Új hozzászólás Aktív témák
-
Ry0K3N
senior tag
A Voodoo 3 nagyon jól tartja az árát manapság is ennyibe kerül
Apropó a PC Guru cikkek saját példányból lettek scannelve? -
ceia
őstag
Most, hogy újra olvastam a ciket, feltűnt, hogy a Quake-ről az van írva, hogy az volt az első teljesen 3D játék. Nem az volt, hanem a Descent. Quake 1996, Descent 1994. Legalábbis textúrázott grafikájúban a Descent volt, de sima vonalvektorosban lehet, hogy volt mégkorábbi is.
-
winhate
őstag
válasz
Synthwave #142 üzenetére
Alap 1200 keves az kb lemezezni jo.
-Fastramkartya 8mb kb 16-20k e melle nem nagyon tudsz berakni pcmci lan kartyat mp3 felejtos-030 turbo pl. 32mb simm rammal mp3 hoz keves (11khz mono) netre, gamara rendszerre mar boven jol hasznalhato
-040 es na itt mar vannak lehetosegek mp3 ra is(22khz medium stereo max full proci terheles mellett)
-060 hat igen ez a legjobb egyben a legdragabb is
-Esetleg van meg a Vampire 1200 nevu csoda herelt fpu nelkuli fpga cucc
Divx, xvid azt ppc nelkul felejtsd el.
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
Annyira nem értek a lovakhoz (nem ástam bele magam jobban, mert láttam az árakat
) , de már egy 1200-es is jó lenne minden finomsággal egy nagytoronyba pakolva, ha nincs keret 3000-re.
Amiga OS-hez mi az optimális? Mondjuk úgy, hogy basic netezés, szövegszerkesztés + mp3 (esetleg DivX/Xvid) beleférjen?
Persze, van emulátor, de az nagyon nem ugyanaz. Itt magán a hardveren van a lényeg. -
winhate
őstag
Nekem kimaradt a pc fiatal koromban hála istennek.
Kb 90 től indult a buli:
C64 +1541/II
Majd 93 tól Amiga 500, 600,
97 től lett végre 1200 majd mindenféle turbó bővítések.Gratulalok a cikkhez le a kalappal.
-
Synthwave
HÁZIGAZDA
"Erről az egérről azt kell tudni, hogy ez volt az első lézeres érzékelővel felszerelt egér. A csalás másik fele az, hogy szintén csak a “feeling” kedvéért raktam bele a tesztbe. Az egér bontatlan, és nem fogom felbontani."
Jobban is jársz, mert a használati értéke a töredéke az eszmei értékének, és már a megjelenése pillanatában jócskán alulmaradt technológiailag még egyes márkatársaival szemben is.
Ez a konfig kívánja az MX300/MX500/MS 1.1a/MS 3.0 kvartett valamelyikét. Meg egy Allsop XL padot.
-
-
Rosep
senior tag
Milyen véletlen, de az utóbbi időben én is elkezdtem a régi korok PC-in nosztalgiázni. Viszont ami engem megrémített, hogy már eszembe se jutnak a hardverek (meg a játékok) magamtól, csak ha így olvasok róluk.
Én 98-tól kb. 2005-ig éltem át ezt (mondhatni a hőskort) huszonévesként. Sose tudtam megvenni az áhított hardvert, mindig le voltam maradva pár lépéssel. Én anno szereltem is, így nagyon sok hardver átfutott a kezeim közt.
Csak azt sajnálom, hogy mindig kellett a régi cucc eladási ára, ezért semmit sem tartottam meg.
Régen minél nagyobb tornyokat építettünk, annál menőbb volt. Ma meg minél kisebb, hangtalanabb, hűvösebb gépet akarok. -
KROK640
nagyúr
Magnóztam is sokat a C64-el, fura módon néha úgy éreztem, hogy magnóról hamarabb betölt mint floppyról. De az adathiba sem ismeretlen.
Volt turbo a C64-hez, de sajna eléggé későn kezdtem el használni csak, a '90-es évek második felében (Hypra load, később a nagy menőség a verysoft boot) úgyhogy volt időm szokni a betöltéseket azért.
Persze fiatal gyerekként másképp álltunk ehhez az egészhez, főleg, hogy évekig fel sem merült bennem, hogy mindez gyorsabb is lehetne.Ma már megőrülnék, sőt kb képtelenség lenne akárcsak a 1466@2669MHZ + 1GB RAMos Athlon XP-men dolgozni. (mondjuk nem is annyira a töltési idő miatt)
De azt a régebbi gépeimen megfigyeltem, hogy egy játéknál a hosszú töltési idő (különösen a megszaggatott tltési idő, tehát amikor 3-4 intro, meg nyomj entert és megint tölt) kétszer meggondolóssá teszi 1-2 játék elindítását. Ilyen volt pl az AC unity, mire a játékba értél 4× kellett entert nyomni ls újabb 30-50mp töltést várni, ami nagyon idegesítővé tette a betöltést, és ha nem akartam vele minimum 2 órát játszani, inkább el sem indítottam. -
nyunyu
félisten
Nekem a hosszas betöltési időkkel nem volt bajom : Egyrészt, floppys C64-ről érkezőként teljesen természetes volt, hogy a rendszer tölt és pörgeti a floppyt
Az még istenes volt, mert C64-ekhez legalább volt turbo.
Nekem Atari 800XL-en nem volt ilyen szerencsém, az Atari 1010 magnó 400 bit/sec sebességgel töltötte be a játékokat, így egy Spy vs Spy vagy Tron betöltése 25 percig tartott, ha a magnó is úgy akarta.
(Átlag ötből négyszer furcsán sípolt 22 perctől, aztán adathiba miatt kezdhetted elölről)
-
KROK640
nagyúr
Persze az RTX20XX-es szériából még semmit sem érdemes cserélni, és szerintem ez évvégén is igaz lesz.
Még csak nem is FHDban akarok játszani, hanem csak 1680×1050-ben, (majd később váltás FHDra), szóval nem véletlenül vártam anno a sosem megjelenő 2050-est vagy ost a 3050-est.
Amit sjanálok, higy tavaly előtt nem vettem meg 30-ért a 3GB-os 1660-ast, mert egyrészt az AC Unitynál jól jött volna a +1GB RAM, másrészt volt olyan mikor dupla áron tudtam volna eladni.Szép kis CPU sor, mikor vettem a gépet a Ryzen 1600X is a kosárban volt, de azt már túl réginek és gyengének ítéltem meg, 3600X vs 10400F volt, pont akkor ment valamiért a Ryzennek az egekbe az ára. Hiába volt sokkal olcsóbb a Ryzenhez a lap, ha csak maga a proci annyiba került mint az Intelnél a proci+lap kombó, ráadásul akkor úgy volt h az intel parányit jobb is játékokban így nem volt kérdés
Saját Ryzen egyenlőre így kimaradt
Nekem a hosszas betöltési időkkel nem volt bajom : Egyrészt, floppys C64-ről érkezőként teljesen természetes volt, hogy a rendszer tölt és pörgeti a floppyt, még sokszor örültem, hogy nem egy töltőképernyőt bámulok, másrészt hamar rájöttem, hogy mit kell tenni ellene : RAM.
Az első saját PC-ben mindössze 32MB RAM volt (eredetileg 64, de a szervízben a legelején lenyúltak 32-t, szóval sokkal tovább voltam 32MB-val, mint 64-el). Emlékszem, hogy a Hitman mire betöltött, lement egy 6-7 perces mp3. Közben gyakran fekvőtámaszokat meg felüléseket csináltam... és mivel sokáig töltött kétszer meggondoltam, hogy indítsam-e?
Aztán lett +64MB RAM, és a betöltési idők töredékére csökkentek. A Midtown Madness pl a kb 1 perces töltési idejét (amíg betöltötte a várost vagya versenyt) néhány másodpercre redukálta. Innentől nem volt kérdés, RAMnak mindig elég soknak kell lennie a gépben, így volt az, hogy 2000 elején 96MB, 2001 elején már 192MB RAM volt a 366-osomban, 2002 nyarára meg úgy volt 384MB RAMom a 466-os Celeron mellett, hogy volt korábban előtte 768MB is. Akkoriban azon ment a vita, hogy kell-e 256MB vagy elég 128 is? Vagyis mintha most kb 48GB RAMom lenne
Az első SSD-m nekem is egy OCZ Vertex 3 volt, és hatalmas gyorsulást okozott a rendszerben, mai napig működik öcsém gépében. Érdekes, hogy az utódja az ADATA SU650 az nekem valahogy sokkal lassabbnak érződik, pedig sokkal nagyobb. Most egy 1TB-os M2, de legalábbis villámgyors sata3 SSD kellene, bár annyira nem sürgős, VGA project jóval előrébb áll. -
Nálam is 2070 Super van már két éve, úgy nézem, marad is. Egyébként a 3050-ből érdemes nézni az EVGA kínálatát az Alzánál, a Black jelölésű modell 138 volt a napokban, és elég masszív kis kártya, a másodikat "adom el" a környezetemben, elégedettek vele a userek. Mondjuk nem túl acélos maga a teljesítmény, de legalább nem kell eladni érte a vesédet. Ha FHD a cél, akkor még lehet, hogy elég is egy darabig, túl sok jó cím idén se lesz, amiért érdemes lenne az upgrade-be ölni a pénzt.
Előtte 1080 volt, csak azért cseréltem, mert garanciás volt, és a ventik kezdték megadni magukat. Ryzenből én végig jártam a palettát, azért van különbség, 1600X >> 3600X >> 3800X >> 5800X-en haladva legalábbis volt, kivéve talán a háromezres sorozaton belüli váltást, az keveset hozott.
Azért a 2000-es évek elején mit nem adtam volna egy gyors SSD-ért! Hogy gyűlöltem a lassú betöltéseket... Az első SSD-m egy Vertex 3 volt, úgy éreztem, hogy beköszöntött a kánaán, amikor először kezdtem rá telepíteni, használlni.
-
KROK640
nagyúr
Na, akkor még akkora ugrás sem volt mint amire gondoltam.
Egyébként nekem mai napig elég lenne a GTX950 teljesítménye (I5 10400F nagyon meghajtja, kb kétszer gyorsabbnak érződik a kártya ahhoz képest ami volt I3 4th gen mellett), csak a VRAM sajnos nagyon kevés. Egyre több játék nem indul el, vagy ha igen, akkor minősíthetetlenül néz ki az elégtelen VRAM miatt, sőt vannak olyan cuccok is, amik kidobálnak a Win asztalra emiatt.Az RTX4000-es széria a megnövekedett fogyasztása miatt gyanítom, hogy gyorsabb lesz, de lehet hogy csak a megemelt TDP keret adta órajelemelés lehetőségének mértékével.
-
nyunyu
félisten
Nem volt olyan nagy ugrás a VGAk teljesítményében, talán az egy wattra jutó teljesítmény nőtt csak.
Maxwell széria csúcsa (980Ti) kb. másfélszeres fogyasztásból hozza az RTX3050 teljesítményét.
Pascal csúcsa (1080Ti) még mindig versenyképes a RTX3060-nal.
Turing igazából csak az RTX támogatásban hozott újat a Pascalhoz képest, nem volt látványosan gyorsabb.
Ampere teteje (3080/3080Ti/3090) csak a durván feltolt fogyasztási limit miatt teljesít sokkal jobban a Pascaltól.Szóval ha valakinek van egy 1080Ti-je, annak nem feltétlenül kell rohannia új kártyáért, hacsak nem akar 4k-ban játszani.
-
KROK640
nagyúr
Igen, emiatt sokkal szivesebben adtam pénzt egy új (fél)gépért, mert tudtam, hogy sokkal nagyobb lesz az ugrás. Másik oldalról viszont nagyon szomorú hozadéka volt, hogy sokkal kötelezőbb is volt a fejlesztés, pláne, ha valaki játszani is akart.
CPUnál az AMD a Ryzennel lépett nagyot, ha az nincs akkor még most is 4 magos Intelek lennének a piac vezetői, a generációk között pedig jóformán csak a nevük lenne különbség.
A VGA-nál is helyben topogás van ahogy írod, bár az RTX nagy lépés volt de ettől eltekintve csak a kevés VRAM ami miatt a 7 éves GTX950-emet cserélni kellene, egyébként soha eddig nem volt rá példa, hogy nekem nemhogy 7 évig, akár csak 3-4 évig ugyanaz a VGAm legyen... És igen, jól mutatja azt is, hogy aranyáron mennek a régi kártyák is, valahol döbbenetes, hogy 3-4 éves kártyák, ma többe kerülnek használtan(!) mint anno újkorukban.
Ha nem tudok ősszel jó áron megcsípni egy RTX3050-est, akkor marad a GTX1XXX-ek közötti válogatás, miközben lesz már RTX4XXX-es kártya is, vagyis 4 generációval az aktuális család alatt válogathatok, amiért már pénzt se lenne szabad adni...
Az RTX4XXX-ek meg hatalmas fogyasztású, bitang drága kártyák lesznek, erősen gyanítom, hogy nem sok mindennek nyomják le az árát, hanem csak egyszerűen egy felsőbb árkategóriába érkeznek! -
-
KROK640
nagyúr
Én is azzal kezdtem, S3 Trio 3D/2X 4MB. Az alaplapom nekem is VIA chipsetes volt, acorp, 366-os Celeron, 32MB RAM, 3GB HDD, 32× CD olvasó 14"-os LiteON monitor, és kész koszosfehér hangfal, amiket tavaly(!) váltottam le. Betárcsázós internet nekem is megvolt, a legjobban azt utáltam, hogy nemcsak lassú volt, de még időkorlátos is.
Riva TNT, nekem volt, az volt az első dolog amit '99-ben vettem magamnak a géphez.
Nekem Win98 volt, de a '99-2022 közötti gépeimen a félóránként, óránként bekövetkező random fagyás/kékhalál, olyan természetesen velejárója volt a dolgoknak, hogy szinte üzembiztosan lehetett rá számítani... Most meg 14 napos uptimeja van a rendszernek.
-
KROK640
nagyúr
Igen, jó tud lenni mikor visszanézünk, elidőzünk 1-1 állomásnál.
Középiskolás korom pl az egyik nagy aranykorra esett (1999-2003), és bitang jó volt visszanézni ballagáskor, hogy az első középiskolás naphoz képest hányszoros HDD kapacitásom (3GB-ból 2×80GB), vagy mekkora órajel plusszom van (Celeron 366 VS Athlon XP 2200MHZ), vagy épp hányszorosa a RAM a kezdetinek ... (pl 32MB RAMmal kezdtem a középsulit, és 640MB-val fejeztem be).
Akkoriban azért évente kb megduplázódott a teljesítmény, aminek azért voltak árnyoldalai is.
Egyrészről tök jó volt, hogy az ember jelentős teljesítményugrást kapott, évente kb ugyanannyi pénzért, miközben minden újdonságnak szélsebesen csökkent az ára, egyszerre több generáció volt a piacon; ugyanakkor idegesítő volt, hogyha nem éltél a fejlesztéssel, akkor 1-2 éven belül szinte használhatatlan lett a gép, és emiatt talicskával kellett hordani a PC boltokba a pénzt. Ma pl ezt már elfogadhatatlannak tartanám, hogy éves szinten muszájból 300-400 ezreket költsek a gépre, pedig ma már az nem is annyit ér mint akkor. (Csak akkor diákként melóztam a suli mellett, a szülők meg eltartottak)
Emlékszem, hogy sosem volt olyan, hogy kész a gép, mindig kellett valamire gyűjtenem, de mindig. Még meg sem vettem mondjuk a VGA-t, de már láttam, hogy sorban utána RAM kéne, és tudtam, mire az meglesz addigra meg lassan jöhet a lap és CPU csere.
Először 2003 nyár végén éreztem azt, hogy "kész" a gépem, de ennek az volt az oka, hogy egyrészt akkor jobban tudtam rá költeni, és utolértem magamat, másrészt akkor kezdett lelassulni ez az őrült fejlődési hajsza.*
Szerencsére annyira, hogy az Athlon XP-met, igaz némi facelift után (kapott +1GB RAMot, a GeF3 helyett 7300GT-t, 2db 80-as IDE winyó 2db SATA 120-asra cserélődött) végül 2009 őszig ki tudott szolgálni, és akkor is csak több dolog együttes állása miatt döntöttem a csere mellett. (ebből az egyik legmasszívabb az SSE2 fájó hiánya volt, ami akkoriban már komoly korlát kezdett lenni). De 2006-7ben hallani sem akartam volna a cseréről, elvégre viszonylag sokba került volna (teljes platform csere) miközben alig lett volna gyorsabb.* És hogy mennyire? Úgy, hogy ma még azért egy 2nd gen I7-essel is el lehet lenni, pedig az már 10 éves, korábban ez elképzelhetetlen lett volna.
Amúgy amit írsz, attól én is ki tudok akadni, mikor a drága user 10-12+ éves laptoppal/PC-vel szenved napira (nem nosztalgiából) esetleg sír is, hogy lassú a gép, aztán van pénz mindenre is, de az új gépre sajnálja a pénzt.
-
Syl
nagyúr
Gonosz leszek: minden valamire való játék elkészült a '80-as években, azóta csak a grafikai tuningolás megy. (ugyanez igaz a filmekre is)
-
ceia
őstag
Nocsak, ezekről nem is tudtam.. Megnéztem róla egy videót, a Championship (1996) látszatra ugyanolyan, mint az 1993-mas RAC Rally. Persze olvastam, hogy több autó van benne, na majd egyszer megnézem.
#108 jokeph Egy haveromnál láttam csak "szkázi" (vagy szközi) vezérlőt, és meglepődtem, hogy milyen problémamentesen működött. Azt hittem, kavarós cucc lehet, de mintha ott sem lett volna. -
Dilikutya
félisten
Én 533 MHz-es Mendocino Cerkával nyomtam a GTA3-at egy TNT Vantával.
2000-ben 256 MB RAM azért elég kemény volt.
Nekem valamiért az álom a 233 MHz MMX, a kvázi álomhatár 500 MHz, meg az 1,4-es Tualatin. És persze TNT2. Valóság 2000-ben ezzel szemben 90 MHz, 32 MB EDO, 1 GB HDD (de az SCSI) meg egy 1 MB-os S3 csoda. 2000 decemberében lett 533 MHz-es Celeron, TNT Vanta 16 MB, 20 GB-os gumibugyis Seagate, 64 MB SD (2 évvel később 192-re bővítve), ezen már jól futott a Quake 3.
Jó nosztalgiázva visszagondolni rá, de így az SSD-k korában rendszer alá a vinyót már nem bírnám elviselni, ahogyan a Windows 95/98-at se. -
jokeph
nagyúr
-
ceia
őstag
Jó cikk lett, imádom a retrót! Főleg a 8/16 bit gépek és konzolok érdekelnek, egészen az N64-ig, és PC mondjuk 2006-ig, de ezt lehet, jobban át kéne még gondolni. Az biztos, hogy a kilencvenes évek volt a meghatározó.
Nekem nem volt bajom az Acorp lapokkal, volt abban is jó, na és a Tomato is jó volt. P2-ben, Celeronban inkább a socket 370, mert akkor a cache is a processzor sebességén megy. Ram mindig kettesével, hang mindig Creative, num pad nélküli billyentyű soha, normál vezetékes egér mindig. SCSI? Na ne.. felesleges alkatrész. Talán még megszakítást is visz és abból minél kevesebb, annál jobb. Ilyen szempontból is klassz volt a Voodoo. Volt az is, 1 és 3/2000. Utóbbit imádtam. Jó volt az 1 is, de 640x480 és még csak gyors sem volt, szóval azért nem egy nagy élmény. Azt bírtam, hogy a játék előtt megmutatta a 3DFX logót. De a Riva 128 már jobban tetszett. Maradt a 640x480, de gyorsabb volt, és nem kellett mellé egy S3 Trio
Azért az LCD nagyon elüt a konfigtól, és az a billentyűzet is. Én akkoriban nem láttam ilyet.
Játékok:
Quake: Abszolút kedvenc! Még P133-mon játszottam először.
Need For Speed 3: Dettó! De ezt már P2 Celeronon.
Carmageddon II: Sosem játszottam. Az elsőt igen, Bucika felejthetetlen volt benne. (Die Anna)
Faye Pratcam session #1
Tony & Faye, Original Footage trailer
GTA 2: Soha. Egyes C64 játékokra emlékeztet, mert ugye felülnézetben könnyebb megcsinálni, mint hátulnézetben.
Unreal Tournament: Hálózatban nem játszom. De a sima Unreal a bakancslistámon van!
Re-Volt: Imádtam!
Quake III Arena: Mint Quake 1 és 2 rajongó, singleben egyszer ezt is végignyomom, eddig kimaradt.
Age Of Empires 2: Ilyet én soha! Nem dolgozni akarok, hanem játszani, kikapcsolódni.
Rally Championship 2000: Ez még nem volt meg. De ez nem a Q rally windos portja? Azt imádtam!
1nsane: Mivel a Terep 2 meghatározó volt, nagyon vártam ezt a játékot. Hatalmas csalódás volt! Miért nem csináltak egy rendes versenyzős szimulátort? Kijelölt útvonalon? Zászlók, meg kapuk.. Ennél jobban még nem rontottak el autós játékot! A hálózati játék újabb pusztítása a single player módra. -
MaxxDamage
félisten
Én a Moto Racer 1-2 amivel úgy voltam, iszonyat jó game volt az idejében és tesómmal versenyeztünk ki tudja jobb idővel teljesíteni az adott pályákat (én felbontást állítottam, így jobb eredményt értem el, mert kisebb felbontáson ("320x240") jobban futott mint ("640x480") nagyobbon)
-
Z_A_P
addikt
Ez jo:
mire megfizethető lett volna a 3DFX grafikus kártya, addigra már 1: a cég csődbe ment
-
movax
őstag
Aztaa, micsoda emlékek, én S3 Trio 3D kártyával kezdtem, az alaplapra nem emlékszem, de arra igen, hogy VIA 133-as csipszett volt benne. AMD K6 II-es proci, 32 MB rendszermemória, valami 400 MB körüli Seagate HDD, 14-es Shamrock képernyő, Yamaha hangkártya (ez még megvan ereklyeként a fiókban) Genius billentyűzet (DIN-csatis), egér (PS/2), és páros hangszórók, abban a koszfehér műanyagházban, meg egy kaméleonos egérpad, ezekre most, 20+ év után is emlékszem!
Otthoni net akkor még nem nagyon volt elterjed, amikor igen, akkor lett még egy betárcsázós modemkártya is. Volt még egy gyalázatos Epson tintasugaras nyomtató is, egy vagyonba került ez az egész szett. A Voodoo meg hasonló kártyák (TNT, Riva!!!) annyira drágák voltak, hogy azt csak nyálcsorgatva néztük a számtech-magazinokban.
Jól futott rajta az AoE 2 és a Quake 2, ez volt a lényeg. És az óránként befosó win95. Na, egészen elérzékenyültem.
-
updog
őstag
Rally Championship FTW, lehetett split screenben is tolni, mekkora volt fél órákat rallyzni haverral
NFS-ből nekem 4 az ultimate favorit, főleg mert az volt meg
(egyszer kölcsönadtam a frissen kiírt Worms Armageddon CD-met, cserébe megkaptam ezt kölcsönbe, aztán "elfelejtette" visszaadni a srác, pár hónap múlva mondta hogy akkor én meg tartsam meg az NFS-t, de nem is haragudtam meg mert iszonyat bejött), emlékszem olyan szinten kijátszottam a championshipet, hogy ő maga írta ki a cheat kódokat jutalomként
moon
-
Most ezen felbuzdulva elkezdtem összegyűjteni az alkatrészeket egy 486-os buildhez.
Igaz már van egy csomó más régi gépem, de 486-os még nincs, úgyhogy ideje pótolni. -
ATi GAMES
tag
Jó kis nosztalgia masina. Annak idején kemény is volt aki össze tudott rakni ilyet, vagy hasonlót.
Manapság azonban már csak porfogó. -
válasz
#72042496 #90 üzenetére
A Tankos játék eredeti neve Battle City volt, ami meg a Tank Batallion nevű arcade játék folytatása.
Ha lesz Famicom-om akkor szerintem Mario mellett az lesz az első játék amit beszerzek, ez ma már szinte etalonnak számít. Kár hogy Japánon kívül hivatalosan nem jelent meg. -
válasz
#72042496 #90 üzenetére
Szívesen, én is hajtok az ilyenekre. Vannak retro game packek a store-ban, pac-man, galaga is van, meg egy raklap Atari klasszikus, csak azokat én nem "élem" annyira. A Contra baromi jól játszható, engem rögtön elkapott a régi hangulat. Pont úgy cumiztam benne, mint 30 éve! :-D Jó lenne, jobban ráállnának erre, mert persze PC-re ott az emulátor, de na, ez így hangulatosabb. Régi Mario, tini ninja, bomber man, volt az a bokszolós is, ezekért mind fizetnék párszáz forintot újra.
Czeky: tényleg, Battle City. De mocsok jó volt az, meg a Road Runner (vagy Load Runner?). Volt még az a hátulról nézős repülős téma is, valami évszámmal, meg később már egész komoly kis címek: Flight of the Intruder, valami Battle Tank, meg a Hunt of the Red October. Ezekkel baromi sokáig el lehetett lenni.
-
-
válasz
#72042496 #86 üzenetére
Ejj-ejj.
Az igazi géjmerek legit NES-en, vagy Famicom-on nyomatják!
Akinek meg nem telik/nem tud helyet csinálni neki, az emulátorozik.Elég régóta vágyok egy famicomra a NES mellé, mert japánból azért még mindig olcsóbban lehet játékot szerezni (más kérdés hogy van vám, de olyankor érdemesebb több játékot megvenni egyszerre).
-
#72042496
törölt tag
-
válasz
#72042496 #70 üzenetére
"Én se hajlok a hardverekkel a nosztalgiára, mert nem szerettem a korabeli gépeket. Lassú, zörgő rondaságok voltak."
Nana, ma már az ó idők legjobb procijai is olcsón mennek, pláne i486-P4 közöttiek, az azért tud javítani a performanszon, a zörgést meg jóféle hűtőkkel kell megoldani (zalman, noctua és társai... itt azért nem kell korhűnek lenni), a rondaság meg inkább személyfüggő, szerintem igenis vannak igényesen kinéző bézs dobozok.
Nálam mondjuk azért is fontos a korhűség mert van pár játék amely még következő generációs procin se megy a legjobban, POD pl. Voodoo2 meg PII kombóval szinte tökéletesen játszható, modernebb hardveren (legyen az PIII) már el sem indulna. -
Próbálj beállítani neki 3667 Mhz-et. Nem viccelek. 3600-on nálam se indult el, így igen. DOCP bekapcsol, és csak a MHz-et írtam át kézzel. B*zi Ánusz lappal más is járt már így, legalább két emberre emlékszem a topikból, akinek rajtam kívült bevált ez a tweak. Próbát megér, persze nem 100 százalék, hogy Nálad is menni fog.
-
#72042496
törölt tag
Sokat akart a szarka.
Túlbonyolítottam, CPU és VGA mellett a RAM, NB, HDD-k is vízet kaptak volna. Két Laing DDC és 2x10 sor Cape Cora volt még a rendszerben, az egész egy hangszigetelt Stacker házban/házon. Legfaszább csövezés és csatlakozók, külön marattam elosztó elemeket, még csavarokból is olyat rendeltem a Fabory-ból, ami kemény acélból készült és fényes a teteje.Egy évig építettem ahogy épp került rá pénz, addig gépem se volt. Történt közben olyan is, hogy a szuper OCZ memóriáról a bordát a chipekkel sikerült leszednem. Aztán amikor minden elkészült volna, rögtön szivárogni kezdett a rendszer és tönkrement a VGA, meg talán az alaplap vagy a táp is.
Ezután eladtam inkább darabonként az aprón nevetséges áron ahhoz képest, amibe került. De ez volt a helyes döntés.
#78 GalaHU
Népharag biztos nem.Nekem az Amiga teljesen kimaradt, csak a Checkpoint podcastből szedtem fel erről is pár dolgot. Na, ezt a műsort viszont szívesen hallgatom a mindenféle retrós dolgokról.
-
GalaHU
addikt
válasz
#72042496 #70 üzenetére
Talán nem sodor el a népharag ha felhozom hogy ma mondjuk egy Amiga 1200-es is tökéletesen hozza a kora 90-es évek hangulatát, utánozhatatlan érzés tapintani és szagolni (!) a korabeli technikát. Ezt egy emulátor sosem adja meg. A zörgèst meg lassú töltést fillérekből korrigálod egy CF kártyás meghajtóval amit ráadásul a régi vinyó helyére tudsz rejteni. Extra hozadék, hogyha nem akarod a világ összes demóját is felhalmozni, akkor jóformán egy kártyára ráfér az összes játék.
De hogy a PC-hez is kapcsolódjon ugyanez a CF-es megoldás elérhető ott is, DOS alatt nincs folyton firkálás a drive-ra, simán bírja a strapát. Van is erre egy projektem, a motyók megvannak, csak a szabadidővel állok hadilábon.
-
jokeph
nagyúr
válasz
#72042496 #73 üzenetére
Az úgy más, PII előtti rész számomra is ismeretlen terep.
Annak is megvan a maga szépsége azért, de sok-sok tudás kell hozzá és még így tömény cumi tud lenni.Elfuccsolt épített víz ?
Min ment el a dolog ?PII-őt 3 év után egyben cseréltem P4-re - 3 évig, majd AM2 volt 2 évig, végül AM2+, ezt használtam közel 6 évig, csak CPU cserék volt, ram bővítés és később kapott egy HD5670-et amikor a HD3200-as IGP kezdett számomra kevés lenni.
Ezt az AM2+-os lapot nemrég reaktiváltam (BIOS elem csere+4*2 GB ram - a maga idejében 2*1 GB majd 4*1 GB volt benne, ez akkoriban maximálisan elég volt mindenre is), felpolirozom és garázsgép lesz belőle.Épített vízen régóta agyaltam, de mindig elment a kedvem a bekerülési költségétől, több komplett gép árát rá lehetett volna locsolni, inkább fejlesztettem a gépen mindig valamennyit.
#77MaxxDamage: a DOS örök, amíg Windows is van.
Alap szinten ma is tudom használni, néha kell is.
Videoton TV-Computer FDD csatolóján is volt már beépítve egy IBM 2.2 DOS kompatibilis cucc, ott használtam előszőr 1997-ben.
A régi mérőműszerünk is DOS rendszerrel ment, sosem okozott nekem gondot. -
nyunyu
félisten
válasz
#72042496 #73 üzenetére
Már mint a régi szép idők, amikor kb. évente vettél új alaplap+procit 100k-ért, és félévente új VGAt 50-100k-ért?
Vízzel én is így jártam, 2005-2007 között elvertem rá vagy 400k-t, aztán csak megszokásból használtam tavalyig, amikor az új gépemből szándékosan kihagytam.
Mondjuk utóbbi 6 évben meg billentyűzetekre sikerült elköltenem félmilliót, aztán most van vagy 1 köbméter alkatrészem itthon, csak türelmem nincs velük foglalkozni. -
#72042496
törölt tag
A "korabeli" gépek alatt én kb. a Pentium MMX - Pentium II korszakot értettem.
A 10-15 évvel ezelőtti időszak számomra a sötét középkor. Nem a gépek miatt, hanem miattam. Ma is komolynak számító összeget és csomó időt öltem egy kétkörös passzív vízhűtésbe, hogy végül befuccsoljon a dolog. Legnagyobb hibám (ill. hibák sorozata) volt, amit ezen a téren elkövettem.
-
Alapvetően technokrata fellhasználó vagyok én is, sok esetben early adopter. Én sem vaygok olyan retro őrült, mint itt néhány Kolléga, de mindig jól esik visszanézni arra, honna nidnultunk, hova jutottunk, az "állomásoknál" elidőzni kicsit. Ezért én örömmel állok meg egy szépen megőrzött C64-es, vagy egy 2000-as évek környékéről száramzó "multimédiás" fenevead előtt nosztalgiázni picit. Ez persze nem keverendő azzal a posvánnyal, amikor céges környezetben, vagy felhasználónál találok 10-12 éves (vagy több) laptopot, PC-t. Attól agyf@szt kapok én is...
A RAM kapcsán úgy értettem, hogy nálam B450-F gamingben például 2 darab 16 GB-os 3600-as modul ment 3667 MHzen, 4 darab ugyanolyan már csak 3200 MHz-en bootol. B550-nél nem tudom, van-e ilyesmi korlát, de érdemes lenne vásárlás előtt utánanézni.
-
jokeph
nagyúr
Nem is az "értelmét" kell keresni.
#70Balika911: van pár 10 év körüli vasam, amik ma is helytállóak, felhasználás függvényében nyilván.
Nekem tetszik, hogy ezekre a gépekre W2000-től W10x64-ig bármelyik Windowst fel lehet tenni és megy rendesen.2009-es gépem pl.: Asus M3A78-EM+Opteron 1381 (ez csreélődik nemsoká Phenom II X6 1090T-re)+4*2 GB DDR2-800+integrált ATI HD3200, Wraith Prism RGB cpu hűtővel, ez se nem csúnya, se nem hangos setup de nem is fiatal és vidáman használható.
-
#72042496
törölt tag
-
Bugarov
aktív tag
Ez a Voodoo mekkora fogalom volt, atyaég !! Sajnos nekem csak egy Nvidia Riva-ra tellett (ha jól emlékszem még a nevére)
"ekkoriban, ha valakinek 64MB volt a gépében, már csajozni tudott vele"
számtech meg a csajozás, szakadok
-
Ne cseréld le a 2 modult 4-re,úgy a memória órajel 3200 körül tetőzik a legtöbb lapban.
A retro meg azért jó, mert vannak emlékeid, amelyek előjönnek, ha a jellemző korszak eszközeit kezded babrálni. Működik ez persze más területen is, például ha valamilyen apropóból visszalátogatsz iskolába, óvodába. Persze, nem mindenki vevő az ilyesmire.
-
nuke7
veterán
Informatikában és sose értettem ezt a retro lázat...
nem látom értelmét egyszerűen.
Nekem gyerekkoromban egy közép-felső kategóriás volt az álmom és most vettem is egy 3070-nél kicsit erősebb vga-val egy ryzen-es gépet 64GB rammal - mondjuk ez jobb lenne 4 modulban, szóval lehet, hogy majd cserélek de most hozza amit kell
- majd még egy 5800x / 5950 megy bele és kész is
-
bibe
csendes tag
A VMware a mai napig Intel 440BX chipset-et emulál a virtuális gépeiben...
[link] -
Raymond
titán
Ohhh...NFS3, Re-Volt, 1nsane na meg foleg a Rally Champoinship 2000 (Mobile 1 Rally Championship) amivel sokat jatszottam. Az utobbihoz vettem az elso kormanyom
-
GalaHU
addikt
A PC-zés egy 286-ossal indult amit az eladott C64 konfigomból és a következő 10 évre szóló porszívózási ígérvényemből vettem, nyilvánvalóan szülői segédlettel.
De a legnagyobb élmény -és nem csak azért mert főiskolásként magam gályáztam össze az árát- egy Celeron 300A procis konfig, ugyanis a drágaság némi jumperelés után atomstabilan futott 450Mhz-en, ilyen 50%-os tunning tán' azóta se volt PC-s berkekben. Persze csak valami S3Trio dohogott benne SBkomp kártyával, de kit érdekel ha vitte a Network Q Rally-t meg a Baldur's Gate-et ???
-
-
Zoz
őstag
Ha már DVD van benne, akkor mehetett volna még egy jó kis Real Magic Mpeg2 kártya is a gépbe
(Mondjuk a pumpával macerás lett volna összekábelezni...) -
Mr_Rob
tag
Úgy látom, hogy az NFS 3-at nem Glide API-val indítottad el. Pedig annak különlegessége volt, hogy egy csomó effekt csak 3dfx kártyáknál működött: pl. menü animációk, köd, lámpa fénycsóva.
-
KROK640
nagyúr
jah, én sokkal többel. Volt, hogy egy nap fordult meg nálam 3-4.
A lényeg az volt, hogy különféle szériák voltak, és figyelni kellett a sorozatszámot, abból ki lehetett számolni, hogy kb mit megy.
Igen, voltak olyanok amik 2200-on megálltak, de jobb wafferből, jobb helyről, Tbred B-nél a 3GHZ sem volt lehetetlen. Nekem anno volt olyan, ami ment 2905MHZ-et még léggel. Persze ehhez már rendesen adni ellett a kakaót, de jó hűtővel élhető volt (ha szeretted a hangzavart).Némelyiket még feszültség csökkentés mellett is lehetett húzni (pl volt olyan példányom is, ami 1,65V 1466MHZről ment mondjuk 1,5V 1800MHZ-en), de azért ki kellett fogni. Voltak időszakok mikor könnyű volt jót fogni, és voltak időszakok mikor nagyon-nagyon nehéz.
Főleg a Sempronos időkben a Thortonok voltak elég gyatrák1,85V-ig simán el lehetett menni egyébként egy jó léghűtővel.
De szerettem ezeket a procikat mert sok mindent lehetett velük bűvészkedni, lehetett pl mobil CPU-t faragni belőle, vagy épp több procis rendszerhez MP-t faragni belőlük
-
KROK640
nagyúr
Már hogy a viharba ne vitt volna annyit?
1,85V körül simán vitte nekem a 16×166-ot vagy 20×133-at ASUS A7N8X-E DLX lapban. Méghozzá napi használatra alkalmasan, folyamatosan ekkora órajelen. (166-on CL2-es memóriával megkínálva meglepően fürge gép volt).
De ha megnézed, a sorozatszámát (mindkét esetben rajta van a képen), akkor láthatod is, hogy ez simán megy annyit sorozatszám alapján.
Sőt, voltak/vannak olyan példányok amik akár 3200MHZ-et is megfutják.
Én is hajtottam már Athlon XP-t (1700+9 annyin. Mentek azok, csak a megfelelő széria megfelelő darabját kellett kifogni
-
dabadab
titán
Az a Tekram SCSI vezérlő tökre ismerős, az lehet, hogy tőlem van
-
Voodoo2 nálam kivételes történet. Szerencsés véletlenek következtében még akkor hozzájutottam mikor viszonylag új volt. Anno éppen építkeztem, így pillanatnyi pénzzavarban voltam pár évig
. De...a hobbiprogramozás kiforrt, és egy ötletes kódrészletemet megvett egy cég, potom 150k HuF- ért. Azért ez a lóvé 98- ban még ért valamit, jutott V2- re, meg a családi kasszába is. A sors iróniája hogy nemsokkal később meg kaptam a saját cégemtől egy szintén vadiúj/dobozos V2- őt is. Aztán teltek az évek, és ma már 7db van összesen, most ez kisebb vagyon
, főleg hogy 2 egyforma is van, természetesen az SLI- hez.
-
turbulencia8
őstag
Bocs, nem válaszra akartam nyomni...
Remélem idén eljutok végre a retro számítógép kiállításra! -
jokeph
nagyúr
válasz
turbulencia8 #44 üzenetére
Köszi, de a cikket nem én írtam, hanem bacsis.
#45KROK640: Az S3 Savage 4 volt a PII-es gépem eredeti VGA-ja (2000-ben), Acorp 6BX81 lapban (Slot1, BX440) PII 400-as Cerkával és 64 MB majd 2002-ben CPU csere Pentium II 450-re +256MB SDRAM bővítés, a GF2 MX 400 és a GF2 GTS még ebbe jött, a többi VGA 2003 őszén már a P4-es gépembe (Asus P4PE i845+P4 NW 1,8 GHZ+512MB DDR333).
-
KROK640
nagyúr
Kicsit hasonlóan jártam én is, csak én 4MB-os S3 Trioról akartam váltani, a Voodoo 2 akkoriban nem volt már kifejezetten jó választás, a Voodoo 3 még nagyon új és nagyon drága volt, a V3 2000-est se tudtam volna megvenni, a TNT2ről még csak hallottunk, belefért viszont a keretembe 28 ezerért egy ASUS V3400TNT... így az lett
(ez még a Celeron 366-osba volt)
Utána (Celeron 466 - ) TNT2 M64, majd Savage 4 32MB, aztán megint TNT1, majd megint Savage 4 32MB, (Celeron 1700 -) majd 2MB-os ATi + Voodoo2, aztán ASUS GeForce 2MX400 64MB + 2×Voodoo 2, (AthlonXP1466MHZ@2669MHZ - )aztán Inno3D GeForce 3 Ti200@Ti500 128MB, aztán Galaxy 7300GT 128MB (zalman hűtős). -
jokeph
nagyúr
Ütős írás.
RTCW-nél (igaz 2001-es) nem támogatott a 3DFX ?
-
KROK640
nagyúr
Rally Championship 2000
nagyon szerettem azt a játékot.
Egyébként érdekes de az 1nsane (az valahogy kimaradt) és az Age of empires (helyette Red Alert, Popolous 3, Dungeon keeper 2 mentek nálam) kivételével, pont ezeket a játékokat nyúztam én is.
Carma 2 nagy kedvenc volt (még 2015ben is játszottam vele!) -
KROK640
nagyúr
" s folyattuk a nyálunkat a korabeli PC-World/PC Guru/Chip magazinokban bemutatott Pentium III-as, 3DFX vagy TNT2 (ultra)/Geforce kártyákkal szerelt gépekre" - de még mennyre, hogy így volt
366-ossal és 96MBval meg egy TNT1-essel nézegettem az 5-60MHZ-es 128MB-256MB RAMos TMT2/GeForce-os kártyákat az újságban. Az Athlon XP időszakra (Tbred B) tudtam up to date géppel rendelkezni csak. -
+1
ez a szélesvászonra nyújtott retrógéming elborzasztegyébként jó kis írás.
ekkoriban talán celeron566/66-om volt, ami 850mhzen tette a dolgát, de persze több kellett, csere 633-ra és... persze nem vitte a 950et
már nem rémlik, mennyin hajtottam, de visszalépés volt.... végül nem mertem kockáztatni és vettem egy 1ghz-est, amit egy centit se tudtam húzni
a tusl2c éra kimaradt, 512mb ramot szűk keresztmetszetnek éreztem.....
az athlonXP korszak maga volt a megváltás ezután.... nem kicsit köszönhetően az nforce2 chipsetnek (dolby digital 5.1 enkód!)v3-ból csak 2000 jutott, kb a 3000 sebességéig lehetett cibálni. szerettem, vudu fanboj voltam, de érezhetően ekkorra elfogyott a 3dfx lendülete.....
-
Black-core
aktív tag
Gratula a cikkhez. Nekem szép emlékeket hozott elő. Volt már sok sok VGA-m. De olyan még egy nincs, mint a jó öreg Geforce 2GTS 32MB. A mai napig ott pihen a polcon.
M0ng00se Én is nyomtam a Geforce 2 vel a Vice City t. 392 MHZ re húzott Intel procival. 1600x1200ban fullon ment, amennyiben az Audio mappából kiszedtem egy hang filet, és így nem kellett a hangot kiszámolni.
-
#42431471
törölt tag
Nekem volt slot in 6 lemezes CD olvasóm, mondván nem kell majd cserélgetni telepítéseknel a cd-ket... (jellemzően kellett
)
-
Nekem 2003 körül a Celeron 900 Mhz volt a belépő a PC játékok világába, 32 MB-os Riva TNT2-vel, plusz 128 MB SD RAM, és 40 GB Maxtor IDE viinyó mellett. Sima UT egész jól futott vele, meg a CS 1.5, aztán kijött az UT2003, a SWINE, a Haegemonia, a Comanche 4, és éreztem, csak kéne az az upgrade, de pénzem persze nem volt rá. Azért nagy nehezen csak kijött egy Inno3D Gef 3 Ti 200 64MB a büdzséből (kábé nem reggeliztem már a végén, eltettem a pénzt), és azzal aztán egész jó volt a rendszer. A procit tudtam valahogy húzni 990 MHz környékére, ha jól rémlik, de már nem emlékszem, mivel és hogy. Valami fantasztikus Matshuita (asszem) alaplap van a GABA gépházban, egy GABA 14-es CRT társaságában (az milyen egy zsír kis monitor volt, tudta 800x600-ban a 100 Hz-et). A gép még most is megvan, le van fóliázva, egyszer életre keltem!
-
nemá, egy CRT illett volna a konfighoz
az én legelső gépem amire emlékszem, 1ghz celeron, 128mb ram, s3 savage 16 mb kártya
mindez 2004-06 végéig, szóval alsós koromban
s3 savage-t nem minden szerette, emlékszem hogy a swine-ban bugosak voltak a textúrák, gta vice city-ben ha esett az eső utána összefolyt az égbolt, meg hát alapból lassúcska volt
Rally Championship 2000-ret én is nyomtam, a colin mcrae-t csak ps2-n nyomtuk nagybátyjámmal -
cintula187
addikt
Köszönöm!
Könnybe lábadt a szemem a cikktől.
-
GreatL
őstag
Retro gamer gép... Arról nincsen szó hogy tökéletesen működő darabokat elég nehéz felhajtani. Ezeknek sokszor forrasztgatás a vége sajnos, és az eredmény akkor is kétséges.
-
Egy apró elírást jelentenék, az egérnél MX5 szerepel, a képen MX1000, és gondolom utóbbi lesz az igazi, mert a világ első lézeres egerérőről beszélsz
Nagyon szerettem, mert nekem is ilyenem volt, csak az akkuja nagyon tré volt (nálam legalábbis).
Én úgy öt évvel később kapcsolódtam be a játékos világba, arra máig tisztán emlékszem, hogy a Far Cry kapcsán egy FX5950 Ultrára csorgattam a nyálam
-
MC Pite
veterán
Jó kis írás, sok kedvencem jelent meg újra benne
Én a K6-II és az S3 Savage vonalon indultam meg eleinte; úh, és a Monster Sound MX300. Majd K7 és Radeonok... De jó is volt minden megahertzért megküzdeni és tuningolgatni
Nem kellett sokat gondolkozni mire menjen a diákmunkás lóvé.
-
kuntics
aktív tag
Nem ér ilyen cikkeket írni
pár hónapja én is elgondolkodtam egy retro gamer gép beszerzésén nosztalgiázni, csak most nincs erre (sem) időm. Valami régi laptop kellene igazából helyhiany miatt.
30 múltam, akkoriban a gépet nem én, hanem faterom szerelte, én csak pár részletre emlékszem a gép belsejéből. De ezek a játékok! Aoe 1-2, heroes 2-3, commandos, pandora’s box, meg még mennyi minden. Na meg az újabb nfs-ek Underground 1-2-ig bezárólag.Szerk: nem válasz akart lenni, bocsi
-
Hangulatos retro konfig, príma cikk !
Az alkatrészek válogatása, a kapcsolatos magyarázat is ott van rendesen. A dobozos verziókat pedig egyre nehezebb beszerezni, főleg a Voodoo3- at.
Nálam az utóbbi időben még nagyobbak az idődilatációk, persze korhű gépeim is vannak, de az egyre nagyobb elvetemültség befigyel. A Win98- at a Prescott után C2Duo- ra és S939- re is felhúztam, az E5 v3 Haswellre meg az XP- t, és persze retro prg/gamekkel (is) tesztelve.
-
Undoroid
őstag
Olyan kis kedves volt, hogy minden indításkor bejött a kezdőkép (fekete alapon a BIOS verzió, CPU órajele és a memória össz. mérete) és onnantól kezdve megszakadt a boot...se egy hibaüzenet, se semmi! Egészen addig várt a gép, míg meg nem nyomtam egy gombot a billentyűzeten! Onnantól ment minden "rendesen". Annyi furaságot produkált még, hogy a nagy 'M' betű előcsalásához nem volt mindegy, hogy a jobb- vagy a bal Shiftet használtam!
Nem értettem a géphez, ezért nem babráltam bele a BIOS-ba (azt hittem, hogy ott van valami ütközés és azért van ez a jelenség) majd egy billentyűzet csere után helyreált minden! Máig nem értem ezt a boot megszakadást, de ha csatlakoztatva volt ez a billentyűzet, addig megakadt a boot!
-
MX1000!
(mély sóhaj)
Gyönyörű volt! Soha nem volt rá pénzem, lett helyette valami fele annyiba kerülő lézeres / dokkolós Trust. Mindegy, bepótoltam, azóta csak Logitech, most épp Master 2S.
Köszi az írást!
-
proci985
MODERÁTOR
nekem igen, de SB 16 / Live 5.1 / Fatal1ty Pro volt a sorrend, kb egy 20 eves periodust atolelve. az SB16 amiatt lett cseres, mert talan a P3mas lapon mar nem volt ISA port, a Live 5.1 mai napig megvan es legutobb meg mukodott, a Fatal1ty Pro meg a P55An ahol mar nem volt nativ tamogatas, eleg haklis lett. meg eleve egy Vista64es driverrel hasznaltam meg mindig, bar ahogy emlekszem win8.1et is szerette.
aztan vegul vettem egy kulso dac + fules amp kombot. ott mar surround nem volt szempont, plusz multiGPU mellett a belso hangkartya macera volt.
-
nyunyu
félisten
válasz
Hieronymus #23 üzenetére
Kb. fél évente jöttek Creativeék egy új, másképp bugos driverrel.
Közben meg tűzzel-vassal írtották a DanielK féle alternatív drivert. -
"Creative viszont nagyon nem állt a helyzet magaslatán driverileg, ..."
Pedig driverből volt elég. Mármint nagyjából egyforma kártyákhoz is keresgélni kellett a használhatót.
Amikor megjött a Creative ZEN mp3 lejátszó, aminek a támogatása bekerült a hangkártya driverekbe. Nagyjából másodpercenként ránézett a driver az USB portokra, ZEN után kutatva. Csak lassította gépet a legtöbb esetben értelmetlenül. -
Egon
nagyúr
Volt időszak, amikor én is szívtam.
Az AWE-32 után jött valami Aureal Vortex 1-es kártya, amivel nem nagyon voltam megelégedve. Utána jött egy Audigy 1, de az bekapcsoláskor olyat durrantott a fejhallgatómon, hogy féltem: tönkremegy. Utána vettem egy Audigy 2-t, ott nekem is drivergondok voltak. Most viszonylag elvagyok a Xonarral, de ennek sincs a helyzet magaslatán a drivere (de legalább anomáliákat ritkán okoz játékokban).
A következő kártyám jó eséllyel megint egy Creative lesz (Sound Blaster Z). -
nyunyu
félisten
Nekem nem volt szerencsém a hangkártyákkal.
GUS PnP-nek nem nagyon volt Win95 támogatása, mert addigra pont csődbe ment a Gravis.
Első PCIos kártyám a Diamond MonsterSound MX300 volt, amit hamar cseréltem egy Aureal Vortex 2 SuperQuad 2500-ra, mert kellett a digitális kimenet, ami MX300-on nem volt.
Őket meg csődbe vitte a Creative elleni per, így XP-hez már megint új hangkártyát kellett vennem.Hercules GameSurround Fortissimo II-vel próbálkoztam egy ideig, már nem emlékszem, mi volt a bajom vele a Vortex 2-nél jóval gyengébb térbeli hangzásán kívül.
Athlonos éveimben Asus A7N8X Deluxe alaplap nF2 Ultra chipsetébe integrált nV SoundStorm-ot használtam, mivel real time tudta Dolby Digitalba kódolni a sokcsatornás hangot.
Ezt a vonalat sajnos nem követte az nVidia, Athlon64-es chipsetükből kimaradt ez a feature, így kénytelen voltam megint dedikált kártyára váltani, aminek egy Audigy 4 lett a vége.
Creative viszont nagyon nem állt a helyzet magaslatán driverileg, valamikor Win7 megjelenése után 1-2 évvel lett csak viszonylag bugmentesen működő driverük, de az sem ment rendesen 64bites Win7 alatt, ha sok RAMod volt.Akkor múltak el végleg a hangkártya bajaim, mióta 2010-ben HDMIs erősítőt vettem, és rákötöttem a 460GTX-et.
-
Egon
nagyúr
Nem tudom, Solteket valahogy sose szerettem volna.
Az is érdekes, hogy pár gyártó hogy eltűnt: pl. Soltek vagy éppen Toyo alaplapot nem igazán látok mostanság, ahogy a már említett Abit is megszűnt. Mostanában, ha valaki nem vadászik mondjuk egy Biostar vagy eredeti Intel lapot, be kell érje a négy elterjedt MSI-Giga-Asus-Asrock gyártmány valamelyikével (max. ha nagyon mélyen a zsebébe nyúl, vehet mondjuk EVGA-t is).
Vga fronton dettó: ott leginkább a Diamond és az örökké vágyálom maradt Hercules Dinamyte kártyák eltűnése fáj, de pl. azt sem értem, hogy nálunk miért nincs Leadtek. -
-
nyunyu
félisten
Valami egyszerű (Mexikói gyártmányú!!!) billentyűzet
Elmehetsz ahova akarsz a mexikói Model M-eddel.
-
Syl
nagyúr
> Építsük meg gyermekkorunk álom PC-jét
Gyermekkorunk? A tiéd lehet, de az én gyermekkoromban még nem nagyon voltak pécék.
-
Undoroid
őstag
Az ezredforduló előtt valamikor volt egy kezdetleges gépem, amit saját keresetemből vettem meg. Használt masina volt, de akkor még elég erő volt benne! Az akkori játékokkal szépen megbirkózott (Hexen, Doom, AOE2, Warcraft2, Kingpin, stb...) Ezekből állt össze a masina:
Giga-Byte GA-686DL2 Spéci, dual-processzoros alaplap
SL2QA Proci
STB Velocity 4400 16Mb/128Bit Zsuga
SOUNDBLASTER AWE64 Hangkártya
192Mb memória vegyesen
20Gb Maxtor vinyó
Valami egyszerű CD-olvasó
ismeretlen táp- és gépház
15"-ös IBM CRT monitor
Valami egyszerű (Mexikói gyártmányú!!!) billentyűzet és egy kétgombócos egérke.Évekig szépen tette a dolgát, de lassan kezdett elfogyni a teljesítménye...vagy az új programok lettek egyre éhesebbek?
Az évek során gyűlt még hozzá néhány processzor, de végül váltottam 478-ra! A régi gép alkatrészeinek nagy része pedig pár év pihenő után elkerült a legmegfelelőbb helyre: ennek a cikknek az írójához!
Sok keresgéléssel talált hozzá két egyforma processzort is, amivel végre hajlandó volt az alaplap elindulni...talán később láthatunk róla majd egy részletes cikket is?!
-
nyunyu
félisten
PCI valamikor a kései 486-okon, korai Pentium lapokon tűnt fel 94 körül ('95-ben vett 430FX chipsetes Intel Endeavour lapomom már volt)
'99-00 körül gyorsult fel az ISA eltűnése.
Pl. 98-ban vett Asus P2B-men még 4 PCI+3 ISA slot volt, ugyanúgy, mint a 3 évvel korábbi pentiumos lapomon.
Egy évvel későbbi P3B-F-en már 5 PCI+2 ISA, '01 körüli TUSL2-C-n viszont már nem volt ISA a 6 PCI mellett. -
Az is nagyon jó volt, és fel lehetett húzni simán Radeon DDR szintre, vagyis ár-érték arányt nézve egy best buy kari volt. A Radeon DDR nem, mert GF2 GTS árban adták, de hajszállal lemaradt tőle. Nekem mondjuk pont ő kellett volna, de csak egy MX400 lett anyagi okokból.
Egon: Én meg Solteket szerettem volna legjobban, például ezt.
-
Egon
nagyúr
Érdekes időszak volt.
Nekem Abit lapjaim voltak, de mindig is Asus-t szerettem volna- ugyanakkor már akkortájt is vastagon fogott a cerka Asuséknál, így mindig maradtam az Abitnál (kár hogy csődbe mentek). A BX440-es chipset kapcsán érdekes volt végignézni, hogy egyrészt mennyi proci ment bennük, másrészt ebben az időszakban kezdődött az ISA kártyák eltünedezése (az Abit BX6-on még pl. 4 ISA slot volt a 3 PCI mellett, a sláger BH6-on fordítva; a későbbi lapokon már csak 1 vagy 2 ISA slot jelent meg). -
Nekem akkoriban megvolt ez a Voodoo kártyám. De a TV részét soha nem tudtam életre kelteni. Nem volt használható driver hozzá.
-
-
MaxxDamage
félisten
Jó kis írás lett!
Ahogy vissza emlékszem, volt anno egy ToP gépem (233MHz MMX Pentium CPU s370) Ati 3D (pár megás) VGA + Voodoo (1) kártya össze kötve és Gamenél a DX és 3DFx is választható volt (pl. Gta2 vagy Carmageddon, stb..) 3DFx volt a kedvenc!Proci 1x volt Celeron, aztán abból elég volt és aztán csak intel!
Volt 286-386 idején volt AMD procis lapom is és azzal sem volt gond, de Celeront soha többet! /azóta sem/(90-s évekből származó) 15MHz-s 4MB memóriás (121MB HDD-s) fekete-fehér (Compaq) laptop a mai napig úgy viszi a Floppy verziós Win95-t mint a szél!
Lehetne még sorolni, Dual s370-es AGP lapos konfigokkal és még sok szép/jóval...1.4GHz PIII (Tualatin)
-
-
nyunyu
félisten
Valami nagyon nem stimmel a videóban.
Szövegben, képeken egy Tekram DC-390U2B SCSI kártyát emlegetsz, erre a videóban bootoláskor egy Adaptec 2940UW BIOSa listázza ki a vinyókat.
Tekram DC-310U-t használtam anno a Yamaha CDR400c-hez, annak egyáltalán nem írt ki semmit bootoláskor a BIOSa.
-
nyunyu
félisten
Jéé, ugyanilyen alaplapom volt ~22 éve.
Utolsó emlékem róla, hogy mindenféle tuning oldalakon felbuzdulva egy Celeron 1100A-t próbáltam belefaragni.
Úgyhogy beleszerkesztettem az utolsó P3B-F BIOSba a Tualatin procik opcodeját, meg átforrasztottam pár lábat a Socket370-Slot1 adapteren (eltért a Coppermine és a Tualatin lábkiosztása!), de sajnos egyik slotketem sem volt elég jó a művelethez, sehogy sem tudtam úgy jumperolni, hogy összejöjjön a nagy mutatvány.
Aztán egyik BIOS resetkor megcsúszott a csavarhúzóm, és annyi lett a lapnak
Mehettem venni TUSL2-C-t. -
troller
senior tag
A szomorú az, hogy nekem már vastagon a felnőttkorom volt, mikor az Abit BH6-ba pakolgattam sorba az egyre erősebb Celeronokat, (persze 66-os FSB-t mindegyiknél 100-ra tolva, így lett a 300-asból 450-es, a 600-asból meg 900-as), meg a voodoo1-2(SLI)-3 kártyákat. De szép idők voltak az biztos.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- XPS 9530 15.6" 3.5K OLED i9-13900H RTX 4070 32GB 1TB NVMe ujjlolv IR kam gar
- RTX 4090, I9-14990 PC Eladó!
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! R5 9600X / RX 9070XT / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! R5 8400F / RX 9060XT / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Új! Számla + 1-3ÉV Gari! Áfás! Gamer PC - Számítógép! I5 14400F / RTX 3080 / 32GB DDR5 / 1TB SSD M.2
- Beszámítás! HP Z2 G4 Tower Workstation számítógép garanciával, hibátlan működéssel
- Eredeti Sony PS4 Dualshock 4 kontroller - Vezeték nélküli
- Dymo LabelWriter 400 - Hőpapíros címkenyomtató
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- 134 - Lenovo Legion Pro 7 (16IRX8H) - Intel Core i9-13900HX, RTX 4090
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest