- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Motorola G86 - majdnem Edge
- Yettel topik
- iPhone topik
- Red Magic 10 Air - gaming telefon is lehet kecses
- Ford SYNC 3 infotainment rendszer teszt
- One mobilszolgáltatások
- Körvonalazódnak az S26 Edge kamerarészletei
- Poco F5 - pokolian jó ajánlat
-
Mobilarena
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #40631 üzenetére
A HDD és az SSD két külön műfaj, máshogy működnek. Nem lehet összevetni a kettőt. Egyébként meg a HDS szerintem megbízhatatlan, nagyon ritkán tudja előjelezni a SMART-ból, ha tönkre fog menni. Az esetek 99%-ban nálam úgy döglöttek meg a HDD-k, egyik napról a másikra, se kép, se hang, hogy előtte 100%-osak voltak a SMART teszten, meg a HDS szerint is >1000 nap volt hátra nekik.
SSD-nél a 98-99%-os hátralévő élettartam még patyolatnak számít. Nem meghibásodást jelez előre, arra más SMART attributumok valók, általában akármilyen Error / Error Rate van a nevükben.
-
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #40600 üzenetére
Ez nem releváns. Gyakran a HDS sem jelzi ki pontosan, meg sok SSD-nél alapból úgy megy, hogy ha egy keveset is írsz rá, akkor lemegy 99%-ra, de a következő 1%-os esés meg sokáig tart onnan, nem lineárisan történik. Ezen még nem aggódnék, hogy 100 vagy 99. Majd akkor kell figyelni, ha 50-70% alá megy, de attól is függ, hogy az mennyi idő/írás lesz.
-
Dragon3000
nagyúr
válasz
Piftuka #40612 üzenetére
"Egyrészt zavar, hogy egy elméletben hibátlan eszközt már nem hibátlannak láttat a gyártója, illetve bármilyen szoftver."
Miért zavar? Jobb az ha élete végéig 100%-on áll és egyszer csak meghal? Az írási mennyiség alapján csökken a legtöbb ssd-nél a kondíció. Amúgy ha 0 lenne, akkor se lenne semmi gond, mivel vadi új ssd esetén is meghalhat a vezérlő, de az is lehet, hogy 10 évig elmegy. Ha nem az a cél, hogy direkt kinyírd, akkor a cella nem is fog ennyi idő alatt tönkre menni.
-
-
válasz
Piftuka #40612 üzenetére
Gondolj bele: egy autó kondíciója is romlik az első beindítástól. Ez első métertől kopnak a csapágyak, öregszenek a műanyagok, deformálódik a hengerfej.
Csakhogy olyan csekély mértékben, hogy ebből még nagyon sokáig nem veszel észre semmit.
Igaz ez egyébként a HDD-k csapágyaira is.
Csak az SSD-knél éppen van egy állapotparaméterezés, amelyik megmutatja a belső folyamatokat.
MaCS
-
*Ropi*
félisten
válasz
Piftuka #40612 üzenetére
"...zavar, hogy egy elméletben hibátlan eszközt már nem hibátlannak láttat a gyártója, illetve bármilyen szoftver."
A hangsúly az "elméletben"-en van, ugyanis a felhasználó arról nem tud, hogy a motorháztető alatt esetleg már csak rágógumi tartja-e össze az egész kócerájt a szétesés pillanatáig.
Ez egyszerű állapotjelzés - az pedig, hogy valakinek milyen prekoncepciója van vele kapcsolatban, már más tészta tudni kell a helyén kezelni.
"Egyszerűen örültem volna, ha ez az SSD legalább 1 évig azt mutatja, hogy a kondíciója kifogástalan.
Ha jobban belegondolunk, egy SSD, amelynek a teljes kapacitása használható, amelynek a sebessége olyan, mint új korában, és bármiféle hiba nélkül működik, az egy hibátlan eszköz a gyakorlati értelmezés szerint."
Ez, így, konkrétan nem igaz, mert pl. a cellák állapota minden írási ciklussal degradálódik, vagy pl. a vezérlő egyre több blokkot cserél le a tartalék területről, hogy a látszólagosan hibátlan működés látszatát fenntartsa - az ilyen, a háttérben történő ráncfelvarrásokat jelzi a kondíció csökkenése.
"Kár tehát a gyártóknak ezzel a kondíció romlással "riogatniuk" a szoftvereiken keresztül. Ott a SMART tábla, azt úgyis nézi a user, aki ilyet használ, és érdekli ez a téma."
Már írtam, hogy nem riogatnak, hanem egyszerűen csak információt közölnek - ha valaki pánikol, az az ő prekoncepciójából fakad. Pánikolás előtt lehet kérdezősködni is, onnantól pedig rögtön a helyén kezelhető a dolog. A S.M.A.R.T. tábla egyébként még nagyobb félreértéseket tud generálni, több ok miatt is (pl. nincs aktualizálva a meghajtó adott firmware verziójához, vagy aki nézi csak egy értéket vesz figyelembe, holott több paraméter összevetése együttesen pontosabb eredményt adna, stb.).
"Aztán csak akkor reklamáljon a HD Sentinel, vagy a gyártó saját SSD toolbox szoftvere, ha meghibásodott egy NAND, vagy a vezérlő kezdi beadni a kulcsot."
A gyakorlatban ez úgy nézne ki, hogy június 54-én még 100% a kondíciója, június 55-én meg már 0, mivel a vezérlő nem opera rajongó, így nem dalol végig még 2 felvonást miután leszúrták / megmérgezték, hanem azonnal átrepül az Örök Bitmezőkre. Tehát nem lenne semmi visszajelzésed a várható meghibásodásról, hogy esetleg le tudd menteni a fontos adataidat, hanem egyszer csak minden előjel nélkül letérdelne (mondjuk a legtöbbször most sincs, de így legalább az esélye megvan, hogy az utolsó percekben elsuttogjon egy "végem van"-t. NAND-nál az a szerencsésebb, ha csak olvasható állapotban ragad, mert akkor legalább még olvasható, még ha írni már nem is lehet rá.
"Addig viszont az említett szoftverek 100%-os kondíciót mutassanak. Mint a HDD esetében."
A HDD-k esetében sem mutatnak 100%-os kondíciót (legalábbis, ha a firmware szinten nincs kozmetikázva).
-
-
István89
tag
válasz
Piftuka #40600 üzenetére
Szerintem nincs, de ha rövid időn belül sok írás történik, akkor hamar elkezd csökkenni, de számít ez? Ha 15+ év múlva a HDS 0 %-os kondíciót fog kiírni se jelenti azt, hogy az SSD nem használható tovább, viszont addigra már valószínűleg más SSD lesz a gépben.
Ha megnyugtat, akkor az én evom idén februárban és márciusban is esett 1-1%-ot. Igaz közel 4 évig nem változott, de az SSD-nél ez ilyen. A samsungnál a HDS szerint a wear leveling count-ot veszi alapul a kondíciónál, ami január vége óta emelkedik gyorsabban. Biztos a win10 miatt.
-
Raymond
titán
válasz
Piftuka #40600 üzenetére
"Hát nincsen manapság egyetlen olyan SSD sem, ami legalább 1 éven keresztül tartaná a 100%-os kondícióját?"
Az osszes piacon levo SSD tudja, csak attol fugg hogy mennyit irsz ra.Igaz erre mar csak nem egesz 250TB-t tudsz rairni mielott lemegy a kondicio nullara es ezt a mostani tempoval 33 ev alatt siman elered. Szerintem hasznalhatatlan szemet ez a modell, nem is kellet volna ajanlani, remelem nem az itteni tanacsok alapjan dontottel.
-
Piftuka
veterán
válasz
Piftuka #39615 üzenetére
Sziasztok!
Nos, az elmúlt időszakban folyamatosan teljesen véletlenszerűen dobálta a 100%-os és 99%-os értékeket:
[kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép]
Most viszont már konstans, és a HD Sentinel a "Kondíció" értéknél is átírta 99%-ra:
A "Crucial Storage Executive" is ezt írja ki:
Mivel egy alig 4 hónapos SSD-ről van szó hadd kérdezzem meg...
Hát nincsen manapság egyetlen olyan SSD sem, ami legalább 1 éven keresztül tartaná a 100%-os kondícióját? -
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #33501 üzenetére
Akkor se dőlj még a kardodba -1% után. Várd meg, hogy a többi 1-2 % milyen gyorsan esik.
Egyébként én sose voltam SSD-fronton Intel párti. Régen, a SATA2-es ősidőkben volt néhány jó modelljük, meg a vállalati SLC/Optane meghajtók között, de amit ilyen kommersz szintre kihoznak, az drága is és nem valami jó.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #33441 üzenetére
A HD Sentinel megmondja a firmware verzióját.
Az Intel 545s-nél nem kell megijedni, hogy esett 1%-ot a kondíció. Sok SSD-nél gyorsan esik 1-et, de a következő százalék esés az sokára jön el. Aggódni akkor kell, ha látványosan gyorsan esik, ilyen hónapokon belül 20-40%-ot.
Ráadásul ha jól emlékszek, az az Intel SSD-d is megvan már vagy fél éve, ha nem máris egy év telt el. Ha utánaszámolsz ilyen esési ütemmel, meg a mostani összírásoddal, akkor ki fog jönni, hogy még 50-100 év, mire elvileg eléred a 0%-ot, és még 50-100× ennyit felírhatsz rá. Jó, lehet „csak” 25 éve lenne, de a vezérlő biztosan előbb fog megfeküdni, kondíciótól függetlenül olyan 6-8 év után saccra.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #33429 üzenetére
Akkor hagyd a fenébe, ha MS driverrel sem megy, meg rendszergazdaként futtatva sem. Nem hinném, hogy a klónozás okozza.
Nagy csodát ezek a progik úgyse tudnak:
1) megjelenítik a SMART adatokat (ezeket sok progi tudja, HD Sentinel, Crystal Disk Info, stb.)
2) megmutatják a TRIM bekapcsoltságát (ezt tudja a HD Senintel, SSDOK)
3) kézi TRIM-elést tesz lehetővé (ezt tudja a Windows beépített Defragja, ami SSD-n nem defragot, hanem ún. optimalizációt=TRIM hajt végre), ezt főleg azért tették bele, hogy pl. XP-sek is tudjanak trimezni, de Win7-től felfelé a KÉZI trimnek nem sok értelme van, mkor ott van helyette az automata folyamatos TRIM.
4) firmware-t tud keresni újabbat, és feltenni, de ehhez külön futtatható állományt is le lehet tölteni a gyártó oldaláról, meg live rendszer alól is lehet frissíteni
5) be tudnak kapcsolni RAM cache-t, de ez ritkán hoz teljesítménybeli javulást, és ezt tudják egyéb RAM disk szoftverek is.Az SSD nem igényel semmiféle karbantartást, semmilyen varázslást meg optimalizálást. Diagnosztika is felesleges, ha nincs működési rendellenességük, azaz nem lassulnak be túlzottan, meg nem fagyogat róluk a rendszer, nem tünedeznek el a BIOS-ból, stb.. Beszerelés után annyit elég egyszer megnézni, hogy a TRIM menjen, a partíciók alignálása rendben legyen (ez már modern HDD-knél is fontos!). Utána elég már csak kb. havonta ránézni az írásmennyiségekre, hogy ha valami billentyűzetkezelő progi, vagy antivírus vagy hasonló írási kergekórt kapna valami bug miatt, akkor azok ne írják szét az SSD-t, ilyenre volt sajnos nem egy példa. Egy ilyen hibás progi, szép sunyiban naponta sok terabájt írást fel tud csapatni úgy, hogy neked szinte fel sem tűnik.
Teljesen meg lehet lenni ezek nélkül a gyári Toolbox meg Executive progik nélkül. Már eleve csak azért is, mert csak Windowsra vannak, és ilyen SSD-ket használnak más OS-ek alatt is mindenféle probléma nélkül.
Mint írtam, nem csak a Crucial/Micron progijai ilyenek, az Intel, Samsung SSD-s progija se indul el, ha a csillagok nem állnak a kedvük szerint.
Overprovisioningre is csak annak van szüksége, aki tudja magáról, hogy fegyelmezetlen, halmozza az SSD-n az adatszemetet, lusta takarítani, helyet csinálni, és nem akarja, hogy állandóan betelve legyen az SSD-je és ez ártson a meghajtónak. Ha mindig hagysz rajta ésszerű mennyiségű szabad helyet (10% fölött), akkor ezzel soha nem lesz problémád.
Az jól tetted, hogy az Intel drivert visszatetted. Más teendő nincs.
-
King Unique
titán
válasz
Piftuka #33427 üzenetére
Másnál meg simán működik Windows 10-zel, mint említette. Windows Modules Installer pedig nyilván ugyanúgy van Windows 7-nél is. A klónozásnak pedig normál esetben nem kellene olyan gondot okoznia, hogy utána nem működnek bizonyos programok. Ha annyira nem indul, akkor meg első körben nyilván újra kellene telepíteni azt a programot, akár egy újabb verziójával ( ha van) és úgy megpróbálni.
-
Raymond
titán
válasz
Piftuka #33429 üzenetére
Nem kell belole semmi funkcio mert nem optimalizal semmit. A Win beallitja magatol, a SMART-ot kiolvasod mas programokkal, a TRIM megy magatol, a fw update kulon program, az Overprovisioning meg siman annyit jelent hogy nem particionalod az egesz drive-ot es kicsinyiteni szinten tudsz mar programokkal vagy a Windows beepitett Disk Manager-evel.
-
-
Frawly
veterán
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #33359 üzenetére
Mindegy mivel klónozod. Az SSD-k ebben nem különböznek a HDD-ktől. Tehát nem csak a Macrium vagy az Acronis True Image jó, hanem a Norton Ghost (ezt most kérdezte valaki más is), vagy DriveImage XML, Clonezilla, vagy amit találsz vagy ismersz (használtad már). Még a partíciók alignálása sem lesz problémás, nem HDD-ről SSD-re klónozol, hanem SSD-ről SSD-re.
Formázni nem kell előtte, felülírná úgyis a klónozás. A klónozás után vagy kiterjesztheted a partíciókat nagyobbra, vagy az eredeti partíció, mögött létrehozhatsz egy új(ak)at, hogy kitöltsd az extra üres helyet.
Legtöbben a Samsung klónozóját dicsérik a YouTube-on, de az szándékosan csak Samsung termékekkel működik. De végül is mindegy, mert bármelyik ilyen progi jó erre a célra, csak abban különböznek, hogy mennyire felhasználóbarát a felületük.
A pórias csomagolás nem hátrány. A legtöbben használni veszik az SSD-t, nem akarnak a dobozából kacatokat őrizgetni. Sok ember eleve nem is klónozza rá a rendszert, hanem újratelepíti.
-
King Unique
titán
válasz
Piftuka #33359 üzenetére
Windowsra a rendszer klónozásához van számos program, a felsoroltak is elvileg kb. mind jók lehetnek. Viszont némelyik free / trial verziójánál előfordulhatnak bizonyos korlátozások. De pl. a Macrium Reflect bevált program ilyen célra és az ingyenes verziója is sok mindent tud, többek között pl. klónozni, lemezképfájlba menteni, WinPE-alapú meghajtót létrehozni a helyreállításhoz stb. Egy másik topikban egy konkrét példán keresztül pedig le van vezetve az is, hogy mi a teendő olyankor, ha a forrás- és célmeghajtó mérete eltérő. Az új SSD-t egyébként teljesen felesleges előparticionálni, mert a klónozásnak erre vonatkozóan pont az a lényege, hogy a program 1:1-ben ugyanazt a partíciós szerkezetet, sémát stb. alakítja ki a célmeghajtón, mint ami a forrásmeghajtón is van. Egy normális szoftver pedig ezt automatikusan megcsinálja a klónozási műveletnél és nem okoz neki gondot, ahogyan az sem, ha előtte particionálatlan a meghajtó.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #32012 üzenetére
Ezen szépen látszik, hogy 4k randomban kb. 50-100-200× gyorsabb még így SATA2-es porton visszafogva is (a gyakorlati sebességméréseken, azaz nem benchmarkokon, betöltési időknél így is nyújtja 99%-ban ugyanazt, mint SATA3-as porton). Ami nem látszik a képen, az az elérési idő, de abban is kb. 100-200× jobb egy tetszőleges SATA SSD, ez az érték még többet számítana átlag felhasználáskor, az HD Tune és az AS SSD benchmark leméri.
YouTube-os videók között nézve a bootidőn ez látszik is. Loading times keresőszavakra meg játékok, alkalmazások indulási idejét lehet összehasonlítani.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31987 üzenetére
Ezt a részt nem a te SSD-dre értettem, hanem általánosságban. Tegyük fel az SSD 550 megával másol másodpercentként és ennyivel is ír, mert átkötöd SATA2-es portról SATA3-asra és így már nem fogja limitálni a csatoló sávszélessége. Ezt alapból nem tudod kihasználni, hiszen ha HDD, ODD-ről, hálózatról másolsz rá, akkor a forrás sebessége bekorlátozza az átvitelt jóval alacsonyabb értékre, az SSD hiába tudná nagy ütemben fogadni az adatokat, ha a lassabb eszközökre várakozik, és ugyanez fordítva, ha az SSD tolná az adatokat a lassabb eszközöknek. Így csak akkor tudod ezt kihajtani, ha rendszer RAM-ból (benchmarkok így működnek), másik SSD-ről, vagy SSD-n belülről írsz, olvasol róla NAGY fájlokat szekvenciálisan, akkor semmi nem korlátoz, és az SSD ki tudja magát futni. Tehát az egész átlag felhasználásnál elméleti, ritkán előforduló szenárió. Ezt nem hajlandó érteni néhány ember, jön büszkélkedni, hogy milyen fasza NVMe-s SSD-t vett, 3800 MB/sec szekvenciális olvasás, 3300 MB/sec írás, még a screenshotot is bekeretezik ilyen antik aranyozott képkerettel. Persze kihajtani nem tudja, ha kicserélnénk neki egy SATA2-es SSD-re (max. ilyen 280 MB/sec átvitel), átlag felhasználásánál nem is venné észre az érzékelhető valós sebesség alapján. A gyártók persze trükkösen mindig a szekvenciális értéket tüntetik fel, azt sugallva, hogy fontos, ennek meg könnyű bedőlni. Főleg, ha még előtte nem használtál SSD-t.
Ezt a videót linkeltem már párszor. Akinek nem jó az angolja, tekerjen 4:47-hez, ott elkezdi mutogatni a néni háttérben futó Feladatkezelőt, mikor nagy játékok töltenek be, és mutatják, hogy mindössze 4-20-170-200 MB/s történik az olvasás az SSD-ről, hiába tudna 3800 MB/sec-is olvasni szekvenciálisan, meg 1300 MB/sec-kel 4K randomban. Hasonló történik bootkor is. Nem véletlen, hogy SSD-ket összevető teszteken Win10-es bootidőnél mérnek 10 vs. 11 másodpercet friss telepítésű, meg 20 vs. 21 másodpercet rommá belakott rendszernél, magyarán az NVMe előnye elenyésző mértékben jön ki ilyenkor, már pedig ez tapasztalható átlagos felhasználásnál. Ilyenkor is ez a kicsi különbség nem a klasszikus átviteli értékek miatt van, hanem az NVMe-nek századannyi az access time-ja, meg megnövelték a kötegelt feldolgozásnál a lemezművelet várakozási sorát és párhuzamosan végrehajtható lemezműveletek számát (que). Ez kicsit javít is az eredményeken, de ilyen elenyésző gyakorlati előnyért erősen vitatható az a felár, amit az NVMe-sekért kérnek, meg az a szopás velük, hogy egy csomó régebbi lap nem kezeli őket normálisan, meg melegednek és extra hűtést igényelnek.
Ráadásul NVMe-nél van egy alattomos csúsztatás is, amit PH-s tesztek is kimutatnak, lásd az Samsung 960-as SSD-ket tesztelő cikket. A trükk ott van, hogy ezek saját DDR3 RAM cache-el vannak felszerelve fizikai szinten. Így benchmarkok alatt látod ezt elképesztően káprázatos 3800/3300 MB/sec-es átvitelt, az ember nyála elcsöppen, de ha tartósan kínzod, mondjuk 100 GB-nyi lemezművelettel, akkor egy rövid idő után a RAM cache telítődik, és a történet beesik SATA3-as szintre, 500-600 MB/sec környékére, a NAND cellák nem bírnak többel menni. Ugyanígy visszaesik a sebesség, ha throttling lép fel túlzott melegedéskor. Tehát az egész csak odáig mutatvány, hogy ha szekvenciális műveletek végzel, de csak egy bizonyos mérethatárig, ez a kettős megszorítás meg lényegében az egészet elméletivé teszi átlag felhasználáskor, hiszen ilyenkor vagy nem történik szekvenciális művelet, vagy csak nagyon kevés, vagy történik, de akkor a forrás sebessége korlátoz, vagy a hatalmas adatmennyiség miatt telítődik a cache. Így jutunk el oda, hogy az egész lényegében marketingfogás, hacsak nem valami speciális felhasználással ki tudod hajtani, mondjuk videóvágás, vagy RAW képek editálása (amikor nagyobb mennyiségek íródnak ki egyes manipulációs műveletek között, de nem túl nagy terjedelmben).
Erre még mindig azt mondja néhány ember, hogy ki tudja kerülni ezeket a korlátokat, mert mondjuk 2 NVMe-s SSD-je van, és mivel nolifer, ezért egész nap oda-vissza másol a kettő között, szigorúan ügyelve, hogy ne fogyjon ki a cache. Csak aztán rájönnek, hogy szépeket álmodtak, mikor megébreszti őket a párnacihára kifoly, kihűlt nyáltócsa, és látják, hogy az egész továbbra sem gyorsabb, mert a két gyors SSD betelíti a PCIe busz sávszélességét, és már egymást korlátozzák, nyomnák kifelé az adatot, de több nem fér ki a csövön.
Vagy ugyanígy játéknál, az NVMe-s SSD tolná az adatokat a 1300 MB/sec-kel a procinak, de a CPU még mindig az előzőleg kapott adatokon rágódik a GPU-val együtt, nem tart ott, hogy kész van és tudná fogadni a következő adatpakkot.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31919 üzenetére
Rendben a SMART értékek is. Nincs ezzel az SSD-vel semmi baj.
A SATA2-es limitet az összes benchmarkeredményen látni, a szekvenciális érték nem megy 300 MB/sec fölé, mikor ezek a maghajtók simán tudnak 550 MB/sec-et is. Persze ezt átlagos felhasználáskor nem fogod megérezni, csak ilyen szintetikus teszteken jön ki, meg nagy fájlok másolásánál.
(#31924) Pécsi gyerek: honnan méred a bootidő elejét? Onnan indítsd a stoppert, hogy indítod a rendszert a Windows behozott bootmenüjéből, és akkor állítsd le, amikor a tálcán az utolsó progi is betöltődött. Előtte a UEFI-BIOS inicializálási idejét ne mérd bele, mert ott nagy szórás lehet az alaplapok között, meg abba az SSD sebessége nem szól bele.
Ha így is nagy a diffi, akkor lehet az AMD kártyás gép valami lassabb HDD-re, vagy hálózati megosztásra, vagy netkapcsolat kiépülésére vár. Persze csak tippelgetek.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31903 üzenetére
Ez így teljesen rendben lévőnek tűnik. Látszik, hogy SATA2 portok keresztül használod, de az is csak a szekvenciális sebességet limitálja (azt is csak akkor, ha SSD-SSD, SSD-RAM irányban másolsz adatot oda-vissza).
Esetleg még nézzük meg a HD Sentinel SMART füléről készült képet, úgy, hogy minden sor, és minden oszlop látszódjon, az Adat oszlopot kapcsold át hexadecimálisról decimális megjelenítésre.
(#31905) Abrion: ne vedd le a lapozófájlt az SSD-ről. Hadd gyorsítsa a swapelést is. Gondolom nem dísznek meg kímélgetni vetted, hanem hogy gyorsítsa a gépet. Nem csak a bootidőt, programok betöltődését, fájlok másolását gyorsítja, hanem a memória ki/belapozgatását is. Fogja bírni az írási tempót.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31897 üzenetére
Megértem, hogy miért mentél bele a cserébe, nem akartál szívni, de ezzel a hozzáállással csak arra bátorítod őket, hogy a jövőben minden vásárlóval eljátszhatják továbbra is, mert beváló taktika. Elég annyit tudni, hogy nem vagy köteles ilyenbe belemenni, a számlán lévő pénz jár vissza, és levásárlásnál (amire szintén nem vagy kötelezhető) is azt kell figyelembe venni ráfizetéskor, visszatérítéskor. Amíg Bp-en éltem, én is mindent az Aquában vettem, sok éve még korrekt bolt volt. Utóbbi időben nekem azt tűnt fel, hogy nem valami olcsók, meg elég sok noname SSD-t tartanak, az ismertebb márkákat meg drágán, és arra sem mindig adják tovább a gyártói 5 éves garanciát.
Az elhasaló Windows telepítést nem értem hogy függ össze az SSD-vel. SSDOK képet kérünk, legfeljebb még csinálhatsz screenshotot az Intel tooljával. Egy SSD vagy jó, vagy nem. Olyan nincs, hogy jónak látszik, de elhasal rajta az update. Ha baj van vele, akkor az úgyis szépen látszik, hogy a SMART-ban szaporodnak a hibára utaló adatok, eltűnedezik a BIOS-ból, csontra fagy vele a rendszer. Esetleg ha nem akarsz sok frissítést leszedni, akkor próbálj szerezni olyan Win7 lemezképet, amelybe a legutolsó rollup update is bele van integrálva. A Win7 Update amúgy is egy nagy rakás sz@r, napokig nem talál frissítéseket pl.. Legjobbat akkor teszed, ha váltasz Win10-re, elvileg lejárt az ingyenes frissítési időszak, de a gyakorlatban még mindig működik, a Win10 telepítő simán elfogadja a Win7-es kulcsot, beaktiválódik vele.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31789 üzenetére
Ez elég bullshitnek tűnik. Mi az, hogy a szerviz küld másik SSD-t? Meg ráfizetni 35 ezres vételár felett még valamennyit egy 28 ezer forintos Intel 545-re? Nem normálisak ezek, szerintem a Petőfi Csarnokba küldd el őket, oda is nagyon gyorsan. Vagy adnak egy ugyanolyat, mindenféle ráfizetés nélkül, vagy vissza a pénz. Esetleg a jóindulatodon múlik, hogy a visszajáró pénzt esetleg náluk vásárolod le, erre nem kötelezhetnek.
-
King Unique
titán
válasz
Piftuka #31712 üzenetére
Ez így szimplán nem igaz, hogy a 7-esnél nincsenek inkompatibilitási problémák... Volt akinél egy mezei USB-hubot sem kezelt, ellenben az újabb Windowsok igen. Az új hardverekről, egyes hardverelemek és a driveres támogatás hiányáról már nem is beszélve. Meg amikor pl. NVMe SSD-nél is külön driverrel, meg a telepítő tákolásával kell szórakozni, mert azt sem támogatja natívan, az megint önmagáért beszél. De amúgy nincs min csodálkozni, egy majd 10 éves (!) rendszerről beszélünk. Ami az 5 éves alapvető támogatási ciklusban kapott pár apróbb újítást, de azok sem voltak akkora mértékűek. Némi túlzással szinte megrekedt a kiadáskori állapotban, szóval ja, ilyen szempontból ennyi idő alatt csak kiforrt...
"A Win7 legalább a Spectre/Meltdown fix-ig tökéletesen jól működött"
Ez szintén csúsztatás, mert már korábban is előfordult néhány olyan frissítés, ami ugyan hardver- és szoftverkörnyezettől függően is, de pl. BSOD-ot, fekete képernyőt, bootolási problémákat okozott... Arról nem beszélve, amikor a havi update-ek puszta keresésével is 3/4-1,5 órákat tekert. A tiszta telepítése meg még problémásabb, mert ha nincsen külön felpakolva pár előzetes patch, akkor akár egy napig, vagy egyeseknél napokig is képes volt tekerni csak a frissítések keresésével...
Ez a "helyre pofozzák és majd akkor" állítás megint érdekes, igaz szubjektív is, hogy ki akar / mikor akar / nem akar váltani. Viszont sokaknak már sikerült és az egyes statisztikák szerint már most többen használják az új rendszert. Ahogyan itt fórumon szintén akadnak szép számmal, vagy éppen jómagam is. Olyan számomra nélkülözhetetlen funkciót pedig nem igazán tudok mondani a régi rendszer javára, ami miatt kizárólagosan azt kellene használnom...
-
King Unique
titán
válasz
Piftuka #31688 üzenetére
Ezt a kérdést akár úgy is fel lehetne tenni, hogy mégis meddig tervezik egyesek a Windows 7 használatát, meddig akarják még halogatni a váltást, pláne hogy kb. 1,5 év múlva a Microsoft is leveszi róla a kezét...? Ahogyan utána az Intel szintén és új UEFI-s vasakra már feltelepíteni sem lehet majd. De ezzel már most is akadnak gondok... Na meg, ha már szenvedés, akkor pl. az ilyen és az ehhez hasonló hsz-ek alapján nem úgy tűnik, hogy annál minden annyira rendben van...
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31561 üzenetére
(#31559) radi8tor
(#31561) Piftuka: hiszek nektek. Persze semmit nem cáfol abból, amit írtam, mert a meghajtó tudná, meg az SSD vezérlője sem lát partíciókat, az Intel balfék toolja van ilyen trére megírva. Csak akkor azt nem értem, hogy minek van benne ez a funkció, ha nem jó semmire? -
Doky586
félisten
válasz
Piftuka #31563 üzenetére
A (#31561) hozzászólásodban végre mellékelted a "Screenshotokat"...
Csak azt nem értem minek szivatod magad a windowsos programmal.amikor a javasolt linuxos pendriveal (Parted Magic) bootolva (kikapcsolt állapotból indítva és nem újraindítva) ezek a problémák fel sem merülnének...
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31555 üzenetére
Ez érdekes, mert ilyen secure freeze-nek akkor kéne csak lennie, ha ATA jelszóval van a meghajtó titkosítva. Nem vagyok benne biztos, de nálam így volt a Crucial MX300-zal, míg nem volt titkosítva, addig nem írt ilyet a hdparm, azóta igen.
Nem hinném, hogy összefüggenek a partíciókkal, mert azok csak logikai adatok. Az SSD vezérlője nem látja, hogy vannak-e az SSD-n partíciók vagy nincsenek.
Az újraparticionálás, partíciók formázása sem tünteti el az adatokat, a wipe az igen. Ha valaki így járna, hogy nem sikerül a security erase, akkor le kell tölteni Ubuntut vagy hasonló linuxot, kiírni Rufusszal pendrive-ra, bebootolni róla, benyomatni neki terminálban a sudo blkdiscard /dev/sda parancsot (már ha az sda-jelet kapta az SSD, NVMe-nél /dev/nvme0n1 vagy hasonló az első meghajtó neve, az lsblk paranccsal lehet utánanézni). Ez a megoldás is végigtrimeli a meghajtót, és nem kell wipe-olni.
Lehúzogatni viszont nem jó ötlet a meghajtót, azt máskor nem ajánlom.
Bár azért elég furcsa, hogy az Intelnek a saját termékére fejlesztett toolja nem kínál erre kulturált megoldást, nincs felkészítve erre a freeze-állapotra. Valami használhatót kiírhatott volna.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31487 üzenetére
Akkor az Intel SSD Toolboxot indítsd el rajta, annak kéne tudnia Secure Erase-t.
Azt rosszul írták akkor a neten, az egyszeres felülírás is elég, azután még senki nem hozott vissza semmit. A zerofill meg ilyenek is működnek, de azokat HDD-re tervezték. De az egész meghajtóra kiterjedő TRIM az jobb megoldás, az való rá.
-
King Unique
titán
válasz
Piftuka #31487 üzenetére
Nemrég már ajánlották a Secure Erase használatához a Parted Magic bootolható megoldását... De, ha az SSD gyártójának saját programja tud ilyet, akkor az is jó.
Amúgy meg akár már egy teljes formázás, illetve egyes programoknál a wipe funkció használata és az egyszeres felülírás is elég ahhoz, hogy ne lehessen róla az adatokat visszaállítani. Legalábbis otthoni környezetben a szokásos adatmentő programokkal nem fog menni, max. esetleg talán profi adatmentéses eszközökkel laborban. De normál esetben egy következő tulaj nyilván nem vinné ilyen helyre és nem fizetné meg csak azért, hogy megnézze mit tartott rajta az előző tulaj.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31483 üzenetére
Secure Erase. Ez végigtrimeli az egész meghajtót. Windows alatt a meghajtó gyári szoftvere szokott ilyet tudni. Ha a gyári szoftver nem tudja, akkor nem tudom van-e rá más windowos módszer.
Linux alatt a hdparm --security-erase tud ilyen, vagy az blkdiscard -s parancs. Inkább a második módozatot ajánlom, ha csak Linux alól tudsz próbálkozni, meg a hdparm-nál valamit félregépelsz, és tönkreteheti a meghajtót.
Gondolom el akarod adni, vagy gariba adod be, azért akarod törölni.
(#31482) vak_bottyan: az pech, ha teljesen szét kell szedni az SSD berakásához a laptopot. Akkor ha nem bízol magadban, bízd a szervizre.
-
Abrion
senior tag
válasz
Piftuka #31432 üzenetére
Tudod kinél vásárlok? Bio Comp
az árus elég kedves, olcsóbban árul mint a legtöbb bolt itt fefárvárom és meglepő, mellette egy bizonyára neked is ismerős pc bolt van sarlo, mérföldekre van a Bio Comptól garanciában és árban is, fél éve vettem egy alaplapot és sarlóban ami 16 éve van ott, 2k többe kellett volna fizetnem ugyan azt az MBt és fél garanciával, 1 és fél éves garanciával, nem 3 al.
Ha megbizható árust keresel, Bio Compot ajánloma kórház melletti kereszteződéstől nem mesze van.
-
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31403 üzenetére
Egyetértek. Nem a bolt tehet róla, ők is a gyártótól kapják az árut, nem tudják az összeset letesztelni, hogy van-e benne selejt. Erre való a jótállás. Sajnos a törekedést rég ki kellett volna vegyék a jogszabályból, mert így mindenki csak törekszik, de a határidőt végül senki nem tartja be. Persze ez is sokszor nem a bolton múlik, az beküldi a szervizbe vagy vissza a gyártónak, aztán azok ülnek rajta.
Én SSD-knél azt nem értem, hogy miért szinte mindig a vezérlő megy tönkre. Értem, hogy tervezett elavulás, de ez így lámaság, hogy legyártják a NAND memóriát, azok bírnának még nem tudom hány TB írást, aztán az egész bennük marad, pocsékba megy, mert a vezérlő fingik ki, onnantól meg az egész repül bele a kukába, mivel nem javítható. Ez így nagyon jelentős pazarlás.
-
Abrion
senior tag
válasz
Piftuka #31403 üzenetére
Sok cucot vettem már a gépembe, de eddig 1x sem romlott el egyből, a leggyorsabb tönkremenésem egy WD HDD volt 7 évvel ezelőtt, kb 4 hónap után purcant ki, és vittem vissza a boltba, a szervizben túl sokáig kellett várni rá, valami okból, de a boltos adott egy másikat. azóta is tőle veszem a cuccokat, a csere is kipurcant 2 évvel később, azóta nem vásárlok WD.
Visszatérve a Aquahoz, itt Fehérváron is volt ezt a cég, egy elég aktív bevásárlós helyen, a Skála mellett, még is csődbe ment.
Azt akarom ezzel mondani, a cég választja honnan veszi a cuccokat, mint mondjuk ahol én veszek, tuti 5 csillagos beleszállítottól veszi, és mint a tiéd valszeg nem olyantól, hogy spóroljon mindenhol.
És ez elképesztő amit írtál, egy nagy cég nem kockáztatná a népszerűségét az anyagiasság felé, régen lehet megmerték volna ilyen csinálni, egy bizonyos hiba szám után a beszerzők limitálnák a vásárlást, szóval ne mondj ilyet, a negatív beszállított otthagyják a vásárlók.
Szal mindent amit árulnak, csak jó minőségben veszik ill ajánlják a jó minőségű gyártott. -
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31395 üzenetére
Ezekben az adatokban az az érdekes, hogy nincs áthelyezett szektor, nincsen hibára utaló egyéb jelzés, az írás sem sok rajta (MLC-s meghajtón a 13 TB írás az lófütykös), a meghajtó kora sem tűnik annyira soknak, mégis 54%-ra lement a kondíció. Még ez sem lenne akkora tragédia, mert kb. 10-15% környékéig biztosan nem kéne gondot okoznia. Szerintem a SMART adatoktól, és a NAND celláktól függetlenül a vezérlő kezd haldokolni.
-
Abrion
senior tag
válasz
Piftuka #31397 üzenetére
te most komolyan megbízol egy ilyen cégben? ha nekem ennyi ideig húznák az időt, soha többé nem vásárolnák tőlük.
Egy garanciális vizsgálat max 25 naposnak kell lennie, de ez már tényleg a max. 60 nap nem normális.
És az hogy ez a második tárgy ami első használatnál is rossz, intőjel. -
Frawly
veterán
válasz
Piftuka #31367 üzenetére
Azért SSDOK-kal és HD Sentinel Általános és SMART fülről csinálj képet.
Az 535-ös Intelek tudnak hullani, nem tudni, hogy a vezérlő vagy a nagy write amplification miatt. Valószínű halódik az SSD, akkor szokott eltünedezni. Vidd vissza garba, vagy ha nincs már rá, akkor a kukába kidobás marad.
(#31369) jeni: egyetértek, én az összes Intelt kivenném az ajánlóból. SSD-nél nem érdemes intelesre menni, ebben a témában nem domborítottak soha nagyot. Az Optane meghajtóik meg ugyan nem rosszak, de irreálisan drágák.
-
jeni
félisten
válasz
Piftuka #31370 üzenetére
A S.M.A.R.T. értékeket olvassa be.
Azt megtudod nézni,hogy azok a sata portok 1-2 vagy 3-4(esetleg 5-6ig)melyik vezérlőre van kötve?Szerintem az Intel 535 cuccal lesz a baj!
A sata port(ok) azok egyetemes elfogadott szabványra épül! Tehát az Intel sata portja is az.
Tedd be egy külső HDD házba vagy egy sata - USB adapterbe.
Ha azon is hibázik akkor tudod merre van a szemetes vödör
-
jeni
félisten
válasz
Piftuka #31367 üzenetére
Arra a pontra ahol az SSD lefagy,eltűnik,oda helyezzél egy HDD-t arra tegyél egy Win 7 rendszert! Ha azon a sata ponton nem hibázik a gép,vagyis nem fagy le,nincs BIOS eltűnés,akkor az alaplap és a sata kábel hiba KIZÁRHATÓ!!!
Így nagy a valószinűsége,hogy az INTEL 535 SSD haldoklik!
Esetleg van mód korábbi BIOS vagy az SSD korábbi verzióját vissza tenni?
Volt korábban infó,hogy az Intel 535 és a 540-t kivették az ajánlásból mert sok adta be a kulcsot! -
AtHoS
nagyúr
válasz
Piftuka #27670 üzenetére
Elképzelhető, csak nálam a 250-es 850 EVO kondíciója közel 2 év alatt 4 TB fölötti írással nem esett egy százalékot sem, így inkább kérdezek, mivel ez nem 250-es kapacitású
lehet másként íródik a kondíció ennél a konkrét típusnál, de ugye ilyen infót nem találtam a topikban
és a Doky586 által linkeltben sem találtam erre a típusra utaló kondíciószámítási infót
A cikk át lett olvasva és igen világos, hogy nincs gond az SSD-vel, de nem is arra irányult a kérdés, hogy gond van-e veledugø
"Ez a modell íráslimites, valószínűleg úgy van beállítva a számláló, hogy a limit elérése környékén érjen nullába"Na errefelé lesz akkor a megoldás kulcsa
A Toshiba winyó lett váltva az SSD-vel, az már csak ideiglenes tárolásra van használva, de mivel sebességi probléma nincs vele és december óta nem romlott az állapota, így maradni fog a gépben, míg gondot nem okoz
-
Bodor
veterán
válasz
Piftuka #22265 üzenetére
Tényleg ne hasonlítsd már az SSD-t a merevlemezhez!
Ha zavar, hogy nem 100%-ot látsz, akkor ne nézd azt a programot ami mutatja, vagy ne használj SSD-t.Arról nem beszélve, hogy az Intel SSD-knek nincs TBW korlát a garanciális feltételeiben, hanem addig tart a garancia, amíg az MWI ( Media Wearout Indicator) értéke 0 nem lesz. Attól meg még messze vagy.
Egyébként pont most írok egy cikket az SSD elhasználásáról...
Remélem minden aggodalmadat el fogja mulasztani! -
varmi2
nagyúr
válasz
Piftuka #22265 üzenetére
Szerintem, bár ebben tényleg nem vagyok biztos. Még ha a kondíció leesene 0-ra, garancián belül, de hibátlanul működne, akkor nem cserélnék. Hisz nem arra a számra adnak garanciát, hanem a hibátlan működésre.
Az én ssd-m kicsit több, mint 1 éves, és ezt úgy kell érteni, hogy 24/7ben üzemel, tehát több mint 1 évnyi folyamatos üzem, jelenleg 97% kondíciós. Volt rajta többször win8.1, win10, jelenleg win7 fut rajta.
-
Apollyon
Korrektor
válasz
Piftuka #22253 üzenetére
Hali!
Nekem intel 530 van, és igaz nem windowst, hanem Debian linuxot használok. Kb 17 nap működési idő alatt (vagy több, mert ugye a beépített rossz számláló kevesebb időt mutat) 77GB-ot írt. Ez az írás gondolom az is hogy amikor felteszek egy-egy terminálos programot akkor minimálisan ír (1-2 MB-okról van szó) + csak ott kallódik rajta az adat és helyezgeti át, az is írásnak számít.
Én a kondícióval annyira nem foglalkoznék, egyrészt ha gari időn belül használódik el, akkor úgyis ki fogják cserélni. Az 5 év, az 5 év.
Másrészt nem a kondíciót kell nézni, hanem a teljesítményt, és azt sem feltétlenül a hdsentinelben. Ha érzésre jó a teljesítmény, akkor nincs gond. Valóban sokat írt a windows a meghajtóra, de ugye a win nem is egy hellyel spóroló rendszer... hát még az időtlen ideig tartó, nagy mennyiségű frissítés.
Ez a kondíció romlás amúgy egy átlagból vonja le a dolgot, tehát rövid idő alatt viszonylag sok adatot írtál. Átlagban ez azt jelenti hogy ha ilyen sokáig folytatnád ezt a pár nap alatt TB írást, akkor igen, viszonylag hamar kinyiffanhatna. De ez is csak feltételes mód. Elvileg több mint egy petabyte írást elviselnek a meghajtók.
De ez extrém terhelés, ha normálisan használod, nincs miért aggódnod.Szóval szerintem ne ess pánikba, hanem használd.
-
varmi2
nagyúr
válasz
Piftuka #22253 üzenetére
Az ssd kondício romlását nem jól értelmezed.
Ha egy hdd kondícioja így romlik, akkor ott valami harveres hiba van, és igen, hamarosan beadja a kulcsot a hdd.
De ez nem hdd, hanem ssd. Itt a kondíció romlás velejárója a működésnek, és nem valami hiba előhírnöke. Ha van két ssd, az egyik mondjuk 100% kondiban van, míg a másik 90%ban, az utóbbi semmivel nem lesz rosszabb, vagy hibás, hanem csupán annyi történt, hogy az utóbbi több ideig ment, s több adatot írt fel magára, de ettől nem rosszabb, vagy lassabb, vagy ilyesm. -
Piftuka
veterán
válasz
Piftuka #22011 üzenetére
Ígértem, hogy leírom az Intel 535 SSD-vel eddig szerzett tapasztalataimat...
A Windows az ötödik telepítést követően lett teljesértékű, és tökéletesen működőképes. Nagyon meglepett az öt telepítés mennyi adatot írt az SSD-re:
(Ez is mutatja, hogy a Windows7 telepítés és frissítés milyen baromi sok adatot ír a meghajtóra.)
Utána szinte folyamatos üzemben ment a gép teszt jelleggel, és nagyon soknak találtam egységnyi időtartamra az adatmennyiséget:
Gondoltam, ha ez így folytatódik, akkor 1 év alatt eléri a TBW korlátot, ami nagyon nem jó.
Az elmúlt időszakban aztán viszonylag realizálódott. Ahogyan telt az idő, arányaiban úgy tűnt egyre kevesebbnek a TBW érték. Mondjuk még mindig sokallom, de ha ilyen arányban növekedik az írt adatmennyiség, akkor 5 év alatt ~40-45 TBW értéket ér el, ami szerencsére a korlát alatt van bőven.
De...
A SMART tábla hibátlansága ellenére decembe 29-én 100%-ról 99%-ra esett a kondíció:
majd alig két hét elteltével, tegnapelőtt már 98%-ra csökkent:
Ez mindenképpen kiábrándító!
Egyszerűen zavar, hogy látom, nem 100% az SSD kondíciója. (Különösen, ha összevetem az immár 5 évnél öregebb WD merevlemezemmel, ami kifogástalan állapotban van még mindig.)
Nem tartom normálisnak ezt a gyors ütemű romlást. Az ismerőseim között kérdezve kiderült, hogy nekik 1-2-3 éve megy Corsair, vagy éppen ADATA SP900 SSD-k 100%-os kondícióval.
Akkor meg mi ez, hogy az Intel 535 három hónapig bírja?
Persze felmerül az is, hogy milyen ütemben romlik tovább a minősége!? Ha két hetente 1%-ot, akkor nem fogja kibírni a jótállási időtartamot.
De egyébként is... már a 98% is zavar, hát még, ha 90, 80 lesz... az alatti kondícióval bíró rendszerlemezt pedig már nem is szívesen használnék.
Gondolom, jótálláson belüli cserére nem jogosít ez a probléma... Szóval mindent összevetve ez így k*rva nagy szívás! És még annál is nagyobb csalódás.
-
Doky586
félisten
válasz
Piftuka #21963 üzenetére
1.: akkor állítsd min 400 ... max 5000 MB-ra, de mindenképp CSAK az ssd-n legyen, lassú meghajtón csak a rendszert lassítaná..
2.: az nem baj ha felteszed az Intel AHCI driver packot, csak utána válts vissza a Microsoft féle Szabványos AHCI driverre az összefoglaló szerint. semmi extra drv nem kellett volna utána. -
Piftuka
veterán
válasz
Piftuka #20442 üzenetére
"Ezért szerintem Bodor fórumtársunk egyébként kiváló és hasznos (
) cikkében ("Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?") is érdemes lenne javítani a vonatkozó részeket!"
Nos... az eltelt időben erre vonatkozóan újabb hasznos tapasztalatokkal gazdagodtam.
Mégpedig:
1. A lapozófájl használatával kapcsolatban.
Az én számítógépem 4 GB DDR3 RAM modult használ, de a kikapcsolt, illetve a javasolt méretre csökkentett lapozófájl nagyon gyorsan közel a rendszer használhatatlanságát eredményezte.
Olyan szinten elfogyott a memória, hogy a Windows 7-et végül az ötödik!!! telepítés után tudtam normálisan bekonfigurálni. Ekkor már bőven 5 GB feletti lapozófájl beállítását követően. Az azt megelőző telepítések mindegyike oda vezetett, hogy a több órás frissítés után teljesen elfogyott a memória, a telepítő, illetve a frissítő összeomlott, és hiányosan, hibásan telepített a csomagokat.
Jelenleg tehát a C: meghajtón 1024 GB, és egy másik partíción 4096 GB lapozófájllal használom a rendszert, és bizony szükség van rá.
A kérdésem:
- A C: meghajtón kikapcsolhatom-e, és használhatom (akár még hozzáadva pár GB-ot) csak és kizárólag egy másik partíción beállítva a lapozófájlt?
(A gyakorlati használat, használhatóság szempontjából vizsgálva.)2. A másik észrevétel Fire/SOUL/CD "Windows 7 telepítés más szemszögből avagy BI OS or not to BI OS" című cikkében taglalt AHCI driver kérdésköréhez kapcsolódik....
Erről is beszéltünk már itt, még ebben a topic-ban is, és bizony a tapasztalat alapján nem elegendő a Windows alap drivere.
Amíg az Intel AHCI driverét nem telepítettem, addig az alaplapi SATA vezérlőt, illetve SATA csatlakozók közül csak 2-t ismert fel a Windows 7 Ultimate. Még az összes OS frissítést követően is!
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a megoldás nem az Intel Rapid Storage Driver telepítése volt!
Ugyanis, amikor azt telepítem fel, akkor az "Eszközök és nyomtatók" közül eltűnik mindkét optikai meghajtó, és az "Eszközkezelő"-ben is más típusú vezérlőt, valamint kevesebb ATA eszközt mutat.
Ennek pedig a gyakorlati használatban az eredménye, hogy az optikai meghajtók használhatatlanok.
(Jó hír, hogy úgy tűnik, ezáltal megoldódott az évek óta fennálló probléma, miért "felejtett el CD-t/DVD-t írni az alig 1-2 tucat lemezt megírt SONY Optiarc íróm, és miért volt kínszenvedés még olvasásra is használni.)
A megoldás az "Intel_Chipset_Device_Driver_INF_allOS_10.0.27" telepítése volt, ami csak és kizárólag a szükséges .inf állományokat telepítette. A telepítés során, illetve annak részeként még az Intel Floppy Disk Utility for AHCI mappából betallóztam az iaAHCI.inf fájlt.
Ezt követően az "Eszközkezelőben" minden port megjelent, a SATA vezérlő típusát helyesen ismeri fel a Win7, valamint az eszközök között az optikai meghajtók is megjelentek, és használhatóak.
Véleményem szerint a fentiek alapján szükséges volna módosítani, illetve megfelelően kiegészíteni a két remek leírást. Biztos vagyok benne, hogy nem csak és kizárólag az én számítógépemben, az én esetemben történtek így a dolgok, ahogyan.
Számomra különösen tanulságos volt, hogy a Win7 még egy ilyen régi (~5-5,5 éves) alaplap esetében sem volt képes felismerni a SATA, ill. AHCI vezérlőket.
Az Intel 535 SSD-met illető további tapasztalattal (közben van ilyen is) majd folyt. köv.
-
Emperor_
addikt
válasz
Piftuka #20468 üzenetére
Ez egy windows szolgáltatás, nem tudod konfigurálni, hogy diszkenként másképpen működjön. Az javasolja az Intel, hogy minden gyakran használt programot telepíts az SSD-re.
Az SSD annyira gyors a HDD-hez képest, hogy nincsen jelentősége.Müszi #20467
Win 7-től és 2008-as servertől kezdve külön kell kérned, hogy a CMD admin módban induljon. -
Doky586
félisten
válasz
Piftuka #20414 üzenetére
"Miért felesleges használni?"
Mert nincs rá szükség."mit érdemes használni helyette?"
Elsődleges partíciót. MBR esetén 4db lehet belőle. Te 3db partícióra vágysz amiből 2 már megvan és jó.a D: -ről menteni kellene mindent, aztán törölni a logikai partíciót, aztán az extended partíciót, és a helyén létrehozni a primery partíciót (ahogy már írták előttem #20404) a Win7-8-10 el és nem PWizardal, mert az hibásan alignál egy pár évvel ezelőtti teszt szerint.
-
Doky586
félisten
válasz
Piftuka #20411 üzenetére
Az alignálás akkor helyes ha az msinfo32 partícióeltolás számait 4096-al elosztva egész szám jön ki ! (nem 512-vel kell osztani, mert az csak egy emulált érték)
AdvancedFormat HDD-k (mondhatni minden mai 1TB+ hdd) esetén se 512-t nézz, hanem 4096-ot, ámbár ott százalékosan nem olyan nagy a veszteség mint ssd-nél.
Az extended-logikai partíció már idejétmúlt dolog, kompatibilitás miatt még kezelik az oprendszerek, de nem érdemes használni mert felesleges. Eszerint ha W7-8-10 -el hoztad létre azt az alignálatlan partíciót még hibáznak is.
-
Emperor_
addikt
válasz
Piftuka #20402 üzenetére
Mielott irtam kiprobaltam az ass mit tesz. Ha valtod a meghajtot, akkor a diagnozis is valtozik. Ssd.m hdd.m mas erteket mutat.
Emlekeim szerint extended particio kell es azon belul lehet letrehoz logikai particiokat. Akar tobbet is.
Mivel negy elsodleges particio lehet egy disken. Tennek egy probat a d.re elsodlegest hoznek letre. De ez csak otleteles. Ott valami nem kerek Nalad... -
Emperor_
addikt
válasz
Piftuka #20382 üzenetére
Megnézném még az AS SSD -vel, hogy az mint mond az allignálásra. Nem kell mérni, bal fölső sarokban írja, hogy mi a szitu. Nekem fura, hogy az SSDOK Extended particót ír, a MiniTool meg Logical-t. Én az SSDOK-ban jobban bízok.
Mindentől függetlenül én azt tenném, hogy win alól törölném a D:-t és újra létrehoznám win alól. Aztán megnézném mindkét progival (SSDOK, Mini Tool) az allignálásra mit írnak.
-
Doky586
félisten
válasz
Piftuka #20373 üzenetére
Elnézésed kérem, nem volt szándékomban lekicsinyelni.
TE panaszkodtál hogy "de nekem azzal együtt is kissé kevésnek tűnik."
TE hasonlítottad a gyártó által csúcsgépekhez megadott értékeket a saját gépedhez és csodálkoztál hogy azokhoz képest alacsonyabbak. Ez nem az SSD hibája. Erre akartam rámutatni..
(TE keveselted az alaplapodat - tudtodon kívül)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- Véget vetne a hibrid magdizájnnak az Intel?
- Egyéni arckép 2. lépés: ARCKÉPSZERKESZTŐ
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- RAM topik
- Genshin Impact (PC, PS4, Android, iOS)
- Kompakt vízhűtés
- FOTÓS beárazás
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- PlayStation 5
- Escape from Tarkov
- További aktív témák...
- Western Digital WD Red Plus 3.5 12TB 7200rpm 256MB SATA3 (WD120EFBX)
- Lexar NM790 2TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7400-6500 MBs - Eladó!
- Vegyes SAS 400gb ssd-k, hibátlan szektorokkal. 1db új 960gb
- Lexar NM790 4TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7400-6500 MBs - Eladó!
- WD Black SN850X 4TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7300-6600 MBs - Eladó!
- Fém, összecsukható és kihúzható fotó állvány eladó
- Dixit 4 Eredet (bontatlan, fóliás kártyacsomag)
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Dell Latitude E5440 - i5-4GEN I 8GB I 320GB I DVDRW I 14" HD+ I HDMI I Cam I W10 I Gari!
- Készpénzes számítógép PC félkonfig alkatrész hardver felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest