Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DraXoN

    addikt

    válasz Frozen #267 üzenetére

    Egyes esetekben lehet 30%.. de nem várható el általánosan ennyi idejű fejlődéssel.
    anno a bulldozer és zen1 között is azért volt akkora mert jó pár évre leállt az amd a bulldozer féle felépítés fejlesztésével (de az utolsó 4. generációs bulldozer féle design (Excavator) 2 magja (amit 4nek nevezett AMD), olyan erős volt azonos órajelen mint a legelső bulldozer model 3 magja (ami 6 volt AMD szerint).. azaz ott is volt 4 év alatt úgy +50% összesen, igaz a 3. és 4. generációs példányokból nem csináltak 3 és 4 modulos változatokat, és csak az FM foglalatos 2 modulos példányokat fejezték be (sajnos? szerintem pedig nem lett volna annyira rossz önmagukhoz képest).

    A Zen is nem az excavatorhoz, hanem az utolsó AM3-mas 2. generációs maghoz volt hasonlítva amikor +48% IPC-ről beszéltek. De ott is megvolt az "idő" 2012->2017 (minnél inkább beleástam anno magam, annál inkább látszott, nem volt rossz az elképzelés a bulldozer felépítésnél anno, nagyon erősen volt "kapuzva" az áramkör, sok elektronikai trükk volt benne a kis fogyasztáshoz, akár laptopok számára is ideállíssá téve a felépítést... csak a gyártástechnológia nem volt meg mögötte és vérzett el (erősen a határáig el kellett vinni a szilicium lapkákat, ami a fogyasztásnak nem tett jót, de a teljesítmény így is csak középszerű lett).. a zen esetén átgondoltak pár dolgot, és úgy tervezték már, hogy "biztosabb" legyen gyengébb techológiával is, ami jó döntés lett, mert a GloFo nem is volt olyan jó 14nm-en mint az intel anno.. sikerült jól "balanszolni" a cput, nem lett túl nagy, jó lett a kihozatal, a chiplet felépítés miatt gyorsabb és könnyebb volt a tervezés (bár az első generációból túl sok variáns nem készült).

    De visszatérve a témához. Nem reális minden generáció váltásnál nagy ugrást várni, jelentős felépítés változtatás nélkül.

    Nagyon leegyszerűsítve így néz ki a képlet:
    egyszerű mag, kevés belső végrehajtó egységgel, cserébe kicsi a mag, és talán magas órajelre is képes cpu lehet.
    bonyolultabb, nagyobb mag, nagyobb IPC, de kisebb órajel
    hatalmas monolitikus cpu-mag, legnagyobb IPC, de nagyon bonyolult, drága és időigényes tervezés, vélhetőleg rossz kihozatal, alacsony órajel, hogy a kihozatali arányok jobbak legyenek, fogyasztásban szintén problémás lehet.

    most az utasítás készleteket a megemlítésből kihagytam, ami talán hiba, mert nagyon árnyalja így a mit válasszunk faktort, és nagyon egyértelműnek tűnik a "hol van az arany közép út és miért épp az", de ez nagyon nem ilyen egyszerű (de ha kell leírom, talán nem ide, mert az tényleg hosszú)

    papíron lehetett jó a bulldozer féle felépítés, intel ugyan ebbe a hibába esett bele anno a pentium 4-ekkel (amit átnevezett később pentium D-re, de lényegében ugyan az volt kis finomítással) ...

    huh 10-20 éves távlatú cpukról beszélek már.. van aki azt se tudja, hogy voltak ezek, vagy milyenek is voltak (már ha érdekli)

    The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

Új hozzászólás Aktív témák