Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • májkimiki

    őstag

    válasz mekker #81175 üzenetére

    Itt kapcsolódnék be-vissza a Trisquel és az idézett PC Linux cikk témakörbe.
    Mint megjegyeztem a magyar fordítású cikk nekem nagyon szektás hangulatot kelt. A Google fordítós változat sem jobb egy szállal sem.
    Azt továbbra is tartom, hogy az ilyen térítő hangvételű, szabadságharcos attitűd kontra produktív, szerintem.
    Nézzük a Trisquel-t, mint ajánlott disztribúciót azok számára. Akiket át akarnak téríteni a free szoftverek irányába.
    Most itt az elején kijelentem, hogy ez is kontra produktív a Windows-al szembeni attitűdnek. Annyira tolja a free/GNU hitvallást, hogy pont azt nem veszi észre. Hogy ezáltal egy átlag Win user sírva fog menekülni vissza Redmondba.
    Vegyük alapállásnak az Ubuntu/Linux Mint disztribúciókat, amelyek megkönnyíteni szeretnék azon userek helyzetét, akik Win-ről szeretnének váltani. Ez nagyjából 99%-ban sikerül is nekik.
    Mondom ezt azért, mert ha bármelyik fentebbi két rendszert sikerül bebootolni a kezdő usernek. Minimális eséllyel fut bele olyan hibába, hogy valamelyik fizikai eszköze nem működik a live rendszeren.
    Ha és amennyiben a user ezt VBox-ban teszi, akkor meg teljes képernyővel out of the box tudja kipróbálni az új rendszert, amiért érdeklődik.
    Ez az a két sarkalatos pont, hogy ne rekedjen meg az érdeklődés és ne legyen negatív élmény. Úgy általában a Linux iránt.
    Akkor nézzük ennek fényében a Trisquel-t.
    Eleve a telepítőben (ami egy kiherélt Ubuntu telepítő), benne sincs a 3rd party szoftverek telepítése lehetőség. Ez tudjuk, hogy hozza az összes spéci firmware-t a hardver elemekhez.
    Gondolom már a live rendszer sem tölt be semmit, amik ezáltal működnének. Gyanítom, hogy kábeles netkapcsolat nélkül elég kevés WiFi-s noti tudna települni Trisquel-el.
    Ezek hiányában meg install után meg jönnek a számtalan kérdések. Tudom.
    Mit, honnan, hogyan? Miért így? stb.
    Virtual Box.
    Van egy jelentős user réteg, aki tud bánni a eme virtualizációs lehetőséggel és Windows-ban sem lehet nagyon eladni.
    Viszont a Linuxal hadilábon áll, ezért kezdő user, de érdeklődő és van némi affinitása is.
    Mikor nyújt egy Live Linux rendszer pozitív felhasználói élményt egy olyan usernek, aki épp ismerkedni akar?
    -ha egyből, vagy pár kattintással teljes képernyőben tudja látni a kínált GUI-t,
    -ezáltal el tudja kezdeni nyomkodni, felfedezni az új környzetet.
    Ha ez a kettő nem valósul meg, nagyjából 99% hogy leállítja a virtuális gépet és az egész hóbelebancot törli a VBox-ból.
    Nos a Trisquel ezen a téren is GNU kosként, bakként és akár bikaként is fejjel megy ezekkel szembe.
    Nem elég, ha a user tudja, hogy a VBoxAdditional CD-t valahogy be kell adni a rendszernek és azon az egyik install script-et el kell indítania. Hogy azután legyen automatikus teljes képernyő mód.
    Nem. A Trisquel rendszeren még ezek előtt kell két csomagot telepíteni.
    - gcc és make
    Már amennyiben a user tisztában van ezekkel és tudja is, hogy ezek mik és hogyan tudja telepíteni. Meg tudja értelmezni a telepítő script hibaüzenetét. Mondjuk abból ez kiolvasható. De kérem én 10 éve Linuxozom.
    Kb. ötezer kérdést lehetne még kinyitni a továbbiakban, de felesleges.
    Ezt így nem lehet, és nem is kell. Ez mind negatív élmény faktor az ismeretleneknek a Linuxról.
    Ott vannak azok a disztrók amik out of the box alapon odatolják magukat az új user orra alá és csak használni kell őket.
    Tíz emberből kilenc pont nem azzal foglalkozik, hogy 3rd party firmware hajta-e meg a WiFi-jét a kedvenc új Linux rendszerén.

    Sorry, kissé hosszúra sikerült. :O

Új hozzászólás Aktív témák