Valami azért változik
Noha évről-évre le lehet írni, hogy az okostelefonok továbbra is alapvetően ugyanazt tudják, csak mindig kicsit gyorsabbak, esetleg szebbek, 2017-ben szerencsére kicsit izgalmasabb volt az év, mint tavaly. Egyrészt van egy szembeötlő változás a formatervek kapcsán (a 18:9-es kijelző), másrészt más szempontból is akadnak fejlesztések, bizonyos funkciókra nagyobb hangsúly került idén (kamerák, mesterséges intelligencia, asszisztensek), ráadásul nem maradtunk új szereplő nélkül sem.
A Xiaomi csúcsgépe tényleg nagy [+]
Persze alapvetően azért nincsenek drámai fordulatok, minden kicsit jobb, minden kicsit szebb, mintha idén jobban igyekeztek volna a gyártók elrugaszkodni a sémáktól, de azért a nagy cégek már nem mernek óriásit kockáztatni. Érdekes módon a formatervi újítások nem a listavezetőktől érkeztek, a káva nélküli kijelzők úttörője a Xiaomi volt még 2016 végén a Mi Mix nevű eszközzel, a 18:9-es képarányt pedig az LG hozta be a köztudatba a G6-tal. Aminek erre egyébként szüksége is volt, mert hardverben kissé elmaradt a csúcskategóriától.
LG G5 és G6. Sokat fejlődött a kijelző/előlap arány [+]
A nyúlánk kijelzők eleinte eléggé megosztották a téma iránt érdeklődőket, de ahogyan szinte minden jelentősebbnek számító gyártó átállt év közben erre a formátumra, úgy vált egyre inkább közkedveltté ez a vonal, hiszen sokkal keskenyebbek lehettek így a telefonok, ami miatt jobban át lehet ezeket a modelleket fogni egy kézzel, ráadásul a leggyakrabban használt tartalomfogyasztáshoz (böngészés, közösségi funkciók) a hosszabb kijelző is jó partner. Nyilván a másik oldalon ott van, hogy egy videó, egy fotó nem tölti ki a rendelkezésre álló helyet, nem is akarunk jósolgatni, de simán benne van a pakliban, hogy 2018-ban már egy csomó telefon nem csak 16:9-es és 4:3-as fotókat és videókat fog felvenni, hanem alkalmazkodnak a megnyúlt kijelzőkhöz.
Az iPhone X mindent újraír az Apple okostelefonok történetében [+]
A hosszúkásabb telefonoknak akkor van igazán látható hasznuk, ha ezzel párhuzamosan az oldalsó és az alsó-felső kávák is csökkennek. A 80% feletti kijelző-előlap arány már nem szokatlan, egyre inkább haladunk afelé, hogy tényleg szinte láthatatlanok legyenek jobbról-balról a kávák, felül is sokan próbálnak vékonyítani, de ott azért akadnak technológiai korlátok, általában azért ide szokás tenni a szelfikamerát és a beszédmikrofont is. Ezekre vannak különböző trükkök (a szelfikamera alulra költözik, a hangszórót piezoelektromos megoldással próbálják pótolni), de inkább megpróbálják a kijelző feletti összetevők méretét csökkenteni a cégek, vagy direkt beleharapnak szigetszerűen a képernyő felső sávjába (Apple iPhone X). Alul általában több hely marad, ha itt vékonyít a gyártó, akkor az ujjlenyomat-olvasót hátulra kell tegye, amit sokan nem szeretnek, vagy alternatív megoldást kell használnia (megint csak az iPhone X-et lehet hozni az arcfelismerővel példának). A kijelző mögé épített biometrikus szenzort mindeddig csak ígéretek szintjén láthattuk, de talán 2018-ban már valóság is lehet belőle.
A 18:9-es képarány miatt frissebbnek hatnak az új modellek, úgyhogy a gyártók most elkezdték letolni a középkategóriába is ezt az újítást, ha a kínai B-brandeket nem vesszük számításba, akkor megint az LG volt az első a Q6-tal, de az év végén bejelentett, friss Galaxy A-széria is így jön, a Xiaomi is ilyennek alkotta meg a Redmi következő generációját, úgyhogy készülhetünk arra, hogy a 18:9-es kijelző lesz 2018-ban szinte minden új terméken.
Hirdetés
Kamerák
A másik csendes forradalom a mobilos kamerák körül zajlik és 2017-ben már tényleg minden gyártó legalább egy olyan telefont piacra dobott, aminek a hátulján két kamera is dolgozik. Van olyan is, ahol az előlapra került kettős modul, nyilván ott is lehet értelme, de a jó képek általában a hátsó optikákkal készülnek. És itt megint egy csomó eltérő megközelítés adódik, mert lehet játszani a látószögekkel, de sokszor az is hasznos, ha csak egy fekete-fehér szenzor segíti ki a fő kamerát, mint ahogyan azt például a Huawei csinálja.
A Mate 10 Pro két kamerája [+]
De nem is okvetlenül ez a lényeg, hanem inkább az, hogy az apertúra már F/1,6-os a csúcsgépeknél (míg pár éve az F/2,4-nek is örültünk) és tényleg végig lehet már fotózni egy nyaralást egy felsőbb kategóriás okostelefonnal simán, ha nem akarunk okvetlenül poszterméretű képeket nyomtatni. Nyilván mindig lesz menőségbeli előnye egy frankó MILC-nek egy telefonnal szemben, de egyre kevésbé látszik, hogy egy átlagembernek minek kellene egy digitális fényképezőgép akkor, ha van a zsebében egy iPhone 8, egy Galaxy Note 8, egy Huawei Mate 10 Pro, vagy egy HTC U11. De említhetnénk az LG V30-at, a Zenfone Zoom S-t, a Honor 9-et, a Nokia 8-at, a Pixel 2-t, a Galaxy S8-at, a Xiaomi Mi 6-ot, az Xperia XZ1-et, a OnePlus 5T-t, szóval tényleg most már van egy sereg olyan telefon, amivel nem csak jó fotókat lehet lőni, hanem az elkattintott képek zöme is sikerül és ez sokkal több embernek számít.
Persze a dinamikatartomány még mindig szűk, de erre találták ki a HDR-t, ami évekkel ezelőtt csak akkor ért valamit, ha stabilan tudtuk tartani a telefont, de ma már annyira gyors a DSP a csúcs chipsetekben, hogy simán exponál több tucatnyi alkalommal is másodpercenként a készülék és össze tud rakni egy kiegyenlített fotót a művelet végén. Sokat javultak a sötétben készült fotók is az elmúlt évben, az eltérő látószögű lencsék pedig egy adott téma kapcsán többféle megközelítést is kínáltak a felhasználóknak. És persze ott van a játék a mélységélességgel, amit portré mód kapcsán szoktak kidomborítani a gyártók, itt azért még mindig van min dolgozni, de a fejlődés abszolút látható.
A portrémód funkciói, amelyek az iPhone X esetében elöl és hátul is bevethetők [+]
Videózásban is fejlődés, a 4K-t már elég sok telefon tudja, de ennél fontosabb talán, hogy 60, 120, vagy 240 fps-ben is érvényes felbontásban tud egy csomó mobil lassított felvételt rögzíteni, amire idén a Sony tette fel a pontot a 960 fps-re is alkalmas telefonjával. Igaz, ezt csak pár másodpercig képes hozni, de ha ügyes az ember, akkor kiváló videókat tud készíteni. Ráadásul a felsőbb kategóriákban már alapvető elvárás az optikai stabilizáció, ami nyilván nem olyan hatékony, mint egy gimbal, de ez nem csak mozgóképeknél, hanem hosszabb záridős, esti fotóknál is igen hasznos.
Bővülő kínálat
Az idei évben a nagyok alapvetően jól teljesítettek, a Samsung talán az egyik legjobb évét zárta, mintha a tavalyi akkumulátorbotrány meg sem történt volna. Kiváló telefon lett az S8 és a Note 8 is, gond nélkül megtartották piacvezető pozíciójukat. Az Apple irányt váltott és a biztonsági játékos iPhone 8 mellett bemutatott iPhone X végre kimondottan újszerű lett, noha ennek vannak bizonyos kompromisszumai és pont mostanság derült ki, hogy kicsit túlbecsülték a várható vásárlási kedvet a méregdrága csúcsmodell kapcsán, de őket sem kell félteni. A Huawei megint óriásit erősödött, a P10 és a Mate 10 is szép eladásokat hozott, a kínai Xiaomi pedig a tavalyi megingás után újra nagyon komoly játékos, a Redmi széria tarol, de drágább kategóriákban is tudtak maradandót alkotni, ott a Mi 6, a Mi Mix 2 és a szemtelenül jó áron adott Mi A1, ami a cég első olyan eszköze, ahol a Google (és az Android One) kedvéért sutba dobták a MIUI felületet.
Xiaomi Mi A1 - Android One alapokon [+]
Az LG-t eléggé féltettük, de a Q6 a középkategóriában potens versenyző, a csúcsmodell V30 is jól sikerült, a G6-tal viszont nem hozták azt, amit szerettek volna. Viszont 2018-ra újult erővel készülnek, remélhetőleg nem okoznak csalódást. A Sony-nál csendesen zajlik az átalakulás, de pont a CES-re időzítenek egy nagy bejelentést, ami formatervi változással kecsegtet, noha a japánok indusztriális, jellegzetesen szögletes designja sokaknak még mindig bejön. Egészen meglepő módon a HTC-nek sikerült a legjobban megráznia magát, a Google beszállt egy raklapnyi pénzzel, de az U11 nem ennek köszönhetően lett az egyik legjobb csúcsmodell idén, hanem már korábban nekiláttak annak, hogy komolyat durrantsanak. Már csak némi marketing kéne, hogy el is tudják adni…
Az év poénja volt a Nokia 3310, ami persze egy igen vérszegény eszköz, ha pusztán telefonként nézzük, de arra tökéletes volt, hogy ráirányítsa a figyelmet a patinás gyártó visszatérésére. Ami persze nem az a Nokia, ami volt, hanem a HMD nevű projektcég hozta tető alá a Foxconnal közösen, és amikor kijött a 3, az 5 és a 6, akkor nem voltunk elájulva, de szépen csökkentek az árak az év során annyira, hogy már ne tartsuk elárazottnak sem ezeket, sem pedig a 8-ast, ami a cég jelenlegi csúcsmodellje. Kár volt ebbe a vonalba belegyömöszölni az igen gyengére sikeredett Nokia 2-t, erről lesz hamarosan tesztünk is, legyen elöljáróban elég annyi, hogy ez nem csak a Nokia névhez nem méltó, hanem az okostelefon kategóriához sem.
A másik visszatérő (sokadjára már) a Motorola, aminek újra ez a neve, de persze továbbra is a Lenovo égisze alá tartozik. Akik végre rájöttek arra, hogy lehet variálni mindenféle terméknevekkel, mint a Vibe, meg a Moto, de ha már ott van egy bejáratott név, akkor érdemes azt használni. És a G-sorozat kimondottan korrekt a saját árszintjén, de az X és a Z is izgalmas, főleg a moduláris hátlapok miatt, amelyekből januárban megint kapunk egy párat, ha jók az információink. A ZTE az Archosban látta meg a piaci lehetőséget és kötöttek egy megállapodást, hogy mostantól a Nubia modellek a francia cég márkaneve alatt lesznek elérhetők Európában (itthon is), ki fog derülni 2018-ban, hogy ez mennyire volt jó döntés.
Moto G5 (fekete) és G5 Plus (arany) [+]
És jönnek fel a kicsik, a Vernee, a Doogee, a Homtom, se szeri, se száma a semmiből kinövő új, kínai márkáknak, most például pont várunk tesztre egy Maze Alpha nevű masinát, de valószínűleg 2018-ban is egy csomó, eddig ismeretlen cég termékét lesz majd alkalmunk bemutatni. Mindenki abban reménykedik, hogy meg tud ragadni akár pár tized százaléknyi piaci részesedést, amivel már boldog lehet egy friss gyártó. Van, akinek sikerült, ilyen a OnePlus, akik még mindig ugyanazt a modellt követik, amivel indultak. Nincs bolt, nem tárgyalnak szolgáltatókkal, online értékesítik az árához képest egészen ütős telefonjaikat, egy évben két új modell, bőven elég. És van egy nagy vesztesünk is, a LeEco a jelek szerint behalt, túl sok volt az adósság és nem tudták pénzre váltani a fejlesztéseket, talán a Faraday Future nevű autós demó tette be végleg a kaput.
Tartozékok
Az okosórák piaca kipukkadt, ez már eléggé tény, nem csupán jóslás. Persze annyi van benne, hogy a nagy gyártók egy-egy modellel azért képviseltessék magukat (Samsung, Huawei, Apple), de az Android Wear köré épített órák száma látványosan csökkent, sokkal jobban mennek a karperecek és a komolyabb fitnesz termékek, ahol ott a FitBit, a Polar és még lehetne ezeket sorolni. Az “okos” akármik között nincs egyértelmű király, pedig már okos lehet a cipőm, a radiátorom, az autóm, a gyűrűm, a fejhallgatóm… ezek egy része tiszavirág életű termék, de a többség csak egy sok smarthome kütyü között, ahol még mindig nincs iparági szabvány, a különböző gyártók különböző termékei közötti kommunikáció esetleges, mindenki nyomja a saját elképzelését (HomeKit, Smarthome, Z-Wave, DECT, Google Home…), itt még lesz harc.
Talán amiben még látszik mozgás, az a 360 fokos kamerák területe, de itt még nagyon a történet elején tartunk. A Samsung a Gear 360-nal már jelen van itt egy ideje (hiszen a Gear VR-ral tudnak adni olyan motyót is, amivel meg lehet ezeket nézni), próbálkozott az LG, újabban a Huawei, elvileg adnak az Essential Phone-hoz is egyet, no meg ott vannak a független cégek, mint amilyen az Insta360, akik egész ügyesek, pont a CES-en lesz megint új termékük, majd megnézzük, hogy most hol tartanak.
Etalon lett az U11 Type-C fülese [+]
2018-ban valószínűleg fordul egyet a zenei tartozékok piaca is, mivel a 3,5 mm-es jack dugasz tényleg készül a nyugdíjra. Amivel igen sokan nem értenek egyet, de nincs mit tenni, az Apple még mindig képes arra, hogy egyetlen döntésével megváltoztasson egy piacot, ráadásul egyre több gyártó dönt hasonlóképpen. Persze közben a mérleg másik serpenyőjében ott van, hogy USB-n jobb minőségű audiót lehet átvinni, de ehhez azért kell egy jól megírt szoftver is, egy jó hangkeltő és jó hardver. A HTC már megmutatta, hogy ez nem lehetetlen feladat, de 2018-ban óriási biznisz lesz jack-Type-C átalakítót gyártani, a nagy audio cégek pedig bizonyára bemutatnak majd Type-C csatlakozós modelleket.
Úgy fest, hogy kezd viszont magára találni az autóipar, legalábbis a fedélzeti rendszerek és a telefonok közötti kommunikáció kapcsán mi azt tapasztaltuk, hogy a friss modellekben már alapvetőnek számít, hogy Apple CarPlay és Android Auto is elérhető. Néha még akad egy-két MirrorLink szabvánnyal felvértezett gépkocsi, de mivel nem minden telefongyártó támogatja és a különböző verziószámok kompatibilitása is problémás, ezért ez egyre inkább a háttérbe szorul. Persze a fedélzeti infotainment rendszerekkel még bőven kell dolgozni, a menürendszerek logikája, a sebesség, a kezelhetőség még sokszor kiforratlan és igen sok olyan sofőr van, aki nem szereti tapogatni menet közben a kijelzőt, ezért meg kell találni az arany középutat a gombok és az érintés között, ha már a hangvezérlés egy csomó nyelven nem működik. Ebben talán a különböző otthoni asszisztensek terjedése segíthet, a Google, az Amazon, a Samsung és az Apple is nyakig benne van ebben, a Huawei-nek is lesz egy-két szava a mesterséges intelligenciát is tartalmazó chipsetjük kapcsán, de ha ezeket világszerte forgalmazni kívánják, akkor át kell hidalni a nyelvi korlátokat hangvezérlés kapcsán, ami arra fogja sarkallni a fejlesztőket, hogy a kisebb országok nyelvét is értsék a berendezések. Reméljük.
A Mobilarena 2017-ben
Számunkra az idei év tartogatott fordulatokat. Szerencsére 2017-ben is el tudtunk jutni a legfontosabb nemzetközi eseményekre (CES, MWC, IFA, Genfi Autószalon), reméljük, hogy ezt 2018-ban is meg tudjuk oldani. Persze volt hazai esemény is, a Veletech kapcsán viszont idén sokat tanultunk és teljesen megújítjuk 2018-ra, amikor is május 12-én rendezzük majd a kiállítást, minden eddiginál nagyobb, látványosabb, érdekesebb, blabla, jussunk el odáig és akkor majd beszélünk róla bőven.
Hoztunk egy komoly döntést is, hivatalosan is kifaroltunk a videós piacról, miközben hivatalosan is belevágtunk. A Mobilarena YouTube csatornája tök jó volt, de amikor ezt elkezdtük, akkor még teljesen mások voltak az elvárások és belefértek amatőr jellegű próbálkozások is. De itt is megnőttek a fogyasztói igények, ma már ciki csak úgy hebegni-habogni egy random technológiai eszközzel koncepció nélkül egy videóban, úgyhogy ha az ember jól akarja csinálni, akkor bele kell tenni a munkát rendesen. Erre pedig a stábnak nem volt kapacitása, ráadásul nem is mindenki szeretett volna képernyőre kerülni, tehát úgy döntöttünk, hogy ezt másképp kell megoldani.
Aligha a sors furcsa fintora, hogy Legendd némi médiakörút után a Tech2-nél kötött ki, ha pedig már így alakult, akkor a Prohardver viszont lapcsalád szintű megállapodást kötött a srácokkal, így aki videós tech tartalmakra éhes, annak is tudunk ezen együttműködés nyomán fogyasztanivalót kínálni. Persze ettől még bizonyos videókban fel-felbukkanunk, hiszen együtt megyünk majd rendezvényekre, sajtóeseményekre és ha a Tech2 két arca véletlenül nem jut mindenhova, akkor a Mobilarena stábja besegít a videózásban.
Év végén aztán fellőttük a Fototrendet, ami még kissé bétás, de rengeteg remek fotót találni már rajta, amelyekre támaszkodhatnak olvasóink akkor, amikor kamera alapján akarnak dönteni telefonok között. Jövőre lesz új design is a lapcsalád oldalain, mi pedig szállítjuk a híreket és a teszteket, ahogyan eddig is.
Itt a banda, bónusz Legendd [+]
Szeretnénk megragadni itt az alkalmat, hogy minden olvasónknak megköszönjük, hogy kitüntetett minket a figyelmével, köszönjük a partnereinknek az egész éves együttműködéseket, moderátorainknak az áldozatos tisztogatást, fórumozóinknak, hogy hozzájárultak a felhasználói tudásbázis bővítéséhez és persze mindenkinek, aki így, vagy úgy hozzájárult ahhoz, hogy ebben az évben is folyamatosan tudtunk olvasnivalót szállítani.
A Mobilarena szerkesztősége boldog új évet kíván!
Bog