- iPhone topik
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Google Pixel topik
- Friss koncepciót hoz a Nothing Phone (3)
- Xiaomi 15 - kicsi telefon nagy energiával
- 200 megapixeles zoomkamerát sem kap az S26 Ultra?
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- One mobilszolgáltatások
- Nothing Phone (3a) és (3a) Pro - az ügyes meg sasszemű
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
Új hozzászólás Aktív témák
-
bambano
titán
alapvetően a windows nagy monolitikus programot futtatására jó, a linux meg kicsi, egyszerű programok összekapcsolására.
windowson úgy oldod meg a problémádat, hogy klikkelsz egy grafikus felületen, linuxon meg úgy, hogy shellben pakolod egymás után a programokat és írod a csővezetékjelet.tehát kell érteni hozzá.
szerk: "de ezekkel es mas hasonlo jellegu gondokkal egy Windows user nem talalkozik": tehát windowson nem divat az a segítő jellegű hsz, hogy indítsd el a regeditet, keresd meg eztmegazt a kulcsot és írd át? ahha...
-
bambano
titán
válasz
tordaitibi #377 üzenetére
tévedés.
igenis a linux usert érdekelje, hogy hogyan működik.
azért váltott windowsról, mert nem csak annyit akar tudni egy autóról, hogy piros, hanem azt is, hogy hogyan működik.
akit nem érdekel az, hogy hogyan működik egy oprendszer, annak ott a windows. pont nekik találták ki. mi a fenét keres egy ilyen linuxon? eltévedt? nagyzolni akar?az ilyen menjen vissza windowsra, ott nem kell tudnia, mi hogy működik. a regedit se. a hkeymachinelocaluser kulcs se.
-
bambano
titán
válasz
aujjobba #370 üzenetére
köszönjük a lmg-nek, hogy alátámasztotta az állításomat, miszerint nem értenek a unixokhoz.
ha a saját fontos cuccaikat se bírták megvédeni, akkor hogy is adhatnának tanácsot desktop felhasználásra?az mondjuk tény, hogy ha mindig elküldik a diszkrétre az adataikat, akkor nem kell bővítéssel törődni.
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #350 üzenetére
de nem arról volt szó, hogy tagadjuk, hogy bizonyos körökben a ps iparági standard-e, hanem arról volt szó, hogy ez a bizonyos körök egyenlő-e a desktop userrel.
az lett itt elővezetve az ellenoldaról, hogy az egyik oka, hogy a linux nem terjed a desktopon, mert nem fut rajta a fotóbolt. akkor lenne a valós indoka a linux nem terjedésének a fotóbolt hiánya, ha akkora tömegek akarnának fotóboltolni, hogy az már számít. a valóság ezzel szemben az, hogy a desktop júzerek egy elenyésző része tartozik a dtp halmazba is, ahol iparági standard a ps, vagyis a teljes desktop user közösség egy elenyésző részének van ténylegesen szüksége arra, hogy a gépén fusson a ps. -
bambano
titán
válasz
Busterftw #345 üzenetére
mert az egész dtp osztály a desktop userekkel azonosan egyenlő halmaz...
igen, a dtp-sek fotóboltolnak. más meg nem. és a más jóval nagyobb halmaz.
olyan sületlenséget mondtál, mintha egy fogorvos azt mondaná, hogy minden embernek lyukas a foga, mert ő csak ilyenekkel találkozik. -
bambano
titán
válasz
Busterftw #333 üzenetére
abban a videóban nincs arról szó, hogy linuxot telepítettek volna.
ha ennyire sem értesz hozzá, mit vitatkozol?
és mielőtt értelmetlen vitafolyamot indítanál, arról van benne szó, hogy linus eldönti, melyik fontos szoftverből melyik verzió kell neki, megnézik, hogy a linux tudja-e, és kiderül, hogy nem. ezért nem raknak fel linuxot szervernek. -
bambano
titán
válasz
Busterftw #319 üzenetére
milyen driver meg milyen modem gondok? anno nem is volt videodriver a linuxban... a modem meg simán ment mindaddig, amíg a fillér... fel nem találták az ótvar winmodemet.
a nyilatkozók jelentős része még nem is élt akkor, amikor én modemeztem linuxon. meg vaxon. meg sunon.
"Ennek barki utana nezhet, de a mai napig egyertelmu, miert nem lett es miert nem nepszeru Linux desktopon.": egyetértek, teljesen egyértelmű, hogy az ms tisztességtelen viselkedése miatt nem nyert a linux. mondjuk ahhoz képest, hogy az elején tényleg gittegyletnek indult, és tényleg szembe fújt a szél a linuxnak, egész szépen elterjedt.
láttam azt a videósorozatot, még akkor, amikor kiadták. az a linus se ért hozzá, windowsból élnek, nem linuxból. mondjuk kénytelenek lesznek megtanulni a unixot, mert olyan sz.rul ment a windowsos fájlszerverük, hogy lecserélték freebsd-re. höhö.
-
bambano
titán
válasz
Busterftw #317 üzenetére
sokkal hamarabb lehetett linux alatt telefonos internetezni, mint windowson. semmivel sem volt rosszabb a linux video lejátszási képessége, mint a windowsé.
szerintem a linuxokkal kapcsolatos kijelentéseket hagyd azokra, akik linuxoznak, vagy linuxoztak akkor, amiről ki akarsz jelenteni valamit.
-
bambano
titán
93-ban már volt slack. és semmivel sem volt bonyolultabb installálni, mint 93-ban a windows 3.11 for workgroupsot.
és sokkal egyszerűbb volt telepíteni a salakot, mint egy 3.1-es windows-t rendes memóriamenedzserrel, trumpet winsockkal meg hasonló történetekkel. még ékezetes font se volt a windowsban.ja, a TeX-ben már akkor is volt rendes font kezelés. a windows azt a szintet csak a ttf bevezetésével érte utol.
szerk: most arról nem beszéltem még, hogy a 3.11-es wfw-ben nem volt még rendes preemptív multitaszk
ha elszállt a corelldraw, és nem mentetted a word doksidat, elszállt az is
-
bambano
titán
válasz
Busterftw #287 üzenetére
desktopon nyert a windows.
a cégeknél elég sok helyen szerver oldalon a linux nyert. nem véletlen, hogy az ms integrált linux kernelt is a windowsba, mert attól fél (jogosan), hogy sokan aszerint választanak desktop oprendszert, hogy mi fut a produkciós szervereken.
"A laptopok/OEM-ek tobbsege Windows-al jon.": amiért minden normális országban régen laposra verték volna az ms-t. mert ott se volt semmi stikli, hogy miért nem jöhet windows nélkül egy notebook. egy kosár windows licensz van itthon azért, mert vasat vennem kellett, de windows nélkül nem adták. ezt hívjuk ms adónak. -
bambano
titán
"Szerinted mennyire volt realis opcio pl. 1993-ban a 486-osodra venni egy UNIXot?": sima ügy volt. akkoriban még az ms-nek is volt unixa, a xenix, volt coherent, és ott volt az sco, amit leginkább ismertem. 1993. júliusában már volt slackware, abban is volt minden, ami akkor egy desktop pc tartozéka volt.
-
bambano
titán
válasz
Busterftw #277 üzenetére
"Hiaba volt gui UNIX-on, ha az ablak kezeles es hasonlok sehol nem voltak Windows-hoz kepest": jaja, egyértelmű, hogy a két rendszer tudása között több nagyságrendi különbség van. Ami nem egyértelmű számotokra, hogy nem a windows nyert.
Az X protokoll több nagyságrenddel intelligensebb volt és most is az, mint a windows grafikus rendszer. Egyébként volt szabvány a gui-ra, a unixok tudták, a vms tudta, a windows nem tudta."Ez a szubjektiv rendesen megcsinalni mit jelent?": pl. a sok kékhalál, a sok reboot, a használhatatlan upgrade, stb. az msnek évekig nem volt rendes saját hálózati stackje, egy csomó windowsban hp gyártmányú hálózat volt. jóóó sokáig nem tudták megoldani a hálózati beállítások módosítását csak reboottal. most attól tekintsünk el, hogy a linux kernel hálózati tudása ma is elveri pár nagyságrenddel a windowsét...
-
bambano
titán
de miért "tegyük fel, hogy átállnak"??? miért nem álltak még át???
ne hiedelmekre meg álmokra alapozzuk már a vitát, hanem tényekre, jelen esetben kormányhatározatra. Miért nem hajtották végre ezt: 1479/2011. (XII. 23.) Korm. határozat?? van rá határozat, alapítottak rá támogató szervezetet (Szabad Szoftver Intézet), ki van adva az ukáz, mégse történt semmi.CSAK annyit kellene csinálni, hogy leverni a kormányon ezt a határozatot. MS oldalon rögtön kitörne a sírás, mint ahogy rögtön ki is tört a görénység a szabványügyi szervezetben.
egy csomó adatközlés doc-ban meg xls-ben (mostanában docx-ben meg xlsx-ben) történik. ott rég át kellett volna állni libreoffice fájlformátumokra. ha nem lenne olyan, hogy <le se írom, mert politika>.
akkor az ms már sehol nem lenne az államigazgatásban. ehhez képest szerintem az államigazgatásban az általános 2% helyett is kimagaslóan alacsony a linux használata.persze, München is dugába dőlt, rögtön azután, hogy polgármester és irányvonal csere volt a városban, és az új polgi értesült a nokiás dobozokról.
egyébként simán lehet, hogy egy munkahely nagy országos közbeszerzéssel (mondom közbeszerzés, nem közbe szerzés) olcsóbb lehetne, mint a linux. Viszont egy munkahely akciós licenszel + a gdpr büntetéssel már biztosan drágább, mint ugyanez linuxszal.
vagy például ha az oktatási licenszek valós piaci áron lennének elszámolva, mindjárt nem érné meg a felsőoktatási tisztaszoftver program. például ne 5 milliárd legyen a díj, hanem legyen 10-12, csak az ms fizesse be az államnak amellett, hogy minden iskolásnak ingyen licenszeket oszt. mert kb. ez a reális érték. és akkor lehet, nem lenne ilyenünk, és csökkenne a vendor-lockin.
-
bambano
titán
válasz
Busterftw #267 üzenetére
igazad van, az ms-nek tényleg lett volna annyi zsetonja, hogy rendesen megcsinálja a windowst. szerinted miért nem tette?
sőt, az ms-nek annyi zsetonja is volt, hogy az sco mögé álljon."Linuxnal community hobbistak hegesztenek 100 forkot, akik szerint az o verziojuk a legjobb.": hehe, elképzeltem, ahogy bemegyek az ibm-hez és le-community-hobbistázom őket.
-
bambano
titán
válasz
fatpingvin #262 üzenetére
azért default a win, mert csak az ms-nek van elég zsetonja ahhoz, hogy kifizesse, hogy default legyen a win. a linuxosoknak sose volt erre pénze.
-
bambano
titán
de a kérdés nem egyszeres, hanem kettős:
1. nő-e a bevétel, ha támogatni kezdi a linuxot
2. csökken-e a bevétel, ha nem?tehát ha például azt mondja az állambácsi, hogy mostantól csak linux lehet az állami intézményekben, windows nem, akkor mennyit fog esni a cég bevétele (sok ilyen államot feltételezve)? feltételezzük még hozzá a networking hatást, tehát ha az állam linuxot használ, ebből kifolyólag jó eséllyel libreoffice-t, akkor mindenki kénytelen lesz libreofficét használni, akik kapcsolatba akarnak kerülni az államigazgatással, tehát átlagjózsinál is felmerülhet a váltás windowsról.
nekem az a véleményem, hogy nem támogatni a linuxot egyre nagyobb kockázat. minimum házon belül. mert előkerülhet olyan kormány, amelyik lesz olyan ökör, hogy végrehajtja a saját határozatát és először átáll szabványos szabad formátumra, utána meg szabad szoftverre.
-
bambano
titán
válasz
#86564352 #257 üzenetére
"Szerintem te a Google Workspace-ről beszélsz": szomorú vagyok, hogy azután is találgatsz, hogy miről beszélek, hogy ezt már konkrétan neked megírtam. lásd: [link] nem olvasod el, mit ír a vitapartnered? mondom, hogy szomorú vagyok...
"elvakultsággal ellen semmit nem számítanak az érvek és tények.": én is így tapasztalom...
-
bambano
titán
olyan szerveroldali cuccot használt, ami multiplatformos. tehát simán meg lehetett volna csinálni, hogy linux szerver áll mögötte. minden funkciója működött, egyetlen egy nem: a gazdasági év megnyitása...
a kliens az windowsos, de az ott, ahol én dolgozom, mvp.
(MásValaki Problémája)
-
bambano
titán
nem, nem ezt állítom. azt állítom, hogyha te csinálsz egy exe-t, ami feltételezi a legutolsó update-s állapotot, akkor az nem fog elindulni olyan windowson, amire nem került fel minden update vagy minden kiegészítő szoftver.
#252: "Jartam mar ugy hogy egyszerubb volt a szoftver windowsos verziojat wine-nal futtatni, mint a nativ Linuxos csomagot mukodesre birni...": én meg jártam már úgy, hogy egy windowsos cuccot lehetett volna linuxon is futtatni (mondjuk így), csak direkt elrontottak benne valamit, hogy mégse lehessen.
-
bambano
titán
nem azt vitatom, hogy hány exe-t kell windowsra buildelned.
azt vitatom, hogy azok el is indulnak vagy semsem az nem zavar, hogy linuxon kell csomagfüggőség, sem az, hogy windowson. a kettősmérce zavar.
már emlegettem, hogy én legutolsó debianon használok 4-es firefoxot. megfelel kompatibilitásnak??
-
bambano
titán
válasz
#86564352 #233 üzenetére
jaja, milliárdnyi ember használ gdocsot, ezek most mind megszívták, hogy ingyenesből átmegy pénzesbe.
ha nem te felügyeled a teljes infrastruktúrádat, bármikor érhet meglepetés.fragmentáció mindig lesz, mert ha letiltja valaki az update-t, akkor lemarad a windowsa. nekem is van ismerősöm, aki már most sikít, hogyha megborul a w7-es laptopja, sírni fog, hogy át kell állnia w10-re.
"ne csináljunk úgy ennyi vállalat és ennyi személyes user állandóan Windows kékhalálokkal és Word makróvírusokkal küzd.": hát ja, nincs tele az itcafe se olyannal, hogy folyton megborogatnak mindenféle rendszereket. nekem is azért mondják, hogy mshater ezen a héten is megnyilatkozott, mert nem jelent meg egy cikk se, hogy már megint mit követtek el windowson. hol a windows update f.ssa össze magát keddenként, hol azokat a gépeket terítik le, amiken nem ment le az update. colonial pipeline, vagy hogy hívják őket...
és akkor még olyanokról nem beszéltünk, amikor a facebook azonosítási rendszere azt az ajtót is kezeli, amin be lehetne menni hozzá, így nem tudnak bemenni. vagy amikor szorgos kis sárgák belebabrálnak a bgp-be és ettől megborul az azúr meg a többi felhő és akkor megy a sírás, hogy nem tudja a kis házi bizniccét üzemeltetni, mert megállt az internet (nem állt meg csak a facebook).
jelenleg kizárólag egy módon lehet törvényesen és megbízhatóan számítástechnikát csinálni: ha a rendszer minél nagyobb hányada a kezedben van. és nem érdekel, hogy hány milliárd ember (közöttük nagy cégek managgái meg ceoi) sz.pták be mélytorokkal a mostani nagy marketing bullshiteket.
ezzel nem mondom, hogy ne használj felhőt. miért pont felhőt ne használhatnál, mikor az élet annyi területén csinálnak önsors rontó dolgokat az emberek... vannak, akik minden hétvégén berúgnak, mint állat, vannak, akik rászoktak mindenféle szerekre, vannak, akik egészségtelen kajákat esznek és vannak, akik microsoft felhőbe rakják az életüket.
felkészül: iot.
-
bambano
titán
viszont ha van acrobad reader linuxra, az azt jelenti, hogy a build rendszerüket és a szoftver jelentős részét portolták linuxra. tehát nem kellene túl sok zsetont rákölteni pluszban, mivel már ráköltötték.
szóval rengeteg pénzt ráköltöttek arra, hogy egy ingyenes pdf olvasót csináljanak, de azt a lehetőséget, aminek szintén megágyaztak ezzel, hogy a fizetős szoftver is elkészíthető, már nem használják ki? miért?
ez tipikusan olyan húzás, ami erősen támogatja konteók létrejöttét.
-
bambano
titán
teljesen rossz nézőpont.
az adobe-nak nem azt kellene néznie, hogy milyen oprendszeren fut a fotóbolt, hanem azt, hogy hányan veszik meg. a fotóboltot pontosan ugyanannyian vennék meg, ha futna linuxon is, mert nem azért veszi vagy nem veszi meg, mert windows only, hanem azért veszi meg, mert a munkájához kell. a fotóbolt túl bonyolult és drága szoftver ahhoz, hogy alapos indok nélkül megvegyék.#220: a fragmentáltságról meg annyit, hogy pár éve összeszámoltam, windows változatból 3-4x annyi volt, mint linuxból. szóval ha a fragmentáltság számít, akkor a linux jobb választás.
-
bambano
titán
válasz
#86564352 #218 üzenetére
"Teljesen felesleges folyton ezt felhozni, mint egy joker kártyába úgy kapaszkodsz.": miért, te nem kapaszkodsz, hogy csak desktop csak desktop, különben semmi érved nem maradna? hint: de.
lehet mondani, hogy az átlag júzernek mi a kényelmes, majd érkezik a kijózanodás. hint: nem mindig a kényelmes út a célravezető.
igenigen, tök frankó a google, amíg valaki a guglinál nem dönt úgy, hogy törli az accountodat. volt ilyen, nem egyszer. és akkor frankón mentettél felhőbe, magadnak nem, mert minek mentenél magadnak, hiszen mentettél felhőbe, és az egész életed megy a levesbe. jó is az, google apps...meg rászoktatnak az előfizetéses szoftverre. attól kezdve semmi akadálya sem lesz a díj emelésének.
és még nem mentünk bele abba, hogy az egész kóceráj használhatatlan, pocsék eredményt ad. a word az csak tipográfiai környezetszennyezés. de legalább a makróvírusokat jól futtatja.
-
bambano
titán
válasz
#86564352 #213 üzenetére
príma csúszatás. idézek az első linkedről:
"While Apple’s growth is impressive, it still has a comparably small market share compared to its competitors."mellékesen érdemes lenne megtanulnod az angolszász prefixumok magyar nevét, mert se az ms, se az apple nem trillió dolláros cég. attól még naaaagyon nagyon messze vannak.
a milliárd dollár az 10^9, az ezermilliárd, amit átléptek, az 10^12-en és nálunk billiónak nevezik, a következő fokozat a 10^15-ön billiárd, és a következő a 10^18-on a trillió. tehát ha az apple a jelenlegi kapitalizációjának EGYMILLIÓSZOROSÁRA nő, akkor lesz trillió. -
bambano
titán
válasz
Gargouille #210 üzenetére
például volt balhé abból, hogy az ms office azért működik jobban windowson, mint a libreoffice, mert nem publikus api-kat használ, amiktől szebb lesz. tehát például lehet egy olyan megegyezés az ms meg az adobe között, hogy megkapják a nem publikus api-kat, doksikat, hozzá való fejlesztőkészletet, cserébe nem fejlesztenek linuxra.
de azért azt is magyarázza már el nekem valaki, hogy acrobat readert tud az adobe csinálni linuxra, minden disztróra, acrobatot meg nem??? nemcsak a lóláb lóg ki, hanem az egész ló is.
-
bambano
titán
válasz
#86564352 #203 üzenetére
most szépet ferdítettél. csak a desktopon 2% a linux részesedése. nagyvállalati rendszerek esetén sokkal több. nem azért kell az adobe-nak linuxra fejleszteni, hogy vérpistike otthon letorrentezze, hanem azért, mert a nagy cégek (oracle, sap, stb.) mind fejleszt linuxra, és az ő cuccaikhoz kellhet.
egyébként az is hibás a véleményedben, hogy az adobe miért nem költ, miközben az intelnél például nagyon fontos a linux (desktop szinten is, hiszen nekik van rendes video driverük), ugyanígy az amd (leánykori nevén ati) és az nvidia is fejleszt vga drivert. pedig pont ugyanakkora piac, mint az adobe-nak. továbbmegyek: az nvidia freebsd drivert is fejleszt, pedig az a linuxos részesedéshez képest is kis piac.
komoly összeget mernék rá tenni, hogy az adobe azért nem költ a linuxos piacra (az acrobat readeren és a néhai flashon kívül), mert valamiféle kompenzációt kap érte az ms-től.
Oké, megvásárolt office-hez nem jár tárhely. Valaki olvasta már az ezzel kapcsolatos szerződéses pontokat? Nehogy úgy járjatok vele, hogy amit felraksz a tárhelyre, az attól kezdve nem a tied, hanem az ms-é (nem légből kapott történet, a google csinált ilyet anno). szerintem az, hogy nincs tárhely, esetleg nem kell ms accounthoz regisztrálni, stb. az a cucc előnyére válik.
"A Linux megalkotója ökörségeket beszél, értem. Hozod a formád": az a videó megvan, amikor Linus két kézzel beint az nvidia-nak? az például egy minden szempontból korrekt videó szerinted? szerintem nem. [link] 1:46-tól.
-
bambano
titán
válasz
#86564352 #195 üzenetére
az ms webje szerint 25k/év az office365 egy személyre, 54k egyszeri megvásárlással. tehát kicsit több, mint két év alatt kifizeted a megvásárolt office árát és utána már drágább az office365.
a gapp nem ingyenes: [link]
ezzel szemben a libreoffice meg a latex az.
egyébként valóban, haladunk az okosotthon felé, ami arról szól, hogy üzemzavar esetén a villanyt se tudod felkapcsolni a szobádban. rotfl.
-
bambano
titán
-
bambano
titán
friss tapasztalat: egy w10 telepítés legalább fele arról szól, hogy milyen reklámot akarnak rád erőltetni.
ez önmagában elég lenne, hogy utáljam a w10-et.
de lehet, hogy több mint a fele. -
bambano
titán
válasz
tordaitibi #168 üzenetére
de miért kellene központ nélkül csinálni?
csinálsz egy szolgáltatást, beszeded érte a zsetont, kifizeted belőle a központot.
nem is akarom kikerülni a szervert, nincs rá okom.
az ms világban se csak az oprendszerért fizetsz. megveszed a windowst vagy a windows szervert, megveszed rá az alkalmazást, pl. novitax nevű könyvelési cuccot és használod. ha a novitax menne linuxon, attól ők még nem halnának éhen, mert az ő munkájuk a novitax és azért szedik az előfizetési díjat, hogy milyen oprendszer van alatta, az a novitaxosokat nem érdekli. -
bambano
titán
válasz
tordaitibi #157 üzenetére
te nagyon nem érted a különbséget az oprendszer meg az alkalmazás között. a linux lehet ingyenes attól, hogy az általad fejlesztett alkalmazás pénzes. dögivel van rá példa.
nagyjából az összes nagy linuxot használ (kivéve netflix, mert ők freebsd-t, mert ők lámerek), mégis megélnek. te is megélnél, meg az is, aki kajarendelést csinál, feltéve, hogy a szolgáltatására van igény.
egyébként az ms világ életében hazudozott, lopott, csalt, mint a vízfolyás. ezért tart ma ott, ahol. ha tisztességes versenyre lett volna kényszerítve, harmadik se lenne a fasorban.
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #148 üzenetére
"Jó, persze el lehet lenni nélküle": nem, nem lehet. ha betégláztad a mikrotikedet, az a cucc, amivel életre lehet rugdosni, win only.
az igaz, hogy ha a mikrotiked alapvetően működik, akkor már linuxról is menedzselhető. -
bambano
titán
-
bambano
titán
válasz
tordaitibi #137 üzenetére
le tudnád írni bővebben, hogy te minek linuxozol?
utálod az egészet, wine-nal kell programokat használnod, amik mehetnének natívan windowson, stb.
szóval? -
bambano
titán
válasz
#86564352 #119 üzenetére
"Na utóbbinál most éppen kibukott az egyszemélyes hobbiprojekt hátrány: a fejlesztő belerakott valamilyen rossz kódot, aztán kapkodva visszavonni és magyarázkodni kellett.": holnap kedd. általában patch kedd az msnél. mond ez neked valamit?
a logitech egér konfigra: merugye soha nem merült fel olyan probléma, hogy a windowsban registryt kell machinálni...
-
bambano
titán
válasz
tordaitibi #97 üzenetére
nem tudom, hol és mikor írtam a samsung nyomtatódra, hogy sz.r, de ha előkeresed a hsz-t, megköszönném. azt elismerem, hogy szoktam hardvert leszólni.
a driver problémáról annyit, hogy nekem valahogy mindig sikerül olyan cuccot vennem, ami működik. két éve vettem új nyomtatót, kyocerát, bedugtam, megy. a notebookjaim működnek. van egzotikus hardverem (alix), működik. volt egynél több olyan blogbejegyzésem, hogy valami egzotikus cuccra telepítettem debiant, felkészültem, hogy szívás lesz és nem.
a macról:
akkor ezt tegyük tisztába.
a mac (a nextstepes idők után) bsd unix kernelt használt. a bsd-re volt egy cég, a bsdi, akik pénzes támogatást árultak a bsd kernelhez. az egyszerűség kedvéért az apple ezt a céget felvásárolta. és mivel a bsd-hez a legtöbb hozzájárulást a freebsd közösség adja, így az apple támogatja őket. tehát az almának a kernele anno bsdi volt, ma meg gyakorlatilag freebsd.a unixságról meg annyit, hogy amelyik cuccot áttolják a unix védjegy megszerzéséhez szükséges teszten, az unix. a macos-t áttolták. tehát a macos öröksége folytán is (hogy a leghíresebb disztró egyenes ági leszármazottja) és pénz folytán is (hogy áttolták a védjegy megszerzéséhez szükséges történeten) unix. a linuxot nem tolták át, ezért az csak unix-szerű.
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #92 üzenetére
"Legalábbis Office 203 óta így van, a korábbiaknál nem tudom.": office kétszázhárom rulz
tehát akkor olyanért kötöttél bele a hsz-embe, amiről valójában fogalmad sincs. és még én vagyok a troll. -
bambano
titán
-
bambano
titán
na, akkor itt van, hogy miről beszéltem:
[link] : "Open the Excel Find and Replace dialog by pressing the Ctrl + F shortcut."
[link] : "Within an Excel spreadsheet, click Find & Select, and then choose either Find or Replace from the drop-down list that appears. The Ctrl + H keyboard shortcut also works here."
wordról is van egy rakat doksi, hogy ctrl+f vagy ctrl+h a find, miközben az internet explorerben a ctrl+h a history. -
bambano
titán
válasz
Gargouille #83 üzenetére
az eredeti állítás nem az volt, hogy most mi a keresés, hanem az, hogy anno össze-vissza volt. vagyis ha most nyitok egy excelt, akkor abban hogy fogom tudni leellenőrizni, hogy anno hogy volt? hint: sehogy.
ha ennyire nem követed a threadet, akkor jobb lenne, ha nem szólnál bele.
-
bambano
titán
"Nem ugyanarrol beszelunk": egyértelmű.
A wine nem csak winapi-t ad, hanem többek között egy loader is, amelyik képes a windows exe formátumának megfelelő programokat betölteni és futtathatóvá linkelni linuxon. pont ugyanúgy, mint a 32 bites linuxos appoknál.az ubuntu visszavonta a 32 bites libek elhagyásáról szóló döntését. az ubuntu 32 bites oprendszert/telepítő image-t nem gyárt többet.
-
bambano
titán
a linux teljes körűen támogatja a 32 bites cuccokat. nem kell hozzá kompatibilizálni. nem azért kell 32 bites libet felrakni, hogy kompatibilis legyen, hanem azért, mert a program hivatkozik rá. a program ugyanúgy hivatkozna rá 32 bites kernel/os esetén is.
a kompatibilitási csomag az a wine meg a hajdani ibcs2. a multiarch nem az.szerk: "Nem attol vagy troll hogy 'nem ertesz egyet', hanem hogy tagadod a valosagot csak mert nem passzol a vallasodhoz.": hint: nem a valóságot tagadom, hanem a véleményedet. mint kiderült, nagy a különbség.
-
bambano
titán
-
bambano
titán
én tök jól elvagyok a debianommal, mitől lenne szomorú a valóság?
ti vagytok a vannabe linuxosok, akiknek minden fáj a linuxszal kapcsolatban... de a tény tény marad: nem igaz az az állítás, amit a #57-ben írtál, hogy nem sokat változtak a problémái 20 év alatt.arra, hogy tudnod kellene, hogy amit leírtál, nem igaz, akkor hogy sikerül leírni. erre mondj más lehetőséget, mint az a kettő, amit írtam.
lehet, hogy rosszul írtam, nem a cut & paste volt máshol (fene se emlékszik már rá), hanem a search & replace billentyűkombináció. linuxosként megszoktam, hogy a keresés az mindig ctrl + f. hát office-ben meg outlookban nem.
de egyébként semmi baj, te macos-ezel, én debianozok, mindenki boldog.
-
bambano
titán
ha olyan állítást teszel róla, amit lehet tudni, hogy nem igaz, akkor vagy szándékosan beszélsz hülyeséget, vagy nem láttad.
tudsz más lehetőséget?#57: oké, a linux nem egységes (de), miközben az egységes windowson nem is olyan régen még az office alkalmazásokban mindegyikben máshol volt a cut és a paste. az mennyire egységes már...
-
bambano
titán
nem hiszem, hogy egyszerű választ lehet adni rá.
össze kell hasonlítani, hogy melyikkel van kevesebb baj: fordítgatni a csomagot kézzel vagy kihajítani az alap oprendszert.
a debian way tudtommal az, hogy freeze után nem raknak be újabb verziót. csak firefoxból, ha jól látom... -
bambano
titán
ja, én is b...tom, ha bemegyek egy vegán vendéglőbe, és nem kapok húst. vagy egy fine diningbe, és olyan tányért raknak elém, amit rendes étteremben elmosogatnának.
ez csak annyit jelent, hogy te nem vagy a debian célcsoportja.ezt kellene megérteni, hogy el kellene fogadni, ha valamit nem neked csinálnak. a varroda előtt se tüntetsz, mert szoknyát varrnak....
remélem, most nem trafáltam bele semmibe -
bambano
titán
ha te mindenáron verzióhajhász vagy, és neked kell a legújabb verziójú csomag, akkor legyen már választási lehetősége azoknak is, akiket nem érdekel a csomagok frissessége, csak a stabilitás.
ha erről megfelelően tájékoztatják a leendő felhasználókat, akkor nincs semmi baj.nem tudom, a buguntunak most mennyi köze van a debianhoz. már elég régen a saját útjukat járják. saját grafikus felületük volt/van, debian testing csomagokat használnak, stb.
nem hiszem, hogy a debian kihatna bármi más disztróra. minden disztró csomagolónak joga van más forrásból csomagolni. az ubuntusok is megteszik ezt.
szerk: ez az arrogancia mondatod kb. olyan, mintha arrogánsnak neveznéd a dízel autó gyártókat, mert te benzinessel jársz.
-
bambano
titán
nincs semmi ilyesmi probléma a debiannal.
ők előre megmondták, hogy szerintük milyen egy linux disztró.
az nem a debian hibája, ha ez neked nem felel meg. de a jó hír az, hogy van másik 300-400 disztró, választhatsz másikat. nem windows, hogy csak egy legyen.a buguntut meg nem keverném a debiannal.
-
bambano
titán
nekem szükségem van régebbi firefoxra.
letöltöm, felrakom, megy.
például debian bullseye-n 4.0-ás firefox. elég régi?
jávából is van fent több, böngészőből is, egy csomó más minden is tudja a multiverziós működést (pl. postgresql)."Ehhez képest Winen nem sok-semmilyen kihívást nem jelent egy előző verziót használni adott szoftverből": mihez képest? pont azt írtam, hogy a docx a visszamenőleges kompatibilitás miatt nem szabványosítható. Erre magyarul nem lehet az a válasz, hogy ehhez képest.
-
bambano
titán
válasz
Blackmate #39 üzenetére
igen, teljesen.
egyrészt az ms féle xml formátum olyan adattípusokat használ, amik xml-ben nem léteznek, tehát a docx azért nem szabványos xml, mert nem xml. másrészt a korábbi verziókkal való kompatibilitás miatt nem eléggé szabad a formátum, tehát nem lehet szabvány.
harmadrészt az ms megszállta a szabványosító bizottságokat saját embereivel, így tolták át a többszörösen szabálysértő tervezeteket.az, hogy mégis van egy szabvány-számuk, az a komplett szabványosítási világ és az iso szégyene.
pontosan ez az a működési módszer, ami miatt az ms egy rohadék gennyláda. és pontosan ez az a működési módszer, ami miatt menekülni kell tőle, mert soha nem tudhatod, hogy holnap fog-e működni a programod, vagy az ms úgy döntött, hogy l'art pour l'art változtatott valamit, amitől mindened összedől.
-
bambano
titán
válasz
tordaitibi #35 üzenetére
de mondok példákat:
oracle megvette a sun-t. így az oracle tulajdonába került a mysql fejlesztéséért felelős csapat magja. azok dobbantottak, forkolták a mysql-t, és most már mariadb néven megy az opensource mysql.
ugyanígy, sun megvette a staroffice-t, csinált belőle openoffice-t. oracle megvette a sunt, fejlesztők leléptek, lett libreoffice. végül az oracle belátta, hogy semmire nem megy az openoffice-vel, letolta az apacs alapítványnak.
de ugyanez történt a hudsonnal. most már jenkinsnek hívják.sorolhatnám hosszasan. de a helyes eljárás az lenne, hogy te tájékozódsz előbb, mielőtt marhaságokat fröcsögsz a linuxról.
-
bambano
titán
válasz
tordaitibi #35 üzenetére
súlyos tévedésben vagy.
a desktop linux licensze gpl vagy ahhoz hasonló.
az androidnál az alap oprendszer gpl kompatibilis, le is tudod tölteni, használhatod is kedvedre. az alap androidra rápakolt cuccok viszont nem szabad szoftveres licenszűek, azért fizetsz. a telefongyártók sem az alap androidért fizetnek, hanem a köré pakolt szolgáltatások díját fizetik ki és építik bele a telefon árába.a kérdésedre válaszolva: melyik gyártó ad úgy szoftvert, hogy nem fizetsz érte pénzt? a válasz: EGY RAKÁS. például a gugli, a facebook, az instagramm, az összes többi szemét mind ingyen van (nézőpont függvénye, hogy az adataid átengedése ingyenes-e).
felraksz egy debiant, az alap debian kizárólag olyan cuccokat rak fel, amik megfelelnek a debian szabadszoftver iránymutatásnak. azt nyugodtan felrakhatod, ingyenes. de ugyanez a fedora, a buguntu és a többi is.
ja, a szifon meg a mac az nem linux. ne hirdesd ilyen szinten, hogy fingod sincs az egészről. a szifon meg a mac eredetileg bsdi volt, mostanában freebsd. tehát nem linux.
nem hazudtollak meg, mert nem érdemes vitatkozni a tájékozatlanságoddal. fogalmad sincs az egészről.
a szokásos hibákat is elköveted: attól, hogy a gugli szemét, még nem mentjük fel az ms-t. a gugli nekem nem tett keresztbe soha a desktopomon, az ms meg igen. az ms szemétségeivel nagyságrendekkel több baj van. és nem csak azért, mert a gugli használja a linuxot, tehát bizonyos értelemben linux párti és nem a desktop oprendszerek témában mocsok, hanem az adatkezelésben. az ms meg harcol a linux ellen, mert neki az piaci ellenfél. másrészt az ms ugyanúgy lopja az adataidat, mint a gugli. csak mivel az ms monopol a desktopon, így elég nehéz kikerülni. a gugli meg nem monopol, mert nem vagy köteles használni és lehet gugli nélkül élni.
-
bambano
titán
"Ebben az esetben, viszont miert fizessek, ha minden megvan ingyen is?" : az az üzleti modell, hogy okosok vihetik ingyen, hülyék, okleveles kettősklikkelők meg fizetnek az okosoknak, hogy megmondják, hova klikkelj.
van a termék, meg a használatához szükséges tudás. két különböző tétel. mint amikor veszel autót, de külön tanfolyamon másik adag zsetonért tanulod meg, hogy forgatható kormány van benne.egyébként a fájlformátumok jelentős része nem szabványos. például se a doc, se a docx, se az xls, se az xlsx nem szabványos formátum.
-
bambano
titán
válasz
tordaitibi #28 üzenetére
"Nem életszerű a gondolatom?": nem.
ez, amit úgy írsz le, mintha egy távoli jövőben fikcióként előfordulhatna, a valóságban számtalanszor előfordult.
és a közösségnek minden esetben az volt a válasza, hogy átvették a rendszer fejlesztését, és a harácsoló meg hoppon maradt.egyébként most is úgy zajlik sok esetben a programok fejlesztése, hogy a kódot viheti a felhasználó ingyen, pénzt támogatással lehet keresni. gyakran elég sokat.
-
bambano
titán
válasz
Gargouille #25 üzenetére
arról szól a matek, hogyha megjelenne linuxra a kváziszabvány office csomag, akkor minek vennének windowst...
-
bambano
titán
válasz
tordaitibi #22 üzenetére
árukapcsolás, keresztfinanszírozás, monopólium, nokiás doboz... stb.
-
bambano
titán
azért szoktak köztes szervet beépíteni, mert egy bizonyos megrendelő mennyiség fölött már nem bírnák az adminisztrációt, illetve bizonyos feladatokat központosítva szokás csinálni (pl. marketing) Ezért van az, hogy van az ms anyacég, van az országnak saját ms képviselete, és vannak a disztribútorok/nagykerek. Például a támogatást a kereskedők szokták adni. Egyébként meg nyilván azért kell, hogy a sápot megfelelő helyeken le lehessen szedni.
a keresztplatformmal semmi baj sincs, a google, az fb, mindenki webes felületen képes szolgáltatni minden fontosabb platformon. Én pl. tudom intézni a dolgaimat, pedig 30 éve lesz lassan, hogy kizárólag debian van a desktopomon. A jáva is tud keresztplatformos lenni, a qt is, a .NET is, vagy a webes alkalmazás mehet bárhova.
szóval a valódi indok, hogy miért zárta be magát az ország az ms világba, az biztosan nem technikai. simán tudnánk működni linuxon is. Csak ahhoz pár dolognak változnia kellene, például annak, hogy egy főnök általában két dologgal foglalkozik, hogy neki mi csurranik-cseppenik, és hogy a felelősség máson legyen rajta. Egy csomó cégnél, szervezetnél nem az a fontos, hogy működjenek a dolgok, hanem az, hogy legyen kire mutogatni, ha nem.
-
bambano
titán
Ne aggódj, pontosan tudjuk, hogy miért egyeduralkodó az ms desktopon. miért egyeduralkodó a zárt cucc, mikor kormányrendelet van rá, hogy kötelező nyílt cuccot használni, mégsem használják. Közben meg derülnek ki dolgok a beszállítókkal kapcsolatban. hát ezért. Ha azóta, amióta ez a rendelet megvan, mindent keresztplatformosra vagy webes alkalmazásra fejlesztettek volna, rég átállhattunk volna linuxra. Például a nav tud linuxra programozni? Jó példa az otp is. Az otp jelenleg törvénytelen online fizetési rendszert használ, és ezt nem én mondom, hanem az MNB.
egyébként meg a linux köszöni szépen, jól van. A világon az összes számítógép 80%-án linux fut. A szuperszámítógépek zömén linux fut. Az azure-ban a kritikus feladatokat linux csinálja. az ms kénytelen volt belefejleszteni a linux kernelbe a hyperv drivereket. Majd kénytelen volt linux kernelt integrálni a windowsba, hogy ne söpörjék ki a desktop piacról is.
Nagyvállalati rendszerek? A három legnagyobb nagyvállalati rendszerből kettő elsődleges fejlesztési platformja linux. A harmadik az ms dynamics.
Az is beszédes, hogy a nyomtatószerver macos alól megy, linux alól nem. macos alól, ami ugyanazt a cups nyomtatórendszert használja, amit linuxokon linuxokra fejlesztettek, megy, linuxon meg nem.
volt itt hsz-ben, hogy minden it hálózatüzemeltető windowst használ. nem igaz, én sem.
ja, az internet szolgáltatók elsöprő többsége linuxokat használ a szolgáltatásban. és van olyan is, ami az irodában is.a magam részéről úgy gondolom, hogy jó az, hogy a linux nem terjed desktopon. legalább nem csinálnak belőle windowst. nem jönnek a láma windows userek hülye kérdésekkel. már csak pöcsteringet kellene jól pofánverni egy szeneslapáttal.
Az igaz, hogy voltak áttérési kísérletek, amik kudarcba fulladtak. Aminek az elsődleges oka az, hogy ostobán fogtak hozzá. Például volt, hogy dualbootos gépeket csináltak, úgy tértek át linuxra, hogy maradt a windows, lett mellé linux. és kiderült, hogy ez így drágább. és tényleg!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- PROHARDVER! feedback: bugok, problémák, ötletek
- iPhone topik
- Xbox tulajok OFF topicja
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Parci: Milyen mosógépet vegyek?
- E-roller topik
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Milyen egeret válasszak?
- További aktív témák...
- Telefon Felvásárlás!! iPhone 14/iPhone 14 Plus/iPhone 14 Pro/iPhone 14 Pro Max
- Beszámítás! Apple Mac Mini 2024 M4 16GB 256GB SSD számítógép garanciával, hibátlan működéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- iKing.Hu - Xiaomi 14 Ultra - Ultra White - Használt, karcmentes
- Bomba ár! Dell Latitude E6410 - i5 I 4GB I 250GB I DVDROM I 14,1" WXGA I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest