- Lendülettel mehet nyaralni a Samsung
- Amazfit Active 2 NFC - jó kör
- Megjött a Honor szuperakkumulátoros mobilja
- Leépíti a Sony az európai piacot?
- Mobil flották
- Vékonyabb lett, jobb kamerát kapott, de az akku maradt a régi: itt a Fold7
- Bemutatkozott a Poco X7 és X7 Pro
- Samsung Galaxy S25 - végre van kicsi!
- Xiaomi 14T Pro - teljes a család?
- One mobilszolgáltatások
-
Mobilarena
OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!
Új hozzászólás Aktív témák
-
mzso
veterán
-
Petykemano
veterán
válasz
Oliverda #19826 üzenetére
Megmagyarázza a memórui sebességétől való függést, hogy a Data Fabric a memória sebességén ketyeg.
Némiképp a lassúságot is megmagyarázza, lévén majdnem harmadolyan frekvencával ketyeg, mint a core.Mi lehet az oka, annak a design choice-nak, hogy a Data Fabric nem ketyeg szintén core frekvencián?
-
Depression
veterán
válasz
Oliverda #19817 üzenetére
Amikor még arról volt szó, hogy a mostani technológiát sem lehet elérni... Most meg már 7nm, intel meg 5nm-ert tervez. Kíváncsi vagyok, hogy mikor találják ki az 1i nm-ert, hogy minél több tranzisztor, annál kisebb helyet fog foglalni, akár egy fekete lyuk
De most komolyra fordítva a szót, a legdurvább egy atomos cucc az 1nm lehet. Ha azt valaha el is érik, onnantól megszűnik a fejlesztés? Mehet a kukába az x86?
-
-
-
Balala2007
tag
válasz
Oliverda #19701 üzenetére
Pazar, koszonom!
- Az L1D órajelenként legfeljebb két darab 128 bites memóriaolvasást és legfeljebb egy darab 128 bites memóriaírást tud végrehajtani; azaz összesen 3 hozzáférést kínál órajelenként, noha a két AGU órajelenként maximum két címet tud kiszámítani.
Nekem ez ugy jott le, hogy az Intelhez hasonloan az AGU csak a 3 operandusos cimszamitashoz kell, az leggyakoribb 2 operandusosakat barmelyik ALU ki tudja szamolni. Intelnel a Port7 is csak az egyszeru esetekben mukodik.
- A 128 bites lebegőpontos összeadás a szorzás időigénye 4 órajel
sztem nem, de holnaptol lehet majd nyiltan beszelni [asszem hianyzik egy "és" ]
- az Intel-processzorok regiszterfájljának képessége, hogy önállóan felismerje és végrehajtó egység közreműködése nélkül lekezelje a regiszternullázó utasításokat, szintén kívánatos funkció
ez mar a Jaguarban is szinte padlogazzal mukodott, holnap kiderul mit orokolt ebbol a Ryzen
- Ebben a hozzaszolasban elszurtam, ott a "Branch Fusion" a slide-on, de sajnos vmiert elsiklottam felette -
hobizoli
nagyúr
válasz
Oliverda #19682 üzenetére
az mind1 juzer szempontjabol, mert hamar kint volt a javitott valtozat
nekem volt mindketto, az A az 1953MHz-n ment 1.95V-n, a B meg 2333MHz-n 1.7V-n, fejlebb mar nem is nagyon probaltam
az A-s 1800MHz felett mar kerte a 1.7V feletti Vcore-t, kulonben kove fagyott, szoval a ketto kozott csak ettol volt nálam 500+MHz diffi orajelben, de lehet lett volna 600MHz is, ha nagyon akarom, ami akkor ott +30% loero volt nyersen nezvede biztos most is mennek mar a probalkozasok az ujabb steppingekkel
be tudnanak meg tolni egy 4-500MHz-t stabilan, vagy az L3 cache is orajelen jarna, az is szamitana biztos meg pluszt -
stratova
veterán
válasz
Oliverda #19666 üzenetére
A másik kérdés, hogy Raven Ridge már mentes lesz-e ettől a hibától.
A nyakamat rá, hogy most csak azért méregette AMD a 4/8-as i7-7700K-hoz a 8/16-os R7 1700-at, mert nincs az aktuális palettán ilyen magas órajelű 4/8-as lapkájuk, Raventől azért jó lenne egy Skylake szintű órajel, legfeljebb jobban fényezik majd az IGP-t, ahogy ezt tenni is szokák (érthető módon).
-
válasz
Oliverda #19652 üzenetére
Mindegy, hogy AVX-ről vagy AVX2-ről beszélünk? Mintha a Crysis 3 még csak sima AVX támogatást kapott volna, és ez valóban nem adott semmi extra teljesítményt egy erre képes procival, viszont pl. a Star Citizen már az AVX2-t is használni fogja. Vélhetően ott se fog számítani a proci AVX2-es támogatása?
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #19641 üzenetére
Teljesen logikus lenne. Raadasul valamilyen szinten az AMD pont ugyanezt csinalja: domping aron adja a Ryzent, hogy ezzel csabitsa el a Broadwell-E es Kaby Lake-S vasarlokat. Az Intel ugyanigy jelentos kedvezmennyel probalja megtartani a szerver piacon a vasarloit. Nincs ezzel semmi problema, egeszen addig, amig az end-user kapja a mezesmadzagot, es nem a rendszer integrator. Az a mocskos trukk, amikor egy szerver gyarto ceg kap extra elonyoket azert, hogy ne foglalkozzon a konkurens termekekkel.
-
joysefke
veterán
válasz
Oliverda #19625 üzenetére
Mivel próbálkozott sokszor? i3 szintű modellekkel, legfeljebb.
Hát én konkrétan a K7-K8 vonalra gondoltam, ott mindig volt az Intel derékhadnál jobb áron jobb teljesítményű modellje, még sem tudták vele olyan mértékben lefölözni a piacot mint az intel. Meglepődnék, ha P4 Celeronból nem adtak el volna többet mint K7 Athlonból. 2005-ben a mobilpiacra szánt Turion vonal sem volt éppen rossz (bár teljesítményben emlékeim szerint lemaradt a Pentium M-től) na ott kb. semmit nem értek el...
Amikor az első i3-ak jöttek, akkor az AMD már egyre kevésbé rúgott labdába. Én a korábbi időszakokra gondoltam...
Szóval ezzel oda szeretnék kilyukadni, hogy az AMD ha 10 évente egyszer van technikai értelemben versenyképes terméke, ami az aktuális igények tekintetében jobb mint a konkurens (jelenleg a fogyasztás és a teljesítmény van a fókuszban) akkor annyit tud elérni, hogy bagóért, alacsony haszonkulccsal osztogatva a termékeit tud "piacot szerezni, de ezt a "megszerzett piacot" nem tudja nyereségre (nem árbevételre, hanem nyereségre) váltani.
Mobil vonalon én még sötétebbnek látom a helyzetet. Ott van még egy szereplő (a végtermék gyártója) akinél célt kellene az AMD-nek érnie, méghozzá úgy, hogy a másik oldalon az intel gyakorlatilag gyeplőn rángatja a gyártókat. Sőt igazából szerintem a helyzet az AMD számára mobil vonalon még sokkal rosszabb mint 10 éve:
A gyártók már akkor sem mertek-akartak-tudtak szembemenni az intel piackorlátozó "cukroskenyér és ostor" piacformáló politikájával szemben, pedig akkoriban még sokkal több gyártó volt, illetve sokkal nagyobb volt a haszonkulcs a végterméken. Tehát a gyártóknak jóval nagyobb mozgástere volt, mint manapság van, mégsem tudtak/akartak vele élni. Most oda jutottunk, hogy mobil eszközön három szereplő tud (érdemben) haszonkulcsot realizálni (profitról beszélek, nem forgalomról): Apple, MS, Intel. A többiek csak vegetálnak.
Én úgy gondolom, hogy a fő kitörési lehetőség, a fő csapásirány a szerverpiac kéne legyen, annak az igényeknek alárendelve a fejlesztéseket és olcsón lehozni amit csak lehet desktop illetve (átalakításokkal) mobil vonalra...
-
válasz
Oliverda #19622 üzenetére
Hát de ha a különbség elég nagy, akkor a gyártóknak van mozgásterük, olcsón jóval többet el lehet adni kisebb áréssel, ami összességében nagyobb profit. Feltéve ha van rá igény. Szerintem van, ma már a 15 watt TDP az alap, régen 35 watt volt, lehet ezt még lejjebb is vinni, a hosszú üzemidőt az R=1 júzer is érti.
Ugyanezt mondom én is, hogy olcsóbban kell sokkal jobbat, külöben ugyanott vannak mint most: alig van AMD-s noti.
-
válasz
Oliverda #19610 üzenetére
Ok, sorry, akkor még olvastam aktívan a topikot.
Igen, az Intel ugyanezt csinálja, csak épp neki ott az Atom (Pentium) is, ami TDP-ben a Core m-kel van egy szinten. Az Atomot így bedobja az olcsó gépekhez, míg a Core m megy a prémium notikhoz, ami kb egy presztízstermék indokolatlanul magas áron. Az AMD helyében én lehoznám a Core m által képviselt ultramobil kategóriát az olcsóbb szegmensekbe is, kevesebb prémiumos extrával. Persze annyira nem lehet olcsó, mint az Atom, de ugye a teljesítmény azért messze más.
-
válasz
Oliverda #19607 üzenetére
Raven Ridge asztalra nem is jön? A 4-35 wattos TDP az elég jól hangzik, hogy külön uArch nélkül megoldott. Csak legyen jó az ár is. A notebook piac lenne szerintem a lényeg, azzal elég nagyot lehetne kavarni, ha árban az "Atom" (Celeron / Pentium) helyére jönnének a 2 magos Raven Ridge-ek és az i3-ak helyére a 4 magosok.
Szerintem az AMD-nek más kiút nincs, a Bristol Ridge 4 mag + 8 CU egész normális órajelek mellett 15W TDP mellett engem eléggé meglepett, mégse érdekli a gyártókat, mert i3 árban ad kb i3 teljesítményt CPU-ban. Ráadásul sokszor még mellé is tesznek egy 5 CU-s dVGA-t, mert rá kell írni a dobozra, hogy 2 GB VRAM. Ha ugyanabban az árban adna egy kategóriával jobbat, akkor talán már építeni fognak több notit is AMD-vel.
-
Raymond
titán
válasz
Oliverda #19530 üzenetére
Abbol a tablazatbol indultam ki, inkabb arra akartam kilyukadni hogy nem az a nagy dobas hogy a mostani 4/8 arakon lehet majd 8/16-ot kapni, hanem hogy a nem K-s 4/4-es i5 aran lehet majd X-es 4/8-ast kapni eleve jo gyari orajelekkel. Mert azert nem sok minden van annal a most K-s vagy nem K-s i5 es i7-et vasarlo csoportnal ahol a kovetkezo 2-3 evben dob valamit a 8 thread-rol tobbre lepes (12 vagy 16).
Ezzel igy a 8 thread lejon igazan mainstream-be, ideje lesz.
Az R7 1700-nal meg mondjuk zavar par dolog - nincs X, a TDP 65W es az orajelek eleve alacsonyak. Itt inkabb valami buktatokra szamitok ha tuningolni akar az ember, ilyen szinten mar tobb ertlem van a 389-et kifizetni a kovetkezo lepesert (mint mondjuk az i7-6700 es i7-6700K eseteben volt).
-
-
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #19367 üzenetére
Chipsetnel en nem felejtenem ki az M.2 slot-ot sem
Mindenesetre meglatjuk. Ha a Ryzen konfigok tenyleg csak jovo heten erkeznek meg a reviewer-ekhez, es az embargo tenyleg febr.28 es marc.3 kozott jar le valamikor, akkor erdekes lesz olvasni majd a teszteket, hogy melyik mennyire mely, mennyire alapos, es vajon mas is panaszkodni fog-e amiatt, hogy keves ido volt kivesezni a Ryzent ill. az AM4 platformot.
(Disclaimer: anno, sok evvel ezelott en is irtam cikkeket, en is csinaltam CPU teszteket es elemzeseket, tehat nem ugy irtam ezt a rinyat az idorol, hogy sosem csinaltam ilyesmit, es csak saccolgatom, hogy mi mennyi idot vesz igenybe. Plusz en azt is figyelembe vettem, hogy egy reviewer nem feltetlenul egyetlen dolgon dolgozik egyszerre. Nem mindenki tud kapat-kaszat eldobni, amikor vegre megerkezik a Ryzen. Es ha mondjuk valaki febr.23-an all neki tesztelni, majd febr.28-an jar le az embargo, a kozotte levo hetveget sem mindenki tudja vagy akarja ryzenezessel tolteni...)
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #19331 üzenetére
Egy zsir uj CPU architekturanal azert eleg keves az 4-5 nap... Plane amikor olyan trukkok is belepnek, mint SMT (ami az AMD-nel eddig nem volt) es XFR (ami senkinel sem volt eddig). Meg ugye az uj chipsetrol se feledkezzunk meg. Egy alapos elemzesnek a teszt resze is tobb lenne, mint 4-5 nap. Vagy mondjuk ugy, hogy ha nekem lenne kiadva, hogy csinaljak egy rendes Ryzen elemzest, tutira nem vallalnam el, ha nincs ra 10-14 napom.
-
Raymond
titán
válasz
Oliverda #19107 üzenetére
Jopar ev, de valojaban az SSE2-rol van szo. Az SSE inkabb az MMX lebegopontos megfeleloje, az SSE2 lett igazan elorelepes a dupla pontosaggal (64bit). Ez 2001-ben jott az Intel-nel, 2004-ben az AMD-nel. Ezert is (es az x64 elterjedese miatt is) kezdett csak 2004 utan ugy igazan beindulni a dolog. Par evre ra kijott mar jopar jatek ahol hasznaltak, de ezek kozul sok azert mert az Unreal Engine miatt eleve ezt hasznaltak. Egyebkent ma meg mindig erre fordit default az UE
Az utobbi egy-ket evben kijott par jatek aminek kellett SSE4.x vagy SSE3, de ezekbol talan mindbol kiszedtek a kovetelmenyt egy patch-el es a fo oka az lehetett hogy az egesz SSE3/SSE4.x cuccokbol a POPCNT utasitas volt amit hasznaltak, de azert meg lehet azt kerulni igy ki is szedtek.
-
max-pain
senior tag
válasz
Oliverda #19105 üzenetére
Lehet kezdetben jobban volt tamogatva, de ezt eleg nehez megitelni. Mondjuk akkoriban minden ujdonsagra jobban ugrottak a fejlesztok, hamarabb elavult is lett egy 5 eves gep. Igy hirtelen rakeresve elvileg az Adobe reszerol a Lightroom tamogat AVX-et. Az FFMPEG VP9 decoder-e szinten (a Firefox es a Chrome is ezt hasznalja), amit ugye sok korabbi grafikus chip nem tamogat meg hardveresen. Gondolom videojatek engine-ek eseten is van lehetoseg a hasznalatara (Unreal Engine, CryEngine, Unity, stb.)
Ha csak 128 bites SIMD-nel maradunk akkor az SSE4.1 se feltetlenul alap meg, pedig az mar 9 eves es a konzolok miatt komoly hatszele van. Tobb jateknal panaszkodtak a forumokon amikor megkoveteltek (nyilvan foleg Phenom tulajok), aztan az lett a vege, hogy vegul kipeccseltek beloluk (MGS5, No Man's Sky, Mafia 3, stb.)
Azzal egyetertek, hogy az AVX nem lesz a kovetkezo SSE, de szerintem ennek csak reszben vannak technikai okai. -
válasz
Oliverda #19105 üzenetére
Anno nem kvázi GPU helyett voltak ezek a SIMD utasítás-kiterjesztések? Aztán persze szép lassan egy csomó ilyesemi dolog átvándorolt a CPU-ról GPU-ra, beleértve a játékipart és a komolyabb számításigénnyel rendelkező alkalmazásokat. Az SSE2 szerintem csak azért maradt meg, mint alapkövetelmény, mert bizonyos mértékig a CPU-nak is önállónak kell lennie. Az FMA és AVX meg már a GPU-kkal próbál versenyezni, szóval nem csodálom, ha az AMD ezt telibekakkantja.
szerk: a Zen - Core reláció amúgy nagyon hasonlít a Maxwell - GCN helyzetére.
-
Balala2007
tag
válasz
Oliverda #19030 üzenetére
Sajnos meg nem ismerem a Zen+(+) felepitreset, mindazonaltal vannak olyan nem magatol ertetodo szempontok, ami alapjan megis inkabb megerne a 256b muveleteket nativan tamogatni:
- A Ryzen pont ugy tordeli szet az x64 muveleteket, mint a Jaguar. Az Intel procijaval szemben 1 helyett 2 slotot foglal el a teljes core-ban, a dekodolastol a visszavonasig, igy nem csak a reorder scope felezodik, hanem a decode bandwidth is;
- Ha az egyik operandus memoria, akkor mar 4 uops-ot fogyaszt, es egy cimszamitas is tkpen feleslegesen tortenik;
- Mivel a 256b muvelet nem atomi, bevaghat egy megszakitas a ketto kozott, es akkor a rollbackrol is gondoskodni kell (nem tunik nagy ugynek, de ugy...)Ezek persze nem elsopro ervek, de hogy az AMD-t evek ota foglalkoztatja a tema, es kedvezo esetben azonnal ugrananak a lehetosegre, azt szerintem mutatja, hogy a 2013 májusi, 3.20-as Programmers Manual ota benne van a CPUID.8000_001Ah.EAX[2] bit, amit meg egyszer sem aktivaltak:
-
Depression
veterán
válasz
Oliverda #19057 üzenetére
Azt néztem, hogy a 7350k, ami 1399¥, és a szintén 1399¥-os r5 1300 204$. Az itthoni ára a 7350k-nak pedig ~63k, tehát elég reálisnak/pontosnak tűnik.
Kíváncsi vagyok, hogy a legkisebb 6 magos r5 mit mutat majd a 7600k ellen, ami ~80k lesz. Ez már nagyon a plafon, amit költenék. És sajnos az alaplapokról sincs semmi infó, amiket intelhez elég olcsón be lehet szerezni. -
max-pain
senior tag
válasz
Oliverda #19044 üzenetére
Egy uj utasitaskeszletnek kell kb egy evtized mire tenyleg teret nyer hetkoznapi alkalmazasokban. Ez igy volt az SSE2-vel is. Raadasul most meg az is neheziti a dolgot, hogy egyreszt a proci gyartok lassabban implementaljak vagy sok magban egyszeruen letiltjak (haho hulye Intel), masreszt ritkabban cserelnek az emberek gepet. Az SSE egyebkent tobb mint fel evtizedik nem volt hardver szinten teljes szelesseggel tamogatva (a Core 2 volt az elso proci aminek 128 bit szeles volt a vegrehajto egysege).
-
Fiery
veterán
válasz
Oliverda #19026 üzenetére
Ez is egyike a kompromisszumoknak, amit az AMD bevallalt, hogy feken tartsa a die meretet, a die bonyolultsagot es nem utolsosorban a TDP-t. Persze hogy elfert volna, de a mai viszonyok kozepette ez a leginkabb ertheto es elfogadhato kompromisszum az osszes kozul. Egy 8 magos Summit Ridge-nel me'g lehet persze mondani, hogy mehetett volna 120-130W TDP-vel is, es akkor mehetne teljes gozzel a dupla szeles lebegopontos egyseg, valamint hogy kit zavar, hogy 180 vagy 200 mm2-es a die; de egy 32 magos Naples-nel mar kapasbol problemat okozott volna, ha Skylake-szintu FMA unitokat kap a Zen. Persze 10 vagy 7 nanonal mar minden gond nelkul be fog ferni a "rendes" szelessegu lebegopontos egyseg is.
-
Fiery
veterán
-
-
-
Oliverda
titán
válasz
Oliverda #14846 üzenetére
Minden szám stimmel.
"In a separate paper, AMD said its upcoming Zen x86 core fits into a 10 percent smaller die area than Intel’s currently shipping second-generation 14nm processor. Analysts and even Intel engineers in the session said the Zen core is clearly competitive though many confidential variables will determine whether the die advantage translates into lower cost for AMD.
The paper detailed techniques AMD used to reduce switching capacitance by 15 percent compared to its existing chips. For example, Zen marked AMD’s first use of a metal-insulator-metal capacitor which helped lower operating voltages and provide greater per-core voltage and frequency control.
Engineers tracked on a weekly basis power benchmarks on high activity regions for more than a year to reduce switching capacitance. The company now has two eight-core designs running with simultaneous multithreading at 3.4 GHz."
-
válasz
Oliverda #18829 üzenetére
Az 1 vs 2 GPU miatt lett ennyire eltérő a pontszám, viszont ahogy nézem, ez mégis jelentős difit mutat az amúgy brutálisan drága 5960X javára:
XFR talán ki volt kapcsolva a Rysen esetében, illetve 4GHz-n járt az Intel -de olyan lapban ki ne hajtaná ennyin?-, és talán az 1080p és a 4k felbontás miatt is picivel nagyobb terhelést kapott a Rysen, de mindennek ellenére nagyon úgy tűnik, hogy legjobb esetben is olyan 85-90:100-ban ki fog kapni az 5960X-től, ami persze egészen más TDP, és árban is több.
Habugi: Az biztosan olyan sokat számít?
-
válasz
Oliverda #18789 üzenetére
enthusiast = rajongó
Vér Pistike is enthusiast, mert rajong a PC-jéért, és neki rgb ledes, műanyag burkolatos alaplap kell, mert az faszán néz ki.
Meg mondjuk te is, én is PC rajongók vagyunk, de nincs merevedésünk a csicsás gémer alaplapokra meg egyéb alkatrészre.
Szóval PC enthusiast nem csak az lehet, aki komoly arccal ül a gépe mellett és milivoltokat próbál lefaragni a GPU Vcore-jából.
-
HSM
félisten
válasz
Oliverda #18750 üzenetére
Arra reagálva írtam így, hogy azt írtad, hogy "SMT viszonylag sokat dob a fogyasztáson". Ugyanakkor az esetek döntő többségében kifejezetten javítja az energiahatékonyságot. Kivételt azok a kódok jelentik, amik a végletekig egy magos felépítésű magokra lettek optimalizálva.
Amit linkeltél teszt ebből a szempontból fabatkát sem ér, mivel nem látjuk, mit változott a processzor feldolgozási képessége. Viszont én anno megmértem a hatmagos Xeonomon (ami csip szinten ugyanaz, mint az általad linkelt 980X), a napi szinten használt, 4Ghz-es beállításom HT nélkül 228W-ot fogyaszt Cinebench R15 futtatása alatt, és 702 ponttal zár. Ugyanez a beállítás, csak HT-val 254W-ot fogyaszt futás közben, és 910 pontot ér el. Mindkét esetben az üresjárati fogyasztás 117W.
Jól látható, hogy ha csak a processzor fogyasztására vetíted az eredményeket, akkor is kb. 5%-os javulás a perf/watt mutatóban a HT ebben a tesztben.És ez csak egy első generációs i7, a későbbi generációk picit többet profitálnak a technológiából.
A "teljesítmény/javítás" mutató amúgy jópofa, más tesztekben még nem találkoztam vele.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topikban az OFF és minden egyéb, nem a témához kapcsolódó hozzászólás gyártása TILOS!
Az ide nem illő hozzászólások topikja:[link]
MIELŐTT LINKELNÉL VAGY KÉRDEZNÉL, MINDIG OLVASS KICSIT VISSZA!!
A topik témája:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H510M i5 10400F 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB Rampage SHIVA FSP 500W
- ÚJ Apple Macbook Air 15,3 M4 10C CPU/10C GPU/16GB/256GB - Ezüst -(2025) - 3 év gari - MAGYAR
- Creative Sound BlasterX G5 (70SB170000000) (Sound Blaster) (DAC) (ELKELT)
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest