- 200 megapixeles zoomkamerát sem kap az S26 Ultra?
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Átlépi végre az iPhone az 5000 mAh-t?
- Friss koncepciót hoz a Nothing Phone (3)
- One mobilszolgáltatások
- Nem növel telepméretet a Galaxy S26 Ultra
- Google Pixel topik
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- Motorola ThinkPhone - gondold végig kétszer!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Gargouille
őstag
Csak két gondolat ehhez, aztán szerintem már bőven túlbeszéltük:
1. Ha van szakember, akkor az tudja, hogy van rengeteg módja annak, hogy ne történjen ilyen probléma. A részletekbe nem belemenve (és a teljesség igénye nélkül) van GPO, WSUS, a patch-elést nem egyszerre csináljuk, hanem időben eltolt lépcsőkben, vannak pilot gépek kijelölve, amikre hamarabb kerül fel a frissítés így látható ha hibát okoz, az MS 1 héttel korábban kiadja a preview-t a frissítésekből, tehát ez is előre tesztelhető, a kiadás előtt el lehet olvasni, hogy milyen változásokat hoz az adott update, ezt is illik egy üzemeltetőnek olvasni rendszeresen... és még sorolhatnám hányféle bevett gyakorlat van arra, hogy az ilyen problémák elkerülhetők legyenek, vagy ha bekövetkeztek mindennek ellenére, akkor hogyan lehet gyorsan orvosolni. Semmi varázslat nincs benne, egyszerűen csak átgondoltan kell megszervezni a patch-elés. Ezt is ugyanúgy kell megtervezni mint mondjuk egy hálózatot.
Rengeteg best practice van rá már sok-sok éve, ahol ezeket normálisan betartják ott nem is nagyon van probléma. Felhasználóként ezt nyilván nem kell tudni, de rendszergazdaként meg minimális elvárás. Az a cég, ahol 80 gép üzemel, de nincs egy rendszergazda és egyetlen hozzáértő sem... hát arra nehéz mit mondani.
2. Az a lehetőség, hogy egy frissítés hibásan kerül kiadásra benne van a pakliban. Itt többségében szakemberek vannak, szerintem kábé mindenki tisztában van vele, hogy nem csak egy Windows frissítés, de egy bármilyen firmware, driver, vagy akár egy szoftver update is jöhet hibásan. Számtalanszor előfordul. Aki üzemeltet, annak ezzel számolnia kell minden esetben és soha nem ész nélkül tolja fel a frissítéseket. Mindegy, hogy Windows kliensekről vagy Mikrotik routerről vagy VGA driverről vagy egy switch firmware-ről beszélünk, lennie kell kész tervnek arra az esetre ha hibás a patch vagy a kiadott firmware, akkor mi a teendő és ahol lehetőség van ott meg arra is, hogy előre lehessen tesztelni egy frissítést mielőtt a produktív környezetben élesben felrakod.
Sokszor látom, hogy például azért szidja valaki bármelyik Linux rendszert mert valami nyűgje előjött és nem tudta megoldani és levonja a konklúziót, hogy szaralinux. Miközben egyáltalán nem erről van szó, csak maximum az illetőnek nem volt türelme és energiája megérteni, utánajárni, megoldani a problémát. De mindig egyszerűbb leszarozni valamit, mint beismerni, hogy esetleg meghaladta a tudásunkat. Hát valahogy így van ez a patch-eléssel is.
-
Gargouille
őstag
Igen, a WSUS-ra és az egyéb management eszközre gondolok. De az általad említett eset még bőven az XP-s idők voltak, azon meg aztán tényleg semmiből nem tartott kikapcsolni a frissítést, akár GPO-ból egy kattintással... szóval érted, azért rengeteg nagyvállalatnál, ahol akár több tizezer Windowst managelnek gond nélkül meg tudják oldani, akkor ez nem egy megoldhatatlan probléma, pontosabban ahol nem tudják megoldani, ott máshol van a hézag.
-
Gargouille
őstag
Ebben igazad lenne, ellenben ma már vannak eszközök is hozzá (igazából már régóta), hogy elkerüld az ebből fakadó problémákat, sőt az összes szakmai képzésen tanítják, alaposan dokumentálva van, egyszerűen csak használni kell. És most itt vállalati környezetre gondolok, nem otthonira. Nyilván ha valaki nem ismeri ezeket, nem ért hozzá vagy csak egyszerűen lesz**ja...
-
Gargouille
őstag
"Bar en emlekszem arra mikor anno az egyik windows frissites egy napra kinyirta az Internet Explorert, ami ugye default browser, emiatt a vallalatiranyitasi rendszer default HTML megjelenitoje, igy aztan sikerult vagy 60-80 gepet hirtelen megdogleszteni a cegnel (A tobbin Firefox volt)."
Igen, tipikusan ezek azok a helyzetek, amik minden további nélkül elkerülhetők, kb. 15 éve van külön eszköz a Windowsban vállalati környezetben a frissítések terítésére. Az ilyesmi céges környezetben azért elég nagy inkompetenciát jelez, mármint az üzemeltetőre nézve.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ehh, ez az ostoba Windows viselkedés konkrétan adatvesztést okozott a munkában, mikor elkövettem azt a hibát, hogy Windows 10-es gép volt beállítva soros portos loggernek... Aztán egyszer csak újraindult és 3 nap mérései mentek a levesbe, mire hétfőn bejöttünk és észrevettem...
Na azóta Raspberry PI-t használok ilyen célra, plusz azt nem viseli meg, ha nincs újraindítva heteken, akár hónapokon keresztül.Úgy egyébként nem jellemző, hogy hogy megdöglik az X vagy nem megy a böngésző. Az elmúlt 1+ évet a Manjaro testing ágán töltöttem, de még itt sem fordulnak elő ilyen dolgok, sőt.
Viszont ha visszagondolok az elmúlt évek IT híreire, Windowsnál is volt pár frissítés, ami problémát okozott, esetenként nem is kevés embernek. -
bambano
titán
alapvetően a windows nagy monolitikus programot futtatására jó, a linux meg kicsi, egyszerű programok összekapcsolására.
windowson úgy oldod meg a problémádat, hogy klikkelsz egy grafikus felületen, linuxon meg úgy, hogy shellben pakolod egymás után a programokat és írod a csővezetékjelet.tehát kell érteni hozzá.
szerk: "de ezekkel es mas hasonlo jellegu gondokkal egy Windows user nem talalkozik": tehát windowson nem divat az a segítő jellegű hsz, hogy indítsd el a regeditet, keresd meg eztmegazt a kulcsot és írd át? ahha...
-
fatpingvin
addikt
végülis valahol jogos. minek megtanulni kézi váltóval vezetni ha egyszer automatán tanult vezetni. úgyis egyre kevesebb kézi váltós járgányt gyártanak.
cinizmus nélkül, jogos és érthető, ettől még van egy másik oldala is a történetnek, egy másik megközelítéssel. én nem fogok automatát vezetni, akármennyire mondják hogy mennyire szuper. próbáltam, nem jött be, maradok a kézinél, azt legalább értem és átlátom. -
#86564352
törölt tag
Azt írtad nem tudod, hogy MS Office tud-e ODF-be menteni. Belinkeltem, hogy tud.
Bővebben: Office apps now support OpenDocument format 1.3
Azt ne kérdezd vajon mindig 100% szerencsémre én .docx és .pdf küldözgetéssel elvagyok és az online GDocs, nem kell mással foglalkoznom.A régi .doc fájlokat már el kellene felejteni, 2007 óta van .docx csak sajnos állami bürokráciában könnyen előkerül minden régi, belefutottál.
-
bambano
titán
93-ban már volt slack. és semmivel sem volt bonyolultabb installálni, mint 93-ban a windows 3.11 for workgroupsot.
és sokkal egyszerűbb volt telepíteni a salakot, mint egy 3.1-es windows-t rendes memóriamenedzserrel, trumpet winsockkal meg hasonló történetekkel. még ékezetes font se volt a windowsban.ja, a TeX-ben már akkor is volt rendes font kezelés. a windows azt a szintet csak a ttf bevezetésével érte utol.
szerk: most arról nem beszéltem még, hogy a 3.11-es wfw-ben nem volt még rendes preemptív multitaszk
ha elszállt a corelldraw, és nem mentetted a word doksidat, elszállt az is
-
#86564352
törölt tag
A fájlformátumok ismertetése (microsoft.com)
Müncheni Linux-LibreOffice sztori talán ismert, LiMux projekt története még mindig nem tudni nyertek vagy buktak vele. Hamburg is próbálkozik stb. máshol Barcelona váltását olvastam elmúlt évekből.
Az elv jó lenne, a gyakorlat más tészta. Átállás, tanítás, támogatás. A közigazgatási dolgozói állomány nem biztos jó alany megszokott dolgok megváltoztatására.Elvben az is jó, amikor mondjuk középiskolában szövegszerkesztést és táblázatkezelést tanítsanak, ne Word & Excel párost, gyakorlatban inkább mégis mert majd multinál is az lesz. És jobb lenne már eleve angol menüs szoftverben angolul tanulnák a parancsokat, mert úgy könnyebb az élet.
Szerintem az is érdekes gondolat, hogy hát igen MS Office volt előbb, gyakorlatilag szabvány lett, azt mondjuk ez rossz a versenynek ezért a megoldás legyen inkább állami cégeknél Linux, LibreOffice kötelezően? Az se nagy verseny.
-
bambano
titán
"Szerinted mennyire volt realis opcio pl. 1993-ban a 486-osodra venni egy UNIXot?": sima ügy volt. akkoriban még az ms-nek is volt unixa, a xenix, volt coherent, és ott volt az sco, amit leginkább ismertem. 1993. júliusában már volt slackware, abban is volt minden, ami akkor egy desktop pc tartozéka volt.
-
bambano
titán
de miért "tegyük fel, hogy átállnak"??? miért nem álltak még át???
ne hiedelmekre meg álmokra alapozzuk már a vitát, hanem tényekre, jelen esetben kormányhatározatra. Miért nem hajtották végre ezt: 1479/2011. (XII. 23.) Korm. határozat?? van rá határozat, alapítottak rá támogató szervezetet (Szabad Szoftver Intézet), ki van adva az ukáz, mégse történt semmi.CSAK annyit kellene csinálni, hogy leverni a kormányon ezt a határozatot. MS oldalon rögtön kitörne a sírás, mint ahogy rögtön ki is tört a görénység a szabványügyi szervezetben.
egy csomó adatközlés doc-ban meg xls-ben (mostanában docx-ben meg xlsx-ben) történik. ott rég át kellett volna állni libreoffice fájlformátumokra. ha nem lenne olyan, hogy <le se írom, mert politika>.
akkor az ms már sehol nem lenne az államigazgatásban. ehhez képest szerintem az államigazgatásban az általános 2% helyett is kimagaslóan alacsony a linux használata.persze, München is dugába dőlt, rögtön azután, hogy polgármester és irányvonal csere volt a városban, és az új polgi értesült a nokiás dobozokról.
egyébként simán lehet, hogy egy munkahely nagy országos közbeszerzéssel (mondom közbeszerzés, nem közbe szerzés) olcsóbb lehetne, mint a linux. Viszont egy munkahely akciós licenszel + a gdpr büntetéssel már biztosan drágább, mint ugyanez linuxszal.
vagy például ha az oktatási licenszek valós piaci áron lennének elszámolva, mindjárt nem érné meg a felsőoktatási tisztaszoftver program. például ne 5 milliárd legyen a díj, hanem legyen 10-12, csak az ms fizesse be az államnak amellett, hogy minden iskolásnak ingyen licenszeket oszt. mert kb. ez a reális érték. és akkor lehet, nem lenne ilyenünk, és csökkenne a vendor-lockin.
-
bambano
titán
de a kérdés nem egyszeres, hanem kettős:
1. nő-e a bevétel, ha támogatni kezdi a linuxot
2. csökken-e a bevétel, ha nem?tehát ha például azt mondja az állambácsi, hogy mostantól csak linux lehet az állami intézményekben, windows nem, akkor mennyit fog esni a cég bevétele (sok ilyen államot feltételezve)? feltételezzük még hozzá a networking hatást, tehát ha az állam linuxot használ, ebből kifolyólag jó eséllyel libreoffice-t, akkor mindenki kénytelen lesz libreofficét használni, akik kapcsolatba akarnak kerülni az államigazgatással, tehát átlagjózsinál is felmerülhet a váltás windowsról.
nekem az a véleményem, hogy nem támogatni a linuxot egyre nagyobb kockázat. minimum házon belül. mert előkerülhet olyan kormány, amelyik lesz olyan ökör, hogy végrehajtja a saját határozatát és először átáll szabványos szabad formátumra, utána meg szabad szoftverre.
-
fatpingvin
addikt
-
bambano
titán
olyan szerveroldali cuccot használt, ami multiplatformos. tehát simán meg lehetett volna csinálni, hogy linux szerver áll mögötte. minden funkciója működött, egyetlen egy nem: a gazdasági év megnyitása...
a kliens az windowsos, de az ott, ahol én dolgozom, mvp.
(MásValaki Problémája)
-
-
bambano
titán
nem, nem ezt állítom. azt állítom, hogyha te csinálsz egy exe-t, ami feltételezi a legutolsó update-s állapotot, akkor az nem fog elindulni olyan windowson, amire nem került fel minden update vagy minden kiegészítő szoftver.
#252: "Jartam mar ugy hogy egyszerubb volt a szoftver windowsos verziojat wine-nal futtatni, mint a nativ Linuxos csomagot mukodesre birni...": én meg jártam már úgy, hogy egy windowsos cuccot lehetett volna linuxon is futtatni (mondjuk így), csak direkt elrontottak benne valamit, hogy mégse lehessen.
-
elavul egy adott program 'binaris kompatibilitasa'
nemár... tényleg.
bambanonek lehet, hogy van ehhez türelme, de nekem nincs.
te is nagyon jól tudod, hogy a bináris kompatibilitás kvára nem ez.nyilván ma is elindulna az acrobat a legfrissebb linuxon is, csak épp dob 500 hibaüzenetet, hogy neki márpedig a 40 verzióval ezelőtti lib kell, amit meg épp 10 éve dobtak ki mindenhonnan. ha bekendácsolod a rendszeredbe, akkor el fog indulni.
a bináris kompatibilitás az, hogy x86 vagy nem x86. ez nem változott.
-
bambano
titán
nem azt vitatom, hogy hány exe-t kell windowsra buildelned.
azt vitatom, hogy azok el is indulnak vagy semsem az nem zavar, hogy linuxon kell csomagfüggőség, sem az, hogy windowson. a kettősmérce zavar.
már emlegettem, hogy én legutolsó debianon használok 4-es firefoxot. megfelel kompatibilitásnak??
-
-
-
de hát ezek tökmás architektúrák!
teljesen más gépekre.
windows ppc-t azért nem buildelsz mert nem létezik
persze, hogy Windowsból egyet buildelsz, mert kizárólag x86-on fut. mit akarnál még buildelni?ne keverjük már szezont a fazonnal.
ezzel most úgy állítod be, mintha a Linux húdenagyon töredezett volna, a Windows meg egységes, holott a listádból mindösszesen annyi látszik, hogy Linux kernel van 15 különböző architektúrára, Windows meg csak egyre. -
-
-
bambano
titán
viszont ha van acrobad reader linuxra, az azt jelenti, hogy a build rendszerüket és a szoftver jelentős részét portolták linuxra. tehát nem kellene túl sok zsetont rákölteni pluszban, mivel már ráköltötték.
szóval rengeteg pénzt ráköltöttek arra, hogy egy ingyenes pdf olvasót csináljanak, de azt a lehetőséget, aminek szintén megágyaztak ezzel, hogy a fizetős szoftver is elkészíthető, már nem használják ki? miért?
ez tipikusan olyan húzás, ami erősen támogatja konteók létrejöttét.
-
bambano
titán
teljesen rossz nézőpont.
az adobe-nak nem azt kellene néznie, hogy milyen oprendszeren fut a fotóbolt, hanem azt, hogy hányan veszik meg. a fotóboltot pontosan ugyanannyian vennék meg, ha futna linuxon is, mert nem azért veszi vagy nem veszi meg, mert windows only, hanem azért veszi meg, mert a munkájához kell. a fotóbolt túl bonyolult és drága szoftver ahhoz, hogy alapos indok nélkül megvegyék.#220: a fragmentáltságról meg annyit, hogy pár éve összeszámoltam, windows változatból 3-4x annyi volt, mint linuxból. szóval ha a fragmentáltság számít, akkor a linux jobb választás.
-
fatpingvin
addikt
catch-22.
ha fejlesztenének Linuxra, esélyesen nagyobbak lennének az eladási statisztikák mint amit most a windowsos eladások alapján megtippelnek.
ha lehet egy ingyenes, nyílt platformra is venni a szoftvert, akkor mi a bánatért használnának a júzerek fizetőset?
nem kevés olyan helyzet van hogy az egyetlen oka hogy windowsra vesznek valamit az az hogy a kérdéses valamire nincs Linux support, nem pedig azért mert a win a preferált platfform. -
bambano
titán
-
bambano
titán
"Nem ugyanarrol beszelunk": egyértelmű.
A wine nem csak winapi-t ad, hanem többek között egy loader is, amelyik képes a windows exe formátumának megfelelő programokat betölteni és futtathatóvá linkelni linuxon. pont ugyanúgy, mint a 32 bites linuxos appoknál.az ubuntu visszavonta a 32 bites libek elhagyásáról szóló döntését. az ubuntu 32 bites oprendszert/telepítő image-t nem gyárt többet.
-
Domonkos
addikt
>A Wine az nem 'kompatibilitasi csomag' hanem egy teljesen onallo platform.
>Wine (originally an acronym for "Wine Is Not an Emulator") is a compatibility layer capable of running... [Forras]A projekt oldalanak konkretan az elso mondata.
Szerintem hanyagold ezt a temat, mert a vegen elveszted a maradek hitelessegedet is. -
bambano
titán
a linux teljes körűen támogatja a 32 bites cuccokat. nem kell hozzá kompatibilizálni. nem azért kell 32 bites libet felrakni, hogy kompatibilis legyen, hanem azért, mert a program hivatkozik rá. a program ugyanúgy hivatkozna rá 32 bites kernel/os esetén is.
a kompatibilitási csomag az a wine meg a hajdani ibcs2. a multiarch nem az.szerk: "Nem attol vagy troll hogy 'nem ertesz egyet', hanem hogy tagadod a valosagot csak mert nem passzol a vallasodhoz.": hint: nem a valóságot tagadom, hanem a véleményedet. mint kiderült, nagy a különbség.
-
bambano
titán
-
totron
addikt
Szűrő/fókuszáltság kérdése. Miket látsz meg, mikre van szükséged, melyik jelenséget mennyire megengedően kezeled, a célok, rögzültségek, felhasználás függvényében milyen súlyozást kapnak. Így lesznek egyéni szinezetűek azok, amiket egyébként tényekként is ismerhetünk. Tapasztalások, melyek aztán a használó számára jogosan dicsőített óder jogosan átkozott tulajdonságokká lesznek vegyülnek szentimentális elemekkel (amik ugyanúgy részei a képletnek és lehet akár perdöntőek is). Így válik rendre az alma-alma történet alma-körte összevetéssé, bocs; alma-pingvin-ablakká.
-
bambano
titán
én tök jól elvagyok a debianommal, mitől lenne szomorú a valóság?
ti vagytok a vannabe linuxosok, akiknek minden fáj a linuxszal kapcsolatban... de a tény tény marad: nem igaz az az állítás, amit a #57-ben írtál, hogy nem sokat változtak a problémái 20 év alatt.arra, hogy tudnod kellene, hogy amit leírtál, nem igaz, akkor hogy sikerül leírni. erre mondj más lehetőséget, mint az a kettő, amit írtam.
lehet, hogy rosszul írtam, nem a cut & paste volt máshol (fene se emlékszik már rá), hanem a search & replace billentyűkombináció. linuxosként megszoktam, hogy a keresés az mindig ctrl + f. hát office-ben meg outlookban nem.
de egyébként semmi baj, te macos-ezel, én debianozok, mindenki boldog.
-
Dave™
nagyúr
Amit háborúként aposztrofálsz az két asztali környezet opció ami teljesen más filozófiára épül, választási lehetőségnek hívják, ami Windowson és MacOS-en ismeretlen fogalom. A kevert dialógusok leginkább Plasma alatt jelentkeznek, de még ott is meg lehet oldani, nekem Gnome alatt egy darab sincs. Régebben ez sokkal gyakoribb probléma volt mindkét környezet alatt, azért is mondom, hogy nem nagyon használtad mostanában. A MacOS pedig azért ingyenes, mert kifizeted a hardverrel. Ergo nem ingyenes, csak annak látszik, meg csak adott hardverrel használhatod, szemben a Linux-szal, ami elfut a régi x86-tól kezdve az ARM-en át bármin.
-
bambano
titán
ha olyan állítást teszel róla, amit lehet tudni, hogy nem igaz, akkor vagy szándékosan beszélsz hülyeséget, vagy nem láttad.
tudsz más lehetőséget?#57: oké, a linux nem egységes (de), miközben az egységes windowson nem is olyan régen még az office alkalmazásokban mindegyikben máshol volt a cut és a paste. az mennyire egységes már...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Végleg leállnak az Anthem szerverei
- Mini-ITX
- 200 megapixeles zoomkamerát sem kap az S26 Ultra?
- Nyugaton is megjelent a Persona 5: The Phantom X
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Átlépi végre az iPhone az 5000 mAh-t?
- Friss koncepciót hoz a Nothing Phone (3)
- Dell notebook topic
- Háztartási gépek
- További aktív témák...
- AKCIÓ! Apple Macbook Pro 15" 2018 i9 9850HK 32GB 500GB 560X 4GB garanciával hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 5060 Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Dell Latitude 5495 Full HD IPS Ryzen 5 pro 2500u Radeon Vega Mobile Gfx i5-8350u verő Bp MPL Foxpost
- HYNIX 2GB DDR3 RAM eladó
- LG 27GR95QL - 27" OLED / Limitált LoL Edition / QHD 2K / 240Hz & 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest