Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • arty

    veterán

    válasz ollie #96 üzenetére

    magamat idézném: "200-220k volt a keret"
    és annyiért már járt volna IPS kijelző, viszont ryzen alapon nem volt kínálat - az csak intelhez járt (volna). mivel a lányom játszogat is, így a ryzenből nem engedhettem, engedtem hát a kijelzőből (meg az ssd méretből)...

    (szerintem a belépő szint az a ~legolcsóbb kategória, az pedig olyan 80-100k volt. de lehet h az atomprocisok még olcsóbbak, nemtom.)

    "ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #92116480 #97 üzenetére

    Inkább a második fele 2021-nek. Azt tudni kell, hogy a gyártók annyira nem bíznak ezekben a multimédiás dizájnokban. Ezért van az, hogy a Tiger Lake helyett elkezdték rendelni a Renoirt, mert az procierőben még mindig sokkal jobb. De a gyártók lassabban állnak át az újításokra, mert ők azzal kockáztatnak, ha mindössze pár programban kihasználható funkcióért feláldozzák a procierő 80%-át. Előbb látni akarják, hogy a piacot érdekli-e a funkció. Ugyanez volt a Llano esetében is, ami feláldozta a procierőt a funkcionalitásért, és ott se nagyon pörgették rá magukat a gyártók. Ugyanakkor az Intel nagyon el akarja ezt vinni a funkcionalitás irányába, és ezért hajlandóak feláldozni jelentős procierőt is, vagyis az AMD inkább lefedi ezt is, tehát lesz két SoC. Egy funkcionális, mint amerre az Intel megy, és egy nyers procierős dizájn, arra az esetre, ha a gyártók mégsem kérnék a funkcionalitást. Az Intel a nyers erőre alapozó dizájnokból kiszáll, túl sokat fogyaszt a procimagjuk hozzá, hogy nyolcat beépítsenek 15 wattos fogyasztási szintre.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Reggie0

    félisten

    válasz #92116480 #99 üzenetére

    Azt irtam, hogy nagyon utana kene jarni, mert sok gond van/volt. A 4000-res szeriaval lehet kapni kb. 3 honapja gepet, most mondhatnek ra valami elhamarkodottat, de azert valljuk be, ennyi ido meg nem tul sok, hogy biztosat allitsunk, de igy kezdetben jobbnak tunik az intelnel. 4000 elotti szeriak pedig biztosan kompromisszumosak. A 3000-res szeria ott van akkuidoben fej fej mellett az intellel, csakhogy az intelt lehet undervoltolni, az amd-t nem, a tesztekben pedig jellemzoen nem undervoltolnak. Tehat meg ott is eleg keteselyes, hogy kinek mi a jobb, fugg attol is, hogy milyen minosegu gepet epitettek kore.

    [ Szerkesztve ]

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #102 üzenetére

    "De a gyártók lassabban állnak át az újításokra, mert ők azzal kockáztatnak, ha mindössze pár programban kihasználható funkcióért feláldozzák a procierő 80%-át. "

    Azt látjuk, hogy az intel az AVX512 körül fúj buborékokat és egyébként pedig mint minden cég a Deep Learning által igényelt bfloat16 és hasonló adatformátumokra hoz utasításkészletet. (Bocs a pongyola fogalmazásért)
    De ugyanitt említhetném az AMX-t is.

    De mintha kicsit leálltak volna az olyan jellegű újításokkal, mint az SSE sorozat volt, vagy az AVX. Az AVX512 halandó ember számára csak a vektor hosszának növekedését jelenti. Nem becsülném le, de úgy tűnik, mintha az adoptáció lassabban menne, mintha az Arm gyorsabban átverné az új utasításkészleteket (gondolok itt az Arm V8.3, meg SVE meg hasonlókra.)

    Nyilván ez nem független attól, hogy az Intel az utasításkészleteket szegmentációs célra használta és ezzel lábon is lőtte magát az utasításkészletek terjedését illetően.

    Merre fejlődik a X86?

    Azt már beszéltük az AMD CPU találgatósban, hogy az Arm SVE ügyesebben összerakott valami, mert a feldolgozók szélessége független az SVE verziótól, tehát ugyanaz az SVE X.Y verzióval készült fordítás le tud futni 128 vagy 512 bit széles feldolgozókon is. ehhez képest az AVX nem ennyire átjárható. Ezzel kapcsolatban várható valami AMD-Intel megegyezés egy rugalmasabb AVX (és AMX) implementálásról?

    Az AMD a legkevésbé proaktív szereplő ebben a kérdésben. Persze világos, hogy sokszor megégette már magát remek ötletekkel, amik végül azért nem váltak szabványossá, mert kicsi a piaci penetrációja. Akkor mindig követő marad és hagyományos úton (magszám, stb) próbál előzni egzotikus újítások nélkül?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Petykemano #104 üzenetére

    Nagyrészt ezek azért álltak le, mert az AVX az nem egy jó dizájn. 512 bites vektormotorokat azért rohadt nehéz ám etetni, már a 256 bit is problémákat okoz.

    Az AMD-t most különösebben nem izgatja, hogy a piac töredéke által használt újításokat rakjanak a processzorokba. Az AMX-et lehet, hogy beépítik egyszer, de alapvetően sokkal hatékonyabb, ha ezt ráeresztik a CDNA-ra, mert nagyságrendekkel gyorsabb, és az Infinity Fabric kapcsolattal ugyanúgy hozzájut több TB memóriához. Az AMD-nek most az a lényeg, hogy sok magot pakoljon a generációkba, mert a magok adják el végül a termékeket a hiperskálázható adatközpontokba. Az Intel mondhatja azt, hogy nekik van AVX-512-jük, meg AMX-ük, nem érdekli az AMD-t, mert az adatközpontoknál az lesz a problémájuk, hogy kevés a magjuk, és egy Xeon kevesebb usert tud majd kiszolgálni, ami kevesebb pénz a szolgáltatónak, mert egy x számú userre sokkal nagyobb rendszert kell építeni Xeonnal. Amíg ez a helyzet fennáll, addig különösebben nem zavartatja magát az AMD 512 bites SIMD-del, meg Tile gyorsítóval. Felőlük viheti azt az 5%-nyi piacot az Intel, amit ezek hoznak, mert a lefedésükkel hátrányba kerülnek a maradék 95%-nál.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Petykemano

    veterán

    válasz Abu85 #105 üzenetére

    Ha jól értelek, akkor azt mondod, hogy ezzel akkor - legalábbis az AMD részéről - az x86 fejlődése stand by üzemmódba kerül, bármilyen új vagy extra dolgot gyorsítókra való kiszervezéssel terveznek megoldani. (Persze az intelnek is van egy ilyen iránya)

    Hogy viszonyul ez az Armhoz?
    Az azért egy elég komoly fegyvertény lehet az armnál, nem, hogy ha van egy fejlesztői platformod, ami 128bites vektorhosszt tud, de ha azt a kódot felküldöt a szerverre/felhőbe, az ottani arm magokban akár 1024 széles hardver is lehet, ami gyorsabb is és semmit nem kellett újrafordítanod?

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Petykemano #106 üzenetére

    Az ARM-tól különösebben már nem tart az Intel és az AMD. Elég nagy kő esett le a szívükről, amikor az NV bejelentette a felvásárlást, mert az ARM ígérete a szabadság volt. Áttérsz ARM-ra, majd egyszer nem kell mástól szerverprocit venned, hanem csinálsz magadnak. Ezt az ígéretet az NV felvásárlása elkezdte jól elégetni, és ilyen formában már nem éri meg ARM-ra átállni. Ironikus módon a felvásárlás az x86/AMD64 pozícióját erősíti most a szerverpiacon. Értelmetlen átírni a szoftvereket, ha egyik beláncolt ISA-ból a másikba esel bele.

    Ilyen formában az is mindegy, hogy az ARM mit tud. Hyperscale szinten valamennyire veszélyes, de amúgy nem. Egyébként attól, hogy lehet széles a vektormotor még az ARM sem ajánl 512 bitnél szélesebbet, mert ott az már fogyasztana rendesen.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • sb

    veterán

    válasz solfilo #56 üzenetére

    20%-ot közelítő érték volt más statokban is mobilban az AMD-nek.
    ÉS ehhez hozzá kell adni, hogy van kereslet. Ideapad 5-öt néztem, vártam a megjelenést, Németországban április volt. Kb. 1-2 hét alatt eltűntek a konfigolható modellek. Kifogyott. visszatért 1-2 féle, majd innentől egész nyáron out of stock és 1-2 hetes fix konfig váltogatta egymást.

    Nyár végére ért hozzánk, jelenleg kapni 2-3 helyen egyfélét 8GB rammal. Németeknél az out of stock és a teljes weblap eltüntetése váltogatja egymást kéthetente. :D

    A német CB fórumban is vitték mint a cukrot ill vártak rá.
    Persze lehet mondani, hogy marginális, mert az a német ph... nem az átlaguserek. De ha ez igaz is, a német piac akkor is nagyobb csöppet... és mindenhol ez volt.
    Plusz az átlaguserek részéről is hallani azért, hogy keresték.

    Szóval a lényeg: elég jól feljöttek és még bőven lenne tér. Szerintem a gyártók simán kapálóznának még, hogy legyen 1-2 kör eladás ezekből is.

  • sb

    veterán

    válasz Reggie0 #76 üzenetére

    Rákattintottam a linkekere.
    Biztos nem reprezentatív de az első reddit link alatt kifejtették, hogy bármit csinál fagyott a Ryzen... majd az nvidia driver megoldotta. :D

    Aztán a köv. linken nézem miez a nomwait:
    "The idle=nomwait option disables the intel_idle driver and causes acpi_idle to be used"

    Így leírva ez sem tűnik annyira indokolatlannak. :D

    Persze biztos van/volt gond. Nem akarom elbagatelizálni. De szvsz hasonlók másik oldalon is vannak. Mint írtam nálunk cégnél folyamatosan kerülgetjük melyik igp, lan, wifi intel drivert lehet feltenni és a többit miért nem. Mikor mire jön ki fw update, különös tekintettel a vPro, Intel ME és hasonló témákban.
    De, hogy egy fehér notepadet megnyitva becsíkozódik a kép (notepaden kívüli) széle win7-8-10 alatt, immáron 7-8 év 4 modellje alatt, az is biztos. :D

  • sb

    veterán

    válasz Abu85 #107 üzenetére

    Viszont az ARM+NV kombónak - amiből utóbbi gyorsítókban azért most is ütős szerver fronton - így csak nagyobb esélye lett, nemde?

    Nem hiszem, hogy a szerverpiacon attól kell tartani, hogy egy nyitott platformot 1000 féle gyártó elér és ennyien törhetnek be a nagyfiúk közé. Ez szerintem eddig sem volt reális veszély.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz sb #110 üzenetére

    A HPC-re az mehet. De a HPC-piacon eddig sem volt egyeduralkodó az x86/AMD64. Itt a vállalati felhasználást kell meggyőzni, hogy nekik ARM kell, és azért egy rakás pénzt verjenek bele a portolásba, stb. De ahogy Linus mondta, ez nem fog megtörténni addig, amíg az ARM-ra nem jönnek olcsó fejlesztői platformok.
    Azért az ARM a szerverpiacot már viszi egy ideje. Ez nem egy pár éves terv. 2015-ben azt mondták, hogy 2020-ra 25%-on lesznek. És még mindig nincs meg az 1%, de még mérhető határon sincsenek.

    Egyszer volt itt az AMD BP-n, akkor volt alkalmam beszélni a szerveres főmuftival, és kérdezgettem az ARM-ot folyamatosan, de azt mondta, hogy megkérdezték a partnereiket, a piaci felhasználókat, és ők akkor se váltanának ARM-ra, ha sokkal gyorsabb processzorokat kínálnának sokkal kisebb fogyasztással. Egyszerűen inkább megveszik a teljesítményt x86/AMD64-en több pénzért, inkább ráfizetnek TCO-ban, mert az egész átállás egy brutális ráfizetés, ami évtizedes szinten is alig térülhet meg. De azért azt is elmondta, hogy megvan még nekik a K12-es alap, csak nem adták ki, mert nem eladható.
    Nemrég ugye a Marvell is kimondta, hogy az ARM eladhatatlan a consumer server szinten. Pedig ők ARM processzorokat terveznek, és ebben van a jövőjük. Valószínűleg ugyanazt látják, amit az AMD, hogy a vásárlóbázis csőlátásban él, és hiába mutatnak nekik sokkal kisebb TCO-t, sokkal több magot, le se szarják, jobban izgatja őket, hogy a szoftvereiket problémamentesen hordozzák. Emiatt át is álltak a custom szerverekre, ott azért szó lehet olyan hyperscale adatközpontokról, ahol azért már meggyőzhető a TCO-val, meg a 100+ maggal a megrendelő, de ez csak a piacnak egy picike része.

    Én az ARM helyében már rég Linusra hallgattam volna. Meg kellene fűzni a Microsoftot, hogy csináljanak ARM-os desktop Windows licencet, és arra dobálni kellene ki az olcsó fejlesztőplatformokat. Ami valószínűleg elriasztja ettől az ARM-ot, az az idő, ugyanis ilyen formában évek, vagy akár egy évtized is kell, hogy eredményt érjenek el, de lehet, hogy igaza van Linusnak abban, hogy egyáltalán eredményt is csak így lehet elérni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • sb

    veterán

    válasz Abu85 #112 üzenetére

    Ez így érthető.
    És igazából erre én se mondanék mást. Lehet, hogy nagyon összemostam a kettőt. Nyilván az NV előnyét a HPC-nél értettem én is. CPU fronton meg valóban így van.

    Megkockáztatom amúgy, hogy sok eseteben még hosszú távon sem jönne vissza a portolás költsége. Egyszerűen k*va magasak az sw költségek... meg a hozzájuk tartozó átállási/üzemeltetés-módosítási költségek.

    Ha meg mégsem lenne így drágább és X éven belül behozná az üzemeltetési költség, valóban az is egy ilyen setup, amit 10-ből 9-szer nem vállalnak fel tök egyszerű okok miatt.
    Egyszeri rohadt nagy költség vs sokéves, apró visszahozása. Cserébe egyszeri rohadt nagy kockázat.
    Hiába jön ki a matek. A nagy feladatnak és utána mondjuk 10 évig minden másnak is stimmelni kell, hogy ezt így kiadja.
    Az már csak bónusz, hogy a döntéshozók sem biztos, hogy ilyen távban gondolkodnak/felelősek valamiért.

    A desktop szerintem el fog indulni és jön majd a henger. Régi x86 PC-sként sem érzek semmi pótolhatatlan veszteséget a nosztalgián és a megszokáson kívül ha ez megtörténne.

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #107 üzenetére

    Megint feltételezéseket közölsz tényként.Beszéltél minden szerver céggel és társasággal aki szerverplatformot üzemeltet és fejlesztésben gondolkodik ...
    Itt pont hogy az ellenkezője fog lezajlani szerintem Nvidia amúgy is nagyon erős jelenlétével szervervonalon.
    Plusz azért közöld ezt nvidiával is egy emailba legalább, hogy te beszéltél valakivel itt és ne vegye meg az ARM -ot , mert a fő céljuk az intel szerverpiaci dominanciájának megszerzésea HPC mellett, ezért is fektettek be 40 milliárdot és 7 milliárdot a Mellanoxba

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz sb #113 üzenetére

    Igen, ez a legfőbb probléma, hogy a költségek csak sok éves távon jönnek vissza, és az se biztos, hogy egy frissítési ciklusra vonatkozóan egyáltalán visszajönnek. Nyilván a gyártók közül az AMD és az Intel eddig is ezt mondta, de már a Marvell is ezzel magyarázza, hogy miért hagyják ott a consumer szintet, és ők azért az ARM legnagyobb partnerei a szerverpiacon. Ha ők úgy látják, hogy nem kell senkinek, akkor az ARM-nak is lassan látnia kellene.

    (#114) b. : Nézd a tényeket csak. Az ARM által várt 25%-os részesedésből összejött eddig 0. Valami csak van, amiért ennyire nem veszik a rendszereket. Volt itt sok ARM-os próbálkozó, de akik elsőnek nekimentek, szinte mind becsődöltek. Ezekre a technológiákra építenek most a cégek. A Marvell is a Cavium és a Broadcom bebukott üzletágait vette meg. Csak ők már úgy futnak neki, az első saját projektjeikkel, hogy felismerték, hogy a végfelhasználói piacon ez eladhatatlan, tehát veszik a másik végletet, hogy mi van, ha egyedi megrendelésre terveznek. Ez egyébként realista elképzelés lehet. Nem tartom kizártnak, hogy ők azért tárgyaltak potenciális ügyfelekkel, és megmondták nekik, hogy az aktuális formában nem kell az ARM, de ha egyedi igényeket is kielégítenek, akkor meggondolják. Ebből még lehet valami a Marvell berkein belül, tehát nem tartom én ezt az ötletet lefutottnak. Meg őszintén szólva a Marvell sem hülye, ha látja, hogy valahol nem tudják eladni a fejlesztést, akkor meg kell próbálniuk máshol.

    Én azért jelentősen kétlem, hogy az NVIDIA az ARM üzleti modelljéért vette meg a céget. Ha azzal számolsz, akkor 50 év alatt sem termelik vissza a kiadást. Akkor lehetne ezt gyorsan visszatermelni, ha magukat előnyben részesítenék a partnerekkel szemben. Kérdés, hogy erre a versenyhatóságok engedélyt adnak-e, és hogy ez az egész üzlet mennyire húzódik el, illetve Kína is lényeges, mert ott ugye már az állami lapok megszellőztették, hogy nem fogják engedni az ARM-ot amerikai kézbe. Most nyilván ettől az NVIDIA még megveheti, csak akkor Kína kitiltja az ARM-ot az országukból.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #115 üzenetére

    nem az ARM üzlet modelljéért vették meg ezt nem írtam sehol. Azért is vették meg hogy szerver CPU kat kínáljanak a saját gyorsítóik mellé. Ezt nem én állítom , ezt az Nvidia nyilatkozta.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #116 üzenetére

    Ezt megtehetik, de ugyanott lesznek, mint a többi ARM-os cég, akik szerverekbe szánt CPU-kat kínálnak. Meg tudják célozni a piacnak a 0,valahány százalékát. Még azt is megelőlegezem, hogy be is tudják húzni ennek nagy részét.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Reggie0

    félisten

    válasz sb #109 üzenetére

    Sok esetben probalkoznak vmivel, illetve a workaroundok is keverednek, mert van cc6 es mwait bug is egymastol fuggetlenul

    Intellel mas bajok vannak, de jellemzoen a linux next-next-finish modon telepitheto. AMD-nel most indul egy uj generacio, intel meg azt foltozgatja ami van, igy ott nincs olyan nagy valtozas. Linuxot felrakod, indul, orulunk. AMD-nel meg a kodbazis elegge friss vagy hianyos, igenyel nemi utanajarast. Persze nem halalos, de van akinek problema, illetve mamar egesz jo a helyzet az 1-1.5 evvel ezelotti allapotokhoz kepest.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #117 üzenetére

    hogyne :) természetesen azt célozzák és talán annak a 0, 8% nak nagyrészét be is tudják húzni...
    ne nyomd fullba Abu.
    Most ne tedd fel ARM ot az Nvidia mellé a fekete listádra és kezd e la lejárató hadjáratod ellene,csak azért mert a zöldek pályáznak rá, mert felesleges.
    majd ezt is írjuk fel arra a listára amit már páran vezetünk a jóslatokról tőled amik félrecsúsztak. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Prof

    addikt

    válasz sb #108 üzenetére

    Ebben az a legszomorubb, hogy meg ugyis kifogynak olyan keveset gyartanak, hogy az AMDs notik 90% tovabbra is szar kepernyo, szar hutes es kicsi akksi. :O :W

  • arty

    veterán

    válasz b. #116 üzenetére

    de ezt eddig is megtehették...

    szerintem a mali helyere kerul nv gpu, hiaba mondjak h neeeem, a mali marad. es biznak benne, h az ő apujuk kerul majd minden mobilba (qualcom helyett).

    es lehet h kicsit dragul majd a licenszeles a partnerek fele, esetleg lesznek perek, elhuzodo targyalasok, megcsuszo qualcom roadmap, mittomen ;) 40 mrd ot ki KELL termelni.

    egyebkent lehet h lesz attores szerverfronton is, vmware on arm mar szinte tenykerdes. biztos h ez se hatrany... (bar ha meg azt nezem h az epyc is alig kerul szerverbe, a gyartok annyira az intel seggeben vannak... kemeny meccs lesz, de az nv erdekervenyesito kepessege mindig is az amd felett volt....)

    [ Szerkesztve ]

    "ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #119 üzenetére

    Nézd, a tervezett 25%-ból az ARM-nak ennyi jött össze, és azért jelzésértékű, hogy a legnagyobb partnerük, a Marvell nem látja realitását a végfelhasználói piac kiszolgálásának. Ők azért ott vannak, folyamatosan beszélnek az ügyfelekkel, és halhatják tőlük, hogy miért nem akarnak ARM-ra váltani, amikor például a ThunderX3 a piac nagy részét kitevő Xeonok közül a Xeon csúcsmodellnél nagyjából két és félszer gyorsabb, miközben a fogyasztása is kisebb, nem is kevéssel. De egyszerűen ez a fogyasztás- és teljesítményelőny nem érdekes, mert nem x86/AMD64 a proci. Ez egyértelmű üzenet, hogy az ARM így nem érdekli a piacot, a Marvell be is jelentette, hogy átnyergelnek custom fejlesztésre. De ugye ezzel az a baj, hogy custom szinten ugyan lehet pénz keresni ezzel, viszont a piac maximum 1%-ára pályáznak ilyenkor, ha sikerül meggyőzni kellő mennyiségű megrendelőt, de az is lehet, hogy nem sikerül, és akkor jó eséllyel elviszik a piac 0,1%-át.

    Mindenkinek pont ugyanez lesz a baja, mint a Marvellnek. A magas szoftveres átállási költség miatt egyszerűen nem akar váltani a tömegpiac. És sokszor leírtam már, hogy ezen úgy lehetne segíteni, amit Linus mondott pár éve, hogy hozni kell olcsó fejlesztői platformokat. Biztos felmerülhet a kérdés, hogy az ARM akkor miért nem hozott. Hát azért, mert az ARM számára a rövidtávú eredmény fontos. Ha lassú átállásra rendezkednek be, akkor ugyan jó eséllyel tényleg tudnak áttörést elérni, de csak évtizedes távlatban. Ezt jelenleg az ARM-nak nincs se ideje, se kedve kivárni, mert addig viszont égetni kell a pénzt a fejlesztésekbe.

    Az a baj, hogy azt hiszitek, hogy az NV áttörheti azt, ami az ARM-nak nem sikerült, csak azért, mert a nevük NVIDIA. Nem, a problémát az jelenti, hogy az átállás szoftveres költsége magas. Ezt a cégeknek ki kell termelni a szerverek leváltásával. Azt vegyétek figyelembe, hogy az AMD-nek sokkal, de sokkal jobb technológiája van az Intelnél jelenleg és úgy, hogy ugyanaz az ISA, vagyis az átállási költség eléggé minimális. Mégis rendkívül lassan mozdulnak meg a cégek az EPYC irányába. Igaz, az AMD már összehozott ~10%-ot, de ezt úgy, hogy közben az egyutas konfigurációik is megverik az Intel kétutas rendszereit, tehát konkrétan agyonverik jelenleg a szerverpiacon a Xeonokat a képességek tekintetében. Ráadásul volt nemrég egy távlati terve is az AMD-nek, hogy ~45%-ot akarnak elérni 2025-re. Tehát még úgy sem számolnak 50%-kal öt éven belül, hogy Intelről AMD-re váltani több nagyságrenddel olcsóbb és egyszerűbb, mint ARM-ra váltani. És az a helyzet, hogy akármennyire is látni lehet a tesztekben, hogy az EPYC mennyire elment a Xeon mellett, a realista szemlélet éppen az, hogy az átállás még azonos ISA mellett is nagyon lassú lehet. Eltérő ISA-val nem években, hanem évtizedekben érdemes gondolkodni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • #92116480

    törölt tag

    válasz cskamacska #100 üzenetére

    menhetetlen amd fankent k6 ota nem volt amd-m.
    ellenben jovore amikor notit veszek biztosan nem a szart fogom venni dragabban, hiaba divat ez itt a forumon.

    most pedig mondd meg jol, kapalozz feleslegesen mint az intel

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #122 üzenetére

    értem a logikádat ezzel nincs gond, ami probléma hogy IT tech emberként beszélsz nem pedig üzletil szempontból látod a dolgokat. Ez az én területem és nagyon jól tudom hogy működnek a multik profitorientációval, mikor ekkora beruázásra alapoznak. Mint emlékszel egyszer pont ezt hoztam fel neked a Switchre Érvként és nagyon igazam lett.
    Hidd el hogy a változást senki nem tudja megjósolni előre csak az aki végre fogja vinni. Attól hogy most így van ez nem jelenti azt hogy ez így is marad és Nvidia ezért kockáztatott főleg, a szerverpiac 90 % részéért amiből ha csak 15 % -t megszerez akkor már az ARM bevételét kb megtízszerezi a sajátját megáromszorozza.
    Intelnek nincs megfelelő gyorsítója míg Nvidiának a manapság elérhető legjobb van és most megszerezte ARM-ot ami meg gyorsabb szerverprocesszorokat biztosít , rugalmassan összeharmonizálva a saját gyorsítóival,, mint amit intel jelenleg ki tud ajánlani.
    Tehát nvidiánalk jelenleg nem az AMD vel kell küzdenie szerver fronton hanem Intellel, amit abszolválni fognak az ARM segítségével és nagyon közel lesznek az AMD szervercuccaihoz is. innetől ki fogják használni azt hogy eleve egy csomó projektben bent vannak a gyorsítóikkal Intel CPU-k mellett, Intelt pedig nem fogják ellátni gyorsítókkal és AMD sem.
    Ezeka cégek lassan váltanak és azt gondolom nem Intelre hanem a Kérdés AMD vagy ARM + Nvidia .
    nagyon sok szerverplatform teljesítménye még elgendő de nem sokáig és a fejlesztés során fordítódik át lassan a piac.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • b.

    félisten

    válasz arty #121 üzenetére

    az hogy most is megtehetik az az, hogy bárki megteheti. Hiába fejlesztenek egy baromi gyors ARM alapú szerver CPu-t azt bárki megteheti az ARM nyílt elérhetősége miatt. De ha Nvidiáé lesz akkor ARM alapú szerverprocit nem fog bárki fejleszteni ebben biztos vagyok és abban is, hogy úgy alakítják ki ezeket hogy a saját gyorsítóikkal előnyben legyenek.

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #124 üzenetére

    Pont az a gond a szerverpiaccal, hogy nem az IT szakembereket kell meggyőzni, hanem a vállalati menedzsmentet. Egy IT szakember átlátja azt, hogy az Intelhez képest mondjuk a ThunderX3 nem csak sokkal gyorsabb, de kevesebbet is fogyaszt, és teszem azt kiértékeli, hogy egy váltás szoftveres hátterét tíz éven belül ki lehetne termelni. Tehát IT szinten meg lehet ám győzni az ipart, csak amikor beviszed ezt a menedzsmenthez, akik meglátják, hogy mennyi időbe kerül a váltást kitermelni, rögtön mondanak rá egy NYET-et, és kérik, hogy rendelj Intelt, mert a drágább fenntartású hardvert még mindig olcsóbb megvenni a feladathoz, mint a szoftvert kifejleszteni.
    Ugyanez az EPYC-nél. Ott az átállási költség szoftveres szinten egy éven belül is kitermelhető, és sok öltönyös-nyakkendős csúcsmenedzser arra is nyomja a piros gombot.
    Az IT részlegeket szerintem már az ARM rég meggyőzte, de az AMD is. Elég ránézni, hogy a ThunderX3 és az EPYC mit tud, konkrétan alázzák az Intelt. Viszont nem őket kell meggyőzni, hanem a szivaros, bőrszékben ülő, pocakos, nyakkendős menedzsereket, akik végeredményben döntenek. Még egy éven belül kitermelhető szoftveres kockázatot is visszautasítanak az AMD-vel, szóval nem sok remény van arra, hogy évtizedes szinten kitermelhetőt átengednek. Erről szólt a Marvell nyara, hogy ezt felismerték, és nem is erőltetik tovább, nincs semmi értelme, amíg a dollárszemű pocakos csúcsmenedzserek nem látják át a váltás hosszútávú előnyeit, mert megrémiszti őket némi rövidtávú kockázat.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #126 üzenetére

    igen és ehhez kell most Nvidia befolyása és jelenléte és az hogy Intelt kiüssék a gyorsítóikkal.
    Ha kell nvidia gyorsító akkor kell ARM CPU is, és ugyan ezt fogja megcsinálni AMD is ebben biztos vagyok.
    A szakembereknek mérlegelniük kell, hogy meddig éri meg a szoftveres költségeket áthárítani egy lényegesen lassabb és többet fogyasztó hardveres dizájnra, mert most még működik de 3 év múlva már nem fog, mire Nvidia és AMD rég chipletes rendszereket kínál 5 vagy éppen 3 nm-n és egyszerűbb lenne addigra átállni vagy behozni a párhuzamos támogatást.

    Én azt gondolom hogy hatalmas előrelépés fog történi hamarosan és ez egy dominó szerű folyamat lesz év múlva mshogy fogunk erről beszélni az biztos, sőt azt gondolom az ARM -Windows desktop vonalról is.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Dragon3000

    veterán

    válasz b. #127 üzenetére

    Szerintem, ha az nvidia ezt meglépné, akkor az amd szépen átvenné a helyét, ahol csak tudná. Biztos, hogy nem zárnák el egy bevétel forrásuk, mert nekik nincs akkora tartalékuk, hogy ilyennel játszanak. Na meg az se lenne jó nekik, ha az nvidia belépne egy arm megoldással.

    [ Szerkesztve ]

  • b.

    félisten

    válasz Dragon3000 #128 üzenetére

    Pedig befog.
    Gondolj bele 47 milliárd dollárt költöttek az ARM ra és a Mellanoxra összesen. Hány évi bevétele ez az Nvidiának vagy az AMD nek vagy kettőjüknek együtt. Nincs más piac csak a HPC, AI és az adatközpont/ szerverpiac és az utolsó a legnagyobb.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #127 üzenetére

    Ezt az NVIDIA azért nem fogja meglépni, mert lenulláznák a professzionális eladásaikat. Ugyanis sokkal egyszerűbb lefuttatni a HIPify-t a CUDA kódokra, mint portolni ARM-ra. Tehát itt is a nagyságrendekkel olcsóbb megoldást fogja választani a pocakos menedzser. És nem mellesleg a HIP-ről nemsokára lehet menni Intelre is.

    Először is meg kellene győzni a Microsoftot, hogy vezesse be az ARM commercial licencet Windows 10-re. De mivel ez egy 0%-os piac, így a Microsoftnak rengeteg költség lenne. Tehát a Windows 10 fejlesztését el kellene vinni komplexebb irányba, miközben nem valószínű, hogy a Microsoft látja annak az előnyét, hogy az ARM-ot beengedje desktopra. Szóval az ARM desktopot Linuxon kell megoldani, mert a Microsoft aztán nem fogja mozdítani a seggét azért, hogy drágábban fejlesszen több hardverre, miközben a célpiac mérete nem nő, azaz csak a saját nyereségüket csökkentik ezzel a lépéssel. Ha annyira akarnak desktopra ARM-ot, akkor már rég lenne erre licenc, de igazából nem akarják, mert nem a saját pénzük ellenségei.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • b.

    félisten

    válasz Abu85 #130 üzenetére

    Majd megfogja, ez nem rövidtávú dolog, minimum 5 év.
    Már sok magyarázatot olvatsam tőled miért is nem lesz ez jó. Az nvidiától csak célt olvastam és azt hogy erre ráköltöttek 47 milliárdot. Gondolom vannak nagyon komoly terveik nem úgy csinálták, hogy majd lesz valami. Külön nyilatkozták, hogy a szerverpiacra kívánják elvinni az ARM ot és az Intel 90 % résére hajtanak. Innentől mindegy mit írsz te vagy én , mert ki fog derülni minden. Nem engem kell meggyőznöd arról, hogy váloztassak a gondolatmenetemen mert kb semmit nem tudunk a jövőről , felesleges köröket futunk csak.
    Én azt tudom a saját cégemből és a piacról ahol dolgozm, hogy amikor egy cég ilyen lépésre szánja el magát az mögött kidolgozott stratégia van.

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Dragon3000

    veterán

    válasz b. #131 üzenetére

    Szerintem túlságosan bízol a dologban csak azért mert Nvidia, úgy mint ha nv nem adna gyorsítókat az intel megoldások mellé, akkor az amd sem, az amd miért cseszne ki magával?
    1. Kiesne egy pénz forrás.
    2. Akkor már nem csak az intel lenne ellene, hanem az nvidia is ha befut, ami sokkal rosszabb lenne az amd-nek, mint a jelenlegi helyzet....

  • b.

    félisten

    válasz Dragon3000 #132 üzenetére

    Azért mert hosszútávon így éri meg ha komplett ökoszisztémát tudsz adni és komplett projekteket nyersz el. Nagyban gondolkodnak. Mint írtam ez nem 1 év múlva lesz. Az nem biztos hogy nem adnak el VGA-t intelnek ez csak egy nagyon távoli elképzelés a részemről, hisz az is jobb minta semmi,de ARM alapú szerverproci szerintem csak Nvidiának lesz a 3 nagy közül, úgy fogják szabványosítani.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Dragon3000

    veterán

    válasz b. #133 üzenetére

    Ha esetleg túl is jutnak az 1%-on, akkor jön a következő probléma, kellene gyártókapacitás, ami még a vga-k esetében is van, hogy kevés. Ezt se könnyű egy csettintéssel lerendezni, mert mindenki verseng a meglévő kapacitások iránt. Attól, hogy előre terveznek ebbe sok minden bele tud szólni....

  • b.

    félisten

    válasz Dragon3000 #134 üzenetére

    az ARM alapú cuccok viszik el a lenagyobb gyártókapacítást jelenleg a piacon a TSMC egyik fő bevételi forrása.
    ha aról van szó biztosít nekik gyártást.

    #136 : Ezek mind feltételezések. ha kell gyártókapacítás, biztosítanak nekik. átvitt értelemben a legnagyobb partnere lesz , eddig sem volt kicsi.

    Pont ezt írtam hogy ezek komoly pénzek.
    Hogyne lenne hozzá köze. A TSMC nagyrészt az ARM alapú cucokkból él. Gondolod nekik nagyon hiányozna ha Nvidia azt mondaná hogy a jövőben fejleszt ARM alapon samsung dizájnra inkább és velük kísérletezik a ?
    beruházott már nem egyszer az Nvidia kedvéért lásd Turing.
    Kizárólag az nvidia gyártott TSMc 12 nm-n most árulják ki más megrendelőknek.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Dragon3000

    veterán

    válasz b. #135 üzenetére

    Csak az nvidia kedvérét nem fog beruházni, ha annak nem bízik a nagy mértékű és hosszútávú megrendeléseiben, na ha megkötik ezen szerződést és az nvidiának nem jön be, akkor ott elég nagyot bukhat pluszban a cég. Ezek komoly pénzekről szólnak, amibe egy ekkora tőkével rendelkező cég is beleroppanhat.
    Az meg mindegy, hogy mennyi arm megoldást gyárt a tsmc, ennek semmi köze az írásomhoz.

    [ Szerkesztve ]

  • kismono

    csendes tag

    Üdv Mindenkinek! :)

    Én csak az eredeti topic-hoz szeretnék hozzászólni. Olvasgattam a kommenteket és voltak nagyon meggyőző érvek mind az Intel belépő szintű megoldás mellett, mind az NVidia megoldása mellett, viszont egy szempont sehol sem szerepelt, így én a felől közelíteném meg, hogy melyik lesz a jobb(Intel vs NVidia) megoldás. Ez pedig nem más, mint az Intel software/driver támogatása és annak minősége. Nekem anno 1999-ben volt egy Intel 740-es dedikált VGA-m. A kártyához kapott gyári driver-rel a glQuake tudott max. 5fps-t, ami abból kiindulva, hogy akkoriban a glQuake nem számított valami nagy VGA igényű játéknak, elég siralmas volt. Kénytelen voltam elfogadni, hogy a kártyám nem igazán egy teljesítménybajnok. Viszont rá kb fél évre az egyik haverom 3.5"-os floppy-kon hozott egy rar tömörített (hivatalos vagy nem hivatalos, ma már nem tudom megmondani) driver-t ami telepítése után a glQuake és a többi D3D-t használó játék megtáltosodott és hozták a legalább 25-30 átlag fps-t, a glQuake-et is ideértve.

    Ennek a kis történetnek több tanulsága is van :

    1. Én az azóta eltelt pár évben nem igazán láttam azt a törekvést az Intel részéről, hogy meglenne a hajlandóság részükről, hogy az arra szükséges energiát fektessék abba, hogy akár csak egy IGP-jükhöz is rendesen úgy megírják a driver-t, hogy az törekedjen az adott hardware 100%-os feature és teljesítmény kihasználására

    2. Nekem anno szerencsém volt, mert voltak olyan geek haverjaim akik már akkor is az ilyen témákban otthonosan mozogtak és utána jártak meg szereztek nekem egy olyan driver-t amivel az i740-es chippel szerelt VGA-m megcsillogtathatta a benne rejlő valódi potenciált, de a mai belépő szintű noti vásárlók szerintem kb jó részének nincs ilyen ismerőse/haveja/rokona, aki kitúrná akár egy prohardver fórumból azt, hogy esetleg van azóta egy sokkal jobb driver, mint az amivel a notebookot vette amit pl. lehet, hogy a hivatalos Intel csatornából vagy auto update-ből nem lehet leszedni, mert az Intel közben tovább lépett és úgy döntött, hogy hivatalos csatornából nem tolja ki az eszközeire, mert az pl. nem kapott WHQL minősítést a Microsoft-tól. A vállalati adminokról nem is beszélve akik egyen vállalati image-ből tolják ki a komplett OS-t + a hozzá járó, céges környezetnek megfelelő software package-eket, ahol nem az lesz az első szempont, hogy egy új driver-rel, ez és ez a feature elérhetővé válik vagy 15%-kal többet tud majd teljesítményben a kártya, hanem az, hogy a windows desktop meg az Excel, stb. a gyári elsőre kiadott driverrel is elfut stabilan! .

    Szóval szerintem nem az fogja eldönteni, hogy melyik teljesít DX11-es játékok alatt xWatt-tal kevesebbel is beérve jobban, hanem a relatíve hosszú távú software-es támogatottság és support. Márpedig jelenleg az NVidia fényéveket ver az Intel-re ebből a szempontból.

    Mielőtt bárki megkövezne, mert hülyeségeket irkálok szeretném leszögezni, hogy ezek csak a saját szubjektív gondolataim. Ha valaki máshogy látja ezt a témát, szíve joga hozzá, elfogadom, nem vitatkozok vele! :R

  • #16939776

    törölt tag

    válasz kismono #137 üzenetére

    Egyrészt igazad van, mert a tapasztaltabb userek nem akarnak majd kib.-ni magukkal. Másrészről nincs, mert a userek vannak annyira "egyszerűek" hogy azt a terméket veszik meg, ami a polcon vagy a webshop kínálatába ki van téve. Hiába lehetne jobb ebből a szempontból az nv-s termék, ha nincs készleten.

  • Reggie0

    félisten

    válasz kismono #137 üzenetére

    Az intel egyetlen elonye, hogy a kodbazis jelenleg hozzajuk igazodik - legalabbis a CPU-kat illetoen - es itt kifujt. Minden mas szempontbol kb. bukok manapsag.

Új hozzászólás Aktív témák