Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    válasz Frozen #233 üzenetére

    csak jóval kompexebb az intel cpu felépítése, így ha akarna se tudna olyan gyorsan kijönni egy-egy generációval mint az amd, az amd féle külön chiplet design nagyon sokat gyorsít a fejlesztésen (és nem is kell különböző képességű és utasításkészletű cpumagokat közös IO-egység alá hozni).
    Ezen kívül, hogy az intel a saját technológiájáról a TSMC-jére tudjon átállni az egész cpu-t szószerint újra kell tervezni mert más tranzisztorkészletek érhetőek el. Persze nyilván ezt nem most kezdik, hanem már évek óta folyik az "újratervezés".

    De ez olyan dolog, hogy anno ha a bulldozer kapott volna jó gyártástechnológiát és hozta volna a tervezett 5-6Ghz es sebességet (mert elvileg annyira tervezték az architektúrát), simán ellenfele lett volna a Sandy/Ivy bridge cpu-knak ... de nem így lett.. ott is a fogyasztás elszállása amiatt volt, mert mindent "kisajtoltak" a gyártástechnológiából (hogy legalább kicsit labdába rughasson).. most ez történik kb. intelnél. Mondhatjuk, hogy majd jobb lesz másik technológián, de mire elkészülnek addigra a másik oldal is továbblép. Lényegében meg ígyis-úgyis hasonló lenne a teljesítmény végeredményben, egyik oldalon se idióták dolgoznak, a fizikát megerőszakolni meg nagyon senki se tudja.

    The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • DraXoN

    addikt

    válasz Frozen #235 üzenetére

    nagyjából 2 éves ciklus van komolyabb változatások között AMD-nél, ez "normális" a többi cucc azon fejlesztésekre épül.

    De pont a chipletes design tesz lehetővé gyorsabb haladást, ugyanakkor hátránya is, hogy nagyon energiaiényes a chipletek közti kommunikáció (legalább egy passzív interposer nélkül), utóbbira is lenne mód, de amíg nem muszáj valószínű nem lépik meg, mert drága (nem kicsit, gyakorlatilag a tokozáson való réz/arany vezetékelés helyett, szilicium lapkán át történne a kommunikáció a chipletek között, közel olyan hatásfokkal mint ha egy nagy szilicium lapkára készülne az egész cpu).

    Ami biztos, minden amit ma látunk a piacon, az 4-6 évvel ezelőtti fejlesztések végterméke.

    A mobil CPU-k azok amiből évente van kiadás AMD-nél, de ott is inkább minden második év egy "finomítás" ami a javuló kihozatal miatt lehetséges (és marketing okokból átszámozzák).. persze, ahogy javul a bevétel, úgy több a lehetőség "rétegtermékek" készítésére, pl. mobil cpu erősebb integrált gpu-val (ami majd lejön asztalra fél év - egy évvel később). kisebb (kevesebb cache-t) tartalmazó, kisebb területet kérő "kis" zen magokra (ott a mag is kicsit össze van nyomva, kevesebb szigetelő van a vezetékek között, így az órajel is kisebb, cserébe a mag is kisebb területtel beéri).

    Az ár lenyomása... ezzel nagyon mit nem lehet tenni... maximum úgy maradnának magasak a (használt piaci) árak ha az alaplapi foglalatok is folyton változnának, mert egy-egy generáció csúcsmodeljei onnantól erősen értéktartóak lennének (mert egy teljes platform csere általában még drágább lenne, így megérheti a "felárat"... (bár szerintem 40eFt-ot nem ér egy intel core i7 7700 -as, de azzal a platformmal "ott a vége".. hivatalosan... azt pár alaplap "mókolható", hogy 8 vagy 9-es sorozat is belemenyjen, de AM4-be meg ennyiért már 3800X-et találni)

    The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • tibcsi0407

    félisten

    válasz Frozen #257 üzenetére

    10% miért nem elég?
    Ez nem a VGA piac, ahol kb dupláznak minden új gennel.

    utdetailing.hu

  • hokuszpk

    nagyúr

    válasz Frozen #257 üzenetére

    "konkrétan az amd regélte el a múltban,hogy folyamatosan duplázni vagy nővelni fogja a magok számát és a 16 helyett 32 akarnak csak mai napig nem lett belőle semmi."

    dehogynem. csak nem asztali fronton.
    talán 32 magos Epyccel kezdték ; aztán lett 64 később 128 magos.
    threadripper is indult 16-24 maggal, most 96 a teteje.

    Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

  • tibcsi0407

    félisten

    válasz Frozen #263 üzenetére

    Co-val meg van az.
    Én minden procim megpiszkálom és már egy éve legalább DD hűtést használok. Már chiller is van, szóval tudnék még belőle kicsikarni.
    Megvárom az Arrow-t, év elején jön talán egy Bartlett Lake is 12 Raptor maggal. Az is érdekes lesz.
    Aztán eldöntöm mit vegyek.
    Még a memória vezérlő is kérdéses AMD fronton.

    [ Szerkesztve ]

    utdetailing.hu

  • Dragon3000

    veterán

    válasz Frozen #263 üzenetére

    A 7950x ilyen eredményei pbo és expo mellett vannak meg (illetve a netes eredmények esetében szinte mindenhol volt CO is állítva), így a 9950x esetében is azt az eredményt nézném, ami 43905, ami valamivel több is mint 10%.

    [ Szerkesztve ]

  • Dragon3000

    veterán

    válasz Frozen #267 üzenetére

    Először az a baj, hogy szerinted nincs 10% az előrelépés, amikor kiderül, hogy több is, akkor már 30-50% kellene. Ha megnézed a 3000-res és az 5000-res széria esetében is max 20% előrelépés volt, a 7000-res esetében úgy jött össze több, hogy kb 60%-kal magasabb lett a tdp keret.

  • wwenigma

    Jómunkásember

    válasz Frozen #267 üzenetére

    Intelnél hogy van ez, minden "generáció azaz tik meg tok az +50%? Akkor az minek ad ki?

    [ Szerkesztve ]

    Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

  • DraXoN

    addikt

    válasz Frozen #267 üzenetére

    Egyes esetekben lehet 30%.. de nem várható el általánosan ennyi idejű fejlődéssel.
    anno a bulldozer és zen1 között is azért volt akkora mert jó pár évre leállt az amd a bulldozer féle felépítés fejlesztésével (de az utolsó 4. generációs bulldozer féle design (Excavator) 2 magja (amit 4nek nevezett AMD), olyan erős volt azonos órajelen mint a legelső bulldozer model 3 magja (ami 6 volt AMD szerint).. azaz ott is volt 4 év alatt úgy +50% összesen, igaz a 3. és 4. generációs példányokból nem csináltak 3 és 4 modulos változatokat, és csak az FM foglalatos 2 modulos példányokat fejezték be (sajnos? szerintem pedig nem lett volna annyira rossz önmagukhoz képest).

    A Zen is nem az excavatorhoz, hanem az utolsó AM3-mas 2. generációs maghoz volt hasonlítva amikor +48% IPC-ről beszéltek. De ott is megvolt az "idő" 2012->2017 (minnél inkább beleástam anno magam, annál inkább látszott, nem volt rossz az elképzelés a bulldozer felépítésnél anno, nagyon erősen volt "kapuzva" az áramkör, sok elektronikai trükk volt benne a kis fogyasztáshoz, akár laptopok számára is ideállíssá téve a felépítést... csak a gyártástechnológia nem volt meg mögötte és vérzett el (erősen a határáig el kellett vinni a szilicium lapkákat, ami a fogyasztásnak nem tett jót, de a teljesítmény így is csak középszerű lett).. a zen esetén átgondoltak pár dolgot, és úgy tervezték már, hogy "biztosabb" legyen gyengébb techológiával is, ami jó döntés lett, mert a GloFo nem is volt olyan jó 14nm-en mint az intel anno.. sikerült jól "balanszolni" a cput, nem lett túl nagy, jó lett a kihozatal, a chiplet felépítés miatt gyorsabb és könnyebb volt a tervezés (bár az első generációból túl sok variáns nem készült).

    De visszatérve a témához. Nem reális minden generáció váltásnál nagy ugrást várni, jelentős felépítés változtatás nélkül.

    Nagyon leegyszerűsítve így néz ki a képlet:
    egyszerű mag, kevés belső végrehajtó egységgel, cserébe kicsi a mag, és talán magas órajelre is képes cpu lehet.
    bonyolultabb, nagyobb mag, nagyobb IPC, de kisebb órajel
    hatalmas monolitikus cpu-mag, legnagyobb IPC, de nagyon bonyolult, drága és időigényes tervezés, vélhetőleg rossz kihozatal, alacsony órajel, hogy a kihozatali arányok jobbak legyenek, fogyasztásban szintén problémás lehet.

    most az utasítás készleteket a megemlítésből kihagytam, ami talán hiba, mert nagyon árnyalja így a mit válasszunk faktort, és nagyon egyértelműnek tűnik a "hol van az arany közép út és miért épp az", de ez nagyon nem ilyen egyszerű (de ha kell leírom, talán nem ide, mert az tényleg hosszú)

    papíron lehetett jó a bulldozer féle felépítés, intel ugyan ebbe a hibába esett bele anno a pentium 4-ekkel (amit átnevezett később pentium D-re, de lényegében ugyan az volt kis finomítással) ...

    huh 10-20 éves távlatú cpukról beszélek már.. van aki azt se tudja, hogy voltak ezek, vagy milyenek is voltak (már ha érdekli)

    The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Samsung Galaxy Z Flip 5

  • Dragon3000

    veterán

    válasz Frozen #271 üzenetére

    Legtöbb esetben alapból nem éri meg a következő szériára való váltás, nem is nekik jön ki az új széria, de pl aki 5xxx-ről vagy régebbi megoldásról váltana, ott mar több mint 50% is lehet az előrelépés. Aki meg 7950x-et vesz és használja is ott számít a 10% előrelépés is.

    A másik gyártó termékeinél a fagyások és a pusztuló cpu-k híre terjed 13. és 14. generáció esetében, az intel még keresi a hiba forrását.

    [ Szerkesztve ]

  • Robitrix

    senior tag

    válasz Frozen #257 üzenetére

    van egy olyan elképzelés is, hogy asztali gépeknél is megjelenik majd az 1 mag 4 szál....létezik már, de nem X86-nál. de az igazság az, hogy nem nagyon lendültek be a játékok se a magok és szálak tekintetében. Alapvetően elég nehéz olyan programot irni, ami mondjuk párhuzamosan futat egyszere 14 végrehajtás alatt álló program szálat. Nem igen van szükség ennyi párhuzamos ágra. Azt gondolta volna az ember, hogy a játék fejlesztők bele csapnak a lecsóba magok és szálak tekintetében azzal, hogy 8 mag 16 szálas konzolok jelenek meg, de nem így történt. az átlagosan megjelenő játékok továbbra is a 4-6 esetleg 8 végrehajtó szálat várják el. az ezeknél nagyobb szál igényű már ritka. Ezért is van, hogy a mai napig jól játszható a legtöbb minden már egy 6/12-es CPU-val is. Ha nagyon extra a teljesítmény, akkor meg egy 8/16-os CPU-val. Persze azért nem árt, ha a CPu zen 3 vagy ZEN 4 nem pedig ZEN 1... a szálankénti teljesítmény miatt.

  • Robitrix

    senior tag

    válasz Frozen #257 üzenetére

    Azért a 39 ezer pontos CB R23 multi pontról előre lépni 45 ezer pontra ugyan annyi maggal és szállal szerintem jelentős előre lépés azért. asz 15%-os teljesítmény növekedés végül is. Architekturásan igen nehéz növelni ma már a teljesítményt. Így marad a mag és szál szám emelés a csökkenú csikszélesség miatt az órajel emelése és némi tartalmi reszelgetés. egy generáció váltásnál így a 15-20% teljesítmény ugrás is komoly változás. Persze lehetne tovább növelni a magokat és szálakat, hogy növekedjen az összteljesítmény, de az igazság az, hogy azt meg nem használnánk ki általában.

  • Robitrix

    senior tag

    válasz Frozen #263 üzenetére

    A geekbencre soha ne adj... az mindig görénységeket mér multiban a sok magos és szálas procik esetében. Olyan mintha hiába volna akár 128 szál is egy CPU-ban lazán azt méri, mintha csak 10szál dolgozna nem kifejezetten X86-os procikra készült hanem ARM-os telefonokra és tabletekre. Hiába irták át X86-ra trágyák az adatok a valós CPU eljesítményhez képest. nekem Ryzen 5600 van ami nek a multi pontja 8661 pont. de senki nem gondolja, hogy reális az összevetés egy lényegesen nagyobb órajelű fiatalabb proci 19655 pontjával amiben 16 mag 32 szál van úgy egy Ghzel feljebb járva.... Még durvább aa dolog ha mondjuk egy 7995wx prot mérek 96 mag és 192 szállal ás csak 29800 pontot kap Geekbenchben. Na jó, de mit csinál teszt közben úgy 176 szál a 192-ből????? malmozik???? Ezért mondom a Geekbench az csak egy gyíkteszt. köze nincsen a realitások egy komolyabb proci esetében. Tök olyan mintha átirták volna az 4-8-10 magos ARm procikra készült tesztet x86-ra csak elfelejtették beletenni, hogy mérjél már rendesen akkor is 32-64-128-192 akárháyn végrehajtó szálad van. A program azóta is lekesen méreget 8-10 magon vagy szálon leszarva gyakran a további teljesítményeket a prociban.

  • Robitrix

    senior tag

    válasz Frozen #267 üzenetére

    a két gyártó folyamatos versenyben van muszáj valamit produkálni és nem lehet várni 3 évet, hogy valami komolyabb növekedést elérjenek közben. Gondolod volt szükségünk mondjuk az elmúlt 30évben 15 féle MS wordre vagy Excelre. Nagyjából 20 éve már benne van minden amit egy átlagos felhasználó igénybe vesz vagy amire szüksége van. De ha valaki nem mutat fel legalább valami látszat eredményt a piacon mintha dolgozn, akkor az meghalt. Az átlag felhasználó meg nem is imeri mondjuk egy word lehetőségeinek 90-95%-t... igaz nincsen rá szüksége amúgy sem.

  • Robitrix

    senior tag

    válasz Frozen #271 üzenetére

    valóan így van 10% teljesitmény különbséget a CPU-ban gyakorlatilag észre se vesz az ember. Én cseréltem a ZEN 2-es 3600-as CPU-t egy 5600-asra. ha már mókolás nélkül benyelte az alaplap a ZEN 3-ast is. Nyers teljesítményben gyorsabb is vagy 30%-kal. A gyakorlatban ugyan olyan gépet megtartva csak a CPU-t javitva hozott is játénkoként legalább 2 FPS kölönbséget a plusz 30% CPU teljesítmény. Hadd ne fejtsem ki, hogy a gyakorlatban mennyire leszarja az ember, hogy 120 FP vagy 122 FPS van...De elvben van úgy 25% töblete nyers adatokban a 7600-as Ryzennek az 5600-hoz képest. A gyakorlatban hóz is további 3-4 FPS-t Bár ott már belejátszik a teljesitménybe a DDR 5 ram és pár egyéb is.

Új hozzászólás Aktív témák