Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • TillaT

    junior tag

    Sziasztok!
    Segítenétek értelmezni az alábbi mondatot, ami az MVM odaláról letölthető gázárak, díjtáblázat megjegyzéseinél (5) szerepel?
    "Fogyasztói közösség: a közös gázmérővel rendelkező olyan lakóépületben vételezők összessége, ahol a műszakilag megosztott, önálló lakások száma meghaladja az épületben lévő önálló, nem lakás céljára szolgáló helyiségek számát."

    Nem világos számomra a helyiségek számával kapcsolatos megfogalmazás.
    Pontosabban nem értem, hogy a megfogalmazás szerint hogyan tartozhat a Fogyasztói közösség kategóriába egy olyan két lakásos családi ház, aminek a lakásai egymás mellett vannak (fő fallal elválasztva), két külön bejárata van az udvarról és nincs közös helyiségük. Csupán annyi a közös részük, hogy egy gázóra van (épületen kívül a ház homlokzatán) és 1 db kéményes fali kazánról van megoldva (jelenleg) a lakások fűtése.
    (A lakásoknak különálló fűtési köre van. Mindkét lakásnak van saját kéménye. Anyagi okok miatt nem lett eddig két kazán üzembe helyezve. Illetve a meglévő 24 kW-os kazán eddig bőven elégséges volt a teljes ház lakott részeinek fűtésére.)

    Illetve a linkelt táblázat árait nézve fedeztem fel, hogy a lakóközösségeknél magasabb rezsicsökkentett árakat alkalmaznak, mint a normál lakossági felhasználóknál.
    Nettó 2,264 Ft/MJ helyett 2,381 Ft/MJ-lal, azaz ~5,16%-al magasabb áron számlázzák a fogyasztói közösségbe sorolt lakossági felhasználók fogyasztását.
    Hol volt ez kommunikálva? Láttatok ezzel kapcsolatos előzetes publikációkat, sajtómegjelenéseket, bármit?

    [ Szerkesztve ]

  • TillaT

    junior tag

    válasz asdf_ #6766 üzenetére

    Leegyszerűsítve, matematikailag igen, de ezt a megfogalmazást eredendően és alapvetően azokra a társasházakra (lakóközösségekre) találták ki, ahol az önálló lakások egy közös használatú helyiségből (lépcsőház, közlekedő) érhetőek el.

    pl. egy 10 lakásos társasházban van minimum egy olyan helyiség (a lépcsőház), ami "nem lakás céljára szolgáló helyiség". Vagy esetleg van még egy közös kazánház vagy mosó/szárító/tároló helyiség, ami szintén nem lakás.
    Egy 2 lakásos társasháznál is lehet ilyen (közös lépcsőház, előtér, lakótértől független közös kazánház, ...)

    Nálunk nincs ilyen.
    Nincs közös lépcsőház. Még csak átjárási lehetőség (belső ajtó) sincs a két lakás között.
    A gázkazán is az egyik lakáson belül, annak a fürdőszobájában van.

    Szerintem nem mi vagyunk az egyedüli családi fogyasztók, akik hasonló fizikai paraméterekkel bíró, egymásmellé épített, egyetlen közös elválasztó fallal bíró önálló lakásokban laknak, amiknek csak a lakatlan padlásterük nincs kettéválasztva.

    Nekem úgy tűnik, hogy kellő átgondolás híján csak ráhúzták a társasházi kategóriát a hozzánk hasonló házakban élő családi fogyasztói közösségekre.

    Mindettől függetlenül a "Lakossági fogyasztó" és a "Családi fogyasztói közösség"-ben élő lakossági fogyasztók közötti elszámolásnál alkalmazott díjdifferencia -még ha csekély mértékű is- szerintem diszkriminatív.

  • TillaT

    junior tag

    válasz asdf_ #6770 üzenetére

    A ház szigetelt. Igaz anno csak 5 cm került rá, de alapból is 38-as porotherm téglából épült.
    Gáz irányban én sem gondolkodom. A jelenlegi helyzetben fel sem merült a plusz mérő.
    Ami meg a "józan paraszti észt" illeti. Jó lenne (lett volna), ha ilyennel a szabályozást farigcsálók is bírnának. Gyakran az az érzésem, hogy sokszor a "gyorsan csinálni kell valamit" tűzoltás jellegű mentalitás uralja a területet, ahelyett, hogy jobban átgondolnák és életszerűen több oldalról is megvizsgálnák a szabályozandókat és a döntéseik/beavatkozásaik következményeit.

    [ Szerkesztve ]

  • TillaT

    junior tag

    Használta már közületek valaki az eon mérőóra bediktáló appját?
    Úgy rémlik, már tavaly is küldtek olyan hírlevelet, amiben promotálták a használatát. Mondván, hogy így gyorsabban és kényelmesebben le lehet tudni az éves mérőleolvasást, mert nem kell várni a leolvasó emberükre. Aki így ugyen nem is kell, hogy jöjjön, hiszen helyette magunk végezhetjük el a leolvasást-fényképezést-bediktálást.

    Korrekten működik ez az applikációs leolvasás?
    Nem zargatnak utána azzal, hogy nem volt jó, rossz a kép, bármi kín?
    Kinek, milyen tapasztalat van vele?

  • TillaT

    junior tag

    válasz cappa72 #6805 üzenetére

    Abban az évben, amikor használtad, akkor éves leolvasás kapcsán használtad?
    A szolgáltató nem zargatott utána, hogy valami nem stimmelt az általad beküldött anyaggal és mégis küldenek inkább saját dolgozót?
    (Teljesen "hü..ebiztos" a rendszer? Azaz, ha eljutok odáig, hogy elfogadja az általam fényképezett leolvasást, akkor úgy vehetem, hogy mindent jól csináltam és eleget tettem az éves kötelezettségnek? Nem zargatnak utána?)

  • TillaT

    junior tag

    válasz cappa72 #6811 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat Neked is és San398-nak is.
    Eddig az volt nálunk az éves leolvasási gyakorlat, hogy egyszer jöttek és megszórták az utcát értesítőkkel, hogy mikor jönnek leolvasni, majd a jelzett időben jöttek és leolvastak. Az elmúlt években a szomszédunknak szoktam adni az érintett napon egy kapukulcsot, és megkértem, hogy engedje be a leolvasót az udvarba (kívül van az mérő, a ház falán). Sajnos a szomszéd bácsi meghalt tavaly. Más meg nem nagyon van az utcában, akire rábíznám a kulcsot és az udvarunkon belüli navigálást. Ezért most pont kapóra jönne ez applikációs bediktálás. Ha valamelyik délután sötétedés előtt érek haza, akkor meg is tudnám csinálni. A leírásod alapján nem egy ördöngös dolog.

    A válaszodból nem derült ki -számomra- hogy éves leolvasás kapcsán használtad az appot vagy az éves leolvasások közötti időszakok bediktálásra is.
    Azért érdekes ez számomra, mert átalányosok vagyunk és nálunk évente csak egyszer van leolvasás. Ezen nem is akarunk változtatni.

    [ Szerkesztve ]

  • TillaT

    junior tag

    válasz cappa72 #6819 üzenetére

    A gáz tekintetében az MVM a szolgáltatónk, de a gázmérőt is az Eon embere olvassa le, együtt az elektromos mérőkkel. Korábban is így volt, amikor még a gáz is az Eon-hoz tartozott.

    Feltételezem a rezsicsökkentéssel összefüggő új szabályok miatti változásra utaltál a nyári leolvasásra. Nálunk se volt nyáron évközi leolvasás.

    Nem régen azt hallottam, hogy azoknál akik valamilyen kedvezményt igényeltek és kaptak a gázfogyasztás kapcsán (nagycsaládos, családi lakóközösség, ...) azoknál elképzelhető, hogy az éves leolvasásnál esetleg ellenőrzik a jogosultság meglétét. Helyszíni szemle? Hm...?
    Nem tudom. A mi családunkban is van érintettség (a házban két teljesen önálló lakás van), ezért arra is gondoltam, ha úgy is jönnek, akkor nem keverek bele azzal, hogy külön is bediktálom. Enélkül is 2-3 havonta levelezni kellett a szolgáltatóval, mert a valóságtól nagyon elrugaszkodott becsült fogyasztások alapján jöttek a számlák. Persze az mindenképp pozitívum, hogy mindig -írásban és telefonon is- segítőkész ügyintézést kaptam, és sikerült korrekten rendezni a differenciákat. (Hallani nagyon negatív beszámolókat is a témában.)

    [ Szerkesztve ]

  • TillaT

    junior tag

    válasz cappa72 #6819 üzenetére

    Még nem töltöttem le az appot.
    Neked a letöltésnél volt valamilyen tájékoztatás a használatára vonatkozóan?
    Nem használati utasításra gondolok. Bár lehet, nekem az sem ártana.
    Az érdekelne, hogy:
    - Ha letöltöm, akkor utána már nincs visszaút, onnantól mindig nekem kell az appal elvégezni az éves fényképezést-leolvasást-bediktálást?
    - Vagy a letöltés után még dönthetek úgy, hogy mégsem használom, hanem megvárom az Eon emberét és maradok a régi rendszernél?

    [ Szerkesztve ]

  • TillaT

    junior tag

    Sziasztok, és BÚÉK!
    Földgáz "fogyasztási jellegőrbe" témakörben kérem a segítségeteket.
    Hivatalos forrást keresek, amiből megnézhető, hogy az aktuális időszakban (pl. most a 2023-2024 időszakban) az egyes hónapokban mennyi lehet a kedvezményes fogyasztás maximális mennyisége. Úgy tudom, ezt minden év augusztusától a következő év júliusáig határozzák meg, az elmúlt 20 év átlagos hőmérsékleti tényezőjét alapul véve. Tehát ez évről évre változik.
    Engem elsősorban a "vegyes fogyasztás"-ra vonatkozó jellegőrbe érdekelne.

    A tavalyi fogyasztási jellegőrbe adatait megtaláltam a "13. számú melléklet a 19/2009. (I. 30.) Korm. rendelethez" nevű dokumentumban, de a mostani időszakról nem találok érdemi, hivatalos adatokat.
    Előre is köszönöm, ha tud ebben valaki segíteni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák