Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #127 üzenetére

    Ezt az NVIDIA azért nem fogja meglépni, mert lenulláznák a professzionális eladásaikat. Ugyanis sokkal egyszerűbb lefuttatni a HIPify-t a CUDA kódokra, mint portolni ARM-ra. Tehát itt is a nagyságrendekkel olcsóbb megoldást fogja választani a pocakos menedzser. És nem mellesleg a HIP-ről nemsokára lehet menni Intelre is.

    Először is meg kellene győzni a Microsoftot, hogy vezesse be az ARM commercial licencet Windows 10-re. De mivel ez egy 0%-os piac, így a Microsoftnak rengeteg költség lenne. Tehát a Windows 10 fejlesztését el kellene vinni komplexebb irányba, miközben nem valószínű, hogy a Microsoft látja annak az előnyét, hogy az ARM-ot beengedje desktopra. Szóval az ARM desktopot Linuxon kell megoldani, mert a Microsoft aztán nem fogja mozdítani a seggét azért, hogy drágábban fejlesszen több hardverre, miközben a célpiac mérete nem nő, azaz csak a saját nyereségüket csökkentik ezzel a lépéssel. Ha annyira akarnak desktopra ARM-ot, akkor már rég lenne erre licenc, de igazából nem akarják, mert nem a saját pénzük ellenségei.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #124 üzenetére

    Pont az a gond a szerverpiaccal, hogy nem az IT szakembereket kell meggyőzni, hanem a vállalati menedzsmentet. Egy IT szakember átlátja azt, hogy az Intelhez képest mondjuk a ThunderX3 nem csak sokkal gyorsabb, de kevesebbet is fogyaszt, és teszem azt kiértékeli, hogy egy váltás szoftveres hátterét tíz éven belül ki lehetne termelni. Tehát IT szinten meg lehet ám győzni az ipart, csak amikor beviszed ezt a menedzsmenthez, akik meglátják, hogy mennyi időbe kerül a váltást kitermelni, rögtön mondanak rá egy NYET-et, és kérik, hogy rendelj Intelt, mert a drágább fenntartású hardvert még mindig olcsóbb megvenni a feladathoz, mint a szoftvert kifejleszteni.
    Ugyanez az EPYC-nél. Ott az átállási költség szoftveres szinten egy éven belül is kitermelhető, és sok öltönyös-nyakkendős csúcsmenedzser arra is nyomja a piros gombot.
    Az IT részlegeket szerintem már az ARM rég meggyőzte, de az AMD is. Elég ránézni, hogy a ThunderX3 és az EPYC mit tud, konkrétan alázzák az Intelt. Viszont nem őket kell meggyőzni, hanem a szivaros, bőrszékben ülő, pocakos, nyakkendős menedzsereket, akik végeredményben döntenek. Még egy éven belül kitermelhető szoftveres kockázatot is visszautasítanak az AMD-vel, szóval nem sok remény van arra, hogy évtizedes szinten kitermelhetőt átengednek. Erről szólt a Marvell nyara, hogy ezt felismerték, és nem is erőltetik tovább, nincs semmi értelme, amíg a dollárszemű pocakos csúcsmenedzserek nem látják át a váltás hosszútávú előnyeit, mert megrémiszti őket némi rövidtávú kockázat.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #119 üzenetére

    Nézd, a tervezett 25%-ból az ARM-nak ennyi jött össze, és azért jelzésértékű, hogy a legnagyobb partnerük, a Marvell nem látja realitását a végfelhasználói piac kiszolgálásának. Ők azért ott vannak, folyamatosan beszélnek az ügyfelekkel, és halhatják tőlük, hogy miért nem akarnak ARM-ra váltani, amikor például a ThunderX3 a piac nagy részét kitevő Xeonok közül a Xeon csúcsmodellnél nagyjából két és félszer gyorsabb, miközben a fogyasztása is kisebb, nem is kevéssel. De egyszerűen ez a fogyasztás- és teljesítményelőny nem érdekes, mert nem x86/AMD64 a proci. Ez egyértelmű üzenet, hogy az ARM így nem érdekli a piacot, a Marvell be is jelentette, hogy átnyergelnek custom fejlesztésre. De ugye ezzel az a baj, hogy custom szinten ugyan lehet pénz keresni ezzel, viszont a piac maximum 1%-ára pályáznak ilyenkor, ha sikerül meggyőzni kellő mennyiségű megrendelőt, de az is lehet, hogy nem sikerül, és akkor jó eséllyel elviszik a piac 0,1%-át.

    Mindenkinek pont ugyanez lesz a baja, mint a Marvellnek. A magas szoftveres átállási költség miatt egyszerűen nem akar váltani a tömegpiac. És sokszor leírtam már, hogy ezen úgy lehetne segíteni, amit Linus mondott pár éve, hogy hozni kell olcsó fejlesztői platformokat. Biztos felmerülhet a kérdés, hogy az ARM akkor miért nem hozott. Hát azért, mert az ARM számára a rövidtávú eredmény fontos. Ha lassú átállásra rendezkednek be, akkor ugyan jó eséllyel tényleg tudnak áttörést elérni, de csak évtizedes távlatban. Ezt jelenleg az ARM-nak nincs se ideje, se kedve kivárni, mert addig viszont égetni kell a pénzt a fejlesztésekbe.

    Az a baj, hogy azt hiszitek, hogy az NV áttörheti azt, ami az ARM-nak nem sikerült, csak azért, mert a nevük NVIDIA. Nem, a problémát az jelenti, hogy az átállás szoftveres költsége magas. Ezt a cégeknek ki kell termelni a szerverek leváltásával. Azt vegyétek figyelembe, hogy az AMD-nek sokkal, de sokkal jobb technológiája van az Intelnél jelenleg és úgy, hogy ugyanaz az ISA, vagyis az átállási költség eléggé minimális. Mégis rendkívül lassan mozdulnak meg a cégek az EPYC irányába. Igaz, az AMD már összehozott ~10%-ot, de ezt úgy, hogy közben az egyutas konfigurációik is megverik az Intel kétutas rendszereit, tehát konkrétan agyonverik jelenleg a szerverpiacon a Xeonokat a képességek tekintetében. Ráadásul volt nemrég egy távlati terve is az AMD-nek, hogy ~45%-ot akarnak elérni 2025-re. Tehát még úgy sem számolnak 50%-kal öt éven belül, hogy Intelről AMD-re váltani több nagyságrenddel olcsóbb és egyszerűbb, mint ARM-ra váltani. És az a helyzet, hogy akármennyire is látni lehet a tesztekben, hogy az EPYC mennyire elment a Xeon mellett, a realista szemlélet éppen az, hogy az átállás még azonos ISA mellett is nagyon lassú lehet. Eltérő ISA-val nem években, hanem évtizedekben érdemes gondolkodni.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #116 üzenetére

    Ezt megtehetik, de ugyanott lesznek, mint a többi ARM-os cég, akik szerverekbe szánt CPU-kat kínálnak. Meg tudják célozni a piacnak a 0,valahány százalékát. Még azt is megelőlegezem, hogy be is tudják húzni ennek nagy részét.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz sb #113 üzenetére

    Igen, ez a legfőbb probléma, hogy a költségek csak sok éves távon jönnek vissza, és az se biztos, hogy egy frissítési ciklusra vonatkozóan egyáltalán visszajönnek. Nyilván a gyártók közül az AMD és az Intel eddig is ezt mondta, de már a Marvell is ezzel magyarázza, hogy miért hagyják ott a consumer szintet, és ők azért az ARM legnagyobb partnerei a szerverpiacon. Ha ők úgy látják, hogy nem kell senkinek, akkor az ARM-nak is lassan látnia kellene.

    (#114) b. : Nézd a tényeket csak. Az ARM által várt 25%-os részesedésből összejött eddig 0. Valami csak van, amiért ennyire nem veszik a rendszereket. Volt itt sok ARM-os próbálkozó, de akik elsőnek nekimentek, szinte mind becsődöltek. Ezekre a technológiákra építenek most a cégek. A Marvell is a Cavium és a Broadcom bebukott üzletágait vette meg. Csak ők már úgy futnak neki, az első saját projektjeikkel, hogy felismerték, hogy a végfelhasználói piacon ez eladhatatlan, tehát veszik a másik végletet, hogy mi van, ha egyedi megrendelésre terveznek. Ez egyébként realista elképzelés lehet. Nem tartom kizártnak, hogy ők azért tárgyaltak potenciális ügyfelekkel, és megmondták nekik, hogy az aktuális formában nem kell az ARM, de ha egyedi igényeket is kielégítenek, akkor meggondolják. Ebből még lehet valami a Marvell berkein belül, tehát nem tartom én ezt az ötletet lefutottnak. Meg őszintén szólva a Marvell sem hülye, ha látja, hogy valahol nem tudják eladni a fejlesztést, akkor meg kell próbálniuk máshol.

    Én azért jelentősen kétlem, hogy az NVIDIA az ARM üzleti modelljéért vette meg a céget. Ha azzal számolsz, akkor 50 év alatt sem termelik vissza a kiadást. Akkor lehetne ezt gyorsan visszatermelni, ha magukat előnyben részesítenék a partnerekkel szemben. Kérdés, hogy erre a versenyhatóságok engedélyt adnak-e, és hogy ez az egész üzlet mennyire húzódik el, illetve Kína is lényeges, mert ott ugye már az állami lapok megszellőztették, hogy nem fogják engedni az ARM-ot amerikai kézbe. Most nyilván ettől az NVIDIA még megveheti, csak akkor Kína kitiltja az ARM-ot az országukból.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz sb #110 üzenetére

    A HPC-re az mehet. De a HPC-piacon eddig sem volt egyeduralkodó az x86/AMD64. Itt a vállalati felhasználást kell meggyőzni, hogy nekik ARM kell, és azért egy rakás pénzt verjenek bele a portolásba, stb. De ahogy Linus mondta, ez nem fog megtörténni addig, amíg az ARM-ra nem jönnek olcsó fejlesztői platformok.
    Azért az ARM a szerverpiacot már viszi egy ideje. Ez nem egy pár éves terv. 2015-ben azt mondták, hogy 2020-ra 25%-on lesznek. És még mindig nincs meg az 1%, de még mérhető határon sincsenek.

    Egyszer volt itt az AMD BP-n, akkor volt alkalmam beszélni a szerveres főmuftival, és kérdezgettem az ARM-ot folyamatosan, de azt mondta, hogy megkérdezték a partnereiket, a piaci felhasználókat, és ők akkor se váltanának ARM-ra, ha sokkal gyorsabb processzorokat kínálnának sokkal kisebb fogyasztással. Egyszerűen inkább megveszik a teljesítményt x86/AMD64-en több pénzért, inkább ráfizetnek TCO-ban, mert az egész átállás egy brutális ráfizetés, ami évtizedes szinten is alig térülhet meg. De azért azt is elmondta, hogy megvan még nekik a K12-es alap, csak nem adták ki, mert nem eladható.
    Nemrég ugye a Marvell is kimondta, hogy az ARM eladhatatlan a consumer server szinten. Pedig ők ARM processzorokat terveznek, és ebben van a jövőjük. Valószínűleg ugyanazt látják, amit az AMD, hogy a vásárlóbázis csőlátásban él, és hiába mutatnak nekik sokkal kisebb TCO-t, sokkal több magot, le se szarják, jobban izgatja őket, hogy a szoftvereiket problémamentesen hordozzák. Emiatt át is álltak a custom szerverekre, ott azért szó lehet olyan hyperscale adatközpontokról, ahol azért már meggyőzhető a TCO-val, meg a 100+ maggal a megrendelő, de ez csak a piacnak egy picike része.

    Én az ARM helyében már rég Linusra hallgattam volna. Meg kellene fűzni a Microsoftot, hogy csináljanak ARM-os desktop Windows licencet, és arra dobálni kellene ki az olcsó fejlesztőplatformokat. Ami valószínűleg elriasztja ettől az ARM-ot, az az idő, ugyanis ilyen formában évek, vagy akár egy évtized is kell, hogy eredményt érjenek el, de lehet, hogy igaza van Linusnak abban, hogy egyáltalán eredményt is csak így lehet elérni.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Petykemano #106 üzenetére

    Az ARM-tól különösebben már nem tart az Intel és az AMD. Elég nagy kő esett le a szívükről, amikor az NV bejelentette a felvásárlást, mert az ARM ígérete a szabadság volt. Áttérsz ARM-ra, majd egyszer nem kell mástól szerverprocit venned, hanem csinálsz magadnak. Ezt az ígéretet az NV felvásárlása elkezdte jól elégetni, és ilyen formában már nem éri meg ARM-ra átállni. Ironikus módon a felvásárlás az x86/AMD64 pozícióját erősíti most a szerverpiacon. Értelmetlen átírni a szoftvereket, ha egyik beláncolt ISA-ból a másikba esel bele.

    Ilyen formában az is mindegy, hogy az ARM mit tud. Hyperscale szinten valamennyire veszélyes, de amúgy nem. Egyébként attól, hogy lehet széles a vektormotor még az ARM sem ajánl 512 bitnél szélesebbet, mert ott az már fogyasztana rendesen.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Petykemano #104 üzenetére

    Nagyrészt ezek azért álltak le, mert az AVX az nem egy jó dizájn. 512 bites vektormotorokat azért rohadt nehéz ám etetni, már a 256 bit is problémákat okoz.

    Az AMD-t most különösebben nem izgatja, hogy a piac töredéke által használt újításokat rakjanak a processzorokba. Az AMX-et lehet, hogy beépítik egyszer, de alapvetően sokkal hatékonyabb, ha ezt ráeresztik a CDNA-ra, mert nagyságrendekkel gyorsabb, és az Infinity Fabric kapcsolattal ugyanúgy hozzájut több TB memóriához. Az AMD-nek most az a lényeg, hogy sok magot pakoljon a generációkba, mert a magok adják el végül a termékeket a hiperskálázható adatközpontokba. Az Intel mondhatja azt, hogy nekik van AVX-512-jük, meg AMX-ük, nem érdekli az AMD-t, mert az adatközpontoknál az lesz a problémájuk, hogy kevés a magjuk, és egy Xeon kevesebb usert tud majd kiszolgálni, ami kevesebb pénz a szolgáltatónak, mert egy x számú userre sokkal nagyobb rendszert kell építeni Xeonnal. Amíg ez a helyzet fennáll, addig különösebben nem zavartatja magát az AMD 512 bites SIMD-del, meg Tile gyorsítóval. Felőlük viheti azt az 5%-nyi piacot az Intel, amit ezek hoznak, mert a lefedésükkel hátrányba kerülnek a maradék 95%-nál.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #92116480 #97 üzenetére

    Inkább a második fele 2021-nek. Azt tudni kell, hogy a gyártók annyira nem bíznak ezekben a multimédiás dizájnokban. Ezért van az, hogy a Tiger Lake helyett elkezdték rendelni a Renoirt, mert az procierőben még mindig sokkal jobb. De a gyártók lassabban állnak át az újításokra, mert ők azzal kockáztatnak, ha mindössze pár programban kihasználható funkcióért feláldozzák a procierő 80%-át. Előbb látni akarják, hogy a piacot érdekli-e a funkció. Ugyanez volt a Llano esetében is, ami feláldozta a procierőt a funkcionalitásért, és ott se nagyon pörgették rá magukat a gyártók. Ugyanakkor az Intel nagyon el akarja ezt vinni a funkcionalitás irányába, és ezért hajlandóak feláldozni jelentős procierőt is, vagyis az AMD inkább lefedi ezt is, tehát lesz két SoC. Egy funkcionális, mint amerre az Intel megy, és egy nyers procierős dizájn, arra az esetre, ha a gyártók mégsem kérnék a funkcionalitást. Az Intel a nyers erőre alapozó dizájnokból kiszáll, túl sokat fogyaszt a procimagjuk hozzá, hogy nyolcat beépítsenek 15 wattos fogyasztási szintre.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz #92116480 #94 üzenetére

    Azok idén már nem lesznek. Az a probléma az RDNA2-vel, hogy ki van izmosítva, így ha olyan IGP-t raknak bele, akkor csak négy magig mehet a procirész. A Vega per lapkaterület szintjén jobb teljesítményt ad, viszont nincs annyira kiizmosítva, ugyanakkor mehet a nyolc mag.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz solfilo #92 üzenetére

    Hát ez döbbenet. Reggie0 hozzászólásai alapján nem erre számítottam. Nem lehet, hogy a kék csík az AMD? :D

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés