gondolom azt gondolják, hogy az áruházban majd azt szebbnek látja a júzer. Lehet igy is van... Nem mondom, hog ykifejezett szokás,de lehet túl volt húzva alapból. Bár ezt más kalibrációnak is illett volna nagyjából helyrerakni. Fenetudja mi van ott...
-
Nyugdíjas
nagyúr
NEC bácsiék nem ma kezdték, szóval talán érdemes adni szavukra. Illetve egyébként ha nézed vagy azt, vagy az L*-t ajánlják. A gyakorlatban kb énis ezt tapasztalom. Eddig egy jó ideje L*-al használtam az iMac-et, most egy pár napja meg sRGB IEC61966-2.1-el. Szerintem mindkettő jobb, mint a 2.2.
-
madgie
titán
Asszem minden szín még nem került be deltaE 1 alá, de például a bolti olcsó LG elég fura jószág, kicsit tágabb a gamutja, mint az sRGB
A mostani TN-ek annyira már nem rosszak, mármint egy notebookos borzalomhoz képest. Az öcsém BenQ-ja is elég korrekt lett, mikor belőttem.
-
KTTech
veterán
-
Isual
veterán
Igazából szerintem épphogy nem nagyon ad kiindulási alapot, de legalább látod majd, hogy kinél mi működött, aztán nálad valamelyik vagy valamilyen ötvözet talán. Nyilván mindössze erre jó ez, de ezt te is pontosan tudod. Én azt csak azért írtam, hogy ne törjön le a dolog, ha nem sikerül majd tökéletesen, annak ellenére, hogy láthatóan arra törekszel (ami mondom helyes is)
-
madgie
titán
Kontraszt nálam majdnem mindig gyári értek, illetve ezt szoktam még a hardveres kalibráció előtt/után végigzongorázni, a Black/White/APL Clipping a Basic Settingsben sokat segít abban, hogy ne vágjon le többet a sötét/világosból, mint kéne. Egyébként az i1d2 sokat szidott gyári progija kontrasztméréssel kezd (LCD-nél is), csak utána csinálja a többit. Nálam az NEC EA231WMi-n egyébként pont az 50-es kontraszt a jó, az 53 ütősebb képet ad, kontrasztilag sem mutat túl nagy eltérést, mégis látszik az Black/White Clippingnél, hogy többet vág le, mint kéne. Jut eszembe, az Eizo Monitor Test is tud hasonló tesztábrákat, ez az AVS HD 709 csak azért maradt meg bennem, mert mostanában több tévét állítottam be, mint monitort.
Isual: sajnos én főleg TN+Film-et kalibráltam eddig, meg plazmát, de ez utóbbi szinte mission impossible az i1d2-nek. Többre mentem az AVS tesztábrákkal, egy kék szűrős THX szemüveggel meg a saját szememmel (a műszer igazából főleg csak a színhőmérséklethez kell ilyenkor, de az sem biztos pont, mert a kommersz plazma nem ugyanolyan WB-vel fog megjeleníteni egy negyed képernyőnyi 18% szürkét fekete alapon, mint egy teljes képernyős fehéret.)
Nyugdíjas: no igen, legnagyobb magabiztossággal is lelkes amatőrnek nevezném magam és akkor még hol vagyok Ropi/KTTech szintjétől
-
Isual
veterán
nincs azzal baj, hogy ilyen akkurátusan akarod ezt csinálni, - meg érhető is, hogy ennyire érdekel a dolog (ebben én is ilyen vagyok) - de azért azt a segítő hsz-ek értékelésénél vedd majd figyelembe, hogy madgie, KTTech és *Ropi* (nyilván Nyugdíjas is) azért egy pöttyet komolyabb (elektronikával és jobb kalibrálhatósággal rendelkező) monitorokkal szereztek tapasztalatot, s nem biztos hogy akármelyik is sikeresen átültethető lesz egy BenQ TN kalibrálásához...
-
Nyugdíjas
nagyúr
Athiszem, ha az eddigi itteni, és más helyeken történt beszélgetések alapján jól vonom le a következtetést akkor még azok is akik naponta foglalkoznak ezzel sem mindig rendelkeznek tökéletes elméleti tudással. Inkább csak rájöttek hogy lesz jó, megcsinálják, és működik. De hogy emögött mi a pontos elmélet azt sokan csak kapargatják. szerintem ennek si köszönhető a szűkszavűság... Nem olyan régen volt is valami témában nagy kavarodás itt is, és arra jutottunk, hogy kb senki sem tudja biztosra
-
AtHoS
nagyúr
No akkor ezt lehet olvasgatni szorgalmasan. [link] El is teszem könyvjelzők közé későbbre
Itt írnak x, y-ról:
"By changing the x and y values we can map to any possible colour visible to the human eye. The Y value is the brightness (or luminance) of the colour and while not shown on the graph, it could be represented by a third axis that comes out of the page (or screen as you're likely reading this online). What we will be doing later is taking readings by varying the "Y" value from black (0 IRE) to white (100 IRE) and trying to adjust the color to make it fall right at the middle white point, called D65. D65 represents the location where there is no colour component at all: It's purely black, white or a shade of grey in-between. The x,y coordinates for the D65 point are x=0.313, y=0.329. These are the magical numbers we will be trying to achieve by taking measurements with our meter."
-
*Ropi*
félisten
Sok mindentől függ ez a kontrasztos dolog. Pölö, hogy milyen pontossággal állít a monitor a kontraszton (2 vagy 3 gombnyomásnyira van osztva egy érték átugrása) és milyen léptékekben (1-3-5-stb. Cd/nm). Hogy logaritmikusan, vagy lineárisan, stb. Elvileg a kontrasztot 100-ra állítva kellene hagyni (úgy adja a legnagyobb dinamikát, viszont a fehérpont elcsúszásával (ahol a monitor a legnagyobb fényerejét képes leadni) a legvilágosabb érték is kisebb lesz, így az azon felül érkező digitálisan kvantált értékeket nem képes megkülönböztetni, magyarán beég a kép. A gyakorlatban 90 és 100 közötti értékeken adják a monitorok a legjobb eredményt, persze csak akkor, ha le tudjuk szabályozni eléggé a fényerőt, mert ugye a kettő együtt adja a korrekt fényerő beállítást. Képszerkesztéshez 120-140 Cd/nm értéket javasolnak, én 125-re szoktam belőni, az is már eléggé szemkifolyatós egy 27" monitoron (ugye minél nagyobb a monitor, annál nagyobb felület világítja meg a szemeim relatíve kicsi, ámde konstans méretű felületét - tehát egy nagyobb monitort ezért érzünk erősebben világítónak ugyanakkora fényerőn, mint egy kisebbet.
A Dellemen, pl. a kontraszt 90, a fényerő 3 (!!!).
-
*Ropi*
félisten
A kijelző fényvezető felületi rétegén keresztül oldalról bőven elég fény jut be ahhoz a szenzorhoz, hogy tönkrevágja a kalibrációt. Ezért kell matt sötétben csinálni.
"Egyébként akkor mi a hiba amikor a*-ra és b*-ra "nan"-t ír basiccolor? Újraindítottam mindent, de még mindig ugyanaz a hiba.
"
Gőzöm nincsen, nekem olyat sosem írt...
-
delta a-t és delta b-t kezdem érteni, Y a fényerő, de az x-y-t még mindig nem értem micsoda
A kérdés, hogy ti milyen sorrendben állítjátok a fényerőt/kontrasztot/rgb-t? Ez nagyon fontos lenne, ettől nem tudok haladni. Hiába állítok be settingsben Color temperature-nél egy jó értéket RGB-re, de utána HW setup menüs Color tempnél teljesen más értékek jönnek ki.
+ még egy nagyon fontos kérdés. Color tempnél beállítom, hogy D65 legyen, azaz 6500K, amire kiírja, hogy correlated delta a legyen -3 és delta b 2. Viszont ha ezekre állítom be, akkor validate-nál nincs meg a white pont
Tényleg sajnálom, hogy ennyit szerencsétlenkedek, ha egyszer menni fog, ígérem nem kérdezek többet.
-
Nyugdíjas
nagyúr
Az iMatch-es kérdésekre pedig röviden válaszolnék: felejtsd el azt a szoftvert.
-
Nyugdíjas
nagyúr
Blue Eye Pro-val nyomulnak ők is. Nem olcsó mulatság, és hozzájutni is nehéz, és nem kellene, hogy jobb legyen, mint a BasICColor(plusz a Blue Eye hardverek támogatásában sem jeleskedik annyira). Részemről ez utóbbit favorizálom, nekem eddig tökéletesen bevált a napi munka során.
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- Hold - SW Heritage - Auto üzemmód
- Magas AI-költségek, csökkenő létszám: dolgozók ezreit rúgja ki a Microsoft
- A OnePlus ellen biztonsági aggályok miatt indítanának vizsgálatot az USA-ban
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- HP notebook topic
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- Így nézz tévét 2025-ben: új ajánlások, régi szabályok
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5080 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! Csere-Beszámítás! Manli RTX 3070Ti 8GB GDDR6X Videokártya!
- Azonnali készpénzes félkonfig / félgép felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- ÖRÖK GARANCIÁVAL - OLCSÓ, LEGÁLIS SZOFTVEREK 0-24 KÉZBESÍTÉSSEL - Windows - Office - LicencAruhaz.hu
- Telefon felvásárlás!! Apple iPhone SE (2016), Apple iPhone SE2 (2020), Apple iPhone SE3 (2022)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest