Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #116 üzenetére

    Ezt megtehetik, de ugyanott lesznek, mint a többi ARM-os cég, akik szerverekbe szánt CPU-kat kínálnak. Meg tudják célozni a piacnak a 0,valahány százalékát. Még azt is megelőlegezem, hogy be is tudják húzni ennek nagy részét.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • arty

    veterán

    válasz b. #116 üzenetére

    de ezt eddig is megtehették...

    szerintem a mali helyere kerul nv gpu, hiaba mondjak h neeeem, a mali marad. es biznak benne, h az ő apujuk kerul majd minden mobilba (qualcom helyett).

    es lehet h kicsit dragul majd a licenszeles a partnerek fele, esetleg lesznek perek, elhuzodo targyalasok, megcsuszo qualcom roadmap, mittomen ;) 40 mrd ot ki KELL termelni.

    egyebkent lehet h lesz attores szerverfronton is, vmware on arm mar szinte tenykerdes. biztos h ez se hatrany... (bar ha meg azt nezem h az epyc is alig kerul szerverbe, a gyartok annyira az intel seggeben vannak... kemeny meccs lesz, de az nv erdekervenyesito kepessege mindig is az amd felett volt....)

    [ Szerkesztve ]

    "ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #119 üzenetére

    Nézd, a tervezett 25%-ból az ARM-nak ennyi jött össze, és azért jelzésértékű, hogy a legnagyobb partnerük, a Marvell nem látja realitását a végfelhasználói piac kiszolgálásának. Ők azért ott vannak, folyamatosan beszélnek az ügyfelekkel, és halhatják tőlük, hogy miért nem akarnak ARM-ra váltani, amikor például a ThunderX3 a piac nagy részét kitevő Xeonok közül a Xeon csúcsmodellnél nagyjából két és félszer gyorsabb, miközben a fogyasztása is kisebb, nem is kevéssel. De egyszerűen ez a fogyasztás- és teljesítményelőny nem érdekes, mert nem x86/AMD64 a proci. Ez egyértelmű üzenet, hogy az ARM így nem érdekli a piacot, a Marvell be is jelentette, hogy átnyergelnek custom fejlesztésre. De ugye ezzel az a baj, hogy custom szinten ugyan lehet pénz keresni ezzel, viszont a piac maximum 1%-ára pályáznak ilyenkor, ha sikerül meggyőzni kellő mennyiségű megrendelőt, de az is lehet, hogy nem sikerül, és akkor jó eséllyel elviszik a piac 0,1%-át.

    Mindenkinek pont ugyanez lesz a baja, mint a Marvellnek. A magas szoftveres átállási költség miatt egyszerűen nem akar váltani a tömegpiac. És sokszor leírtam már, hogy ezen úgy lehetne segíteni, amit Linus mondott pár éve, hogy hozni kell olcsó fejlesztői platformokat. Biztos felmerülhet a kérdés, hogy az ARM akkor miért nem hozott. Hát azért, mert az ARM számára a rövidtávú eredmény fontos. Ha lassú átállásra rendezkednek be, akkor ugyan jó eséllyel tényleg tudnak áttörést elérni, de csak évtizedes távlatban. Ezt jelenleg az ARM-nak nincs se ideje, se kedve kivárni, mert addig viszont égetni kell a pénzt a fejlesztésekbe.

    Az a baj, hogy azt hiszitek, hogy az NV áttörheti azt, ami az ARM-nak nem sikerült, csak azért, mert a nevük NVIDIA. Nem, a problémát az jelenti, hogy az átállás szoftveres költsége magas. Ezt a cégeknek ki kell termelni a szerverek leváltásával. Azt vegyétek figyelembe, hogy az AMD-nek sokkal, de sokkal jobb technológiája van az Intelnél jelenleg és úgy, hogy ugyanaz az ISA, vagyis az átállási költség eléggé minimális. Mégis rendkívül lassan mozdulnak meg a cégek az EPYC irányába. Igaz, az AMD már összehozott ~10%-ot, de ezt úgy, hogy közben az egyutas konfigurációik is megverik az Intel kétutas rendszereit, tehát konkrétan agyonverik jelenleg a szerverpiacon a Xeonokat a képességek tekintetében. Ráadásul volt nemrég egy távlati terve is az AMD-nek, hogy ~45%-ot akarnak elérni 2025-re. Tehát még úgy sem számolnak 50%-kal öt éven belül, hogy Intelről AMD-re váltani több nagyságrenddel olcsóbb és egyszerűbb, mint ARM-ra váltani. És az a helyzet, hogy akármennyire is látni lehet a tesztekben, hogy az EPYC mennyire elment a Xeon mellett, a realista szemlélet éppen az, hogy az átállás még azonos ISA mellett is nagyon lassú lehet. Eltérő ISA-val nem években, hanem évtizedekben érdemes gondolkodni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #124 üzenetére

    Pont az a gond a szerverpiaccal, hogy nem az IT szakembereket kell meggyőzni, hanem a vállalati menedzsmentet. Egy IT szakember átlátja azt, hogy az Intelhez képest mondjuk a ThunderX3 nem csak sokkal gyorsabb, de kevesebbet is fogyaszt, és teszem azt kiértékeli, hogy egy váltás szoftveres hátterét tíz éven belül ki lehetne termelni. Tehát IT szinten meg lehet ám győzni az ipart, csak amikor beviszed ezt a menedzsmenthez, akik meglátják, hogy mennyi időbe kerül a váltást kitermelni, rögtön mondanak rá egy NYET-et, és kérik, hogy rendelj Intelt, mert a drágább fenntartású hardvert még mindig olcsóbb megvenni a feladathoz, mint a szoftvert kifejleszteni.
    Ugyanez az EPYC-nél. Ott az átállási költség szoftveres szinten egy éven belül is kitermelhető, és sok öltönyös-nyakkendős csúcsmenedzser arra is nyomja a piros gombot.
    Az IT részlegeket szerintem már az ARM rég meggyőzte, de az AMD is. Elég ránézni, hogy a ThunderX3 és az EPYC mit tud, konkrétan alázzák az Intelt. Viszont nem őket kell meggyőzni, hanem a szivaros, bőrszékben ülő, pocakos, nyakkendős menedzsereket, akik végeredményben döntenek. Még egy éven belül kitermelhető szoftveres kockázatot is visszautasítanak az AMD-vel, szóval nem sok remény van arra, hogy évtizedes szinten kitermelhetőt átengednek. Erről szólt a Marvell nyara, hogy ezt felismerték, és nem is erőltetik tovább, nincs semmi értelme, amíg a dollárszemű pocakos csúcsmenedzserek nem látják át a váltás hosszútávú előnyeit, mert megrémiszti őket némi rövidtávú kockázat.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Dragon3000

    veterán

    válasz b. #127 üzenetére

    Szerintem, ha az nvidia ezt meglépné, akkor az amd szépen átvenné a helyét, ahol csak tudná. Biztos, hogy nem zárnák el egy bevétel forrásuk, mert nekik nincs akkora tartalékuk, hogy ilyennel játszanak. Na meg az se lenne jó nekik, ha az nvidia belépne egy arm megoldással.

    [ Szerkesztve ]

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #127 üzenetére

    Ezt az NVIDIA azért nem fogja meglépni, mert lenulláznák a professzionális eladásaikat. Ugyanis sokkal egyszerűbb lefuttatni a HIPify-t a CUDA kódokra, mint portolni ARM-ra. Tehát itt is a nagyságrendekkel olcsóbb megoldást fogja választani a pocakos menedzser. És nem mellesleg a HIP-ről nemsokára lehet menni Intelre is.

    Először is meg kellene győzni a Microsoftot, hogy vezesse be az ARM commercial licencet Windows 10-re. De mivel ez egy 0%-os piac, így a Microsoftnak rengeteg költség lenne. Tehát a Windows 10 fejlesztését el kellene vinni komplexebb irányba, miközben nem valószínű, hogy a Microsoft látja annak az előnyét, hogy az ARM-ot beengedje desktopra. Szóval az ARM desktopot Linuxon kell megoldani, mert a Microsoft aztán nem fogja mozdítani a seggét azért, hogy drágábban fejlesszen több hardverre, miközben a célpiac mérete nem nő, azaz csak a saját nyereségüket csökkentik ezzel a lépéssel. Ha annyira akarnak desktopra ARM-ot, akkor már rég lenne erre licenc, de igazából nem akarják, mert nem a saját pénzük ellenségei.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Dragon3000

    veterán

    válasz b. #131 üzenetére

    Szerintem túlságosan bízol a dologban csak azért mert Nvidia, úgy mint ha nv nem adna gyorsítókat az intel megoldások mellé, akkor az amd sem, az amd miért cseszne ki magával?
    1. Kiesne egy pénz forrás.
    2. Akkor már nem csak az intel lenne ellene, hanem az nvidia is ha befut, ami sokkal rosszabb lenne az amd-nek, mint a jelenlegi helyzet....

  • Dragon3000

    veterán

    válasz b. #133 üzenetére

    Ha esetleg túl is jutnak az 1%-on, akkor jön a következő probléma, kellene gyártókapacitás, ami még a vga-k esetében is van, hogy kevés. Ezt se könnyű egy csettintéssel lerendezni, mert mindenki verseng a meglévő kapacitások iránt. Attól, hogy előre terveznek ebbe sok minden bele tud szólni....

  • Dragon3000

    veterán

    válasz b. #135 üzenetére

    Csak az nvidia kedvérét nem fog beruházni, ha annak nem bízik a nagy mértékű és hosszútávú megrendeléseiben, na ha megkötik ezen szerződést és az nvidiának nem jön be, akkor ott elég nagyot bukhat pluszban a cég. Ezek komoly pénzekről szólnak, amibe egy ekkora tőkével rendelkező cég is beleroppanhat.
    Az meg mindegy, hogy mennyi arm megoldást gyárt a tsmc, ennek semmi köze az írásomhoz.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák