2017 mobilos szemmel

Megint eljött az év vége, 2017-ben pedig meglepően sok dolog történt az okostelefonos piacon, ezeket próbáljuk összefoglalni, kitérve kicsit a tartozékokra is.

Valami azért változik

Noha évről-évre le lehet írni, hogy az okostelefonok továbbra is alapvetően ugyanazt tudják, csak mindig kicsit gyorsabbak, esetleg szebbek, 2017-ben szerencsére kicsit izgalmasabb volt az év, mint tavaly. Egyrészt van egy szembeötlő változás a formatervek kapcsán (a 18:9-es kijelző), másrészt más szempontból is akadnak fejlesztések, bizonyos funkciókra nagyobb hangsúly került idén (kamerák, mesterséges intelligencia, asszisztensek), ráadásul nem maradtunk új szereplő nélkül sem.

A Xiaomi csúcsgépe tényleg nagy
A Xiaomi csúcsgépe tényleg nagy [+]

Persze alapvetően azért nincsenek drámai fordulatok, minden kicsit jobb, minden kicsit szebb, mintha idén jobban igyekeztek volna a gyártók elrugaszkodni a sémáktól, de azért a nagy cégek már nem mernek óriásit kockáztatni. Érdekes módon a formatervi újítások nem a listavezetőktől érkeztek, a káva nélküli kijelzők úttörője a Xiaomi volt még 2016 végén a Mi Mix nevű eszközzel, a 18:9-es képarányt pedig az LG hozta be a köztudatba a G6-tal. Aminek erre egyébként szüksége is volt, mert hardverben kissé elmaradt a csúcskategóriától.

LG G5 és G6. Sokat fejlődött a kijelző/előlap arány
LG G5 és G6. Sokat fejlődött a kijelző/előlap arány [+]

A nyúlánk kijelzők eleinte eléggé megosztották a téma iránt érdeklődőket, de ahogyan szinte minden jelentősebbnek számító gyártó átállt év közben erre a formátumra, úgy vált egyre inkább közkedveltté ez a vonal, hiszen sokkal keskenyebbek lehettek így a telefonok, ami miatt jobban át lehet ezeket a modelleket fogni egy kézzel, ráadásul a leggyakrabban használt tartalomfogyasztáshoz (böngészés, közösségi funkciók) a hosszabb kijelző is jó partner. Nyilván a másik oldalon ott van, hogy egy videó, egy fotó nem tölti ki a rendelkezésre álló helyet, nem is akarunk jósolgatni, de simán benne van a pakliban, hogy 2018-ban már egy csomó telefon nem csak 16:9-es és 4:3-as fotókat és videókat fog felvenni, hanem alkalmazkodnak a megnyúlt kijelzőkhöz.

Az iPhone X mindent újraír az Apple okostelefonok történetében
Az iPhone X mindent újraír az Apple okostelefonok történetében [+]

A hosszúkásabb telefonoknak akkor van igazán látható hasznuk, ha ezzel párhuzamosan az oldalsó és az alsó-felső kávák is csökkennek. A 80% feletti kijelző-előlap arány már nem szokatlan, egyre inkább haladunk afelé, hogy tényleg szinte láthatatlanok legyenek jobbról-balról a kávák, felül is sokan próbálnak vékonyítani, de ott azért akadnak technológiai korlátok, általában azért ide szokás tenni a szelfikamerát és a beszédmikrofont is. Ezekre vannak különböző trükkök (a szelfikamera alulra költözik, a hangszórót piezoelektromos megoldással próbálják pótolni), de inkább megpróbálják a kijelző feletti összetevők méretét csökkenteni a cégek, vagy direkt beleharapnak szigetszerűen a képernyő felső sávjába (Apple iPhone X). Alul általában több hely marad, ha itt vékonyít a gyártó, akkor az ujjlenyomat-olvasót hátulra kell tegye, amit sokan nem szeretnek, vagy alternatív megoldást kell használnia (megint csak az iPhone X-et lehet hozni az arcfelismerővel példának). A kijelző mögé épített biometrikus szenzort mindeddig csak ígéretek szintjén láthattuk, de talán 2018-ban már valóság is lehet belőle.


[+]

A 18:9-es képarány miatt frissebbnek hatnak az új modellek, úgyhogy a gyártók most elkezdték letolni a középkategóriába is ezt az újítást, ha a kínai B-brandeket nem vesszük számításba, akkor megint az LG volt az első a Q6-tal, de az év végén bejelentett, friss Galaxy A-széria is így jön, a Xiaomi is ilyennek alkotta meg a Redmi következő generációját, úgyhogy készülhetünk arra, hogy a 18:9-es kijelző lesz 2018-ban szinte minden új terméken.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés