- iPhone topik
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- MWC 2026: Hálózattechnológiai mélyvíz Bóday Tamással. Mint rendesen.
- Xiaomi 17 - még mindig tart
- Xiaomi 17 Ultra - jó az optikája
- Milyen okostelefont vegyek?
- Google Pixel topik
- Maradt 46 mm a Xiaomi Watch S5, de nőtt a kijelző
- Itt a Galaxy S26 széria: az Ultra fejlődött, a másik kettő alig
- Huawei Watch GT 6 és GT 6 Pro duplateszt
-
Mobilarena
OLED Televíziók - témaösszefoglaló
Új hozzászólás Aktív témák
-
TJ2
csendes tag
válasz
FollowTheORI
#80483
üzenetére
A HDR-nek mint betűszónak kifejezetten csak a pixelek fényerejéhez (min/max) van köze. A minimum az OLEDnél meg van oldva, mert az ugye a tök fekete. Ezért leginkább a max fényerőt kell a TV-hez igazítani.
A sima HDR 10 bites felbontással 1024 fényerőszintet tud megkülönböztetni színenként. Innen a HDR10 név. Összesen 1024*1024*1024 féle kombináció van, vagyis kb egymilliárd. (A régi SDR az 8 bit ugye, az 256-ot.) A metaadat annyit mond meg a film elején, hogy a 0-hoz és az 1024-hez milyen fényerő (nit) tartozik elméletileg. A TV ez alapján próbálja a fényerőket átskálázni a lehető legjobban a saját rendszerére, figyelembe véve gammát, színtereket, a saját beállításait, meg minden egyebet persze.
A Dolby Vision ugyanezt teszi, csak jelenetenként. Tehát egy éjszakai jelenetben pl finomabb lépcsőkben tudja a sötét árnyalatokat megjeleníteni (ha nincs semmi világos a jelenetben pl. láng v szikra) mivel az 1024 lépcső az a feketétől csak a sötétig tart. Ugyanez miatt a ragyogó kék égen a fehér felhőknél is finomabb színátmeneteket tud elvileg. A TV persze 10 bites a teljes tartományán, azaz nem tud kisebb lépcsőkben kapcsolni pixeleket, de mondjuk higgyük el, hogy így egy picit precízebben lehet követni az eredeti képet.
Ráadásul a Dolby Vision ezt 12 biten csinálja, ami ugye 4096 fényerőszint/szín. De 12 bites tv meg nincs, tehát ez is leskálázódik szépen 10 bitre. Vagyis egy alpixel számolt értéke nem csak pl. 500 lehet, hanem 499.75 is. Ebből az infóból lehet mondjuk egy picit ditherelni, azaz egy nagyobb összefüggő területen (ha van ott olyan) a környező pixelek fényerejét lejjebb venni 499-re, másokét 500-ra, hogy átlagban kijöjjön a 499.75. De ez csak tipp, lehet, hogy ilyet nem csinálnak, mert minek, nehézkes, meg inhomogén lehet a felület.
HDR10+ meg ugyanaz, mint a DV, csak maradtak 10 biten.
Tehát, ha van egy 10 bites filmed, 1000 nitre masterelve és ezt megjeleníted egy 1000 nites 10 bites OLED képernyőn, akkor szerintem semmi különbséget nem fogsz látni HDR10/HDR10+ között, de még egy 12 bites DV anyag is pont ugyanúgy fog kinézni szerintem.
Mondjuk egy háttérvilágításos LCD-n már jóval hasznosabbak lehetnek a dinamikus metaadatok, mert akkor a TV precízen és pont jelenetváltáskor tudja a backlightot hozzáállítani a következő jelenethez. Elkerülve a jelenet közbeni állítgatást, villódzást, stb. Lásd dynamic contrast/brightness/backlight funkció LCD-ken, amit mindenki utálni szokott.
Jobban belegondolva, ez a metaadatos ötlet valószinűleg eredetileg kifejezetten a backlight állítgatása miatt jöhetett létre.
Új hozzászólás Aktív témák
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Arc Raiders
- Forza sorozat (Horizon/Motorsport)
- Xbox tulajok OFF topicja
- Multimédiás / PC-s hangfalszettek (2.0, 2.1, 5.1)
- Chuch Norris teret váltott!
- sziku69: Szólánc.
- Battlefield 6
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- További aktív témák...
- SAMSUNG (QE55S90DAE)140CM 4K OLED SMART CSÚCS TV ! AKCIÓ!
- ÚJ Samsung OLED 4K 65S90F Vision AI Smart TV (2025) 55S90F 77S90F 83S90F 83S90D 3év
- SAMSUNG (QE65S90D) 165CM 4K Q-OLED SMART PRÉMIUM ! AKCIÓ
- SAMSUNG (QE55S95BATXXN) 140CM 4K OLED SMART PRÉMIUM ! AKCIÓ!
- PHILIPS 55OLED759 140CM 4K OLED SMART 120HZ ! AKCIÓ!
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest

Vhiktor
