- Xiaomi 13T és 13T Pro - nincs tétlenkedés
- Hat év támogatást csomagolt fém házba a OnePlus Nord 4
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- VoLTE/VoWiFi
- Nothing Phone (2) - több, mint elsőre látszik
- One mobilszolgáltatások
- Honor Magic6 Pro - kör közepén számok
- Samsung Galaxy S25 Ultra - titán keret, acélos teljesítmény
- Honor Magic V2 - origami
- Honor Magic5 Pro - kamerák bűvöletében
-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
gya/352 #44154 üzenetére
USB-s csatlakozásnál az UASP ≠ SCSI UNMAP (ATA TRIM), az UASP csak az UNMAP működésének a feltétele, mivel az utóbbi SCSI parancs. Nem mindegy! Meg ebből következik értelemszerűen az is, hogy attól mert UASP-s a külső ház, még nem feltétlen támogatja csak emiatt az UNMAP-ot is... Amiről amúgy már volt szó itt többsör (példa), meg hogy hogyan javasolt tesztelni a működést, stb. Az UASP és UNMAP akár USB 2.0 csatlakozásnál is működhet, de ilyen eszközt, azaz külső SSD-t nyilván USB 3.X porton van igazán értelme használni.
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #42747 üzenetére
Jó, de ilyenkor sokan megijednek, hogy elromlott az SSD-jük, és rohannak gariztatni, nem pedig a kapcsolatot a HDS fejlesztőjével felvenni. Ez vele a gond. A korrekt úgy lenne, ha egyértelműen kijelentené a progi, hogy az adott SSD-t nem ismeri, de felajánlaná, hogy legacy módban beolvasná az adatait, azzal a figyelmeztetéssel, hogy az így nyert adatok nem biztosan felelnek meg a valóságnak, más szoftverrel is ellenőrizendők.
-
-
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #42153 üzenetére
Azért mert az SSD nem tudja, hogy pl. a 3282. LBA szektorban (amit kifelé emulál), az abban lévő adat még kell-e valamire. Közben meg lehet, hogy nem, mert egy törölt fájl, csak rajtamaradt az adatterületen (mivel az OS-ek törléskor nem távolítják el a fájlt az adatterületről, csak a fájlfoglalási táblákból szedik ki a rá vonatkozó bejegyzést, ezért is állíthatók vissza undelete, recovery programok segítségével). Ezért a TRIM-nek mindenképp a szoftveres réteg felől kell futnia, így tudatják az SSD-vel, hogy az X szektorban lévő adat már nem kell, törölve lett. Ez az SSD-nek hardveresen fontos, mert így már ő is tudja, hogy alapállapotba hozhatja a vonatkozó NAND lapot, és ezt később wear levelingre használhatja.
-
valakky
aktív tag
-
válasz
gya/352 #40653 üzenetére
Rövidtávon nekem teljesen beváltnak tűnik.
A sebességteszteken kicsit lemarad a kisebb fájlműveleteknél, de alapvetően érzetre gyors.
Nálam ennyiért a bevált kategória.
.--------------
Más téma, újabb A400-as távozott az S11-Firmware hiba mezőkre...A hiba ismert már az adatmentők körében is ,
Persze sejtelmesen drága technológiát írnak... Itt találtam egy Youtube videót, most HDD klónozóval megpróbálom egy vinyóra átklónozni, utána pedig ezt kipróbálom.
Ugyanúgy irodai használat, böngészés és wordre volt használva, élt 1,5 évet... Remélem még garanciális, adatot nem is tudom hogy fogok róla menteni..
Nagyon bosszant, én ezt a hulladékot senkinek nem fogom ajánlani.
-
Atrasko
tag
válasz
gya/352 #37206 üzenetére
gya/352 és Frawly!
Köszönöm a gyors segítséget. Akkor ezt igazából egy ilyen régi laptopnál nem is lehet tudni előre biztosra.
Mivel nem tudom melyik lenne jó, talán az a legegyszerűbb, hogy valamelyik laptop szervizre bíznám. Ott kéznél van több különböző típus, amit cserélgetéssel ki tudnak próbálni.
A BIOS frissítéstől tartok egy kicsit. Olvastam már olyanról, hogy javíthatatlan lett egy hibás frissítés után a laptop, és a BIOS-nál meg ugye nem lehetséges a "downgrade". -
Gb512
csendes újonc
válasz
gya/352 #36275 üzenetére
Ma fogom beszerelni az SSD-t
Először Samsung Data Migration-nal próbálom meg a klónozást Win7 alól.
Win7 64 bit NTFS (Fujitsu Siemens D2811-A1 alaplap) SATAII, E8400 , 4GB RAM , Intel GMA 4500msinfo32 / Lemezek : a partíciók kezdetének eltolása rendben (4096-al osztva egész szám)
Töredezettség mentesíteni is fogok.
Ez a lemezvezérlőm:
Szabványos kétcsatornás PCI IDE-vezérlő (ATA) [VEN: 8086, DEV: 3A00] Verzió: 6.1.7601.18231, 6-21-2006BIOS-ban: AHCI beállításból annyit találtam csak, ami a képen van.
Két dolgot nem tudok:
A lemezkezelőben particionáljam-e az SSD-t a Samsung Data Migration előtt?
Az AHCI beállítást a klónozás után, mikor betettem a régi HDD helyére az SSD-t kell megcsinálni?
Vagy maradhat - IDE módban, csak ellenőrizni kell megy-e a TRIM?Köszi
-
King Unique
titán
válasz
gya/352 #36173 üzenetére
Le volt már írva itt a topikban is többször, hogy a meghajtóoptimalizálás, illetve ennek keretében SSD-knél a TRIM futtatása Windows 8 óta van. Vagyis a modernebb Windowsok tudják ezt, ellenben a Windows 7 nem... Az utóbbi max. letiltja SSD-nél a hagyományos töredezettségmentesítést, ennyi.
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #35689 üzenetére
Ja, hátha munkahelyi gép, akkor meg végképp nem érdemes az SSD miatt aggódni. Ha esetleg belassulna, akkor a legfrissebb Xubuntu .iso-t letöltöd, Rufus-szal kiírod pendrive-ra, bebootolsz Live módban, nyitsz egy Terminált, majd kiadod benne ezeket a parancsokat:
su -
fstrim -a -vDe jó rá valóban a Win To Go futtatása is, valami külső USB-s HDD-ről.
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #35658 üzenetére
Elég sima Ubuntu-t vagy Xubuntut letöltened. Mikor bebootolsz, akkor kipróbálást nyomsz telepítés helyett, így tudod Live módban használni. Mikor már fut, nyitsz egy terminált, oda beírod:
sudo fstrim -a -vEz meg fogja trimezni az SSD összes partícióját. De az az O&O Defrag is megcsinálja, meg akármelyik újabb 3rd party defrag progi, ami már ismeri az SSD-ket. Ezek az újabb progik már töredezettségmentesítést hajtanak végre, ha SSD-t érzékelnek, hanem TRIM-et.
(#35660) Doky586: a modern SSD-ken nem feltétlenül lesz TRIM nélkül belassulás. A modern vezérlőkben elég jó a garbage collection. A régi SSD-knél volt igaz, hogy sokat számított a TRIM.
-
Doky586
félisten
-
Doky586
félisten
válasz
gya/352 #35654 üzenetére
Csak egyetlen ingyenes megoldást találtam rá: Telepítesz usb3 hdd-re egy Win-to-Go t aktiválatlan win10-el és azzal bootolsz és futtatod le hetente az optimalizálást (trim-et).. Sajnos még a winPE sem tudja ezt, legalábbis azok amiket én néztem..
Vagy valami linuxos megoldást.
-
Dragon3000
nagyúr
válasz
gya/352 #35650 üzenetére
A legtöbb esetben az ssd-hez járó programmal manuálisan is tudod optimalizálni az ssd-t így sok károd nem lesz belőle, sokáig használtam egy samsung 120 gigás ssd-t olyan gépben ami csak ide módban tudta kezelni a satat, akkor se volt trim meg társai. Használat során nem vettem észre, hogy lassabb lett volna az ssd csak 8-9 hónap használat után tesztelve, de a samsung programjában lévő optimalizálás vagy milyen néven volt lefuttatása utána újra a régi értékeket produkálta az ssd.
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #35150 üzenetére
Azért a technikai részleteket elég cselesen elhallgatod. Pl. nem lenne hátrány tudni, hogy milyen gép pontosan. Lehet még nem is támogat UEFI bootot, lehet, hogy igen. Minden BIOS-ban máshogy hívják ezt sajnos, más menüpont alatt van, végig kell nézned az összeset.
Annyit is nagy nehezen tudtunk meg, hogy Win7-ről van szó.
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #35148 üzenetére
Ja, hogy Win7, abban még nincs Fast boot. Csak a Win8-8.1-10-ben. Az tényleg furcsa. Egy SSDOK képet tegyél be az SSD-ről, meg a BIOS-ban nézd meg, hogy a bootolási mód mire van állítva, ha pl. az SSD GPT-s és UEFI módban lett telepítve, akkor UEFI boot legyen beállítva, ha MBR partíciós táblás és legacy módban lett telepítve, akkor BIOS Legacy mode legyen bekapcsolva a BIOS-ban bootolási módnak.
Az én notim csinál ilyet, ha rossz fajta booteszközt keres, akkor fennakad a képernyő elég sokáig. Aztán rájön, hogy nincs olyan.
-
Aucor
senior tag
-
bepken
veterán
válasz
gya/352 #32674 üzenetére
köszi szépen
erre gondolhattam volna én is korábban, valamiért mégis átsiklottam felette. nem merem most elkiabálni, mert a múltkor is jó volt 1-2 próbálkozás erejéig. remélem, most végleg megoldódik
hibernálást egyébként nem használok, csak alvó módba szokott menni fedél lecsukásakor (bár most így elbizonytalanodtam, hogy nem "hibrid-alvás" módba teszi e a win10 ilyenkor bizonyos idő után....)
na de lényeg a lényeg, meglátjuk(#32675) Titmouse09! köszi Neked is a tippet
egyelőre nincs benne caddy, pár hét múlva várható ebayről (meg kérdés, jót rendeltem e egyáltalán
) viszont akkor most már ezt is tudom, hogy ilyenre kell majd figyeljek
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #32305 üzenetére
Lelked rajta. Nem kötelező megfogadni, amit írunk. Ha nem hiszed el, hogy nem kell kímélni, akkor kíméld. Nem tudom milyen alapon döntötted el. Azért előtte nézz rá az írási statisztikákra, hány nap alatt hány giga, majd vesd össze a gyártó TBW limitjével. Számold ki hány év alatt érnéd el. Nem kell ide a topikba, csak úgy magadnak kiszámolod, adaléknak, hogy legyen alapja a döntésnek.
A hibernálásnak elvileg semmi köze nincs a boothoz, ha nem használod. A Win10 alapból kikapcsolásnál félhibernálást végez, de ez nem az a hibernálás (nem a hiberfil.sys fájlt használja), és ki lehet ezt is kapcsolni a Gépházban, valami Gyors RendszerindÍtás (Fast boot) a neve.
-
Doky586
félisten
válasz
gya/352 #32305 üzenetére
Hibernálás a laptopoknál felesleges nem asztalin ahol áramkimaradás lehet. Kikapcsoláskor és altatáskor is hybernál, de ha kikapcsolod az nem szabadna hogy problémát okozzon.
Lapozófilenak ssd-n a helye és hibakeresésnél is fontos szerepe van (fagyáskor) így nem érdemes 4GB esetén 400MB alá (7GB felett 800MB-ra) állítani.
-
King Unique
titán
válasz
gya/352 #32305 üzenetére
Arról már ebben a topikban is volt szó számtalan alkalommal, hogy teljesen felesleges túlkímélni az SSD-t és ilyen-olyan letiltásokkal, áthelyezésekkel stb. szórakozni... Vagyis a lapozófájl HDD-re történő áthelyezésének is kb. semmi értelme nem volt és csak feleslegesen lassítja a rendszer működését. Ez a sokat írogat az SSD-re a Windows 10 pedig megint inkább mese és ugye mihez képest. Annyit átlagos használat mellett úgysem fog rá írni, ami gondot okozna, sőt rendszerint a garanciában foglalt TBW értéket is csak néhány év, vagy akár évtizedek alatt érné el, ami megint nem kevés idő.
A hibernálás teljes kikapcsolása és a lapozófájl letiltása pedig megint csak opcionálisak és egyáltalán nem kötelező egyik sem... Leginkább csak a plusz tárhely felszabadítása miatt szokás, ha kis tárolókapacitású az SSD, de más előnye nem nagyon van. A hibernáláshoz köthetően Windows 8.1/10 rendszereknél inkább a gyorsindítás (fast startup) funkciót szokás kikapcsolni, mert SSD-nél nem sokat ér. Viszont teljesen letiltani már nem feltétlen javasolt a hibernálást, jól jöhet pl. egy laptopnál is a hibrid alvás miatt. A lapozófájlt teljesen kikapcsolni pedig szintén nem feltétlen javasolt még sok RAM esetében sem, mert bizonyos programok, de van amikor a Windows is problémázhat a hiánya miatt... Ha az a cél, hogy ne foglaljon sok tárhelyet, akkor be lehet állítani egy kisebb méretűt is és legalább van valamennyi.
-
korren
aktív tag
válasz
gya/352 #32305 üzenetére
Én speciel MINDEN gépemen kikapcsoltam/kikapcsolom a hibernálást.
Se a 32 GB RAM-os asztali gépen nincs, se a 2 GB RAM-os laptomon.
(bár 32 GB-nál már pagefile is OFF nálam)
Nincs szükségem rá ugyanis. Akkor meg minek foglaljon helyet.
Sose tapasztalatam az általad leírt jelenséget. Lehet más volt ott nálad?
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #32284 üzenetére
Felesleges kímélni, ha már van SSD-d, használd azt mindenre. Ha nézed az írási statisztikáidat, akkor nagy valószínűséggel látni fogod, hogy nem magas. Oszd le a napok számával, onnan számítva hogy beszerelted a gépbe.
13-64 GB-os SSD-ket meg pláne el kell felejteni a nagyon rossz ár/tárterület arányuk miatt. Ha olcsón kell, vegyél bolból olcsó 120 gigásat. De mondom, arra, amire tervezed, ne vegyél semmilyet, felesleges.
-
King Unique
titán
-
-
Frawly
veterán
válasz
gya/352 #32252 üzenetére
Mennyibe került? Csak kíváncsiságból. A sebességértékek rendben, régi-lassabb gépben SATA2-es porton, 120 gigás méretben ezeknek kb. ennyit is kell mennie. Még így is fényévekkel gyorsabb, mint akármelyik HDD-t. Ilyen régi gépbe teljesen felesleges is top SSD-t venni, nem tudná kihajtani, már ez az Apacer SM130-25-öt sem tudja, mert a gyári specifikációk szerint modern gépben SATA3-as porton 500/300 megás átvitelnek kéne lennie szekvenciálisan, és 89 ezer IOPS-t adnak meg a 4K-ra, ami olyan 200-300 MB/sec-et jelenthet a legideálisabb esetben. Ezek az értékek nagyobb meghajtókra van megadva, a 120-asok mindig kicsit lassabbak azonos modellnél is, de nem vészesen, csak benchmarkokon mutatják ki a számok, amikor tölt az OS, programok, akkor nem fogod érezni, csak azt, hogy a gép kiszáguldja, amit ki tud belőle hajtani, nem tartják vissza a lemezműveletekre várakozási idők.
Win10-nél büntetlenül át lehet állítani az IDE-t AHCI-re, átállítod a BIOS-ban, majd nem engeded a Windowst normál módban bootolni, hanem csökkentett módban (Safe Mode) indítod, és akkor telepíteni fogja a szükséges drivereket.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- Bomba ár HP Pro X360 11 G1 - Intel N4200 I 4GB I 128GB SSD I 11,6" HD Touch I Cam I W10 I Gari
- MacBook, Apple M1 / M2 kompatibilis dokkolók, DisplayLink 4K, USB-C, Type-C
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! R5 5600X / RTX 3080 / 32GB DDR4 / 1TB SSD
- Bomba ár HP X360 11 G5 - Intel 4020 I 4GB I 128GB SSD I 11,6" HD Touch I Cam I W11 I Garancia!
- Xiaomi 11T Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest