Karácsonyi telefonajánló 2020

Nem volt egy vidám év az idei, de mobilos fronton nem álltak le a dolgok, számtalan új termék lépett piacra, megmutatjuk a legjobb vételeket az ünnepek előtt.

Honnan?

Okvetlenül aktualitása van annak a témának, hogy ha már eldöntöttük, hogy milyen telefont szerzünk be, akkor azt egy fokkal nehezebb eldönteni, hogy milyen forrásból tegyük ezt meg. A Turbado nevű, meglehetősen népszerű online bolt bedőlése jól mutatja, hogy milyen veszélyekkel jár, ha nem a hivatalos helyeket preferáljuk, persze ha ugyanaz a termék nem egy, nem két, nem három, hanem huszon-harmincezer forinttal kedvezőbb, akkor sokan félreteszik az aggályaikat, aztán vagy nem lesz belőle semmi baj, vagy oltári szívás következik.

Idén már a Xiaomi kapcsán megírtuk, hogy mi az oka mindennek, de csak címszavakban érdemes visszatérni a remek hazai piac visszásságaira. A hivatalos csatorna az, amikor a gyártó maga üzemeltet boltot (és online csatornát), vagy kiadja azt egy szerződött partnerének (disztribútor, viszonteladó), vagy a szerződött partnere látja el a kisebb boltokat készlettel, de a lényeg, hogy a cucc forrása mindig a gyártó és a hivatalos partner. A legtöbb márkánál ez itthon is adott, van Huawei Store, SES (Samsung Experience Store), Mi Store, Apple Premium Reseller, ahol meg nincs, ott is a gyártó áll a készletek és a support, meg a garancia mögött, Sony, ASUS, LG, Nokia… mind így működnek. De ez egy drága vonal (vagyis inkább úgy mondanám, hogy ezt tekintjük normál árnak, ami nem így működik, az olcsóbb, de azokban benne van a kockázat), mert rajta van az összes hazai adóteher, a logisztika, az ilyen-olyan árrés, a szervizköltség, az ügyfélszolgálat, meg még kismillió tétel, ami miatt a hivatalos ár általában a legmagasabb ár, amennyiért a terméket meg lehet venni. Kivéve a PS5-öt, ami egészen elképesztő vadkapitalizmust szült a készlethiány miatt.

A debreceni Mi Store látványterve
A debreceni Mi Store látványterve [+]

Ha valahol a hivatalos ár alatt kínálják a terméket, akkor az gyanús. Persze lehetnek lokális akciók, de ez elég ritka, mert a gyártói árazástól elég ritkán térnek el saját hatáskörben az üzletek. Inkább az a jellemző, hogy valami csavar van a történetben, mondjuk külföldről jön (néha csak papíron) az áru, nem hazai értékesítésként könyvelik el, nahát, máris olcsóbb. Ennél egy fokkal nagyobb cheat, amikor papíron meg van utaztatva a cucc, X cég eladja Y cégnek külföldre, aztán Z cég megveszi Y cégtől megint, valahol pedig eltűnt az áfa (sokszor már az X cégnél, ami valami tanyára van bejelentve fiktív arcokkal, aztán nem lehet behajtani), ezt a kettőt pedig még lehet kombinálni is ki tudja hova szánt gyártói készletek EU-ba történő becsempészésével, aztán ha gariztatni kell a motyót, akkor a hivatalos szerviz széttárja a kezét. Mert a hivatalos szerviz a hivatalos disztribútorral és/vagy viszonteladóval, vagy közvetlenül a gyártó hazai képviseletével szerződik és az elszámolás leginkább darabszám alapján történik, ergo ha nem hivatalos csatornán jutott az országba a termék, akkor azt érthető okokból nem akarják puszira megcsinálni, mert nem ők adták el. Lehet vinni oda, ahol elvileg piacra került a cucc, mondjuk Malájziába (volt egy rakás Xiaomi, ami onnan jött be mindenféle ködös csatornákon).

Samsung Experince Store a Párizsi Udvarban
Samsung Experince Store a Párizsi Udvarban [+]

Honnan kell nekem tudnom, hogy a cucc hivatalos forrásból van? Hát egyrészt kapsz egy normális garanciajegyet pecséttel a hazai disztribútortól, másrészt egy normális számlát. De ennél jóval egyszerűbb is lehet a történet, vannak itthon bőven olyan üzletek, amelyek tisztán játszanak, Edigital, MediaMarkt, Euronics, Speedshop, eMAG, a cucc árazása ezeken a helyeken hasonló, ettől lefelé durván eltérő árakat tekinthetünk gyanakvással és érdemes rákérdezni a holmi származására és a garanciára. És persze a szolgáltatóknál sem a kínai webshopból iderendelt izéket fogják tukmálni.


[+]

Szóval az első pont akkor, ha telefont (vagy bármilyen kütyüt) akarnánk venni az, hogy tisztázzuk a termék származását és hivatalos garanciáját. Néha a NAV felgöngyölít egy-egy ilyen áfafészket, de ahhoz képest elég ritkán, hogy milyen burjánzása van a nem hivatalos helyekről érkező motyóknak a piacon. A Turbadót sem a NAV lőtte ki, hanem összeurópai együttműködés záratta be, miután kiderült, hogy ők papíron “bérbe” adták a júzereknek a telefont (és rögtön nem kellett szórakozni sem az áfával, sem a garival), de persze ezt nem siettek közölni a magukat vásárlónak gondoló ügyfelekkel.

Belépő szint

Minden évben nehéz meghúzni határvonalakat, de talán azt mondhatjuk, hogy idén 40 lepedőnél állhatunk meg akkor, ha a piac legolcsóbb telefonjai közül óhajtunk szemezgetni. Első tanács: ha lehet, akkor ne óhajtsunk, kevés a komolyan vehető ajánlat. Itt bejönnek a képbe a kínai webshopok, EU raktárból még ide is érhetnek a termékek karácsonyig, de itt visszakanyarodhatunk a garancia kérdéskörére, amely egyébként létezik náluk is, csak csöppet macerásabb megoldani, mint egy hazai beszerzést követően. A legtöbb meghibásodott holmit vissza kell küldeni oda, ahonnan jött, plusz egy csomószor azt is kérik, hogy fotózzuk, vagy videózzuk(!) le a hibajelenséget, általában a kommunikáció pedig Chenglish nyelven zajlik, ami külön nehezítő körülmény sokaknak (a hazai idegenyelv-ismeret szintje az EU-n belül talán a legrosszabb, egy tavalyi kutatás szerint csak a britek beszélnek kevesebb más nyelvet, de ők azért speciális helyzetben vannak), szóval jelen összehasonlításból kizárnánk a Geekbuying-Gearbest-Banggood, pláne az Aliexpress vonalat. Miközben filléres kacatok kapcsán nyilván érvényes beszerzési forrás lehet (tok, kábel, headset), ha a szállítás-minőség lottóra nem sajnálunk pár dollárt áldozni, amiből vagy lesz értelmes termék, vagy nem.


Csak 25 ezer forint a Cubot Note 7, de mégsem érdemes rámozdulni [+]

A 40 ezer forintos határig kétféle termék kerülhet bele a kalapba: vagy valami relatív új, de harmatgyenge modell, vagy egy tavalyi középszint, amit még meg lehet venni újonnan. Talán ezzel járunk jobban, funkcionálisan ebben a kategóriában nincs túl nagy ugrás évről-évre, ami van, az is elsősorban valami design-irányzat béna majmolása, mint a kameracsepp akkor is, ha a káván lenne elég hely, vagy a sok kamera hátul, amelyek közül egy sem igazán jó, de leginkább felesleges. Ezeknél sokkal fontosabb, hogy húzzunk meg hardveres követelményeket, idén már mondhatjuk, hogy 2 GB RAM-mal telefont venni nem egy hosszútávú befektetés, legyen akkor már inkább 3 GB, chipsetből csak annyi a fontos, hogy ne tavalyelőtti legyen 28 nm-es gyártástechnológiával, a kijelzők kapcsán pedig a felbontás fog számítani, mi is azt hittük, hogy a 720p alatt már nincsen semmi, de aztán jött a Cubot Note7 25 ezer forintért…

Mindenképpen legyen egyértelmű, hogy ezek a masinák sem kamerában, sem játékélményben, sem multimédiában nem lesznek acélos teljesítményűek, viszont ha a hardver már bevált, a szoftvert pedig fejlesztgetik, neadjisten még frissítésekre is van kilátás, akkor az alapfeladatoknak meg tud felelni egy olcsó okostelefon is. Ennyi szájtépés után jöjjenek a konkrét modellek (árakkal), előnnyel, hátránnyal:

Honor 8S (2020) 3/64 (37 ezer forint)


[+]

Alsópolcos termék volt már a megjelenésekor is, négymagos MediaTek chipsettel és 2 GB RAM-mal jött ki az eredeti verzió, a 2020-as modellben viszont már 3 GB RAM van. A Huawei/Honor egész jól optimalizálta az EMUI felületet erre a harmatos hardverre is, de ne akarjunk tőle túl sokat, mert elkezd szaggatni, szóval ha nincsenek nagy elvárások, akkor megbízható, kategóriatársaihoz képest csinos, a kijelző oké, de sem NFC, sem ujjlenyomat-olvasó nem került bele.

>>
<<

Alcatel 1S (2020) 3/32 (35 ezer forint)


[+]

A belépő kategóriás Alcatel hardveres körülbelül a fent említett Honor szintjét hozza, csak nagyobb benne az akkumulátor (és az üzemidő is korrekt), van hátul ujjlenyomat-olvasó, jóval nagyobb a kijelző, valamint három kamerát kapott, bár ezeknek túl sok gyakorlati hasznuk nincs. Az 1S megjelenésekor alig volt olcsóbb, mint a sokkal jobb 3L, csak annak az ára visszakúszott 50 ezer forint fölé, ebből a kategóriából tehát kizuhant.

>>
<<

Realme C3 3/64 (43 ezer forint)


[+]

Oké, a Realme egy csöppet a 40 lepedős sáv fölött van jelenleg, viszont ennyi pénzért is remek ajánlat. A chipset már komolyabb (Helio G70), a főkamera egész használható, a rendszer Android 10-re épülő Realme UI, az optimalizáció is jól sikerült, a Honorhoz és az Alcatelhez képest is szintet lép, miközben alig drágább. Egy csomó helyen lehet kapni, van hazai disztribútor és szerviz, méltatlanul kevés figyelmet kap, pedig tényleg jó vétel.

>>
<<

Honor 8A (2020) 3/64 (40 ezer forint)


[+]

Ha már Honor, akkor a 8A kicsit több pénzért jóval kompetensebb versenyző, mint a 8S. Ebben nyolcmagos Helio P35-ös chipset dorombol, már Type-C csatlakozó van alul, a kamera is kicsit ügyesebb (előlapon is), kapott ujjlenyomat-olvasót és nem hiányzik belőle a mobilfizetéshez szükséges NFC. Ez sem egy friss motyó, de még évekig jó lehet.

>>
<<

És ennyi. Nem fért bele a listába egyetlen Xiaomi sem, a Sony, a Samsung, az LG és a Nokia sincs szerepel itt, egyszerűen azért, mert 40 lepedő körül ők még mindig csak 2 GB RAM-ot képesek adni. Pedig a Nokiának ott a 2.4, ami elviselhető, a Xiaomi-nak a Redmi 9AT (nagyjából ez is), az Alcatelnek is van 1B néven egy nagyon olcsó cucca (bár ezt nem próbáltuk), de félő, hogy az akadozó működés miatt ezek a masinák csalódást okoznak azoknak, akik az alapfunkciókon túl is elvárnak ezt-azt.

Alsó középkategória

Itt is kell húznunk egy szintet, ezúttal 70 ezer forintig nézzük az aspiránsokat, persze a listában szereplő eszközöknél érdemes súlyoznunk, hiszen amit 50 ezer forintért elnézünk, az 70 lepedő környékén már lehet kritika tárgya. Mindenesetre ebben az ársávban már sokkal kevésbé lehet csúnyán mellényúlni, itt már akár speciális igényeknek megfelelő modellt is választhatunk annak függvényében, hogy a kamera, az üzemidő, a kijelző mérete, vagy az adatkommunikációs repertoár fontosabb-e, mint a többi paraméter. Ebben a szegmensben szinte minden gyártó képviselteti magát, persze nem kerül bele az ajánlóba minden cégtől termék, de itt már jobban lehet halászni, a választék is bőségesebb.

Redmi Note 8T 4/64 (63 ezer forint)


[+]

Itt nincs kérdés, a Note 8T ugyan nem a Xiaomi legfrissebb masinája, de már amikor megjelent, akkor is lehetett tudni, hogy egy állati jól eltalált szolgáltatáskínálatú, markáns, népszerű középkategóriás telefont alkottak, amely kezdőárát tekintve is vonzó volt, mostanra pedig az olcsóbb szegmensben talán a legjobb ajánlat. Erős Qualcomm chipset, Full HD felbontású kijelző, quad-Byer szenzoros főkamera (és valamennyire használható ultraszéles látószög), a kategóriában gyorsnak számító töltés (18W), friss MIUI 12… igazán nem lehet rá panasz ennyi pénzért. A Redmi Note 8 Pro szintén nagyon jó ajánlat, de a hivatalos ára kicsivel 70 lepedő felett alakul.

>>
<<

Samsung Galaxy A21s 3/32 (55 ezer forint)


[+]

Amikor megjelent, akkor a hivatalos ára 80 ezer forint volt, amit mi masszív túlzásként értékeltünk. De 55 ezer forintért már számításba kell venni a koreai cég termékét, amiről ennyi pénzért már nem hiányoljuk az AMOLED kijelzőt, viszont örülhetünk a friss rendszerchipnek (Exynos 850), amely elsősorban takarékos, mintsem erős, az 5000 mAh-s akkumulátornak, amivel simán megvan a kétnapos üzemidő, valamint a 48 megapixeles kamerának is. A kezelőfelület ebben a szegmensben is meggyőző és felhasználóbarát, de azért számítsunk rá, hogy lesznek akadások — ez mégiscsak egy relatív olcsó Samsung.

>>
<<

Honor 9X 4/128 (55 ezer forint)


[+]

Az egyik utolsó Honor, ami még a komplett Google rendszerrel jött ki, ráadásul ez is valami Huawei termék (P Smart Pro) reinkarnációja, viszont ennyi pénzért markánsan kiemelkedik a kategóriából a RAM és a tárhely kapcsán is, a Kirin 710F chipset pedig még ma sem számít vérszegénynek. A főkamera ezen az árszinten jónak számít, a mellérakott, 8 megapixeles, ultraszéles modul pedig szintén kicsit jobb, mint amit hasonló árfekvésben kínálnak mások, az előlapi szenzor pedig a kijelző tetejéből bújik elő motorikusan. Friss Android talán már nem jön rá soha, de a Huawei/Honor kínálatában ez az egyik legjobb ár/érték arányú eszköz, amit a Kirin 710F köré építettek.

>>
<<

Honor 20e 4/128 (56 ezer forint)


[+]

Ha a Honor 9X túl nagy, akkor a megoldás a Honor 20e, amely relatív kompakt. Tudásban majdnem ugyanott van a két termék, csak ezen még microUSB- találunk alul, a kamera pedig “csak” 24 megapixeles. Mérete miatt az akkumulátora is kisebb: valamit valamiért. Máskülönben nincs eltérés, ha kisebb telefont keresünk ebben a szegmensben, akkor szóba jöhet, hiszen ezen is megvan még a komplett Google-csomag.

>>
<<

OnePlus Nord N100 4/64 (68 ezer forint)

OnePlus Nord N100
OnePlus Nord N100

Fura szerzet a legolcsóbb OnePlus, plusz még nem is tudtuk tesztelni, viszont van helye az ajánlónkban, hiszen a kategóriában nem gyakori a 90 Hz-es kijelző és az UFS 2.1-es tárhely. Ugyanakkor viszont ez a kijelző csak HD felbontású, a chipset pedig egy kissé harmatos Snapdragon 460, viszont az 5000 mAh-s akkumulátor szintén vonzó tulajdonság. Ez tehát az a telefon, ahol bizonyos paraméterek kapcsán kompromisszumot kell kötni, de más szempontok szerint viszont vannak kiemelkedő tulajdonságai. Jelenléte a listánkban egyelőre a megelőlegezett bizalom jele.

Realme 6S 4/64 (65 ezer forint)


[+]

Egy igazi sötét ló a Realme középkategóriás modellje, aminek most fog befutni az utódja (nyilván drágábban). 90 Hz-es, Full HD kijelző, Helio G90T chipset, UFS tárhely, 30 wattos gyorstöltés, 48 megapixeles, quad-Byer főkamera is a listán van, árához képest kimondottan jól felszerelt, gyors, ütőképes, sokoldalú telefon, csak nem sokan ismerik. De a Realme nagy léptekkel terjeszkedik felénk, nem véletlen, hogy a C3 is bekerült az ajánlóba az olcsóbb modellek között, sokan mondják, hogy a Realme az új Xiaomi, de azért erre még kell aludni párat. A 6S-re viszont nem, az egyik legjobb vételnek számít ebben az árkategóriában.

>>
<<

TCL 10L 6/64 (69 ezer forint)


[+]

Új szereplő a piacon a TCL, amely idén érkezett meg hazánkba, a 10L az olcsóbbik modelljük, de egész korrekt paramétereket nyújt, egyrészt 6 GB RAM-ot ebben a szegmensben nem szokás adni, másrészt tutira megkapja a gyártó szerint a 11-es Androidot is. Máskülönben azt nyújtja, amit a szegmensben elvárunk, korrekt a chipset, hiszen a Snapdragon 665 dolgozik benne, hátul sok a kamera, de nyilván a 48 megapixeles, quad-Bayer szenzoré a főszerep, egyéb extrája nincs, de hiányosságai sem nagyon vannak a többiekhez képest.

>>
<<

Befért volna még a listába a Realme 6i, a Nokia 6.2, vagy egy csomó Motorola is, de a Realme legjobb ajánlata itt a 6S, a Nokia már alig kapható itt-ott, a Motorola modelleket pedig hivatalosan nem forgalmazzák itthon. A Honornak talán ez az utolsó jó éve a telefonos fronton egy ideig, szinte minden kategóriában van életképes ajánlatuk még Google szoftvercsomaggal, a Xiaomi pedig egyre inkább a magasabb árfekvésű mezőnyben tud kiemelkedni. A Nokia érdekes módon pont ebben az árszegmensben nem tud ütőképes modell felmutatni, a Sony magasabb ligákban játszik, a Samsung sem errefelé erős, a fenti listából is látszik, hogy dominálnak a még piacéhes, kínai szereplők, ráadásul úgy tudni, hogy érkezik az Oppo is, akik irgalmatlan széles palettával dobják majd be magukat.

Középkategória

Maximum 100 ezer forint a következő sáv, ez egyúttal lélektani határvonal is, sokan mondják, hogy ennél többet nem akarnak kiadni telefonra. És ez abból a szempontból érthető, hogy a lenti listában sok-sok olyan mobilt mutatunk majd, amelyek már kompromisszumoktól mentesen használhatóak a mindennapokban. Persze továbbra is él az a megállapítás, hogy főleg multimédiában csak a legdrágább masinák remekelnek igazán, ennek pedig nem az az oka, hogy a gyártók ne akarnának adott esetben jobb kamerát tenni a 100 ezer forint alatti holmikba, csak hát a szenzor mellé hardver, IGP, lencse és algoritmus is kell, ezek pedig sokszor drágább és hardverigényesebb komponensek. De 100 ezer forintig bezárólag már bőven vannak olyan vételek, amelyek évekre megoldják egy átlagember telefonhasználati igényeit.

Redmi Note 9 Pro 6/128 (90 ezer forint)


[+]

Ó, igen, megint egy Xiaomi, ami a maga kategóriájában kábé bajnok. Snapdragon 720G, UFS 2.1, 64 megapixeles, quad-Bayer szenzor, 5020 mAh-s akkumulátor — ami fontos a legtöbb júzernek, azt a termék tudja. Egyedül az IPS kijelzőbe tudnék belekötni, de még mindig 100 ezer forint alatt vagyunk, azért mindent nem lehet. És 10 lepedőt spórolhatunk, ha elég csak 64 GB belső tárhely.

>>
<<

Huawei nova 5T 6/128 (100 ezer forint)


[+]

Ez itt egy titkos csúcsmodell tavalyról. A Kirin 980-as chipset volt a Huawei P30-ban is, szóval nyers erőben még mindig ütőképes a Huawei ajánlata, amely még a komplett Google keretrendszert megkapta. Persze a kijelző nem OLED, a kamera is gyengébb, mint ami a P30-ban dolgozott, de ebben az árszegmensben ez egy erős, gyors, jól működő és széles szolgáltatáskínálatú telefon, amely kábé csak azért létezik itthon, mert kellett a gyártónak valami olyan modellt behoznia, amit még a szolgáltatók is befogadnak, mert a gazdasági embargók életbe lépése előtt alkották meg.

>>
<<

Samsung Galaxy A41 4/64 (80 ezer forint)


[+]

Az A41 azért került a listánkba, mert bár nem ez a legjobb hardver ennyi pénzért, de ez az egyik legkisebb telefon az androidos mezőny vállalható részében, alig 150 grammot nyom, kézbeillő, ehhez képest, 6,1 hüvelykes, OLED kijelzőt kapott és egy MediaTek chipsetet, konkrétan a Helio P65-öt. Pont ezért nyers erőben a mezőny többi tagja le tudja hagyni, de az One UI rendszer most is korrekt, a 48 megapixeles kamera hozza az átlagot, de az A41-et az tudja eladni, hogy mennyire jól lehet egy kézzel is kezelni.

>>
<<

Huawei P40 Lite / P40 Lite 5G (75 ezer forint)


[+]

Egy igazán nagy szenvedésnek indult a P40 Lite krónikája, amikor megjelent, akkor a Google-mentes időszak első, hardveres szempontból is komolyan vehető terméke volt egy iszonyú kezdetleges és foghíjas rendszerrel. De a HMS azóta szépen fejlődött, az 5G nélküli verziót már 75 lepedőért utánunk dobják, pedig már abban is a Kirin 810-es chipset dolgozik, ami amúgy az egyik legerősebb középkategóriás megoldás — csak éppen a szoftveres környezet nem volt megfelelő. Most is inkább azt mondjuk, hogy hozzáértőknek lehet jó választás, ajándékba csak akkor adjuk, ha ott tudunk lenni az első bekapcsolásnál és beállításnál. A HMS-t szokni kell, ha valaki mégis kedvet kap a termékhez, akkor a HMS Tudástárat ajánljuk a figyelmébe, amiben minden tudnivaló össze van szedve a Huawei rendszere kapcsán. Viszont tény, hogy ha azt nézzük, hogy egységnyi pénzért milyen hardveres képességeket kapunk, akkor a P40 Lite bizony jó ajánlat.

>>
<<

Realme 6 Pro 8/128 (100 ezer forint)


[+]

Épp a 100 rongyos határon egyensúlyoz a Realme 6 Pro, amely Snapdragon 720G chipsettel, 90 Hz-es kijelzővel, a 64 megapixeles főkamera mellé elférő zoom lencsével (ebben a kategóriában ez ritkaság), roppant gyors töltéssel (30W), és dupla előlapi kamerával próbál kitűnni. Ez normális esetben elég lehetne a sikerhez, de a márkaismertség itthon nem túl magas, de igazából nekünk addig jó, mert így az árazás igen versenyképes. Egyébként már itt van hasonló áron a friss Realme 7, de egyelőre nem tűnik jobb ajánlatnak.

100 forint alatt tehát simán van olyan termék, amely friss, életképes, a legtöbb igényt kielégíti (és akkor még a Poco X3 NFC-ről nem is emlékeztünk meg, mert a hazai ára elég magas), beszerezhető hivatalos forrásból, nem okoz csalódást és időtálló. A legjobb ár/érték arányú cuccokat továbbra is a kínai gyártók kínálják, de a Samsung is fel tud kerülni a listára, ha nem is ad annyit hardveresen, mint a trónkövetelők. Az igazán nagy merítést viszont a következő szegmens fogja hozni.

>>
<<

Felső középkategória

Következő sávunk 160 ezer forintig terjed, itt már azért bőven vannak elvárások. Mindnek egyetlen termék sem fog megfelelni, hiszen akkor a még drágább motyók mellett nem lennének érvek, bár vannak, akik amúgy is azt mondják, hogy amit egy telefon nem tud 150 ezer forintért, azt ne is kelljen tudnia. Ebben a szegmensben már a tavalyi csúcsmodellek is versenyképesek, pont ez a kategória az, ahol egyre kevésbé van eltérés az évente jelentkező új készülékek között, miközben a korábbi modellek ára sokat esik.

Apple iPhone SE 64GB (160 ezer)

Régi és új iPhone SE egymás mellett
Régi és új iPhone SE egymás mellett. Idén természetesen ez utóbbit ajánljuk [+]

A kategória határán mozog az idei iPhone SE, ami az Apple első jó húzása volt 2020-ban. Jó recept volt az iPhone 8 házába modernizált hardvert költöztetni és legolcsóbb iPhone-ként piaca dobni a készüléket, iszonyú népszerűvé vált ez a termék, mert tud mindent, amit egy iPhone-tól elvár a júzer, miközben megfizethető(bb), még Touch ID van rajta, de már új hardver és szoftver. Persze a friss iPhone-ok mellett kissé oldschoolnak hat a forma, de egyrészt sokan nem szeretik a csupa kijelző újdonságokat, másrészt pedig még úgy is relatív kompakt a készülék, hogy bőven vannak kávák.

>>
<<

Xiaomi Mi 10T és 10T Lite (130-150 ezer forint)


[+]

A szériából itt hiányzó Mi 10T Pro is jó vétel egy kategóriával fentebb, de az olcsóbb modellekre is ugyanúgy igaz, hogy egységnyi pénzért sokat tudnak, 5G-vel, időtálló szoftverrel és hardverrel, az árazáshoz képest korrekt kamerával, üzemidővel és töltési megoldással rendelkeznek, egyedül az OLED kijelzőt hiányolják néhányan, de nekik ugye ott van a sima Mi 10 széria, ahol ez viszont megvan, viszont nincs 60 Hz-nél magasabb frissítésű kijelző. Akárhogyan is, az idei Mi 10 és Mi 10T telefonok hatosfogata a középkategória felső szegmensétől terjed a csúcskategória aljáig, kamerában, kijelzőben, chipsetben nyilván vannak apróbb és kevésbé apróbb eltérések, de a Xiaomi úgy okoskodott, hogy mindenki meg tudja találni a megfelelő képességű és árszabású terméket.

OnePlus Nord 8/128 (150 ezer forint)


[+]

A OnePlus idén a Nord nevű modelljével nyitott az olcsóbb szegmens felé, majd jött a Nord N10 és N100. De a legjobban az első Nord sikerült, mert ez megtartotta a OnePlus eszközök jellemzőit, mint amilyen a némítókapcsoló, vagy az ígért rendszerfrissítések. Benne van már az 5G, a 90 Hz-es AMOLED kijelző, a Snapdragon 765G chipset is friss, a gyorstöltési lehetőséget sem nélkülözi. Ez a Nord egyelőre bejött a gyártónak, az olcsóbbak esetében nem egyértelmű még a siker.

>>
<<

LG Velvet 4G 6/128 (160 ezer forint)


[+]

A kisebbik koreai gyártó az olcsóbb kategóriákban nem brillírozik, de idén is jutott érvényes ajánlat a drágább mezőnybe. A Velvet ára szépen csökkent a nyitásnál mellbevágó 200 lepedőről, most már annak ellenére is érvényes lehet, hogy a hazai piacra csak a 4G-s modellek jutnak el. A Velvet az LG-nél már ismert trükköt mutatja be, egy korábbi csúcs chipset, a Snapdragon 845 hajtja meg, ami még mindig elég erős, kapott egy tényleg letisztult és vonzó formatervet, P-OLED kijelzőt, sok apró extrát és egy jól átgondolt kezelőfelületet.

>>
<<

TCL 10 Pro 6/128 (110 ezer forint)


[+]

Halásszunk az árszegmens aljáról is egy potens versenyzőt, a TCL nálunk kapható csúcsmodelljének vannak bizonyos előnyös tulajdonságai (mint amilyen az egyáltalán nem kiálló, mégis megnyerő formájú kameraszett), bár hardveresen kicsit koros. De a 64 megapixeles főkamera mellé 16 megapixeles ultraszéles szenzor jutott, a 4500 mAh-s akkumulátor is korrekt, sebességgondok pedig nem nagyon vannak a Snapdragon 675-tel, ráadásul a kijelző is OLED.

>>
<<

Megfizethető csúcsmodell

250 ezer forint már igen sok pénz, de itt húzzuk meg a következő sávot, ami ennél drágább, azt már a csúcskategóriában tartjuk számon. A flagshipek alatt azonban húzódik egy réteg, ahol már nagyon-nagyon jó és kompromisszummentes masinákat lehet szerválni, de mégsem annyit áldozunk rájuk, mint a legdrágább eszközökre. Ez az a kategória, ahol egyes gyártók szeretik azt hangoztatni, hogy csúcsmodellt adnak, de olcsóbban, mint a legdrágább vetélytársak.

Samsung Galaxy S10 8/128 (220 ezer forint)


[+]

Mostanra ide csúszott le az S10 ára. És mivel az S20 bizony nem akkora ugrás, ezért érdemes lehet a tavalyi csúcs-Samsungon elgondolkodni, ez is megkapta a frissítéseket, rajta van a One UI 2.5, még mindig bőven szuper a kamerája, főleg a szuperstabi mód nappali viszonyok esetén és az 5G-n kívül minden benne van, amire igazából szükség lehet. Ráadásul mivel nem friss termék, ezért iszonyú mennyiségű tartozékot lehet hozzá beszerezni — most már egyáltalán nem vészes árfekvésben.

>>
<<

Huawei P30 Pro 6/128 (190 ezer forint)


[+]

Ez is egy tavalyi csúcsmodell, a Huawei egyik utolsó olyan flagship telefonja, ami még a komplett Google rendszert megkapta és használja. Jól bezuhant az ára, ami annak is köszönhető, hogy a márkával szembeni bizalom is megcsappant, pedig a P30 Pro még mindig a piac egyik legjobb kameraszettjét kínálja, még ha videóban nem is annyira erős, mint a konkurensek. Az egyetlen kérdés, hogy kap-e főverzió-frissítést, de ha nem, akkor is a ráhúzott EMUI-t a gyártó nem hagyja magára.

>>
<<

OnePlus 8T 8/128 (220 ezer forint)


[+]

Ez bizony egy idei, friss csúcsmodell, noha igazából a OnePlus 8 ráncfelvarrása, 120 Hz-es kijelzővel, 5G-vel, Snapdragon 855-tel és hihetetlenül ütőképes és röccenésmentes felülettel. Kamerák kapcsán sem vall szégyent, erre megint igaz, hogy bár nem olcsó, de simán nyújt annyit, mint az akár 100 ezer forinttal többe kerülő vetélytársak.

>>
<<

ASUS Zenfone 7 Pro 8/256 (250 ezer forint)


[+]

Titkos favorit az idei Zenfone, ami mindenképpen más, mint a többi termék, hiszen egyedi megoldású kamerát kapott. A hátlapról a kijelző tetején átforduló kamerarendszer nagyon komoly mérnöki munka, ezért aztán nincs notch és kameralyuk, hiszen az előlapi kamerára nincs szükség. Szuper szelfik, magától működő panoráma mód és meglepően jó stabi jellemzi a fotós-videós eszköztárat, miközben a Zenfone 7 egy villámgyors (Snapdragon 865+), 90 Hz-es OLED kijelzővel szerelt, hatalmas akkumulátorral ellátott, de egyáltalán nem apró és könnyű csúcsgép.

>>
<<

ASUS ROG Phone 3 Strix 8/256 (250 ezer forint)


[+]

A másik ASUS gép is méltatlanul alulértékelt holmi, 250-ért ebben ugyan “csak” Snapdragon 865-ös chipsetet találunk, de amúgy a játékosok számára fejlesztett készülék egyrészt nagyon egyedi, másrészt iszonyú sokat megy egy töltéssel a 6000(!) mAh-s akkumulátornak köszönhetően. A 144 Hz-es AMOLED panel, a DTS:X hangrendszer, az oldalsó triggerek és a spéci üzemmódok és kiegészítők abszolút egyedivé teszik, de ez sem egy apró motyó a maga 240 grammos tömegével, a kamerából pedig hiányzik az OIS.

>>
<<

Samsung Galaxy S20 FE (250 ezer forint)


[+]

Az idei S20 sorozat nem sikerült annyira jól, mint ahogyan azt a Samsung remélte, az 5G sem bukkant nagyon fel, az Exynos chipset miatt is volt duzzogás, úgyhogy egyfajta mentőötletként bedobták a piacra a Fan Edition nevű verziót, amely sík kijelzőt kapott (de ugyanúgy 120 Hz-en és AMOLED panellel), kicsit vágtak a kamerás képességeken, de lenyomták az árát. És mostanra ez a nyomott ár is valamivel még alacsonyabb, szóval igazából hardveresen ez is egy csúcsgép, alig tud kevesebbet, mint az S20, viszont kedvezőbb áron hozzá lehet jutni.

>>
<<

Csúcskategória

Az utolsó árszint határa a csillagos ég — van is telefon, ami közelíti árban ezt. De erre a kategóriára igaz, hogy ez már az a terület, ahol elvileg a legjobbat kapjuk mindenből. Idén ebben a szegmensben több érdekes terméket is találhatunk, most csak hármat emelnénk azért, mert ez a három rendelkezik olyan tulajdonságokkal, amelynek nincs igazán párja a piacon.

Apple iPhone 12 mini (300 ezer forint)


[+]

Az Apple másik nagy dobása idén az iPhone 12 mini, ami a piac legkisebb olyan telefonja, ami jó is valamire. De itt nem csak erről van szó, nem csak épp jó valamire, hanem úgy amúgy a kamerás szettet leszámítva mindent tud, amit a nagyobb iPhone-ok, sebességben, gördülékenységben, szolgáltatáskínálatban, minőségben nem kell kompromisszumot kötni, egyedül a karcsú üzemidő miatt lehet megróni (meg a tartozékok mellőzése miatt, de ez az összes iPhone-ra áll). Egy kézbeillő, könnyű, villámgyors és modern okostelefon, ami végre nem egy tepsi, hanem pont az a méret, amit látni is lehet, de nem kell a kezeléséhez két kéz. Követendő példa az összes androidos gyártó számára.

>>
<<

Sony Xperia 5 II (360 ezer forint)


[+]

Ezt a terméket gyakorlatilag AliceWake és Bone123 beszavazta az ajánlóba, ugyanis már teszteljük javában és meglepően pozitív az összkép. Persze nem egy olcsó holmi, a Sony cuccok az utóbbi években mintha egyre drágábbak lennének, de az Xperia 5 II egyrészt relatív kompakt, másrészt csinos, harmadrészt pedig tele van olyan funkciókkal és apróságokkal, amelyeket hiányolni szoktunk. 3,5 mm-es jack, értesítési LED, sztereó hangszórók, IP-védelem, méretéhez képest nagy akkumulátor és fejlesztett kameratrió jellemzi, külön exponálógombbal, meg persze a kijelző és a hardver is csúcskategóriás. De ettől még markánsan megosztotta a szerkesztőséget az itteni szereplése, magamtól biztos nem említettem volna, de AliceWake és Bone is kardoskodott mellette, mert szerintük egy szinte kompromisszummentes csúcsmodell, miközben nem egy tepsi.

Samsung Galaxy Z Fold2 (750 ezer forint)


[+]

Vitathatatlan, hogy ha a tavalyi elődhöz mérjük, akkor a Galaxy Z Fold2 az a termék, ami egy év alatt a legtöbbet fejlődött. Ehhez persze az is kellett, hogy egy bétásnak kinéző, prototípus jellegű, de mindenképpen úttörő telefon utódjáról van szó, amely konkrétan minden ponton fejlődött, legyen szó a kijelzőről, a zsanérról, a hardverről, vagy a kamerákról. A Z Fold2 olyan ugrás az első Foldhoz képest, amit egy év alatt egyetlen más széria nem tud reprodukálni, de ezen az áron csak kevesek játékszere. Akiknek van, azok viszont imádják, mert kivált egy tabletet is, ráadásul még mindig irtó menőnek számít.

>>
<<

Okosórák és karperecek

A viselhető elektronikai berendezések piaca az elmúlt években kvázi felrobbant: főleg az olcsó karperecek és órák terjedése miatt a kínálat megsokszorozódott, ennek ellenére az általános tanács az, hogy érdemes olyan márkát választani, ahol ezzel a témával foglalkoznak egy ideje. És még ez sem garancia a tökélyre, de nem lesz óriási meglepetés ebben a listában:

Xiaomi Mi Band 4

Inkább az előző Mi Band a nyerő, mintsem a friss. Olcsóbb is, az 5-ös széria semmi olyan különleges extrát nem tud, amire okvetlenül szükségünk lenne, de mégis kiforottabbnak érződik a régebbi modell.


[+]

Honor Band 5

Itt több verzió is van, amelyek enyhén eltérnek egymástól, de az alapvető funkcionalitás és kialakítás megegyezik, kicsit drágább, mint a Xiaomi, de ahogyan kiveszed a dobozból, úgy működik is hibátlanul, nem kell például az ékezetes karakterek hiánya miatt szoftveresen vacakolni, ráadásul pulzoximéter is került bele.


[+]

Samsung Galaxy Fit 2

A koreai gyártó is képes filléres karperecet kínálni, ami talán nem tud annyit papíron, mint a fent említett két konkurens, picit drágább is ezeknél, de mögötte van az elég komplex Samsung ökoszisztéma rengeteg együttműködő partnerrel és szoftverrel, ami kiemeli a mezőnyből.


[+]

Az órás mezőny kapcsán talán még nehezebb egzakt ajánlásokat tennünk, itt ugyanis a felhasználás módja is eltérő. Ha csak karperec képességű, de órának kinéző tárgyat szeretnénk, akkor a filléres vonalon is mozoghatunk (mint amilyen a Haylou, vagy az Amazfit Bip), ha ennél komolyabbak az elvárásaink, akkor viszont már több kérdést kell magunknak is feltennünk. Sportolásra is használnánk? Akkor Garmin és Polar jöhet szóba leginkább, de ezek nem lesznek olcsók, viszont komplex módon és pontosan rögzítenek adatokat, ráadásul más kiegészítőkkel (mellkaspánt, pedálfordulatszám-mérő) is együtt tudnak dolgozni. Ha inkább egy divatos kiegészítőt keresünk, akkor az olcsóbb mezőnyben előbb az Amazfit, majd a Honor órái jöhetnek szóba, noha ezek zártabb megoldások minden szempontból, kevés adatot tudnak magukból exportálható formában kipréselni.


Apple Watch SE, ami az iPhone SE-hez hasonlóan igen jó ár/érték aránnyal bír, persze cupertinói mércével[+]

A drágább vonalon pedig ott ül a Samsung és az Apple, utóbbihoz mondjuk alapfeltétel egy iPhone, a Samsungnál pedig a Watch Active 2 ára esett sokat egy év alatt úgy, hogy funkcionálisan még mindig sokoldalú, a virtuális lünetta pedig egy szuper kezelhetőségi nóvum. És mindezeken túl ott vannak a klasszikus gyártók, mint a Casio, a Fossil, vagy a TAG Heuer, egészségügyi adatokra pedig a Withings portékáit hegyezték ki leginkább.

Balra a Choice, jobbra a Magic Earbuds
Balra a Honor Choice, jobbra a Magic Earbuds. Mindkettő jó vétel [+]

Ugyanezt tudnánk elmondani a TWS headsetek kapcsán is, annyi a termék, hogy esélyünk sem volt az összeset kipróbálni, de szerettük az olcsóbb kategóriában a Honor Choice-ot, a drágább modellek között pedig a Freebuds Pro tetszett a csapatnak, de itt sokszor olyan szempontok emelhetnek ki egy-egy szereplőt, amik csak bizonyos felhasználóknak fontosak. Üzemidő, a töltőtok formája és tölthetősége, az érintésvezérlés módja, a zajszűrés megléte, az pedig tényleg eléggé egyéni preferencia, hogy a hangminőség kapcsán kinek milyen az ízlése. Az ár/érték bajnokságot továbbra is a Xiaomi nyeri, igaz, a 6 ezer forintos Basic-vonal most már Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2 néven fut és 7 ezer forintba kerül, de ennél olcsóbban továbbra sem nagyon kínál senki itthon elérhető, minden szempontból vállalható, vezeték nélküli sztereó fülest.


A Pixel 4a az egyik olyan modell, amit nagyon sajnálunk, hogy kimaradt, de hiányzik a hivatalos forgalamzás [+]

Mindenesetre bízunk benne, hogy az egyes árkategóriák kapcsán tudtunk segíteni idén is a vásárlásban, egyúttal jó összefoglaló ez az év vége felé közeledve abból a szempontból is, hogy idén melyik gyártó tudta a legjobb ajánlatokat letenni az asztalra. És ez korántsem egy teljes lista, a hazai forgalmazás hiánya miatt a Red Magic cuccokról, a Poco telefonokról, a Pixelekről, a Motorola és az Oppo modellekről nem szólt a fáma, hiszen arra igyekeztünk szorítkozni, ami nálunk is hivatalosan beszerezhető. Bármennyire is váratlanul tragikus volt ez az év, a készülékgyártók nem tétlenkedtek, s bár a mobilpiac mintegy 20%-ot zsugorodott, de idén is bőven elég sokféle terméket tudott magából kipréselni azért, hogy a vásárlók megtalálhassák a számukra megfelelő terméket. De jövőre csak jobb lehet.

Bog

Azóta történt

Hirdetés