Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz sb #110 üzenetére

    A HPC-re az mehet. De a HPC-piacon eddig sem volt egyeduralkodó az x86/AMD64. Itt a vállalati felhasználást kell meggyőzni, hogy nekik ARM kell, és azért egy rakás pénzt verjenek bele a portolásba, stb. De ahogy Linus mondta, ez nem fog megtörténni addig, amíg az ARM-ra nem jönnek olcsó fejlesztői platformok.
    Azért az ARM a szerverpiacot már viszi egy ideje. Ez nem egy pár éves terv. 2015-ben azt mondták, hogy 2020-ra 25%-on lesznek. És még mindig nincs meg az 1%, de még mérhető határon sincsenek.

    Egyszer volt itt az AMD BP-n, akkor volt alkalmam beszélni a szerveres főmuftival, és kérdezgettem az ARM-ot folyamatosan, de azt mondta, hogy megkérdezték a partnereiket, a piaci felhasználókat, és ők akkor se váltanának ARM-ra, ha sokkal gyorsabb processzorokat kínálnának sokkal kisebb fogyasztással. Egyszerűen inkább megveszik a teljesítményt x86/AMD64-en több pénzért, inkább ráfizetnek TCO-ban, mert az egész átállás egy brutális ráfizetés, ami évtizedes szinten is alig térülhet meg. De azért azt is elmondta, hogy megvan még nekik a K12-es alap, csak nem adták ki, mert nem eladható.
    Nemrég ugye a Marvell is kimondta, hogy az ARM eladhatatlan a consumer server szinten. Pedig ők ARM processzorokat terveznek, és ebben van a jövőjük. Valószínűleg ugyanazt látják, amit az AMD, hogy a vásárlóbázis csőlátásban él, és hiába mutatnak nekik sokkal kisebb TCO-t, sokkal több magot, le se szarják, jobban izgatja őket, hogy a szoftvereiket problémamentesen hordozzák. Emiatt át is álltak a custom szerverekre, ott azért szó lehet olyan hyperscale adatközpontokról, ahol azért már meggyőzhető a TCO-val, meg a 100+ maggal a megrendelő, de ez csak a piacnak egy picike része.

    Én az ARM helyében már rég Linusra hallgattam volna. Meg kellene fűzni a Microsoftot, hogy csináljanak ARM-os desktop Windows licencet, és arra dobálni kellene ki az olcsó fejlesztőplatformokat. Ami valószínűleg elriasztja ettől az ARM-ot, az az idő, ugyanis ilyen formában évek, vagy akár egy évtized is kell, hogy eredményt érjenek el, de lehet, hogy igaza van Linusnak abban, hogy egyáltalán eredményt is csak így lehet elérni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák